De reconstructieplannen en de stem der kerken Natuurlijk* hebt altijd trek tj!i fllac's U jaar in jaar uit t)!& fltec, want bevatten top Virginia's. in m - Zeeuwse Almanak POORTVLIET HEEFT THANS MODEL-KLEUTERSCHOOL UITBREIDING PROVINCIALE VLOOT WORDT OVERWOGEN PUROL Agenda 2 PROVINCI/LE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 6 JANUARI 1954 MENTALITEIT IN RAMPGEBIED Centrale Watersnoodcommissie der Ned. Herv. Kerk confereert (Van een onzer redacteuren). Is de mentaliteit In het rampgebied nu werkelijk veranderd? Kan het traditionele kerkewerk ook Ln de nieuwe situatie vormingswerk In moderne zin zyn? er bU de, opstelling van de reconstructieplannen niet te weinig rekening gehouden met sociale en psychologische factoren en is hierby de stem der kerken wel In voldoende mate gehoord? Doze en nog vele andere brandende vragen -zijn op zeer openhartige wij ze aan de orde gesteld op de conferentie, welke de Centrale Watersnood- commissie van de Nederlands Hervormde kerk heeft belegd op „De Horst" bjj Drieborgen, voor een aantal leiding gevende figuren van Schouwen- Dulvohind: burgemeesters, predikanten en andere kerkelijke ambtsdragers, sociale werkers en werksters. Het waren alle vragen, geformu leerd door de deelnemers aan deze conferentie zelf en uit de vaak zeer diepgaande besprekingen bleek, dat men zich op Schouwen-®! lerwege ernstig rekenschap geeft van de moeilijkheden en 8 i-Duiveland al- 'k heden, welke" de situatie met" zfch medebrengt. De vraag van de veran derde mentaliteit is reeds eerder aan de orde gesteld en verschillend be antwoord Op „De Horst" kwam men echter tot de conclusie, dat alles, wat men ia de ramp heeft waarge nomen, niet in de eerste olaats geïn terpreteerd mag worden als uitingen van een veranderde mentaliteit. De mensen zijn in hun innerlijk waar schijnlijk wel dezelfde gebleven, maar de plotseling zo ingrijpend verander- omstandigheden hebben hun ei- snschappen zowel ten goede als n kwade veel scherper naar voren doen treden. Toch mag verwacht wor den. dat de veranderde omstandighe den op den duur hun invloed ook op de mentaliteit zullen doen gelden. In die veranderde omstandigheden kan het traditionele kerkewerk ze ker ook vormingswerk in moderne zin worden, maar dan zal het vaak veelal effectiever moeten worden; meer ingesteld op de actualiteit, waa-bij de kerkeraad de predikant tot belangrijke steun lient te zijn. Van groot belang is echter ook, dat de vormingsleiders (WIKA's) woVdeh ingepast in de gewone kerkelijke or ganisatie om wryvlngen te voorko men. Het ontbreken van algemene richt lijnen voor het vormingswerk werd algemeen als een ernstige handicap gevoeld. Vastgesteld werd dat tot ae dijksiuiting de mensen in den vreemde met elkaar hebben opge trokken en elkaar zo op Ie been heb ben gehouden. Zes November is ech ter de Inleiding geworden van een inzinking in psychologisch opzicht, welke ook heel goed verklaarbaar is, omdat, men tot dat moment wel bo ven zijn geestelijke krachten had ge leefd. Reconstructieplan Practische vragen rezen vooral naar aanleiding van het nog niet ge heel bekende rapport van de Recon structie-commissie voor Schouwen- Dulveland, waarbij »chter toch wel voorop kwam te staan, dat met alle ménselijke en maatschappelijke fae- tóren rekening werd gehouden en dat ook de stem der kerken volledig tot haar recht heeft kunnen komen. Hoewel het rapport eerst over enkele dagen zal verschijnen, is o.m. toch reeds bekend