Voor Nederland was 1953 een jaar van industrialisatie, emigratie en integratie 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 Zoals 1672 In de geschiedenis van Nederland te boek staat als het Rampjaar, 20 zal 1953 in de ana len worden opgetekend als het Jaar van de Ramp. Het is de overstromingsramp, in de nacht van 31 Januari op 1 Februari, die alles heeft overschaduwd wat dit jaar in ons land gebeurd is. Een wereld van wee lieten de kolkende watergolven achter. Maar huiveringwekkend als dit beleven was, andere golven stieten in dit uur der branding hun witgekuifde top pen omhoog: de golven van saamhorigheidsgevoel, hulpvaardigheid en milddadigheid, die het hart weer verwarmden. Zo werd deze generatie een episch-dramatische ervaring van ongekende omvang rijker. Kostte deze slag tegen de erfvijand, het water, bijna 1 900 doden in een enkel verbijsterend etmaal, de weg- slag van het verkeer kostte ruim de helft aan doden. Maar deze slag gaat voort, dag in, dag uit, met el ke 24 uur een verlieslijst van drie doden en 30 gewonden. Hoe vakt het luttel aantal der dit jaar op Korea gesneuvelde Nederlanders daarbij in het niet. Het noemen van de naam Korea brengt ons in de internationale sfeer, de sfeer, waarbij het wel en wee van de gemiddelde Nederlander ook dit jaar weer in toenemende mate werd betrokken. Want het binne- lands gebeuren werd het afgelopen jaar in toenemende mate bepaald door drie factoren, die elk een ster ke binding hebben aan wat er buiten onze grenzen gebeurt, te vreten industrialisatie, emigratie en inte gratie. Ondanks watersnoodramp was er materiële vooruitgang Nadat Nederland, niettegenstaande de tegenslag van de watersnood, in liet begin van dit jaar afstand had gedaan van zijn aanspraken op Ameri kaanse economische hulp, gaf op 31 Maart de vierde industriaiisatienota de marsroute voor de jaren 1953 t/m 1957 aan: negen milliard investeren in de nijverheid. Dwangeconomie werd daarbij bewust afgewezen. Minister Zjjlstra stelde uitdrukkelijk vast, dat de ondernemer de centrale figuur in deze „export drive" zou zjjn. Daartoe zou het industrieel klimaat verbeterd moeten wor den, aan welk voornemen de regering metterdaad gevolg gaf door het in dienen van een aantal dit najaar door het parlement aangenomen wetsvoorstellen tot vermindering van de belastingdruk <op het bedrijfsle ven, en het scheppen van stimuleringsmogelijkheden. Of de winstverwachtingen der ondernemers hierdoor dermate zyn opge wekt, dat het gestelde doel over 1953 is bereikt, valt op dit ogenblik nog niet te zeggen. Interim-rapporten wekken de indruk, dat de regerings maatregelen nog niet hun volle effect hebben bereikt. Ook dit jaar vertrokken weer 50.000 landgenoten naar den vreemde voor meer dan driekwart naar Cana da en Australië. Dat is de helft van onze huidige bevolkingsaanwas. Voor de andere nelift, die over een jaar of vijftien als arbeidsrecruten aan de markt komen, moet tegen die tijd de werkgelegenheid en de afzetmoge lijkheden der door hen voortgebrach te producten gevonden zijn. Minister-president Drees maakte, tezamen met minister Algra, een vliegreis naar Zuid-Afrika en de ver wachting is, dat binnen niet al te lange tijd een massale emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika van deze reis het gevolg' zal kunnen zijn. Integratie En dit laatste probleem betrekt on middellijk de Europese integratie in de plannen. Het scheppen van één gemeenschappelijke markt, waarin uiteindelijk goederen, geld en arbeid zonder kunstmatige belemmeringen kunnen circuleren, is in deze gedach- tengang een