PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russisch-Amerikaans overleg over gebruik atoom-energie Dr Plesman, stichter van K.L.M., overleden BILT Storm en hoog water richtten geen schade aan dijken aan Kanflijn W D' het ixjr NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN IN OPTIMISTISCHE TOON 197e Jaargang - No. 1 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. don Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per Week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. I 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Jan. 1954 ADVERTENTIEPRIJS mm Minimum p. *dv« Ing mededelingen dn Kleine advertent van 1—6 regel» meer 20 cent. .Brieven of «are» Bureau van dit Blad' 25 cent meer Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. 22 ct per ertentie f 3.-. ïemaal tarief, nax 8 regel») Iedere regel Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 {b.g.g. 22281; Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee. N' Bogr-rd-tr. C >6o. tctet MALENKOW OVER ATOOMWAPEN-VERBOD Besprekingen te Moskou als inleiding tot informeel contact De Amerikaanse ambassadeur Bohlen, te Moskou, heeft in de afgelopen dageu besprekingen gevoerd met de Russische minister van buitenlandse zaken Molotov. Deze besprekingen gingen over de wijze, waarop men tot informeel overleg zou kunnen komen om een wereldbank te stichten voor atoomenergie teneinde het gebruik van deze energie voor vreedzame doel einden mogelijk te maken. Het bovenstaande werd Zaterdag j.L in diploma tieke kringen te Washington medegedeeld. Op Nieuwjaarsdag werd te Mos kou door de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten op het Sowjetrussische ministerie van buitenlandse zaken het antwoord van de Grote Drie overhandigd op het Russische voorstel om de Viermo- gendhedenconferentie te Berlijn op 25 Januari a.s. te laten beginnen. In het antwoord wordt het Russi- shce voorstel aanvaard. eggerukt uit zijn werk. Dat zegt men bij de dood op Oudejaarsavond 1953 van dr A. Plesman, de president-directeur der K.L.M. Des morgens vroeg nog bereid om te vergaderen, als zijn me dedirecteuren dat noodzakelijk acht ten. Des avonds niet meer onder de levenden. Bewust heeft dr Plesman, de ernst van zijn toestand beseffend, de laat ste schikkingen nog kunnen treffen. Daarna heeft hy zyn werk neerge legd. Wetende, dat hij het niet meer hervatten zou. Een dood, die past bij een man, die geleefd heeft in het tempo van de nieuwe tijd, die de tijd van de lucht vaart was. Een nationale figuur was Plesman, een man, zoals elk volk er slechts enkele telt. Vele waren de talenten, die hem geschonken waren en liy heeft er me- ae gewoekerd. Tijdens de eerste wereldoorlog Is bij hem het denkbeeld gerezen om de luchtvaart dienstbaar te maken aan de burger-maatschappij. Hij zag in de toekomst en wist anderen te over tuigen van de juistheid van zijn op vattingen. Hij kréég zijn kans niet, maar hij schiep de mogelijkheden om zijn denkbeelden uit te voeren. En hij bleek gezegend te zijn geweest met een profetische blik. Was die andere Nederlander, Fok ker, wiens naam evenzeer onafschei delijk aan de ontwikkeling van de luchtvaart verbonden is. een pionier in technisch opzicht, Plesman was evenzeer een pionier. Hij baande de weg voor de commercialisatie van het vliegtuig en aan hem is het te danken, dat Nederland een leidende plaats kreeg in de rij der luchtvaart naties. Zijn succes maakte hem tot meer dan een nationale figuur. Maar Ples man voelde zich Nederlander en was Nederlander. En ons volk mag hem daar dankbaar voor zijn. Na de tweede wereldoorlog toonde dr Plesman zich wederom een man met visie. Zijn levenswerk lag in puin. Maar toen een ander nog nauwelijks dacht aan wederopbouw, kocht hij in Amerika al weer de eer ste vliegtuigen: moderne luchtreu zen, die voldeden aan de nieuwste ei sen. Binnen een jaar was de K.L.M. de K.L.M. weer. Opnieuw leidend om de gehele wereld, zich uitbreidend in een tempo, dat verbazingwekkend was. Dat thans een ontzaglijk K.L.M.