geworden, dat de com missie adviseert bepaalde kleine be bouwingskernen, o.a in de gemeen te Eikerzee, niet te herbouwen (Mo- riaanshoofd, Lokerskapelle, Ouden djjke hetgeen in sommige kringen ernstige ongerustheid heeft gewekt. In de nieuwe tijd hebben dergelijke buurtschappen zo heeft de com missie waarschijniyk iis meer en door sa- overwogen weinig betekenis meer en door menvoeglng cal een grotere kern ontstaan met grote mogelijkheden, ook voor de kerk! In de nieuwe ker nen zullen nieuwe kerken moeten worden gebouwd; oude kerken zullen wellicht verlaten worden. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van doipsgewijze voorlichting en overleg om onrust weg te nemen. Dit recon structieplan is een advies aan Gede puteerde Staten, zo werd nog eens .nadrukkelijk toegelicht, en zal niet van bovenaf aan Schouwen Duiveland opgelegd worden; waarschijnlijk zal (Vervolg op pag. 7.) „De Ruyter" naar Vlissingen Burgerij kan modernste oorlogsbodem bezichtigen Naar wil vernemen, zal de nieuw ste aanwinst der Konlnk'iike Marine, Hr. Ms. krulspr „De Rnyter" op 16 Januari een bezoek brengen aan Vlissingen. De kruiser zal des mor gens omstreeks 10 uur arriveren e.n als ln de haven geen abnormale drukte heerst, meren aan de Han- dnl«knde. Zaterdagmiddag van 2-4 ntir. Zon dagochtend van 11-12 uur en Zon dagmiddag van 2-4 uur zal „De Ruy ter" voor het publiek ter bezichti ging worden gesteld. Hpt bezoek van de modernste Ne derlandse oorlogsbodem zal onge twijfeld door de bevolking van de Zeeuwse marinestad op buitenge woon hoge prijs worden gesteld. Emigratie In 1953 emigreerden 8 Inwoners van Aardonburg naar Canada en 20 naar Frankrijk. In 1952 emlgroerden naar Canada 17 Inwoners en naar Frankrijk slechts 2. Aflnerienfu- „Flauwersdraait proef Het oude watergemaal „Flauwers" van het vaterschap Schouwen zal de ze week nog proefdraaien. Indien dit gunstig verloopt, zal het gemaal een dag later volledig in bedrijf worden gesteld. Dit zou een belangrijke verbetering zijn, aangezien de „Flauwers" dan te zamen met de noodgemalen Den Osse, Schelphoek en Zierikzee de laatste resten zeewater uit de polder kan verwijderen. Men verwacht dat met ongeveer drie weken het oude water peil zal kunnen worden bereikt. Ontwikkelingsplan voor Thoïen In antwoord op desbetreffende vra gen bij de behandeling van de pro vinciale begroting in de afdelingen delen Gedeputeerde Staten mede dat het door de Commissie Lookefeer uit gebrachte rapport spoedig aan de Sta ten za. worden aangeboden Het zal in het openbaai worden behandeld Vrees voor miskenning van de be'an- gen dei kleine grondgebruikers hij de herverkaveling op Tholen behoeft h.l niet te bestaan "The nrfiam of thp Virginia crop" wirrt nok woei id 1953 öüui onze mkuperb gekuunl. Drinkwatervoorziening voor Noord-Beveland Bij de begrotingsbehandeling in de afdelingen zijn Gedeputeerde Staten vragen gesteld over de drinkwater voorziening van Noord-Beveland Ge deputeerden hebben daarop onder meer geantwoord dat deze drinkwa tervoorziening een niet onaanzienlijk deficit zal opleveren er. dat het rijk bepaalt wanneer Noord Beveland aan de beurt is. Gedeputeerden trachten de aanwijzing van Noord-Beveland te bespoedigen en merken op, dat het rijk in de aanleg van de leiding door de Zandkreek belangrijk bijdraagt. Examens. De heer N. F. Dorreman te Zierik zee behaalde het certificaat van be kwaamheid als automonteur, inge steld door de examencommissie van de C.C.M.V. VAN