Verhoogde Rijksuitkering moet tekort van ƒ470.000 dekken IVOROL Zeeuwse Almanak ONVRUCHTBARE GRONDEN NA DE STORMRAMP VAN 1 FEBR. HILVERSUMMER LICHTTE ZEEUW VOOR 1300.- OP pa-va-Seul Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 GEMEENTEBEGROTING VAN GOES Financiële positie en gebrek aan bouwvolume werken remmend De ontwerp gemeentebegroting van Goes voor 1954 is verschenen met een tekort van 470.000, voor welk bedrag een verhoging van de alge mene uitkering van het RUk is geraamd. Mocht dit bedrag niet ontvan gen worden, dan zal het verzorgingspeil der gemeente sterk moeten wor den verlaagd, zo schrijven B. en W. in een begeleidend schrijven aan de raad. Het tekort vindt welbeschouwd zl)n oorzaak in de ontwikkeling der gemeente van een rustig plattelandsstadje tot een levend centrum. Het is o.a. deze structuurverandering, die B. en W. onder de aandacht van de Minister van Binnenlandse Zaken hebben gebracht in een uitge breid- verzoek om de algemene uitkering voor deze gemeente te verho gen. Een by de Staten-Generaal Ingediend wetsontwerp tot herziening van de financiële verhouding, opent nl. de raogeiykheid, om het basisbe drag van de algemene uitkering te verhogen, wanneer deze niet steeds voldoende de verandering in behoefte aan algemene inkomsten, welke kan ontstaan als gevolg van byv. structuurverandering in de gemeente, kan volgen. De nieuwe algemene uitkering van het Rjjk wordt geraamd op 480.480 en de belastinguitkering op f 225.932. Financieel ziet het er donker uit, zo schrijven B. en W. verder. Me nige activiteit wordt daardoor geremd. Menige andere activiteit wordt geremd door bouwvolume. Naast deze sombere geluiden Is er ook reden voor veel dankbaarheid voor wat is bereikt, ook In 1953, het jaar, waar in Goes werd gespaard in de Februarinacht de betreffende post f 6000 lager te ramen dan voor 1953. Voor verbetering van het Schut tershof is wederom 2000 uitgetrok ken. Zo lang de plannen tot verbe tering nog niet kunnen worden uit gevoerd, kunnen deze bedragen wor den gereserveerd. In de loop van het jaar hopen B. en W. nadere voorstellen te doen. Voor de aanschaf van een veegma- chine is 16.500 uitgetrokken. Bij aanschaffing kan bij de reiniging met één man minder worden vol staan. Zo niet, dan moet het perso neel met één man wórden uitgebreid. Meer culturele uitgaven Daar B. en W. menen, dat het op de weg van de overheid ligt om de culturele evenementen in de gemeen schap te stimuleren en door middel van subsidiering mogelijk te maken, zgn enkele posten verhoogd of nieu we ingesteld. De post subsidie voor culturele doeleinden is t.o.v. 1953 met 250 verhoogd tot 2250. Voorts is 500 voor massajeugdwerk uitgetrokken en 5000 voor hulde blijk aan Z.L.M. en herdenking be vrijding. Men wil nl. in 1954 van gemeente wege ook ruime aandacht besteden aan de te houden landbouwtentoon stelling. Gedacht wordt, in het kader Sinds enkele weken wordt op be perkte schaal gas vanuit Sluiskil ge leverd, zo wordt verder o.m. medege deeld. Daardoor kon een ovenbatce- ry worden gesloopt en op de funde ring daarvan de nieuwe water gasin stallatie worden gebouwd. Verwacht mag worden dat omstreeks Mei vol ledig gas vanuit Sluiskil geleverd kan worden. By het samenstellen van de begro ting voor dit bedrijf is er daarom rekening mee gehouden, dat nog 4 maanden kolengas moet worden gele verd. By het bepalen van de op brengst van het gas is aangenomen dat de gemiddelde prgs dezelide blgft. Aangezien de Inkoopprijs van het gas in vergeiyking met de kostprijs bg de huidige "as-productie hoger ligt, wyst deze begroting een tekort van 27.382,53 aan. Over enkele maan den zullen de nieuwe gasprgzen op nieuw moeten worden vastgesteld Voor het personeel dat door het stilleggen van het productie be drijf overcompleet