De mode van het afgelopen jaar was uiterst vrouwe!! ih De ramp had een grote invloed het VELE NEDERLANDERS ZULLEN IN 1954 REPATRIËREN HET WEER IN ZEELAND IN 1953 DROGER DAN NORMAAL GROOT JAARLIJKS VERLIES DOOR BEDRIJFSONGEVALLEN 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 WAT DE HAUTE COUTE" DEED. Maar dat 1954 ons verlosse van de „achteloze nonchalance"! (Van onze redactrice) „Christian Dior bljjkt de man te zgn van de reeds verwachte revolutie In de Franse mode. Dior heeft namelijk volgens de laatste berichten van zyn japonnen de zoom afgeknipt tot veertig centimeter van de grond, ter hoogte van de knie. Dit nieuws heeft niet alleen in Frank rijk, maar ook in Engeland grote opschudding verwekt. In Engeland h bben zowel de mode-ontwerpers als de Britse vrouwen deze nieuwe modegril met verontwaardiging van de hand gewezen Bovenstaande regelen hebt l' in het afgelopen jaar, om nauwkeurig te zün op de 1ste Augustus, in de kolommen van deze vvouwonpagina kunnen lezen. En dit bericht was wel hét modenieuws van 1953Eigenlijk was dit al de tweede maal in lief achter ons liggende jaar. dat Christian Dior de aandacht op zich vestigde. Reeds eerder, in het voorjaar van 1953, lanceer de hij de zg. „tulpenlijn", welke hem grote successen bracht en waarop ve le modekoningen in het afgelopen seizoen hebben voortgeborduurd. Doch het opzien, dat de „tulpen- lijn" baarde, zonk volkomen in het niet bij de enorme opschudding, welke Dior veroorzaakte, toen hij vijf maan den geleden het nieuwtje van zijn korte rokken de modewereld inzond! Verontwaardigde telegrammen stroomden zijn salons binnen, vooral vanuit Engeland, en een ieder was er van overtuigd dat deze gril van Dior hem meer nadeel dan voordeel zou bezorgen De pap wordt evenwel nooit zo heet gegeten, als zij wordt opgediend, en eer er twee maanden verlopen waren, bleken nog enkele groten der Parijse couture (o.a. Fath en Dessès) niet geheel afwijzend te staan tegen een verkorting van enkele centimeters. En zelfs in Engeland volgt een en keling aarzelend dit voorbeeld Maar pas het jaar 1954 zal ons ze kerheid schenken omtrent het rok ken-probleem, dat nog steeds de mo- naast oogstte de „prinsesselijn", wel ke het silhouet lang en slank doet schijnen, vele lauweren. Een enkele ontwerper bracht gothische lijnen in zijn collectie: hooggesloten, gedra peerde lijfjes en wijde rokken. Maar Dior's vondst, „la ligne tulipe". domi neerde toch overal! Het voornaamste kenmerk van al de ze modelijnen was wel, dat zij alle zo uiterst vrouwelijk waren; vrouwelij ker dan sinds jaren het geval is ge weest. Wie de mode van het jaar 1953 vergeljjkt met die van enkele jaren geleden, moet wel toegeven dat de toonaangevende ontwerpén dit laatste jaar bijzonder gelukkig zijn geweest! Men zou wensen, dat de hui dige modelijnen nog maar even favo riet bleven' Echter: de mode heeft nog nooit stil gestaan, en zal'dit ook in 1954 niet ü'.VjT'V", doen. Misschien zal de korte rok de elke raouw. Se waavdè' hecht aï! <?at het uiterlijk, belang inboezemt! Vrouwelijk Verder is het afgelopen mode jaar zonder veel schokkende nouveauté's voorbij gegleden. De reeds genoemde „tulpenlijn", waarbij het accent op het bovenlichaam valt, heeft het mo debeeld grotendeels beheerst. Daar- modebeeld er dan niet wordt, is wel zeker. Veel succes oogstte in het afgelo pen jaar een nieuwe mode-tint, welke „cognac" genoemd wordt. Ook in Ne derland is deze fraaie kleur onmid dellijk een belangrijke plaats gaan in nemen. Rokken, gecombineerd met blouses of jumpers, hebben, evenals het deux-pièces, nog niets van hun populariteit ingeboet. Wat de mate rialen betreft, prijkte jersey (voor herfst en winter) in gezelschap van everglaze en linnen (voor de zomer) bovenaan. De hoedjes bleven klein, en bij het schoeisel werd de sport schoen meer en meer verdrongen door flat