in TOT Januari brengt ons nu toch de win- ter, weliswaar nog niet in alle kracht, maar vervelend genoeg en niet ton der onaangenaamheden. Spiegelglad de wegen hebben we weer in het vooruitzicht, koude, bijna bevroren handen en voeten en zwoegen voor allen, die hun werk buitenhuis moe ten doen. In Axel reden de gemeente- wagens al weer rond voor het be strooien van de opgevroren en op sommige plaa'sen gladde wegen. Als men er tijdig bij is, kunnen ongeluk ken worden voorkomen. VOOR DE VORST. En die vorst brengt tegelijkertijd mede, dat men zich op de bouwwer ken wapenen moet en dat men er hard aan werkte om vóór het komen HAAS Hij loopt nog niet aan de lijn, Lucas, maar verder doet hij alles wat men van een welopgevoed huisdier mag verwachten en dat voor Lucas een hele prestatie. Want Lucas is een haas Een haas. die zich aanpaste aan hei gezinsleven van een familie in Hulst en die bewezen heeft, dat niet slechts kat en hond het privilege van huisdier bezitten. Ook Lucas eet wat de pot schaft en spitst, voorzover nodig, de oren, wanneer zijn naam wordt af- geroep n. En wanneer Lucas om hier niet nader aan te duiden redenen be hoefte kriigt aan de vrije natuur, snelt hij naar de buitendeu om zijn bedoe lingen kenbaar te maken. Een bijzon der „onhaeig" gebaar maakt dit huis dier dan, wanneer het weer binvnen- ge'aten wil ivorden. Het klimt dan op de vensterbank en tikt dan met de voorpoot tegen een ruit Tja. met een variant op C. Johan Kievit zouden vrij willen zeggen: Lu cas Is een bijzondere haas en dat is ie"... van een strengere winter klaar te zijn De bouw van de Geref Kerk in Plan- West te Axel was inderdaad zo ver dat men genoeg gevorderd was vóór het invallen van de vorst. Het ziet er thans naar uit. dat men weldra geheel gereed zal zijn. Met het binnenwerk is men reeds geruime tijd bezig, ter wijl de laatste hand wordt gelegd aan de betegeling van het voetpad naar de kerk en aan de schoonmaak van het bouwterrein Straks zal dus deze nieuwe kerk in gebruik genomen, kun- nen worden. WERKER GEHULDIGD. Het Is een goede gewoonte ln deze tijd om bij bepaalde jubilea ook op officiële wijze blijk te geven van de waardering voor de arbeid door de werkers van de puDlieke lichamen verricht. Op het gemeentehuis in Nlsse kwamen de burgemeester jn de raadsleden bijeen alsmede de leden van het bestuur van de buitenpolders Nisse, om de heer Chr. Louwerse te huldigen In deze bijeenkomst werd de heer Louwerse, die vergezeld was van zijn vrouw, dank gebracht voor de arbeid verricht in de 25 jaar, in dienst van de gemeente Nisse als ge meentewerkman en de 30 jaar als wegwerker in de buitenpolders. Bur gemeester J. F. Jansen sprak de ju bilaris toe en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud namens de gemeente. Namens het be stuur van de buitenpolders Nisse sprak de neer J. Boonman, die zijn woorden eveneens vergezeld deed gaan van het aanbieden van een en veloppe. PAKKETTEN ACTIE De U V.V. te Enschede organiseer de let gelegenheid van de Kerstdagen en de jaarwisseling een pakkettenac- tie ten behoeve van de inwoners van Nieuwerkerk. de gemeente, die door Enschede werd geadopteerd. Alle ge zinnen uit deze gemeente, of zij reeds waren teruggekeerd of nog ge- evacueerd. hebben met dankbaarheid de pakketten in ontvangst genomen. DR. J. P. HEYESCHOOL Dinsdag werd het gebouw officieel geopend Dinsdagmiddag is te Poortvliet onder grote belangstelling" de nieuwe kleuterschool in deze gemeente