Broekman won drie nummers en eindigde als eerste DE ÏEBDWENEN BEELDJES BOUWMEESTER DEELDE EERSTE PLAATS MET PIRC VERZOT OP BRANDSTICHTEN MAANDAG 11 JANUARI 1954 PROVINCIALE ZEBUW8E COURANT 5 GEEN REVANCHE VOOR HJALLIS. Landenklassement was voor de Noren Op de tweede dag van de landenwedstrijden NoorwegenNederland, NoorwegenZweden en ZwedenNederland in het Bisletstadion te Oslo waren wederom 25.000 toeschouwers op de tribune verzameld om de pres taties van de Noorse rijders tegen de beste Nederlanders en Zweden toe te juichen. Reden tot tevredenheid voor het publiek betond er ongetwijfeld, want Noorwegen won beide landenwedstrijden op overtuigende wijze. Hjalmar Andersen stelde zijn supporters opnieuw teleur. Werd hij Vrijdag avond door Kees Broekman op de 5000 meter op besliste wijze verslagen, in de laatste rit van de 10.000 meter heeft Kees Broekman laten zien, dat hjj dit seizoen een ernstige gooi wil doen om zijn Europese titel te behou den. Van strijd is er tussen hem en de gote „Hjallis" geen sprake geweest en zoals de laatste nu reed is hij een schim van de jaren 1951 en 1952. Sigge Ericsson had voor Broekman en Andersen gereden en liet een tijd van 17 min. 17 sec. voor zich afdruk ken. Op dit schema vertrok Kees Broekman, een tactiek, welke volko men terecht door Klaas Schenk werd toegepast. De Nederlandse coach was aan het rekenen geslagen en daarbij bleek, dat Broekman drie seconden sneller zou moeten rijden op de 10 km. dan de Zweed om de eerste plaats in het officieuze persoonlijke klassement te bezetten. Vijf tot zes ronden bleef Kees Broekman bh' Andersen liggen, toen Van dat ogenblik af werd het verschil ging onze landgenoot in de buiten baan over zijn tegenstander heen en steeds groter. Toch was Broekman niet al te snel begonnen en voor zijn 5000 meter noteerde hij ongeveer 8 min. 40 sec., een tijd, welke 2 secon den boven de tussentijd van Ericsson lag. Toen voelde Broekman, dat hij ook de Zweed kon verslaan. En na enkele ronden lag hij al 4 tot 5 seconden be neden het schema van Ericsson, ter wijl Andersen steeds verder afzakte. In de prachtige tijd van 17 min. 13.1 sec., een echte „Bislettijd", ging Broekman door de finish. Andersen niet minder dan 14 seconden achter zich latende. De tweede 5000 meter had onze landgenoot dus gereden in 8 min. 33 sec. Broekman was inderdaad de held van deze tweedaagse wedstrijden. Niet alleen dat hij Hjalmar Andersen op diens onaantastbare afstanden had de Noor te Moskou niet de aller beste Russen verslagen? op beslis te wijze had overwonnen, maar bo vendien noteerde hij op 3 nummers de 1500, de 5000 en de 10.000 meter de snelste tijden van alle deelnemers. Die 1500 meter reed Broekman in voortreffelijke stijl. Wim van der Voort kreeg het met Hjalmar Andersen aan de stok op de 1500 meter. Helaas hadden beide rij ders zeer veel last van een hevige wind, waardoor hun tijden ongunstig werden beïnvloed. Maar Van der Voort liet zijn tegenstander op beslis te wijze achter zich. Anton Huiskes reed zijn bochten Biecht. Hij miste zelfvertrouwen, het ging niet met hem en er zal in de ko mende weken nog heel wat moeten gebeuren, wil hij zijn goede vorm van het vorig seizoen weer bereiken. Persoonlijke records sneuvelden Gerard