- net de wereld omspant, het is te dan ken aan Plesman. die met meester hand zijn schepping, de K.L.M,, geleid heeft. e tragiek, die vele grote figuren 1 eigen is, ontbrak ook niet m het leven van dr Albert Plesman. Twee van zijn zonen, die al even zeer als hij him hart aan de lucht vaart hadden verpand, vielen ten of fer aan die luchtvaart: Bovendien echter heeft dr Ples man een voor een degenen, die onder hem, maar tevens met hem de K.L. M. hebben groot gemaakt, weg zien vallen. Er moet een tijd geweest zijn, waarin Plesman ieder, die aan de K. L.M. verbonden was, persoonlijk ken de. Rond 13.000 man telt het K.L.M.- personeel thans. Zijn naaste mede werkers ontvielen hem in de loop der jaren. Plesman vereenzaamde in zijn werk. Terwijl zich rondom hem reeds de legende weefde, van de gewelde naar die de K.L.M. gebouwd had, moet hij vaak heimwee hebben gehad naar die eerste jaren, toen alles klein was en overzichtelijk en zeer eigen aan wie er deel van waren. Die tyd was voorbij. Plesman is niet meer. Ook eiken vallen. Nederland heeft een van zyn groten verloren, een van die weinigen, wier naam reeds in het heden aan de geschiedenis behoort De K.L.M. is in rouw gedompeld. De rouw strekt zich uit over ons gan se volk. Omdat iedereen zich bewust was, dat Plesman een genie was en een voorbeeld, een die zijn hart had ver pand aan de toekomst Van de KJL. M. En van Nederland. Vertegenwoordigers van de vier mogendheden te Berlijn zullen nog nader beraadslagen over de plaats van de conferentie. Diplomatieke kringen te Londen nemen aan, dat de Westelijke mo gendheden op de conferentie aan de Sowjet Unie hechte garanties zullen aanbieden tegen eventuele agressie van een geremilitairiseerd West Duitsland. De preciese aard van de voorstellen wordt nog geheim gehou den, maar men hoopt op deze wijze het voorgestelde Europese leger voor de Sowjet Unie aanvaardbaar te maken. Volgens de correspondent te Bonn van het Duitse blad „Welt am Sonn- tag" zou Molotov van plan zijn tij dens de viermogendheden-conferen- tie te vragen om uitbreiding van de „Raad van Europa" tot de Öosteuro- 1>ese landen met inbegrip van Rus and. De huidige Raad van Europa zou dan uitgroeien tot een Paneuro- pese organisatie. MALENKOW's MENING. De Moskouse pers heeft op 1 Janu ari j.l. de antwoorden gepubliceerd, die Malenkow heeft gegeven op een aantal vragen van de journalist Kinsgsbury Smith, die verbonden is aan de „International News Service". In deze antwoorden wenst. Malen kow het Amerikaanse volk succes toe bij het verijdelen van alle pogingen om de vrede te schenden, voorts ziet Malenkow gunstige kansen voor een vermindering van de internationale spanningen m 1954. Als belangrijkste stap, die in 1954 genomen kan wor den in het belang van de vréde, be schouwt Malenkow: een overeen komst tussen de staten, waarbij deze zich plechtig en onvoorwaardelijk verplichten geen atoom-, waterstof- of enig ander wapen voor massaver nietiging te- gebruiken. Malenkow zag geen objectieve hin dernissen voor verbetering van de betrekkingen tussen de verenigde Staten en de Sowjet-Unie. „Een dergelijke overeenkomst zou het gemakkelijker maken, overeen stemming te bereiken over een alge heel verbod van atoomwapens en het instellen van strikte internationale controle op de naleving van het ver bod om atoomenergie voor oorlogs doeleinden te gebruiken. Tevens acht de Sowjet-regering het noodzakelijk, een overeenkomst te bereiken om al le andere soorten bewapening en de omvang van de strijdkrachten aan zienlijk te verminderen. Dit alles zal ongetwijfeld de staatsuitgaven voor militaire behoeften verminderen en de economische toestand van de be volking verbeteren". Het luchtruim verbindt alle volke ren" icas de mening van de op Oude jaarsavond overleden president-direc teur van de K.L.M., dr A. Plesman. Het staat gegrift in de muur boven het in de hatl va het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag geplaatste borstbeeld van wijlen de heer Plesman. Aan de voet daarvan werd ter ere van zijn nagedachtenis op Nieuwjaarsdag een krans f"T Zeventien doden bij paniek in paleistuin te Tokyo Tijdens nieuv/sjaarsbezoek Getrouw aan de traditie hebben de Japanners op de tweede Januari hun trouw betuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen mensen waren samengestroomd voor het paleis te Tokio. Door het gedrang kwamen zeventien