Eenzame Nederlanders vieren Kerstfeest in Patagonië C 3 D C 3 C 3 Amerikaanse huizen feestelijk verlicht tijdens de Kerst C 3 IN AUSTRALIË ZINGT MEN KERSTLIEDEREN OP STRAAT IN BELGÏE ZULLEN 60.000 NEDERLANDERS FEESTVIEREN HET ENGRSE KERSTFEEST OP Z'N NEDERLANDS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 TANKERS VAREN AF EN AAN.. Midden in Argentijnse woestijn staat een denneboompje Bijna 2000 kilometer ten Zuiden van Buenos Aires, midden In de Ar gentijnse vvoestjjn, in Patagonië, ligt het plaatsje „Kilometer 27." Daar woont een kleine Internationale kolonie van Argentijnen, Polen, Engel sen, Tsjechen, maar voornamelijk Nederlanders. Wat zjj daar doen, wordt duidelijk als men door de omgeving van dat plaatsje rjjdt, waar tientallen boortorens olie pompen, 's werelds belangrijkste vloeistof, na bloed en water. Daar olie nu eenmaal de hebbelijkheid heeft voor te komen in streken, waar behalve wat cactussen, nietp meer gedijt, hebben de bewoners van KM 27 er alles aan gelegen laten liggen om in het onherbergzame Pa tagonië zo goed en zo kwaad als het ging een tehuis te maken. Dat is ook wel gelukt, heeft móeten lukken, want zonder het huiselijk gerief zou het wonen in dit dorre deel van Argentinië niet uit te houden zyn geweest. Nochtans noemen enkele bewoners KM 27 een „gerieflijk con- centratie-„kamp", wat zijn oorzaak heeft in het feit, dat de streek Co- modore Rivadavia 's zomers door veel zand en stof en 's winters door veel sneeuw van de buitenwereld is afgesloten. Weliswaar ligt op 27 kilometer af stand vandaar de naam de hoofdstad van het militaire district, eveneens Comodore Rivadavia ge naamd, maar de nauwelijks gepla veide stad heeft nu eenmaal geen Kalverstraat noch een Broadway. Er staat, wat nodig is: een paar grote warenhuizen, een aantal winkels, een paar kerken en twee of drie biosco pen. Het lijkt op een stad in het Wes ten van Noord Amerika, in de tijd door HANS KIEVID van de grote trek, op Boom-town, want sinds hier de olie naar de op pervlakte kwam, heeft de geldkoorts de massa bevangen. Kleine onderne mertjes hebben aarzelend een winkel tje geopend en na enkele jaren is zo'n bedrijfje uitgegroeid tot een zaak en nog later tot een warenhuis, een groothandelsbedrijf. En de olie vloeit. Het is in Comodore zoals iedereen kortweg zegt, alles olie, wat de klok slaat en er gaat geen dag voor bij of op de rede kan men moderne tankers zien, die gretig tonnen vloei stof opslurpen door de pijpleidingen. Behalve de Shell, in Argentinië de Diadema gedoopt, wint dan ook nog een Argentijnse maatschappij olie, de Y. P. F. en de stuivertjes, die de beide maatschappijen laten rollen, geven Comodore fleur en vertier. KM 27 is als een klein Nederlands dorp, met slechts enkele straten, ge groepeerd om de spoorlijn, waar en kele malen per dag een zilverachtig Dieseltreintje als een rups, af en aan rijdt. Beneden de spoorlijn liggen de pro pere huisjes van de arbeiders, maar aan de andere kant, achter de tanks, naast de werkplaatsen liggen die der employees. Daar is het Europa in het klein. Het centrum van die wijk vormt de club met tennisbanen ervoor. Die club is wel heel belangrijk in deze samenleving, want niet alleen dat de Vrijgezellen er hun pied-a-terre heb ben, kunnen schaken, tafeltennissen en biljarten, maar er is een drukbe zochte leesbibliotheek - en wat meer is een bioscoopzaaltje, waar en kele malen per week Noord Ameri ka en Engeland hun visitekaartje afgeven. Dan is iedereen present. Soms zijn er artistieke uitvoeringen en soms is het zaaltje het centrum van nationale of kerkelijke feesten. Alles bijeen is en blijft het „kamp" een kamp, maar de mannen en vrou wen, die om der wille van de olie en hun boterham in de woestijn moe ten leven, zitten niet bij de pakken neer. Voor de mannen is het eigen lijk het minst bezwaarlijk: zij hebben hun werk, hun afwisseling, hun