PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Met ernstige problemen gaat Zeeland een nieuw jaar in Zware verliezen voor Fransen ten Noord-Westen van Hanoi? BILT Na glorieuze dijkdichiing in ramp gebieden grote zorgen Kantlijn PRINS BERNHARD WORDT ER VANDAAG VERWACHT 196e Jaargang-No. 307 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn. PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f .>.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 Dec. *53 advertentieprijs; tu ct. per mm. Minimum o tflvcrte'iUe t 3.-. tng medi-delingcn driemaal arlef. Kleine advertenties «max fc regels) van 1—5 regels f t.— tedere regel mcei 20 cent. .Brieven ot sdres Bureau van dit Blad 20 oem «neer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vüssingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstf. 2; Zlerikzee. N. Bogcrdótr. C n.o. ultf -6. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot: Toen wy In de nacht van een op twee Februari tegen over elkander zaten, heb ik gezegd: Zeeland zal niet on der gaan, al ziet het er somber uitNu we hier aan het eind van het jaar weer tegenover elkaar staan, kan ik alleen maar zeggen, dat het dijkherstel volkomen aan de verwachtingen beantwoord heeft. Alleen aan Schou wen heb ik trouwens even getwijfeld, maar dat was maar gedurende een enkel ogenblik. Ook het herstel is in volle gang en de wederopbouw begint. Maar dat bete kent tevens, dat alles nu wel moeilijker wordt. Tot dus ver konden we oorlog voeren en we hebben dat gedaa n, maar nu begint voor de rampgebieden de misère Met deze woorden begon de Commissaris der Koninginjhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het interview, dat wij aan het einde des jaars met hem hadden. Het werd in tegenstelling tot het eerste niet in de werkkamer van de Commissaris in de Provinciale Griffie gehouden, maar in zjjn woonkamer in de Middelburgse Abdy. De gehele kamer was nog in Kersttooi: de Kerstboom straalde een vriendelijk licht af, hier binnen leefde de ramp al leen in aller gedachten. Vóór de zomer hervatting Kruin'ngen- Perkpalder. - De bootdiensten overbelast - Breskens en Zierikzee Kortgene, Kruiningen, Stavenisse, zij zullen het moeilijk hebben in het komende jaar, maar de meeste zorgen maak ik me over Schouwen-Duive- land, zo vervolgde jhr. de Casembroot. Voor de ramp was het al moeilijk om er woningen gebouwd te krijgen, het zal nu nog moeilijker worden. Want wel is de taxatie met bewonderenswaardige snelheid uitgevoerd en tot aller tevredenheid, maar of herbouw met de geldende ryksnormen mo gelijk zal zijn, ik weet het niet. Ik ben bang, dat de visie op wat er voor herstel en wederopbouw nodig zal zijn, niet goed is geweest. Dat schuif ik niemand in de schoenen, maar ik maak me zorg. Zelfs als men grote com plexen tegelijk aan zou besteden, zullen er wellicht moeilijkheden komen, want we kunnen Schouwen en Duiveland toch niet volbouwen met huizen, die allemaal precies eender zyn Een probleem is ook de concentra tie: het vormen van grotere kernen. Die grotere kernen kunnen een mid del zrjn om de jeugd meer aan Zee land te binden en het wegtrekken te voorkomen. Er zullen dan voetbal velden, verenigingshuizen mogelijk zijn, de kinderen zullen nabij de eigen woning naar school kunnen gaan. Grotere gemeenschappen kunnen aanspraak maken op betere verbin dingen. Het zijn allemaal voordelen En toch zie ik van die concentratie in öe practijk nog niet al te veel ko men, omdat men bijvoorbeefc de boe ren en hun landarbeiders toch niet dwingen kan yer van hun werk te gaan wonen Het agrarisch herstel vormt even eens een niet te onderschatten pro bleem. Het zal vooral spelen in Waar de, Oudelande en Baarland, waar kleine boeren van een vrij veelzijdi ge opbrengst van hun kleine landerij _jed konden leven, maar waai- nu al leen zomer-gerst verbouwd kan wor gt» lee Negentien honderd drie en vijftig is een jaar, waarvan de Neder landers en met name de Zeeu wen niet met weemoed afscheid zul len nemen. Natuurlijk is er de voldoening om wat bereikt is: de overwinning in de strijd