officieel geopend. Tot dusver had Poort vliet geen kleuterschool, hoewel in het verleden enige malen pogingen in het werk waren gesteld om tot stichting te geraken, zonder resultaat even wel. Toen na de ramp de gemeente Haarlemmermeer het Thoolse dorp adopteerde, bleek dat er in het kader van deze adoptie mogelijkheden waren voor een kleuterschool. Haarlemmermeer had namelijk een overcompleet houten gebouwtje, dat aanvankelijk had gediend als noodsohool, later als hu p-secretarie en dat uitmuntend geschikt zou zyn als kleuterschool. Met hulp van gemeentelijke diensten en particulieren uit Haarlemmermeer werd daarna de barak in Poortvliet opgetrokken, terwijl de Zweedse instelling Radde Barnen een Inventaris schonk. Van gelden, aangeboden door Franse instanties, werden speelgoederen aangeschaft, zodat door dit alles een „modelschooltje" ontstond, zoals mej. Glasz, de inspectrice van het kleu teronderwijs tydens de opening opmerkte. hulpverlening, die zij „wonderbaar lijk noemde en waarbij zij met na me ook de taak van het Jeugd Rode Kruis naar voren bracht. Na een Korte begroeting door n-gemeester van Poortvliet de h« W. J. van Doorn werd het woord f voerd door de burgemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansoni- iis. Deze herinnerde aan de eerste kennismaking met het eiland Tholen en schetste hoe zeer men in die eerste tijd onder de indruk kwam van alle nood, leed en zorg, die hier heersten. Spreker wees er met nadruk op, dat niet alleen in de gemeentelijke sector hulp was verleend voor deze kleuter school. maar ook door particulieren. Mr. Jan8onlus was zeer verheugd dat de school de naam had gekregen van dr. J. P. Heye, de bekende dich ter en kindervriend, die vele bezittin gen in de Haarlemmermeer had en al tlaar Is begraven. Spreker besloot zijn toespraak met het citeren van enke le dichtregels van dr. Heye. Burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk voerde het woord in opdracht van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis en droeg met enkele welgekozen woorden de inventaris over aan het gemeentebestuur van Poort vliet. „Er is een vloed van liefde en vriendschap over ons eiland gegaan na de ramp Ik hoop dat dit nooit wordt vergeten", aldus spr Burgemeester van Doorn dankte ln een sympathieke toespraak diegenen, die b\j de totstandkoming van de school een roi hadden gespeeld. Hy wees er op, dat er thans een langge koesterde wens in vervulling gaat. „Wij zijn beschaamd, wanneer wij zien hoeveel goeds wij na de -amp mochten ontvangen" zo zei de hij. Voorts voerden nog het woord wet houder J. J. van der Slikke, de heer M. C. van Ast, raadslid van Poort vliet, en wethouder G. K J Krijger. Mej. H. J. Glasz. inspectrice van 't kleuteronderwijs, roemde de inrich ting van de school. „Uw gemeente heeft een modelschooltje gekregen", zo zeide zij, „het heeft maar één fout. namelijk dat het spoedig te klein zal zijn". Uitvoerig ging zij na hoe de hulp van de Zweden was verleend, een De nieuwe kleuterschool van Poort vliet, die Dinsdag jl. werd geopend (Foto P.Z.C.j STATENAFDEL1NGEN OVER VERKEER Geen tariefsverhoging op de veren Wegen, verkeer en vervoer zyn vanzelfsprekend by de behandeling ln do afdelingen der Provinciale Staten van de provinciale begroting 1954 be langrijke onderwerpen van bespreking geweest. Enkele leden der Staten hadden er bijvoorbeeld hun teleurstelling over •uitgesproken, dat door de minister definitiel besloten Is, dat de Stoom