„ZonneveltT-patiëntjes beleefden vrolijke middag met Pinky en Pietje Moeilijkheden voor jonge industrie te Axel Zeenwse Almanak van ^win tot lijfje Vra ac Vooral SMOKKELAARSRUZIE BRACHT COMMIEZEN OP HET SPOOR OMVANGRIJK PROGRAMMA VOOR HET JAAR 1954 Agenda 2 PROV1NC1A LB ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 JANUARI 1954 1250.— VOOR ZEEHOSPITIUM. PJj.C.-directie overhandigde bestuur een bedrag van f 1250,- Met een kleur van spanning op hun gezichtjes volgden Zaterdagmid dag vijftig patiëntjes van het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapeile de avonturen van Plnky en Pietje, het tweetal, dat door de P.Z.C.- voorstellingen in verscheiden plaatsen van Zeeland by de jeugd zo po pulair is geworden. Deze voorstelling in „Zonneveld" vormde een waar dige afsluiting van deze Pinky-tonrnee: de artlsten alsmede verscheide ne zakenrelaties van de P.Z.C. hebben de kinderen in „Zonneveld" een onvergetelijke dag bezorgd. Voor de kinderen beneden de zes jaar was 's morgens een poppenkastvoorstelling gegeven. Maar niet alleen de kinderen waren verheugd, ook het bestuur toonde zich met het bezoek ingenomen. Tijdens een bijeenkomst na de voorstel ling in de bestuurskamer van de verpleeginrichting van enkele bestuurs leden met de directeuren van de P.Z.C., de heren F. van de Velde Sr. en F. B. den Boer, werd nameiyk door de laatste aan de voorzitter van „Zonneveld", de heer W. J. L. de Groof, een bedrag van 1250 overhan digd, hot resultaat van het ..Pinky-dubbeltjeMet dit bedrag kan het bestuur ee nlang gekoesterde wens In vervulling doen gaan: de aan schaffing van schoolbanken ten diens te van het onderwijs in „Zonne veld." De heer De Groof dankte voor het uitstekende amusement, dat deze middag was gebracht en noemde de voorstellingen voor de patiëntjes een waardige afsluiting van de tournee. Spreker wees op het verschil tussen de zalen met gezonde kinderen, waarvoor de artlsten waren opgetre den en de zaal in „Zonneveld, waar de kinderen op brancards werden binnengebracht. Het bestuur was uitermate dankbaar, dat de patiën tjes als gezonde kinderen in de al gemene feestvreugde mochten delen, aldus spreker. Namens de directie van de P.Z.C voerde de heer F. B. den Boer het woord, die er op wees, dat reeds vijf jaren achtereen omstreeks Sint Ni- colaas kindervoorstellingen worden georganiseerd. Voorheen was de toe gang altijd gratis, maar dit jaar was voor het eerst feen kleine entree prijs van 10 cent ingevoerd. Er werd gezocht naar een goede wflze, waar op dit geld besteed kon worden en onmiddellijk viel de aandacht op „Zonneveld" aldus spreker. De ar- tisten stelden zich spontaan beschik baar en de voorstellingen, welke in het zeehospitium waren gegeven, werden door hen belangeloos uitge voerd. Zak'en-relaties wilden even eens medewerken om de voorstellin gen in het zeehospitium te doen sla gen. De een stelde gratis limonade ter beschikking, een ander leverde gebak tegen kostprijs en ook lam pen en schijnwerpers werden koste loos ter beschikbaar gesteld. De heer Den Boer deelde mede, dat 11.161 kinderen de voorstellin gen 24 in getal hadden bezocht. Er was dus een bedrag van f 1116,10 beschikbaar. De directie van de P.Z.C., aklus spreker, had echter gemeend dit bedrag naar boven te moeten afronden, zodat hij het ge noegen had, de voorzitter f 1250 aan te kunnen bieden. Met de wens, dat van het geld een nuttig gebruik zou worden gemaakt, overhandigde de heer Den Boer de enveloppe, waarin zich het geld bevond, aan de heer De Groof. „ZONNEVELD" IS HET