Het Reconstructieplan in twaalf punten Agrarische sanering - Coöperatie in vlasindustrie BEVOLKING VAN RILLAND NAM AFSCHEID VAN HUISARTS Recreatie heeft een grote toekomst 4 PR0VIN01 ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 JANUARI 1954 Centralisatie van woonkernen - Toeristische ontsluiting - Verkeersmaatrege en Het reeds voor zijn verschijning druk besproken rapport van de recon structiecommissie Schouwen-Duiveland is thans verschenen: De belang rijkste conclusies, waartoe de commissie gekomen is, luiden als volgt: 1 By het herstel van Schouwen- 1 Duiveland is ten behoeve van de landbouw een herverkaveling met be- dryfsgroottesanering noodzakelijk. In Duiveland, Zonnemaire en Dreischor, alsmede in de K->o van Schouwen ver dient een minimum bedryfsgrootte van 7 ha, in overig Schouwen van 9 ha aanbeveling. O Ten behoeve van de visserg is een hechte organisatievorm gewenst, terwyi aandacht besteed dient aan de consequenties, welke de afsluiting dei- zeegaten voor de Zeeuwse, c.q. de Schouwse visserij zal hebben. 3 Ten behoeve van handel en in- dustrie moet worden gestreefd naar uitbreiding van het industrieel productieapparaat en aan de ontwik keling van ambachtsbedrijven tot kleinindustrieën. Daartoe zullen goe de verbindingen, voldoende technische scholing en faciliteiten noodzakelijk zyn. De vlasnijverheid zal gemoderni seerd moeten worden in coöperatief verband. Uitbreiding van de werkge- legenneid en stimulering van nijverheids- en vakon derwijs zijn ook sociaal-psy chologisch van het grootste belang. A De vele haventjes van Schouwen-Duiveland dienen zo mogelijk te wor den geconcentreerd tot en- ke goed geoutilleerde ha vens. Het wegennet moet aan de hocere eisen, welke het goe deren vervoer in de toe komst zal stellen, worden aangepast. Goede verbin dingen ook met het overig Nederland zijn noodzakelijk. Busvervoer verdient verre de voorkeur boven tramver- voer en zelfs tijdelijke her vatting van de tramdienst is ongewenst. R Nader onderzoek van de tarievenpolitiek bij de electr. vooorziening, ratio nele reconstructie van 't wa terleidingnet met aandacht voor de weidewatervoorzie- ning, vorming van een finan cieel, materieel en sociaal gezond waterleidingbedrijf en automatisering van de telefoon acht de commissie van hte grootste belang. L Gezien de beperkte huisvestingsmogelijk. heden voor de beiaarden acht de comm. de stichting van 3 pensiontehuizen en de bouw var geschikte bejaar denwoningen wenselijk. Vernieuwing van de me thodiek van 't jeugdwerk is in verband met de gevaren van sociale desintegratie na de ramp noodzakelijk en kan geschieden door ïnschake- ng van nieuwe jeugdlei ders. Handhaving van de bijzon dere maatschappelijke hulp verlening van na,de ramp gedurende nog verscheide ne jaren acht de commissie dringend noodzakelijk. Ook zal het verenigingsleven en het sociaal-paeaagogisch werk steun nodig hebben. De bevolking zal moeten doordrongen worden van de noodzaak op dit gebied niet afhankelijk te blijven van hulp van buitenaf. De oprichtig van een be schutte werkplaats voor minder-validen verdient aanbeveling. Grondige vernieuwing van de schoollokaliteiten en het schoolmeubilair is noodza kelijk. 7 Ten aanzien van de t.b. c.