en hooggehakte pump. Belangrijk was in het afgelooen jaar ook wel het nieuws van achter „hef ijzeren «ordgn", dat de Russi sche vrouw begonnen zou zijn. zich tegen de staatsmode te verzetten. Niet alleen op het gebied van de kle ding maar ook wat betreft 't gebruik van cosmetica is de Russische vrouw gehouden geweest aan maatregelen èn voorschriften van overheidswege, maar nu schijnt zij haar individuele verlangens op dit gebied te willen gaan verwezenlijken. Een revolutie op modesrebied zal het daarginds wel niet worden: in het gunstige geval een revolutie Nonchalance Een minder geslaagd aspect van de mode in het afgelopen jaar is naar onze mening de „leer van de achtelo ze nonchalance", wanneer wij het zo mogen noemen. Reeds hef vorig jaar decreteerde men in sommige mode centra, dat wij er zó onweerstaan baar zouden kunnen uitzien, wanneer we eens „nonchalant" een stola om onze schouders wierpen, een shawltje om onze hals knopen of op een heup bevestigden, of zeer „achteloos" een byoutje op een truitje staken. Door al deze „achteloos-nonchalante" han delingen, zo beweerde sommige mode prominenten, kan een vrouw een doodgewoon pakje in een handom draai transformeren tot „iets ge kleeds", waarin zij zich zelfs bij de meest officiële gelegenheden kan ver tonen. Natuurlijk gaat dit advies een en kele keer wel eens op, namelijk, wan neer de basis (dus het „doodgewone pakje") een gekleed cachet hééft. In I De koninklijke familie brengt dit jaar de wintersportvacantie door in het Zwitserse dorpje Grindelwald. alle andere gevallen gaat het beslist niet op! Getuige het beeld, dat vele concert- en schouwburgzalen, en alle •andere plaatsen waar men zich „ge kleed" dient te vertonen, tegenwoor dig biedenWie over enige goede smaak beschikt, moet tijdens zo'n avondje-uit toch wel een koude ril ling krijgen, wanneer tussen de vele smaakvolle kleding, die er gelukkig ook nog is, plotseling zo'n sportief truitje opduikt, waaraan de draagster (vergeefs!) met een pochette, een duur sieraad of een paar lange oor hangers een gekleed effect heeft trachten te verlenen Nee, wanneer wij een wens op mo degebied mogen doen voor het ko mende jaar laat ons dan wensen, dat 1954 ons zal verlossen van die smakeloze rage der „achteloze non chalance" UITTOCHT UIT INDONESIË Het jaar 1953 eindigde somber (Van onze correspondent in Indonesië) Het eindigende jaar is voor Indonesië een der moeilijkste geweest sedert de souvereiniteits-overdracht, en wel om twee redenen. Politiek heeft het land te lijden onder voortdurende inwendige spanningen, die in verschillende delen de m van troebelen en burgeroorlog hebben aangenomen. In economisch en financieel opzicht gaat Indonesië eveneens onder zware moeilijkheden gebukt, zowel tengevolge van de wereldmarktprijzen voor rubber en tin als door de nog steeds niet aflatende arbeidsconflicten. Nu heeft de laatste maand van dit jaar wederom een bericht gebracht dat in het bijzonder voor de buitenlandse bedrijven een zware klap betekent in feite de zwaarste schok die dit bedrijfsleven hier tot dusver te verduren had. Wij doelen op de nieuwe regeling voor sociale transfers, dat zijn de overmakingen ten behoeve van spaargeld, verlofsdelegatses. verzekerings premies en alle mogelijke andere verplichtingen van buitenlandse, voorna melijk wel Nederlandse werknemers in hun vaderland. Deze overmakingen waren alreeds aan een zekere beperking onderhevig. Er is nu met ingang van 1 Januari opnieuw 't mes ingezet en dat wel op uiterst drastische wjjze. SPORTPRESTATIES IN 1953. Jeugdige vnelrenners boekten vele successen 1953 zal in de geschiedenis voortleven als Tiet rampjaar. Ook op gebied van sport. De zwaarst getroffen tak van sport in Zeeland, was ongetwijfeld voetbal. Voor vele ploegen heeft de competitie maanden stil gelegen. -Met name op Schouwen-Duivéland ging veel