PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles waarschuwt Chinezen uit Indo-China te blijven Nieuwe raadhuis van Westkapelle vrijwel gereed GOEDE ONTSPANNING VOOR KONINKLIJKE FAMILIE 196e Jaargang-No. 306 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshairdt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5.45 p. kw., £r. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN •Woensdag 30 Dec. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p advertentie 1 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent ,3rieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, BrouweNjstr. 2; Zierikzee, N Bogerdstr. C 160. telef 20. MOSKOU'S VOORSTEL AANVAARD Stemmen in Parijs om vredes onderhandelingen te beginnen Op zyn persconferentie in Washington deelde Dulles gisteren mede, dat het Russische voorstel om de conferentie van Berlyn tot 25 Januari uit te 9tellen, is aanvaard. De Amerikaanse pers heeft de betekenis van het nieu we Vietminh-offensief sterk overdreven. Noch Frankrijk, noch Indo-China vroegen om meer hnlp om het offensief te bedwingen. Dulles waarschuwde de Chinezen wederom voor daadwerkelijke inmen ging' in Indo-China en hervatting van de vijandelijkheden in Korea. Het offensief van de Vietminh Is volgens Franse berichten tot stilstand gekomen. Thailand acht de Vietminh-troepen niet sterk genoeg om een nieuwe agressieve actie tegen Thailand te ondernemen. Dulles motiveerde het terugtrekken van twee divisies uit Korea met er op te wijzen, dat de Amerikaanse zee- en luchtmacht in het gebied van Korea is versterkt om te kunnen in grijpen,, indien de Chinezen tot acties ovèrgaan in Korea of Indo-China. De V.S. wensen voorts niet, dat er een groot deel van hun strijdkrachten op liet Aziatisch vasteland gebonden is. Er bestaat geen plan om eenheden van andere landen terug te trekken. Franse Uniestrydkrachten voeren tegen Cockerill Sluiting der mijnen in de Borinage Ook de Belgische geestelijkheid heeft thans stelling genomen tegen de door de vennootschap Cockerill aangekon digde sluiting van een zevental mij nen in de Borinage, dat zij niet langer rendabel acht. De bisschop van Doornik, mgr. Him- mer, heeft nl- in de kerken van zijn bisdom een schrijven voorgelezen, waarin hij o.a. zegt, dat niets de ern stige verplichting der directie van Cockerill ongedaan kan maken bij de beslissing de mijnen te sluiten, re kening te houden met de rechten der betrokken arbeiders. Het is onaanvaardbaar, dat de be slissing hiertoe uitsluitend genomen zou kunnen worden door de „financiële dictatuur". De bisschop van Doornik dringt er tenslotte verder bij de werkgevers op aan de werknemer zijn bestaan te ver zekeren ondanks de scherpte van een economische crisis, met hem samen te werken in de ondernemingsraden en hem, waar zulks mogelijk is, mede zeggenschap te verlenen in het beheer van de onderneming. Hasselman Luitenant-generaal heeft dit jaar, op grond van een circulaire van de minister van oorlog, aan het leger het rondzenden van Kerstkaarten verboden. Omdat liet hier een on-Nederlands gebruik zou betreffen. Afgezien van het feit, dat ook de- fenen, die hun pensioen reeds lang en reed genieten, al in hun prilste jeugd Kerstkaarten zullen hebbenontvan gen en verzonden, doet dit verbod ook'om andere redenen minder pret tig aan. Immers dit jaar was voor het eerst de helft der dienstplichtigen niet met verlof, maar geconsigneerd in de garnizoensplaatsen. Men kan zich voorstellen, dat juist deze militairen daardoor meer dan anders de behoef te gevoelden om familie, vrienden en kennissen van hun medeleven te doen blijken. Dat zou gemakkelijk geweest zijn, als de gebruikelijke Kerstkaarten, voorzien van afbeeldingen en emble men op het leger betrekking hebben de, in de cantme verkrijgbaar waren geweest. Maar bovendien: aan de Koninklij ke Marine werd wel toegestaan, wat aan de landmacht verboden was. Waar blijft hier de logica bij een mi nister, die zowel de portefeuille van oorlog als van marine beheert? En dat on-Nederlandse van het gebruik! Verbiedt generaal Hasselman (of de minister) zichzelf en zijn onderge schikten ook het deelnemen aan cocktailparties Die zijn toch ook on-Nederlands. Zij hebben zelfs geen Nederlandse naam Indonesië Is tientallen jaren