wordt, is een oplossing gevonden. Enkele per sonen kunnen worden gepension- neerd. Een paar blgven voor be diening van het watergastoestel, terwij! een vyftai door gemeente werken kan worden overgenomen. Een daarvan kan geplaatst wor den bij de plantsoenen, een ander bg de reinigingsdienst, omdat daar door pensionnering een vacature komt. De overige drie worden bg verschillende werken geplaatst. Niemand yan het vaste personeel behoeft op wachtgeld te worden gesteld. Op de begroting van de Vleeskeu ringsdienst is een tekort van 8250 (in 1953: 2000) ontstaan, omdat door verhoging van lonen en materi alen en afschrgvïng voor de stoom generator, de uitgaven belangrijk zyn verhoogd. Onderzocht zal wor den of het mogelgk is. door verho ging van de slacht- en keurlonen het tekort le drukken. Tekort Gasthuis. Het tekort voor het Gasthuis moest voor 1954 ruim 12.000 hoger, nl. 49.724,39, worden geraamd dan voor 1953. De Prijsbeneersing heeft dezer dagen toestemming verleend de tarieven te verhogen. Het Gast- huisbestuur zal nagaan, welke resul taten dit zal opleveren. De electrificatie van de straatver lichting is "thans bgna voltooid. De verlichting is veel verbeterd en door toepassing van T. L.-buizen wordt aanmerkelijk on het stroomverbruik besnaard. Hierdoor is het mogelgk van een actieve cultuurpolitiek en de cultuurspreiding, opdrachten te verlenen aan enkele beeldende kun stenaars. In dezelfde gedachtengang zouden by de herdenking van de be vrijding één of meer toonkunstenaars ingeschakeld kunnen worden. voorts delen B. en W. mede, dat onderhandelingen gaande zgn over de totstandkoming van een Zeeuwse muziekschool. Eveneens is een onder zoek gaande naar de mogeiykheid om te komen tot de stichting van een zwembad. Woningprobleem. Het bouwvolume voor 1953 is geheel verbruikt. Bg lange na is dit niet voldoende geweest om ook maar enigermate in de behoeften van Goes te voorzien. Het aantal woningzoe kenden stygt steeds. Verschillende bedrijven kunnen niet voldoende per soneel aantrekken en moeten zodoen de van voorgenomen uitbreidingen afzien. Hierbij komt nog. dat de wo ningtoestanden in een deel der ge meente schrikbarend kunnen worden genoemd. Sanering zal ook slechts kunnen plaats vinden, indien er een behoorlgk aantal woningen aan Goes wordt toegewezen. Grenswijziging. Een nypend probleem is ook de grondarmoede van Goes. Nu plan Oost voor een groot deel gerealiseerd is, zal de uitbreiding verder moeten gaan. Grenswijziging zal noodzake- lyk zgn. B. en. W. hebben Gedep. Sta ten op dit probleem gewezen. Over de oplossing van het scholen probleem zal zeer binnenkopt een uitvoerig voorstel aan de raad wor den gedaan. Eveneens zal zeer binnenkort een concept voor het nieuwe uitbrei dingsplan worden voorgelegd. De overname van de sociale bemoeiingen van het B. A. is een feit geworden. Er is een vierde secretarieafdeling hiervoor gevormd. B. en W. zijn over het beerikte resultaat tot nu toe weer tevreden en hebben alle vertrouwen in een gezonde ontwikkeling. PUROL DOET MEER dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. Ontwerp voor raadhuis in Breskens. Architect krijgt opdracht. In de te Breskens onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Eek hout gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter bij ie behandeling van de begroting 1954, welke werd vastgesteld, mede, dat aan een archi tect opdracht zal worden gegeven tot het ontwerpen van een nlan voor een raadhuis. Het ontwerp zal gemaakt moeten worden voor een gebouw, waarin te vens Rijkspolitie en brandweer ge huisvest kunnen worden en waarby een gymnastieklokaal kan worden aangebouwd. In Breskens beschikt geen enkel schoolgebouw over zulk een lokaal en bovendien zou de plaat selijke, 250 leden tellende turnvereni ging van het nieuwe lokaal p-ebruik kunnen maken. Men kwam voorts tot de conclusie, dat aan het zwembad geen verbete ringen kunnen worden aangebracht, zo lang er geen beslissing is genomen over ae nieuWe veerhaven. Hetzelfde bezwaar <reldt voor de aanleg van een yaehthaven, waartoe B. en W. gaarne zouden besluiten, daar de Brusselse Yachtclub te ken nen heeft gegeven Breskens als thuis haven te willen kiezen. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede, dal in Breskens een dijkle- ger zal worden opgericht, dat iri tijd van nood dienst zal kunnen doen. Vüssingen—Breskens was langdurig gestremd. Tengevolge van de mist is de veer dienst VlissingenBreskens Woens dagmiddag van half twee tot half ze ven gestremd geweest. De toeloop was vooral te Breskens enorm, daar het juist marktdag was in Oostburg. waar vele zakenlieden uit Walcheren en Beveland altyd heen gaan. Er stond een file auto's tot bij het postkantoor Vanaf half zeven heeft men met twee. boten alles op alles gezet, doch eerst na middernacht was de stroom ver werkt. HAZEt. SE DO N. Afwijzend beschikt op beroepsschrift. G.S. van Zeeland hebben afwijzend beschikt op een beroepsschrift van mevr. M. T. A. van VlaanderenOost te Middelburg van 9 Nov. j.l„ hou dende een verzoek om restitutie van de door haar betaalde aanslag in het dükgeschot van de polder Vier-Ban- nen van Duiveland, betreffende het tijdvak 1 Febr. 1953—1 Mei 1953. Het betrokken belastingjaar van de ze polder loopt van 1 Mei '521 Mei '53. De aangeslagen gronden van de appellante zijn door de stormramp van 1 Febr j.l. onvruchtbaar geworden. Het bestuur van de polder verklaar de dat de bedoelde aanslag is geba seerd op de gegevens van de polder- VAN TOT <3.ijpe Vandaag gaan w\j even buiten de eigenlijke grenzen van ons van Zwin tot Zijpe en toch ook weer niet. Het is om te melden, dat Prinses Wilhel- minain de kring van Zeeuwse eva cué's in het Paleis Het Loo het Kerst feest meevierde. In de ontspannings zaal waren drie kerstbomen opge richt; de wanden droegen groenver- siering, waarin kaarsen brandden. Het Kerstfeest stond onder persoon lijke leiding van Prinses Wilhelmina. Ongetwijfeld zullen de Zeeuwen, een maal teruggekeerd naar onze provin cie, nog menigmaal aan dit wonder mooie Kerstfeest terugdenken, gevierd onder koninklijk dak. Aan het slot KONIJNEN Temidden van al de serene Kerst- geluiden zy het ons ditmaal in dit bescheiden hoekje vergund een nogal aards en waarschuwend geluid te doen horen. Pas op de konijnen, zo zouden tojj u willen toeroepen. Pas er verschrikkelijk goed op, of het vergaat u zoals het een inwoner van Zaamslag verging, die thans niet minder dan zeven konijnen vermist. Naar verluidt gaat de Rijkspolitie op braadluchtjes af om de dader van de ze seizoen-diefstal op te sporen, het geen in deze dagen een moeizame speurtocht moet zijn Zeven konijnen verdwenen. Een trieste ontdekking moet het geweest zijn voor de man, die wie weet hoe lang de diertjes vertroeteld heeft in de hoop het Kerstmenu er aanmerkelijk mee op te luisteren. Daarom, al komt de waarschuwing misschien wat laat, let alsnog ter dege op uw konijnen, zo ge ze bezit, en inspecteer onmiddellijk het ver blijf van deze dieren. Nu kiln het nog vroeg genoeg zijn van dit feest ontvingen de evacué's allen uit de handen van de Landsmoe- der een Kerstgeschenk. UIT ELLEWOUTSDIJK Wij blijven nog even in de Kerstsfeer met het bericht uit Ellewoutsdijk, waar alle ingezetenen werden verblijd met een Kerstpakket, dat hun werd toegezonden- door diverse verenigin gen in de adopterende gemeenten van Noord-Holland. Deze pakketten bevat ten voor ieder gezinslid een aardige verrassing. Het deed zo goed, te be merken, dat deze surprise kennelijk niet zomaar bedoeld was als hulp aan .rampslachtoffers" maar