PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Verenigde Staten beleefden voorspoedigste jaar in hun historie Zeeuwsch-Vlaanderen tevreden over standpunt van Spoorwegen BILT Kantlijn CONFERENTIE GROTE VIER IN WEST- EN OOST-BERLIJN GRONINGEN IS BOOS OP HET R.A.I.-BESTUUR 197e Jaargang - No. 5 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintljn; Pl.-verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week, f5,85 per kw., fr p. p. f6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 Januari 1954 ADVfciKTtSNl lËI'KlJb 'iu oen» per mm Minimum p «ovcrientie i 3.— Ing mcdt-ueiingcn driemaal tarief. Kleine a.«-r»en»lW regels) van 1—5 regels l.— iedere regel meei 20 i-cnt .Brieven ut adre» Bureau v d. Blad' 25 (.-ent meer Giro No BU3io PZC Mincirlburg Bur. Vlissingen. Walstr. 38—60, telef 2355 4 lilnen (b.g.g 2861 of 2160 i: Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 rb.g.g 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2. telef. 16: Terncuzen Br»»jw. ri;str 2: /-ierinzee 160 telef JAARLIJKSE BOODSCHAP VAN EISENHOWER Communisten zullen het Amerikaanse burgerschap verliezen In zijn jaarlykse boodschap aan het Amerikaanse congTes over „The state of the union heeft president Eisenhower een nieuw program bespro ken voor de defensie. Dat program wordt, naar hjj zei, unaniem door de staf-chefs aanbevolen. Het gaat hierbij om de volgende zes punten: 1 Grotere samenwerking tussen de geallieerden op het gebied van de atoomenergie. 2 Het nuttig gebruik van het militaire personeel. „Het gebruik van deze nieuwe wapens", aldus Eisenhower, „schept een nieuw verband tussen personeel en materiaaL Het personeel kan nuttiger gebruikt worden. Zoals men later uit de bgroting zal zien, wordt sterk de nadruk gelegd op luchtmacht en marine-luchtvaartdienst". 3 Gecentraliseerde strategische reserves. „Onze strijdkrachten moeten zo mobiel mogelijk worden", zei Eisenhower. „Onze strategische reserves moeten centraal gelegerd en snel ontplooibaar zijn. 4 Verbetering van de levensomstandigheden voor het geoefende militaire personeel. 5 Verbetering van het mobllisatieplan om snel van gedeeltelijke tot alge hele mobilisatie te knnnen overgaan. De president vroeg de goedkeuring van het congres om samen met Canada de St. Lawrence zeeweg aan te leggen „ter verbetering van het continentale vervoerssysteem". 6 Verbetering van de continentale verdediging. De president deelde mee, dat de regering in het komende belastingjaar bijna een milliard dollar meer voor de verdediging van het Amerikaanse continent zou uitgeven dan in 1953. De militaire kracht van de Verenigde Staten moet blyven toenemen. Eisenhower wekte de Sowjet-Unie op in te gaan op zijn voorstel voor een bank van atoommateriaal. Een waar lijk constructieve reactie van de Sowjet-Unie zal het begin van een nieuw tijdperk van vrede mogelijk maken en de kans op een fatale atoomoorlog verminderen. De zilverbons van een gulden en van een rijksdaalder gaan ver dwijnen. We krijgen de zilveren munten terug: een stukje van de goe de oude tijd. Wel zullen de vestzakken sneller gaan slijten, maar wij, recht geaarde Nederlanders, zullen ons niet temin verheugen. Klinkende munt is een teken van al dan niet echte welvaart. Papier is maar papier Nu onze gouden tientjes en gouden vijfjes nog! Merkwaardig is overigens de argu mentatie voor de terugkeer der zil veren munten. De zilverbons slijten te snel. Munten gaan langer mee- En guldens en rijksdaalders laten zich ge makkelijker tellen, dan de altijd plak kerige zilverbons. Waar men zijn „harde valuta-" al niet aan te danken kan hebben. rn anderhalf jaar tijd stortten er 42 J straaljagers neer. Negentien piloten kwamen om het leven. En daar tus- handhaving van de technische bij stand en vermindering van de econo mische hulp. Hij drong aan op een vrijere handel. ,,De vrije wereld kan zich niet lan ger de willekeurige beperkingen in het handelsverkeer veroorloven, die sinds de oorlog hebben gegolden. Over dit vraagstuk zal ik