lang het tropengebied geweest, waar de hygiëne en de medische verzor ging spreekwoordelijk goed waren. Dat was in de tijd waarin Indonesië nog niet zelfstandig was. Thans treft men er nog maar één arts aan per 58.000 inwoners. En daarmede is Indonesië het tropenge bied geworden, waar hygiëne en me dische verzorging het slechtst zijn. Overal is de situatie beter. Van de 1400 artsen, die Indonesië rnk is, zijn er nog 300 Nederlanders. Maar die maakt men het leven zo onaange naam mogelijk. Men vraagt zich af, waarom de re gering van Indonesië afkerig blijft van iedere vorm van samenwerking met Nederland, zelfs wanneer de be langen der gehele bevolking met die samenwerking zyn gediend. Want dat met een ontstellend gebrek aan ari sen de Indonesiërs gediend zyn, zal toch wel niemand willen beweren. verkenningen uit om de positie van de Vietminh-troepen te bepalen. De Unietroepen, die door de snelle rode opmars zyn afgesneden, pogen hun linies weer te bereiken. Generaal Giap zou pogen op te marcheren naar de Noordelijk gelegen hoofdstad Vienti ane en de residentie Loeang Prabang Overigens wordt verklaard, dat het Franse opperbevel „de toestand ste vig in handen heeft". In Frankrijk zelf is men er niet zo genist op. Herriot vond het de hoog ste tyd om in Indo-China te gaan on derhandelen. De gemeenteraad van Parijs keurde met 45 tegen 85 stem men een communistische resolutie goed, waarin de regering wordt uit genodigd vredesonderhandelingen te beginnen. In Noord-Laos, dat nu van de rest van In'do-China is afgesneden, zijn de voedselprijzen sterk gestegen. De bevoorrading van dit gebied, waarin Vientiane en Loeang Prabang liggen, geschiedt n.l. normaal voor tachtig procent van Saigon uit via de rivier de Mekong, die nu bij Thakhek dooi de Vietminh wordt beheerst. In Vien tiane worden electriciteit en benzine reeds gerantsoeneerd. Woningnood in B:lgië weldra ten einde? Maar hoge huurprijzen De woningnood in België zal weldra tot het verleden behoren. Reeds thnns ziet men overal in de hoofdstad ap partementen en huizen te huur staan en de huurprijzen vertonen een lichte neiging tot dalen. Alleen al in 1952 bedroeg het aantal huizen dat in par ticuliere opdracht werd gebouwd meer dan 25.000. Waar in 1947 100 woningen nog aan 417 personen een onderkomen moesten bieden, bedroeg dit getal voor 1952: 403. Alles doet verwach ten dat dit cijfer voor 1953 nog bene den de 400 zal liggen. Voor 1953 be schikten de officiële bouw- en crediet- instellingen over een bedrag van ruim fr. 5 milliard, waarvan X grootste gedeelte in nieuwbouw werd belegd. Van de 28.622 huizen, die in 1952 in totaal werden gebouwd, waren er bij na 20.000 voorzien van badkamer of douchecel. De huurprijzen in België zijn intus sen nog steeds heel wat hoger dan in Nederland. Voor een flat met vier kamers, keuken en badkamer betaalt men al gauw een huur, die varieert van fr. 2.500 tot 5.000 per maand en zelfs arbeiderswoningen doen nog een huur, die ligt tussen de fr. 750 en fr. 1.500 per maand. Dader van aanslag bij Almelo gegrepen Bekentenis afgelegd Tussen Raalte en Njjverda! werd H. L. S. uit Wierden aangehouden, die verpleegd wordt, in de rykspsyehi- atnsche inrichting te Woensel by Eindhoven en met proefverlol de Kerstdagen thuis had doorgebracht. Hii wordt verdacht van de moord aanslag op de wachtmeester C. Bar- neveld, op tweede Kerstdag bij Alme lo. De 21-jarige S. legde op het politie bureau te Nijverdal een volledige be kentenis af èn zei, de daad gepleegd te hebben met een zogenaamd Cana dees leapmes van zijn broer, S. is naar Almelo overgebracht en aldaar ingesloten. Hij verklaarde de aanslag uit wraak tegen wachtmees ter B. gepleegd te hebben, daar deze. hem eens in een cel had gestopt, Ach teraf bleek een collega dit destijds te; hebben gedaan. Het damesrijwiel, waarop S. reed, had hij in Balkbrug gestolen. Hij vond liet jammer, dat hij de oolitieman niet had doodgeslagen. Het verhoor werd erg bemoeilijkt door de geestestoestand van de jon ge man. Wel bekende hij nog een in braak te Almelo op zijn geweten te hebben. „Onderwijzers rijp voor zenuwinrichting" Ook Christelijke onderwijzers klagen De Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland hield in Utrecht haar algemene vergade ring. De