PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusthuis voor bejaarden op Tholen in September gereed Comet-straalvliegtuig stortte in Middellandse Zee BILT Kantlijn Reconstructieplan Schouwen verschenen POGING OM EEN SCHAT VAN 75 MILLIOEN TE BERGEN AANDRANG TOT HERVATTING OVERLEG TE PANM0ENDJ0N 197e Jaargang - No. 7 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W de Pagter Hoofdred.: G Ballintjjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f5,85 per kw.. fr p. p. f6.10 per kw- Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 Jan. 1954 ADVbKi'KNJ LBPfUJb te cent per mm Minimum p advertentie 13,— ing mededelingen driemaal Uriel. Kleine a-jvertentie» «max a regels) van 1—6 'egels f L— Iedere regel meet 20 cent .Brieven ol adres Bureau d. Blad' 25 cent meer Giro No 159300 PZC Midoelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160 i. Middelburg Markt 51. telef 3&41. Goes. Lange Vorstatr 63. telef. 2475 (b g.g. 2223); Oostburg. Finlandstr 2. telet. 16: I'erneuzen. Brouwerijstr 2. /Sierixzee N Kogerdstr i 160. telef 26 ZES-EN-DERTIG SLACHTOFFERS. Er waren tien kinderen aan boord van het toestel Een Comet-straalvliegtuig, dat gebruikt, werd door de Britse Overzee Luchtvaarteorporatie is op weg van Singapore naar Londen Zondagmor gen op 25 kilometer afstand van Portoferrago, de hoofdstad van het eiland Elba in de Middellandse zee gestorte Het toestel dat een bemanning van 6 personen en dertig passagiers aan boord had, maakte te Rome een normale tussenlanding. Het steeg daarna op voor de tocht naar Londen, die ongeveer twee uur en twintig minuten zou duren. Toen het toestel zich boven het eiland Elba bevond, verloor de controletoren op het vliegveld te Rome het contact met het toestel. Het hoofd van de politie te Elba deelde kort daarop mede, dat vis sers bij Capoliveri het vliegtuig in zee zagen storten. Het scheen, dat de machine in brand stond. Er wer den ook employe's gehoord. Men neemt aan, dat niemand de ramp overleefd heeft. Vissersvaartui gen vertrokken ogenblikkelijk naar Toen het dijkherstel op Schouwen- Duiveland nog in het allervroeg ste stadium verkeerde, werd het velen in Zeeland reeds duidelijk, dat niet volstaan zou kunnen worden met een volledig herstel van d eoude toe stand, maar dat de gelegenheid moest worden aangegrepen om tot een grondige reconstructie over te gaan. Aan een aantal misstanden moest een einde worden gemaakt cn tegelijkertijd diende men tc trachten de voorwaarden te scheppen, welke dit Noord Zeeuwse eiland een goede toekomst zouden waarborgen. Op 29 April van het vorige jaar werd op initiatief van ir. M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst door Gedeputeerde Staten een commissie geïnstalleerd, welke zich met de bestudering dezer reconstruc tie bezig zou houden. Het was de Reconstructie-commissie Schouwen- Duiveland. Reeds thans, op een der eerste da gen van 1954, is een 177 bladzijden tellend rapport dezer commissie in druk verschenen en wie van de in houd kennis neemt, zal niet slechts met bewondering vervuld worden voor het ongelooflijke tempo, waarin zij haar arbeid heeft verricht, maar evenzeer voor de kwaliteit van haar werk. De opdracht der commissie was om binnen een tijdsverloop van ongeveer acht maanden op te stellen een plan tot herstel en zo no dig sanering van de agrarische struc tuur, het landschap, de recreatiemo gelijkheden en het maatschappelijk en cultureel leven op Schouwen-Dui- veland, alsmede een verbetering van het verkeer en vervoer en de ont wikkelingsmogelijkheden voor niet- agrarische bestaansbronnen. Harmo nisch aansluitend bij de structurele opbouw zou tevens de bestuurlijke indeling moeten worden bezien. De opdracht neerschrijven is een simpel werk. Haar uitvoeren stelt aan degenen, die ermede belast zijn, wel zeer zware eisen. Een maand voor het verstrijken van de gestelde tijdslimiet heeft de commissie niettemin haar rapport aan de openbaarheid prijs kunnen geven en dit kan niet anders dan een knappe prestatie genoemd wor den, vooral ook van de vaardige al- gemeen-rapoorteur der commissie, drs. Th. J. Wèsterhout. Bovenal echter dient de lof uit te gaan