Maarse en Wim de Graaff gaan steeds vooruit. De eerste heeft geen last meer van zijn kniebandje en hij slaagde er in zijn persoonlijk recod op de 10.000 meter van 18 min. 15.7 sec. terug te brengen tot 18 min. 14.4 sec. Belangrijker evenwel was, dat hij meer op de 10.000 meter, zijn minst sterke afstand, in zijn mars heeft, want hy reed de eerste 5000 meter te snel. Zou hij rustiger zijn begonnen hy trachtte Knut Tan- §en by te houden dan zou ook hy innen de 18 minuten zijn binnenge komen. Wim de Graaff reed voor de twee de maal in zijn schaatsenrijdersloop baan de 10.000 meter. Hij heeft al eens een tijd van 18 min. 55 sec. ge maakt en ditmaal, in dit sterke ge zelschap, rukte hy zijn persoonlijk record met niet minder dan een mi nuut omlaag! Ook op ae 1500 meter verbeterde De Graaft zyn persoonlijk record. Op 22 Februari van het vorig jaar had hij te Gjoevik 2 min. 26.3 sec. gere den en nu noteerde hij 2 min. 24.5 sec., een vooruitgang, welke te loven viel. De klassementen na de 1500 meter luidden: NoorwegenNederland: 1. Broekman 2 min. 19.7 sec.; 2. Sverre Haugli 2 min. 20.4 sec.; 3. Knut Tangen 2 min. 20.8 sec.; 4. Odd Pedersen 2 min. 22.4 sec.; 5. Gerard Maarse 2 min. 22.7 sec.; 6. Finn Hodt 2 min, 24 sec.; 7. Wim de Graaff 2 min. 24.5 sec.; 8. Wim van der Voort 2 min. 24.8 sec.; 9. Hjalmar Andersen 2 min. 25.2 sec.; 10. Anton Huiskes 2 min. 27 sec. Noorwegen 21 punten, Nederland 15 punten. Klassement na 500. 5000 en 1500 meter: Noorwegen 60 punten, Nederland 48 punten. N ederlandZweden 1. Broekman 2 min. 19.7 sec.; 2. Sigge Ericsson 2 min. 21 sec.; 3. Ge rard Maarse 2 min. 22.7 sec.; 4. Gun nar Sjoelin 2 min. 23 sec.; 5. Gunnar Stroem 2 min. 23.2 sec.; 6. Wim de Graaff 2 min. 24.5 sec.; 7. Wim van der Voort 2 min. 24.8 sec.; 8. Carl Eric Asplund 2 min. 25.6 sec.9. An ton Huiskes 2 min. 27 sec.; 10. Olie Dahlberg 2 min. 27.2 sec. Nederland 19 punten, Zweden 17 punten. Klassement na 500, 5000 en KEES BROEKMAN snéller dan ,JSjallis". VOETBAL Alle wedstrijden afgelast. In verband met de weersomstan digheden heeft de K.N.V.B. alle op 10 Januari vastgestelde wedstrijden afgelast. Het programma is opge schoven naar 17 Januari. Karei Lotsy ontving Noorse onderscheiding. De voorzitter van de Noorse Voetbal Bond, de heer R. Dahl, en de secreta ris van deze organisatie, de heer A. Halvorsen, hebben tijdens een bezoek aan Nederland in een bijeenkomst te Amsterdam de gouden speld van de Noorse Voetbal Bond uitgereikt aan de heer K. J. J. Lotsy, een zeer zeldzame onderscheiding, aangezien tot nu toe alleen de Engelsman Sir Stanley Rous als buitenlander deze heeft ontvangen. De Noorse delegatie, heeft, naar wij verder vernemen, aan het bestuur van de K.N.V.B. verzocht om nog dit sei zoen een wedstrijd te organiseren, hetzy uit, hetzij thuis tussen de Noor se en Nederlandse B-elftallen. Profest yan Odio afgewezen. Zaterdagmiddag behandelde de pro test-commissie van de KN V B. het protest van Odió, ingediend na afloop van de op 20 December gespeelde wedstrijd OdioHulst Het protest werd afgewezen, zodat de uitslag on gewijzigd gehandhaafd bleef in 11. Hulst heeft dus haar fraaie voorsprong aan de kop kunnen behouden. 