voorzitter, de heer T. Bos wees er op. dat de zaak van de fusie met „de grote" nog lang niet rond is. In 1954 zal de kogel echter door de kerk moeten en de voorbereidingen zijn dan ook in volle gang. De onderwijzers worden rijp voor zenuwinrichtingen. Lieve opa's en opoe's staan nu voor de klassen en het principe van de gehuwde onder wijzeres, die in het huishouden be hoort, is opgeborgen. Het openbaar onderwijs heeft onlangs in Utrecht gedemonstreerd voor ouders en on derwijzers. Spreker betreurt het, dat niet het gehele onderwijs aaneenge sloten is opgetreden om zijn misnoe gen tot uiting te brengen. In de bezoldiging is de verhouding met het M.O. volkomen zoek. Weldra zal actie gevoerd worden o.a. voor de volkomen scheefgetrokken marges voor het actenbezit De nood der ge- pensionneerden in het algemeen noemde spreker zo hoog gestegen, dat de regering daaraan niet meer voorbij kan gaan. Het v.g.l.o. worstelt op het ogenblik om zijn plaats. Maar deze school be hoort het overgangsinstituut te zijn voor elke 12-jarige voor verder on- derwijs. Het ledental steeg tot 1258. De tweede dag van de vacantie van de Koningin en de Prinsesjes in Grindelufald bracht een overvloedig pak sneeuw zeer ten genoege van alle vacantie-gangers. De prinsessen vermaakten zich met sledevaarten. De vier prinsessen tezamen in een slee tijdens de sneeuwval op Dins dagmiddag. Van links naar rechts: Irene, MargrietMarijke en Beatrix. Telefoto-A,N.P.) Zware straf geëist tegen automobilist Aanrijding door veel te hoge snelheid Vijf maanden gevangenisstraf, waar van viei maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar benevens ontzegging uit de rijbevoegdheid vooi de duui van 2'6 jaar, eiste de officiei van justitie bij ie Utrechtse rechtbank tegen de 18-jarige groentenhandelaai J. H. van H. te Doorn wegens het zwaar lichamelijk letsel aanbrengen door schuld. Toen de jongeman op 27 September jl. eet, gezelschap voetbal Iers van Doorn naar Amersfoort ver voerde met zijn auto. reed hij op de Amerfoortseweg onder de gemeente Maarn een aldaa fietsende dame. me vrouw K F aan Het slachtoffer be kwam een hersenschudding, een sleu telbeenbreuk en een shock. Verdachte reed met een snelheid van ongeveer 100 km. per uur. SKI-PRESTATIES IN GR1NDELWALD Het sneeuwt onophoudelijk „Ik ben .zeer verbaasd over de prestaties van de Koningin" zo zeide Fritz Schluneggen, de skileraar, toen wij hem gisteren aan de thee troffen. „Direct gistermiddag ben ik met de Koningin de Firstbahn tot Bort opgegaan en dat hebben we vanmorgen weer gedaan. Zij skiet uitstekend, vooral als men bedenkt dat men in uw land die sport niet kan beoefenen". 'Hans Bohren de leraar van de oudste twee prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorderde skiloopsters" zo zeide hij. ..Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt Of -e nu op de piste naar beneden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voortreffelijk" Gistermorgen was hy met ze de Firstbahn tot en met de laatste étappe (220C meter) o*j geweest *n gistermid dag dt kleine Scheidegg Voor de af daling daarvan moet men een zeei geoefend skiër zijn Maai de prinses sen speelden hei klaai om de 1100 me- ter hoge Scheidegg-afdaling binnen het Poging tot vergiftiging Een op last van de justitie inge steld deskundig onderzoek naar de oorzaak van ziekteverschijnselen bij mevrouw O., wonende Cornells Speel manstraat te Den Haag. thans opge nomen in de Ursula-kliniek te Wasse naar. heeft uitgewezen dat vergifti ging oorzaak is' van de ziekte van het slachtoffer. De 49-jarig? kappersbe diende A. A. A. van W. wérd aange houden, verdacht van poging tot moord. „DE WELVAART STRAALT ER AF" Het nieuwe raadhuis te Westkapelle. Gebouw wordt eind Januari in gebruik genomen In het centrum van Westkapelle wordt de taavste hand gelegd aan de vo, tooiïng van twee belangrijke bouwwerken, namelijk het raadhuis, dat naa verwachting eind Januari in gebruik zal worden genomen, én het vereni gingsbon w van de Stichting Westkapelle Herryst, dat enkele weken eer der zijn poorten zal openen. De bouwkosten van het nieuwe raadhnis ontwerp van architect D. Roo- zenberg uit Den Haag bedragen naar schatting f 150.000. De bouw van het ruime en goed geoutilleerde verenigingsgebouw komt op