Ontzilting van zoute gronden is gunstig verlopen ZEEUWEN DIE HEENGINGEN IN 1953 MET ERNSTIGE PROBLEMEN HET NIEUWE JAAR IN DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Ir. S. HERWEIJER SPRAK VOOR DE ZEEUWSE C.B.T.B. Enkele normen voor schade vergoeding bekend De Directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir. S. Henvey- er, heeft Woensdagmiddag; in een rede voor de Zeeuwse C.B.T.B. in het Schuttershof te Middelburg zeer belangwekkende mededelingen gedaan over het. cultuurtechnisch herstel van de rampgebieden, de normen voor de schadevergoeding en de problemen welke de a.s. herverkavelingen met zich mee brengen. In vele gebieden, behalve Schou- wen-Duiveland, is het cultuur-tech nisch herstel een heel eind gevorderd. De ontziltipg is over het algemeen gunstig geweest; het zoutcijrer was in November en December zeer veel lager dan in Maart. Op de weinig zoute gronden is het C-cijfer in de laag van 5—20 cm. gezakt van 8 h 10 tot 2 a 3. op de matig zoute gronden van 14 tot 6 7 en op de zeer zoute gronden van 20 25 tot plm. 10. De bouwvoor blijkt momenteel zo veel vocht te bevatten, dat alle regen welke in Januari. Februari en Maart zal vallen en reeds in December ge vallen is, tengunste van de ontziiting komt. Volgens zoutdeskundigen zal het zoutcijfer van de bouwvoor omstreeks Maart—April, voor die gronden, wel ke in het afgelopen voorjaar reeds zyn drooggevallen, daarom vrij zeker tot 2 5 4 gedaald zijn. De betrekkelijk droge herfst is volledig gecompen seerd door de koude, vochtige zomer. De gipstoediening, welke op vlotte en voortreffelijke wijze is geschied, droeg ook veel bij. De zeer zware gronden zullen 18 ton gips per ha. ontvangen. In totaal werd over het gehele rampgebied in de afgelopen maanden 250.000 ton gips gratis be schikbaar gesteld. 112 We toeten dat de burgers van Rliodos uit dankbare herinnering aan het feit dat zij ontkwamen aan een strafgericht dat de Macedoniërs hun in het jaar 307 v. Chr. hadden toegedacht, een gewéldig beeld heb ben opgericht ter ere van hun be schermgod Helios, die we* kunnen gelijk stellen met de Griekse Apollo. De Kolos, zoals dit wereldwonder in latere eeuwen zou heten, was het werk van Chares uit Lindus, die er 12 jaar aan werkte (van 292 tot 280 v. Chr.), maar noch de maker, noch de mensheid heeft aan dit beeld veel plezier beleefd. Het verhaal gaat, dat Chares, toen hij zijn taak bijna beëindigd had, een fout in zyn bere keningen ontdekte en zelfmoord pleegde. Of de font van ernstige aard is geweest, valt moeilijk te beoorde len. Zij die de Kolos hebben gezien, verklaarden dat het niet alleen het grootste, maar ook het meest vol maakte beeld van een menselijke ge stalte ivas dat ooit werd vervaar digd. Het beeld was van brons gemaakt, dat in vormen gegoten werd. en in gedeelten werd opgericht op een in de haven geplaatst fundament. De kolossale benen waren van binnen met metselwerk versterkt om het gewicht van het lichaam te kunnen torsen, en van binnen liep een wen teltrap van de voeten naar het hoofd. De hoogte moet van hoofd tot voe ten 70 voorarmslengten, d.i. onge veer 31,5 m. hebben gemeten. De gangbare mening dat het beeld met de benen de zeer nauwe ingang van de oude haven van Rliodos overspan- de, mist alle K 0 IK VMIl grond. De afmetin- IMIW» 1(11! gen van het beeld maken die