PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kolen- en staalgemeenschap wil een nauwere samenwerking BILT Oud-Kruiningenaren boden een afschrift van oorkonde aan Kantlijn COMMUNISTEN OP WEG NAAR LUCHTMACHTBASIS SEN0 EEN GROOT MODEL IN SNEEUW VAN PALEIS SOEST DIJK 196e Jaargang-No. 305 Dagblad uitgave van de örme Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B den Boer Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.' G Ballintijn Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw., fr p. p. f 5.70 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum d advertentie t 3.». Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 339300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zlerlkzee. N Bogerdstr. C ICO, tolcf UITNODIGING AAN LONDEN Gemeenschap is thans een levende werkelijkheid Het Hoge gezagsorgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal heeft de Engelse regering uitgenodigd onderhandelingen te openen voor een nauwere samenwerking tussen het verenigd koninkrijk en deze gemeen schap. De brief is overhandigd aan de chef van de Britse missie, Sir Cecil Weir. In dit schrijven zijn enkele suggesties verwerkt, die de onderhande lingen zouden kunnen vergemakkelijken. De organisatie voor Europese samenwerking heeft er bij Engeland op aangedrongen zijn uitvoer uit te breiden en gewaarschuwd tegen de gevaren van de verhoging van de binnenlandse consumptie. Voor West-Duitsland is het nodig dat het herstel van de kapitaalmarkt wordt voortgezet. In welingelichte kringen in Luxem burg wordt gewezen op de voorge schiedenis van het verzoek tot samen werking aan het verenigd koninkrijk De Europese gemeenschap voor kolen en staal is thans volledig in functie en een levende werkelijkheid geworden. De handel over de grenzen der zes lan den is sterk toegenomen, voor steen kool met meer dan 20 procent. Nu is ook de tijd gekomen om de samenwer- Minister Suurhoff heeft dezer da gen een besluit genomen, dat in de dokterswereld zowel als in de ziekenfondskringen grote be roering heeft gewekt. Op 17 Decem ber j.l. had de Ziekenfondsraad, het hoogste college op dit gebied, beslo ten met de artsen een nieuwe rege ling aan te gaan voor de honorering van de behandeling van fondspatiën ten. Welnu: de minister heeft over deze regeling zijn veto uitgesproken en de Ziekenfondsraad, die bestaat uit artsen en vertegenwoordigers der ziekenfondsen, verzocht dit besluit alsnog op te schorten. Dit betekent, dat dit besluit getor pedeerd is en dat thans in beide kam pen een allesbehalve prettige stem ming ten opzichte van de regeling is ontstaan. En dat. terwijl er toch alle reden ,was om het accoord, waartoe men ge komen was, te billijken. Men kent de geschiedenis Voor de oorlog was er alleen een vrijwillige ziekenfondsver zekering, waarvoor de loongrens f 2000.was, terwijl de dokter ge middeld f 2.20 per lid per jaar ont ving. 50 der bevolking was fonds lid. De bezetting bracht de verplichte verzekering en een verhoging van de loongrens tot f 3000.en deze bleef na de bevrijding gehandhaafd en werd zelfs uitgebreid. Zo werd zonder overleg met de artsen de loongrens telken male opgevoerd van f 3000.tot f 5025.in 1953. Het aantal fondsle den steeg van 50 tot 75 Maar het salaris steeg met heel veel moeite en pijn, eerst in 1951 tot f5 en in 1953 kwamen er nog 46 ct. bij voor vergoe dingen der hogere onkosten. Bij al deze loongrensverhogingen werden de dokters niet of nauwelijks om ad vies gevraagd. Ten slotte werd de situatie zo, dat 75 van de bevolking in de fondsen kwam, tegen een te laag charitatief tarief en dat de dokters zelf in het gedrang kwamen. De particuliere praetijk werd te klein