vol doening. Voor de vrouwen is het an ders. Zij hebben alleen het huis. Kin deren geven uiteraard enig leven in de brouwerij, maar als die wat gro ter worden, gaan ze bijna allen naar de kostschool in Buenos Aires, om alleen in de vacanties naar het „kamp" terug te keren. Voor de vrouwen blijft dan niets over dan de kale woestijn met de snijdende pam- gawind, de loop naar de enkele win- eltjes. de buurpraatjes en de klei ne partijtjes Soms ook. het heim wee. Want met al het huiselijk gerief mist men op de duur de stad, de wereld en het grote leven, dat aan Patagonië zo vaak voorbij schijnt te gaan. Kersen aan de bomen. Is het een wonder dat Kerstmis in KM 27 een bijzonder feest is. Immers, waar in heel Argentinië bijna ner gens enige huiselijke sfeer heerst, is deze in de Nederlandse kamers aan wezig. Men mist misschien het va derland, het land, dat de meesten om de vier jaar eens terugzien maar men tracht het gemis zoveel mogelijk te vergoeden. Kerstmis in KM 27 wordt dan een feest van grote hui selijkheid en grote gemeenschapszin, met Argentijnse gewoonten en ge bruiken daarbij.- Het is met December zomer in Pa tagonië. De lange winter is verdre ven en de zon is met de dag war mer geworden. Wanneer dan niet de Zuidenwind de Poolkou terug brengt en de lucht niet verduisterd wordt door het stof, is het behaaglijk in KM 27. De kersen hangen rijp aan TEMIDDEN VAN FELLE KLEUREN Kaarslicht tegen donkergroen SYDNEY NSW Wanneer lk over het dikke tapijt van de afgevallen paarse Jacaranda en rode Vlamboom-bloemen loop, dat de wind in myn straat gespreid heeft, wanneer ik tegen den helblauwe lucht de felrode kaarsen van de Vlambomen en het zacht rose van de Kaapse kastanje zie afsteken tegen de blauw-paarse bouquetten van de uit Brazilië gekomen Jacaranda, dan valt het rnjj moeilijk ra ij te verplaatsen onder de lage, grauwe luchten, waarmee mijn vrienden op het Noordelijk halfrond het Kerstfeest tegemoet gaan. Waar ginds de kale boomtakken en de natte straten de mensen opjagen naar de warme huiskamer, waar rode bessen, hulst en kerstklokken wat kleur brengen in de grauwe omgeving, daar jubelt het hier in felle kleuren het Kerstfeest tegemoet. de bomen en in de moestuintjes krui pen bloemkool en andijvie boven het glas der kassen. Want met veel ijver en energie, veel mest en veel water, hebben de Nederlanders iets van hun kamp gemaakt, dat herinnert aan „thuis". Er zijn grasgazons om de huizen, er staan bomen, er fleuren heggen en KM 27 met Kerstmis lijkt op Holland in de Lente. In de huizen. In de huizen zelf staan Kerstbo-, men, keurig opgetuigd en de avond voor Kerstmis naar Argentijnse en Amerikaanse trant is het ge schenkenavond. De Kerstdag er Is er maar één is een dag van lekker eten, van bakgeuren tussen de hui zen als in een Hollands dorp op Sin terklaasavond. Alles wordt namelijk door de vrouwen zelf gebakken en bereid. De behaaglijkheid van het moment overstemt de weemoed van het ge mis van het vaderland. De kinderen op grote vacantie van 2 maan den zijn thuis en men is met elk aar, onder elkaar. Alleen de eeuwig werkende pompen en de kale rotsen herinneren er aan, dat het toch nog Argentinië ls. Oud en Nieuw is een feest van samenzijn. In het beste pak en in de mooiste japon stappen jong en oud naar de versierde club. Daar is een orkestje aangeland en alles wat be nen heeft, danst. Men doet uitgela ten en blij en by allen schijnt de een zaamheid van de verlaten woestijn een ogenblik niet te tellen. Dan tegen twaalven, zoent ieder een iedereen men is tenslotte één grote familie „in de olie" - en pas om vier uur verstomt de pret. Door de heldere Argentijnse sterrennacht met hoog in de lucht het Zuider kruis, gaat men terug. Terug, in het nieuwe jaar, naar de oude eentonigheid, de onbarmhartige woestijn, de eenzaamheid van een kleine gemeenschap. Kerstfeest in den vreemde