MEUWSEN Bodehuis te Middelburg werd in gebruik gesteld Januari opruiming van JiJ'ie restanten bij V. Hoeden, confectie en alle herenmode NERVA NOVA AFSLUITING ZEEARMEN VAN BELANG VOOR DE LANDBOUW Zeeuwse Almanak SLACHTOFFERS WATERSNOOD TE OOSTERUND HERBEGRAVEN 4* BON 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN7 DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 Een zaak naar een man z'n hart! 19 filialen in Mederland. In Vlissinyen Walslraal 66 DEFINITIEVE BEHUIZING.. Vele sprekers voerden het woord Onder grote belangstelling is Woensdagmiddag bet nieuwe bodehuis van de Coöperatieve Bodenvereniging „Walcheren" u.a., op de Bodenplaats te Middelburg geopend. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N Bolkestein stelde het gebouw in gebruik door het openen van de klapdeur der hoofdin gang. De heer L. Jobse. voorzitter der bo denvereniging. heette de belangstellen den hartelijk welkom. Spreker herin nerde aan de vele verschillende plaat sen. waar de boden van 1940 af, een onderdak vonden en zei dankbaar te zijn. da' thans de definitieve behuizing in gebruik kon worden genomen. Zijn dank ging in het bijzonder uit naar het gemeentebestuur en de dienst ge meentewerken van Middelburg, vooi de medewerking, die de vereniging ondervond bij het totstandkomen van het project. Het woord was daarna aan mr, Bol kestein, die zijn verheuging er over uitsprak, dat er bij de Walcherse bO' den zulk eenhecht verband van sa menwerking bestaat. Hij herinnerde er aan dat de boden voor de oorlog op de Markt en in de vleeshal van het Stadhuis hun plaats hadden en wees er op, dat de boden steeds een plaatsje in het centrum van de stad hadden gezocht Spreker vestigde de aandacht op het belang var, het vervoer door de boden voor middenstand en particu lieren en noemde tens'otte de gemeen tewerken en de heer Chr Kars. die tot de verwezenlijking van de plannen veel hebben bijgedragen. Namens N.O B Wegtransport sprak de heer A. Buys, die herinnerde aan de binnenkort in werking tredende Wet Autovervoer Goederen, een wet, die de vervoerders zekere verplich tingen zal opleggen. Voorts zei hij. dat Middelburg met een dergelijk nuttig vervoercentrum grote plaatsen als Rotterdam en Amsterdam, waar dit resultaat nog niet kon worden bereikt ver vooruit is. Vervolgens werd het woord gevoerd door mr J. L. Nieuw'enhuis. Rijksin specteur van het verkeer, die gewaag de van de grote vooruitgang voor het bodenvervoer, waartoe dit gebouw medewerkt. De heren mi M A. Ter- woert en P I. Hamming brachten de gelukwensen over van resp. de ver eniging „Handelsbelang" en de Chr Middenstandsbond en de Middelburgse Middenstandscentrale. Voorts sprak de heer W C. Mullié, namens de Middel burgse garagehouders. Tenslotte bood de heer A. Drost de felicitaties aan van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie, waarbij hij eveneens gewaagde van de betekenis van de op stapel staande Wet Auto- vervoei Goederen. Latei op de middag maakten de bo den met hun wagens een rondrit dooi de stad 's Avonds werd ter gelegenheid van de opening in de Bogardzaal te Mid delburg een gezellige avond gehouden, tijdens welke o.a. enkele films werden vertoond. Aanbesteding Abdijgebouwen Door de Rijksgebouwen dienst werd te 's-Gr-venhage onderhands aanbe steed het herbouwen en restaureren van gebouw K de voormalige Staten zaal) der Middelburgse Abdijgebou wen. Ingeschreven werd als volgtN. V. Wernink's Beton Mi}., Leiden, 559.000; I.G.B., Breda., 547.980; 'fa. Jurriëns, Utrecht, 538 290; fa. D. Huurman, Delft, 527.800; fa. Bom en Zonen, Burgh, 508.400; fa. Woudenberg en Zonen Utrecht, 499.000; fa. D. Dekker. Middelburg, 496.000: fa. Gebr. de Bont, Nieuw- Kuijk, 488.360; C. van der Klippe, Vlissingen, 483.180. Handelaar lichtte vrouw in Hulst op Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de handelaar I. K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en ter be schikking stelling van de regering. K., die in een psychiatrisch rapport sterk verminderd toerekeningsvat baar wordt genoemd, had