mensen om het leven. Hon derd personen werden gewond, van wie 15 in zorgwekkende toestand ver keren. De eerste maal, in de loop van de ochtend, geraakte men iri paniek, toen mensen, die de keizer wilden toejuichen, v/eigerden door te lopen en de rest van' de menigte opdrong. Dit gebeurde in de paleistuinen. VOORUITZICHTEN VOOR 1954 GUNSTIG Was 1953 een topjaar Vele staatshoofden en minister-presidenten hebben ter gelegenheid van de jaarwisseling boodschappen laten uitgaan. Dag Hammerskjoeld, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties verklaarde nog eens opnieuw, dat er waarborgen moeten zjjn tegen agres sie en maatregelen genomen moeten worden voor minnelijke schikking van internationale geschillen. Winston Churchill betoogde, dat de mogelijkheid van een internationaal conflict is verkleind en dat het prestige van het pond sterling hersteld werd, maar dat het werk nog lang niet is voltooid. bijzonder tot de Nederlandse emi granten en hij richtte ook een groet tot de Nederlanders in Indonesië en onze vrijwilligers in Korea. Prof. dr. W. J. A Kernkamp sprak tot de rijksgenoten over zee. waarbij hy er op kon wijzen, dat het toe komstbeeld voor 1954 zeker niet on gunstig is. De Amerikaanse minister van handel, Sinclair Weeks, noemde de vooruitzichten voor 1954 gunstig al zal dit jaar het zo bijzonder gunstige jaar 1953 niet kunnen evenaren. De Oostduitse president Pieck sprak de hoop uit, dat 1954 het jaar van de Duitse hereniging zou wor den. Bitter teleurgesteld was president Koerner van Oostenrijk over het uit blijven van een vredesverdrag voor zijn land De Sowjet-president. maar schalk Wörosjilow zei: „Laat het jaar 1954 het jaar zijn van het ver sterken van onze militaire macht en het jaar van materiële en culturele prestaties". De aftredende Franse president, Vincent Auriol. bezwoer zijn toehoor ders zich niet te laten hypnotiseren door Frankrijks politieke beroerin gen. want de diepere waarheid is. dat het land zijn morele eenheid herkrijgt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, zei in een radio-interview, dat de bespre kingen van Rusland met de Westelij ke mogendheden een stap terug he- tekenen voor wat betreft het schrik beeld van een atoomoorlog. De Nederlandse minister-president dr. W. Drees en minister Kernkamp hiel den Nieuwjaars-toespraken voor de Wereldomroep. De heer Drees richtte zich in het Benzine goedkoper Met ingang van vandaag wordt de prijs van auto-benzine aan de pomp met 0.4 cent verlaagd. De verlaging houdt verband met een daling van de wereldmarkt-notering. Hoofdemployé van P.T.T. veroordeeld De inmiddels ontslagen hoofdem ployé eerste klasse by de P.T.T., J. A. P. uit Amsterdam is door de rechtbank te Amsterdam wegens op lichting veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maanden met een proeftijd van drie jaar. P. heeft in zijn functie =)ls chef van de opsporingsdienst der P.T.T valse declaraties ingediend en ge deeltelik geïncasseerd. INTERNATIONAAL NEDERLANDER „Hij was een heel groot man", aldus Prins Bernhard In het Bronovo-ziekenhuis te Den Haag, waar hij des morgens ter be handeling was opgenomen, is op Oudejaarsavond om vijf minuten over half tien in de leeftijd van 64 jaar overleden dr Albert Plesman, president-di recteur van de K.L.M. in de nacht van Woensdag op Donderdag voelde dr Plesman zich min der prettig. Donderdagmorgen stelde hij zich in verbinding met zijn kan toor en deelde mode. dat wanneer de andere directie-leden het plan hadden de voor die morgen vastgestelde vergadering te laten doorgaan, hy nog zou proberen aanwezig te zijn. Kort nadien verergerde zijn toestand. De ontboden geneesheer achtte on middellijke opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Dr Plesman was hoogst ernstig ziek en hij heeft de ernst van zijn toestand ingezien door. voordat hy naar Bronovo vervoerd werd, zijn laatste maatregelen te tref fen. Ondanks medische hulp waren de «evolgen van een arteriële bloeding niet meer af te wenden. Bij het overlijden waren mevrouw Plesman en de kinderen tegenwoordig. In Nederland werd het nieuws in de uitzending van de nieuwsberichten van elf uur des avonds bekend ge maakt. Vandaag ligt het stoffelijk