Tijdens het Kerstfeest, het huiselijk feest bij uitnemend heid, vertoeven gedachten en harten vaak bij familieleden of vrienden in den vreemde, die daar, ver verwijderd van hun geboorteland, ook Kerst mis vieren. Elke Nederlander kent er wel een paar: een zoon of dochter, die naar een nieuw vaderland is geëmi greerd; vrienden ,die een werkkring in het buitenland hebben gevonden; familiele den, die zich, hetzij tijdelijk of voorgoed, buiten de grenzen van het kleine Holland hebben gevestigd. En ook de Neder landers in den vreemde zullen zich tijdens de Kerstdagen even in de gezellige, huiselijke sfeer trachten te verplaatsen, welke hun uit vroegere dagen bijstaat. Gedachten dwalen sprongsgewijs over de hele wereld. Ze kruisen elkaar. Ze roepen vragen op, die dikwijls niet beantwoord kunnen wor den. Het is daarom, dat wij onze buitenlandse correspon denten hebben verzocht een ar tikel te schrijven over de wij ze, waarop Nederlanders in den vreemde de Kerstdagen doorbrengen. Na het lezen van nevenstaande bijdragen ver dwijnen er misschien enkele vraagtekens. KERSTFEEST NAAR EIGEN GEWOONTEN. PRECIES ALS THUIS Kerstdiner in Dutch Club Het „Engelse Kerstfeest" is beroemd over de hele wereld en begint ook in Nederland zyn navolgers te vinden. Terecht? Wij betwijfelen of het wer kelijk zo'n aanwinst betekent, want de wijze waarop een land zijn Kerst feest viert, hangt ten nauwste samen met de historie en de ontwikkelings gang van dat land. Reeds eeuwenlang kent Nederland zijn St. Nicolaas- avond; Engeland daarentegen heeft zijn „JBoxingday", de Tweede Kerstdag, waarop de mensen elkaar cadeautjes geven. Dit gebruik begint nu ook in Nederland in zwang te komen, doch er gaat toch maar niets boven een ouderwetse St. Nicolaasavond. Deze voorkeur voor het oud-vaderlandse feest verlaat de Nederlander ook in het buitenland over het algemeen niet. Men viert Sinterklaas en Kerstfeest precies zoals men dat thuis gewend is: gezellig in de familie kring. Hoogstens kan men zeggen, dat de Kerstfeestviering min of meer is aangepast aan de manier waarop de Britten dat doen: er is een cadeau tje voor allemaal en er wordt extra-lekker gegeten. Erf als er grote kinde ren in het gezin zyn. die vrienden en vriendinnetjes uitnodigen, dan ont breekt ook de mistletoe niet, dat alleraardigste plantje, dat vrouwen het recht ontneemt een zoen voor één enkele man te reserveren. Toegegeven, die mistletoe is lang geen onprettig onderdeel van het Engelse Kerstfeest! gezette tyden feestavonden, maar juist tijdens de Kerstdagen niet, want iedereen vindt het dan thuis veel te gezellig! Dan kent men in Londen de Dutch Club. die een beetje deftiger is dan „Neerlandia", en waarvan vooral vele zakenlieden lid zijn. De Dutch Club organiseert een Kerst diner. dat evenwel alleen voor man nen toegankelijk is: het aantal deel nemers zal de 40 waarschijnlijk niet te boven gaan. Een derde vereniging is de Anglo-Netherlands Society, die Er zijn in Engeland 7 8000 Ne derlanders, waarvan zeker meer dan de helft in Londen woont. Velen van hen zoeken contact met elkaar, en zo zijn er verschillende Nederlandse ver enigingen van onderscheidene aard. i Londen is daar allereerst de ver eniging „Neerlandia", waarvan onge veer 600 families lid zyn. „Neerlan dia" organiseert voor haar leden op Ook de minderbedeelden Sinterklaas, die in België steeds bij zonder vroeg zijn Intrede doet half October heeft amper weer de stoomboot naar Spanje genomen, of het Kerstmannetje staat reeds voor de deur. Ziet men niet hoe de Bel gische steden als bij toverslag in Kerstgewaad werden gestoken! Dui zenden electrische lampjes fHkkeren op de boulevards en in de voornaam ste winkelstraten. Men hoort muziek, men ruikt de geur van dennengroen en mimosa. De smaakvol versierde etalages spreiden een schat van ge schenken ten toon. Restaurants en door