veron derstelling onmo gelijk. Voorts heeft niet één der oude schrijvers het beeld aldus beschreven en bovendien ware dit toch wel een hoogst onartistieke houding geweest on een god in uit te beelden; in het bijzonder voor Griek se beeldhouwers, die toch wel enige aesthctische zin bezaten. Hoe het ook zij, veel genoegen heeft de wereld van dit wereldwon der niet beleefd, 'want 56 jaar na de voltooiing kwam de Kolos door een aardbeving te vallen er. kon niet meer worden opgericht. Doch zelfs de neer gestorte bronzen reus verwtekte nog vele eeuwen lang de verbazing en bewondering va de toeschouwers. De Romeinse geschiedschrijver Plinius vertelde dat „Weinige lieden de duim met de armen kunnen omvatten, en de vingers zyn groter dan de meeste standbt elden. Waar de ledematen gebroken zyn, ziet men grote, gapen de holten in het inwendige. Ook ziet men grote massa's rotsteen, met be hulp waarvar de kunstenaar het beeld bij het oprichten in balans wist te houden." Het sch\jnt dat de Kolos (of de restanten daarvan) bijna 900 jaar ter aarde heeft gelegen. Want toen de Arabieren in he' jaar 672 zich van Rhódos meester maakten, verkochten zij het metaal aaeen joodse opkoper die naar nier zegt met negen honderd kameelvrachten de 330.000 kg. brond vervoerde. Thans weet niemand zelfs meer de plek aan te Wijzen waar het beeld van Helios heeft gestaan; het moet ergens in de buurt van hei tegenwoordige fort St. Nico! aas hebbi.. geprijkt, welk fort een overblijfsel is uit de dagen toen de Johanniter-ridders de haven be waakten. Maar deze vage aanduiding is dan ook alles icat tegenwoordig nog van de bronzen Kolos lean wor den aangewezen. Nu we toch op zoek zijn naar ver loren geraakte spullen, moeten we ook eens de vraag stellen, waar de inhoud van een holle boom eigenlijk blijftf H. Pétillon. Ir. Herweyer deelde mede, dat be sloten is voor het afhalen van de ha ven, opslag en uitstrooien van het gips 9,— per ton te vergoeden. In de komende maanden worden nieuwe gipsleveringscontracten ge sloten en in het bijzonder voor Schou- wen-Duiveland zal de aanvoer vroeg in het voorjaar beginnen. Met al deze maatregelen hoopt men, dat ook het structuurherstel zeer snel op de ont- zilting zal volgen. DE SCHADEVERGOEDINGEN. Spreker verwachtte dat in Maart April de vergoedingen voor de diver se voor oogst 1953 vastgesteld kun nen worden. Omstreeks 10 Januari zullen de normen voor producten, rundvee, schapen, varkens, werktui gen en tevergeefs verriente werk zaamheden tot 1 Febr. '53 en de zaak- schade voor Sehouwen-Duiveland, Kruiningen en Waarde worden vast gesteld. De definitieve berekening in de akker- en weidebouwsector zal dan beginnen, waarna de uitbetaling direct kan plaats vinden. De normen voor de tuinbouwsector zullen plm. 14 dagen later vastgesteld kunnen worden. Aangenomen wordt dat déze plm. 1 Februari gereed zullen zijn. Ir. Henveijer kon reeds de normen voor enkele onderdelen noemen. Voor verloren gegane gerst zal 27 jent per kg. worden betaald, voor tarwe 25 ct., voor gesorteerde aardappelen 9.5 12 ct., gemiddelde prys voor ge- bruiksvee 900, voor geregistreerde productiedieren 1000 en voor stam- boekdieren 1100. Voor de op t.b.c.