-b-strijding in na de re-evacuatie 'n bevolkings onderzoek zeer gewenst. In verband met een te verwachten tekort is zo spoedig mogelijk een volledige ver- Êleegstersopleiding nodig, terwijl het eroep van kraamverzorgster finan- ciele aantrekkelijk dient te worden ge maakt. Uitbreiding van het aantal tand artsen is aanbevelenswaardig. In het belang der volksgezondheid acht de commissie het gewenst, dat in ruime mate aandacht wordt ge schonken aan riolering, zuivering van afvalwater, afvoering van vaste stof fen en de bouw van badhuizen en zwembaden. Voorts dienen maatre gelen getroffen te worden in verband met de onhoudbare toestanden bg de Zierikzeese slachtplaatsen. Er dient een verantwoorde sprei ding tot stand te komen van vere nigingsgebouwen of dorpshuizen. 8 Wat de culturele vraagstukken betreft acht de commissie verbe tering der lokaliteiten voor klauter- onderwys en het aanstellen van ge diplomeerd personeel gewenst, terwgl rom aantrekken van geschikte leer krachten L.O. raogelgk te maken ont heffing van de bestaande classifica tieregeling gewenst zou zyn. De schooloutillage laat veel te wensen en speciaal accommodatie voor grmnastykonderwys is nodig. Voort gezet l.o., dat op het eiland nog ontbreekt, dient gestimuleerd te wor den en voor het vervoer van excen trisch wonende leerlingen dient een regeling te worden getroffen. Regering der lectuurvoorziening, vormingscursussen voor leiders van amateurtoneel, directiecursussen voor muziekgezelschappen worden bepleit, terwijl ter verhoging van het peil van liet muziekleven Schouwen-Dui veland een plaats zou moeten inne men in een te stichten Zeeuwse Mu ziekschool. O In verband met het zeer grote 7 aandeel der een- en twee-kamer woningen in de woningvoorraad van Schouwen-Duiveland voor de ramp, acht de commissie het gewenst, dat de. beschadigde woningen in deze ca tegorie niet zullen worden hersteld, doch vervangen door volwaardige woningen. Gezien de grote bezwaren, welke zo wel in economisch, sociaal, als cul tureel opzicht aan verspreide bewo ning op het agrarisch platteland, of in te kleine dorpskernen kleven, acht de commissie het in het belang van de ontwikkeling van Schouwen-Dui veland, dat bij de wederopbouw ge streefd zal worden naar een concen tratie der niet agrarische bewoning In enkele flinke dorpskernen. Kleine gehuchten als Oudendijke, Noordwel- le. Eikerzee, Moriaanshoofd, Loo- perskapelle, Brgdorpe, Nieuwerker- ke, Capelle. Vianen en Schutje zou den moeten worden bevroren, of niet herbouwd. 10 In verband met de zeer grote lv economische betekenis van het vreemdelingenverkeer voor Schou wen-Duiveland acht de commissie het gewenst, dat rekening zal worden gehouden met: a. de aanleg van nieuwe ontslui tingswegen naar het strand te Wes ten-Schouwen, Haamstede en Renes- se; b. aanzienlijke uitbreiding van de vacantiebehuizing, vooral in de goed kopere logiesvormen; c. herstel van de weg over de zee dijken langs de Zuidkust van de pol- dèr Schouwen en d. behoud van de onvervangbare natuurgebieden. Ten einde deze voorzieningen n. on derlinge harmonische samenwerking tot stand te brengen, zal het gewenst zijn, dat de gehele Westhoek in een bestuurlijke eenheid wordt onderge bracht. 