PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT René Coty, 71 jaar, vice-voorzitter van de Senaat gekozen Beria gefusilleerd Zending landbouwwerktuigen uit Canada overgedragen BILT Kantlij n MET HAAR BEGROTINGSWERK GEREED GEKOMEN 196e Jaargang-No. 303 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en f. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintljn PL-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, t 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Dec. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p advertentie 3.-. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» 1 max s regel») van 15 'egel» t 1.Iedere regel meer 20 ceni „Brieven of adrca Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. VUsslngen. Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): Middelburg. Markt 51. telel. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telel !6: Terneuzen. Brouwerljstr V. ZleriKzee N Bogerds'.r. C Kotelet ^26. EINDELIJK EEN PRESIDENT Bij voorbespreking bond hij zich niet aan E.V.G.-verdrag René Coty is tot president van Frankrijk gekozen. Hy verenigde in de dertiende stemming gisteravond 477 stemmen op zich, Naegelen 329. De absolute meerderheid bedroeg 436 stemmen. Jacquinot verkreeg 21 stem men, verschillende candidaten 44. Het aantal geldig uitgebrachte stem men op een totaal van 884 bedroeg 871. Dertien stemmen waren blanco of ongeldig. De zitting werd te 22.17 opgeheven. By de bespreking vóór de stemming heeft Coty zich ten aanzien van het E.V.G.-verdrag niet gebonden. Omniddeliyk na de bekendmaking verhieven de volksvertegenwoordi gers zich van hun zetels en zongen de Marseillaise. De voorzitter van het congres wenste de nieuwe president vervolgens geluk. Vóór .de elfde stemming hadden de ge matigde conservatieven als candidaat aangewezen Louis Jacquinot, minister voor overzeese gebiedsdelen, die dan de plaats van Laniel zou innemen, daar deze zich had teruggetrokken. Maar Jacquinot verklaarde, dat het er niet naar uitzag, dat hij de abso lute meerderheid zou behalen. Ten slotte bood men Coty de candidatuur aan. Coty is in 1882 te Le Havre gebo ren, waar hij zich in 1902, na rechten en filosofie gestudeerd te hebben, als advocaat vestigde. In 1923 werd hij afgevaardigde van het département Seine inférieure in het Franse parle ment. Eerder maakte hij deel uit van een raad van een arrondissement en de gemeenteraad van Le Havre. In de kabinetten-Schuman van No vember 1947 en September 1948 en het kabinet—Marie van Juli 1948 was Coty minister van wederopbouw. Het zal vanavond in Zeeland over al wel het zelfde zijn. Er wordt een groene boom in de woonkamers geplaatst. Er wor den van de zolders dozen met kerst boomversiering te voorschijn gehaald. Er worden dingen naastgezet, die men er ieder jaar weer bijkoopt. Om te vervangen wat gebroken is. En als dan vader of moeder, ter- wijl de kinderen toe staan te kijken, of als ze groot genoeg zyn al helpen, weer een nieuwe kleurige bal, of weer een nieuwe slinger in de den nentakken hangt, dan zal het zijn alsof het eensklaps geen Kerstavond is. Het zal zijn, alsof de wind weer giert van de een en dertigste Janua ri. Zelfs de kerstliederen uit de kin dermonden of de radio, zelfs het beie ren der avondklokken zullen worden overstemd door dat ene geluid. De herinnering zal zich opdringen en niemand zal er aan kunnen ontko men. Want een gebroken kerstboombal of slinger, die kan men vervangen. Maar wat er in Zeeland gebroken Er liggen ruïnes, waar huizen heb ben gestaan. Niemand zal er de kerstboom versieren. Er zijn gezinnen, vele honderden gezinnen, waar stoelen leeg zullen zyn, die ver leden jaar nog niet leeg waren. Er zijn nog altyd duizenden Zeeuwen geëvacueerd, in de verstrooiing en wie zal voor hen de Kerstboom sie ren? Er zullen mensen zijn, die dit jaar door de Kerstboodschap niet worden geroerd. Omdat zy zich nog altijd niet neer kunnen leggen bij de slagen, die hen troffen. En er zullen anderen zijn, die het Kerstfeest vieren en de Kerstboodschap verkondigen alleen ter wille van de kinderen, die immers nog niet begrijpen kunnen wat er is gebeurd en wa ter is gebroken. Wie