- reagerende dieren van 10 procent worden gekort. Het verloren gegane nestvee wordt afgerekend met 1,50 a f 1,60 per kg. levend gewicht. Voorts wees spreker o.m. nog op de regeling voor noodzakelyk levens onderhoud. De max. vergoeding be draagt 7500 oer jaar. ongeaent of men al dan niet kapitaal bezit. Wel worden event, inkomsten uit effecten of ander kapitaal afgetrokken. Alles wordt gedaan om schadevergoedingen vast te stellen en met bekwame spoed uit te betalen. DE HERVERKAVELINGEN. Hierna besprak ir. Herweijer uit voerig de komende herverkavelingen en de hiermee samenhangende pro blemen. Ernstig drong hij erop aan, dat de betrokken boeren zich reeds nu bezinnen op wat zij willen gaan doen. Of men een groter bedrijf wenst, dan wel naar de N.O.P. of emigreren wil, Uitvoering van sane ring is alleen mogelijk, indien men na 2 a 3 jaar weet hoeveel en welke grond beschikbaar is, om aarf de kleine bedrijven toe te voegen. Indien men pas later tot het besluit komt om weg te trekken, heeft de herver kaveling weinig of geen betekenis meer. Voor de emigratiemogelijkheden wees ir. Herweijer op een regeling, waarbij men bij overdracht van gron den aan de Stichting Beheer Land bouwgronden, de waarde daarvan plus alle uitkeringen van landbomv herstel uitgekeerd krijgt in de valuta van het land, waarheen men emi greert De regering wil hiervoor een buitenlands deviezenverlies van ca. 5 millioen aanvaarden. Deze devie- zenfaciliteit wordt over 2 a 3 jaar in getrokken, zodat met niet te lang moet aarzelen. De emigratie-attaché in Canada zal o.a. met de Canadese autoriteiten overleggen in hoeverre het mogelijk is, dat een of meer boe ren uit een bepaald eiland in Cana da zich ook bij elkaar kunnen vesti gen. Verder wees ir. Herweijer op de wenselijkheid, dat men speciaal op Sehouwen-Duiveland een aantal boer derijen door één architect en één aan nemer doet bouwen. Dit zal aanzien lijke bezuinigingen kunnen opleveren. In het verloop van zijn rede vestigde spreker verder de aandacht op de noodzaak van goede voorlichting, waarvoor hij een grote taak voor de maatschappelijke organisaties zag. In dit verband juichte hij ook het werk van sociologische ondersoekin.jinsti- tuten, o.a. van kerkelijke zijde toe. Verhoging van welvaart moet ge paard gaan met versterking van gees telijk en cultureel bezit. Koningin Salote van Tonga barst in een schaterlach uit tijdens een ge sprek met de Hertog van Edinburgh die met koningin Elizabeth, aanzat aan een feestmaal, dat door de ko ningin van Tonga werd gegeven ter gelegenheid van het koninklijk be zoek aan haar rijk. Duizenden spcenvarkentjc$, kuikens, eenden, fazanten en delicatessen wa ren voor dit mammocth-diner. waar aan een groot aantal gasten deelnam, bereid. (Slot van pagina 1.) ieder geval weer functionneren. In tussen bewijst de verbinding Hoede- kenskerke-Perkpolder goede dien sten: zij blijkt m een voorzien. behoefte Breskens en Zierikzee Van de andere problemen, die in Zeeland hangende zijn, noemde de Commissaris de vraag, of de haven van Breskens ten Oosten of ten Wes ten van de plaats moet komen, of de aanlegplaats van de boten op Schou wen bij de Val zal komenof de nieuwe cultuur-politiek van de Pro vincie al dan niet in gevaar komt. Met grote waardering maakte jhr. de Casembroot melding van de waardige en begripvolle wijze, waarop de Breskense middenstand zyn belangen bepleit heeft bij be houd van de weg door het Terecht beroept de middens, .nd zich op het feit, dat