Tweede Kamer keurt begroting Verkeer en Waterstaat goed I KLANKBORD VERKEERSTECHNISCHE LEER GANGEN TE GOES EN HAARLEM MATROZENSHAG WILKES LEIDDE PROFCLUB VALENCIA NAAR DE ZEGE 30013 IV\ de maag BICMSMS, DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 MINISTER LAAT ZIJN TANDEN ZIEN. Rapport van D'elta-commissie komt spoedig uit (Van onze parlementaire redacteur) Minister Algera van Verkeer en Waterstaat is van plan zijn tanden te laten zien. Indertijd is bij de Akte van Mannheim de vrije vaart op de Rijn gewaarborgd. Hitier beschouwde deze Akte ais een vodje papier en bevoor deelde eenzijdig de Duitse Rijnseheepvaart. Na de oorlog moest op bevel van de bezettende autoriteiten de Akte van Mannheim zijn oude rechtskracht herkrijgen, maar Duitsland voerde tegen over de andere landen, die nauw bjj de scheepvaart op de Rijn betrokken zijn, dus ook tegenover Nederland, discriminerende bepalingen in. Ons land heeft in het begin van dit jaar ernstig bij de Westduitse Bonds regering geprotesteerd. Het antwoord liet enige maanden op zich wachten en luidde negatief. Ons land heeft Zwitserland en Frankrijk aan zijn zijde. België is ge matigder in zijn opvatting over deze kwestie. De regering houdt vast aan de Ak te van Mannheim; als op deze basis geen overeenstemming met Duitsland wordt bereikt, dan zou het tijdstip kunnen aanbreken, aldus de bewinds man, om naar rechtsmiddelen te grij pen. Mr. Algera had hier duidelijk op het oog het vragen van een beslissing aan het Internationale Hof van Justi tie in Den Haag. Vrijheid in de lucht. De minister zal blijven vechten voor de vrijheid in de lucht. Er wordt gestreefd,naar het sluiten van multi laterale verdragen. Wat de weerschepen aangaat, deel de hij mede, dat Amerika in 1954 wil blijven deelnemen aan een gewijzigd program en vertegenwoordigd zal zijn op de conferentie van Februari a.s. Voor Schiphol achtte hij spoedig een nieuwe bestuursvorm gewenst. Zijn geduld was namelijk uitgeput. Er zal een gunstige vorm gevonden moeten worden voor de deelneming van de K.L.M. De bewindsman ont kende, dat het ongeregelde luchtver keer op Ypenburg wordt geconcen treerd. Ook Schiphol krijgt zijn deel ervan mee. Er wordt voorts nage gaan, of voor de Nationale Lucht vaart School nog een taak is wegge legd en hoe deze kan worden uitge voerd. Met de vervoersintegratie zijn we nog alttjd niet ver opgeschoten. Veel lof! Van ganser harte sloot mr. Algera zich aan bij hen, die lof hadden toe gezwaaid aan allen, die tjjdens en na de watersnoodramp zulke geweldige prestaties hebben geleverd. Ety deelde mee, dat binnen afzien bare tyd het rapport van de Delta commissie verschijnen zal. Brief aan moeder van Guy Burgess. Guy Burgess, de Britse diplomaat die twee-en-een-half jaar geleden met zijn collega van het „Foreign Office" Donald Maclean spoorloos verdween, heeft zjjn moeder in Lon den een brief gezonden, waarin hij liet weten, dat hjj het goed maakte. De brief, die op 21 December in Zuidwest-Londen op de bus was ge daan, was gedateerd „November" en gaf geen aanwijzingen omtrent de verblijfplaats van ae diplomaat. Burgess' moeder, mevrouw Bassett (zij is voor de tweede maal gehuwd) was er zeker van, dat de brief door Guy is geschreven. Over de inhoud wilde zg geen mededelingen ver strekken. Drie weken geëist tegen spoorwegwachter. Op 2 Mei van dit jaar werd op de spoorwegovergang aan de Zandstraat te Maasniel (L.) een 72-jai-ige vrouw door een trein uit de richting Roer mond gegrepen en vrijwel onmiddel lijk gedood. De overwegwachter, M. Z., die voor dit ongeval verantwoor delijk werd gesteld, werd door de N. S. disciplinair gestraft, doch bij von nis van de rechtbank te Roermond vrijgesproken van het hem ten laste gelegde: dood door schuld. De Offi cier van Justitie ging in appèl van dit vonnis bij het gerechtshof in Den Bosch. De advocaat-generaal, mr. A. H. M. H. Receveur, meende, dat hier inder daad van schuld moet worden gespro ken. HH -Ifg drie wel H\j wacht het rapport over de af sluiting van de Biesbos nog steeds af. De' minister herinnerde aan de plan nen tot kanalisatie van de Nederr)jn Na de sluiting van de zeegaten in het Z.W. des 'ands zal ook daar een groot reservoir gevormd worden, waardoor de verzilting van de baden kan worden tegengegaan. De re- en duplieken leverden niets meer op. De Kamer verenigde zich z.h.s. met de begroting, met aanteke ning, dat de fractie van de C.P.N. te gen was„ Koersdaling in Wallstreet Afnemende bedrijvigheid