materiaal verloren en werden de vélden overspoeld. Helaas bleef het niet alleen bij materiaal, want ook wa ren er vele mensenlevens te betreuren. De voetbalvereniging S.W.O.E. uit Ouwerkerk verloor, 6 leden en de v.v. Cortgene verloor haai doelverdediger. De plaatsen, waar geen water gekomen is, hebben ook weken geen voetbal gezien. Dat was voornamelijk te wijten aan de slechte verbindingen kort na de ramp. Het spelpeil is er intussen niet op verbeterd en er is voor tientallen tonnen schade. Momenteel wordt echter veel gedaan om de outillage voor de sportbeoefening op peil te brengen. Een combinatie, u rn/ in vele aspecten der mode-1953 verenigd zijn: het ge liefde deux-pièces met moderne rag- ht i-mouw, de populaire stola, en het kleine hoedje. Ontwerper yan dit ge heel is nhristian Dior. In Augustus werd te Middelburg op het fraaie Nadorstterrein een overdekte tribune in gebruik geno men. Voorts is er een tennisbanen complex verrezen, terwijl de Zeeuw se hoofdstad binnen afzienbare tgd over een fraai zwembad en een ijs baan zal beschikken. Zaamslag heeft sinds deze zomer een nieuw sport terrein. Vlissingen, dat na de oorlog niet meer over een behoorlijk zwem bad beschikte, kreeg een nieuwe zweminrichting. Een commissie, waarin vooraan staande Zeeuwen op bestuurs- en sportgebied zitting hebben, is mo menteel bezig met het houden van een zwembad-enquête bij de gemeen tebesturen. Aan de hand van de ge gevens, welke de enquête oplevert, wil men komen tot het opstellen van een plan voor de bouw van zwemba den in onze provincie. Helaas zijn er op het ogenblik in Zeeland nog te weinig goede zwembaden. Zomersporten Dat de zomersporten geleden heb ben van de ramp hoeft natuurlijk geen betoog. De voetbalcompetitie Augustus was de natste maand. (Van onze weerkundige medewerker) Wanneer wij een terugblik werpen op het weersverloop in het afgelopen jaar, waarvoor wij het jaar van win ter (December 1952) tot winter heb ben genomen (November 1953), dan is het belangrijkste weersverschijnsel de rampzalige Februaristorm ge weest. Voor de andere verschijnselen heb ben wij de cijfers van Vlissingen ge nomen, verstrekt door het K.N.M.I. te De Bilt. Het valt dan op dat er het afgelo pen jaar veel minder regen is geval len dan in 1952. Vlissingen bracht het tot 584 mm. (normaal 710 mm.) terwijl er verleden jaar 989 mm. re gen was gevallen. De droogste maan den waren hier Maart en October beide met 10 mm., de natste was dagen waarop er 0.1 mm. of meer re gen viel (regendagen genoemd) be droeg 208 (normaal 198). Dat de winter kouder was dan normaal was ook merkbaar in het aantal vorstda- gen te Vlissingen gemeten, nl. 54 te gen normaal 34. Op 23 tegen nor maal op 15 dagen viel er sneeuw. De zomer was in het grootste deel van ons land veel te nat met een te kort aan zomerse dagen. In Vlissin gen wei-den echter 14 tegen normaal 11 zomerse dagen gemeten. Op 18 normaal 27 dagen werd onweer waar genomen. De koudste dag was 15 Februari toen het kwik tot -15 gr. C. daalde de Warmste dag 12 Augustus gaf een tropische temperatuur van 31 gr. C. te zien. De zomer was het natste sei zoen met 207 mm. terwijl de drie herfstmaanden maar 83 mm. regen opleverden. Afgezien van de storm ramp, hebben wij hier in de Zuid westhoek van Nederland over het Augustus met 123 mm. Het aantal weer niet te klagen gehad. hield de velden langer bezet dan ooit het geval is geweest. Hierdoor start ten verscheidene zomersporten later dan gewoonlijk. Wat de zwem- en polocompetitie betreft had „Scheldestroom" uit Breskens wel de' ergste tegenslag. Er was veel materiaal verloren gegaan. De ploeg heeft zich echter niet laten ontmoedigen en wist soms, hoewel enigszins gehandicapt, toch nog goe de resultaten te behalen. De belang stelling was niet onbevredigend. Wedstrijden als De Scheldebekerwed- strijd, de Havenwedstrijd