WAARD". De heer De Groof aanvaardde het geschenk en zei dat het psycholo gisch juist was, de ouderen er door dat kleine dubbeltje aan te herinne ren, welk een voorrecht het was ge zonde kinderen te mogen bezitten „Wtj Zonnevelders", zo zei hij, „ma ken weinig reclame naar buiten, want dat past een inrichting als de onze niet. Het is echter een inrich ting, welke waard is om bedacht te worden, omdat het een typisch Zeeuwse instelling is, ook al wor den er kinderen verpleegd, die uit andere provincies komen. „Zonne veld" werkt zonder overheidssubsidie en is een van de weinige inrichtin gen op dit gebied, die geen over heidssteun van node heeft". Het geld hoopt het bestuur te be steden voor de aanschaffing van schoolbanken. Hieraan is dringend behoefte, want de patiëntjes moeten bij hun terugkeer thuis geen achter stand hebben bij hun kameraadjes. De heer De Groof dankte tenslotte nogmaals voor het wat hij noem de vorstelijke geschenk. Namens de kinderen sprak mevr. M. C. la Maison van der Berg-Pomp- Het witte schaap van de familie. Het Middelburgs Dilettanten To neel zal als eerstvolgend stuk op voeren het bekende blijspel „Het witte schaap van de familie" van L. du Gar de Peach en Jan Hay. dat enkele jaren geleden met veel "succes door „Het Vrije Toneel" van C or Ruys gebracht werd. De voorstelling van dit stuk, dat eind April zal worden gespeeld, zal tevens gelden voor de deelname aan het Zeeuws Landjuweel waarvoor ook H.M.D.T. heeft Ingeschreven. De schoenmaker,.sioerkplaats van de heer M. Boone te Bruinisse, zoon van de bekende Oud-Geref. predikant ds. L. Boone, is nu al 54 jaar lang een aantrekkelijke pleisterplaats voor liendie de dorpse, kerkelijke of poli tieke zaken onder de loupe wil ne men. Hij vierde dezer dagen zijn Toe verjaardag. Nog elke dag zwaait hij lustig met zijn schoenmakershamer of trekt hij de pikdraad door het leer. Van 1929 tot 19S7 maakte hij deel uit van de gemeenteraad als gekozene met een eigen lijst. Vele Bruinis- senaars, waar ter wereld ook, zullen met genoegen terugdenken aan de ja ren, toen ook zij behoorden tot de dagelijkse gasten vcm de heer Boone. TRADITIE. Uit St. Jansteen wordt gemeld, dat de duivenmaatschappijen „Zondags- vermaak" en „De Zwaluw" hun tradi tionele teerdagen vierden in de resp. stamcafé's. Natuurlijk vierde de Vlaamse leut hoogtij. Men vermaak- NAAR NIEUWVLIET Met een prettig gevoel van welbe hagen constateerden wij, dat het ons, na een inspannende morgen, toch nog gelukt was op tijd de bus te halen, welke ons naar Nieuwvliet moest voe ren. In Nieuwvliet zou volgens on ze onmisbare zakagenda een nieu we school worden geopend en voor het bijwonen van deze plechtigheid had men ons een uitnodiging gezon den. Het was een genoegelijk ritje, waar bij de Zaterdagmiddag zich reeds op de boot naar Breskens had gedemon streerd door tal van met verlof gaan de militairen op ons pad te voeren. Soldaten in een plezierige stemming, wélke zich ook aan ons had medege deeld, zodat wij in de bus behaaglijk de benen strekten en in zalig niets doen de op keurig briefpapier ge stelde invitatie voor de feestelijkhe den nog eens doornamen. de eer en het genoegen u uit te nodigen tot het bijwonen op Zaterdag 16 Januari a.s. van de opening zo lazen toy, en toen was het gedaan met die beste stemming. De bus-terug ging na twee uur En Zaterdag a.s. kunt ge ons wéér in die bus viiiden. Dat een metis zich zo schromelijk vergissen kan te zich met kaart- en pierspel en een flinke maaltijd verkwikte de inwen dige mens. HELPT ELKANDER. Op Zondag