het rijk de weg door het dorp aanlegde en dat men toen de zaken daar gebouwd heeft. Maar een goede en snellere verbinding is alleen gegarandeerd Hoe als de haven elders komt., dit probleem op te lossen? Voor de Val geldt eigenlijk hetzelfde. Alleen moeL men hier wel bedenken, dat zowel volgens liet plan Argelo als volgens het reconstructieplan de weg buiten Zierikzee omgaat. Wel zal getracht worden de weg zo dicht mogelijk langs de stad te brengen. Wat de cultuurpolitiek betreft gaf de Commissaris eveneens uiting aan enige bezorgdheid. Zal de nieuwe loonronde de provinciale financiën niet dusdanig in het gedrang bren gen, dat men wat men begonnen is weer moet beperken? Het grootste probleem, aldus be sloot jhr. de Casembroot het inter view, blyft evenwel het bouwvolume. We hebben nu enige armslag gekre gen en gelukkig wordt de herbouw van de oorlogsschadegevallen ver sneld. Ook het herstel van de ramp- woningen is gelukkig vrjj. Maar van een ruimere toewijzing van nieuwe woningen hangt de welvaart en de toekomst van Zeeland af. Komt die er niet, dan zullen de moeilijkheden in onze provincie blijven voortduren... In het afgelopen jaar overleden vele Zeeuwen, die in het maatschap pelijk leven van de provincie of van hun gemeente een vooraanstaande plaats bekleedden. JANUARI S. Tamminga, Goes, was dirigent van verscheidene Zeeuwse koren. A. P. de Bruyekere, Oostburg. C. Hoogerheijde, Bruimsse, oester- en mosselkweker, oud-ouderling Ge reformeerde Gemeente, oud lid van de Gemeenteraad. Mattheus de Koning, Bruinisse, oud- ouderling Ned.-Herv. Kerk, oud-lid van de Gemeenteraad, oud-bestuurs lid van de Vissersvereniging. Adr. Abrahamse, St. Laurens, lid van de Gemeenteraad voui de S.G.P. van 1912-i919 en van 1931-1939. In 1918 en 1919 was hij wethouder. F. Wabeke Az., oud-burgemeester van Wemeldinge. L. G. Gelderman, arts te Kortgene. Hij was officier in de orde van Oran- je-Nassau, voorzitter van het Noord- Bevelands Brugcomité, voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Groe ne Kruis, hoofdbestuurslid dezer ver eniging, bestuurslid van de Stichting „Het Zeeuwsche Landschap". FEBRUARI Jac. Flikweert Pzn., lid van de ge meenteraad, secretaris van de School met de Bijbel. Joh. Flikweert Pz., Nieuwerkerk, penningmeester van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis. Corns. Stoutjesdijk, Nieuwerkerk, lid van de raad, ouderling van de Ned. Herv. Kerk. D. L. Moerland, Kloetinge. R. M. van Iwaarden, wethouder te Cadzand, vertegenwoordiger van de Zuidhollandse Keddmgsmy., voorzit ter van de stierenvereniging, van de vereniging voor kunstmatige insemi natie, vice-voorzitter van de fokcen- trale en bestuurslid van de melkfede- ratie. J. Stoel, Stavenisse,oud-gemeente- veklwachter. A. J. de Bruijn,. burgemeester van Ellemeet. en Eikerzee, voorzitter van de afdeling Groene Kruis Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke. W. Dorreman Pz., Eikerzee, bode der gemeenten Eikerzee en Ellemeet, penningmeester van de Coöp. Kolen- bond te Scharendijke. P. A. Legemate, Serooskerke (Sch.), pres.