PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ijzige stormen teisterden het Noord- en Oostzeegebied Rampjaar bracht minder kilo's fruit, maar meer geld BILT Kantlijn ZIEK MEISJE MISTE HAAR HOND Vandaag DUIZENDEN BEWEZEN PLESMAN DE LAATSTE EER 197e Jaargang - No. 2 Dagblaa uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en t B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred G BaPinttjn PI -verv.. W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week. I 5.85 per kw., fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdap 5 Jan. 1954 al vuii en TIKPRU? a rt par rut. M-.ntrm Uil «-IvrrtenUe >nc MrCM-fle Iinjt» i driemaal urteL Klein edvc rtrnüe» imax h rrgela) van i--5 iel» 1 iedere -egel nif' 20 c- *nt ..Hr irven of «dries Bureau >«n dit Bied' 26 een meer iin> n- «i iP Z c Midaelburg. k/r*- N HoR.fdKU C 16». telef 36. Bur. Vllssingen. Walstr 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 21601. Middelburg. Markt 51 telef 3841; Goes Lange Vorststraat «3 telef. 2475 «b.g.g 222Mi OÖstburg Ffnlaudstraat 2. iele! 16. Ter OVERSTROMINGEN EISTEN NOG GEEN SLACHT OFFERS Hevige sneeuwval in Zweden, Italië en Oost-Europa Maandag werden telefoonverbindingen tussen Belgrado en Londen, Pa rijs. München, Praag. Istanbul en Boedapest door zware sneeuwval verbro ken. Op sommige plaatsen in Zuid Slavië lag de sneeuw anderhalve meter hoog. In Servië werd een temperatuur gemeten van 23 graden onder nul. In liet Oosten \an Belgie is ook vrij veel sneeuw gevallen. In het land van Herve en in Limburg lag de sneeuw Maandag reeds 10 15 centime ter dik. Te Verviers ontstond een ernstige storing in het tramverkeer. Tal rijke auto's konden niet verder als gevolg van aanrijdingen of slippen door (jzel op de wegen. Ook uit andere delen van Europa komen berichten over sneeuwval, kou de en stormen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat een verblindende sneeuwstorm auto mobilisten dwong hun voertuigen in de steek te laten. Een garage heeft reeds naar schatting honderd-vijftig auto's moeten vrijmaken uit de sneeuw. Ook in andere delen van Zweden viel sneeuw, waardoor het spoor wegverkeer werd vertraagd. Aan de Oostkust van Zweden woed de een hevige storm, die soms de kracht van een orkaan had. Op één punt was net water een meter boven het normale peiJ gestegen, hetgeen Sedert 1921 niet meer was voorgeko men. Vele eilanden waren geïsoleerd, doordat de veerbootdiensten gestaakt moesten worden. Er werd schade aangericht en een lichtschip geraak te op drift. Sneeuw in Italië Uit Italië wordt gemeld, dat de treinen op de hoofdlijn tussen Noord- Kruideniers leveren aan hun klan ten zo maar gratis lakens en slopen en textielhandelaren zijn in Den Haag begonnen om aan hun kopers bonnen te verstrekken, waarop zij by bepaalde kruideniers gratis kruidenierswaren kunnen ha len Er is een aantal weekbladen in Nederland, dat de verleidelijkste aan biedingen doet, als men zich maar opgeeft als abonné en men vraagt zich af, waar het op deze manier naar toe moet. In Amerika haalt men natuurlijk nog dollere dingen uit en in het Europese buitenland, waar de recla me hier en daar een belangrijk on derdeel vormt van de radio-omroep, kan men reusachtige bedragen als prijs winnen door maar mee te doen aan allerlei reclame-prijsvragen. - Gaat dat straks bij ons ook begin nen, niet door de radio natuurlrjk, maar door middel van andere publi- citeitsorganen Er zijn al kostbare nerzbontmantels verkrijgbaar ge steld door vooraanstaande zeepfabri kanten Wie zoiets krijgt, is natuurlijk een gelukkig man, of een gelukkige vrouw. Maar de bonthandelaar en de tex tielhandelaar en de kruidenier wor den straks de dupe van deze metho den. Het cadeaustelsel is een vloek ge weest voor de Nederlandse midden stand en het was na de oorlog ver dwenen. Thans komt er op de een of andere manier een nieuw cadeaustelsel. En of het een zegen zal zijn voor de mid denstand en de kopers, wij wagen het te betwijfelen. In ieder geval is de