11 Gestreefd moet worden naar zo 11 gunstig mogelijke verbindingen, waarbij een afzonderlijke veerhaven aan de Val aanbeveling verdient Ten behoeve der sportvliegerij is een tweede startbaan op het vliegveld Haamstede gewenst, welke uit een grasbaan zou kunnen bestaan. Ten behoeve van het interne ver keer is door de commissie een ver betering en uitbreiding van het be staande wegenplan ontworpen, welke onde rmeer inhoudt het p-hpnpen Verspreiding der kernen met hun verzorgingsgebieden OUWERKERK e bullen het verzorgingsrayon der wooncentra vallen Oe getallen onder a Ontworpen kernenspreiding dulden hel aantal Inwoners a n die bulten hel vcr2orgingsrayon De getallen onder de plaatsnamen duiden het aantal inwoners a PROVINCIALE PLANOLOGISCHE DIENST VOOR ZEELAND Afscheid „met muziek" van dokter K. J. Nanninga. Met een prachtige salonradio-grammofooncombinatie vertolkte de be volking van Rilland-Bath haar dank aan de vertrekkende huisarts, dok ter K. J. Nanninga, die zich na een vijftienjarig verblijf in deze gemeen te, te Rotterdam zal vestigen om zich aan de specialisten-studie voor rheumatoloog te wijden. Niet alleen met dit geschenk, doch ook met vele hartelijke woorden hebben verschillende sprekers Zaterdagmiddag in zaal- Colpaart getuigd van de grote waardering, welke de inwoners voor hun huisdokter koesterden. De voorzitter van het comité, bur gemeester Jobse sprak over de ge mengde gevoelens waarmee men af scheid moest nemen. Enerzyds is men verheugd, dat een jarenlang be staande wens van dokter Nanninga om zich aan de rheumatologie te kunnen gaan wijden, thans in ver vulling gaat, anderzijds neemt men echter met weemoed afscheid. In de vijftien jaar dat dokter Nanninga hier zijn praktijk uitoefende, hebben ongeveer 700 kinderen in Rilland en Bath het levenslicht aanschouwd T d- hierdoor zijn vele banden van vriendschap en sympathie tussen dokter en gezinnen gelegd De schei dende had een grote plaats in de harten van de inwoners verworven, zodat algemeen dit vertrek wordt betreurd. Namens de bevolking bracht burgemeester Jobse dokter en mevr. Nanninga dank voor de ge toonde toewijding en plichtsbetrach ting. De heer J. Goeree, bestuurslid van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis", schetste met voldoe ning en dankbaarheid het vele werk, dat dokter Nanninga als afdelings voorzitter voor „Het Groene Kruis' heeft verricht. Vooral het wykge- bouw had zijn bijzondere aandacht. Dat het gebouw thans goed is inge richt, noemde spreker de bekroning op het werk van dokter Nanninga Ook mevr. Nanninga werd dank ge bracht. De heer Goeree eindigde met de bede, dat de scheidende ook in zijn nieuwe woonplaats en werk kring veel zal mogen doen voor de lijdende mensheid. VELE SPREKERS. Namens de geestelijkheid sprak de. van directe verbindingen Haamste de- Seroi iskerkeBrouwershaven, BrouwershavenKerkwerveZierik- zee en BrouwershavenDreischor— NieuwerkerkOuwerkerk. Bg de reconstructie van het eiland dient aandacht te worden besteed aan de opbouw van het landschap en doelmatige beplanting. 10 In verband met de structuurwijzi- L gingen tengevolge van de ramp stelt de commissie voor 't aantal ge meenten aanzienlijk te vermi ren door opheffing der kleinste gemeen ten. De commissie stelt voor Renes- se, Haamstede en Burgh samen te voegen en te doen grenzen aan een grote gemeente Oostelijk daarvan met Scharendijke, Serooskerke en Kerkwerve als centra. De gemeente lijke indeling van de „corridor", waarin Brouwershaven, Zonnemaire, Dreischor. Schuddebeurs en Zierikzee liggen, dient nog vastgesteld te wor den. waarbij evenwel reeds vaststaat, dat Zierikzee een afzonderlijke ge meente zou blijven. Ook Bruinisse zou zelfstandig blijven. Sirjansland, Nieuwerkerk, Oosterland en Ouwer kerk worden echter samengevoegd. (Zie de kaart). Ten slotte bepleit de commissie