overschot van dr Plesman in de hal van het hoofdgebouw van de K.L.M. aan de Badhuisweg te Den Blaag op gebaard. Tussen 10 en 16 uur is al daar gelegenheid afscheid te nemen van de overledene. Morgen te elf uur wordt in de Willemskerk aan de Nas- saulaan te Den Haag een samen komst gehouden, waarin het heen gaan van de grote luchtvaartpionier wordt herdacht. Na afloop van deze bijeenkomst, waarop de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Alge- ra, zal spreken, volgt de teraardebe stelling op de algemene begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Het is de wens van de familie, dat dr Ples man op zijn laatste tocht slechts ver gezeld zal worden door naaste fami lieleden en vrienden, die daartoe zijn uitgenodigd. Aan Kerstdiner Dinsdagavond j.l. waren op verzoek van dr Plesman vrijwel alle leden van het vliegend personeel met hun echtgenoten op Schiphol samengeko men, om daar voor het eerst in de geschiedenis der K.L.M., gezamenlijk aan te zitten aan een Kerstdiner. Op deze laatste grote bijeenkomst, die dr Plesman bijwoonde, heeft de pre- „TELEGRAM A" WERD VERZONDEN In Zierikzee trad de automatische hoogwatermelding in werking ZONDAG meldde de Rijkswaterstaat aan alle instanties, die belast zjjn met het herstel en de bewaking van de dyken in Zeeland, dat de hoogwa terstand aanzienlijk hoger zou zyn dan de getjjtafels aangaven. Het betrof hier het zg. „telegram-A". De waterstand bleek Zondagmiddag echter la ter niet van dien aard te zyn, dat er direct gevaar ontstond, zodat ver gaande maatregelen niet nodig waren. De diverse ambtenaren, die b\j de dykwacht zyn betrokken, hebben onderling wel contact gehad, maar het was niet noodzakelijk de diverse posten te bezetten. Meldingen over ern stige calamiteiten aan de dijken in Zeeland bleven gelukkig uit. Er werd Zondagmiddag te Vlissingen een hoogwaterstand geregistreerd van 2.76 plus N.A.P., terwijl de getjjtafels 1.66 plus N.A.P. aangaven. In de havdÈ van Zierikzee kwam het water zover, dat het over de zg. „blauwe leitjes" spoelde. Enige tijd tevoren waren de beide vol-automati- sche hoogwatermelders een uit vinding van de heer A. D. van de Berge uit Zierikzee in werking getreden. Op het politiebureau, waar wethouder A. M. de Boer en de ad judant der politie C. van As aanwe zig waren, loeide de daar aange brachte claxon. Wanneer liet water namelijk tot 30 cm. beneden de ha venkant stijgt, treedt de claxon auto matisch in werking; er dreigt dan nog geen direct gevaar, doch men is gewaarschuwd. Er viel gisteren ech ter niets verontrustends voor De plot selinge windstoten veroorzaakten hier en daar enige schade. Zo werd het dak van het Tempe- lierenhuis in de Meel straat te Zie rikzee, dat onder toezicht van Monumentenzorg zal worden ge restaureerd, door d<> storm van een aantal pannen beroofd. De Centrale Dienst Noord Zeeland trof maatregelen ter beveiliging van de onde gevel. De straat werd afgezet en de brandweer ver leende hulp. Bij de „Zuidhoek",, „Levensstrijd" en Ouwerkerk patrouilleerde de dijk- wacht. In de buurt van Flaauwers woei een houten noodbarak in elkaar en bij het Vogeleiland in de Schelp- hoek ontstond ernstige schade aan een barak. Op de „Flaauwersinlaag" bij de zo- fenaamde ..herenkeet" sloeg een zol- erschuit, waarop een heistelling, los en kwam de aam wand ter plaatse vast te zitten. Men kon de schuit echter weer losslepen. Ook de grote keileemtransporteur, die voor Scnelp- hoek ligt. sloeg- van zijn ankers los en kwam terecht op de nieuwe dyk van het Schelphoekgat. Het drjklichaam werd echter niet beschadigd. In K-uiningen surveilleerde men op de dijken, doch het speciale waar schuwingssysteem met vlaggen en des avonds met lichten behoefde niet gebruikt te worden, aangezien het water de stand van drie en een hal ve meter plus NAP, nog niet had bereikt. Een reeds bouwvallige schuur stort te in tengevolge var de wind. De loodsdiensten bij Vlissingen wa ren gedurende korte tyd gestaakt. ■ck van het i Jent- KORTE PREDIKATIE. LANGS EEN ANDERE WEG. Lukas 2 12. Dat stuat cr van de WiAzen uit het Oosten. Hun dag Driekoningen--— valt altijd in de eerste w *1 jaar. Na een lange reis zyn zalem aan gekomen. Maar, wanneer