naar de kwaliteit van het rap port zelve. Het rapport beoogt richtsnoer te zijn voor net volledig herstel van het eiland en basis voor het toekomstige definitieve streek plan Sehouwen-Duiveland. Welnu: de vaste Commissie van de Prov. Planologische Dienst voor Zee land ziet zich haar werk wel zeer sterk vergemakkelijkt. Wanneer al thans de aanbevelingen en conclu sies, waartoe de Reconstructie-com missie gekomen is, uitvoerbaar blij ken. Immers: deze Reconstructiecommis sie heeft revolutionnaire arbeid ver richt. Uitvoering van haar wensen betekent onderwerping van een groot deel van het op Sehouwen-Duiveland bestaande en historisch gegroeide en constructie van een volledig nieuw eiland, zonder de fouten van wat vroeger geweest is, met de kwa liteiten van een gebied, waar de ont- staansvoorwaarden voor nieuwe wel vaart volledig zijn geschapen. Men kan zich indenken, dat op het eiland zelve hier en daar verzet zal ontstaan tegen hetgeen als wenselijk en zelfs noodzakelijk wordt bepleit, dat het ook veel eenvoudige bewo ners van Sehouwen-Duiveland moei lijk zal vallen zich de zeer ingrijpen de veranderingen te realiseren. Men denke aan de opheffing der te kleine woonkernen, aan de drastische wijzi ging der gemeentegrenzen, de con centratie der havens en de groot scheepse ontsluiting van de West hoek voor het nationaal toerisme. Het laatste woord -zal daarom over dit rapport waarlijk niet ge sproken zijn. Maar een uitermate bemoedigend teken is, dat alvorens tot publicatie van het rapport der Reconstructie commissie werd overgegaan, er over leg is geweest met de dagelijkse be sturen der gemeenten op Sehouwen- Duiveland. Na aanvulling op enkele punten kon men zich met de inhoud van het rapport verenigen. Als hieruit mag worden afgeleid, dat men in zeer brede kring op Sehouwen-Duiveland inziet, dat een de plaats, waar het toestel was neer gekomen. Italiaanse vliegtuigen cirkelden la ter op de dag boven de.plek van de ramp. Zij zagen vissersvaartuigen bezig met het bergen van lijken, maar merkten geen tekenen van overlevenden op. De Cornet-vliegtuigen van de De Havilland-fabrieken waren de eerste passagierstoestellen met straalaan drijving ter wereld. Tot op heden zijn drie van deze toestellen verloren gegaan. Namelijk twee op de route SingaporeLon den en één toestel, dat toebehoorde aan de Canadian Pacific Airlines, en bij Karatsji te onder ging. Er waren van deze ongelukken geen overlevenden. Bij een vierde on geluk met een Cömet te Rome vielen geen mensenlevens te betreuren. De thans verongelukte machine was het toestel, waarmee op 2 Mei 1952 de eerste geregelde dienst met straalvliegtuigen ter wereld (de dienst LondenZuid-Afrika) werd hoorde de voormalige oorlogscorres pondent van de B.B.C., de 42-jarige Australiër, Chester Wilmot. Hij keer- de uit Rangoon terug, waar hg voor het weekblad „Observer" een vraag gesprek had met de Birmaanse mi nister van defensie. Na de Kerstvacantie. Er bevonden zich tien kinderen onder de inzittenden. Men neemt aan, dat de meesten zich naar Enge land begaven na een bezoek aan hun ouders in het Oosten tijdens de Kerst vacantie. Tot Zondagavond waren vijftien lijken geborgen door twee Italiaan se vissersboten en een Italiaans ma rine vliegtuig. Het zoeken werd om streeks acht uur 's avonds gestaakt. Een tiental vliegtuigen, visserssche pen en Italiaanse marineschepen na men aan de opsporing deel. De Amerikaanse filmproducent, Victor Pahlen. is aan de ramp ont komen doordat hg enige minuten voor het vertrek van het toestel uit Ro me besloot niet mee te gaan. Koningin Juliana op de thuisreis Koningin Juliana en de vier prinses sen hebben Zondagavond om kwart over zes per postauto Grindelwald, waar zij hun wintervacantle hebben doorgebracht, verlaten. Zij vertrok ken om half acht per trein uit Inter, laken en worden vandaag in de loop van de dag in ons land verwacht. Proces om legaat van honderd millioen. Voor de negende maai zal er een proces gevoerd worden over de erfe nis van Pieter Teyler van der Hulst Ditmaal is de heer Ch. Wegerif uit Amsterdam, mede „namens een groep erfgenamen" opgetreden legen de executeuren van de Teylerstichting. om de toewijzing van het legaat van f 100.000.