1500 meter: Nederland 57 punten. Zweden 51 punten. Zoals wy reeds hebben gemeld heeft Sigge Ericsson op deze wed strijden bijzonder verrast en met zyn tijd van 17 min. 17 sec. staat hy plot seling op de wereldranglijst van de 10 km. op de 12e plaats. De held van de dag was evenwel Kees Broekman, die drie nummers won, Hjalmar .Andersen twee maal versloeg in een strijd van man tegen man en in het klassement over de vier afstanden, opgemaakt van alle Noorse, Zweedse en Nederlandse rij ders, die aan deze wedstrijden deelna men, de eerste plaats bezette. Dit persoonlyk klassement ziet er als volgt uit: 1. Kees Broekman (Nld.) 194.572; 2. Sigge Ericsson (Z.) 194.930; 3. Hjalmar Andersen (N.) 196.150 4. Svere Haugli (N.) 197.495; 5. Hroar Elvenes (N.) 197.508; 6. Knut Tan gen (N.) 197.563; 7. Torsten Seier- sten (N.) 198.623; 8. Kunt Johanne- sen (N.) 199.215; 9. Gerard Maarse (Nld.) 199.337; 10. Ivar Alarünsen (N.) 200.238; 14. Wim de Graaff (Nld.) 202.652; 15. Anton Huiskes (Nld.) 202.950. Het eindklassement luidde: 1. Noorwegen 82 punten; 2. Nederland 62 punten; 1. Nederland 76 punten; 2. Zweden 68 punten. Wim de Graaf in het Nederlands klassement. Door zijn uitstekende tijden, welke Wim de Graaff, tijdens de landenwed strijden in het Bisletstadion te Oslo heeft gemaakt heeft hij een plaats veroverd op de Nederlandse ranglyst der vijftien beste rijders van alle tij den. Op de 500 meter is zijn beste tyd 45,6 sec., daterend van het vorig sei zoen, terwijl hij te Oslo op andere af standen heeft gemaakt 2 min 24,5 sec, op de 1500 meter, 8 min 49 sec. op de 5000 meter, en 17 min. 55,7 sec. op de 10.000 meter. Na totalisatie verkrijgt hij in het klassement over de vier af standen 200.452 punten en bezet hier mede de negende plaats. De meisjes derde klasse ven de gym nastiekvereniging „Astrow" te Sonburg. Lenie Lens won Nederlandse titel. Lenie Lens-Ge rrictsen uit Utrecht is er tijdens de onder grote belangstel ling in de buitensociëteit to Deven ter gehouden finale van de Neder landse tumkampioenschappen voor dames in geslaagd de nationale titel te behalen. Met een totaal van 198,3 punten werd zij eerste. De tltelhoud- ste:Dini Krul uit Den Haag zag in de eindstrijd geen kans haar achter stand ongedaan te maken. De uitslag luidde: 1. Lenie Len*-Gerrietaen. (Kracht en Vlugheid.i, Utrecht 198,3 pnt.; 2. Dini Krul-Van der Nolk van Gogh (Donar, Den Haag), 188.6 pnt.; 3. Sim Moskee r V en K.WIK. Enkhui zen) 183,1 pnt. 3. Tc Avcsnes in Frankrijk is de Neder landse damesploeg cr in geslaagd het Franse damesteam tn een tafcltcnniswed- strijd een grote nederlaag to* t* brengen. Onze vertegenwoordigsters wonnen met 7 ATHLETIEK West- en Oost-Duitsland nader tot elkaar. Na jarenlange vruchteloze bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de West-Duitse Athletiekbond en van de Athletiekorganisatie in Oost- Duitsland is men in principe tot een vergelijk gekomen. Er zullen voortaan gezamenlijke Duitse kampioenschap pen op de persoonlfjke nummers wor den gehouden, terwijl ook over de uit zending van een Duitse ploeg naar in ternationale evenementen zoals bijvoorbeeld de Europese kampioen schappen in beginsel overeenstem ming werd berekit. Een en ander zal nu ter goedkeuring aan de besturen van beide organisaties worden voor gelegd. •X- De