-kerkvoogd Ned. Herv. Gemeen te. Jacob Leys, goederenklerk der prov. stoombootdiensten te Hoede- kenskerke. Was vermoedelijk het eerste watersnoodslachtoffer. Mede door zijn overlijden was de bevolking van Hoedekenskerke zó vroegtijdig gealarmeerd, dat op tijd de noodza kelijke dijkversterkingen konden wor den aangebracht. C. A. Swenne, Ouwerkerk. oud- hoof d van de openbare lagere school, oprichter en directeur van de mu ziekvereniging „Nieuw leven". Be langrijke figuur in het Zeeuwse har monie en fanfarewezen. MAART D. J. Kesteloo, Vrouwenpolder, or ganist der Ned. Herv. Kerk. H. Wolzak, Goes, bekend figuur in de Chr. Zangerswereld en in Goesse mid denstandskringen. H. J. M. Bruggeman, Graauw en Langedam, voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank, lid van het kerkbe stuur der R.K. kerk en lid van het R.K schoolbestuur. F. C. M. van Popering, Wemeldin ge, oud-ambtenaar P.T.T. J. P. Dhooge, Philippine, lid vép. de Stichting Visserij-belangen. Hij was voorts een van de pioniers op fruitteeltgebied te Philippine. APRIL W. Visser? Aagtekerke, lid van de raad, was jarenlang secretaris van het schoolbestuur der Gereformeerde Gemeente, jarenlang bestuurslid van de S.G.P. te Aagtekerke. C. W. de Jonge, Bruinisse, voorzit ter van de muziekvereniging „Nu met Hope". Dr. J. Dekker, oud-apotheker te Middelburg, wonende te Oostkapelle. C. Maas, oudste inwoner van Oost kapelle, oud-raadslid. A. J. Risseemv, rustend chirurg te Zuidzande. Woonde van 1917 tot 1942 te Apeldoorn, waar hij chirurg was aan het gemeenteziekenhuis aldaar. Begin 1942 kwam hij terug naar zijn geboortestreek. M. P. Matlhijsse, Oost- en West- Souburg, administrateur Bouw- en Woningtoezicht, penningmeester C. V.O. MEI Dr. K. Huizinga, van 1930 tot 1951 directeur van de Chr. Kweekschool te Middelburg, voorzitter van de A.R.- Kiesvereniging en van het provinci aal comité van A.R.-Kiesverenigin- gen, ouderling Geref. Kerk. L. K. van Dijk, Tholen, ridder in de orde van Oranje Nassau, oud-hoofd van de Openbare Ulo-school, oud di recteur van de voorm. Rijksnormaal- school, oud-landbouw onderwijzer, ere-voorzitter Nutsspaarbank, be stuurslid diverse verenigingen. R. M. J. Lannoije, plv. dijkgraaf van net Waterschap „Het Vrije van Sluis", kerkmeester R. K. kerk te Aardenburg. J. Geer.se, Vrouwenpolder, was ge durende 35 jaar lid van het Burger lijk Armbestuur. Mevrouw Phïlïps-Barz, Oostburg. A. A. Marquinie, wethouder van Sas van Gent, ridder in de orde van Oranje Nassau, meer dan 30 jaar lid van de gemeenteraad. Mej. M. de Vos, onderwijzeres O. L. school te Westkapelle. M. den Braber, ouderling der oud- Gereformeerde Gemeente te St. Phi- lipsland, voorzitter van het Chr. Schoolbestuur L. Huijssoon. oud raadslid te Nisse. Was vele jaren ouderling van de Ned. Herv. Kerk. J. in 't Anker, Serooskerke. JUNI L. J. de Visser, Middelburg, was gedurende 30 jaar tweede penning meester van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden. S. P. VVilleras, o.a. bestuurslid van de Middelburgse Gymnastiekvereniging ..Medioburgum". Dr. E. Rank, Wassenaar. Was van 1912 tot 1918 conrector van het Ste delijk Gvmnasium te Middelburg. V. G. de Bruijn, commandant van de verkeersgroep Middelburg van de Rijkspolitie. Ds. J. Baarslag, Ned. Herv. predi kant sinds 1930 te Krabbendijke. P. Fou, Serooskerke (W.) H. Vissers, te Goes, oud-beiaardier van Goes en oud-organist te Kloetin ge- E. J. Gelok, oud-wachtmeester der rijkspolitie te Kattendijke. P. C. van der Heijden, Koudekerke, van 1910 tót 1942 koster van de Ned. Herv. Kerk. M. P. Ventevogel, muziekleraar te