F. A. BOGAERTS. Moeilijk, om te midden van deze overdaad van de natuur het naderend Kerstfeest te beleven? Nauwelijks. Want de mensen hier hebben zich wonderwel aangepast aan deze ge heel andere stemming van de natuur bij het naderen van het Kerstfeest. Althans degenen, voor wie het Kerst feest iets meer is dan de Kerstman met cadeautjes, de gezellige Kerst boom met zijn lichtjes of een lekker door ALFRED SCHUURMAN. etentje met veel drank. Want 's avonds, wanneer de felle zomerkleuren uitgewist' worden en het gedrang in de winkels van Kerst cadeautjes kopende mensen voorby is, dan daalt hier over de aarde dezelf de mysterieuze stemming van af wachtende spannin" welke overal op de wereld, waar christenen tezamen zijn. de atmosfeer in de dagen voor Kerstmis vervult. Dan daalt hier dezelfde blijde.span ning. welke de geboorte van het Christuskind op aarde ieder Jaar weer aankondigt. Alleen uit het zich bij de mensen nier anders, omdat al les op deze andere helft der aarde nu eenmaal anders is. Dan trekken de gelovigen zich niet terug in de huiskamer achter geslo ten gordynen, de winter buitenslui tend. om in kleine kring het oude Kerstverhaal te lezen en de bel •■•de Kerstliederen te zingen, doch dan trekt men naar parken en velden om gezamenlijk onder de sterren te zin gen van Hem, die nederdaalt uit den Hoge. Dat zich hier steeds meer uitbrei dende gezamenlijk zingen van Kerst liederen by kaarslicht in de open lucht is iets dat men moet hebben meege maakt om er de diepe ontroering van te kunnen begrijpen. De kring van de familie en zelfs die van het kerkge nootschap wordt doorbroken dui zenden en duizenden' van allerlei ge zindte, rang, klas en kleur zetten zich met hun kaarsen neer op het gras on der de bloeiende bomen en de klare sterren om gezamenlijk de blijde spanning van de naderende Kerst nacht te beleven. Zjj komen uit hun bescheiden huis jes en uit hun villa's zjj komen met auto's, trams en te voet zjj ko men van verre en van nabjj met als doel om gezamenlijk de komst van Christus op aarde te vieren met het zingen van het Kerstlied. Hier in Sydney, de stad met zijn twee millioen inwoners die zo groot is als de gehele provincie Utrecht, gaat het in de weken voor Kerstmis wel haast iedere avond zo door. Nu in dit en dan in dat. park stromen de men sen tezamen om dit wonder van de Kerstnacht mee te maken. Het is iets wat aangrijot -n niet meer los laat, Iets wat in het bloed gaat zit ten en waar men niet meer buiten kan. Want het is niet alleen het zingen of horen van Kerstliederen. Dat kan men in de huiskamer ook doen door zelf te zingen of de radio aan te zet ten. Het is het wonder van het door breken de grenzen, die families en groepen van elkaar scheiden het wonder van het gezamelijk beleven van de spanning van het wachten op Hem. die ondanks oorlogen, haat en nijd de wereld toch meer en meer ver overt. café's kondigen hun speciale menu's en attracties aan voor de „réveillon" van 24 December. En wanneer men enkele dagen voor Kerstmis op de pleinen vrolijk verlichte Kerstbomen ziet opgesteld en de traditionele Kerstkalkoen en ganzen in de winkels liggen nitgestald, terwijl men zich slechts met moeite een weg kan banen door een menigte van mensen, zwaar beladen met pakjes, mistletoe en hulst, dan kan men met recht zeggen, dat de stad de Kerstsfeer ademt. Er zijn Belgen, die ook Kerstavond in deze sfeer beleven en met familie en kennissen Kerstnacht vieren in ca fé of restaurant in de stad. Anderen geven de voorkeur aan een Kerstmis in de Ardennen of aan de kust. Maar velen ook brengen Kerstavond door in de huiselijke kring alvorens zich naar de Nachtmis te begeven, waar zij op vrome wijze het Kerstgebeuren herdenken. Zo viert ieder Kerstfeest naar eigen gewoonten en dit is ook het geval voor de Nederlanders die in België verblijven Zij waren in hun land ge wend Kerstmis thuis te vieren