van Bres kens en de Ronde van Sas trekken ook elk jaar weer veel belangstelling, zowel van de zijde van zwemmers en zwemsters als van het publiek. Een verheugend feit is, dat onze Zeeuwse zwemmers in het internatio naal gezelschap, dat aan bovenge melde wedstrijden deelneemt, een goed figuur slaan. Op het gebied van athletiek is er een zekere vooruitgang te constate ren, al hebben de Zeeuwse athleten feen daverende prestaties verricht, n de diverse wedstrijden, waarin de Zeeuwen uitkwamen sloegen ze steeds een goed figuur. En werd de bekende internationale Boulevard loop van Vlissingen niet gewonnen door een oud-Zeeuw Tenslotte zij nog vermeld, dat Willy Cysouw bij het meisjes-hoogspringen nationaal de beste prestatie leverde. Zij sprong 1.40 meter. Op wielergebied gaat het Zeeland voor de wind. Enkele veelbelovende jongeren wonnen zowel in binnen- als buitenland. In de zogenaamde klassiekers hielden de grote cracks b\j de amateurs wel te verstaan altijd rekening met de wielrenners uit j^de vergeten provincie". De bes te amateur" was wel P. v. d. Lijcke uit Groede. Groot contrast Tussen het laatste gedeelte van de voetbalcompetitie 19521953 en de eerste helft van het seizoen 1953 1954 bestaat een groot contrast. Kwam de voetbalmachine na de ramp slechts hortend en stotend op gang, van September tot December liep de competitie gesmeerd. Was vo rig jaar de eerste kampioen pas in de lente bekend, nu heeft Middelburg VI zich reeds als kampioen gemeld. Van onze tweede klasse voetbalclubs is weinig goeds te vertellen. Vlissin gen pas gepromoveerd doet het behoorlijk, al stelden de rood- witten in de laatste wedstrijden te leur. Middelburg, Goes en Terneu- zen verblijven in de onderste regio nen. Het ziet er naar uit, dat een "van deze ploegen het slachtoffer zal worden. Zal dan Hulst de opengeval len plaats innemen? Het zou al te mooi zijn in twee jaar van de vierde naar de tweede klasse. Hoe het ook zij, 1954 zal het bewijzen. Hét zilve ren Stadhuis Tournoói te Middelburg werd dit jaar gewonnen door D.F.C., na een 40 zege op Middelburg. Overige balsporten De korfbaltitel van Zeeland was de andere jaren al bij voorbaat voor Swift uit Middelburg, dat jaren ach tereen de titel prolongeerde. Dit jaar echter had de competitie een span nend verloop. Tot de laatste wedstrijd ging Scampolo uit Zaamslag aan de kop, maar toen werd verloren van de Middelburgers. De beslissings wedstrijd bezorgde de hoofdstedelijke ploeg voor de elfde maal in successie het kampioenschap. In Zeeland blijkt men ook iets van handbal te kunnen. Immers spelen Hellas en Tonido (beide uit Goes) en Marathon uit Vlissingen niet in de eerste klasse Zuiil van het Neder lands Handbal Verbond? Wist U, dat een stad als 's Hertogen bosoh geen eerste klasser heeft? En wanneer we dan zien, dat Hellas in deze eer ste klasse de leiding heeft, dan kun nen we zonder aarzelen zeggen, dat Zeeland on handbal gebied niet ach terkomt bij de andere provincies. Met voetbalstaven gemeten zouden we zeggen een goede eerste klasser. Wat het dammen en schaken be- Wg zullen de lezer hier niet met bij zonderheden over die nieuwe regeling vermoeien, het komt hier op neer dat voor de Nederlandse werker in de tro pen vrijwel de laatste attractie om hier zgn „living" te vinden, te loor is gegaan. Men arbeidt in het tegen woordige Indonesië tóch al niet onder ideale omstandigheden. Daar stond de mogelijkheid tegenover om wat voor de toekoms4- te sparen en om te eniger tyd ~en verlof naar Nederland te kunnen genieten. Niet alleen zullen de verlofsalaris sen nu over het algemeen wel miniem worden, maar van sparen is practisch geen sprake meer. Ja: men kan na tuurlijk in roepïah's sparen, maar wat schiet men daar mee op wanneer men die nu of tater tóch niet in Ne derlandse valuta, of een ander Euro pese muntwaarde, kan omzetten. De