eind vorig jaar een vrouw te Hulst voor enige honderden guldens onbelicht. De pro cureur-generaal had tegen K. een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek van ondergaan voorarrest en ter beschikkingstellin van de rege ling gevorderd. In eerste aanleg was K. veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf, met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. BRENG! UW ZENUWEN TOT RU5T Opheffing verzilting zou aanzienlijke opbrengst verhoging geven Zonder uiteraard vooruit te willen lopen op hef rapport van dc Delta commissie, heeft de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir. S. Herwejjer, in zijn Woensdag voor de Zeeuwse C.B.T.B. te Middelburg gehouden rede, ook een inzicht gegeven wat het zou betekenen, indien men inderdaad tot afsluiting van de zeearmen zal overgaan. Uit practükgegevens en nadere verrichte onderzoekingen is komen vast te staan, dat opheffing van de verzilting binnen de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden een bruto op brengstverhoging van Klim f 5 mil- lioen per jaar in de agrarische sec tor kan bewerkstelligen. Bovendien vloeit hieruit voor de tuinbouw en veeteelt nog een directe kostenbespa ring voort van circa f 1% millioen per jaar, omdat men dan zoet water bij de hand heeft. Elk jaar dat men langer wacht met afsluiting, neemt de schade nog VAN z3.tvin TOT Wijfie Voor de huisvrouwen breekt lang zamerhand een andere tijd aan. Het is natuurlijk nog altijd zo, dat zij in of ficiële documenten „zonder beroep" genoteerd staan, maar deze diskwalifi catie wordt wel te Diet gedaan door de grote aandacht, die men bij de voorlichting schenkt aan het zo waar devolle werk van deze zo belangrij ke groep van onze bevolking. Zoals men weet is er than9 aan de Land- TOT BESLUIT..... Voor vele Zeeuwse huisvrouwen sul het vandaag op de laatste dag van 1953 vermoedelijk een zaak van gewicht zijn óm het.beslag zo luchtig mogelijk te krijgen, zoals naar wij menen de huishoudelijke vakterm luidt. Opdat de oliebollen vanavond smakelijk kunnen worden opgediend... Een moeilijke opgaaf. Ook in 1953 immers nebben wij vrijioel van dag lot dag weer onder vonden dat het niet eenvoudig is al tijd weer een zó luchtig beslag te krijgen dat het eindproduct uw en onze Zeeuwse Almanak volmaakt geserveerd kon worden. Er was wel eens een taaie bij. Zoals er vanavond tussen de vele oliebollen ook wel eens een taaexemplaar zal zitten.... Ge moet dal niet onmiddellijk huisvrouw verwijten. Want de ingre diënten, ziet ge, wel ke het beslag luchtig en het eindpro duct goed moeten maken, die zjjn niet altijd even best. En om er dan toch wat goeds van te maken. Mogen de huisvrouwen hierin vandaag slagen en moge het ons ook in 1951/ weer gelukken u van dag tot dag iets goeds voor te 'zet te.i. Daarnaast, tot besluit van 1953, vanzelfsprekend de beste wensen! bouwhogeschool te Wageningen een afdeling voor de landbouwhuishoud- kunde Prof C. W. Willinge Prins- Visser gaat met huishoudleraressen een interessant experiment onderne men door in tien plattelandsgemeep ten 200 huisvrouwen te vragen naar haar opvatting over het inmaken van groenten en fruit en de slacht. Een on derwerp, waarvoor stellig ook de Zeeuwse huisvrouwen belangstelling zullen hebben. SNEU Het was gelukkig né Kerstmis maar daaron niet minder sneu. De landbou wer Lt Polderman Hzn., wonende in de Breedenvlietpolder te Sint Anna- land. kwam tot de droeve ontdekking, dat twee van zijn ganzen door een hond wareh doodgebeten, terwij) een derde exemplaar verdwenen was. Na tuurlijk werd er aangifte gedaan bij de politie. Kamer van Koophandel komt 13 Januari bijeen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg komt op Woensdag 13 Januari a.s. in algemene vergadering bijeen. De vergadering wordt gehou- - ,De Korenbeurs" te Goes den in hotel en begint om 10.30 uur. steeds meer toe. De zoufctong dringt immers steeds verder naar het Oos- ten. Berekend is, dat in Zuid-West Ne- derland, inclusief West-Brabant, on- feveer 160.000 ha. verdrogende en roogtegevoelige