en doen dit doorgaans nog. In de meeste hui zen zal de Kerstboom niet ontbreken, noch de traditionele kerstkransjes en het worstenbrood! En hoewel Sinter klaas niet gemakkelijk wordt ont troond. ziet men toch hoe langer hoe meer. dat in gezinnen zonder kleine kinderen de pakjesavond van 5 De cember op 24 December wordt ge bracht. Meer dan 60 000 Nederlanders heb ben in België een tweede vaderland gevonden. De meesten zijn gevestigd in de grote steden, vooral in Antwer pen en Brussel Ze hebben daar hun éigen clubs en verenigingen. Hoe zou de Nederlander immers kunnen bui ten zijn sociëteit waar hij rustig met door B. GOEDHARD zich meer weegt, en ook zij onthoudt zich tij dens de Kerstdagen van activiteit. En dan zyn er uiteraard de beide kerken: de Ned. Herv. Kerk on da Geref. Kerk. En precies als in Neder land doen deze wel iets voor haar le den. want Kerstmis is nu eenmaal een bij uitstek Christelijk feest. Op Zondag 20 December heeft ds. Van Apeldoorn, de voorganger der Ned. Herv. Kerk, reeds een avondwijding gehouden, die op Kerstmis gericht was. Op Eerste Kerstdag komt de ge meente 's morgens om 11 uur bijeen voor een Kerstdienst, 's Middags een dienst houden, zou, zo men dit al zou willen,, een onmogelijkheid zijn, want tussen 3 en 8 uur rijdt er geen bus en geen ondergrondse trein, dan is het anders zo levendige Londen een ver laten stad. En op 16 December heeft „Open Huis", de jeugdclub van da Hervoafide Kerk, in St. George's Hall, vlakbij de Dutch Church in Bourdonstreet, een Kerstavond voor haar leden en belangstellenden ge houden. De Geref. Kerk viert Kerstfeest op Zondag 27 December, met twee dien sten in het gebouw van de Y.M.C.A. in Great Russellstreet. De middag- dienst zal voor het eerst zowel in het Nederlands als in het Engels gehou den worden, waarmee dr. Kraan, da voorganger der gemeente, een lang gekoesterde wens in vervulling ziet gaan. Diezelfde avond wordt er een Kerstbijeenkomst gehouden, waar de jeugd een declamatorium zal opvoe ren. U ziet: ook in den vreemde blijft da Nederlander verknocht aan zijn Ne derlands Kerstfeest! zijn vrienden kan bomen onder het genot van een geurige sigaar en een glaasje ouwe klare? De ..Nederlandse Vereniging" te Brussel en de „Hol landse Club" in Antwerpen zorgen voor het contact onder de landgenoten en organiseren van tijd tot tijd film« avonden, waarop Nederlandse docu» mentaire films worden vertoond, voor dansavondjes, bridge-drives, een auto- rallye enz. Koninginnedag wordt na tuurlijk nooit vergeten. In de Hol landse scholen te Antwerpen en te Brussel worden de kinderen dan ge- tracteerd op een vaderlandse beschuit met muisjes. Er bestaat meer dan één weldadigheidsvereniging, die door het inrichten van fancy-fairs, collectes enz. tracht behoeftige landgenoten te helpen. Vooral in de Kersttijd is men natuurlijk druk in de weer om ook aan de minst bedeelde Nederlanders in de vreemde een gelukkig Kerst feest te bezorgen. DE GEVELS WORDEN VERSIERD Ouderen doen schoorvoetend met de nieuwe mode mee NEW YORK, December In scherpe tegenstelling tot de Brit, die zich in zjjn huis als achter poort en gracht van zyn kasteel waant en by voorkeur zyn hart en humeur niet aan wildvreemden ontbloot, is de Amerikaan een extrovert. Z\jn glimlach (of pessimisme) werpt alt\jd een paar mijl zonne schijn c.q. schaduw voor hem uit. Viert hij feest, dan mag de gehele buurt het gerust weten. Is het Kerstmis, dan strekt zyn gemeenschapszin verder dan het feest louter te vieren om de boom en aan eigen haard. Gedurende de laatste jaren heeft zich de tendens ontwikkeld ook de ge vel van het huls te versieren. Elk naar eigen aard en eigen smaak. En, zonder twijfel, om de kinderen trots te doen zijn op eigen huis. De lichtzee komt grotendeels ten goede aan het platteland. De stedeling, in zyn apartementen en flats, ls al erg tevreden met de gemeenschaps