bestaansvoorwaarde voor Nederland. Het is derhalve geen ijdel idealis me, het is geen gratis gewichtigdoe nerij wanneer Nederlandse regeerders tot de vurigste en ijverigste voorstan ders behoren van de „Europese be weging". Onze regering bewees haar voortvarendheid, door begin van dit jaar met een tot in details uitgewerkt voorstel voor een Europese cariefge- meenschap (tolunie) te komen,- aat het overigens op de in Februari ge houden conferentie van zes ministers „Klein Europa" niet verder bracht dan een fatsoenlijk plaatsje in de ijskast. .Het was de Fransman Bi- dault, die het daar deponeerde, doch die niettemin eind van dit jaar weer aanwezig was in Den Haag, waar de zes ministers in elk geval gedwongen werden, weer een klein stapje ver der te gaan, zij het aarzelend en schuchter, op de weg naar integratie. Dat hierbij de terecht door Neder land gestelde eis: geen politieke ge meenschap zonder economische een- wording, door het zgn. incideht-Ne- derhorst in de Tweede Kamer een ogenblik aan kracht dreigde in te boeten, zij hier terloops aangestipt. Bewoog zich dit alles nog in de we reld der plannen, er vallen op dit ter rein toch ook enkele feiten te memo reren. Op 30 April werd de Kolen- en Staalgemeenschap een feit; door zijn lidmaatschap hiervan gaf Nederland voor het eerst, evenals de vijf andere declr.emer.de landen, ook de jure een stukje nationale souvereiniteit prijs. En voorts ratificeerde het parle ment het wetsontwerp voor een Eu ropese Defensie Gemeenschap, welk lichaam, als het' Franse parlement tot eenzelfde stap kan besluiten, opnieuw een brokje nationaal beslissingsrecht zal opslorpen tot een supranationaal Het lijkt ons, die een momentopna me 1953 proberen te maken, wellicht een slakkengang. Doch wie weet hoe de latere geschiedschrijver deze moei zame ontwikkeling straks in een paar eenvoudige jaartallen zal weten te vangen Militair Er is geen enkel gebied te noemen, waarop de bondgenootschappelijke samenwerking zo ver is voortgeschre den, als het practische militaire ter rein. Dank zij de NATO, de Noord- atlantische verdragsgemeenschap waarvan men zich échter wel langza merhand met bezorgdheid begint af te vragen of zij het ooit verder zal brengen dan een handzaam militair apparaat Waar blijft de verwerkelij king van de schone plannen, waarop var Nederlandse zijde herhaaldelijk en met klem is aangedrongen, ook dit jaar weer Gemeenschappelijke oefeningen wer den gehouden van de Koninklijke ma rine die de kruiser „De Ruyter" er bij kreeg, thans gevolgd door de kruiser „De Zeven Provinciën" van de luchtmacht die dit jaar Konink lijk werd, maar die, hoewel er voldoen de getrainde piloten zijn, laboreert aan 'n jammerlijk tekort aan vliegtui gen en de Koninklijke landmacht die met de oefening ..Drietand" in geallieerd verband oefende en in een nationale mobilisatieoefening de pa raatheid van een mobilisabele divisie testte. Overigens doken er omtrent het defensiebeleid de laatste maanden van dit jaar grote onzekerheden op. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf was genoodzaakt tegenover de critiek op zijn beleid de Tweede Kamer een (tegen April verwachte) Defensienota toe te zeggen. Lucht macht en territoriale verdediging zijn de beide kernpunten. Voorts zag men bij de Gemeente raadsverkiezingen van 27 Mei een zekere politieke consolidatie, met lichte verschuivingen welke door het progressieve rooms-katholieke dag blad De Tgd raak werden getypeerd met: „K.V.P.