vaart Maatschappij Zeeland niet naar Vlissingen terug behoeft te keren. Gedeputeerden antwoorden daarop, dat zij de zaak als verloren beschou wen cn het zinloos achten er opnieuw over te gaan stryden. Op andere vra gen antwoordden Gedeputeerden, dat zy het helicopterverkeer nog te zeer in een beginstadium achten te verkeren, dan dat zy er thans reeds mede delingen over zouden kunnen doen. Voor de verkeersproblemen van Schouwen-Duiveland verwijzen Ge deputeerden naar het reconstnictie- Elan, dat weldra de Statenleden zal ereiken en ten aanzien van klach ten over te geringe breedte van de bruggen van de aanlegplaatsen bij het veer te Anna Jacobapolder me nen zij dat deze breedte voldoende is om ook het vervoer van landbouwpro ducten toe te laten. Ten aanzien van opmerkingen be treffende het verkeer naar Schouwen na de ramp merken Gedeputeerden op dat dit verkeer een dagelijkse zorg is geweest, dat van het materiaal het iiiterste gevergd werd en dat de lei ding van de dienst en het personeel alle hulde verdient voor wat met be perkte middelen tot stand werd ge bracht. Ten aanzien van het inleggen van de Zandkreek op de dienst Zie rikzee Anna Jacoba en het tater weer daaraan onttrekken van dit schip, merken Gedeputeerden op, dat zjj menen daarmede de belangen van Schouwen-Duiveland het beste te hebben gediend. Bovendien valt het Oplichter veroordeeld De 39-jarlge betonwerker P. E. G. B. uit Hilversum, die in Juli 1953 ver schillende personen in Kamperland tot een bedrag van f 1300.-- oplicht te, is door de Almelose rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenis straf met aftrek en tot voorwaarde lijke ter beschikking stelling van de regering, met éen proeftijd van drie jaar B. is overeenkomstig de eis ver oordeeld. Het geld maakte hy op aan grote verteringen. Hengstenkenring te Goes De hengstenkeuring (met premie- keuring) van de Kon Ver. „Het Ned Trekoanrd" te Goes zal niet 7 Janu ari, doch Woensdag 27 Januari wor den gehouden. veer ZierikzeeKatse Veer onder provinciale bemoeiingen het vervoer via Anna Jacoba onder de R.T M. en het Rjjk. DE WEG NIEUWLAND- VLISSINGEN. In verband met een desbetreffende vraag delen Gedeputeerden mede. dat op de begroting vj*n verkeer en wa terstaat voor 1954 geen gelden zijn uitgetrokken voor de aanleg van het vak Nieuwland Vlissingen in de rijksweg door Zuid Beveland en Wal cheren. Gedeputeerden ontkennen, dat ten aanzien van de wegenaanleg in de Braakman commissies of instanties te zeer de wegenloop zouden hebben bedisseld. Inzake vragen en opmerkingen be treffende de verlichting van de ha- vendam te Kortgene merken Gedepu teerden op, dat deze door de gemeen te behoort te geschieden. Verlaat men dit standpunt, dan zou voortaan de provincie voor de verlichting op de Erovinciale wegen moeten zorgen, etgeen ongewenst is. DE STOOMBOOTDIENSTEN. Bij de behandoling van de begro ting van de Provinciale Stoom- booixiiensten werd door een lid nog aangedrongen op gratis vervoer, ta king of goedkope retours over de Oosterschelde. Gedeputeerden riefsverlag: kunnen te dien aanzien geen enkele hoop gevenOok aan de haperende aansluitingen van de veerdiensten op bussen en treinen is weinig te doen. Meer vaarten op liet traject Vlissin genBreskcns zullen worden bevor derd. Gedeputeerden geven toe, 'at de huidige vloot allengs te gering wordt voor het toenemend vervoer over de WesterscheJde. Zij beramen maatre gelen tot uitbreiding der vloot en ho pen in 1954 