Tsjechische ambassade te Monte Vi deo (Uruguay) heelt medegedeeld, dat Emit Zatopek zich wegens ztekte niet naar die stad zal begeven. Zoals bekend, is Zatopek op de terugreis van Sao Pau lo. waar hij de Sylvester-loop won, naar Praag, ziek geworden. HOOGOVEN-SCHAAKTOURNOOI. Onze landgenoot Bouwmeester en de Zuid-Slaviër Pirc hebben de eer in het Hoogoven Schaaktournooi te Beverwijk gedeeld. Beiden eindigden met 6 punten op de eerste plaats. Bouwmeester komt door dit resul taat in aanmerking voor de mees tertitel; omdat aan het tournooi meer dan 5 meesters hebben deel genomen, Hij zal als zodanig door de K.N.S.B. bij de Internationale Federatie worden voorgedragen. De uitslagen van vier partijen uit de negende en laatste ronde luiden: Pirc, Zuid-Slavië -Rellstab, Duits land 10; BouwmeesterKlaeger, Duitsland Vt', Kottnauer, Tsje- cho-SlowakijeBeni, Oostenrijk 0 1; Kramer—Van Scheltlnga \h—Vz\ PrinsVlagsma 10. De uitslagen van de achtste ron de luidden: Van Scheltinga—Prins 0—1; Kra merRellstab, Duitsland VzVz', VlagsmaKottnauer, Tsjecho-Slo- wakije 01: Beni, Oostenrijk- Bouwmeester01; Klaeger. Duits landPirc, Zuid-Slavië 0—1. Eindstand tournooi te Hastings. Alexander, de Engelse schaker heeft in het tournooi te Hastings niet alleen David Bronstein verslagen, maar ook diens landgenoot Alexan der Tolsuh. De party tussen Alexan der en Bronstein duurde in totaal 14 u. Dank zij een overwinning van Bron stein in de laatste ronde op de Duit ser Teschner slaagde de Russische grootmeester er nog in met Alexander de punten in de eindstand te delen. De eindstand luidde: 1. Bronstein (Rusland) en Alexander (Groot-Brit- tanië) ieder 6% pnt.; 3. o'Kelly de Galway (België) 5^> pnt.; 4. Tolush (Rusla'nd), Olafsson (IJsland), Mata- novic (Zuid-Slavië) en Teschner (Duitsland) allen 4Vi> pnt.; 8 Tarta- kower (Frankrijk) 3% pnt.; 9. Wade (Nieuw-Zeeland) 3 pnt.; 10 Horne (Groot-Brittanië) 2 punten. Onze landgenoot Vlagsma heeft de afgebroken partij tegen Pirc. Zuid- Slavië, uit de derde ronde gewonnen. De eindstand luidt: 1. en 2. Bouwmeester en Pirc, 6 pnt.; 3. Prins 5% pnt.; 4. Van Schel tinga 5 pnt.: 5. en 6. Beni en Rell stab 4j/2 pnt.; 7. en 8. Kramer en Kottnauer 4 pnt.; 9, Vlagsma 3 pnt.; 10. Klaeger 2% pnt. Mevrouw S. Woudstra achtste in voorronden om damestitel. De tegelyk met het Hoogoven- tournooi te Beverwijk gehouden voor wedstrijden om het Nederlands kampioenschap dames zijn in een overwinning voor rnej. C. Bouwman uit Alkmaar geëindigd, die met 5H punt op de eerste plaats beslag leg de. Mevr. S. Woudstra uit Rilland- Bath eindigde met Va punt op de 8e plaats. ZWEMMEN Van Rooij verbeterde Nederlands record vlinderslag. In het Sportfondsenbad te Rotter dam werden Zaterdag de eerste grote zwemwedstrijden van dit jaar gehou den. De overwinning van Geert Jan van Rooy (Aegir) op het nummer 100 meter vlinderslag heren betekende een nieuw Nederlands record. De tijd van Van Rooy was 1.10.8. Het oude record stond sedert 29 Maart 1953 op zijn naam met 1.10.9. Bij de dames won Ria Vonk (HDZ) de 100 meter vrije slag in 1 min. 6-2 sec., een persoonlijk record. Geertje Wielema (HZC) toonde zich de sterk ste op de 100 meter rugslag, haar tijd was 1 min. 13 sec. De 100 meter vlin