-herstel met littekens1' De K.V.P .nam bereids drie maan den vóór die verkiezingen het initia tief tot een bespreking met de recht se en linkse dissidenten, welk ge sprek in een dusgenaamde commis sie voor staatkundige eenheid bin nenkort een aanvang zal nemen. Ook bij de protestantse politieke groeperingen zag men, zfl het langs een buitenlandse omweg een hang naar meer eenheid, door de aanslui ting zowel van C.H.U. als A.R. bij een Europese politieke beweging, waarvan ook Rooms-katholieke par tijgroeperingen deel uitmaken. Het extremisme van rechts werd in de kiem gesmoord door de arres tatie op 8 Augustus van de leiders der zich noemende Nationaal Euro pese Socialistische Beweging. Hun veroordeling volgde prompt. Bij het extremisme van links, dat zich direct na de watersnoodramp onmogelijk maakte door zijn schan delijke aantijgingen en verdachtma kingen, viel het ontslag, op 7 Maart, van de Amsterdamse arts Ben Po lak uit de C.P.N. te noteren, wegens Rotterdam kreeg zijn lielicoptère- havenZal ook Zeeland in de nabije toekomst zijn helicoptèr everbinding krijgen? „achterbaks gewroet". Een paar maanden later echter, werd deze „achterbakse wroeter" door de com munisten weer in genade aangeno men. Sociale verhoudingen Als een eiland van sociale rust bleef Nederland ook het afgelopen jaar liggen temidden van een bar- nende wereld. Twee voorname oor zaken zijn daarvoor aan te wijzen: de zelfbeheersing van de vakvereni gingen en de ver doorgevoerde ïoon- nivellering. Wat de vakverenigingen aangaat in het jaar 1953 vocht de Neder landse Vak Centrale, met haar 16.U00 leden, tevergeefs om erkenning door de overheid en haar organen. Met dit ledental wordt de N.V.C. niet re presentatief genoeg geacht, gezien de aantallen der overigen: E.V.C. 165.000, C.N.V. 175.000, K.A.B. 325.000 N.V.V. 425.000. - De nivellering, die sedert 1945 on onderbroken was doorgegaan, werd dit jaar een halt toegeroepen en zelfs lichtelijk teruggeschroefd. Intellectu elen (in een demonstratief congres) en andere middengroepen liepen te hoop en aan verschillende econo mische indices was het te merken dat te grote aandacht voor het ver delen van de koek van het ene jaar van nadelige invloed is op de omvang van de koek het volgend jiar. De loonronde, ten dele i loeld om de in het nauw geraakte huiseigena ren wat tegemoet te komen, ten de le om de vrijwillige consumptiebe perking van eerverleden jaar weer ongedaan te maken, heeft, toege voegd bij het overig complex van maatregelen, de in de nazomer opge komen lichte mist van wreveligheid over én weer doen opklaren. Dank baar is nu iedereen, voldaan eigen lijk niemand. Maar zal dit laatste wel ooit mo gelijk zijn? Sociale maatregelen Een wetsontwerp tot wering van veertienjarige meisjes uit fabrieken, werd in het laatste van dit jaar in gediend. Ziehier nu een maatregel waarover iedereen het <eens zal kun nen zijn. Beseft men, dat het ter nauwernood een eeuw geleden is, dat in Engeland de verontwaardiging hoog oplaaide wegens het gebruik van de „chimney boys", de kleine jongetjes, die onder afschuwelijke omstandigheden de schoorstenen der welgestelden werden ingejaagd om ér het roet uit te vegen? Thans in 1953 worden door verlichting op schoolgeldgebied het ontwerp van wet werd nog geen maand geleden ingediend, en was reeds voorafge gaan door een wet omtrent het zga Lucaskind bevorderd dat jongens eii meisjes ook na het verstrijken van de leerplichtige leeftijd, zich bljjven bekwamen voor een beroep in over eenstemming met aanleg en be kwaamheid. In dit opzicht heeft Nederland dus dit jaar de klok weer een stukje vooruitgezet. Verkeer De triomfantelijke opmars van de bromfiets was het opmerkelijkst