Vlissingen. JULI C. Zwagerman, Middelburg, zuivel- consulent Z.L.M. van 1906 tot 1913, rijksveeteeltconsulent en zuivelcon- sulent voor Zeeland van 1913 tot '51, voorzitter van o.a. Melkfederatie Zee land, van het college van landbouw- consulenten in Zeeland, vereniging voor oorlogsslachtoffers en lid van de Herverkavelingscommissie Walche ren. C. de Looze, Zierikzee, apotheker, curator van het Openbaar Lyceum, lid van de Raad van Beheer Water leiding Mij. „Sehouwen-Duiveland", pionier voor goede drinkwatervoor ziening op Sehouwen-Duiveland. P. van den Ouden, 1919 tot 1949 in dienst van de Middelburgse gemeen- te-politie, was ouderling Geref. Kerk, voorzitter van de afdeling Walcheren van de Chr. Politiebond. B. P. Burkunk, raadslid sinds 1927 van Kruiningen, wethouder van 1939 tot 1949, bekleede verschillende be stuursfuncties in de plaatselijke afde ling van de P.v.d.A., de V.A.R.A. en de Coöperatieve Verbruiksvereniging „Kruiningen-Hansweert". Ir. J. II. C. Iiakebeeke, Kloetinge. J. Westrate, Kloetinge, bestuurslid van de vereniging van oud-leerlingen land- en tuinbouwcursussen. M. A. Junielet, Bruinisse, voorzit ter C.J.M.V., ouderling. Ned. Herv. Kerk, bestuurslid diver se verenigingen. Joh. de Waal Levz., Bruinisse, mos selkweker-handelaar, bestuurslid di verse verenigingen. A. C. L. Weynen, Temeuzen. be vrachtingscommissaris voor de bin nenscheepvaart. AUGUSTUS A. Staverman, chirurg, Vlissingen, bekend en vooraanstaand medicus, bekleedde tal van functies in het maatschappelijk leven. P. Crticq, Goes, bekend figuur in socialistische kringen, oprichter Wo ningbouwvereniging „Ons Streven", lid burgerlijk armbestuur e.a. P. van Leerdam, Nieuw- en Sint Joosland, diaken Ned. Herv. Kerk. Z. C. Ie Clercq, Vlissingen, secre taris Kon. Harmonie „Ons Genoegen" SEPTEMBER G. Aiming, Tholen, Ridder in de Orde van Oranje Nassau, redacteur en uitgever van de voormalige Thool- se Courant, vooraanstaand figuur in het boekdrukkersbedryf in Zeeland, vele jaren commissaris en later kas sier van de Nutsspaarbank, bestuurs lid van het Nutsdepartement, ere voorzitter van de Harmonie „Concor dia", ere-lid van de gymnastiekver eniging „Olympia", bestuurslid van diverse verenigingen. I. de Hullu, molenaar te Oostburg. i\L Leendertse, oud waterbouwkun dig ambtenaar polder Bruinisse, uit vinder van het betonglooiing-systeem Leendertse. A SpruHt, Meliskerke, comman dant brandweer. D. K. E verwon, Wissekerke. com mandant brandweer, secretaris van de muziekvereniging Apollo", secre taris plaatselijke Z.L.M.-afdeiing, se cretaris varkensfokvereniging -Noord- Beveland, e.a. K. J. Domini cus Fz., Wemeldinge, oud-lid van de raad, bestuurslid Chr School, notabel Ned. Herv. Kerk- L. Puype, Amemuiden, vele jaren wethouder en raadslid, bestuurslid kleuterschool. W. Sinke, Kloetinge. A v. d. Velde, Zierikzee, oud-direc teur Scheldebank. OCTOBER J. de Ruiter, Middelburg, ojn. voorzitter vereniging Volksgebouw '„De Gouden Poorte", penningmeester Arbeiderszangvereniging „De Volks stem" en van de Algemene Woning bouwvereniging, bestuurslid van ae coöperatie „Vooruit". I'. J. tie Backere, Aardenburg, van 1925 tot 1941 raadslid van St. Kruis, gezworene van het waterschap „Gro te Boom en Goodsvliet" van 1922 tot 1944. N. Vogelaar, burgemeester van Kruiningen. lid van de raad van com missarissen