derslag werd een overwinning voor Nel Garritsen in 1 min. 20.4 sec. Het laatste damesnummer, de 4 x 100 me ter wisselslag estafette, werd gewon- „DE ZWARTE ROOS" GEARRESTEERD. Fantast maakte Heerlen onveilig. De Heeriense gemeentepolitie is er in geslaagd een 19-jarige jonge man, zekere \V. uit Heerlen, mijnwer ker van beroep, te arresteren, die haar de laatste weken voor tal van raadsels hpeft geplaatst. Deze jonge man noemde zichzelf „De zwarte roos." Hij had liet vooral op direc- tieketen van bouwondernemingen ge munt. In de nacht van 2 op 3 Novem ber j.L pleegde hij aan de Sehaesber- gerweg te Heerlen een inbraak in een keet die daar staat bij een in aan bouw zynde garage. Hij ontvreemdde uit die keet tekeningen en brieven. Op 9 November belde hy de wacht commandant van het politiebureau aan de Akerstraat op en verzocht hem een in de telefooncel van het Heerlen.se station gelegen brief op te laten halen. Hij diende zich bij dit gesprek aan als ..De zwarte roos". Met die naam bleek ook de brief ondertekend te zyn. Er stond in, dat de politie zich maar op een hele reeks brandstich tingen, plunderingen, etc. moest voorbereiden, en er waren enkele uit de keet van de in aanbouw zijnde garage ontvreemde brieven bijge voegd. In de nacht van 16 op 17 No vember stak de jongeman de direc tiekeet van de nieuwe kweekschool aan het Schandelerboord te Heerlen in brand (schade 7500). Nadien liet hij weer per brief de politie weten dat ook deze brand door hem ver oorzaakt was. Hij had volgens de brief de keet in brand gestoken met een nieuw door hem uitgevonden wapen, een zgn. „pannan k 7". Naar aanleiding van schriftonder zoekingen ging de politie later over niiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Met Coppi het j graf in H Dat Fausto Coppi door zijn 8 H landgenoten vereerd en zelfs 8 verafgood wordt, is algemeen bekend. Toen de Ronde van Frankrijk een paar jaar gele- H den over Italiaans grondge- =g bied voerde ging een van zijn M aanhangers zo ver dat hij het j= spoor kuste, dat de fietsban- H den van de „campionissimo" ff H op de stoffige weg had achter- s gelaten. Men is dus op dit gebied nog- H al wat gewend. Maar zelfs de Italianen stonden versteld toen dezer dagen het testament if geopend werd van de heer Ot- tavio Casadei, een eerzame j kapper, die te Bologna is over- s leden. Zijn laatste wil hield de wens in, dat men zijn graf- steen zou sieren met een af- s beelding van Coppi en met 'n knipsel uit een dagblad, waar- in Coppj's zege in het wereld- f| kampioenschap op de weg te ez Lugano beschreven werd nen door de ploeg van RDZ, die er 5 min. 35.4 sec. over deed. Bij de heren boekte Ten Thije (LZ O) een overwinning op de 200 meter vrije slag. zijn tijd was 2.12.5. Van Zijl (Sleutelstad), zegevierde op de 200 meter schoolslag in 2.44.9. Hei laatste nummer, de 4 x 100 meter wis selsla, werd in 4.55.9 een zege voor de ploeg van RZC. tot aanhouding van een man. die echter ontkende de ..Zwarte roos' te zijn. In een plaatselijk blad verscheen over deze aanhouding een berichtje. Dit had tot gevolg dat op 19 Decem ber een brief in de gang van het po litiebureau aan de Geerstraat word gegooid, waarin dc „Zwarte roos" o. a. schreef: ..Ik heb gelezen dat ik zou