een stelsel van binnendijken als extra beveiliging bij eventuele rampen, het plaatsen der bewoning op terpen waar geen dijken kunnen worden ge legd en doelmatig dijksbeheer. C. den Engelse, Ned. Herv. predi kant. Deze wees er met name op, hoe dokter Nanninga bij zijn arbeid steeds heeft getracht de mens in zijn patiënt te beschouwen. Zijn arbeid is niet altijd gemakkelijk geweest, als hij ook machteloos tegen ziekte en dood stond. Men mag dan echter wflzen op Jezus Christus, die gege ven is de macht op hemel en aarde Spreker besloot met dokter Nannin ga Gods zegen toe te wensen op zijn verdere werk. De dank van de vrouwen werd vertolkt door mevr. Boonman. De ze spreekster herinnerde er aan, hoe de vertrekkende arts ieder uur van de dag en de nacht voor zijn patiën ten klaar stond en de moeders vaak in moeilijke uren heeft bijgestaan „Wij zullen uw bekwame behande ling en uw medeleven niet vergeten". Namens de landbouwvereniging en de vrienden sprak tenslotte de heer W. C. van de Werff. Dokter Nan ninga, die één geworden was met de agrarische gemeenschap en Zeeuw onder de Zeeuwen was, toonde be grip voor de moeilijkheden van het bedrijf, terwgl de zorg voor het her stel en de gezondheid van de werk nemers bij hem in veilige handen was. Hoewel niet overdreven of zacht zinnig wanneer dit nodig was, ge noot dokter Nanninga toch grote waardering bij de gehele bevolking Gevolg van diens bekwaamheid als arts, zg'n voorbeeldig plichtsbesef en de gave om met frappante zekerheid diagnose te stellen, docb bovenal om zg'n hoge opvatting van zijn taak. Hierna bood burgemeester Jobse het geschenk van de bevolking aan, waarop na een pauze dokter Nan ninga zich voor het laatst tot zijn patiënten richtte. Het besluit om zijn praktijk neer te leggen was hem zwaar gevallen. „Ik heb genoten in mgn praktijk te Rilland-Bath" Ik heb getracht mijn best te doen, doch verheel niet fou ten gemaakt te hebben. De zorgen van mijn patiënten waren mijn zor gen en hun noden, mijn noden. Naast teleurstellingen heb ik ook vreugde meegemaakt, doch de vreugde heeft verreweg de overhand gehad. Zee land en Rilland-Bath in het bijzon der zijn voor rnjj zeer dierbaar ge worden". Tenslotte wenste dokter Nanninga allen het beste toe en dankte voor het fraaie geschenk. Nadat burgemeester Jobse nog 'n album met de handtekeningen van alle oud-patiënten had toegezegd, na men de vele aanwezigen met een handdruk afscheid van dokter en mevr. Nanninga. Door middel van de reportagewa gen van de P.Z.C., was het voor hen, die geen plaats konden krijgen in de zaal, mogeiyk, de afscheidsplechtig- heid buiten te volgen. Véle inwoners van de gemeente Ouwerkerk. die na de rampnacht moesten worden geëvacueerd, kon den de feestdagen in de maand De cember, weer thuis, in de hun oude vertrouwde omgeving doorbrengen. Toen zij naar hun dorp terugkeerden konden zij dit echter nog niet berei ken over de grote toegangsweg. De uit de modder en het slib omhoog stekende lantaarnpalen gaven wel de plaats aan xcaa- deze weg moest lig gen. maar h\j 1 oas onbegaanbaar voor het publiek. Thans is men bezig met het „uitgraven" van de weg. Het opengraven van de toegangsweg tot Ouwerkerk. Aan heide zijden lig gen bergen slib, door het water hier gebracht. Maareisi grondige maairegelen Gehuchten dienen te verdwijnen - Opruiming van een- en twee- kamerwoningen gewenst Blzondere aandacht wordt in het reconstructie plan voor