feit van het .jaar in deze sector. De ruim 300.000 brommers in "1950 waren het er nog slechts 50.000 wevdeu naar het rijwielpad verwezen, een oplossing, die lang niet ideaal is en die veleD al weer een pleidooi doet hpuden voor een terugkeer van de zgn. snelbrommers naar de grote weg. Het motórrijtuigenpark nam dit jaar met 14 toe, tot 194.000 au to's, 6300 bussen, 90.000 vrachtauto's en 129.000 motorrijwielen en scoo ters.. Dit rijverkeer vroeg van het Nederlandse volk de (veel te hoge) tol, waarvan in de aanhef van dit overzicht werd gewaagd. Op 8 Januari verloor de Neder landse koopvaardijvloot voor de Oost-Afrikaanse kust het 10.000 ton tellende m.s. „Klipfontein" van de Holland-Amerika-Lijn, maar met zijn ruim drie millioen ton staat ons land toch nog altijd op de 7e plaats in de wereldkoopvaardijvloot, na Pa nama, Frankrijk en Italië, doch nog voor Japan, Zweden en de Sowjet- Unie. De K.L.M., onze nationale luchtvaartmaatschappij, die haar omzet met 17 zag stijgen, boekte triomfen in de Christchurch-race waar in het handicap-klassement werd gewonnen door de „Dr. ir. Damme", onder gezagvoerder Koo- per. Nederland werd dit jaar niet alleen bromfiets-minded, doch ook helicop ter-minded, gevolg van de spectacu laire successen, die dit luchtvervoer- miadel bij de redding van slachtoffers van de watersnoodramp had. Rotter dam viel de eer toe, de eerste gere gelde helicopterdienst (op Brussel) binnen zijn veste te krijgen, en nu in diezelfde een hel icoptersyndicaat is opgericht wordt verwacht dat deze wijze van luchttransport in ons land binnen enkele jaren een grote toe komst tegemoet zal gaan. Sport In 1953 speelde 32% van de Neder landse jeugd voetbal, 23.8% turnde, 8.8% hengelde, 5.5% speelde tennis, 4.1% zwom, 3% korfbalde. De overi ge sporten trokken kleinere percen tages amateurs aan. Amateurs, zeiden wij. In de voet balwereld gonsde het en gonst het nog, over de schorsing van enkele bestuursleden van de Venlose voet balvereniging VW en de Heracles- speler Fr. v. d. Veen. Overtreding der amateursbepalingen? De Commissie van Beroep van de KNVB zal het de finitief moeten uitmaken. Maar in tussen is er in Amsterdam een be roepsvoetbalbond opgericht, die ove rigens eerst door de FIFA erkend zal worden als de K.N.V.B. er mee ac- coord gaat. Agrarische sector. De bodemproductie in ons land was in 1953 lager dan in 1952, vooral van tarwe en rogge. Ook van haver werd minder geoogst, van gerst daarente gen meer dan het vorig jaar. De Nederlandse landbouwers heb ben dit jaar bezorgd naar de Ver enigde Staten gekeken, waar de-sur- plusvoorraden zich ophopen, doch nu er geen aanwijzingen bestaan dat de Amerikanen deze voorraden onbe heerst op de wereldmarkt zullen gooien, haalt men langzamerhand wat verlicht adem. Onder deze om- De bromfiets veroverde in I95S Nederland. standigheden vond het landbouwbe leid van minister Mansholt jjan ook vrij algemene instemming, behalve op het gebied van het landbouwon derwijs, waar de bewindsman vlak voor Kerstmis nog een principiële ne derlaag in de Kamer te slikken kreeg. De volksvertegenwoordiging wenste bijzonder onderwijs. Doch eigenlijk was dit eerder ten onderwijskwestie, die in Nederland altijd bijzonder gevoelig gelegen heeft. En dan wil het Nederlandse volk, zoals dit jaar Tot uiting kwam, te- fenover de gestegen melkprijzen nu och ook wel weer eens de voldoening hebben, werkelijk volle melk te drin ken. Huisvrouwen hebben zelfs een officiële „twee glazen proef" geno men. Overzeese gebiedsdelen In de regeling der verhouding tot de Antillen en Suriname kwam dit jaar