gezond is, waardeert zijn ge zondheid niet. Men moet ziek zijn om te beseffen, hoe ryk men is, als men gezond is. Misschien dat, als vanavond de her innering komt aangedreven aan wat er dit jaar in Zeeland is geschied, er velen zullen zijn, die zich ootmoedig afvragen, waaraan zij het hebben verdiend, dat hun huis er nog staat, dat hun gezin ongedeerd bleef, dat zij naar hun zolder kunnen gaan en de kerstboomtooi te voorschijn kunnen halen. Er zijn er immers zo veel, die feen zolder meer hebben en geen oom en geen huis en niemand voor wie men de kerstboom kan sieren. Als die ootmoed er is en zij zal er zijn bij zeer, zeer velen dan zal dat goed zijn. Het Kerstfeest is altijd weer een nieuw begin. Voor iedereen. En opnieuw beginnen sluit in, dat wat er aan vooraf was gegaan, niet goed is geweest, verbetering behoef de. Dit moge de troost zijn voor die ontelbaren, die dit Kerstfeest niet kunnen vieren in dezelfde omstan digheden van verleden jaar. De Kerstboodschap is een blijde boodschap, de verkondiging van een goedheid, die niet de goedheid der mensen is, de uitstorting van een ze gen. die de mensheid eigenlijk niet heeft verdiend. Het Kerstfeest is het symbool van een blijder toekomst, het is het gloren van een nieuw licht. Ook voor al diegenen, by wie zo veel gebroken is en die wellicht ook zelf gebroken zijn. Nog steeds. Niettemin: vanavond zal er de her innering zijn. Hoe mooi de liederen ook klinken en hoe zegenend de Kerstklokken ook luiden. Hij werd in November 1948 sena tor en in Januari 1949 aangewezen als vice-voorzitter van de Senaat, een post, die hij tot nu toe bekleedt. Coty staat bekend als deskundige op het gebied van het staatsrecht. Hij i: voorstander van een grondwetswijzi ging. waarbij de uitvoerende macht wordt versterkt ten einde de stabili teit van de Franse regering te be vorderen. Reeds bij de taawlfde stemming, die overigens geen beslissing bracht, was het duidelijk, dat Coty de beste kan sen maakte. Hij kreeg 431. Naegelen 333 en andere candidaten 118 stem men. De absolute meerderheid be droeg 442. Er waren zestien ongeldige stemmen. Jacquinot kreeg 26 stem men en men verwachtte toen, dat een aantal parlementsleden," dat op herrj Stemde, bij de dertiende ronde op Coty zou stemmen. De twaalfde stem ming werd des middags te vier uur gehouden. Bij de elfde ronde des morgens te half twaalf, was de uitslag: Naegelen 372 stemmen en Jacquinot. die inmid dels Laniel opgevolgd had, 338. Er waren 897 stemmers. De vereiste meerderheid was 441. Coty verkreeg toen reeds 71 stemmen, .ofschoon hij nog geen candidaat was. VaVi de 897 stemmen waren er 17 blanco of ongeldig. Bidault en Laniel kregen ieder 1? stemmen, generaal Koenig 10. Stakingen. Franse troepen werden gisteren in geschakeld bij het verwerken van stapels zakken met post op de Parijse stations, nadat een „waarschuwings staking" van drie dagen, uitgeroepen door o.a. de communistische vakver eniging, was begonnen. De Chr. vak bond sprak zich uit tegen de staking, doch verzocht de minister de Kerst gratificatie tot 20.000 francs te verho gen. De staking breidde zich uit tot het internationale telegraafverkeer en tot de sorteerders in de postrijtuigen op de belangrijke spoorlijnen. Ook in tal van andere Franse steden werd ge staakt bij de posterijen. De staking op de vliegvelden breidde zich eveneens uit tot Frans Afrika. Conflict in Britse In tegenwoordigheid van vele autori teiten heeft de chargé d' affaires van de Canadese ambassade, Paul Trent- blay Woensdagochtend te Rotterdam een schenking van het Canadese Rode Kruisbestaande uit landbouw werktuigen, overgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Onder het zingen van „O. Canada" door het Westkapelse dameskoor vjerd de laatste tractor uitgeladen xtit de „Prins Willem III" van de Oranje Lijn, die de kostbare lading uit Ca nada naar ons land bracht. De vakbondsleiders van drie mil lioen arbeiders in de Britse scheep*" en machinebouwindustrie hebben op geroepen tot een landelijk verbod van overwerk en van betaling naar pres tatie, ingaande 18 Januari. Dit besluit is bedoeld als protest te gen de herhaalde afwijzing van een eis tot