Inspecteur C. Kuiper was ruim 40 jaar in dienst van het onderwijs Zeeuwse Almanak Wordt U gekweld RESULTATEN BIJENTEELT DIT JAAR NIET ONBEVREDIGEND GEMEENTE K0UDEKERKE EEN SLECHT VERLIEZER... Agenda 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 19Ö3 EEN AFSCHEID „Een goede onderwijzer gaat altijd ontevreden naar huis" Een bekende figuur uit de onderwijswereld, de heer C. Kuiper, inspec teur van het L.O. te Goes, gaat de dienst met pensioen verlaten. Zes-en- veertig jaar lang heeft hy in onderscheidene functies zyn beste krachten gegeven aan de opvoeding van het kind. Niet alleen Ln de inspectie Goes heeft hij zich hiermee de waardering en hoogachting verworven, doch door de verschillende leerboeken en handleidingen welke van zyn hand verschenen en de leermiddelen welke hy ontwierp, neemt de heer Kuiper ook een vooraanstaande plaats in op onderwijsgebied in overig Neder land. En dan te weten dat zijn belangstelling aanvankelijk niet naar het onderwijs uitging, zoals de heer Kuiper ons in een gezellig onderhoud toevertrouwde. Ieder die hem echter in dit werk heeft mogen gadeslaan, zal hebben ervaren, dat het zjjn volle Uefde heeft. Wanneer wij vragen naar de loop baan van de heer Kuiper kan hij hierop slechts aarzelend antwoorden. „Ik werk nooit in het verleden", merkt hij lachend op. Hiermee tekent hij zich als een man, die steeds het oog op de toekomst heeft gericht. Daarom kan hij moeilijk een terug blik geven op de ontwikkeling van het onderwijs in de afgelopen jaren. „Voldaan over hetgeen bereikt is, kan men nooit zijn, omdat men bij het onderwijs niet uitgepraat raakt. Een goede onderwijzer gaat altijd on tevreden naar huis. Het kan altijd nóg beter, zowel vóór als in de klas". De heer Kuiper, die in Oostzaan werd geboren, begon zijn loopbaan by het onderwijs aan twee burger scholen te Amsterdam, waar hrj on geveer acht jaar werkzaam was. Hierna was hij 21 jaar verbonden aan de Heldring-gestichten te Zetten, als hoofd van onderwijs en leraar aan de Kweekschool. Hier kon hij zich ten volle wijden aan het buiten gewoon onderwijs, dat zijn bijzondere belangstelling had. En juist zijn lief de voor deze tak van onderwijs werd oorzaak, dat hij dit vaarwel zegde. Toen in de dertiger jaren de kinder verzorging door de drastische bezui nigingsmaatregelen rigoureus werd besnoeid, kon de heer Kuiper het niet over zijn hart verkrijgen, zijn eigen levenswerk af te breken. Hij solliciteerde naar een inspecteurs functie en „het eerste schot was raak". Zo kwam de heer Kuiper byna ze ventien jaar geleden als inspecteur van het lager onderwijs naar Goes. Aanvankelijk had hij ook een vijftig tal Zeeuwse kleuterscholen onder zyn hoede, doch enkele jaren geleden zijn deze naar een aparte inspectie voor het kleuteronderwijs overge gaan. Een algemene indruk over de ontwikkeling van het onderwijs in deze inspectie? „Die is moeilijk te geven. Wanneer ik mijn werk vergelijk met een be drijf. heb ik 150 „filialen" en ieder „filiaal" ontwikkelt zich op een an dere wijze". Advertentie. door rh"iu;iatiek, spit. ischias, noofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe' vlucht tot Togal. Het middel dal baat. v aar andere falen. Laat U dm niet langer kwellen, maar gebruik i'p-»«imqhv Togal. Togal zuivert door de .lieren en is onschadelijk vooi hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95 Inderdaad ajjn er in de afL periode vele nieuwe scholen gebouwd, terwyl meubilering, verlichting, speelplaatsen en toiletinrichtingen sterk zijn verbeterd. Toch waren er ook by de komst van de heer Kuiper reeds zeer goede scholen, welke voor de huidige niet behoeven onder te doen. In verschillende gemeenten neemt het streven nog toe om het onderwijs zo goed mogelijk te verzorgen door mooie scholen te bouwen, passend yoor het kind. Het peil van het onderwijs, dat goed genoemd mag worden, doet ze ker niet onder voor dat in andere in specties, terwijl de resultaten van het UX.O.