vooral be schouwd moest worden als een har telijk gebaar van medelevende land genoten in de Kersttijd. OORKONDE. Reeds eerder werd vermeld dat oud inwoners van de gemeente Kruiningen aan het gemeentebestuur een oorkon de zullen aanbieden. Nader wordt ver nomen, dat een en ander geschiedt op 28 Dec. te twee uur op het gemeente huis door drie comité-leden. De ge- calligrafeerde oorkonde zal worden aangeboden in tegenwoordigheid van de raadsleden. Deze oorkonde is een reproductie van de oorspronkelijke Latijnse tekst, welke dateert uit het jaar 1203. Dit stuk, waarin de verkoop van de grond wordt beschreven, is voor zover bekend, het oudste docu ment waarin de naam Kruiningen voorkomt, zodat het bestaan van de plaats in 1203 zeker is. NIEUWE BEPLANTING Dezer dagen kwam een flinke hoe veelheid jong houtgewas te Sluis aan. Dit materiaal is bestemd om andere beplanting in de omgeving van de ge meente te vervangen en te vernieu wen. IN EEN REGEL Tijdens de bietencampagne werden op de weegbrug te Veere 15.337 650 kg. bieten en 311.385 kg. pulp gewogen. legger naar de toestand van 1 Jan. 1952. Het vond geen aanleiding de aan geslagen gronden na de inundatie als onvruchtbaar aan te merken, aange zien de eigenaars van overheidswege vergoeding zullen ontvangen wegens zaakschade dan wel pachtderving. Er kan dus niet van een gemis aan op brengst worden gesproken. Het polderbestuur vond dus geen enkele reden om tot terugbetaling van geschot over de periode van 1 Febr. —1 Mei 53 over te gaan. Het verzoek van de appellante om restitutie van de aanslag over het tijd vak Februari 1953Mei 1953 is volgens G.S, te beschouwen als een bezwaar tegen de handhaving van de aanslag 'over dat tydvak. Krachtens art. 82, par. 2 van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland behou den gronden, welke vergraven wor den of wegens verandering van be stemming door de rechthebbende tij delijk of definitief onvruchtbaar wor den, de hoedanigheid van schotbare gronden. Uit deze bepaling a contrario mag worden geconcludeerd, dat schotbare gronden, welke uit andere oorzaken onvruchtbaar worden, de hoedanig heid van schotbare gronden daardoor verliezen. De aanslag in het dykgeschot ge schiedt overeenkomstig de daartoe strekkende aanwijzingen in de pol derleggers. G.S. onderschrijven voorts de mo tivering van het polderbestuur, vol- 1 gens welke het de polderlegger en der halve de aanslag handhaaft. Het handhaven van de aanslag van de apellante als is geschied, moet billyk en redelijk geacht wordéh. Opleiding kleuter- onderwijzeressen. Ten aanzien van het voorstel van G.S. om snbsidie te verlenen aan de opleiding van de kleuteronderwgzer- essen in Zeeland, wordt uit Provin ciale Staten de vraag vernomen, of het niet nodig is de voorwaarde daar aan te verbinden, dat de leerlingen die van dit subsidie genieten, enige jaren in Zeeland moeten verblijven. Bij een begrotingstekort van 5500 wordt een subsidie voorgesteld van 60 per leerling voor 120 leerlingen. Men krygt dus 7200 hetgeen meer is dan gevraagd wordt. G.S. menen in antwoord op deze vragen, dat er geen behoefte bestaat aan een verplichting tot een verblijf van enige jaren in Zeeland, gezien de behoefte aan kleuteronderwyzer- essen in deze provincie. Bovendien zgn de salarissen nog niet van die aard, dat men hiervan elders op ka mers kan gaan wonen. Ten aanzien van de grote van het subsidie, ant woorden G.S-, dat verwacht mag wor den. dat het aantal leerlingen tot 120 zal uitgroeien. Met Volkswagen in Vest te Middelburg. De automobilist B. uit Middelburg, reed Woensdagmiddag omstreeks 17 30 uur door tot nog toe onbekende oorzaak met zijn Volkswagen bg de bocht in de Langevielesingel tegen over het Zanddorp In de Vest, waar zijn wagen in het ondiepe gedeelte aan de kant van het water terecht kwam en omsloeg. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De zwaar bescha.digde auto die op zijn kop lag, is door een break down uit de Vest getrokken en weg gesleept. B. kon niet zeggen, wat er op het bewuste moment met de auto was gebeurd. De politie onderzoekt momenteel, of het ongeval misschien aan een constructiefout te wijten was. Herbouwplan voor Ouwerkerk. Nieuwe huizen en wegen. Tjidens de te Ouwerkerk gehouden raadsvergadering besprak ir. Klokke uit Middelburg net herbomvplan. Na uitvoerige bespreking verenigde de raad zich met het ontwerp, dat in houdt, dat verscheidene huizenblok ken zullen worden gebouwd. Ook zijn er nieuwe wegen geprojecteerd. Voorts zullen er kleine woningen worden gebouwd voor onvolledige ge zinnen, alsmede aparte woningen. Er zullen drie middenstandswoningen verrjjzen en er komt ook een Dorps huis of Verenigingsgebouw. „Zeeuws Landjuweel". Zaterdag 26 December a.s. Twee de Kerstdag zal te Hulst het „Zeeuwse Landjuweel voor het Ama teurtoneel" officieel worden geopend met een opvoering van „School der Dapperen" door de St. Joseph's Ghe- sellen in de St. Jozefkring te Hulst. -Aan dit provinciale tournooï neemt een vgftiental verenigingen deel. De jury wordt gevormd door de heren Loü Hoefnagels, toneelcriticus, en Hessel Jongsma, toneelmedewerker aan verschillende dagbladen. Mutaties P.Z.E.M. By de Provinciale Zeeuwse Electri- citeits Maatschappij kwamen in de maanden October en November de volgende mutaties voor: Aangesteld in vaste dienst als. hoofdingenieur, ir. R. Froyen, Terneu- zen; klérk derde klas, P. F. Heeren, Middelburg; bankwerker le klas, G. Houtzager, Vlissingen; hulpstoker, C. P. v. Doeselaar, Westdorpe: handlan ger, Th. v. d. Horst, Souburg. Aangesteld in vaste dienst als: ingenieur le klas, H. Spiele, Utrecht. Bevorderd tot: techn. ambtenaar 2e klas, A. C. v. d. Welle, Middelburg; tekenaar tweede klas, J. Hamelink, Middelburg; klerk 2e klas, M. J. Beye Middelburg; machinist 2e klas, P. .W. Stroo, Vlissingen en C. de Leng, Vlis singen; monteur-electricien le klas. C. P. Mol, Souburg; hulpmachinist, H. F. Wagenaar, Souburg; hulpelectricien, J. G. Haeck. Goes; chauffeur, G. J. A. Dierickx, Vlissingen. Eervol ontslag op eigen verzoek: ir. A. P. Lindenbergh, Middelburg; mej. W. M. Bouwens, Middelburg. MAN MET FANTASIE Onderwijzeres schoot er 150.bij in. Voor de Almelose rechtbank stond Dinsdagmiddag terecht de 39-jarige P. E. G. B. uit Hilversum, die er van beschuldigd werd in Ambt-Delden van iemand een regenjas te hebben ge leend en daaruit 20 te hebben weg genomen. In Juli j.l. was hij in Zeeland ge weest, waar liU twee leden van de familie Van S. te Kamperland had opgelicht, B. had aan Van S. gezegd, dat hg een woning kon kopen aan de Lelie straat 65 te Goes, welke toebehoor de aan de garagehouder J. van F. Teneinde deze ltoop te kunnen be werkstelligen moest hg een cautie van 600 bg deze garagehouder storten. Aan Van S. vertelde hij, dat hij deze woning weer met flinke winst zóu kunnen verkopen. Van S. had hem daarop de 600 gegeven, welk bedrag, B. later met een deel der winst zou teruggeven. Enkele dagen later had hg weer bij Van S. aange klopt met de mededeling, dat hg 700 moest hebben voor het over- schrgven van deze woning bij een no taris te Goes. B. had daaraan toe gevoegd, dat hij de woning op korte termyn kon verkopen en dat van S dan voor de totale geleende som ad 1300 een bedrag van 2000 zou terug ontvangen. Door middel van het agentschap van de Rotterdamse Bank te Kortgene werd hem ruim 700 uitbetaald Weer enkele dagen later wist ver dachte S. L. van 'S., onderwyzeres te Kamperland, te bewegen hem l{j.0 ter hand te stellen met de medede- Jeugdzorg m Zeeland. Het voorstel van G. S. Het voorstel van G.S. tot het