het congres gedetailleerde aanbevelingen voorleg gen nadat onze commissie voor de buitenlandse economische politiek haar verslag heeft ingediend' aidua Eisenhower. Communistisch verraad. Wat de binnenlandse veiligheid aangaat, stelde de president voor dat degenen, die bewust deelnemen aan ae „communistische samen zwering", hun Amerikaans staats burgerschap zullen verliezen. „Het ondermijnende karakter van de communistische partij in de Ver enigde Staten Ls op vele wijzen duidelijk aangetoond, ook in rechtszaken. Wij moeten bij de wet het feit erkennen, dat w(j te doen hebben met daden, die verwant zyn aan verraad", meende Eisen hower. Voorspoedig jaar De president zei nog, dat het af gelopen jaar voor het land het voor spoedigste in zijn geschiedenis is geweest. De schadelijke invloed van de inflatie is men thans meester De kosten van de bewapening zijn minder drukkend geworden, nu het defensieplan zijn voltooiing nadert. Eisenhower noemde de Amerikaanse economie een der wereldwonderen. De uitkeringen op grond van so ciale verzekeringen zullen worden vergroot. In een latere boodschap zullen veranderingen in de anti-sta- kingswet van Taft en Hartley wor den voorgesteld. Er zijn meer scho- V rij ere handel Een afzonderlijk dee! van Eisenho- 'en nodig. Binnenkort zal aan het er's boodschap was gewijd aan de congres een nieuw plan voor de wo- wer's hulp aan en de handel met het buiten land. De president sprak zich uit voor voortzetting van de militaire hulp, ningbouw worden voorgelegd. De president drong er bij het con- (vervolg op pag. 3). Zaterdag a.s. wordt vóór-overleg voortgezet De vertegenwoordigers der hoge jLwcuucji uiii uci icvui. nu uarn tua T Zutphen en Brummen heef, he, een haar gescheeld, of er waren be halve de piloten nog talrijke andere slachtoffers geweest. Verleden jaar in Augustus deelde minister Staf aan de Tweede Kamer mede, dat de opleiding verbeterd zou worden Niettemin stortten er sedert dien toch nog weer 12 neer, met 5 piloten als slachtoffers. Het blijft een zorgwekkend aantal. En het is geen wonder, dat velen op de begane grond bang zijn als straaljagers boven dicht bewoonde ge bieden door de lucht gieren. Want vandaag of morgen duikelt zo'n ding in een stad, op een school, op een markt. Hoeveel slachtoffers zullen er dan zijn? Hoeden af voor P.T.T. Men mag dan wel eens mopperen, als er iets niet klopt, maar men dient toch ook te bedenken hoeveel er dag in dag uit maar weer wel klopt, alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is. P.T.T. vervoerde in 1953 in het bin nenlands verkeer 570 millioen brieven en briefkaarten en 17 millioen post pakketten. De Europese luchtpost be liep 470.000 kg! Er werden 624 millioen locale, 205 millioen interlocale en 4.3 millioen in ternationale telefoongesprekken ge voerd. En dat allemaal zonder haperen! Weet men overigens wel, dat het P.T.T.-personeel voor de rampslacht offers f 540.000,— bijeen bracht boven dien? Geen wonder, dat P.T.T. een potje kan breken. Voor het vreemdelingenverkeer was 1953 voor Nederland een zeer gunstig jaar. Uit de zojuist be schikbaar gekomen gegevens van het C.B.S. leidt de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer (A.N.V.V.) af, dat tussen Januari en October van dit jaar buitenlandse bezoekers in het totaal 1.405.239 nach ten in hotels en pensions in ons land doorbrachten. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1952 be tekent dit een stijging van 16 procent Het grootst was de toeneming van het aantal Duitse overnachtingen, te weten 57% procent. Op de tweede plaats kwam in dit opzicht België met 18 pet., op de derde plaats Amerika met 13 procent en op de vierde plaats Engeland met 9 procent Opmerkelijk is de vermeerdering van de aantallen verblijfsnachten van Oostenrijkers, Ieren. Denen en Noren. resp. met 71 pet, 64 pet., 32 pet. en 29 pet Niette min bleven de totalen vrij gering. Van het totaal aantal verblijfsnach ten namen de Duitsers het grootste deel voor hun rekening, namelijk 