vijftien procent loonsverho ging door de werkgevers. Er is reeds eerder een nationale proteststaking van 24 uur gehouden. Sir Walter Monckton, minister van Arbeid, heeft vakbondsleiders en werkgevers bijeengeroepen. Ongeveer vijf duizend fabrieken en scheepswerven in het gehele land zou den worden getroffen. Evenals 6 medeplichtigen Beria en zes medeplichtigen zijn ter dood veroordeeld en reeds gefusil leerd. Dit is gisteravond officieel te Moskou meegedeeld. Huil bezittingen vervallen aan de staat. Zes dagen geleden werd bericht, dat Beria had bekend schuldig te zijn. Hem werd terreur, moord, politiek verraad en activiteit tegen de defensie ve kracht van de Sowjet-Unie ten laste gelegd. KAMER WON DE WEDLOOP In de Russische bladen wordt ge zegd, dat Beria en de zes anderen hebben terechtgestaan voor het hoog gerechtshof onder voorzitterschap van' maarschalk KoniefDe vonnissen zijn uitgesproken tussen 18 December en heden, aldus deze bladen. Beria was minister van Binnen landse. Zaken en hoofd van de gehei me staatspolitie. De mededeling in de Russische bla den besloeg slechts drie regels onder de kop „het vonnis is uitgevoerd". Zacht winterweer met de Kerstdagen. Wanneer men bedenkt, dat in de laatste 50 jaar niet meer dan vier maal een witte Kerst is voorgekomen, dan is het niet zo'n groot wonder, dat het ook dit jaar geen witte Kerst wordt. De temperaturen zijn voor de tijd van het jaar zeer hoog. Tijdens zonnige perioden werd gistermiddag 10 graden Cel- cius gemeten. Een Oceaandepressie laat vandaag een krachtige wind waaienwaarbij ook enige lich te regen kan vallen. De koude lucht wordt steeds verder ver dreven. Alleen in de buurt van Moskou komt des nachts nog strenge vorst voor. Eerste Kerstdag kan men mogelijk van een tijdelijke ver betering profiteren, maar de kans op lichte regen zal de ko mende dagen groter blijven dan de laatste weken het geval is geweest. Nu er wat meer wind voorkomt, wordt de kans op mist kleiner. Voor de tijd van het jaar blijven de tempe raturen flink boven normaal. Chocoladerepen duurder. Van 20 op 25 cent. De chocoladefabrikanten, welke 't overgrote deel der Nederlandse pro ducenten vertegenwoordigen, zijn tot het besluit gekomen, liever dan over te moeten gaan tot het vervaardi gen van aanmerkelyk dunnere repen. Dy een gewichtsverhoging de gang bare prijs van 20 cent na 1 Januari a.s. bij de consument te verhogen tot een kwartje. Tevens werd besloten de pryzen van andere chocolade-ar tikelen op een prijsniveau te brengen dat minstens 10 cent per 100 gram chocolade hoger ligt dan het huidige. Staking in Borinage geëindigd Sluiting der mijnen tot 1 Maart opgeschort. Woensdagmorgen is het werk in alle mijnen van de Borinage hervat. Het katholieke mijnwerkersverbond heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat het acte heeft genomen van de verklaringen van de regering en van de N V Cockerill, volgens welke de sluiting der marginale mijnen tot 1 Maart wordt opgeschort. Het verbond heeft dienovereenkomstig besloten 't werk te hervatten. Het zal zich echter verzetten te gen individueel ontslag van mijnwer kers. Arbeid in hoog tempo. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft de wed loop tegen het horloge, met als in zet een totaal goedgekeurde Rijksbe groting 1954 vóór Kerstmis, gewon nen. Zy heeft er hard voor gevochten, maar zy kan nu met voldoening op de geleverde prestatie terugzien. De voorzitter, dr. L. G. Korten- horst heeft daarvan Woensdagmiddag gewaagd voor de Kamer vóór het Kerstreces vermoedelyk tot 2 Fe bruari 1954 uiteenging in een speech, waarin hij in het algemeen iets over het begrotingswerk vertel de en lof toe zwaaide aan de Eerste Kamer, die óók streeft naar het in acht nemen van de gebruikelijke ter mijnen. De Kamer heeft van de derde Dinsdag in September tot heden niet minder dan 43 dag- en 25 avondver gaderingen tezamen 68 vergaderingen gehouden, tegen een gemiddelde van 51 in de periode tussen het najaar 1946 tot eind 1952. Om aan het be zwaar van niet grondige afdoening van zaken tegemoet te komen, is een aantal bij de begrotingen ter sprake gebrachte onderwerpen, naar het vol gend jaar