— dat de In 1778 gestorven Pieter Teyler van der Hulst vermaak te aan zijn echtgenote. Het gaat be stond uit obligaties waarvan de waar de intussen is gestegen tot bijna hon derd millioen gulden- Aan dit legaat is nimmer uitvoering gegeven, omdat andere regelingen werden getroffen, Tot de x boord van het iers, die zich aan ;oestel bevonden, bè- Het Reconstructieplan Schouwen is thans verschenen. Wij brengen er op pagina 3 en 4 uitvoerige uittreksels uit, ter wijl op deze pagina het hoofdartikel er aan gewijd is. Op pagina 4 vindt men een samenvatting van het plan in 12 punten. IN DE OORLOG GETORPEDEERD. Zaanse expeditie in de zomer aan de (bergings-)slag In de Noordzee, ter hoogte van Den Helder nabij het Molengat, is in Augustus 1917 na een torpedo-aanval het Duitse schip „Renate Leonhardt" gezonken. De lading -bestond o.m. uit 800 ton cacaoboter, 60 ton cokes, een hoeveelheid rum en, naar later bekend geworden is, een enorme schat aan goud, zilver en juwelen. Deze goudschat, in 454 kistjes, was tijdens het ia den te Rotterdam op geheimzinnige manier 's nachts aan boord gebracht. Slechts de officieren van de „Rena te" waren van de aanwezigheid van het goud op de hoogte, benevens een stoker, die deserteerde voor het schip aan zijn laatste reis met onge lukkige afloop begon. Deze stoker, thans tot Nederlander genaturaliseerd en in LJmuiden woonachtig, heeft 't geheim van de „Renate" onthuld Eerder had men echter ook al een vermoeden van de aanwezigheid van het goud, temeer daar afschriften van assurantiepapieren van een Ham- burgse verzekeringsmaatschappij ook op de aanwezigheid van goud duid den. In de jaren voor de oorlog heeft een groep Zaankanters reeas een bergingspoging ondernomen, die we gens het ontbreken van het geschikte materiaal op niets uitliep. Direct na de bevrijding verenigden de initia tiefnemers zich tot een „coöperatieve bergingsvereniging", die gedeeltelijk met buitenlands kapitaal werkt. Deze bergingsvereniging zal de ko mende zomer een grootscheepse po ging doen de goudschat, die een waarde vertegenwoordigt van onge veer 75 millioen gulden, aan de zee te ontrukken. Er wordt daartoe in Zaandam een enorme werkpufc gebouwd van 26 me ter hoogte. De put wordt een ijzer en betonconstructie met een gewicht van bijna 1000 ton en een waterver- plaatsrag van 170 ton. Het gevaarte, dat over drie vier maanden gereed zal zijn, wil men via het Noordzeekanaal naar Den Helder slepen. Op de plek waar het wrak van de „Renate Leonhardt" rust door peilingen nauwkeurig bekend wil men de werkput laten zakken. Het wrak rust op 21 meter diepte, onder een laag vaste klei. Op deze kleilaag denkt men de werkput te kunnen vastzetten, waarna van de werkkamer der put uit, te bereiken via een toegangstoren, de aanval op de goudschat wordt ondernomen. Golf van arrestaties in Indonesië. Uit Djakarta wordt gemeld, dat in verband met het ontdekte politieke complot niet alleen Nederlanders, maar ook Chinezen, Arabieren en In donesiërs zijn gearresteerd, zowel in Bandoeng als in Djakarta. De waarnemend procureur-generaal, mr. Moro, verklaarde tegenover Ane- ta, dat de betrokken instanties met voortvarendheid het onderzoek voort zetten, opdat dit zo spoedig mogelijk zal zijn voltooid. In een hoofdartikel in het dagblad Indonesia Raya wordt opgemerkt, dat het nieuws over de ordeverstoringen, waarbij Nederlanders betrokken zou den zijn, de positie van de Nederlan ders in Indonesië, die waarschijnlijk grotendeels met de misdrijven niets uitstaande hebben, zeker moeilijk zal maken. Op het publiek doet het blad een beroep om onderscheid te maken tus sen Nederlanders, die slechte bedoelin gen hebben, en Nederlanders, die con structief werk voor Indonesië verrich ten. Op de Nederlandse gemeenschap doet het blad een beroep om de Indo nesische regering bij te staan bij de handhaving van veiligheid en orde. door hulp en steun te weigeren aan misdadige activiteit, zoals door de ge arresteerde Nederlanders werd bedre ven. Voorbereiding van de Berlijnse conferentie. De vertegenwoordigers van de Grote Vier hebben Zaterdag te Berlijn