om de verlie zen door de uitbreiding der zieken fondsen goed te maken! De meeste artsen hebben thans 2500 ziekenfondsleden, die een inko men opleveren van f 13.000 en een particuliere praetijk, die gemiddeld f 2500 opbrengt. Dit is weinig, als men bedenkt, dat artsen voor hoge onkosten staan bij de uitoefening van hun beroep. Met name vele jonge artsen leden wat men noemt fatsoenlijke armoede. Het indexcijfer levensonderhoud is vergeleken bij 1939 tot 220 gestegen. Het voor-ooi'ïogse salaris der patiënt bedroeg f 3.20. Het is dus duidelijk, dat de dokters recht hebben op minstens f 7.50, waarbij de sterk charitatieve inslag van het oorspron kelijke fonds-honorarium nog niet eens ter sprake komt. Zij kregen evenwel slechts f 5.46. Na lang onderhandelen kwam men tot een accoord. waarbij de artsen f 7,per lid zouden krijgen voor de eerste 2500 leden. Deze regeling is nu door de minister opgeschort. Hij acht de juistheid van dit accoord onvoldoende bewezen en vreest, dat de ziekenfondsen in moei lijkheden zullen geraken. De huisartsen hebben snel gerea geerd. Met ingang van 1 Febru ari zullen zij slechts voor de zie kenfondsen werken volgens prestatie tarief en niet meer volgens het abon nementssysteem. Zij zullen 2.per visite thuis en f 2.50 voor elke visite aan een patiënt in rekening gaan brengen. En nu is Leiden eerst goed in last. Want een eenzijdige regeling van het geschil door de artsen is natuurlijk niet rechtsgeldig en de ziekenfondsen hebben bovendien op dit prestatieta- rief geen enkele controle. En dus zal er wel eén nieuwe pe riode van onderhandelen aanbreken. king met het Britse gemenebest uit te breiden. Het O.E.E.S.-rapport zegt over En geland, dat een aanzienlijke stijging van de uitvoer noodzakelijk zal zijn in 1954, doch het is geenszins zeker, dat dit zal worden bereikt. De economische positie van Engeland is de laatste twee jaar opmerkelijk verbeterd Engeland dient een leidende rol te spelen bij iedere poging om te komen tot een vrijere wereldhandel. Naar raming is de industriële productie van Engeland dit jaai vier a vijf procent hoger dan in 1952 De grootste stijging viel waar te nemen in de textielindustrie. De productie van voertuigen bereikte een recordpeil. Voor Duitsland Over West-Duitsland zegt de O.E.E. S., dat er meer middelen voor de in vestering moeten komen. Bepaalde sleutelindustriën, die op het gebied van de productiviteitsverhoging en de modernisering achter zijn gebleven, verwachting is, dat het volume van de Duitse uitvoer zal blijven toenemen. Waarschijnlijk zal West-Duitsland een zeer gi-ote crediteur in de Europese BetalLigsunie blijven. De werkloosheid is weliswaar verminderd maar nog steeds betrekkelijk groot. Hij bedroeg in Juni j.l. 1070.000. West-Duitsland zal zijn uitvoer niet moeten beperken, zo hoopt men, om zijn betalingsbalans met de E.B.U.-landen in evenwicht te brengen. Meer dan 100 doden bij treinongeluk Radio-Praag heeft Maandag ge meld, dat op 24 December 103 per sonen bij een spoorwegongeluk bij Sakvice zijn omgekomen en 83 ge wond. De sneltrein Praag-Bratislava was bij Sakvice 35 kilometer ten Zuiden van Brno, op een boemeltrein inge reden. Het ongeluk is. aldus radio-Praag, te wijten ..aan een ernstige inbreuk op de veiligheidsvoorschriften door 'n aantal spoorwegbeambten". Advocaat uit Hoogezand gearresteerd Bij zijn terugkomst uit Engeland is op last van de Officier van Justitie te Groningen gearresteerd mr. J. H. B. advocaat en procureur te Hooge zand. Enkele weken geleden vertrok hij plotseling naar Engeland. Hij zou verscheidene schulden hebben en voorts gelden aan een faillissement wc gcuicvcxi. moeten daarbij voorrang hebben. De