verschoven, zoals de vie ring van de nationale feestdag, de tweede televisie-nota, de nadere de fensie-nota, de porti-kosten voor de verzending van mechanisch verme nigvuldigde poststukken, de ontwik keling van de werkzaamheden van de N.V. Vuilafvocrmaatschappij (V. A.M.), het debat over de Verenigde Naties, de tegemoetkomingen aan de Indische Nederlanders, het parlemen taire Benelux-orgaan. de toegezegde nota inzake revalidatie-centra. In de achter ons liggende periode is tegemoetgekomen aan het verlan gen meer spreektijd by de begro- tingsdebatten toe te staan. Dit jaar waren daarvoor rond 200 uren be schikbaar, tegenover resp. 188, 154, 187, 167 en 172 in de jaren resp. 1948 tot en met 1952. In het cijfer 200 waren ook begrepen de uren, be stemd voor de behandeling der belas- tingontwerpen en de huurverhoging, die aan cl- algemene beschouwingen gekoppeld was. De voorzitter eindigde met zijn dank uit te spreken aan allen, die de snelle begrotingsbehar.dfli',!!? had den mogelijk gemaakt, of daarbij nauw betrokken zijn geweest. De re gering. de léden, de griffie en de griffiers, het personeel van de Ka mer, .de parlementaire pers en de Staatsdrukkerij en hij wenste allen een welverdiende rust, een prettig Kerstfeest en een gelukkig Nieuw jaar toe. Malik urenlang bij Churchill Over onderhoud met Malenkow? De Russische ambassadeur in En geland, Malik, heeft gisteren met sir Winston Churchill de maaltijd ge bruikt op Chequers, het buitenverblijf van de premier. Tevoren had de am bassadeur een kort onderhoud gehad met minister Eden. Malik, die binnenkort voor een be zoek naar Moskou vertrekt, sprak verscheidene uren met de Britse eer ste minister. Voor de diplomaten in de Britse hoofdstad betekende het bezoek van Malik een verrassing. Men vroeg zich onmiddellijk af, of Churchill gespro ken heeft over zyn denkbeeld van een persoonlyk onderhoud met Malenkof. LEEUWENDEEL VOOR ZEEUWSE BOEREN Westkapelse dames vertolkten zingend de dank der Zeeuwen Tussen het geratel van kranen en de fluitsignalen van de kittige sleep boten in de bedryvige Rotterdamse haven, klonken Woensdagmiddag op het terrein van de Oranje-lyn de stemmen van een twintigtal Westkapel se meisjes in klederdracht. Met het Canadese volkslied op Nederlandse tekst, vertolkten zij de dank voor de millioenen aan gloednieuwe land bouwwerktuigen, welke als geschenk van het Canadese volk aan de ge troffen Nederlandse landbouw, met het m.s. „Prins Willem Hl" in ons land waren gearriveerd. Het 2700 ton grote schip was geheel volgeladen met 250 tractoren, 10 oogstmachines, 10 schyfeggen en 53 kisten gereed schappen de grootste geschenkzending welke tot dusver aankwam zodat terecht aan deze ontvangst een officieel karakter werd gegeven. Daar het leeuwendeel van deze zending onder de Zeeuwse getroffen boe ren zal worden verdeeld, lag het evenzo voor de hand dat aan deze ont vangst een Zeeuws cachet werd gegeven met het Westkapels dameskoor en met zelfs trekkerschauffeurs in Zeeuwse dracht. Aan de kade lag de „Prins Willem Hl", getooid met grote spandoeken ..Gift van Canada Watersnood 1953" In Toronto had het Canadese Rode Kruis op grootse wijze de kostbare la ding overgedragen aan de Nederlandse gezant de heer Lovink en op even grootse wijze werd de geschenkzen ding thans in tegenwoordigheid van vele autoriteiten aan de Nederlandse landbouw overgedragen. Van Zeeuwse zijde waren hierbij o. m. tegenwoordig het lid van Ged. Sta ten, de heer C. Philipse. de kringcom missaris van het Ned. Rode Kruis voor Zeeland, mr. J. A. Heijse en verschil lende vertegenwoordigers van de Zeeuwse Stichting voor de Landbouw Terwijl een der fonkelnieuwe tractoren in de kraan boven de kade zweefde, zongen de Westka pelse dames onder leiding van de heer P. de Rooij het lied „O Ca nada", waarna een aantal sprekers vele goede woorden van vriend schap en dankbaarheid lieten ho ren. De plaatsvervanger van de Canadese ambassadeur, mr. Paul Tremblay, droeg de zending met een hartelijke speech over aan de tweede voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, generaal-majoor dr. J. Th. Wilkens Mr. Tremblay herinnerde daarbij met grote bewondering aan de