van de N.V. Waterlei dingmij. „Zuid-Beveland", lid van de Voogdijraad te Middelburg, secreta ris van de afdeling Zuia-Beveland Oost van het Rode Kruis, oud-secre taris-ontvanger van 's Heer Arends- kerke. >ud-wnd. burgemeester van Meliskerke. J. M. Verploeg, Oostbur< meester van de afdeling van de P.v.d.A. R. V. H. Verschaffel. Sas van Gent, directeur van de meelfabriek. N. V. Walzeiunolen, Sas van Gent C. van Bendegehm, oud-gemeente ontvanger en -secretaris te St. Phi- lipsland, was ruim een halve eeuw lid van de muziekvereniging „Concor dia". waarvan verscheidene jaren voorzitter. W. H. van Moort, Wemeldinge, oud-hoofd der Chr. School. Jac. v. d. Jagt, oud-majoor van po litie, Missingen. NOVEMBER H. Vette, Yerseke. bekend figuur in de kringen van de oesterhandel. J. Lippens, oud-gemeente-veldwach ter van Nieuw Namen. M. L. van Liere, Terneuzen, lid van de raad voor de P.v.d.A, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen, secreta ris van de Temeuzense Bestuurders- bond. A. v. d. Ham, leraar openbaar ly ceum, Terneuzen, oud-inspecteur Dij het Indisch onderwys. A. Jekel. Oud-Vossemeer, rustend arts van Tholen en Soest. M. Sommeijer, Ovezande. Was meer dan veertig jaar lid van de ker- keraad der Ned. Herv. Kerk, voor zitter en daarvoor lid van de com missie van Toezicht op de Coöpera tieve Boerenleenbank, leider van de Zondagsschool, bestuurslid van diver se verenigingen. DECEMBER VV. A. den Hollander, Middelburg- Was van 1923 tot 1941 raadslid van Middelburg, van 1918 tot zijn dood secretaris-penningmeester van de wo ningstichting „Volksbelang", be stuurslid van „Patrimonium R. J. van Waes, Oostburg, keurmees ter van de provinciale commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Zeeland. VV. Verhage, Koudekerke. directeur Boerenleenbank, commissaris Polder Walcheren, bestuurslid der Z.L.M. C. van Waarde, Arnemuiden, vele jaren raadslid en wethouder. Was bestuurslid van de kleuterschool en diende de Ned. Herv. Kerk in ver scheidene functies, laatstelijk als ouderling. M. J. van den Dries, Heinkenszand, o.a. gemeente-ontvanger, ontvanger griffier waterschap 's-Heer Arends- kerke. J. F. Jacques, Oost- en West-Sou burg, oud-lid van de raad, oud-wet houder. Het Wereldgebeuren Doorgeknipt Ook voor het jaar 1953 geldt het woord uit het Oude Boek. dat er oorlogen waren en geruchten van oorlogen. De voornaamste oorlog was die m Indo-China en juist In de laatste we ken van het jaar gebeurde er iets spectaculairs in dat verre land. De troepen van president Ho Tsji Min behaalden onder leiding van ccneraal Giap een soort overwinning Ze knip ten door een snelle beweging Indo- China militair-gesproken in twee stukken. Nu moet direct geconstateerd wor den, dat ook-alweer-nillitair gespro ken die daad van generaal Giap niet zo heel véél betekent. De communis ten in Indo-China schermen wel druk met „Hzeren divisies" en met aanval len, aie uitgevoerd zouden worden door legercorpsen van 120.000 man, maar wanneer men later de berich ten aan elkaar toetst, dan blijft er toch niet veel anders over dan een wat vergrote vorm van een guerilla. Giap kan alleen bij verrassing age ren, door plotseling uit bossen en ravijnen lichtbewapende een heden van een paar duizend man te laten opduiken, die snelstens verdwij nen, wanneer Franse tanks worden ingezet en de Franse