roepïah's moeten hier blgven; men kan ze eventueel in nieuwe industriën beleggen. Voor de Nederlandse wer ker, die zich immers toch niet blijvend in de tropen -vil vestigen (en wie dat trouwens door de immigratiebepalin gen ook welhaast onmogelijk wordt gemaakt) zet dat geen zoden aan de dijk. Onaantrekkelijk De gevolgen voor de individuele werknemers in Indonesië zijn dus ern stig. Maar hetzelfde geldt voor de werkgevers, voor de bedrgven in het algemeen. Omdat de immigratie-kraan zoveel mogelijk wordt dichtgedraaid is het reeds zeer moeilijk nieuwe krachten voor deze bedrgven te vinden, 't Moet thans wel uitermate onaantrekkelgk geworden zijn naar Indonesië te gaan. Practisch ieder materieel voordeel dat daaraan vertonden was, is onmo gelijk gemaakt. Het resultaat van de ze transfer-maatregelen zal dus zijn dat het enepzgds nog veel moeilijker wordt nieuwe krachten uit Nederland voor het bedrijfsleven in Indonesië aan te tivkken, terwijl de thans hier nog werkende Nederlanders zich wel licht twee. of driemaal zul!en beden ken alvc-ens hun contract te vernieu wen, en de oudere en ervaren krach ten liefst maar zo spoedig mogelijk met pensioen gaan. Het heeft geen zin nog wat jaartjes aan hun tropenloop- baan vast te knopen, opdat het bedrijf treft staat Zeeland niet zo heel hoog aangeschreven. Toch doet er een schaakster mee aan het candidaten- tournooi voor dames, dat 2 Januari a.s. te Beverwijk begin. Het is mevr Woudstra uit Rilland- Bath. De Zeeuwse damkampioen Anderson is momenteel in volle striid gewikkeld om een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen in de voorronden voor het kampioenschap van Nederland. Andere sporten Middelburg, de enige Zeeuwse hoc keyclub in de tweede klasse A Zuid, zag zich in de laatste wedstrijden het kampioenschap ontglippen. De Middelburg-dames zijn nu al kam pioen, hetgeen een goede prestatie is. De wandelaars in Zeeland hebben ook dit jaar hun hart kunnen opha len. Er werden vele tochten gehou den en voor het komende seizoen is er een uitgebreid programma samen gesteld. Tenslotte zij nog vermeld de motorcross te Vlissingen, waar vele duizenden genoten hebben van span nende wedstrijden TWEE HONDERD MILLIOEN GULDEN 80 pet. is een gevolg van menselijke schuld (Van onze Haagse redactie). Een voorzichtige raming heeft aan het licht gebracht, dat het totale pro ductieverlies als gevolg van bedrjjfs ongevallen in ons. kleine landje in 1949 ongeveer tweehonderd millioen gulden was. Om te demonstreren wel ke schrikwekkende waarde met dat cijfer wordt aangegeven, is uitgere kend. dat van dat bedrag ongeveer de helft van alle electriciteit gas en wa ter, welke door het Nederlandse volk inclusief de industriëen in 1949 verbruikt werd. betaald kan worden Om tot die tweehonderd millioen gulden te komen, moesten er in 1949 ongeveer 400.000 ongelukken van meer of minder ernstige aard gebeuren in de fabrieken en werkplaatsen. Een aantal daarvan was van dodelijke aard maar een ander verreweg het groot ste deel verplichtte de betrokke nen korter of langer op het' werk te verzuimen. 'Er wordt geschat dat er in 1949 tien millioen wprkdagen verloren gingen. Een enorm verlies, dat wordt gedragen door de Neder landse industrie. Drie instellingen hebben deze ont stelende feiten voor ons vastgesteld, de ontactgroep Opvoering Productivi teit, het Veiligheidsinstituut en het Nederlands Instituut voor Efficiency Aan de hand van deze cijfers luiden zij een Veiligheidscampagne in. die zo mogelijk op 1 Januari ;n alle bedrij ven in Nederland moet starten. Ver op de achtergrond van dit alles staat na tuurlijk de gedachte om al het leed en de narigheid te voorkomen, die uit vaak zelfs de kleinste ongelukken kun nen voortkomen De bedrijfsveiligheid moet worden opgevoerd. En daar dient iedereen in eigen en anderer belang aan mee te helpen. De vraag, of