15% pet. Vorig jaar stonden onze Oosterbu ren nog op de derde plaats. Na de Duit- gendheden in Duitsland zijn Donder dag in het Britse hoofdkwartier in Ber lijn bijna zeven uur bijeengeweest ter bespreking van een plaats voor de ko mende vier-mogendheden-conferentic en ter regeling van enige andere tech nische kwesties Officieel ls bekend ge maakt dat na een „uitwisselen van zienswijzen" besloten werd Zaterdag de besprekingen voort te zetten in het gebouw van het Russisch hoofdkwar tier In Oost-Berlön. Voorlopig nog geen opvolger van Plesman Directie ongewijzigd. De Raad van Bestuur van de K.L.M. deelt mede, dat hij, in overleg met de raad van commissarissen, besloten heeft voorlopig niet tot benoeming van een opvolger van dr. Plesman over te gaan. zodat krachtens de statuten de directie opgedragen blijft aan de di recteuren de heren F. von Balluseck. ir. F. Basancon en M. J van der Ploeg De uitvoerende taak ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen blijft op gedragen aan mr- L. H. Slotemaker. directeur buitenlandse betrekkingen. In een in het Britse blad „Times" gepubliceerde brief van William Courtenay wordt het gedrag van Ne derlandse vliegers in de oorlog ge prezen De Nederlandse vliegtuigen die in Mei '40 kwamen waren goed gecamou fleerd en bleken van onschatbare waarde te zijn op de lijn BristolLis sabon voor het onderhouden van een verbinding met de Amerikaanse vlieg- boten van de lijn Lissabon—New York" Dr. Plesman heeft in de donkere oorlogsjaren de geest van de K.L.M. levend gehouden, totdat hij na de be vrijding de draad weer kon opnemen sers kwamen de Amerikanen met 14% pet., de Engelsen met 14 pet-, de Bel gen met 12 pet., de Fransen met 7% pet., de geallieerde militairen met 7 pet, de Zweden met 5% pet. en de Zwitsers met 5 pet Van spreiding in ruimte was nog niet veel merkbaar. Wederom kregen de vier grote steden het leeuwenaan deel van de overnachtingen: de ver houding van de vier grote 6teden tot de rest van het land was 64 32. Als vanouds was Augustus de meest favo riete vacantiemaand, gevolgd door Ju li en Juni. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, dat de bespreking „goed js verlopen"- Men meent te weten, dat de confe rentie-bijeenkomsten afwisselend in West- en Oost-Berlyn gehouden zullen worden en dat de Russen met dat plan zullen instemmen. In West-Berlijn zou men dan in het gebouw van de geallieerde bestuurs raad bijeenkomen. Vier slachtoffers van de „Argus' gevonden De sleepboot „Argus" staat nu in ondiep water bij pier 1 in de Waal haven. In het schip trof men het stoffelijk overschot aan van de 23-jarige ma troos A. C. Quaitaal en de 15-jarige dekknecht J. W. van Doorn. De stof felijke resten zijn overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie. Bij het droogpompen vond men verder het stoffelijk overschot van de 57-jarige machinist P. H. A. Snitger en van de 57-jarige stoker H. C. Vroombout De lichamen werden in de machinekamer gevonden. Donderdag is voor het eerst sinds de ze winter sneeuw in Zeeland gevallen. Een wit kleed bedekte stad, dorp en land. Et ontstond dan ook een typisch winterse sfeer, waarvan de Turfkade te Goes een duidelijk beeld gaf. (Foto P.Z.C.) Geen opheldering over arrestaties te Bandoeng Wilde verhaleoi in de Indonesische pers De arrestatie van negen (Indo-Eu ropese) Nederlanders te Bandoeng en een voormalige Nederlander is voor verscheidene Indonesische bladen aanleiding geweest om uitvoerig te schrijven over contacten van Neder landers met benden, die op Java ope reren. Gesproken wordt over de arresta tie van een zekere kapitein Smith (deze naam werd op de lijst van ar restanten echter niet genoemd), die gereden zou hebben in een auto van het Nederlandse hoge commissariaat te Djakarta. Deze kapitein Smith zou tot de Daroel Lslam-beweging behoren. Een Indonesisch blad oppert de veronderstelling, dat het Nederlandse hoge commissariaat subversieve ac ties zou steunen. Ook wordt beweerd, dat vooraanstaande Nederlandse fi guren