tegen het water. Maar wie Zeeland vergelijkt met Zeeland 1952, die zal het nauwelijks terugkennen. En degenen, die door de ramp direct getroffen werden, zij zullen alleen maar heimwee hebben naar de verle den tijd, de tijd vóór de rampmijlpaal. Op deze pagina is de Commissaris der Koningin aan het woord, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Wij interviewden hem in de nacht van een op twee Februari. Dat was ons eerste onderhoud met de hoogste ge zagsdrager in onze provincie In 1953. Het laatste viel vlak voor Oudejaar. Dit interview werd een bezinnen op de situatie van dit ogenblik. En er was geen andere conclusie moge lijk, dat alle goede dagen, die de rampdagen gevolgd zijn, ten spijt, Zeeland zich voor vele nieuwe proble men gesteld ziet. Veel zullen zij ver gen van de overheid en wellicht ook veel van de Zeeuwen. Er is dus ook geen reden om jui chend, of zelfs maar optimistisch het nieuwe jaar 1954 in te gaan. Het zal een jaar van harde arbeid moeten worden. Zulk een jaar vangt men alleen maar met vertrouwen aan, wan neer er sterke banden bestaan tussen de werkers en de plaats waar zij hiin werk verrichten. Zeeland mag zich gelukkig pryzen, dat die band er is. Een Zeeuw houdt van zijn land. Maar ook degenen, die van elders kwamen en komen, zij verliezen aan dit land hun hart en als zij het weer verlaten moeten denken zij er met 'n stil heimwee aan terug. Ja, het is, of nu Zeeland opnieuw zo deerlijk werd gehavend en gewond, de liefde voor dit gewest sterker is geworden. En daarmede de band, die ons allen hier bindt Geen juichkreet bij de aanvang van het nieuwe jaar. Geen optimisme zelfs. Wel de bede, dat de Almachtige dit gewest in 1954 de zware slagen van 1953 zal besparen. Opdat al die genen. die met hun liefde en hun ar beid Zeeland tot nieuwe voorspoed en tot nieuwe luister trachten te brengen, hun werk met goede uitslag bekroond mogen zien. den. Bovendien is er het verlies aan cultuurgrond, dat Zeeland onmisken baar geleden heeft. Wel biedt de N O.-Polder een uitwijkmogelijkheid, maar het verlies blijft. Problemen bij de vleet De hangende problemen in Zeeland zijn vele. Zo is er de versterking van de dijkvakken, die niet of licht be schadigd werden. Bij velen heerst een gevoel van onveiligheid, omdat nu immers vaststaat, dat die dijkvakken niet tegen de hoogste vloeden in ab normale omstandigheden bestand zijn. Maar wie zal het versterken van die dijken betalen? De polderbe sturen kunnen het in ieder geval nietEn wachten op het Delta plan brengt risico mee In hetzelfde vlak, aldus de Commis saris, ligt de combinatie van polders en waterschappen. De combinatie is van belang, maar kan alleen doorge voerd worden, als de voordelen, die de calamiteusheid van vele polders biedt, niet verloren gaan. De lasten kunnen te zwaar worden als samen voeging die op zou heffen. De bootdiensten Het gesprek kwam op de Provin ciale Stoombootdiensten. Met voldoening constateerde jhr. de Casembroot, dat de samenwer king tussen ryk en provincie thans sen Vlissingen-Breskens moeten va ren. De eigenaars van grote auto's hebben er bezwaar tegen, dat hun wagens in de smalle zrjgangen moe ten staan. Zetten wij ze evenwel in het midden, dan blijven er vrachtau to's en bussen staan, omdat de capa citeit van de boten daardoor ver kleind wordt. Los die puzzle maar eens op. Moeten we terwille van de grote personenauto's de vrachtwa gens en de bussen laten staan, of ter wille van de bussen en vrachtwagens de personenauto's? Bemoedigend was, wat jhr. de Ca sembroot kon mededelen over de ver binding Kruiningen-Perkpolder. Voor de komende zomer zal deze dienst in (Vervolg op pag 3.) Extra-treinen bij jaarwisseling Vandaag en Zondag 3 en Maandag 4 Januari 1954 zullen de Nederlandse Spoorwegen op de hoofdlijnen aan toe, dat de problemen talrjjk blijven. De bootdiensten zyn na melijk overbelast. Neem Vlissiu- gen-Breskens. Als een schip een ïdië-reis achter de rug heeft, gaat het in dok om compleet na gekeken te worden. Onze boten tussen Missingen en Breskens hebben vaak meer dan vier Indië- j het