hebben onttrokken. RODE OPMARS DUURT VOORT Onzekerheid onder politici in Vietnam Communistische colonnes zijn Maandag in Indo-China in Zuidelijke rich ting opgerukt in de richting van de Franse hoofdverdedigingslinie aan de Mekong, nadat zij eerder Indo-China in tweeën hadden gesplitst. De communisten marcheerden op naar Savannakhet en de 35 kilometer ver der- naar het Oosten gelegen luchtmachtbasis, Seno. Generaal Navarre, de Franse opperbevelhebber, heeft tien kilometer ten Noorden van Sa- vannakhet stellingen betrokken. Vliegtuigen voerden voorraden en ver sterkingen voor de Fransen aan naar de luchtbasis Seno. Wachtmeester Rijkspolitie ernstig verwond Door verpleegde uil psychiatrische inrichting De commissaris van politie te Al melo vestigt de aandacht op Herman Ludwig Streikker. geboren te Alme lo 21 Juli 1982, verpleegde In de Rijkspsychiatrische inrichting te VVoensel hjj Eindhoven, Deze persoon, die gedurende de Kerstdagen met proefverlof te Wierden vertoefde, heeft z-eer waarschijnlijk in de avond van 26 December de wachtmeester Van Baraeveld der Rijkspolitie zonder redenen onverhoeds overvallen en met een zwaar scherp voorwerp ern stig verwond. Betrokkene, die een agressief per soon is en momenteel in een gevaar lijke geestelijke toestand schijnt te verkeren, is in de avond van 27 De cember te Utrecht gezien. Bij aan treffen van deze persoon wordt ver zocht hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de politie ter plaatse. Signalement Streikker: blond haar, gluiperig gezicht, lengte ongeveer 1.80 meter, gekleed in bruine over jas, blauwgestreept colbertcostuum, 'grijs geblokte shawl en zwarte schoe nen. Dhr. v. Barneveld was van Wierden waar hij dienst had gedaan, per fiets op weg naar zijn woning in Almelo, toen er een wielrijder naast hem kwam riiden. die hem met een zwaar en scherp voorwerp twee slagen In het gezicht toebracht. De wachtmeester viel. trok, ondanks zijn ernstige ver wondingen. zijn pistool en vuurde op de wegvluchtende dader, die evenwel naar het schijnt niet werd getroffen. Bij aankomst voor hotel Adler: H. M. de Koningin en links van haar ■prinses Margriet. Meer naar rechts prinses Beatrix met prinses Marijke. fAJï.P.'Telefoto Men meende Maandag te weten, dat de rebellen-generaal minder troe pen in de strijd heeft geworpen dan men aanvankelijk dacht. Men schatte nu dat hij van 10.000 geregelde troe pen en duizenden guerillastrijders gebruik heeft gemaakt by het offen sief, dat hem in vijf dagen van de kust van de Zuid-Chinese Zee naar de Mekong bracht, een afstand van 200 kilometer. Franse oommenwerpers en jagers ondernamen hevige aanvallen op de oprukkende rebellen. Ook vielen Franse vliegtuigen munitie-opslag plaatsen in Thakhek aan, die niet door de terugtrekkende troepen wa ren opgeblazen. In welingelichte kringen te Saigon is vernomen, dat de jongste succes sen van de rebellen een schok teweeg hebben gebracht onder de Vietname se regeringsambtenaren en politici. Een aantal nationalistische leiders, die de kabinetsformateur, Prins Buu Loc, in zijn regering wilde opnemen, De heer J. M. de Nooyer bood Maan dag, namens oud-ingezetenen, aan d> wnd. burgemeester van Kruiningen de lieer P. H. A. Polderman, een ge cailigrafeerd afschrift aan van een oorkonde uil 120S, waarin de naam Cruiningen voor het eerst werd ge noemd. (Foto P.Z.C.J zal, nu de militaire positie zo onbe stendig is, misschien ongaarne een portefeuille aanvaarden. Eervol ontslag aan prof. dr. W. Martin Aan prof. dr- W. Martin is op zijn verzoek niet ingang van 1 Jan. 1954 eervol ontslag verleend als directeur van het rijksmuseum H. W. Mesdag, te Den Haag. Bolsward weet u waar de klepel hangt