en Maandag, 17 en 18 Januari, zal het R.K. Zeeuwsch- Vlaams Toneel onder regie van de heer J, van den Broeck het toneel stuk „Peggie mijn schat" opvoeren in het verenigingslokaal te Clinge. Een wel zeer sympathieke geste is het, dat de opbrengst ten goede komt aan het comité van de Clingse speeltuin. REUS GEVELD. Deskundigen schatten hem op 180 jaar De stam kan ternauwernood door drie volwassenen worden omvat maar ondanks al zijn fierheid en prachtige ouderdom is. ook hij ten prooi geval len aan de eisen van onze tijd. Een der oudste Axelse bomen, de beuk, welke al zovele jaren de tuin achter het onlangs verbouwde herenhuis in de Noordstraat sierde, is niet meer. Het herenhuis werd verbouwd tot winkelpand en de boom moest val len, opdat er ruimte gemaakt kon worden voor een magazijn. EEN BUITENKANSJE. Een buitenkansje voor de bewoners van Ritthem: burgemeester Daniëlse liet de met Kerstmis aangespoelde Deense kazen netjes opbergen in het gemeentehuis en sorteeren De direc teur van de keuringsdienst voor waren te Goes gaf deze kaas vrij voor con sumptie. En nu krijgen alle gemeen tenaren een bon met gemeentestem pel. Tegen inlevering van deze bon kan bij één der winkeliers een pond kaas verkregen worden tegen het ge ringe bedrag, naar verhouding, van een gulden per pond. Grote gezinnen krijgen twee pond en alleen wonenden een lunchkaasje van een half pond Met uitzondering van de lunchkaasjes is het kaas van 45 pet. De bonnen zijn slechts geldig tot 13 Januari. De aangespoelde boter ging de Rit- themers de neus voorbij. Op last van de eigenaar moest de boter worden doorgezonden naar Amsterdam. VOORZICHTIG Op gladde wegen dient men vooral met een bromfiets uiterst voorzich tig te zijn. Dat ondervond de heer A Filius te St. Philipsland, die door de gladheid van de weg met zijn brom fiets kwam te vallen. Hij kreeg ver wondingen in het gelaat en de brom fiets werd beschadigd. man woorden van dank. De heer W de Graaf zeide namens de artisten dat het gezelschap aan alle voorstel lingen veel vreugde had beleefd, maar de meeste vreugde ondervond men bij de voorstellingen in „Zonne veld". De medewerkers waren dank baar, dat zij in staat waren de kin deren, die nier worden verpleegd, iets van de sfeer te geven, die zij zo vaak moeten ontberen. Tot slot overhandigde de heer J. E. Witte namens de P.Z.C. aan de aanwezige bestuursleden van „Zon neveld" de heer W. J. L. de Groof, dr. F. G. Vaandrager, mevr. M. C. la Maison van der Berg en aan de directrice zuster D. Traas een inge lijste plaat van Pinky, met de be lofte. dat ook de artisten een derge lijk aandenken zullen ontvangen. Geen weg door het Zwin Burgemeester over de ontwikkeling van Knokke. In een uitvoerige Nieuwjaarsrede heeft burgemeester Lippens van Knokke een beschouwing gegeven over de veranderde structuur van de ze badplaats in de laatste kwart eeuw. Ondanks de enorme vooruitgang van het mondaine uitgaans- en ca sinoleven betreurde hij het in hoge mate dat zo veel van het landschaps- schoon ten offer gevallen is aan asphaltwegen en bouwgrond, waar door de toegangswegen tot België's mondainste badplaats een afschc.ve- lijk geheel vormen en er de oorzaak van zijn dat het eens zo bloeiende kunstleven verdween. Dit is de les, die het verleden ons laat, zei de burgemeester. Sprekend over het Zwin zei de burgemeester: Het nabijgelegen vliegveld zal verdwijnen. Het mtuur- reservaat het Zwin blijft behouden in zyn natuurlijke gesteldheid en nimmer zal daar een weg doos- ge trokken worden die aansluiting zou geven met de