er iets aan gedaan kén worden wordt in een juist verschenen „campagneboek" met een luid ..ja'- beantwoord Tachtig procent van alle ongevallen wordt veroorzaakt door menselijke schuld en een belangrijk deel van deze ongevallen kan dus voor komen worden Een goede organisatie van de veiligheid, ook in de middel grote en kleinere bedrijven, za' daai het hare toe kunnen bijdregen. Daar voor is alleen nodig goede wil. en de jongeren daarin van hun erva ringen zullen profiteren. Ze gaan lie ver naar huis, vóór het nog slechter wordt. Geen stafpersoneel Dit zou van uit Indonesisch stand punt gezien allemaal zo tragisch niet zijn. wanneer men ovei voldoende In donesische krachten voor 't bedrijfs leven beschikte, met genoeg ervaring en kennis voor het vervullen van staffuncties. Maar d is niet het geval. Er is geen Nederlandse werkgever in heel Indonesië die niet gaarne Indonesi sche stafemoloyé's in dienst neemt. Doch men moet ze maar kunnen vin den. Ze zgn er niet, althans niet in vol doende ma De toch reeds schaars met leidende functionarissen bezette Nederlandse bedrijven geraken dus onderbemand en de vermelde deviezen-maatregel zal dit in snel tempo steeds erger ma ken. Het kan niet anders of dit moet zowel de productie als de opleidings- mogelgkheid voor Indonesische staf- employê's aantasten. Aldus is deze nieuwe transfer-regeling die op het oog alleen de buitenlanders aangaat, voor Indonesië ze]? van groot nadeel. Onzekerheid Zij wordt van Indonesische zgde ge motiveerd door het gebrek aan devie zen. Dat deviezengebrek bestaat in derdaad. Maar de drastische beper king der sociale transfers geeft op dit punt slech' een geringe bezuiniging die evengoed door andere, minder in grijpende maatregelen bereikt had kunnen worden. Het zal de lezer duidelijk zijn dat de afkondiging dezer nieuwe devie- zenmaatregelen het Nederlandse be- drgfsleven in Indonesië dus ten zeer ste hebben geschokt en verontrust. Het jar.r eindigt voor alle Nederlan ders in dit 'a wel uitermate somber. In de circulaire, waarbij het devie zen-instituut de maatregel beleend stelde, wordt ooi: nog aangeduid dat een nog te benoeme- commissie de di verse aanvragen voor het „deviezen- pakket" zal beoordelen, en dat aan bepaalde bedrgven (wélke wordt niet gezegd) met ingang van 1 Januari in het geheel geen deviezen voor socia le transfers zullen worden verleend. Deze mededeling verhoogt natuurlijk de onrust onder de Nederlandse wer kers. Men weet niet welke bedrgven hiermede bedoeld worden. Een buiten lands bedrijf dat hier voor zijn nood- zakelglc stafpersoneel geen verlofsde legaties kan garanderen, hoe gering ook, geraakt in een onmogelijke posi tie. Door deze zinsnede in de circulaire komt bg de reeds zo teleurstellende zekerheid van drastisch verlaagde transfer dus ook nog eens een ele ment van angstige onzekerheid. Weinig opgewekt Dat er nieuwe en ongunstiger trans fer-maatregelen zouden komen was reeds lang bij gerucht*, bekend. Men hoopte echter nog ritijd dat de soep wel niet zo heet gegeten zou worden als zij in de geruchten werd opgediend De soep blijkt ditmaal echter gloeiend heet, nu zij ter tafel verschijnt. Moeten wij nog zeggen, dat de stem ming bij het oude jaar in de kringen der Nederlandse werkers in Indone sië ditmaal helaas weinig opgewekt zal zijn Het is allemaal heel jammer want, zonder enig sentiment gezien, en zonder welke politieke gevoelens ook, - dit kan de noodzakelijke op bouw van het land toch bepaald niet ten goede komen. ZO lgkt het althans de nuchtere Nederlands zakenlieden en planters, die nu nog slechts kunnen honen dat de Indonesische overheid zich nog nader op de uitvoering der afgekondigde maatregelen beraadt, en tenminste een soepele toepassing nastreeft. wielrenner Piet v. d. Lijcke uit Groedede beste amateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 12