Noorden. Oosten en Zuiden en in reizen achter de ru< nen ze eigenlyk no« en dan kun- niet in het duw. We heb- dok. We plegen roofl ben straks voor Vlissingen-Bres kens nieuwe boten nodig, er moet een boot bjj voor Kruiningen-Perk polder, want de leeftijd van de Moerdjjkpontcn wordt te hoog. Gelukkig zouden we met meer bo ten in Vlissingen-Breskens toch niets kunnen tioen, omdat de fui ken er niet zijn, maar dat neemt niet weg, dat het probleem er ligt. Of er nieuwe boten zullen komen, ik kan het helaas niet zeggen. Een ander probleem is, hoe we tus- het Westen een groot aantal extra treinen laten rijden. Schepen voor Indonesië Door de Indonesische regering zijn bij Nederlandse werven orders ge- fdaatst ter waarde van zeventig mil- ioen gulden. Het contract, dat te Djakarta werd getekend, omvat de bouw van een vrachtschip van 10.000 ton met accommodatie voor pelgrims twee passagiersschepen, zes vracht schepen en tien schepen voor de kust- GR1NDELWALD: GOEDE KEUZE Oudejaarsfeest in hotel A dier Zowel de Koningin als de prinsessen hebben gisteren in Grimlehvuld weer enige tochten gemaakt. Het weer was er, vooral des middags, uitermate geschikt voor. Des morgens sneeuwde het nog licht voorlopig de laatste sneeuw, zo hoopt men na twee dagen sneeuwvlokken maar tegen het middaguur klaarde het weer op en zelfs kon men zo nu en dan enige berg toppen zien tegen het blauw, dat dan door de nevel daarboven vr\j kwam. De keus van Grindelwald is overi gens wel zeer gunstig gebleken, want in andere delen van Zwitserland is tot nu toe veel minder sneeuw ge vallen en elke dag Weer brengen de treinen dan ook „wagonladingen" ski-enthousiasten naar het dorp. In hotel Adler is men druk bezig met de voorbereidingen voor de Ou- dejaarsviering. Na een uitgebreid uitstekend U, maar hy voeede er <jger zal' er ïev3t een geeostiimeerd kinderfeest zijn, waaraan misschien de prinsessen zullen deelnemen. Een jury zal daarbij do prijzen uitdelen voor de origineelste costuums. Daar na zal er voor de ouderen een ge- costumeerd bal zijn en de gasten, aie geen costuum hebben zullen desge wenst door de directie van het hotel van mutsen en andere oudejaarsat- tributen worden voorzien. Kort vóór middernacht zal het „oudejaar" binnenwandelen, een stok oude grijsaard die zeer in het kort de voornaamste gebeurtenissen van 1953 de revue zal laten passeren. Een piep jong 1954 zal hem dan de deur uit duwen en dan zal het feest eerst recht beginnen. De Koninklijke familie en gevolg zal, zo hoopt men, aan de feestelijk heden in Adler deelnemen, maar de Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Verjaardag Prinses Beatrix wordt Zondags gevierd In verband met herdenking watersnoodramp Ingevolge een beslissing van de mi nisterraad zal, gelet op de landelij ke herdenking op 1 Februari a.s. van de watersnoodramp, de verjaardag van Prinses Beatrix op Zondag 31 .Januari a.s. gevierd worden, inplaats van op Maandag 1 Februari 1954, zo dat de Rijksgebouwen op 31 Januari znllen vlaggen. Nader vernemen wij, dat het niet in het voornemen van de regering ligt een landelijke centrale herden king van de Fébruariramp te orga niseren. Het is echter waarschijnlijk dat de ramp in diverse plaatsen zal worden herdacht en dat pers en radio hieraan en aan de ramD zelve op nieuw aandacht zullen besteden. Daarom leek het niet wenselijk do overgang van het oude naar het nieu we jaar zullen de Koningin, de Prins en de prinsessen op hi-n kamer bele ven. De Prins wordt hier namelijk vandaag met zijn chauffeur tegen het lunchuur verwacht. Dominici's zoon trekt m Gaston blijft ontkennen zijn beschuldiging, dat zyn vader. Gaston de drievoudige moord op de Drnmmonds heeft gepleegd, officieel ingetrokken. Een andere zoon van de 77-jarige „patriarch van Lurs" echter hield vol. dat zijn vader hem had verteld de moorden te hebben gepleegd. Voorts kwam Gustave Woensdag te rug van zijn verklaring, dat hij in de nacht van de moorden, in Augustus 1952. de boerderij had verlaten. Gaston Dominici, die eveneens zijn bekentenis heeft ingetrokken, ver klaarde