badplaatsen van Z. Vlaanderen. Dan zou de rust van de ze omgeving volledig verstoord wor den. Een geweldige verandering heeft zich in 1953 voltrokken doordat thans ook 's winters- de week-ends vele gasten trekken. Spr. adviseerde de neringdoenden zich hierop meer dan vroeger in te stellen. De eige naars van winkels en hotels die van 15 September tot 15 Juni hun vens ters met grauw papier afsluiten, dra gen hun deel voor de gemeenschap pelijke zaak niet bij. Zij zullen zich moeten aanpassen of verdwijnen. Wij Knokkenaars hebben troeven in han den als geen ander toeristisch cen trum in België, aldus de burgemees ter. Geen misdrijf. Dezer dagen ontdekten bewoners van de St. Antheunisstraat te Middel burg, dat de woning van de wed. W. gesloten bleef. Zij waarschuwden de politie, die zich daarna toegang ver schafte en de bewoonster levenloos in het huis aantrof. Zij was als gevolg van gasverstikking om het leven ge komen. Daar de toestand, waarin de woning verkeerde, misdrijf niet uitsloot, werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Dit wees uit, dat van misdrijf geen sprake is. Slechts een ongelukkig toe val heeft de dood van de weduwe W. veroorzaakt, doordat toen zü onwel werd en haar evenwicht verloor, zij in haar val de gaskraan openstootte. VA POLITIERECHTER MIDDELBURG Onenigheid over koe, die gekalfd had. Voor de politierechter te Middel burg stonden enkele veesmokkelaars terecht, die aanvankeiyk hadden sa mengewerkt, doch later ruzie kregen en eikaar gingen beconcurreren. De ze concurrentie leidde tenslotte tot succes voor de grenscommiezen. De Belg Van P. smokkelde vee en werd daarbij o.a. geholpen door M., landbouwer te Zuiddorpe. Zij kregen echter meningsverschil over een koe, die had gekalfd en daardoor sterk in waarde was verminderd. Over de vraag, wie de schade zou dragen kon den zy het niet eens worden en daar om besloten zy zelfstandig te gaan „handelen". De dieren van beide „kooplieden" werden ondergebracht op het bedrijf van de Koewachtse landbouwer De L. Daar werd het te druk en toen een zending van Van P. een nacht moest worden uitge steld, werd De L. bang omdat M. kwaad was. Daar Van P. van „zyn" rechten gebruik maakte, Het deze de koeien het vrije véld in jagen. Des nachts kwam Van P. met zyn hel pers om de dieren over de grens te transporteren, doch hij vond de stal len leeg Er ontstond een woorden wisseling tussen Van P. en De L. En kele commiezen, die op enige afstand stonden, spitsten de oren. Enige ogenblikken nadat Van P. en zijn RAADSVERGADERING STAVENISSE. Wethouders gekozen. De gemeenteraad van Stavenisse kwam in zyn nieuwe samenstelling voor de eerste maal byeen. Burgemeester L. A. Verburg hield een Nieuw 'aarsrede, waar by hij na herdenking van wnlen dr. A. Plesman een teruglblik wierp op het rampjaar 1953. Spreker stond stil bi' de aangerichte verwoestingen en herdacht de 153 rampslachtoffers uit Stavenisse. Hierna ontvouwde hij een omvang rijk programma voor 1954- vaststel ling van het ontworpen wederop- bouwplan en uitbreidingsplan, ver dere realisering van het ontwerp- wederoobouwplan, de bouw van een nieuw wykgebouw, een nieuwe kleu terschool, uitgebreide restauratie van het gemeentehuis, vaststelling en gedeeltelijke realisering van een riolerings- en stratenplan en zo mo gelijk aanleg van een speel- en sportveld. Spreker bepleitte sterk de belangen van de jeugd en achtte het een ereplicht voor het gemeentebe stuur, alles in het werk te stellen om tot spoedige terugkeer van de nog geëvacueerde ingezetenen te komen. Het