kerstbomen, die men op de grote pleinen en centrale punten aantreft en de hulst mistletoe en kerstkransen die een (overigens spaarzame) woning- maatschappy aan de ingang van de gebouwen heeft aangebracht. Boven dien er zjjn al lichten genoeg in de stad. De dorpeling ls er h. de laatste ja ren toe overgeheld juist in de meer afgelegen gebieden een electrische kerstverlichting aan te brengen. De eerste reactie is er wellicht een van teleurstelling: „he, wat jammer, moest men m deze landelijke omge ving nu ook al de kleinsteedse win kelstraat Imiteren?". Alleen de Euro peaan, voor wie Kerstmis, bij tradi tie, het feest is van natuurkleuren het gele maanlicht op het sneeuwwit- en-schaduwzwart van de winternacht kan deze critische instelling heb ben. Maar het duurt niet lang, of hy gaat 'n deze zee van gevelverlichtin gen veel aantrekkelijks zien. Want hier wordt, aan de buiten kant van het huis, de kerstatmosfeer waarin elk gezin leeft, in electrische lichten en ontwerpen getekend. Wie er langs rydt In zyn auto (want een auto in Amerika is het equivalent van de fiets in onze lage landen) voelt zich onwillekeurig geroepen het spel letje te gaan spelen: zeg me hoe ge uw huis met Kerstmis versiert, en ik zal zeggen wat voor mensen er wo nen. De meer bezadigde elementen van de gemeenschap vermoedelijk de ouderen zyn maar schoorvoetend met deze nieuwe modegril meege gaan. zy hebben, als gebruikelijk, een door ROBERT KIEK. grote kerstkrans aan dr voordeur ge hangen en een kleine schijnwerper, die zich gemakkel'" onder een boom laat camoufleren, maar die een rter- ke stralenbundel afgeeft. Het geeft een aardig, beschaafd en bescheiden effect. De notabelen, die een tikje trots zijn op de aantrekkelijke architectoni sche kwaliteiten van hun huisje, heb ben een guirlande van lichtjes aan gebracht langs de daklijn en de ge veltjes van de zolderkamers. Ir elk der vensterruiten hebben ze een klein lichtkaarsje in een krans geplaatst Andere buren hebben zich opzettelijk ingespannen een heel spectaculair ef fect te bereiken: ze hebben niet al leen de kerstboom voor een van de ramen opgesteld, maar bovendien aan de buitenkant van dat raam een boom-achtige decoratie van groen en lichtjes aangebracht, met een kleuri ge ster in de top van de „boom". De kinderhand is ook duidelijk merk baar in het huis er naast. Een bunde lend, blauw licht, vestigt de aan dacht op een van de ramen, waarin met behulp van heel simpel papie ren knipseltjes een sneeuwvlok-ef fect is verkregen. Weer andere, buren, voor wie het Kerstfeest in de eerste plaats een godsdienstige betekenis heeft, heb ben, smaakvol, in zwart-en-wit alle gorische Kerstvoorstellingen in de fries boven de deur aangebracht en daarop de zoeklichten gericht. Ook de dennebomen in de tuin ge tuigen van het jaargetijde. Veilige apparatuur is in de handel, met be hulp waarvan kleurige ballen en slin- fers, zonder gevaa. voor kortsluiting e geheel natuurlijke kerstbomen kunnen versieren. En wjj herinneren ons van een iaar geleden een (wel licht wat protserige) veelkleurige arreslee-van-licht, getrokken door de bekende Kerstmannetjes, op ski's er achter, gestileerd in neon-silhouet. te gen het dak van een heel groot huis. Maar of deze versieringen nu groot of klein, beschaafd of bescheiden, ar tistiek of smakeloos zijn in deze feestweken straalt nu over heel het Amerikaanse platteland, dat tot een jaar of wat geleden in deze tijd van de lange nachten in het diepste dui ster gehuld placht te zijn. een feeste lijke gloed van licht. De Europeaan, die gemerkt heeft dat dit uiteriyk vertoon geenszins af doet aan d<» gevoelens, waarmee elk gezin het Kerstfeest viert, begint te geloven, dat een Amerikaanse Kerst mis te plattelande. zonder deze feest- telijke versleringen, eigenlijk geen echt Kerstmis meer zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6