enige vooruitgang. Het principe van zelfbeschikkingsrecht werd op- fenomen in de preambule van het tatuut, terwijl uitdrukkelijk werd bepaald, dat het recht van secessis (afscheiding) hieronder niet is begre pen. Een drietal Nederlandse ministers, waaronder prof. Kernkamp, zal op 8 Januari naar Willemstad reizen om met de vertegenwoordigers van de West in de zg. Kleine Commissie het Statuut verder uit te werken. Indonesië Hoewel er formeel nog een Unie bestaat met Indonesië, werd de ver houding tot dit vroegere Nederlandse gebiedsdeel in de loop van dit jaar voortdurend slechter. Men moet vast stellen, dat deze verslechtering Uit sluitend is toe te schrijven aan maat regelen van Djakarta, die er, allen bijeengenomen, op gericht schijnen te zijn, het leven van de nog in Indone sië werkzame Nederlanders hoe lan ger hoe onplezieriger te maken. In Maart werd het immigratiequo tum teruggebracht van 20.000 op 8000 met het gevolg, dat er jaarlrjks niet meer dan 2000 Nederlanders tiet land mogen binnenkomen. Op 21 April werd overeengekomen dat de Nederlandse militaire missie, waarvan Indonesië veel voordeel had, zou worden teruggetrokken. In December werden de transferbe palingen zozeer ten ongunste van de Nederlanders gewijzigd dat een mas sale uittocht van de aldaar nog werk zame landgenoten in het verschiet ligt. Ook werd het in de loop van dit jaar steeds duidelijker, dat tal van Nederlandse ondernemingen zich voorbereiden op een geleidelijk terug trekken van hun belangen. Daar tussendoor kwamen meldin gen binnen van Indonesische infiltra ties aan de kust van Nieuw Guinea, dit stuk Nederlands grondgebied, waarover nu alle partijen zie de verklaring van het Tweede Kamerlid Frans Goedhart het eens zijn dat het bij ons land behoort te blijven. Koninklijk Huis. Koningin Juliana en Prins Bern- hard maakten begin Mei een officiële reis naar Noorwegen, enkele weken later gevolgd door een bezoek aan Denemarken. In Kopenhagen hield de Koningin een gedenkwaardige rede voor Deense studenten met als grondmotief: „Binnen een kwart eeuw zullen w\j in .het vrije Europa allen in hetzelfde huis wonen of wij zullen sterven in de zelfde ruïne". Prins Bernhard maakte goodwill- reizen naar de Canarische Eilanden, de Verenigde Staten (waar hij door president-Eisenhower werd ontvan gen) en Ethiopië. Enkele cijfers. Nadat bekend was geworden dat de watersnoodvamp 133.000 ha. cul tuurgrond (5.7% van de totale opper vlakte in Nederland) had verwoest, bracht het Nederlandse volk spon taan 133 millioen gulden bijeen voor het Rampenfonds, waarvan aan het eind van dit jaar rond 50 millioen was uitgekeerd ter vergoeding van huis- raadschade. Ditzelfde Nederlandse volk ver teerde het vorig jaar 675 millioen aan roken, 500 millioen aan gedistil leerd, bieren en wünen, 440 millioen aan snoep en 103 millioen aan verma kelijkheden, in totaal 1718 millioen of ten naaste 8% van het nationaal inkomen. Dit jaar zullen de cijfers er wel niet zo ver naast liggen. Het beeld, dat wfi hierboven hebben geschetst, is niettemin het beeld van een sober, hardwerkend volk, dat op zijn tijd naar ontspanning vraagt om dat het weet, dat die verstrooiing noodzakelijk is, wil het zijn arbeids- lust behouden tegenover de belangrij ke taak. 'n gestadig groeiende bevol king op een zeer klein territoir in le ven te hóuden niet alleen, doch het een menswaardig bestaan te verze keren op ten minste het niveau, dat tot dusver bereikt werd. In deze gemoedsgesteldheid gaat Nederland met vertrouwen het jaar 1954 in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 10