Schouwen- Duiveland ook besteed aan de recreatie. Daarbij wordt gewezen op de zeer grote betekenis van het vreemdelingenverkeer voor het eiland. De jaarlijkse omzet bedraagt namelijk niet minder dan 2 millioen, maar goed materiaal is niet aanwezig om vele toeristen te herbergen. Dich ting van de zeegaten zou de toeristenstroom naar Schouwen-Duiveland zeer aanzienlijk vergroten en de omzet zou dan gemakkelijk 6.3 milli oen kunnen worden. Deze toeneming zal niet uitblgven. Thans bedraagt de afstand tussen Rotterdam en Haamstede nog 108 kilometer, terwgl zg in de toekomst 50 .tot 60 kilometer zal bedragen Alleen reeds de invoering van bo ten met koplading bg Zgpe zal sti mulerend werken. Er is echter zoals gezegd een schreeuwend tekort aan ruimte. Ge bleken is dat na de oorlog zeventig procent der huizen pensiongasten herbergt in sommige plaatsen. Meer en meer ziet men in, dat er aan de vreemdelingen te verdienen is. Er moeten daarom maatregelen worden genomen om de toeristenstroom op te vangen. In verband daarmede zgn nieuwe toegangswegen naar 't strand nodig in Haamstede, Burgh en Re- nesse. Bij Westenschouwen zal een geheel nieuwe toegangsweg moeten worden aangelegd, in Haamstede kan verlenging van de Jonge Jan Boegesweg uitkomst brengen, in Re- nesse zal een nieuwe weg moeten komen ten Westen van de oude Moolweg. Tevens wordt aangedrongen op herstel van de weg langs de Zuide- lgke dijken van de polder Schouwen, welke een pendant vindt in de in het Noorden ontstane rampweg Renesse Scharendyke. De reservering van ruime kampeer- gebieden in de drie seizoenplaatsen wordt warm aanbevolen, terwijl ten slotte aangedrongen wordt op het tot een bestuurlijke eenheid maken van het gehele toeristengebied in de Kop. GEHUCHTEN MOETEN VERDWIJNEN. Wat de bewoning van Schouwen- Duiveland betreft bevat het rapport uiterst belangryke suggesties. Er heersten op het eiland erbarmelijke toestanden, wat blijkt uit het feit, dat waarin ons land 10,4 procent van de voorraad gewone woningen een- en tweekamerwoning is, dit voor Zeeland 28,3 procent is en 34,7 voor Schouwen-Duiveland. Het on gunstigst is de situatie in Midden- en Oost-Schouwen, waar deze wo ningen 49,0 en 47,1 procent van de woningvoorraad bedragen. Het wordt verantwoord geacht al deze woningen op te ruimen en te ver vangen door nieuwe. Tevens wordt aanbevolen een aan tal kleine gehuchten te bevriezen of niet te herbouwen. Bevriezen bete kent in dit verband niet herbouwen wat verwoest is bg behoud van wat overbleef. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de grote kernen de gebieden, waarin thans de gehuchten liggen ruimschoots kunnen verzorgen en daarom kunnen deze gehuchten ver dwijnen. Serooskerke, Scharendijke en Kerkwerve zouden dan in omvang toenemen. De te bevriezen of niet te hei-bouwen gehuchten zouden zgn Moriaanshoofd, Brijdorpe, Loopers- kapelle, Nieuwerkerke, Oudendijke, Noordwelle en Eikerzee. Dat de boeren zouden aandringen op handhaving van de gehuchten ter wille van hun landarbeiders werd on waarschijnlijk geacht. Met twee voorstellingen voor de pa tiëntjes van het ZeehospitiumZonne veld" te Oostkapelle, werd Zaterdag de „Pinky"-tournee besloten. De kin deren hebben genoten van de avon turen van Pietje en zyn hondje Pinky. Bovendien leverd. deze tournee voor de verpleeginrichting 1.250,op, de opbrengst van de toegangsgelden. (Foto P.Z.C

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4