-onderwys hier buitenge woon goed zyn. De onderwijsvernieuwing waarover men tegenwoordig zo vaak spreekt, wil de heer Kuiper liever betitelen met „verfrissing". Veel wat als „nieuw" wordt aangekondigd, bracht de scheidende inspecteur zelf dertig jaar geleden reeds in practjjk. PROBLEMEN. Een groot probleem vormt het te kort aan leerkrachten. De Februari- ramp heeft hieraan geen goed ge daan. Versclüllende prima leerkrach ten hebben Zeeland het laatste jaar verlaten, terwijl de trek naar deze provincie niet groot is. Men krygt de indruk, dat men buiten Zeeland denkt, dat de gehele provincie jnder water heeft gestaan. De heer Kuiper voorziet daarom vooral voor Schou wen, grote moeilijkheden om voldoen de onderwijskrachten te krijgen. EEN VEELBEWOGEN PERIODE. En met het aansnijden van dit pro bleem, komt het gesprek op de laat ste, veelbewogen periode uit de loop baan van de heer Kuiper. Eigenlijk had hrj in October 1952 de dienst reeds willen verlaten. Hij zou nog blijven tot Maart 1953, doch toen de ramp over Zeeland kwam, deed de minister van onderwijs nogmaals een beroep op de heer Kuiper, die beter dan iemand anders, op dc hoogte was met de plaatselijke situatie. Vele pro blemen heeft de scheidende inspec teur in de rampgemeenten helpen op lossen, vele waardevolle adviezen heeft hij gemeente- en schoolbesturen mogen geven, doch vooral op Schou wen zal in de naaste toekomst nog zeer veel moeten gebeuren. „Maar dat zal het werk zyn voor mijn op volger, die een zware taak krygt". Voorlopig zal de heer Kuiper nog in Goes woonachtig blijven en zo lang h^ zich nog zo fit voelt als thans, hoopt hij zij het wat kalmer aan VAN TOT Slijpt Maandagmorgen ontving de thans 10-jarige heer J. P. F. M. Lippens te Aardenburg uit handen van burge- meestei J. M. A. C. van Dongen de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Lippens is thans vijftig janr werkend lid (tamboer) van de Kon Muziekvereniging- „Aardenburgs Fan fare" en dit feit werd te zijnen hui ze in intieme kring gevierd. Het be stuur van de muziekvereniging bood hem mede namens de werkende le- JAAPJE...... De vrijmoedige blik in de ogen van het ongeeer vierjarig knaapje, dat aan de hand van zyr mama de bus tn Terneuzen beklom, deed liet ergste vrezen. Temeer omdat er in liet ver voermiddel reeds een enigszins ont luisterd kijkend heer was gezeten, op wiens hoofd een wat uit de toon val lend hoofddeksel prijkte „Kijk eens, Jaap je, wat eenmooi hondje", sprak de moeder afleidend, maar Jaapje vloog er niet %n. By wierp een achteloze blik uit het ven ster op de toevallig passerende straat hond en wendde toen zijn staalblauwe oogjes weer doordringend op de heer met het hoofddeksel. Mama kénde uiteraard haar spruit en besloot tot een zuiver defensieve houding. Ze wendde zich af van haar eigen vlees en bloed en begon kramp achtig te doen alsof Jaapje niet be stond, Het kostte haar wel enige moeite, vooral toen zoonlief gedu rende de rit naar IJzendijke her- haakle malen trachtte luiar aandacht te trekken, maar zij wist in haar houding te volharden. Stralend van vreugde over haar dit maal geslaagde manouevre verhief zij zich in IJzendijke van haar zetel om met Jaapje de bus te verlaten. Dankbaar gestemd jegens het zoon tje. dat zich wél had gedragen. AlthansTot dan toe. Want juist toen mama de bus wilde verlaten, gil de Jaapje nog met een hoog stemme- tje: .JZijk es wat een raar petje. Net een cadetje INSPECTEUR C. KUIPER het kan altyd beter zijn werkkracht nog dienstbaar te kunnen maken aan de gemeen schap. Op zyn bureau ligt de kopij reeds gereed voor een nieuwe hand leiding ten dienste van de leerkrach ten. „MIJN LEVENSWERK". Met enige weemoed in zyn stem, wyst hij ons tenslotte op een aantal ordners in zyn boekenkast. „Daar staat mijn levenswerk". Een levenswerk, dat de neer Kuiper helaas niet meer kan be ëindigen. Tiidens zijn 21-jarig verblyf op de Heldring-gestich ten, maakte hy een studie van het buitengewoon onderwijs in al zijn vertakkingen. Het was zijn plan geweest, om hierover een boek te schrijven. Het theore- tisene deel van deze studie staat in de joekenkast, doch