ver lenen van een crediet aan de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk Werk voor het lustellen van een on- dorzoek op het gebied van de jeugd zorg in de provincie Zeeland, lokte een vraag uit van een lid van Prqv. Staten, waarom de overheid hier. weer ingeschakeld moet worden, kun nen de bestaande instellingen deze zaak niet leiden? G.S. spreken de hoop uit, dat het college met concrete voorstellen kan komen. Door de medewerking van de overheid kan op de beste wijze geholpen worden. Een lid van Prov. Staten wyst er op, dat het crediet verleend zal worden naar aanleiding o.a. van een verzoek van het C. J. M. V. G.S, adviseren nu dit verzoek aan te houden en later te behandelen met het advies van de Stichting Zeeland Wordt het C.J.M.V. daardoor niet in een bevoorrechte positie geplaatst? Dit lid stelt .daarom voor net ont- -^ei-p-heslust als volgt te wijzigen: „naar aanleiding van een verzoek van het C.J.M.V. besluiten, enz. de Stichting Zeeland opdracht te ge venenz." G.S. antwoorden hierop, dat er geen sprake is van een bevoorrechte positie van het C.J.M.V. in een toe komstig rapport van de Stichting Zeeland en dat er bovendien nu een aanvraag ter tafel ligt van het C. J M. V., welkè men nu zal moeten be handelen of aan kan houden. Later zal dan blijken, dat door het ra-P- port van de Stichting Zeeland behan deling niet meer nodig is. Voorts dringt men er uit Prov. Staten op aan, dat met het onderzoek spoed betracht zal worden, opdat dit punt zo mogelijk nog in ae a.s. zomerzit- ting van de Staten kan worden be handeld. SCHOENCRÈME - WRÏJFWAS KOPERPOETS Schipper Visserijpolitie benoemd Bg beschikking van de minister van Financiën is met ingang van 1 Janu ari 1954 bevorderd tot schipper bg de Visserijpolitie op de Zeeuwse stro men, de heer G. van der Linden, te Zierikzee, thans mo lordrijver-dek- knecht bg deze dienst ter standplaat Yerseke. A.D.O.-speler Zondag opgesteld bij Vlissingen. De rechtsbinnen van de Haagse eerste klasser ADO, M. J. van Ot- terloo woont sinds enige tijd in Vlis singen. Dezer dagen werd zijn over schrijving naar de V.C. Vlissingen verleend en a.s. Zondag zal hg, in de wedstrijd tegen Goes, voor het eerst de roodwitte kleuren verdedigen. Men heeft het elftal hiervoor niet gewij zigd. De oud-Hagenaar is opgenomen als rechtsbuiten in de plaats van Cor Bode, die na zijn blessure tijdelijk als vleugelspeler was opgesteld. RAAD VEERE P. H. Broerse benoemd tot stadsbeiaardier. De gemeenteraad van Veere heeft de heer J. Kvvist in verband met zijn emigratie eervol ontslag verleend als stadsbeiaardier. De heer P. H. Broer- se, beiaardier te Vlissingen, werd tot beiaardier te Veere benoemd. Collecten. De in de Ned. Herv. Kerk te Scher- penisse gehouden collecte voor het ziekenfonds bracht 57,27 op. De Speldjesdag en de Kerstpotten- actie van het Leger des Heils lever den te Middelburg respectieveiyk 505,62 en 250,- op. ling, dal hy dit bedrag nodig had voor het betalen van een taxi-reke ning en dat hg een cheque van 450 had ontvangen, welke betaalbaar was gesteld bg de bank te Kortgene. maar dat hij de cheque niet meer kon ver zilveren. omdat de bank reeds geslo ten was B. gaf het hem ten laste gelegde volmondig toe. De 1300 had hy op gemaakt aan grote verteringen. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh. noemde B. een grote fan tast en rekening houdend met het rapport, dat B. verminderd toereke ningsvatbaar noemde, eiste hg een ge vangenisstraf van 12 maanden met aftrek, voorwaardelyke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftyd van drie jaar. De verdediger mr. Domsdorf uit Oldenzaal vroeg voor zgn cliënt, die reeds zes veroordelingen achter de rug heeft, vermindering van de on- voorwaardelgke straf. Proberen blijft begeren! Afscheid J. A. Bal. De heer J. A Bal, sinds 1916 ter Provinciale Griffie van Zeeland te Middelburg, werkzaam als bode schrijver en van 1946 af als bode-ka merbewaarder, een zeer bekende Mid delburgse figuur, nam Woensdagmid dag tijdens een bijeenkomst van het Griffiepersoneel afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd De heer Bal /werd in harte lijke bewoordingen toegesproken door mr. J. M. Pilaar, griffier der Staten van Zeeland, die de loopbaan van de scheidende schetste en hem voor zijn trouwe diensten aan de Griffie bewe zen, grote lof toezwaaide Nadat mr. Pilaar nog enkele herinneringen haa opgehaald, bood hij de heer Bal na mens de ambtenaren der Griffie een geschenk aan. De héér Bal dankte hem voor zijn vriendelijke woorden en voor het geschenk, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Zending uit Canada (slot van pagina 1) De voorzitter van de Coördinatie commissie voor hulpverlening aan de landbouw Watersnood 1953. de heer H. D. Louwes, die voor de verdere verde ling zal zorgen, nam daarop onder dank aan het Rode Kruis de geschenk zending over. De Canadezen bracht .hij dank met te herinneren aan het spreekwoord: „In de nood leert men zijn vrienden kennen Ook nu heeft men dit mogen ervaren. Zeeuws dankwoord Namens de Commissarissen van de Koningin in de drie getroffen provin ciën. was het tenslotte de heer C. Phi- lipse. die een dankwoord sprak. In 1944 waren het de Canadese legers, die een groot aandeel hadden in de bevrij ding van Zeeland en thans is het we derom het Canadese volk: dat na de vreselijke watersnoodramp, een licht straal doet schijnen in de diepgetrof fen harten. Zeeland, eens de tuin van Nederland, zal met deze hulp prachtig kunnen werken aan het herstel, aldus spr. De neer Philipse besloot met het uitspreken van de bede. dat God de houders van deze werktuigen de kracht moge schenken om hiermee te werken tot welvaart van hun gezin en hun provincie terwijl spreker ver zocht de diepgevoelde dank aan alle müde gevers te willen overbrengen. Hun medeleven zal in dankbare herin nering blijven voortleven bg het ge hele Nederlandse volk en in het by- zonder in de zwaar beproefde provin cies. Nadat het Westkapels dameskoor de plechtigheid had besloten met het Wilhelmus, was daarna de beurt aan de talrijke filmoperateurs en fotogra fen om het kleurrijke, bedrijvige schouwspel op het gevoelige celluloid vast te leggen. waarvoor het dameskoor uit Westka- pelle alsdank nogmaals enkele lie deren ten gehore bracht. In de receptiezaal van de OranjeUjn was er nog een gastvrije ontvangst, MIDDELBURG. Vandaag Electro: „The man in the white suit". (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Boekhandel Van Benthem en Jutting: Antiek-tentoonstelling. 918 uur. le Kerstdag Electro' „Lovely to look at" (aJ.J, 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouw burg: ..De trek naar het Westen". (14 j.). 2.30 en 8 uur. 2e Kerstdag Bioscopen: als le Kerstdag; Nieuwe Kerk: Kerstuitvoering Mid- delhurgs Mannenkoor. 15.30 uur; Schuttershof: Kerstbal, 20.00—01.00 u. Zondag 27 December: Electro: „The wild north" (14 Jr.). 3.30. 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „Sensualita", (18 jr.) 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Eerste Kerstdag. Aihambrai „Happy Landing" (a.l.), 3, 7 en 9 uur: Luctor: „De boekaniers der zeven zeeën", (14 Jr.). 3. 7 en 9 uur Tweede Kerstdag. Alhambra als van daag: Luxor als vandaag Zondag. Alhambra: „Road to Bali" (14 Jr.), 3, 7 en 9 uur; Luxor: „Ce- ronimo" (14 jr.), 3. 7 en 9 uur. GOES. Eerste Kerstdag. Grand: ..Road to Bali" (14 Jr.). 3. 7 en 9 uur. Tweede Kerstdag Grand als vandaag, 7 en 9 uur, „Ceronlmo" (14 jr.), 2 en 4 uur. Zondag. Grand: „Happy Landing" (aJ.) 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2