uit het bedrijfsleven en de bankwereld te Djakarta gearresteerd zouden zijn. Over deze arrestaties is echter niets bekend bij het Nederlandse ho ge commissariaat. Het blad Merdeka verwacht nog meer arrestaties van Nederlanders Er zou een Nederlandse samenzwe ring ontdekt zijn. Ditzelfde blad heeft een verhaal over de benden van Bos en Smith, die hun soldaten het „Knil- traetement" zouden uitbetalen, waar door deze oldaten nog steeds Play ers kunnen roken. Het departement van justitie te Djakarta hult zich nog steeds ln stil zwegen over de arrestatie van de Nederlanders. Politieambtenaren in West-Java hebben verklaard, dat de arrestaties der Nederlanders verband houden met mogelijke illegale activiteit. Geschil over deelneming aan tentoonstelling In Groningen is men diep veront waardigd over het verbod van de R A.I. te Amsterdam aan haar leden om deel te nemen aan de ..Groningei salon 1954". Dit geschiedde aan de beweren, dat de Noorderlingen niet meer naai de R.A.l. komen. De RA. I. moet de kleinhandel trekken en de Groninger beurs net koperspubliek. De Gro.i.ngei kleinhandel spreekt ai van het annuleren van belangrijke vobrjaarsorders. De voorzitter van de R.A.l. meende, dat dit wel niet zo'n vaart zou lopen, omdac Drjna hand van een uit 1927 daterend re- j ',>c van kleinhandelaren finpn- glernent, waarin wordt bepaald, da! cieel gebonden is aan de fab::kanL het R.A.l.-Icden op straffe van f 5.009 Dit is een waie machtswellust aldus «■-'Groningen en net percentage is rijke lijk overdreven Dé kleinhandel te Groningen .aal het verbod van de R.A.l voor wat het is. De R.A.l. deel de daarop mede. dat men by exposi tie van haar 'eden in Groningen, alle artikelen ter plaatse zal opkopen. Ook het geniccntebes'uur van Gro ningen mengde zich in deze kwestie. De R A i. wil wel medewerken, mits men 50 der ruimte afstaat voor stofzuigers, wasmachines en radio's. Alleen rijwielen, bromfietsen en mo toren. zeide men te Groningen, en desnoods tien procent. Maar hiervoor was de R.A.I. niet te vinden. Gronin gen heeft zich nu tot de regering ge wend. boete verboden is deel te nemen aan tentoonstellingen of beurzen van hoofdzakelijk motoren, rijwielen of bromfietsen. Groningen besloot de tentoonstel ling wél te houden. Het besluit van de R.A.L wordt een onrechtmatige daad genoemd. Het is dwaas om te Nieuwe broodprijs binnenkort officieel De beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, waarin de onlangs be kendgemaakte regeling van de brood prijs is .neergelegd, zal op korte ter mijn officieel in de Staatscourant worden afgekondigd. W egenwacht-service ook 's avonds Met ingang van 18 Jan. zal de A.N W.B. voorlopig experimenteel een begin maken met een voortgezet- j te wegenwacht-service tijdens de j avonduren. De wegenwachten zullen 1 dan op een zevental routes hun diens ten tot 10 uur s avonds thans 6 uur gaan verrichten. Tevens zal op deze routes een vervroegde ochtend dienst worden ingevoerd, hetgeen be tekent dat daar de pechbestrijders reeds om 7 uur 's morgens thans 8.30 uur hun werkzaamheden zul len aanvangen. Voorlopig wordt begonnen op de drukke routes in het Westen, op Zon dagen wordt de normale Zondag- dienst gereden. DE BUS DOOR BELGIË NAAR BREDA Minister moet nog beslissen De uitlatingen van ir. Den Hollander, president-directeur der Neder landse Spoorwegen, op een persconferentie in Utrecht als zouden de Nederlandse Spoorwegen geheel buiten de kwestie van voortzetting van de busdienst vla Antwerpen op Breda staan, heeft in Zeeuwsch-Vlaan deren eigenlijk enige voldoening gewekt. Wanneer ir. Den Hollander zegt, zo redeneert men daar in de kringen van de direct-belanghebben- den, dat deze zaak niet tot de competentie van de N.S. behoort en zelfs geheel buiten de Spoorwegen om gaat, kan men dus niet verwachten, dat er, wanneer de concessie-aanvrage straks in behandeling komt, van de zijde van de N.S. bezwaren zullen worden ingediend- wórden gegaan bij de Kroon. En dan wordt het waarschijnlijk een kwestie van