het prac- tische deel het observatie- materiaal van 21 jaar be rustte op de Heldring-gêstich- Onderzoek Braakmanplan G. S. hebben voorgesteld aan de N.V. Waterleiding -faatscliappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" een bijdrage van f 5000.te verlenen in de kosten van onderzoek inzake het z.g. Braak manplan. Tijdens het onderzoek in de afde lingen, wees een lid van de Prov. Sta ten er op, dat in het voorstel wordt gesproken ran „de kosten van uit werking". geraamd op f 25 000. terwijl in het ontwerp-besluit dit be drag als „de kosten van het onder zoek" wordt genoemd. G.S. antwoord den. dat slechts sprake :s van deelna me in de kosten van het onderzoek. Andere leden verklaren verheugd te zyn over het voorstel en onderschrij ven de mening van G.S., dat de pro vincie belang heeft by de industriële ontwikkeling van deze streek. Subsidies te laag voor herstel monumenten? Een lid van de Prov. Staten vestig de er tijdens het onderzoek in de af delingen van .iet voorstel van G. S. inzake bijdragen in de kosten van herstel van monumenten van geschie denis en kunst, de aandacht op, dat Zeeland een lagere subsidieregeling heeft dan de andere provincies. Als gevolg van de financiële regeling in Zeeland, heeft de Rijksdienst voor Monumentenzorg, volgens dit lid, moeilijkheden gehad bij het herstel van monumenten. Hij acht het daar om nodig een regeling te maken, die gelijk is aan de overige in Nederland. G.S. antwoordden hierop, dat zjj er van terug schrikken een hogere sub sidieregeling voor te stellen, omdat de betreffende begrotingspost dan aan stijging onderhevig zou zyn. Het aantal aanvragen is niettegenstaande de minder gunstige regeling, nog steeds zeer groot. Met het ministerie van O.K en W. is het vraagstuk be sproken en na kennis genomen te hebben van de Zeeuwse toestanden op dit gebied, heeft men op het ministe rie de overtuiging, dat de regeling niet zo ongunstig Is als werd voorge- ten en ging tijdens de oorlog door brand verloren TEGENSLAG. En hoewel de heef Kuiper lachend opmerkt, Jat hei misschien wel goed is dat het materiaal verloren ging, „omdat mogelijk het boek een mis lukking zou zijn geworden" mag dit verlies van een vrucht van lange en gedegen studie zeker voor het onder wijs betreurd worden. Woensdag 6 Januari a.s. zal offi cieel afscheid van inspecteur Kuipei worden genomen in een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Ongetwijfeld zal het hierbij niet aan belangstelling ontbreken. Na afhandeling van de verenl- ringszaken, hield de heer J. H. J. Evers, leraar in alg. dienst van de Rijksbijenteeltconsulent voor het Zui den, een vlotte en interessante lezing over „De Aalster methode". Hierbij gaf inleider aan, hoe het mogelijk is door deze methode met nog groter succes bijen te houden. Tenslotte werden nog twee zeer in teressante films over het leven van de bijen vertoond. den een fraai uitgevoerd diploma aan en tot verrassing van de jubilaris kwam ook het college van B. en W zijn gelukwensen aanbieden. Nadat de burgemeester de heer Lip pens het eremetaal had opgespeld en hem had toegesproken, dankte de on derscheidene voor de hem verleende eer en sprak hij de hoop uit nog vele jaren verkend lid van de muziekver eniging te mogen blijven. SOUVENIRS. Bij de herverkavelingswerkzaamhe den werd op een stuk grond van de heer K Kik in Bruinisse, langs het voormalige Anthoniesdreefje, een land mijn opgegraven. Gelukkig kon een en ander geschieden zonder persoonlijke ongelukken. De politie heeft het ge vaarlijke voorwerp onschadelijk ge maakt Bij het graafwerk voor de bouw van een r.k lagere school aan de Land- bouwstraat te Schoondijke, bleek op het bouwterrein not een opgevulde bornput te zyn Omwonenden ver klaarden, dat bij het dichtmaken nog munitie was begraven, zodat de H. V. D. moest worden ingeschakeld. UIT DUÏVENDIJKE In een rondzendbrief aan de ge- evacueerde inwoners van de gemeente Duivendyke deelt de burgemeester mede. dat deze gemeente op een ge deelte van het Lage Land na, droog