beperking en het tegengaan van uitwassen een taak voor de middenstandsorganisa ties. Hst merkwaardigste huwelijk van deze eeuw is dezer dagen vol trokken in 't vriendelijke Noord- Hollandse dorpje Wognum, waar de eens befaamde zangers, De Wognum- mers, vandaan kwamen. Daar verscheen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand een bruids paar. dat reeds31 kinderen had. De thans 63-jarige bruid Cornelia Smit trouwde als jong meisje met een weduwnaar, die 6 kinderen mee bracht. Met deze weduwnaar, Petrus de Lange, kreeg zij zestien kinderen, waarvan er twee zijn overleden. In leven zijn dus nog 20 kinderen van De Lange. Nu trouwde zij opnieuw, met de 58-jarige Petrus Mettes, en die brengt uit zijn eerste huwelgk 11 kinderen mee. In totaal is het paar dus reeds gezegend met 31 kinderen. Het oudste kind is een zoon van wijlen Petrus de Lange, die 53 jaar is. Het jongste, uit het eerste huwe lijk van Petrus Mettes, is 16 jaar oud. Wie ziek is heeft geneesmiddelen ïodig en loopt naar de apothe ker. Hij kan dan twee dingen doen: door de apotheker een recept laten klaarmaken, of verpakte, in het groot gefabriceerde geneesmidde len kopen. Maar of hg dan heeft, wat hy be hoort te hebben, staat nog te bezien. Het Pharmaceutisch Weekblad onthult namelijk, dat ongeveer tien procent van de ingekochte grondstof fen voor recepten niet voldoet aan de officiële eisen. Van een aantal poe ders, welke door een groothandel wa ren geleverd en die aan een onder zoek werden onderworpen, bleek een deel ondeskundig te zijn toebereid, andere poeders, die 300 milligram theobromine en 30 milligram pneno- barbital moesten bevatten, bleken uitsluitend te bestaan uit calcium- diuretine enaardappelmeel! Menigeen zal verbaasd opkijken by deze onthulling. en Zuid Italië door hevige sneeuwval te Milaan en Genua de eerste in deze winter werden opgehouden. West-Duitsland had zijn koudste weekeinde van deze winter en in ve le delen van het land viel opnieuw sneeuw, vooral in Bonn, waar sedert drie jaar niet zoveel sneeuw is ge vallen. In Berlijn waren ongeveer twee duizend man bezig met sneeuw ruimen. Een felle storm richtte schade aan in Denemarken. Dertig straten in het stadje Randers op Jutland kwamen onder water te staan. Velen werden in hun huizen geïso leerd en moesten met bootjes woeden gered. Er waren geen doden of ge wonden. maar men verwacht, dat de schade aanzienlijk zal zijn. Men verwachtte, dat de storm zou aanhouden. Langs de Oostzee Te Maasholm, even ten Zuiden van de Deens-Duitse grens, werd een bres geslagen in de zeedijk. Te Flensburg werden vele huizen, en winkels door hoog water geïsoleerd Ook uit Lübeck werden overstromin gen gemeld. Volgens latere berichten braken dij ken door op verschillende punten tus sen de Deens- West-Duitse en de Oost- Duits-Poolse grens Brandweerlieden hielpen bij de eva cuatie van mensen uit de huizen eD het ondergelopep deel van Lübeck. Eilanden ontruimd Bewoners van de West-Duitse eilan den Fehmarn, Graswarder en Stein- warder en de Oost-Duitse eilanden Hiddensee en Rügen werden Maan dagavond geëvacueerd Het eilam Hiddensee was bijna geheel over stroomd. De mensen en dieren op ne eiland werden echter tijdig in veilig heid gebracht Volgens berienten uit Oost- en vVesi Duitsland zijn arbeiders langs dc Oost zeekust bezig met het versterken dei dijken met zandzakken, daarbij ge holpen door politie en vrijwilligers Tengevolge van een dijkdoorbraak op het Deense eiland Funen liep 1200 ha lana onder. Opmerkelijk is, dat op het eiianc IJsland op het ogenblik een zomers, temperatuur heerst Op de Britse zeeweringen were Maandagochtend de wacht betrokken nadat gewaarschuwd was voor nieuw» stormen en hoge vloeden aan de Brit se Oostkust. Te 8irchington aan de Zuid-Oost kust van Kent brak een Noordzeewe ring Joor Ruim honderd bij overstro mingen langs de Theems verdronkei schapen heeft men Maandagochtenr kunner bergen Door de harde wina werden elee trische leidingen beschadigd, zodat in vele plaatsen de stroom uitviel. Loonsverhoging kost P.T.T. veertien millioen. Weer tariefsverhogingen? In zijn Nieuwjaarsrede constateer de de directeur-tieneraal der PTT de heer L. Neher, dat de bedrijfs- uitkomsten over dit jaar zo waren, dat de P.T.T.