oudste raadslid in jaren, de heer L. Hage, beantwoordde in het kort de rede van de voorzitter. Hiema werden de nieuw gekozen leden van de gemeenteraad beëdigd, waarna als wethouder werd herko zen de heer J. Hage (S.G.P.) met 5 stemmen en 2' blanco. De heer J. C. Moerland, die voor het eerst in de raad zitting neemt, werd tot wet houder gekozen in de plaats van de Kamer van Koophandel komt bijeen. De agenda van de elfde algemene vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden, die, zoals wij reeds berich ten, op Woensdag 13 Januari a.s. in het hotel „De Korenbeurs" te Goes wordt gehouden, vermeldt onder meer de jaarrede van de voorzitter, verkiezing van een voorzitter en van twee onder voorzitters. heer J. W. van der Slikke, die zich niet herkiesbaar stelde. De heer Moerland (P.v.d.A.) kreeg 5 stem men en 2 blanco. Ir. Visser bij Polder Walcheren benoemd. Voor Walcheren geen onbekende Het bestuur van de Polder Walche ren kwam Zaterdagmorgen in spoed eisende buitengewone algemene ver gadering in liet Polderhuis tè Middel burg byeen, om door het benoemen van een ingenieur te voorzien in de vacature van ir. A. G. Wierdsma, die per 1 Februari by het Hoogheem raadschap Delfland is benoemd. Aan het begin van de bijeenkomst sprak de voorzitter, mr. dr.. R. W. Graaf van Lynden een kort woord ter na gedachtenis van de onlangs overleden commissaris der polder, de heer W. Verhage Pzn. te Koudekerke. Vervolgens werd in besloten zitting over de voordracht van het dagelijks bestuur gediscussieerd en gestemd, waarna de voorzitter bekend maak te, dat no. I van het tweetal, ir. H. Visser te Groningen, tot ingenieur van de Polder Walcheren was be noemd. Na een tweede besloten zit ting werd medegedeeld, dat de ver gadering het dagelyks bestuur heeft gemachtigd de door de minister aan gegeven richtlijnen ten aanzien van de 5 loonsverhoging op het perso neel van.de polder toe te passen. De nieuwbenoemde ingenieur is voor Walcheren geen onbekende. Ir. H. Visser werd op 2 Juli 1921 te Wychen (Gld.) geboren. Na zyn stu die aan de Technische Hogeschool te Delft, trad hy op 21 October 1946 in dienst van de Polder Walcheren, aanvankeiyk als adjunct-ingenieur, later als ingenieur, fn deze functies werkte hg onder leiding van de thans scheidende ingenieur Wiersma. Op 1 November 1952 verliet ir. Visser de Polder om in dienst van gemeente werken te Groningen te treden. Ir Visser komt dus in een nieuwe func tie terug in een oude werkkring. De datum van zijn indiensttreding staat nog niet vast: deze zal vermoedelyk, niet vóór April zyn. WEER NAAR TWEEPLOEGENSTELSEL. Er is een te groot verloop onder het personeel In 1952 werd te Axel een nieuwe industrie in gebruik gesteld, namelijk de Eerste Zeeuwse Vlasspinnery, die arbeldsmogelykheden bood voor vele tien tallen werkers en werksters uit Axel en omgeving. In het begin werd in dit bedrijf met twee ploegen gewerkt, dooh het arbeidsverloop was dermate groot, dat overgeschakeld moest worden op het éénploegensysteem. Vele arbeidskrachten, voor het merendeel vrouwelyke, verliete de fabriek om- dat zy het zware doch beter betaalde landbouwwerk prefereerden. Het ab sentiepercentage voor het nieuwe bedrijf bedroeg soms ongeveer 10, terwijl dit In andere gebieden voor dezelfde industrie slechts twee bedroeg. Men wil thans weer trachten een tweeploegensysteem it te voeren. De spinnery draaide ongeveer een jaar met personeel dat nog onvoldoen de routine had opgedaan en slechts door tydrovende en kostbare opleiding in 't bedryf kon worden ingeschakeld. Niet