zijn gearresteerd, maar die vlie ger gaat niet op." Ook kondigde hy in die brief nog een reeks ande re operaties aan. De eerste daarvan, weer gevolgd door een voor de po litie bestemde brief, speelde zich af in de nacht van 24 op 25 December en wel bn een groep nieuwe wonin gen aan de Mesdagstraat, waar een directiekeet met inventaris ter waar de van 7000 in vlammen opging. Op 29 December stuurde de jonge man de Heerlense politie een kaart met „Zalig Nieuwjaar". Hij had die kaart versierd niet een door middel van een stempel aangebrachte zwar te roos. Tussen de bedrijven door speelde hij de politie ook nog een brief in handen, die door een gefin geerde helper aan hem zou zijn ge richt. Deze brief had hy gedeponeerd in een telefooncel, waar h(j werd ge vonden door een burger, die hem naar de politie bracht Hij was onder tekend met de naam van een aan de politic bekende jongeman, die echter met het hele geval niets had uit te staan. Voor de laatste maal opereerde de „Zwarte roos" in de nacht van Don derdag op Vrijdag jl. en wel weer aan het Schandelerboord. waar ditmaal een bouwkeet van de gemeente in vlammen opging. Onder de belang stellenden die naar deze brand ston den te kijken, bevond zich een jonge man, die verleden jaar eens met de Heerlense nolitie in aanraking was geweest. HW werd door een dor poli tiemannen herkend, met hot gevolg dat bij hem thuis een huiszoeking werd gedaan. De politie vond een primitief van canvas vervaardigd stempel, dat een roos voorstelde. Toen wist men uiteraard genoeg De fantasierijke jongeman werd gear resteerd en hy legde een volledige bekentenis af. WANDELSPORT Federatie protesteert bij ministerraad. _De Federatie van Nederlandse Wandelsport Organisaties heeft bij de ministerraad en de fractievoor zitters van de Tweede Kamer der Staten-Generaal geprotesteerd inza ke de kwestie van de Vierdaagse te Nijmegen. In een schrijven wordt er op gewezen, dat de door de minis ters genomen beslissing het gevolg is van onvoldoende bekendheid met de verhoudingen in de wandelsport. Vervolgens wordt in het schniven gezegd, dat de Nederlandse Bond van Lichamelijke Opvoeding uitslui tend de organisatie van de Interna tionale Vierdaagse Afstandmarsen te Nijmegen verzorgt. Door de be slissing zijn drie van de vier by de Federatie aangesloten zelfstandige organisaties, n.l. de Nederlands Christelijke Wandelbond. de Noord- Nederlandse Wandelbond en de Nieuwe Unie voor de Wandelsport, gedupeerd. De organisaties hebben niet de gelegenheid gehad hun ziens wijze kenbaar te maken. De Fede ratie doet tenslotte in het schrijven een beroep op de ministerraad en de fractievoorzitters van de Tweede Kamer om alsnog in de gelegenheid te worden gesteld om zyn standpunt mondeling toe te lichten. FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTW0RTH 100 Daarop ging ik weer aan het werk, maar kon niet rustig blijven zitten, want er was zoveel gepraat over haar en meneer Lessiter, of hy haar in het Poortgebouw zou laten blijven en het meubilair zou laten behouden. Ik wist niet, hoe de vork in de steel zat en kon er niet van slapen. Ook kon ik niet naar haar toe, want er was gekletst in het dorp, waar alles en iedereen over de tong gaat en ze had me verzocht, weg