weer geconfereerd over de „technische re gelingen" in verband met de komende Viermogendhedenconferentie en over de keuze van een gebouw voor de be sprekingen. Zweeds schip vereaan in de Botnische Golf? Zware storm over Zweden. De Oostkust van Zweden heeft ge durende het jongste weekeinde ernstig te lijden gehad van een hevige storm, waardoor de weg-, spoor-, lucht- en telefoonverbindingen werden bemoei lijkt. Een vissersvaartuig met drie man wordt vermist in het zeegebied voor Stockholm. Voorts vreest men, dat hel Zweedse vrachtschip „Nedjan" (1.500 ton) met 16 man aan boord, in de Bot nische golf is vergaan. De kapitein had geseind, dat 't roer was bescha digd. Sedertdien heeft men geen verbinding meer met het schip gehad. Zondag ochtend ontdekten reddingsviegtuigen wrakhout in het betrokken gebied. Ook werd een lijk van een beman ningslid geborgen. Dokter en mevrouw Nanninga be wonderen het geschenk, dat zij bij /tun afscheid van de burgerij van Rilland- Bath mochten ontvangen. (Foto P.Z.C.) Baby door een walmende petroleumlamp gestikt. Door een walmende petroleumlamp is Zondagmorgen om half zes een ba by van twee maanden van het echt paar B te Vught gestikt. De ouders en een ander meisje ontkwamen aan de verstikkingsdood. De baby was in alle vroegte gevoed, waarna de ouders de petroleumlamp aanlatend weer naar bed gingen. Op dezelfde kamer sliep ook eer bij het echtpaar loge rend meisje, dat enkele uren later nlotse'.ing ontwaakte. Ze waarschuw de de jonge ouders van de baby. maar de baby bleek reeds gestikt te zjjn. CHINESE PREMIER VOOR DE RADIO. Beschuldigingen niet teruggenomen. De eerste minister van Rood China, Tsjoe En Lai heeft Zaterdag via ra dio Peking een voorstel gedaan om de voorbereidende besprekingen te Panmoendjon over de politieke Korea-conferentle onmiddellijk te hervat ten. Zoals men weet werden de besprekingen door de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, de Amerikaan Arthur Dean, afgebroken, omdat de communisten een beschuldiging van trouweloosheid aan het adres van Amerika niet wilden herroepen. Tsjoe En Lai nam echter deze beschuldi ging niet terug. Tsjoe En Lai stelde verder voor de geschillen over de krijgsgevangenen aan de conferentie voor te leggen en hg wilde ook, dat de uiteenzettingen aan de krijgsgevangenen hervat zouden worden. Ten slotte zei hij nog, dat hij voorstander was van een conferen tie der Grote Vijf en hij hoopte, dat de Viermogendhedenconferentie te Berlijn de weg zou banen voor deze Vijfmogendheden besprekingen. Radio Pjongjang meldde Zaterdag avond, dat de Noordkoreaanse minis ter van buitenlandse zaken Nam het voorstel van Tsjoe En Lai steun de. VIJFTIG BEDDEN nieuwe en betere toekomst voor het eiland alleen mogelijk is, als men ra dicaal ingrijpt nu de gelegenheid daartoe zich als het ware opdringt, is dit Reconstructieplan wel onder een bizonder gelukkig gesternte ge boren. Kennelijk heeft de Reconstructie commissie geprofiteerd van de ervaringen dergenen, die in de achter ons liggende jaren belast zijn geweest met ae opstelling eerst van et Snelplan Walcheren, later van het baanorekende Streekplan Wal cheren en de herverkaveling van Walcheren. De systematiek 'werd er door vergemakkeijlkt, er kon uit een indrukwekkende hoeveelheid materi aal worden geput, mede door de schat van gegevens, welke werd verzameld in het Ontwikkelingsplan voor Zee land van het E.T.I. door de Stichting i Zeeland voor Maatschappelijk en Cul- I verwezenlijking van de plannen in de weg stonden En daardoor gebeurde tureeljverk. Bemoeilijkt werd de taak het wel eens, dat zelfs het bestuur van de Stichting Tehuis voor Ouden van Plannen worden na jarenlange voorbereiding verwezenlijkt EINDELIJK zal het er dan toch van komen, van een Rusthuis voor be jaarden op het eiland Tholen. Binnenkort zal met de bouw worden begon nen, zodat het tehuis in September gereed kan zyn. Reeds in 1946 begon men met de voorbereidingen, maar steeds kwamen er moeilijkheden, die der Reconstructie-commissie door het feit, dat Drie Eilanden Plan en Deltaplan wel geen hersenschimmen meer zijn, maar projecten voor een niet meer ver verwijderde