gevallen is. Enkele inwoners zijn in hun woningen terug gekeerd maar dat betreft er maar weinigen omdat de meeste woningen verloren gingen. Loo- perskapelle ziet er het meest trooste loos en verwoest uit. Officieel is nog niet bekend of Looperskapelle mag worden herbouwd. Het is wel vanzelf sprekend, dat zij die daar woonden er ook wensen terug te keren. Men make evenwel eerst plannen indien er over de herbouw meer gegevens zijn Nood zakelijk wordt geacht de bebouwing der gemeente meer te concentreren. De gemeente Amsterdam brengt de drie begraafplaatsen keurig- in orde- De raad besloot geen graven meer uit te geven te Looperskapelle en te Brij- dorpe Zaken, die met een en ander verband houden kan men het beste met de gemeente-secretarie regelen. VAN HET NAJAAR GEPROFITEERD Bevelandse imkers vergaderden in Goes De Bevelandse imkers, die op moderne manier bijen houden, kunnen te vreden zyn over de in 1953 behaalde resultaten. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de afdeling N. en Z. Beveland van de Vereniging tot be vordering der byenteelt in Nederland, in zyn openingswoord voor de Dins dag in hotel „Centraal" te Goes gehouden algemene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. A. van Willegen, was door ziekte verhinderd, zodat de secretaris, de heer I. Ph. v. d. Plassche voorlezing deed van de openingsrede Hierin werd herinnerd aan de Februari-ramp, waardoor ook vele leden hun bijen en materiaal verloren. Door het uitzonderlijk mooie na jaarsweer is dit jaar de inwintering buitengewoon goed gegaan. Zelfs tot eind October konden de bijen nog heel wat stuifmeel verzamelen. De voorzitter had zelfs op 24 en 26 December waargenomen, dat de bijen stuifmeel verzamelden op wilgenkatjes, welke normaal van begin tot eind Februari bloeien, doch nu reeds omstreeks Kerstmis begonnen te bloeien. De vraag naar honing nam in het af gelopen jaar belangrijk toe. Zelfs voor heide-honing werden goede prij zen betaald. Mede in verband met de watersnood werden geen excursies georganiseerd. Daar verondersteld werd, dat voor het houde:. van een byenmarktt weinig belangstelling zou zijn, werd deze in 1953 niet gehouden. Tot afgevaardigde naar de lande lijke algemene vergadering werd be noemd de heer K. Helder te Goes, terwyl als bestuursleden werden her kozen de heren S. Dekker, 's-H. Hen drikskinderen en P- van 't Westeinde. 's Heer Arendskerke. De rekening van de penningmees ter, de heer S. Dekker sloot met een batig saldo. Voorts werden enkele mededelingen gedaan over de hulp aan getroffen imkers. Er werden reeds 22 volken uit Nijmegen ontvangen, terwyl in 't voorjaar nog zendingen uit Assen. Borne en voor Kruiningen uit Apel doorn worden verwacht. GED. STATEN MENEN: De kwestie van het waterwingebied Het voorstel van Ged. Staten In zake het Streekplan Walcheren ln verband met de waterwinning te Dis hoek is grondig in de afdelingen van de Prov. Staten onderzocht. Daarbij z\jn tal van opmerkingen gemaakt, waarbij aandacht zowel aan het standpunt viin Ged. Staten ais aan dat van Koudekerke werd ge schonken. Van de zijde van Ged. Staten werd op de opmerkingen van de Staten leden o.m. geantwoord, dat het „zui ver stellen van het waterwingebied door onteigening zeker in strijd zou kunnen zyn met de recreatie-moge lijkheden van Koudekerke. In 1951 is een commissie benoemd tot onderzoek van de mogelijkheden tot zuiverstelling van het waterwin gebied. In volledige overeenstemming met Koudekerke en Biggekerke zyn maatregelen vastgesteld. Duizenden zyn uitgegeven voor maatregelen, die de recreatie zomin mogelyk zouden schaden, dus geen prikkeldraad maar afscheiding door een sloot waarach ter een bescheiden beplanting. In het Noordelijk gebied is een omheining verplaatst, welke echter tot driemaal toe is verbroken. De sloot werd met huisvuil gedempt en de beplanting door het publiek vertrapt. De ge meenten zijn hierop gewezen. De hoe veelheid water die net gebied levert is voor Walcheren zeer dringend no dig. Ook al zou de infiltratie-proef slagen kan