lange adem, dat heeft de ervaring wel geleerd! Tijdelijke verlenging Intussen zal echter ongetwijfeld de veerdienst Perkpolder—Kruin ingen hersteld zijn, hetgeen zou betekenen dat de tijdelijke vergunning onrmdaei Ujk zou aflopen en in afwachting van een eventuele gunstige eindbeslissing op de aanvrage om een definitieve con cessie een hoogst ongewenst vacuum zou ontstaan Om dit te voorkomen hebber de samenwerkende ondeine mingen een verzoek ingediend om ver lenging van hun tijdelijke vergunning ter overbrugging van het vacuum. Intussen is het wellicht goed even uiteen te zetten, dat ten aanzien van het aanvragen van de vergunning twee verschillende dingen goed uit elkaar gehouden moeten worden. Er blijkt nL op dit punt nog al wat misverstand te bestaan. Hoofdzaak is natuurlijk de door de Z.V.T M. en de B.B.A. ingediende aanvrage om een definitieve concessie Deze aanvrage zal ter visie gelegd worden en binnen enige tijd mis schien reeds in Februari in een openbare zitting van de Commissie Vergunningen Personenvervoer be handeld worden. Heeft deze commis sie daarna een beslissing genomen dan kan er hetzij door de aanvragers, hetzij door „bezwaarden" in beroep Dit verzoek ls onlangs geheel overeenkomstig de verwachtingen afgewezen- De commissie kon eenvou «Hg niet anders op grond van haai richtlijnen Maar ook au is beroep mo gelijk op de minister en naar wij vernamen, zal een beroepschrift dan ook zeer binnenkort aan de ministei worden afgezonden Door de Z V I .M en de B B A. en ondersteund dooi de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen. die het bij de voort zetting van de busdienst zo zéér be langhehhende bedrijfsleven vertegen woordigt Het wordt dus de minister, die voor lopig het laatste woord zal hebben te spreken. Toch bezwaren Intussen kunnen wij nog melden dat de mededeling van de Kamer van Koophandel enige weken geleden ook in ons olac gepub.iceerd als zou de weigering om de tijdelijke ver gunning te verlengen berusten oa op bezwaren van Je zijde van de N.S. ge gron .f op een schrijver van het Bel gisch Ministerie van Verkeerswezen aan de Z.VT m !n dit schrijven wordi n). medegedeeld, dat vo'gens „het ad vies van de Nat Mij dei Belgische Spoorwegen cn de N.V Ned Spoorwe- Vervolg op pag. 2) MiUionnairsdochter trouwde in Schotland Te Kelso, in Schotland, is Donderdag het huwelijk vol trokken tussen de achttienjari ge Maria Isabella Patino. doch ter van een Boliviaanse tinmil- uonnair, en de twintigjarige lames Goldsmith, zoon van een ■Ier directeuren van het Lon- dense Savoy-hotel. De volttek- king vond enige aren nadat de vader van de bruid zijn hard nekkig verzet tegen het nuwe- ijk had opgegeven, plaats. Patino had gewila. dat z(jn dochter zou trouwen met een telg der Franse families, die aanspraak op de rranse ko ningskroon aoen gelden. Na de plechtigheid, die slechts vijf minuten in beslag nam. ls net jonge paar met onbekende bestemming vertrokken. Patino heeft het huwelijk van ztin dochter niet bijgewoond. VV\VVVV\\VVVA\VVV\VV\VV Apeldoorn ki ijgt vogelpark rtjdens de gisteren gif ouden verga dering heeft de gemeenteraad van Apeldoorn na langdurige discussies, die ruim vijf en een half uui in beslag namen besloten in Apeldoorn een vo- gelpars te stichten in hei natuurpark .Berg en Bos" De stemmenverhou ding was 22 tegen 15 en dit resultaat we'd oereikt n« een zeer emotionele zitting De heei G. van den Brink, schepper van Avifauna, zal optreden als technisch advisoui. doch de zake lijke leiding za'. bij eer. speciaal in het leven *e roepen commissie berusten. DE VERWACHT: WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele ver spreid optredende sneeuwbuien Over wegend matige en langs de Wadden- kust af en toe krachtige wind Missen Nuord en Noord-Oost. Matige tot lichte vorst in het Zuid-Oosten van het land. Elders temperaturen om het vriespunt lot lichte dooi. ZON EN MAAN Januari Zon: Op 8.46 Onder Maan: Op 10.36 Onder 16.47 22.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1