te blijven. Toen ze het kantoor bin nentrad, begreep ik waarvoor ze was gekomen: om met meneer Hol- derness te praten en zyn raad in te winnen. Ik wilde eindelyk wel eens weten, hoe de zaken eigenlyk ston den en... nu ja, ik luisterde. O, ik had er geen recht toe, dat geef ik toe, maar ik wist niet, hoe er anders achter te komen". „Natuurlijk is 't niet goed, een gesprek af te luisteren", zei juffrouw Silver, maar liet er met een toege vend kuchje op volgen: „Intussen begrijp ik wat je gedacht hebt. Je luisterde dus en mag ik vragen, hoe je dat hebt klaargespeeld?" Haar vriendelijke stem en haar strikt zakelyke houding gaven hem nieuwe moed, zodat hy op kalmer toon voortging. „We hebben gebrek aan werkkrach ten, ziet u. Meneer Jackson, de eerste bediende, is ziek en meneer Holderness' compagnon, meneer Stanway, invalide, hy komt heel weinig op kantoor, maar zyn kamer ligt naast die van meneer Holder ness. Toen ik daar in betrekking kwam, was er een bediende, zekere Hood, die me by wijze van grap ver telde, dat meneer Stanway achter een van de panelen in zyn kamer een fles brandewyn had staan en op zekere dag, toen we alleen met ons tweeën waren, toonde hy me een ge heime kast, die met een veer kon worden geopend. De brandewijnfles stond daar inderdaad. Plotseling schrokken we hevig, want we hoor den meneer Holderness even duide- lyk, alsof hij in de kamer was, zeg gen: „Waar heb ik in vredesnaam die stukken gelaten?" Hood sloot i haastig maar zorgvuldig het paneel en we verlieten de kamer zo vlug mogelyk. We hadden geen enkele re den om daar te zyn en we zouden er ook niet zyn heengegaan als we niet gedacht hadden, dat meneer Holder ness uit was". Juffrouw Silver legde de mouw van het kindermanteltje plat op haar knie en mat het met de hand. Er ontbrak nog een klein stukje aan. „Dus gisteren opende u de kast in de kamer van meneer Stanway om af te luisteren wat mevrouw Welby meneer Holderness had te vertellen?" vroeg ze kalm. „Ja, dat deed ik. Ik gaf het meis je, dat in dezelfde kamer werkt als ik, de een of andere verzonnen reden op, ging naar de kamer van meneer Stanway en opende de kast, die Hood me indertijd had laten zien. Alles was nog hetzelfde, behalve dat de brandewijnfles was verdwenen. Nu zag ik ook. hoe het kwam, dat je er zo gemakkelijk gesprekken in het kantoor van meneer Holderness kon afluisteren. Het paneel was krom getrokken en vertoonde aan één kant een spleet; bovendien zat er een knoest in het hout. Ik keek door de opening ervan en kon me vrouw Welby zien zitten. Eigenlyk dacht ik toen niet meer aan luiste ren, want haar te zien was my vol doende, maar juist op dat ogenblik hoorde ik meneer Holderness heel... nu ja heel onbeschaamd zeggen: „Je hebt jezelf in een leiyk parket ge bracht". „O!" riep juffrouw Silver, maar Allan ging onmiddellijk hierop ln. „Ik ben", zei hy, „u dit komen ver tellen, maar kan het niet als u nu kwaad gaat denken van mevrouw Welby. Mevrouw Lessiter had haar het een en ander gegeven en natuur- ïyk dacht ze. er mee te kunnen doen wat ze wilde, maar toen kwam me neer Lessiter terug en dreigde met een gerechtelyke vervolging, be grijpt u. juffrouw Silver?" „Ja, ja... dat is me duidelijk". „Hoe kan iemand zo... zo duivel