zij het einddoel van hun ras menen bereikt te hebben, worden zc door gestuurd naar een andere plaats. En wanneer ze het Kindeke <-iat zij zochten, gevonden hebben in een an der hui\ dan zij het te voren hadden verwacht, en hun mee gebrachte kostbaarheden ontsloten hebben, xoordt hun tocht nog eens weer in een andere richting gestuurd, v an Gods tcege worden zij gewaarschuwd en dan gaan ze langt ccn andere weg weer terug naar hun land. Deze Wgzer. zijn. met al hun wijs heid welke die da-, ook geweest moge zijn mannen met vertrou wen i» Gods openbaring. Op het ge zicht van één enkel ster zijn zij naar Bethlehem gegaan. na één droom gaan zij lang< een ande.c weg terug naar hun land. Zo zien w& hen gaan in Gods weg. Een nieuw jaar onzes Heren is er weer. Zoals wij op de oudejaars avond terug zien, zc zien w\j op de nieuwjaarsmorgen vooruit. Vele vra gen zyn er aan het begin van een jaar. De allergrootste zat moeten zijn, hoe wij dit jaar in de weg des Heren kunnen gaanDe Wijzen uit het Oosten hebben geweten van het Ktn- deke van Bethlehem. Voor Hem heb ben zij zich gebogen c;t zo gaan dj de toekomst tegemoet. Langs een andere wegWV mensen gaan nu eenmaal nooit twee keer dezelfde weg. Voortdurend staan wij voor een onbekende toe komst. Wij zijn mensen, die in duister nis wandelen en die niet weten icat de volgende stap ons brengen zal. Zo gaan wiï ook dit jaar. Maar, al Gods volk weet. dat het voort mag gaan met hetgeen God ons van Zijn open baring geschonken heeft. Langs een andere weg... Die andere weg kan wel eens een omweg blijken te zijn en een weg die veel moeilijker is. Zo zyn ook de Wijzen uit het Oosten terug moeten gaan naar hun land. Wie weet lang:, welke wonderlijke wegen wij dit jaar ivorden gevoerd en hoe moeilijk ze misschien zijn, we gen die wij zelf niet gekozen hebben. God alleen weet het rechte pad.' Langs een andere wegdie an dere weg is ie goede weg, als ze maar is naar het Woord des Heren en met Christus. Laat ons dan gaan, langs welke weg dan ook, om volgzaam, t'aller stond, langs i'd'ongcwr pa&n, als knec'iten in Gods dienst, neen, als geliefde kindren, den weg, die Hy U wijst te gaan. si den t-di recteu r een van zjjn kern» achtige redevoeringen »«-houdcn. „De baas' die vergezeld was van ztfn echtgenote, heeft tot laat in de avond temidden van zyn K.L.M.-familie vertoefd en met haar haas gegeten. („Nu deze Schiphol-hazen zijn benut tigd, kunnen de K.L.M.-machines met nog grotere veiligheid op Schiphol neerstrijken"). Er was niets, dat ook maar enige aanwijzing gaf van het zo nabije einde van dr Plesman. Hij on derhield zich met velen en gaf als al tijd blijk van zyn fenomenale geheu gen. Uit Rome arriveerde op Oudejaars avond om kwart voor acht nog de zoon van de president-directeur, de heer A. Plesman jr., die de K.L.M. in Italië vertegenwoordigt. Onherstelbaar verlies „Het heengaan van di Plesman is voor Nederland en voor de K.L.M. 'n onherstelbaar verlies" zo zeide Prins Bernhard tot een A.N.P.-verslagge- ver in „Hotel Adler" in GrindeJwaïd. De prins zelf heeft met dit heengaan een goed vriend verloren. „Voor ve len was hij zo op het oog een koel bloedige en energieke zakenman, (Vervolg op pag. 4.) Ontslag Laniel werd geweigerd Frans parlement bijeen op 6 Januari a.s. De Franse eerste minister, Joseph Laniel, heeft Zaterdat. president Auriol schriftelijk z"n ontslag aan geboden. De president heeft het ont slag geweigerd, waarop Daniel de voorzitter van de nationale vergade ring. Herriot. verzocht heeft de ver gadering op 6 .Januari bijeen te roe pen, in verband met een dringende mededeling over de politiek der re gering. President Aurio! deelde Laniel Za terdag mede. dat hij in overleg met de nieuwgekozen president. René Coty. had besloten het ontslag van Laniel niet te aanvaarden en hem te verzoeken aan te blijven. DE VERWACHT: NOORDOOSTEN WIND. Vrij veel bewolking met enkele re gen- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind tussen Noord en Oost. In de ochtena in het binnenland plaatselijk lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt ZON EN MAAN. 5 Januari Zon: Op 8.48 Onder 16.43 Maan: Op 9.11 Onder 17.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1