Woensdag opnieuw onschuldig te zijn. De zevende Idas van de O. L. schoot te Schaften heeft de eerste prijs een schoolreis van Ut dagen door Ne derland gewonnen in de schalen- wedstrijd die dit jaar, evenals vele vroegere jaren was verhonden aan de kindcrpostzegélactie. De kinderen lezen voor de microfoon de namen van de scholen die in aan merking kwamen voor een -prijs voor. Kolen goedkoper Met ingang van 1 Januari zullen de huisbrandkolen goedkoper worden ten gevolge van de afschaffing van om zetbelasting op deze kolen. Deze ~rys- verlaging is een deel van het com pensatieplan voor de komende huur verhoging. De verlagineen bedragen o.a. voor anthracietnootjes 3. eerste groep 0.45 per hl., voor anthracietnoot jes 3. tweede groep 0 40 per hl., voor eierbriketten 0.25 per hl en voor brechcokes E 0.20 per hl. ,,Diemerdijk" aan de grond Het Nederlandse s.s. ..Diemerdijk" van de Holland-Amerikalijn liep Woensdag ter hoogte van Rilland-Bat'n in de Westerschelde aan de grond Het schip wist op eigen kracht vlot te ko men. doch kort na de voortzetting van de reis naar Antwerpen .iep het we derom aan de grond. Het schip ver zocht sleepboothulp. Tussen Hansweert en Rilland Bath moesten verscheidene schepen tenge volge van de dichte mist voor ankei gaan. Kans op vorst in het nieuwe iaar (Van onze weerkundige medewerker). Er is hier in Zeeland tussen ierste Kerstdag en Oudejaar meer regen gevallen dan in de laaraan voorafgaande zes we ken. In de afgelopen nacht trok een kleine storing van Enge- .and naar België en veroorzaak te plaatselijk nog enige lichte regen. In het Oosten van het .and kwam bij helder weer 4 tot 6 graden vorst voor. De ver dere ontwikkeling is weliswaar nog wat oczeker. maar de kans. dat de vorst, die momenteel nog m een beperkt deel van ons land voorkomt, zich ook zal uitbrei den over Z.W. Nederland, lijkt niet onwaarschijnlijk. Aan de andere kant blijft vrij zachte oceaanlucht over de Noordzee en het Kanaal aanwe zig. In de Ardennen is opnieuw sneeuw gevallen en ook in het Alpengebied ligt op vele plaat sen meer dan een meter sneeuw met des nachts matige tot stren ge vorst. De winter krijgt in een groot ieel van Europa een kouder ka- -akter met op vele plaatsen in vlidden-Europ' sneeuwval. RODE ACTIVITEIT HERLEEFD Felle acties van luchtmacht Volgens een officieel communiqué van het opperbevel van de Vietminh hebben de Franse strijdkrachten 24 compagnieën verloren in de provincie Laitsjau, ten Noord-Westen van Hanoi. Het communiqué voegt er aan toe, dat de gehele provincie Laltsjau is bevrijd, met uitzondering van de laatste Franse „zak" te Dien Bien Phoe. Verkenningseenheden van de Fran se unietroepen uit Seno, zijn naar de Fransen melden, ten N.-O. van Sa- vannakhet, tot op een twintigtal km ten Zuid-Oosten van Thakhék door gedrongen zonder op vijandelijke te- o-pn-tond te stuiten. In de sector Noord-Laos Is door het Franse opperbevel een herleving van de militaire activiteit vastge steld: in het gebied van Moeng Lap. 150 km ten Oosten van Loeang-Pra- bang, 55 km ten Oosten van Pak- seng en bij Xiengkoeang. 140 km ten Oosten v'an-Lo'eang Prabang. De officiële viering van de verjaardag Franse strijdkrachten stootten op van Prinses Beatrix te In ten samen- 'talrijke afdelingen van de Vietminh vallen met deze herdenkingen, en brachten deze gevoelige verliezen toe aan manschappen én materieel De Franse luchtmacht bestookte de vijand voortdurend in de sector Dien Bien Pho'e en in de Noord-Oos telijke sector van Laos: bovendien werden vijandelijke bases in Noord- Annam en een spoorweg ten Zuiden van Hatinh 200 km ten Zuiden van Hanoi gebombardeerd. Woensdag hebben eenheden van de Vietminh rondom en in de delta van de Rod® Rivier grote activiteit ont plooid. Ook andere Franse stellingen in het Noorden van Indo-China wer den aangevallen. Militaire waarne mers achten deze activiteit veelbete kenend. Autobus met arbeiders omgeslagen Twintig gewonden Een autobus, die arbeiders uit de omgeving van Breda naai hun werk vervoerde, is gisteren door nog niet opgehelderde oorzaak omgeslagen. De