voorstellen dienaangaan de te kunnen doen. Mevrouw Kugel sprak hierna na mens de moeders van de vyfttg kin deren, die deze school zullen bezoe ken waarna een der kleuters mej Glasz bloemen overhandigde. Tenslotte gaf de gemeentearehiteet uit Haarlemmermeer, de heer C. W de Geus. een uiteenzetting over een schild, dat in de school is aange bracht en dat de hulp van Haarlem mermeer aan Poortvliet symboliseert. Ook mej. Jansen, het nieuw benoem de hoofd, sprak een kort woord. Na de opening werd in het gemeen tehuis een verversing gebruikt. Lange Delft Europa Onze medewerker J. C. v. S. 3Chreef op 22 December 1953 in zijn rubriek „Zeeland oud... Zeeland nieuw!": „Zo ~oed als een brief „Boerhaave Europa" terecht kwam, zo goed komt een adressering Lange Delft Europa" terecht. Er is maar één Lange Delft!" Dit was voor een van onze Amsterdamse le zers de heer W P. Co melis sen, Churchill-Iaan 55 hs. aanleiding om de proef op de som te nemen. Hij schreef een brief aan een van de in het ar tikel genoemde firma's in die straat en adresseerde die „Lan- <*e Delft Europa". En ziet, ook deze moeilykheid wist „Tante Pos" in een ommezien op te los sen. De brief, die om 9 uui sochtends aan het Amster damse Centraal Station werd gepost, bereikte de Middelburg se firma diezelfde dag met ae middagpost! Advertentie. Ruwe Handen? Bezoek aan Schouwen uitgesteld Naar wy vernemen is het bezoek van de leden van de Amsterdamse raad aan iet door de hoofdstad ge adopteerde „rampeiland" Schouwen- Duiveland uitgesteld tot 22 en 23 Ja nuari. Strijd om gronden in Noord Sloe (slot van nagum 1) van de grote crisis van 1878 tot 1895. De grondprijzen daalden van gemiddeld f 186y tot gemiddeld 1457 per h.a. Ook de behoefte aan landaanwinning werd door de crisis beïnvloed. In de periode van 1850 tot 1878 werd ruim 4000 h a. ingepolderd of ca. 143 h.a per jaar, doch in de cri sis-periode van 1878 tot 1895 slechts 759 h.a. of gemiddeld 45 h.a. per jaar. De Staat heeft toen zeer waar schijniyk geen behoefte gehad om de ze schorren zelf te gaan bedijken. Nu er een grote landhongei heerst en de grondprijzen tot bijna 4000 per h.a zijn gestegen en bovendien de Staat zyn ingepolderde gronden verpacht tot ca 250 pei n a., Is het begrijpelijk, dat de Staat bege rig uitziet naar andermans grond, aldus schrijft men ons. Wanneer de minister zyn stand punt wil handhaven, dat aan de overeenkomst van 1880 geen aan spraak kan worden ontleend op het verkrijgen van een concessie, welke thans is vereist op grond van de wet van 14 Juli 1904, dan zal hij moeten toegeven, dat het mogelijk is. dat bv. verkopen van landbouwgronden. die voor de inwerkingtreding van de wet op de vervreemding van landbouw gronden tot stand zijn gekomen, na de in werkingtreding dier wet. onge daan gemaakt kunnen worden Even zo met gesloten pachtovereenkom sten ÏTit bet antwoord van de minis ter moet men concluderen, dat men door een wet te maken alle privaat rechtelijke overeenkomsten kan te niet doen Ook meergenoemde pri vaatrechtelijke overeenkomst bestond vóór de wet van 1904, zo schrijft men ons. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Deserteur van het legioen" ''14 Jaar). 7 en 9 uur; Luxor: „A en C gaan naar Mars", (alle leeftijden», 8 uur. GORS. Vandaag Grand- „De haven der harts tocht", (14 laar), 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Electro „Meisjes in nood", (18 Jaar), 7 en 9.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2