zelden gebeurde het, dat leden van het personeel zonder kennisge ving van 't werk wegbleven om een of andere kleinigheid, waardoor verschil lende machines geheel of gedeelteiyk moesten worden stilgelegd. Hoewel thans een goed loon wordt betaald, verhoogd met presta- tieloon, schijnt het toch moeilijk te zyn voor de vrouwen en meisjes uit Axel en omgeving om het werk in de fa briek re ambiëren boven het seizoen werk op het platte land. In het be drijf te Axel staan thans 876 spillen, welke nog gedeelteiyk moeten worden bemand, aleer men weer kan over schakelen op bet tweeploegenstelsel. Dat het bedrijf stofvry Is kunnen de meeste buitenstaanders niet gelo ven, doch het zy voldoende als vermeld wordt, dat by de opzet van het bedryf kosten noch moeiten zyn bespaard om dit doel te bereiken. Naast een ver mogen van 100 pk benodigd als ener gie voor dè bedryfsinstallatie, wordt een vermogen van 75 pk verbruikt voor de stofzuiginstallaties. Uit de practyk bleek, dat het percentage stof dat de hulsvrouw tydens haar werk naar binnen krijgt, groter is, dan het geen het fabriekspersoneel te verwer ken krygt, terwyl dit plantaardige stof bovendien nog onschadelyk is voor de gezondheid. Verkeersongeval met dodelijke afloop. Op provinciale weg te Axel. De 72-jarige weduwe A. B.B. uit Axel is Zaterdagavond het slacht offer geworden van een verkeerson geval op de provinciale weg Axel— Terneuzen. De weduwe B. bevond zich die avond om ongeveer half se ven op het rijwielpad aan de rech terzijde van deze weg, toen uit de richting Axel een personenauto derde, bestuurd door de garageht S. D. uit Terneuzen. De heer moest uitwHken voor een tegenligger. Daarby raakte de auto de kleding van de weduwe, waardoor de vrouw kwam te vallen. Dokter Boer uit Axel. die spoedig ter plaatse was constateerde een beenbreuk, doch liet de vrouw in verband met even tuele complicaties in het ziekenhuis te Terneuzen opnemen. In de loop van Zondagmorgen is het slachtoffer aldaar overleden. In verband met dit ongeval legt de Rykspolitie te Axel nogmaals de na druk op het gevaar, dat voetgangers lopen, indien zy aan de rechterzyde van deze weg wandelen en daardoor het achteropkomende verkeer niet kunnen opmerken. Myxomatose bij Sluis. De zo gevreesde konynenziekte myxomathose ls geconstateerd op het bedryf van de landbouwer v. H. te St. Anna ter Muiden. Maatregelen overeenkomstig de geldende bepa lingen zyn genomen. mannen waren vertrokken, kwamen twee personen opdagen, die met een zaklantaarn de grond afzochten. Een van hen vertelde de ambtenaren, dat hy zijn portefeuille kwyt was. doch dezen namen beide heren voor de ze kerheid toch maar mee naar de wacht. Daar kwam tenslotte de gehe le affaire aan het licht. Ook het geld voor de in Nederland gekochte die ren werd zonder geldige papieren over de grens gebracht Hoeveel bees ten de mannen in totaal over de grens hebben gebracht is moeilyk na te gaan, maar vast kwam wel te staan, dat by dit zaakje nogal enke le personen waren betrokken. De Belg M. G. van P werd ver oordeeld tot 10 weken, waarvan 7 weken voorwaardelijk met een proef tyd van 2 jaar. Het in beslag geno men vee werd verbeurd verklaard. De landbouwer A. de L. uit Koe wacht moest 100 boete betalen en kreeg voorts 2 maanden voorwaarde lijk met een proeftyd van 2 jaar. A. W de J., slager-veevervoerder te Axel, kostte het 75 of 10 dagen met 14 dagen op een proeftijd van 2 jaar. J. V., veehandelaar te Axel, kreeg 100 boete, evenals de veekoopman L. W. van D. uit Sint Jansteen. L. A. M. van Mlandbouwer