-ers met elkaar, de las ten van het bedrijf hebben mogen verdienen. De plannen om de inspec ties der posterijen te maken tot postdistricten met een eigen direc teur aan het hoofd, zullen in de eerste helft van dit jaar hun besla» krijgen. De loonsverhoging betekent voor de P.T.T. een extra last, die in de orde van grootte van 14.000.000 ligt. Misschien zal dit tot gevolg hebben, aldus spreker, dat er een pleidooi gehouden zal moeten worden om nog enige verhogingen in te voe ren, omdat het een eerste eis is, dat de P.T.T. sluitend werkt. Ook heeft de heer Neher die leden van het personeel, die gedurende de watersnood zeer veel bijgedragen hebben tot het herstel van de com municatie met die gebieden in de ruimste zin van het woord, waarde rend toegesproken. In de toekomst hoopt de P.T.T. met eigen posttreinen over de hoofdtra jecten te rijden. Personeel van de K.L.M. houdt de wacht bij de overleden President- Directeur Dr A Plesman. opgebaard In de Chapelle Ar dent e. ingericht in de hal van het KLM-gebouw aan de Raamweg te Den Haag. Zij wilde niet meer eten en drinken Ming Sjon, het 12-jarig dochtertje van de heer Shu uit YVageningen, is weer in het bezit van haar hond. Sinds 30 December j.L, toen vader Shu, die een Chinees restaurant heeft het „lastige dier" aan iemand ver kocht, heeft zy otn het verlies van Teddy, waaraan zij bijzonder was ge hecht, getreurd. Zij weigerde alle eten en drinken en haar ouders maak ten zich vanzelfsprekend hierover erg ongerust. De dokter werd geraad pleegd en deze vertelde, dat Ming Sjon zou sterven, indien Teddy niet terugkeerde. De politie werd ingeschakeld, die een opsporingsbericht via de radio liet verspreiden. Kort hierna meldde de nieuwe eigenaar van Teddy zich telefonisch. Het was de landbouwer A. van Lent uit Opheusden. Toen hij van de toestand van het kind ver nam, liet hij onmiddellijk weten, dat hg wel afstand van de hond wilde doen tegen terugbetaling van de koopsom. viert dr. Konrad Adenau er, Westduits bondskanselier, zijn 78ste verjaardag; ....„is het 100 jaar geleden, dat de bekende aardrijkskundi ge dr. A. A. Beekman te Am sterdam werd geboren. WWV*rfWWW\**WWWW Helicopterverbinding Rotterdam-Ruhrgebied? Volgens mededeling van de voor zitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. P. v. d. Mandele, zullen er de volgende week op uitno diging van de handelskamer te Duis burg afgevaardigden naar Duisburg gaan, teneinde besprekingen te voe ren over een helicopterverbinding tus sen Rotterdam en het Rührgebied. Belgisch Avifauna bij Knokke? Blijkens berichten in de Vlaamse pers zou de mogelijkheid worden over wogen van een Belgisch Avifauna bg Knokke Over de villa bg het Zwin. destijds eigendom van ex-koning Le opold, wordt gemeld, dat de vogel kooien in de tuin worden uitgebreid. Ook zal de vijver worden vergroot. De villa is thans een tearoom, het ?ark is omheind en slechts tegen en- ree te bezichtigen. Het speet de heer Van Lent wel af stand van de hond te moeten doen, want Teddy was al aardig in de nieu we omgeving gewend geraakt. Agent Meyer van de Wageningse politie is gisteravond nog naar Opheusden ge reden om Teddy te halen. Toen agent Meyer de wit-zwart gevlekte hond aan de woning van de heer Shu afleverde, trof hij daar de van blgd- schap huilende Ming Sjon aan. Zg sloot de hond direct in haar armen en „nestelde" zich huilend in een hoekje van de huiskamer. De heer Shu bleef onberoerdIntussen heeft Ming Sjon nog geen eetlust ge toond. Koud winterweer met lichte vorst (Van onze weerkundige medewerker). Voor het eerst na dc Febru ariramp woedde er Zondag eer. felle Noordwester-storm langs de kust, al was ieze gelukkig niet zo hevig en langdurig als die van 1 Februari. Eei tweede gelukkige omstandigheid was, dat