gronden liggen, met tenminste 15 procent oogstdepressie. Een goede zoetwatervoorziening zou voor de lichtere gronden betekenen dat "het rogge-areaal mogelijk kan worden teruggedrongen en op meer kapitaal- en arbeidsintensieve gewas sen zou kunnen worden overgescha keld. De arbeidsoverschotten zouden dan op de kleine bedrijven geplaatst kunnen worden. Als andere voorde len van afsluiting noemde spreker neg, dat niet alle dijken in het Delta gebied verhoogd behoeven te wor den, de eilanden uit hun isolement zouden worden verlost ter ontplooi ing van de welvaart, terwijl er ook grotere mogelijkheden voor recreatie zouden zijn. Volgens spreker zouden bij de af sluiting verschillende mogelijkheden tot inpoldering zijn, doch deze zullen z.i. de 10.000 ha. niet te boven gaan, daarbij de Wester-Schelde buiten be schouwing latend. HET DREE-EILANDENPLAN. Binnen het wellicht op niet te lan ge termijn uit te voeren Drie-eilan denplan is wellicht 1800 ha. te win nen. In het algemeen bestaat de bo dem van de Zeeuwse stromen echter uit grof zand, zodat de economische mogelijkheden beperkt zijn. Waar echter in Zeeland tot inpoldering zal kunnen worden overgegaan, zal men naar de mening van ir. Herweijer of men van Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen moet saneren met de dan beschikbaar komende grond. Het is van groot be lang, dat men deze vraagstukken in Zeeland vroegtijdig bestudeert. Spreker wilde daarnaast de nade len van afsluiting der zeearmen niet bagatelliseren. Voor zoutwatervisserij in dit gebied zal 'iet uiteraard de nekslag zijn. Indien verplaatsing van de visserij niet mogelijk is, zal men de economische en maatschappelijke voor- en nadelen tegen elkaar moe ten afwegen, evenals destijds bij de afsluiting van de Zuiderzee is ge- beui'd. Nadat nog een drukke gedachten- wisseling op deze rede was gevolgd, sprak ds. W. J. Meister, Geref. pre dikant te Middelburg een toepasse lijk slotwoord voor deze geslaagde vergadering. Diamanten bruiloft Maandag 4 Januari a.s. zal het 60 jaar geleden zijn dat het echtpaar J. Borgs-Maas. Schengestraat 9 Goes, in het huwelijk trad. De oudjes ge nieten nog een goede gezondheiaT Zeeuwse gebeurtenissen in 1953 Enkele data en feiten Elders in dit nummer geven wij een uitvoerig overzicht ovei het vele. dat in het afgelopen jaar de Zeeuwen bezig hield Hierondei volgen enkele data en feiten, die in deze kroniek niet zijn opgenomen. 10 Maart: Vijftig jaar geleden werd Kon. Erk. toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" te Goes opgericht. 1 Mei: Overste W. K. de Feyter, districtscommandant Nat. Re serve, verliet de militaire dienst. Hij xoerd opgevolgd door majoor H. O. J. Verstap pen. 28 Mei: Fruittelend Zeeland nam afscheid, van de rijkstuinbouw- consulent, ir. W. van Soest. 18 Juni: Minister Donker opent het nieuwe Rykskantorengebouw te Oostburg. 27 Juni: Officiële opening van het nieuwe Medisch Centrum te Goes. 11 Juli: Ver. v. Ziekenhuisverplegmg in Z. en N. Beveland vierde 25- jarig bestaan. 17 Juli: Prof. Zijlstra, minister van Economische Zaken, voerde be sprekingen in Zeeuwsch-Vlaan deren. 19 Augustus: Commissaris der Koningin stelde officieel het nieuwe electrische gemaal „Groenewe- ge" te Hoedekenskerke in ge bruik. 12 September 1953: Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuwsch- Vlaanderen viert 75-jarig be staan met driedaagse tentoon stelling in Groede. 21/ September: Namens Tasmanie werd aan de gemeente Kruiningen een bedrag van f 1/5.000 aangebo den voor stichting van een dorpshuis. 11/ October: De Geref. gemeente van Goes kreeg na 35 jaar vacant te zijn geioeest, weer een eigen predikant in de persoon van ds. A. P. Honkoop. 