te Zuiddorpe, werd veroordeeld tot 10 weken, waarvan 7 weken voorwaar delijk met 2 jaar proeftyd. De paardenkoopman J. M uit Sas van Gent kreeg 3 maanden gevange nisstraf. W aterschapsbenoentHngen. By Koninklijk besluit zyn benoemd tot dijkgraaf van de Nieuwe-Veer- polder, de heer J. Romeyn te Ou- werkerk; met ingang van 22 Janu ari 1944 tot voorzitter van het be stuur der waterkering van het ca- lamiteuze waterschap Bruinisse de heer P. L. Krepel te Bruinisse; tot gezworene van de Hertogin-Hedwige- polder, de heer C. D. Smet, te Clinge en tot lid van het bestuur der wa terkering van het calamiteuze wa terschap Scherpenisse, de heer H. Rystenbil te Scnerpenisse. Luidklok voor Yerseke. Binnenkort zullen de inwoners van Kruiningen en Hansweert-Oost in de gelegenheid worden gesteld hun dank te betuigen voor de spontane wijze, waarop tijdens de ramp hulp geboden werd door de inwoners van Yerseke. De Herstelcommissie Kruiningen heeft namelijk gemeend de dank voor deze hulp te moeten vastleggen in een stof felijk blijk van waardering, bestaan de uit een luidklok met randschrift. Zoals men weet zal binnenkort de in de. oorlogsdagen zwaar beschadigde tpren van Yerseke kunnen worden hersteld en een klok zal dan zeker op haar plaats zijn. Aan de inwoners van Kruiningen en Hansweert-Oost, die inmiddels zijn teruggekeerd, zal een intekenlijst wor den gepresenteerd. Voor de anderen is het mogelijk het geld aan de commis sie over te maken. Rusthuis voor bejaardsn op Tholen. Isiot van pagina 1) DE FINANCIERING. Een moeilijkheid vormde ook de fi nanciering, doch dank zy de mede werking van de gemeentebesturen op het eiland Tholen en St. Philipsland is hiervoor een oplossing gevonden. Deze besturen zijn namelijk bereid ge vonden om zich garant te stellen voor de rente en aflossing van een lening, die de Stichting zal aangaan voor de financiering van de bouw. Zeer te leurstellend noemde de heer Van Oeveren het, dat St. Apnaland zich later uit deze garantie terugtrok, terwyi ook Scherpenisse zich aan vankeiyk niet wilde verbinden. Later heeft deze laatste gemeente toch wel toegestemd, zy het dan niet volledig. Door het besluit van St. Annaiand kwam de financiering in gevaar, maar men heeft een modus weten te vinden, waardoor er geen nieuwe moeilijkheden ontstaan. „Toch zal het begin niet makkelijk zijn" meent de heer van Oeveren, „een dergelijk centraal tehuis is nieuw voor Tholen en Sint Philips land. Over het algemeen zijn ie men sen op het eiland hokvast en willen, op leeftijd gekomen, niet graag van woning veranderen. Maar zy kunnen het niet beter krijgen als juist hier: een centrale en goede verzorging van de oude dag". Met nadruk wees de heer Van Oeveren er op, dat het hier geen ver pleeghuis betreft, maar een tehuis voor ouden van dagen, zodat chroni sche zieken enz. niet kunnen worden opgenomen. „Ons werk zal moeten groeien" zo zeide de heex Van Oeve ren tenslotte, ,maar ik ben er van overtuigd, dat ons tehuis op den duur een niet weg te denken functie zal innemen in het gemeenschapsleven van Tholen en St. Philipsland MIDDELBURG. Vandaag Elec.tro: „Deze vrouw is ge vaarlijk". (18 jr.), 7 en 4.15 uur; Schouwburg: „Hoogverraad", (14 Jr.), 8 uur; Sch.hof: Nat. Gezelsch., lezing prof. Sirks, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra- „Het leven van Flo rence Nightingale", (a.l.); Luxor: „Ge vangenen van het oerwoud", (14 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Een banneling van I de eilanden", (18 Jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2