dezer dagen 's avonds laat eer- groot. zwaar pak op de stoep va- zijn woning gevonden. Eer, en ander vond de burgemees ter nog al vreemd en dies riep hij de assisteptif van de ge meentepolitie in. Het pak werd behoedzaam geopend en bleek de klepel van het stad huisklokje te bevatten. Dit klokje, dat sedert de middel eeuwen iedere avond wordt ge luid, had reeds enkele dagen gezwegen, omdat men in Bols ward niet wist, waar de kle pel hing. De verdwenen klepel is thans terecht, doch over de -notieven, die aan de verdwij ning ten grondslag liggen, tast men nog in het duister. IN GRINDELWALD Hartelijk welkom voor Kon' 'ijke familie Om elf uur Maandagmorgen ls Ko ningin Juliana met haar gezelschap na een uitstekende reis in „hotel Adler" in Grindelvvald aangekomen. De gasten arriveerden met de grote bus van de posteryen uit Interlaken, waar zij uit de trein gestapt waren om de laatste 17 ion naar Grindel- wald in sneller tempo af te kunnen leggen dan het locale treintje 't doet. In Interlaken werd de Koningin ontvangen door de heer Friih, de eigenaar van „hotel Adler". In Grln- delwald was voor het hotel mevrouw Früh ter verwelkoming aanwezig, terwijl de zesjarige Elisabeth Friih de Koningin een boeket mimosa en rode anjers aanbood. Een boetseerder uit het dorp had in samenwerking met de kok van het hotel op het voorplein een groot mo del in sneeuw van het paleis Soestdijk GEEN FEEST, TOCH EEN HERDENKING Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van Kruiningen In de kale raadszaal van het Kruiningse gemeentehuis, waar veel nog herinnert aan de Februari-ramp, kwam Maandagmiddag het gemeente bestuur met enkele ingezetenen en oud-dorpsgenoten bijeen, om het zeven- ionderd-en-vijftig-jarig bestaan van deze gemeente te herdenken. Geen eestelijke plechtigheid, docli een sobere waardige herdenking, waarbij nkele oud-Krainingenaren uiting gaven aan hun liefde voor him geboor- eplaats, door een prachtig gecalligrafeerd afschrift van een ~>orkonde uit 1203, waarin Kruiningen voor het eerst in de geschiedenis werd genoemd, aan te bieden. De waarnemend burgemeester, de heer P. H. A. Polderman, herinnerde er in zijn welkomstwoord aan, hoe in 1952 de plannen waren ontstaan om het 750-jarig bestaan van Kruinin gen op grootse wijze te herdenken. De bevolking organiseerde spontaan een bazar en de voorbereidingen voor het feest waren in volle gang, toen op 1 Februari de ramp over Kruinin gen kwam. De vruchtbare polder werd een zee, twee-en-zestig inwo ners verloren het leven en ontzaglijk froot was de materiële schade. Dank- aar is men voor de vele hulp uit binnen- en buitenland, doch het zal nog vele jaren duren voordat alle sporen zullen zijn uitgewist. Voorts verloor de gemeente op 8 October haar- actieve burgemeester, de heer M. Vogelaar. Van feest kan er dus geen sprake zijn, doch daarom stel de het gemeentebestuur het op hoge prijs, dat een comité uit oud-Krui- ningenaren het plan had opgevat een oorkonde aan te bieden. DE PLANNEN. De heer J. M. de Nooijer uit Re- nesse. die de oorkonde aanbood, me moreerde, hoe het plan voor de vie ring van het 750-jarig bestaan, met enthousiasme bij oud-Kruiningena- ren was ontvangen. Velen koesterden reeds het voornemen om deze feesten bij te wonen, terwijl bij de heren J. Dek uit Heemstede, D. Blok uit Den Haag en spreker de idee geboren was, om een aandenken aan te bieden. De heer Dek belastte zich net de inza melingsactie, later nog geholpen door de heer F. v. d. Peijl uit Goes, ter wijl de heer Blok aanbood belange loos een afschrift van de oorkonde te vervaardigen, waarin Kruiningen in 1203 voor het eerst werd genoemd. De heer Blok, die de middelbare akte