5 November 1953: Vereniging van Burgemees ters, Secretarissen en Ontvan gers in West-Zeeuiosch-Vlaan- ,deren viert in Waterlandkerk je het honderdjarig bestaan. VVWVWWWVWAWWVW Zeeuwse C.B.T.B. vergaderde te Middelburg Plannen voor Christelijke Land- bouwhuishoudschool te Oostburg Op de voorlaatste dag van het jaar kwamen Woensdag de leden van de Zeenwse C.B.T B in het Schuttershof te Middelburg in algemene vergade ring bijeen. Vanzelfsprekend memo reerde de voorzitter, de heer C. de Putter in zün openingswoord de ge beurtenissen in het afgelopen ramp jaar. Ook voor de organisatie heeft de ramp vele beslommeringen gegeven. Een terugblik op de afgelopen maan den geeft reden tot tevredenheid over hetgeen werd bereikt. Voorts wees de voorzitter nog op de komende veranderingen met het tot standkomen van het Landbouwschap. Het voornaamste punt van de agen- 1 da vormde de behandeling van de be groting 1954 Deze werd vastgesteld met een totaal bedrag van f 30.800. De secretaris, drs- J. J. Knibbe liet daar bij een opwekkend woord horen, om de contribuantenactie te steunen, daar het onderwijs nog vele offers zal vragen Een Chr. landbouwhuishoud- school te 's Heer Arendskerke is in oprichting, terwijl plannen vooi een dergelijke school te Oostburg in het eerste stadium van voorbereiding ver- keren. In de loop van '54 zullen het secretariaat van het C.B.T.B. en het boekhoud bureau worden gevestigd boven de Bank van Zeeland te Goes. Langdurig werd voorts gesproken over de deelname in het te stichten proefbedrijf voor Z.-V'aanderen. Elk der 3 landbouworganisaties zal hier- voo* f 15.000 moeten bijdragen. Het aandeel van de C.B.T.B. wilde het be stuur door vrijwillige bijdragen bij een doen brengen Met name uit Wal cheren bleek men nog niet algemeen overtuigd van de wenselijkheid. An dere stemmen, kwamen uit de verga- j dering om toch gezamenlijk de schou ders hieronder te zetten Bij de rondvraag kwam uit de Zak j van Z -Beveland nog de opmerking, dat in de agrarische commissie voor de herverkaveling slechts 1 lid van de C.B.T B vertegenwoordigd is, terwijl S het totaal aantal leden van deze orga- I nisatie in dit gebied, practisch gelijk zou zijr aan dat van de Z.L.M., dat met 7 leden vertegenwoordigd is. Toege zegd werd, dat hierover met Land bouwherstel overleg zal worden ge- j pleegd Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter voorts nog mede, dat voor het lagere landbouwonderwijs geen afspraak is gemaakt over ver deling van het aantal leerlingen over de scholen te Oudelande en 's Heer Arendskerke, zoals in de raden van Baarland en Oudelande zou zijn me degedeeld. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Voor het eerst na de watersnood Te Kruiningen zal op Oudejaars avond voor het eerst na de waters nood weer een dienst gehouden wor den in de 'Ned. Herv. Kerk. Vrijwil ligers hebben de kerk schoongemaakt aannemers hebben hun best gedaan om het gebouw weer een dragettjk interieur te geven en een verwar- mingsfirma heeft twee grote kachels beschikbaar gesteld om het gebouw droog te stoken. Er moet aan net ge bouw nog heel veel gebeuren, maar men is dan toch zover, dat de oude- jaarsdienst er gehouden kan worden. Officieel zal men het kerkgebouw pas op 31 Januari a.s. in gebruik stellen. Dan wordt een speciale dienst gehouden, waarvoor ook autoriteiten uitgenodipd zullen worden en waarin de kerkelijke herdenking van de wa tersnood het hoofdelement zal Vor- Advertentie. Droeve plechf'gheid te Oosterland Woensdag werd de 32 rampslacht offers uit de gemeente Oosterland, die eerder te Bruinisse waren ter- aardebesteld, op de Algemene Be graafplaats te Oosterland herbegra ven. De plechtigheid ving des mid dags om twee uur aan met een kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk, waar voor grote belangstelling bestond. Onder de aanwezigen waren o.a. de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, de burgemeester van Ooster land, de heer S. W. A. Laurense en enkele raadsleden. Ds. Radstake, Ned. Herv. predi kant te Oosterland, opende deze dienst met gebed. Als tekst had hij gekozen Johannes 1 vers 14 over „het vlees geworden woord". Hierna was het woord aan ds. Hon koop, predikant der Geref. Gemeen te te Goes. Deze bepaalde zrjn gehoor bij Johannes 3 vers 3: „Voorwaar, voorwaar zeg ik U, tenzij dat iemand wedergeboren is, hij kan het konink rijk Gods niet zien Als laatste spreker