achtig zyn!" bracht Allan er met bevende lippen uit. „Ga alsjeblieft verder, Allan." „Nu, er werd verder gepraat en me vrouw Welby hield vol, dat ze al die dingen inderdaad gekregen had. Of neen, dat was geloof ik later of misschien vroeger ik weet het niet precies..." Hy liet zHn hoofd in de handen zinken en drukte zyn vingers tegen de slapen. „Ze zei, dat .hy met een vervolging had gedreigd en dat ze hem was gaan opzoeken. „Op de avond van de moord?" „Ja, maar juffrouw Cray was er, dus ging ze weer weg." „Maar later kwam ze terug." „Weet u dat al?" „Ja." „Hoe dan?" „Nu ja, ik weet het." „Ja, ze kwam terug, dat vertelde ze meneer Holderness. Ze gaf toe, dat ze in een leiyk parket zat, maar hij vroeg waarom het ooit uit hoefde te komen; ze kon toch haar mond houden. Toen ik er later over nadacht, begon ik ver moedens te krijgen. Tot mijn verba zing was ze helemaal niet verschrikt, maar klonk e»- iets van een lach in haar stem bij haar verzekering dat ze zou blijven zwygen, tenzij ze wel zou moeten spreken. Op dat ogenblik was niet zy degene, die angst had, maar meneer Holderness. al begreep ik nog niet waarom. Even later begon ze over u te praten." „Lieve help!" zei juffrouw Silver, maar breide kalmpjes verder. „Mevrouw Welby was bang, dat u alles zou ontdekken en ze zei, dat u van een zeker memorandum afwist. Misschien was het maar beter de poli tie op de hoogte te brengen, maar me neer Holderness waarschuwde haar dat zo'n verklaring hoogst gevaarlijk kon zijn en in zfin stem lag iets als een bedreiging. Biykbaar joeg die toon haar echter geen schrik aan en ze gin gen verder met hun gesprek... „Als ik me tot de politie wend," zei ze heel rustig, „zal ik moeten vertellen wat ik by mijn terugkomst gezien heb. Me neer Holderness herhaalde: „by je te rugkomst" en ze bracht verslag uit van het gesprek tussen juffrouw Cray en meneer Lessiter. Deze had een oud testament, opgemaakt tydens hun verloving, gevonden en zij probeerde hem over te halen dit te verbran den. Lessiter beweerde, dat hy het tes tament had ontdekt toen hy naar het bewuste memorandum zocht, welk stuk óók voor hem op tafel lag. „Daar lag het immers?" vroeg mevrouw Welby mijn patroon, die een onwille keurige beweging maakte. Om dat memorandum hadden juffrouw Cray en meneer Lessiter tenslotte ruzie ge kregen, want op grond van de daar in vervatte mededelingen wilde hy een vervolging tegen, mevrouw Welby uitlokken. Toeö juffrouw Cray boos naar buiter was gerend, had zy mevrouw Welby bedoel ik nog maar juist de tyd gehad, zich te ver bergen. vond het nu niet meer ge raden. naar binnen te gaan, maar was naar huis gelopen en had daar koffie gedronken. Daardoor wat opgeknapt, had ze het besluit genomen, zich toch tot Lessiter te wenden! „Dat was heel gmmer, Catherine." heeft meneer olderness bij deze mededeling ge- uiterumpeerd. Het is me du pas dui delijk geworden, wat de man daarmee bedoelde. „Ik geloof," zo besloot Al lan sidderend, „dat hy op dat ogen blik besloot haar te doden." „Dat ben ik met je eens." verzeker de juffrouw Silver. „O." riep Allan Grover, diep adem- Kmf"?iJ ,s het *een op blik bij haar opgekomen, dat het ge vaarlijk was, hem te dreigen,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5