wy enkele dagen voor nieu we maan leefden. Het hoogwa ter :e Vllssingen 'ag hierdoor 60 c.m. lager dan dit eind van deze week het geval zou zijn. wanneer het samenviel met springtij. De wind is meer naai het Öosten gedraaid, waardoor de temperatuur tot onder hei vriespunt gaat dalen Gisteren viel er voor het eerst in deze winter vrijwel in het gehelc- tand enige lichte sneeuw. Het is de vraag of de vorst zal aan houden. Bij IJsland ontwikkelt zich een nieuwe depressie, die naar het Oosten trekt. Deze kan de koude luchtaanvoer uit Noord-Rusland afkomstig, de oas afsnijden. Bij helder weer kan de komende nacht op vele plaatsen meer dan vijf graden vorst voorkomen. In December viel er in Vlissingen 37 mm neerslag tegen normaal onge veer 65 mm. De vorst was in December van geen betekenis terwijl in De Bilt slechts 33 te gen normaal 42 uren zonne- schyn werden waargenomen. VLIEGERS BETROKKEN DODENWACHT Indruk'.cekend défilé langs baar in K.LM.-geboUW Vele duizenden hebben gisteren de laatste eer bewezen aan dr Albert Plesman, de stichter van de KLM. Zy dei lieerden langs de baar. Verstild lag daar de figuur van de man, die een wcreldmaatsehappy opbouwde, in de geopende kist. opgesteld in de grote hoo.'tllial van het K.L.M.-gebouw In I)e,n Hang, die tot Chaprile Ardente was ingericht. Slechts het schuifelen van de voeten van de ontelbaren was hoorbaar in de stilte, die zwoel was van dp honderden kransen, die de ruimte vulden en die in het grote voorportaal lagen gerangschikt. Uit alle schakeringen van de maatschappij kwam n ze. de deelnemers aan het défilé. De grote bloemstukken konden niet alle plaats vinden in de hal; verscheidene werden naar de Willemskerk gebracht, waar de herdenkings dienst gehouden wordt. Het stoffelgk overschot van dr Plesman werd gisteravond overge bracht van het hoofdkantoor naar het huis van de familie. Vier leden van het vliegend perso neel hadden de ere-wacht betrokken bij de lijkbaar. Sober was de Chapelle Ardente ingericht: crème-kleurige kleden bedekten de muren. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag was 150 meter ivoorkleurige velours spe ciaal in Twen the geweven. De vele bloemen: aronskelken, zoet geurende hyacinten. lelietjes dsi dalei, blanke lelies, tulpen, orchideeën, tot enorme kransen samengebonden, vormden de afscheidsgroet uit alle delen van de wereld. Voor de kist lagen de tiental len onderscheidingen, waarmede bin nen- en buitenland, dr Plesman in rgn rijke leven begiftigden. Namens de Koningin en de Prins heeft de adjudant van H.M., maj. W F. K. Bischoff van Heemskerck een BALANS BEVELANDSE FRUITTEELT Rijke oogst en hogere prijzen voor niet-getroffen telers Terwijl de Februari-ramp ook aan de Zeeuwse fruitteelt zware slagen toebracht, doordat van de 1400 h.a. geïnundeerde boomgaarden wellicht slechts ongeveer 200 h.a. zal overblijven, mag bet oogstjaar 1953 voor de Zeeuwse fruitteelt in het algemeen toch goed genoemd worden. De „droge" fruittelers hadden een overvloedige oogst met aanmerkelijk betere prijzen dan in 1952, zodat hun financiële resultaten beduidend beter waren. Helaas hebben de getroffen telers hiervan niet kunnen mee profiteren. De cgfers van de drie Bevelandse veilingen Goes, Kapelle en Krabben- dijke illustreren wel duidelgk het ver loop van dit bgzondere oogstjaar. Uiteraard was het te verwachten, dat het uitvallen van ruim 1000 k.a., de oogst zou beïnvloeden. Terwyi in 1952 aan deze drie veilingen totaal aan hard en zacht fruit ruim 47 millioen k.g. werd aangevoerd, bedroeg deze hoeveelheid dit jaar ongeveer 6% millioen k.g. minder, n.l. bgna 41 mil lioen kg. Behalve voor de zwarte bes sen, waarvan de middenprijs in ver- gelgking met 1952 terugliep van 55 tot 50 ct., was die van de overige pro ducten hoger, zodat naar schatting de oogst 1953 elf en een half millioen gulden zal opbrengen, tegen negen en een half millioen in 't vorig jaar. By deze berekening is ervan- uitgegaan, dat de nog af te zetten producten een middenprgs van