schoonschrijven bezit, had zich reeds eerder bekendheid verworven met het vervaardigen van oorkondes, waar van er enkele in het bezit zijn van leden van het Koninklijk Huis. Op gevoelvolle wijze betuigde spre ker het medeleven van de oud-Krui- ningenaren met het verlies, dat hun geboorte-gemeente trof. Ondanks het feit dat de heer Blok ook zijn moe der bij de ramp verloor, had hij toch de geestkracht om zijn werk tot een foed einde te brengen. De oorkonde lijft haar waarde behouden, als her innering aan zeven en halve eeuw wel en wee van Kruiningen. In de loop der geschiedenis is zij veel te genslag te boven gekomen. Spreker hoopte dat men ook de zware slag van 1 Februari zal overwinnen. vervolg op. pag 2) Joseph Bech premier van Luxemburg De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, Joseph Bech, is be noemd tot eerste minister als opvol ger van de vorige week overleden Pierre Duoong. Bech. die de portefeuille van Bui tenlandse Zaken zal blijven beheren, is van 1926 tot 1937 eerste minister geweest. Hij ia 76 jaar. gemaakt en de Koningin toonde er di rect grote belangstelling voor. „Wat ontzaggelijk aardig", zei ze, „wie heeft dat gemaakt?" en Prinses Bea trix vestigde met een „wat leun" de aandacht van haar zusjes op het kunstwerk. Het luide applaus van de omstan ders, dat hierna opklonk, betekende tegelijk een hulde aan de Nederland se Koningin en een beloning voor de vervaardiger van het kunststuk. De Koninklijke familie heeft haar kamers op de eerste verdieping van het hotel, dat aan de achterkant uit zicht geeft op de beroemde Eiger- wand, de Wetterhorn en de Finster- aarhorn. Als skileraar voor de Koningin zal optreden de 30-iarige Fritz Schlu- neggen, de skileraar Hans Bohrer (21 jaar) zal de oudste twee prinses sen op haar tochten begeleiden. De temperatuur in Grindelwald ls nog steeds aan de zeer milde kant en vanmorgen stond het kwik reeds boven nul. Alleen in de hogere delen van Zwitserland ligt voldoende sneeuw. In Grindelwald viert de win tersport hoogtij. Uit de luidsprekers op de ijsbaan klinkt muziek en de bel len van de arresleden tinkelen door *t dorp, waar de kleurige kledij van de skiërs vrolijk afsteekt tegen 't smet teloze sneeuwveld. Koningin Juliana ging gistermid dag met de Firstbahn met haar ski leraar Fritz Schluneggen omhoog tot Bort, om vandaar de afdaling te be ginnen. Een tocht op gehuurde schoe nen deze keer, want haar eigen schoe nen en die van de prinsessen, die met de ski's uit Sankt Anton overge stuurd zouden worden, waren niet gearriveerd. De kleine Marijke vermaakte zich tezamen met de tvjee zoontjes van Baron van Lynden, onder toezicht van de kamenier var. de koningin, mej. Halstein met sleetje rijden. Ook Mar griet en haar vriendin Tonia Egeler genoten van de sneeuwpret en voor Margriet werden tevens ski's gekocht, zodat ze morgen met haar eerste les sen kan beginnen. Vanavond zal de Koningin met ge volg de ijshoekeywedstrijd van een Oxford-Cambridgeoombinatie tegen Grindelwald bijwonen. Het gezelschap zal waarschijnlijk de tiende Januari naar Nederland te rugkeren. terwijl Prins Bernhard 31 December wordt verwacht. Weer aardbevingen in Griekenland Op het Ionische eiland Cephalonië, dat in Augustus jl. door een ernstige aardbeving werd geteisterd, zijn des nachts tien aardbevingen waargeno men. Een der bevingen wordt „zeer hevig" genoemd. DE VERWACHT: WISSELEND BEWOLKT. Wisselende oewolking met enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige Noord-Westelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gis teren. /ON EN MAAN. 30 December. Zon op 8.48 onder 16.37 Maan op 3.11 onder 12.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1