luchtmacht een bommentapijtje legt of met napalm de schuilplaatsen der opstandelingen in vlam zet. Met dat laatste is men dan ook prompt begonnen toen de krygers van Giap zich in het middendeel van de langgerekte staat Laos vertoonden en daar drie Franse compagnieën tot de terugtocht dwongenDrie hele compagnieën!! Terwijl de Fransen in Indo-China beschikken over een ex peditie-corps van 180.000 man plus nog de vele duizenden manschappen van de officiële legers, welke de vier Indochinese staten er op na houden. Neen, militair-gesproken beteke nen de zwakbewapenue commu nistische soldaten niets tegen over de Fransen. Dat weten ze el daarom vechten ze dan ook niet vol gens „militaire handleidingen". Ze vechten een kleine oorlog van stunt- jes, van ondergronds verzet en van tergende errassingen. Deze oorlog kost echter aan Frank rijk milliarden, zoveel milliarden. dat duizenden Fransen van die oorlog af willen en maar liever vrede wensen te sluiten met Ho Tsji MinDie nian moet dan maar ten dele zijn zin heb ben. Generaal Navarre, de Franse op perbevelhebber in Indo-China is niet erg daarvoor geporteerd. Hij meent, dat de Fransen het binnen een jaar militair wel zullen klaren en lat dan de vier Indochinese staten de commu nisten geleidelijk in bedwang zullen krijgen. Ook de Amerikanen zijn vóór deze oplossing. Zij willen Indo-China niet zien verworden tot een tweede Korea met communistische naast niet-com- munistische staten. Men mag dus niet verwachten, dat er in de nabije toekomst met Ho Tsji Min onderhandeld zal worden. Deze communistenleider heeft en kele dagen geleden nog een hoogdravend manifest jitgege- ven. waarin hij het negenjarig be staan van zijn communistisch ïeger herdenkt. Dat leger werd namelijk in 1944 opgericht als een strijdmacht, die aan de Japanners in Indo-China afbreuk zou doen. Na de capitulatie van de Jappen werd overgeschakeld op de strijd voor de (communistische) onafhankelijkheid. Ho Tsji Min heeft het in dat mani fest over zulke onprettige dingen als het toebrengen van hevige slagen aan zyn tegenstanders en bet berei ken van zijn doel dwars tegen alle verzet in. Dat klinkt weinig vredelievend, maar wel oprecht De Fransen zullen met die oprechte uitlatingen rekening moeten houden. De Franse minister van defensie Pleven heeft aan het einde van deze December-maand zijn Franse volk nog een weinig willen verzoenen met de hoge uitgaven voor de Indochinese strijd. Hij stelt name lijk voor in het komend laar de Fran se troepenmacht in Indo-China met lo.OOO nian te verminderen. Hij wil ook een beetje bezuinigen op de wa pen- en munitieproductie, waardoor ongeveer 3000 arbeiders overtollig zullen worden. Vee! betekent de b<£ zuimging overigens niet, want dc Franse marine en de luchtmacht groeien nog gestadig. Maar Pleven toont aan het Franse volk z'n goede wil, vooral wat Indo-China betreft Hij heeft er bij verteld, dat de Fran sen zich over die troepen verminde ring in Indo-China niet ongerust be hoeven te maken. De eigen strijd krachten van de vier Indochinese sta ten nemen namelijk gestadig in sterk te toe en zij worden uitgerust door de Amerikanen. Dat is dan de oudejaarsboodschap van Pleven Men zal daardoor in Frankrijk niet erg opgewekt worden! J GENERAAL NAVARRE...... my nog een jaar".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3