dertig cent per k.g. zullen opbrengen. Een nadere beschouwing van de cgfers doet zien, dat de appeloogst dit jaar bgzonder groot is geweest. Ondanks net feit, dat vele geïnun deerde boomgaarden geen oogst ga ven, is de aanvoer van appels slechts teruggelopen van 25.4 tot 24.7 milli oen kg. Zo had bnv. de veiling te Krabbendgke, welke toch wel in het zwaarst door de ramp getroffen fruit- gebied is gelegen, slechts bgna 10 minder aanvoer van appels dan in 1952. Hierby moet bedacht worden, dat men het vorige jaar veel hagel- schade heeft geleden, terwijl er thans ook aanvoer uit Zeeuwsch-Vlaande- ren was. Andere vruchten De perenoogst liep terug van 13.8 millioen tot 10.4 millioen kg., de mid denprijs steeg daarentegen van 15 tot 27 cent. De kilo-opbrengst aan pruimen daalde in vergelijking met 1952 van 3.3 millioen tot 2.1 millioen kg., en bij de kersen van 570.000 tot 307.000 kg. De middenprijzen van de ze producten stegen resp. voor de pruimen van 15 tot 21 cent en voor de kersen van 48 tot 60 cent. De aard beien gaven in de niet-getroffen ge bieden een goede oogst, doch door het verlies met name in Oudelande, Baarland, Waarde en Rilland is de totale productie met ca. 40.000 Kg., verminderd tot rond 1.200 000 kg. De middenprgs verbeterde van 61 cent in 1952 tot 82 cent. De kruisbessen oogst liep terug van ruim 1 millioen tot 581.000 kg., terwijl de middenprijs opliep van 17 tot 24 cent. De rode bessen deden het goed, zowel was ki lo-opbrengst als prijs betreft. Er was een oogst van ruim 600.000 kg., te genover ruim 700.000 kg. in 1952, met een middenprijs van 52 cent, te genover 37 cent in het voorgaande jaar. Zwarte bessen waarvan de oogst daalde van 595.500 kg. tot 407.000 kg. brachten tevens minder in prijs op. Voorts waren er nog de frambozen, die door het productieve ras Malling Promise een productie- vernoging te zien gaven van ruim 96.000 kg, in 1952 tot ruim 107 000 k; krans gelegd in de Chapelle Ardente. Het K L M-personeel trok afdehngs- gewijs langs de baar. Het personeel van Schiphol, ruim 2000 in getal, kwam met extra-bussen bij het hoofdgebouw. In het hotel witte Brug tekenden de bezoekers de regis ters. Ir. F. Besancon. directeur produc tie van de K.L.M., heeft op Schiphol dr Plesman herdacht. De heer Be sancon zeide onder meer: „Onze maatschappij heeft haar oprichter verloren wij begrijpen nog nauwe lijks wat dit verlies inhoudt, maar wij beseffen één ding: dat wy hebben geleefd in de nabgheid van een groot mens". Niet stilstaan De heer Besancon herinnerde er aan dat dr Plesman eens heeft ge zegd: „de luchtvaart kan niet stil staan. wg moeten blijven groeien, blijven vernieuwen. Een reputatie, die wij na jaren hebben opgebouwd, kun je in korte tijd verspelen als je er niet aan blgft staan'Dat is. aldus de heer Besancon. ook de boodschap die hij ons nalaat: „blHf aan het werk, Dlijf je beste krachten geven, blijf groeien" Dat zijn de daden die vrij aan zgn nagedachtenis verschul digd zgn. Een trein in India stortte in een rivier 15 doden en 45 gewonden Nabij Bathinda in Pendjaab. 250 km ten Noordwesten van New Delhi, de hoofdstad van India, is Maandag ochtend een passagierstrein veronge lukt door het instorten van een spoorbrug over een kanaal. Vijftien personen verloren het le ven en 45 werden gewond, van wie zeventien ernstig. Men vreest, dat het dodenaantal nog zal stijgen, gezien de toestand van verscheidene gewon den. De locomotief en vier rytuieen stort ten in het kanaal. DE VERWACHT: VEEL BEWOLKING Overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk enige sneeuw. Meest ma- terwijl de middenprijs steeg van t5oe tot O. wind. Lichte vorst tot 90_cent. De bramen gaven iets tot temperaturen om het vriespunt minder kilo's, n.l. 336 000 kg. tegen over 411.000 kg., in 1952, doch de zon en maan. middenprijs welke opliep van 50 cent 6 Januari tot thans 64 cent, maakte weer vee; Zon: Op 8.47 Ondei 16.44 goed. I Maan: Op 9.40 Onder 18.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1