betrad ds. Mie ras, predikant der Oud-Geref. Kerk te Krimpen aan de LJssel, de kansel. Hij sprak naar aanleiding van Gene sis 16 vers 8a; „En hij zeide, Hagar, frj dienstmaagd van Saraï, vanwaar omt gij?" Na de dienst begaf de stoet zich naar de begraafplaats, waar men zich om de groeve schaarde. De Commissaris der Koningin ge tuigde van het grote 'eed, dat over Oosterland was gekomen. Hij bad de vele achterblijvenden God's vertroos ting in ruime mate toe. Verbreding kanaal TerneuzenGent Op de Belgische Rijksbegroting voor 1954 is een crediet van fr. 100 millioen uitgetrokken voor de ver breding van hef kanaal van Terneu- zen naar Gent en voor de uitvoering van werken aan de Gentse haven. Het Sifferdok zal worden uitgebag gerd tot een diepte van 8.75 meter. Burgemeester Laurense herinnerde aan hetgeen in de rampnacht was be leefd en doorleefd. Spreker bracht dank aan jhr. De Casembroot voor diens tegenwoordigheid en tevens voor de blijken van medeleven, die hij steeds getoond heeft en nog steeds toont. Ds. Radstake las een gedeelte uit de Openbaring van Johannes voor, waarna hij het Onze Vader bad. De heer W. de Jonge, evangelist te Terwolde, dankte alle sprekers en belangstellenden, in het bijzonder de Commissaris der Koningin. Tenslotte werd nog een korte kerk dienst gehouden, welke geleid werd door ds. Honkoop. Daar net gebouw der Ned. Herv. Gemeente alle be langstellenden niet kon herbergen, was de kerk der Geref. Gemeente via een loudspeaker met de Ned. Herv. Kerk verbonden. Agenda MIDDELBURG. Vandaag Boekhandel van Benthem en Jutting: Antiek-tentoonstelling, 9—18 uur, (geen bioscoopvoorstellingen! Morgen: Electro..Rechter Thomas" (14 jr.). 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De wraak van de rode adelaar", (14 j.), 2.30 en 8 uur. Zaterdag Electro: als vorige dag. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „De vlucht van kapitein Blood", (14 j.). 8 uur. Zondag Electro- als Zaterdag, 3.30, I en 9.15 uur; Schouwburg: als Zater dag. 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. 1 Jan. Alhambra: „De haven der Hartstocht", (14 jr.), 3. 7 en 9 uur; Luxor: „Het duel bij de Silver Creek"' 3, 7 en 9 uur. 2 Jan. - Alhambra als 1 Jan., Luxor: als 1 Jan. 3 Jan. - Alhambra: „Deserteur van het Legioen", (14 j,), 3. 7 en 9 uur; Lu xor „Abbott en Costell© gaan naar Mars", (a.l.), 3. 7 en 9 uur. GOES. 1 Jan. Grand: „Deserteur van het Le gioen". (14 jr 3, 7 en 9 uur. 2 Jan. - Grand: als 1 Jan. 3 Jan. Grand: „De haven der Harts- I tocht"5. (14 3. 7 en 9 uur. Kotter oammers kennen onze firma al jaren, niet alleen door onze zaak waarvan U hierboven een foto ziet. maar ook door onze wekelijkse aanbie dingen in de kranten. Behalve door Rotterdam mers worden deze aan biedingen ook gelezen door talloze postklanten die soms honderden kilo meters ver weg wonen, maar die onze aanbiedin gen dusdanig aantrekkelijk vinden, dat zij die artikelen schriftelijk bestellen. Maar waarom zouden wij ons beperken tot alléén Rotter amse bladen. Het is toch gebleken dat onze klanten in heel Nederland wonen Daarom zult U vanaf heden In Uw blad iedere week opnieuw een aanbieding vinden, een Post aanbie ding alléén voor onze postklanten. Aanbiedingen van artikelen waarvan de kwaliteit eerst danig door ons is beproefd, voor fantastisch lage prij zen die aileen mogelijk zijn door onze enorme aan kopen. Onze eerste aanbieding in deze serie is een linnen boodschappentas, een flinke ruime tas met voor- zak met treksluiting, water dicht, met doorlopende draagriemen en voorzien van bodemnageis. Deze tas, die iedereen kan gebruiken en overal wordt verkocht voor min stens acht gulden heeft een draagvermogen van 15kilo. Als eerste aanbieding in deze serie koopt U hem nu in groen beige, grijs en bruin voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco) Bi] retourzending binnen een week ontvangt U het betaalde geld per omgaand terug. ALLEEN BIJ IN LEVERING VAN OEZE BON WINX ICENTRL'M BINHEM'.Vtb TELEF. K 1800-82660 ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2