een bedrag van omstreeks 70.000. De bouw van het nieuwe raadhuis heeft heel wat voeten in de aarde gehad vóór de raad van Westkapelle tot een beslissing kwam. Sommige raadsleden spraken zich uit voor een gecombineerde bouw van raadhuis èn verenigingsgebouwen ook over de plaats waar net nieuwe gemeente huis zou moeten komen, was verschil van mening. Algemeen voelde men weinig voor het eer ste plan van architect Roozen- berg, waarvan de bouwkosten be groot waren op een bedrag van bij na twee en een halve ton! Tenslotte werd de knoop doorgehakt en werd besloten tot de bouw van een vrij staand -raadhuis (zonder vereni gingsgebouw) en niet zo groots van opzet als door architect Roozen- berg in eerste instantie was ont worpen. SLANKE TOREN Het nieuwe raadhuis, dat op de Markt te Westkapelle thans vrijwel gereed is gekomen, mag inderdaad een sieraad voor dit Walcherse dorp worden genoemd. Het gebouw heeft een frontbreedte van 10 meter, een diepte van 16 me ter en is opgetrokken uit een fraaie handvormsteen. Aangebouwd is een open, slanke toren, die met de spits rïlim 20 meter hoog is. Als wind vanger op de toren fungeert een Vi kingscheepje, dat door leerlingen van de ambachtsschool is vervaardigd De toren heeft een electrisch uur werk, waarvan de wijzerplaten ver licht zullen worden, zodat de West- kappelaars ook in.de avonduren kun nen zien hoe laat het is. „Wij hebben nog maar één wens," zo vertelde ons burgemeester rar. M. Tydeman, „en die is, dat er metter tijd een klokkenspel in de toren komt". De entree is zeer royaal! Aan de voorgevel voert een hard stenen buitentrap naar een brede, teakhouten deur, die toegang geeft tot een gang, waarop uitkomen de kamer van de burgemeester en de secretarie. Voor de hoofdingang is een bor des, waarop een beeld van een zee meermin met het wapen van West kapelle geplaatst zal worden. Zon op 8.48 (Vervolg op pag. 7.) Maan op 4.22 uur te doen, een tijd waar zelfs Hans trotc op was. Job de Koningin daalde de Scheidegg al weliswaar langzamer dan haar dochters (een uur en 50 min.), maar. zo zeide Scluuneggen. in een uitstekend* stijl en zonder een keer te vallen ,Goed werk gezien de weeisomstandigneden zeide Fritz, terwij' hij naai buiten wees, waar de sneeuw nog in dichte vlokken viel. die de skiëi vaak bij de afdaling verblindt Sinds Maandag sneeuwt het nog steeds in Grindelwald. De \oningin maakte gisteren de rit in de tandradbaan naar de Scheidegg (een um rijden in het gezelschap van haar beide dochters en René Röll, maai eenmaal op de top waren de prinsessen snel verdwenen en als een wervelwind gingen ze met hun ski- leraa. naar beneden fraaie christi- ania's iraaiend om de al te snelle vaart te remmen. De Koningin en René Röell deden het rustig aan De skischoenen van de Koninklij ke familie zijn Maandagavond uit Sankt Anton gearriveerd en men moet zeggen, dat ze goed benut worden. Margriet zal vandaag naar lessen voorirptten in de ski-school boven het dorp. Ook de kleine Marijke vermaakt zich uitstekend. Zij heeft volop pret met haar sleetjf en tegen het lunch- uur. maakte zij met haar drie zusjes een kort ritje in de arreslee In het ho tel speelt ze meestal met haar grote en welhaast onafscheidelijke pop. Nederlandse emigranten omgekomen in Nieuw- Zeeland Drie Nederlandse emigranten heb ben het leven verloren b\j de trein ramp op Kerstavond op bet Noorde lijke eliand van Nienw-Zeeland. Tot de slachtoffers behoort de heer G. W. ter Huppen, die op 19 Juli 1927 te Djakarta werd geboren en later in Amsterdam woonde. De heer Ter Huppen, die in Nederland opticien was, vertrok op 27 December 1951 met de „Sibajak" naaf Nieuw-Zee land. Hij werkte in Wellington en is in Nieuw-Zeeland getrouwd met mej. J. M. Beinema. die in Haarlem cou peuse was; Ook zijn vrouw kwam om. Het derde slachtoffer is de heer J. P. Angel uit Laren (N. H.), die op 22 Maart 1952 met de „Fair Sea" naar Nieuw-Zeeland is vertrokken. VERWACHT: TOENEMENDE BEWOLKING. In de loop van de dag toenemende bewolking maar tot de avond nog droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk Noordelijk later krim pend naar West. In het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN. 31 December. onder 16.38 onder 12.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1