bus kwam daardoor tegen een boom terecht en wel met een zodanige kracht dat van de ongeveer 25 inzit tenden er 20 werden gewond, van wie drie ernstig In totaal moesten negen i mensen worden opgenomen in het ziekenhuis, de overigen werden licht gewond j Het ongeluk gebeurde op de Rijs bergseweg. Het is waarschijnlijk ver oorzaakt door dat de chauffeur van de bus niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen Het vervoer naar het j ziekenhuis geschiedde met zes zieken- auto's. Er waren vier dokters ter plaat- Ziekenbtiistarieven mogen worden verhoogd In de staatscourant van gisteren is ge publiceerd de prnzenbeschikkint; zie kenhuizen 1954. Met het oog op de kostenstijging per 1 Januari mogen de ziekenhuizen, bij welke de kosten van medisch-specialistische behande ling in de tarieven zrjn begrepen, de verpleegnrijzen verhogen met O-dU per' verpleegdag. Ziekenhuizen, brj welke genoemde kosten niet in de ta rieven zijn begrepen, mogen de ver- pleegprijzcn verhogen met f 0.25 per verpleegdag. De zgn. klasse-tane ven mogen alle worden verhoogd met 0.30 per verpleegdag. KORTE PREDIKATIE En Zijne Moede.- bewaarde al deze dingen in haar hart. ■•LnlMS 2 51, Iedere maand oi ieder jaar krijgen we van het K.N.M.1. in de Bilt een overzicht ho° liet weer geweest ts. Precies v:ord- n ons voorgerekend de uren zonneschijn en bewolking de neerslag <-?r d droogte, de warmte en de koude. Er wordt bij gezegd hoe veel dit meer of minder is dan nor maal. Zo maakt eigenlijk iedereen aan het einde Vu een jaar een overzicht. De zakenman doet het en de journalist en de predikant. Donker en licht, regen en zonneschijn wegen ze tegen elkaar af. En nu is het jaar 1953 weer voorbij. Het is zo kort geweest, zucht menig een. Uren, dagen, maanden, jaren zijn ons tussen de vangers door geglipt als het zand by een kind. dat speelt op het strand. I-Jet is zo kort, een jaar. En toch kan er zo ontzaglijk veel gebeu ren. Binnen het tijdperk van die 36 dagen kan zo iets plaatvinden ais ictj dit jaar hebbe.i beleefd, de overstro ming en het sluiten van de dykgaten en alles iva' daarmee samen hangt. Wat zijn er di' jaar niet vete gezin nen tot op hun grondvesten geschokt en hoeveel mensenlevens zijn er niet volkomen ontzet? Wij denken terug aan vee! dat goed was en aan zoveel dal wij niet be geerden. Voorbij is dit alles.' Zo kunnen we de Oudejaarsavond maken tot eer avond van weemoedig gedenkenVoorbij? Er zijn natuurlijk nagelaten sporen, maar het geluk laat gewoonlijk minder sporen na dan het leed. En welke diepe wonden van leed zyn er niet geslagen. Maar is er dan niets dat wij wer kelijk kunnen bewaren in ons hart? Wij beware), alleen wat blijvende waarde voor ons heef.. Daarmee kun nen we non iets doen »?i de toekomst. Van Maria, de moeder des Heren lezen we dat er in haaleven dingen voor kwamendie zij eerst niet volko men begreep, maar die zij toch de moeite waard vond om die te bewaren in haar hart. Ze zou ze later nog eens nodig kunnen hebben. Dat zijn de din gen die haar over Christus Jezus ge zegd zijn. Wat er dit jaazo al niet geureest moge zijn, we ziji op de een of andere manier met het Evangelie in aanra king gekomen en daarin zijn ons be paalde dingen gezegd óver Jezus Christus. Ook wij zullen die niet ten volle begrepen Hebber.. Hoe zullen wij ooit ten volle peilen de hoogte en de diepte, de lengte en de breedte van de Liefde Gods. die Hij ons in Zijn Zoon gegeven heeft. Als wy ze maar bewa ren in ons hart. Wy zullen ze nog wel eens nodig hebben! Misschien van avond nog. DE VERWACHT: WEINIG WIND Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in het Wes ten van het land kans od enige neer slag. Overwegend zwakke verander lijke wind. Lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. zon* EN MAAN. 1 Januari Zon: Op 8.48 Onder 16.39 MaanOp 5.34 Ondei 13.16 2 Januari Zon: Op 8.48 Onder 16.40 Maan: Op 6.42 Onder 13.55 3 Januari Zon: Op 8.48 Onder 16.41 MaanOp 7.43 Onder 14,48 4 Januari Zon: Op 8.48 Onder 16.42 Maan: Op 8.33 Onder 15.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1