sluiting van het laatste dijkgat. De ge schenkzending moet worden gezien als uiting van deze bewondering en de belangstelling van de Canadezen in het weizijn van het Nederlandse volk. De ze lading, ter waarde van 412.000 was de grootste welke door het Cana dese Rode Kruis naar Holland werd gezonden. Totaal heeft dit land aan Nederland voor 1.254.000 aan hulp verstrekt. Mr. Tremblay hoopte, dat deze zending zal bijdragen tot herstel van de getroffen gronden. Dr. Wilkens vertolkte daarop de dank van het Nederlandse Rode Kruis voor de vele hulp welke bij de ramp uit de gehele wereld mocht worden ontvangen. Het Nederlandse volk heeft hierdoor mogen ondervinden, dat het niet alleen stond in zijn strijd. Totaal heeft de materiële hulpverlening f 61 millioen bedragen, waarvan Ca nada ongeveer f 10 millioen voor zijn rekening nam. Zoals de Canadezen bij de bevrijding ons te hulp kwamen, zo hebben zij thans opnieuw de broeder hand toegestoken. Dit geeft aan de dag van vandaag bijzondere waarde, aldus dr. Wilkes. Hij wilde daarom deze zending zien als een symbool van de goede verstandhouding tussen beide volkeren. (Vervolg op pag. 2) Wasserijtarieven tien procent hoger. De Federatie voor de Wasindustrie deelt ons het volgende mede: De reeds geruime tijd in voorbereiding zijnde meuwe C.A.O. voor de wasin dustrie. alsmede een aantal tot dus ver nog niet in de wasseryprijzen ver disconteerde prijsstijgingen, plaatste de wasindustrie voor de noodzaak haar prijzen met ingang van 1 Janu ari a.s met 10 te verhogen. KORTE PREDIKATIE. LUKAS 2 8. en hielden de nacht wacht over hunne kudde...~ Zijn de herders bang In de nacht f Welnee! Ze kennen de nacht: de ge luiden, de gevaren, de risico's. Ze heb ben hun maatregelen genomen, een vu ut, een knuppel, een steen. Ze zijn alleen waakzaam en klaar om hun kudde te verdedigen. Want hun kudde is hun bezit, daar hangt hun bestaan van af. Er zitten nog steeds vele herders bij de vuren in de wereldnacht. By een groot vuur zit Eisenhower met vele herders naast zich. Zij zijn waakzaam maar met een zeker zelfvertrouwen vervuld. Hun knuppels zijn dikker ge worden i» het afgelopen jaar en ze hebben vreemde dingen om mee te gooien als er gevaar dreigt. Bij een ander vuur zit Malenkow ivat eenzaam in het duister te staren. Ik kan niet precies zien, wat daar ge beurt. Hij stookt nat hout. Een gordijn van rook onttrekt veel aan onze blik ken. Ik zie vele kleine vuren met alle maal herders, die waken over hun po litieke, economische en sociale belan- gen. Ook de kerkelijke herders zitten bij hun eigen vuren. Ze houden niet gezamenlijk de wacht over de kudde, maar ieder waakt angstvallig over zijn eigen groepje schapen. Waar waakt men toch zo angstval lig over? Óver de macht, die men bezit in deze wereld. Politieke macht, economische macht, kerkelijke macht en de com binatie van dit alles. Iedereen in deze wereldnacht staat klaar zijn stukje macht en bezit te verdedigen. En de nacht is zo zwart en ze duurt zo lang. Waar blijft het licht? Zijn wij vergeten, wat er gebeurde bij de herders uit Lukas 2 Zoals het nacht kan zyn op de middag, kan het licht zijn in de nacht. Het Licht der wereld Jezus Christus bracht de her ders er toe hun vuren, hun schapen en hun knuppels te verlaten en naqr Bethlehem te gan. Maar tcij geloven niet meer, dat dit werkefjk nog kan. Daarom is ons Kerstfeestvieren een triest geheel. Heer Jezus! Wij zijn machteloos ge bonden mensen. Wij durven niet meer van onze vuren weg te gaan. Maak ons vrij! Red ons uit deze volkomen vastgelopen verhoudingen. Schijn met Uw licht in onze duistere, eenzame harten en maak het waarachtig Kerstfeest in deze wereld. Domburg, G. H. van Willenswaard. DE VERWACHT: ZACHT WEER. Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen of motregen. Vrij krachtige tot krachtige Zuid-Westelyke wind. Zacht voor de tyd van het jaar. 25 December. Zon op 8.48 Maan op 22.33 26 December. Zon op 8.48 Maan op 23.42 27 December. Zon op 8.48 Maan op 28 December. Zon op 8.48 Maan op 0.51 ZON EN ."SLAAN. onder onder 16.33 11.17 onder 1 onder 16.34 11.42 onder onder 16.35 11:55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1