toekomst zijn, maar dat de inhoud van het Deltaplan nog volmaakt onbekend is. Met de tot standkoming van deze twee projecten is dan ook wel eniger mate rekening gehouden in het Re constructieplan, maar er op vooruit lopen op mogelijkheden als basis ne men kon men niet. Het rapport verliest er niet door aan betekenis. Het is een gedegen stuk werk, dat zonder twijfel ten ze gen zal strekken aan het door de ramp van 1953 zwaarst getroffen deel van Zeeland. Dagen soms aan de totstandkoming van het gebouw twijfelde Maar men bleef volhouden en aandringen by de betrokken instantiesen met een gunstig resultaat. Het tehuis zal in de gemeente Tholen verrgzen aan de Rondweg, naar een ontwerp van de architecten Wesselo en Van Voorst uit van Tholen en St Phillpsland waren vertegenwoordigd, een beginkapitaal dat echter lang niet voldoende was om het tehuis te doen bouwen en te exploiteren. Aan het architectenbu reau Wesselo en Van Voorst werd niettemin opdracht verstrekt tot het maken van een plan. Oud-burgemeester Van Oeveren van Poortvliet, die secretaris is van de Stichting, heeft ons iets verteld over de voorgeschiedenis en over de plannen. Destijds was het de Durge- meester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven, die het eerste initiatief nam en die deze aangelegenheid ter sprake bracht bij het Nederlands Volksherstel. Van deze instelling kreeg de Stichting, die inmiddels was opgericht en waarin alle gemeenten Er werd een prachtig project ont worpen, dat de goedkeuring van het bestuur ten volle kon wegdragen, maar helaas niet die van de mi nister. „Het was te groots opgezet" vond de bewindsman, en het geheel moet kleiner". Opnieuw toog de ar chitect aan 't werk en ditmaal was 't raak: de minister ging aceoord met de plannen en voor de bouw zou een rijksbijdrage worden ontvangen. Het thans goedgekeurde plan is tot stand gekomen in nauw overleg tus sen architect en het bestuur van tl Stichting. De leden van dit bestuu waarvan notaris W, L. Blindenbat- uit S. Maartensdgk voorzitter is, gin gen niet over één nacht ijs: diverse rusthuizen in het land werden be zocht, teneinde volkomen op de hoog te te zijn van de wenselijkheden en moeilijkheden in deze sector van de bejaardenzorg. DE INRICHTING. Het Thoolse rusthuis, een fraai ge bouw met een dakruiter voor een klokje, zal beschikken over vijftig bedden Op de begane rond komen twee en twintig kamers, waarvan zeven 2-persoonskamers en twee woonkamers. Op de bovenverdieping zijn veertien kamers geprojecteerd] waarvan acht 2-persoonskamers. Voorts zijn er vertrekken voor het personeel. Hierbg is gedacht aan de directrice, vijf kamermeisjes, één kookster, twee keukenmeisjes en een tuinman. (Vervolg op pag. 2) Zondagmorgen hebben echter de V.N. vertegenwoordigers in de mili taire bestandscommissie het Noor delijk verzoek afgewezen om de .uit eenzettingen" voor krijgsgevangenen alsnog voort te zetten. Een Noordelijk voorstel om de weigerachtige gevangenen vast te houden tot minstens dertig dagen na het openen van de politieke Korea- conferentie, werd eveneens afgewe zen. De bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal Max well Taylor verklaarde op een pers conferentie, dat een totale hervat ting van de vijandelijkheden moge lijk zou zgn, indien de Noordelijken zich op 23 Januari a.s. zouden men gen in de evacuatie van de weiger achtige krijgsgevangenen uit de neu trale zóne. De generaal verzocht bovendien aan de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken een verklaring te herzien, waarin deze minister dreigde met gewapend optreden te gen de Indiase bewakingsmacht. In dien de krijgsgevangenen niet in de nacht van 22 op 23 Januari a.s. wer den geëvacueerd. Volgens berichten uit Nieuw Delhi tod India officieel hebben gevraagd 'gemene vergadering van ae gde Naties bijeen te roepen 8 of 9 Februari om de Korea- ie te bespreken. DE VERWACHT: ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Noord. Weinig ver andering in temperatuur. (Eerste kwartier op 12 Januari). ZON EN MAAN. 12 Jtinuari Zon: Op 8.44 Onder 16.52 Maan: Op 11.27 Onder 1.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1