toch geen enkele bron worden gemist. Andere waterwinge bieden, die zeer veel uitgestrekter zyn worden geheel afgesloten. Hier is een strook van 150 meter breed toch niet te veel? De gemeente moet begrijpen, dat er tegenstrijdige belangen zijn. De eisen van Koudekerke inzake onbeperkte uitbreiding van gebouwen zyn onaan- Prov. Staten spraken over: subsidie „Nieuw Walcheren" Tijdens de afdelingsgewijze behan deling door de Prov. Staten van het voorstel van Ged. Staten om de Stich ting „Nieuw Walcheren" een subsi die van f 15.000.te verlenen ten be hoeve van de folkloristische manifes tatie in 1954, werd door een der 'eden opgemerkt, dat een dergelijke mani festatie schrijnend zou kunnen zijn in verband met de watersnoodramp. Een ander lid verklaarde echter, dat hier niet gesproken kan worden van „fees telijkheden", maar van herdenkings plechtigheden van Walcheren's her rijzen, door welke opmerking het eerste lid zijn bezwaar als vervallen beschouwde. In een andere afdeling vroeg een lid of G S. de provincie reeds hersteld achten. Hij vraagt zich af of de her- G.S antwjotdden hierop, dat de herdenking in 1954 gehouden wordt, omdat deze in 1953 niet wenselijk werd geacht in verband met de ramp. Met het oog op het Koninklijk bezoek wil „Nieuw Walcheren" het herstel en de wederopbouw van Walcheren tot uitdrukking brengen en G.S. me nen de manifestatie door het verle nen van een subsidie mogelyk te moe ten maken. In de derde afdeling uitte ook een lid de vrees, dat velen uit het ramp gebied deze herdenking als niet pas send zouden aanvoelen. Deze mening werd door weer een ander lid bestre den. Een lid van G.S. zei genoemde opvatting te kunnen begrijpen, maar is van mening, dat niemand aan de gebeurtenissen aanstoot behoeft te nemen, daar het hier een algemene provinciale demonstratie betreft vaardbaar. De verzekering werd ge geven, dat de raad van commissaris sen van de Waterleiding Mij., waar in dne leden van Ged. Staten zitting hebben zo soepel mogelyk zal optre den inzake de recreatiebelangen van de gemeente. Met vertrouwen Kan worden afgewacht, hoe de houding van de Staten-Generaal zal 4jn te genover het onteigenings-ontwerp Een lid van Gea. Staten betoogde, dat zowel de deskundige van Kou dekerke als het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening Lot de con clusie komen, dat de huidige opper vlakte van het waterwingebied ge handhaafd dient te worden. Voorts meende deze spreker, dat het niet op de weg van de Staten ligt zich verder met de uitvoering van de mogelijkheden van het winnen van water te bemoeien, daar slechts het vaststellen van het Streekplan Walcheren aan de orde is. ">e aan deze vaststelling verbonden onteige ning was echter reeds aan de orde, voordat er van het vaststellen van het Streekplan Walcheren sprake was. Een ander lid van Ged. Staten was van mening, dat by het niet aan vaarden van de conclusie van het col lege er wen ongewenste lacune in het Streekplan zou ontstaan. Van de zijde van Ged. Staten werd voorts opgemerkt, dat de gemeente Koudekerke volgens haar laatste brief over deze kwestie geen goed verliezer schynt te zijn. Koudekerke heet het volle oond gehad, zo werd betoogd, zodat ver der op deze zaak niet kan worden teruggegrepen. Tenslotte delen Ged. Staten mede, dat het verslag van het onderzoek door de afdelingen geen wijziging brengt in hun mening, dat in het wa terwingebied te Dishoek geen ver andering dient te worden gebracht. Advertentie TEGEN hoest Dag en nachtHet machtige gebou wencomplex van dc P.Z.E.M. te Vlis- singen is niet allee, overdag impo sant ook gedurende de nachtelijke uren, als 'e hebovwi n baden m een zee van licht, zyn z\j indrukwekkend. MIDDELBURG Vandaag Electro: „Een moederhart spreekt", (14 i j. 7 en 9 15 uur; Boek handel van Benthem en Jutting. An tiek-tentoonstelling, 9—1b uur. VLISS1NGEN Vandaag Alhambra- .Road to Ball" (14 jt 7 en 9 uur; Luxor: „Gero. nimo' (14 Jr.). 8 uur. GOES, Vandaag Grand. „Happy Landing", (a.L), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2