De aandelenkoersen op de New Yorkse effectenbeurs zijn Dinsdag ge daald met 2 dollar of meer per aan deel., aetgeen de grootste' koersdaling sedert ongeveer een uiaand is. Als voornaamste oorzaken voor de verkopen werden genoemd de in dustriële vooruitzichten in de Ver. St. en de vermindering van de internati onale spanning als gevolg van het feit. dat de Sowjet-Unie toestemde in be sprekingen over he^plan van president Eisenhower tot samenwerking op het gebied van atoomenei'gie. Het sterkst getroffen werden de aandelen van vliegtuigfabrieken, waar bij de aandelen van chemische onder nemingen, die van de electronische in dustrie en van automobielen niet ver ten achter bleven. De koers van aan delen der Douglas Aircraft daalde met 23A dollar tot 82% dollar. De af nemende bedrijvigheid en het ontslag van arbeiders in sommige industrieën drukten de koersen van industriële fondsen. A.N.W.B. ORGANISEERT: Vijftal voordrachten. Naast de driedaagse nationale leer gang, welke de A.N.W.B. in Februa ri te Utrecht organiseert, zal de Bond in het begin van het volgend jaar een tweetal ééndaagse regionale ver keerstechnische leergangen houden in Haarlem en Goes. Deze leergangen, die een vijftal voordrachten alsmede een korte excursie op het gebied van de vvegverlichting omvatten, hebben tot doel de deelnemers kennis te doen nemen van de nieuwste inzichten in de wegenverkeerstechniek. De leergangen zijn bestemd voor diegenen, die in het algemeen bemoei ing nebben met de inrichting en vorm geving van wegen en de regeling en beveiliging van het verkeer, zoals o.m. functionnarissen van Rijk, Pro vincie; gemeenten en waterschappen, politieambtenaren etc. De leergang te Haarlem heeft plaats op 14 Januari in café-restau rant Brinkmann op de Grote Markt, die' te Goes op 21 Januari in ,,De Prins van Oranje". Beide zullen ge opend worden door de heer A. G. M. Boost, Directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. Voordrachten zullen achtereenvolgens gehouden worden door: Ir. C. A. Kuysten, Chef van de Verkeersafdeling van de A.N.W.B., over „De mens in het verkeer"; Hoofdinspecteur K. J. Müller, Chef van de Rotterdamse Verkeerspolitie, over: „Samenwerking tussen politie en wegbeheerder en het verzamelen van ongevallengegevens"Ir. A. E. J. Nap, Hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat, over „Verbetering van kruis punten en andere ongevalsbronnen"; C.A.O. grafisch bedrijf Op 5 Januari 1954 zal het 40 jaar geleden zijn, dat de eerste C.A.O. in het grafische bedrijf, die voor de ty pografie, in werking trad. Dit feit zal op die dag in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam worden herdacht, door de grafische werkgevers- en werkne mersorganisaties. Een groot aantal autoriteiten zal worden uitgenodigd om aan deze herdenking deel te ne men. De plechtige zitting zal namens de grafische bedrijfsgemeenschap wor den geopend door de heer H. Diemer. Daarna zal mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, het woord voeren over: „Bedrijfsor ganisatie en verantwoordelijkheid"; prof. F. J. H. M. van der Ven, hoog leraar te Tilburg en Nijmegen, zal spreken over: „De ontwikkeling van nrivate naar publieke rechtsgemeen schap". In de Sociëteit voor Ouden van Da gen te Goes, vierden Woensdagmid dag 100 bejaarden het Kerstfeest. De samenkomst was georganiseerd door de U.V.V. (Foto P.Z.C.) Mr. J. M. Harmsen, Chef van de Juri dische afdeling van dé A.N.W.B., over „De rol van de wegsituatie in straf zaken en civiele zaken" en de heer J. B. de Boer van het Lichttechnisch Laboratorium van de N.V. Philips over „Verkeerstechnische principes van de wegverlichting". Tijdens de discussies zullen de deel nemers van gedachten kunnen wisse len over de behandelde onderwerpen. SnuiPen wrijf Uw verkoudheid van neus keel of borst we° met Suurhoff geelt niet toe Minder gunstige voorstellen aan huisartsen. Minister Suurhoff heeft in een i brief aan de voorzitter van de Lan delijke Huisartsenvereniging te ken nen gegeven, dat hij aan ae Kroon zal voorstellen het besluit van de Ziekenfondsraad betreffende het ho norarium van de huisartsen voor een periode van drie maanden te schor sen. Tegelijkertijd stelt de minister ech ter voor, onmiddellijk een voor de art sen minder gunstige voorlopige hono- rariumregeling te doen ingaan, geba seerd op een vergoeding (abonne mentstarief) ófwel -van 7 voor de eerste 2400 ingeschreven patiënten, ófwel 6.50 voor de eerste 3000 pa tiënten. Dit vergeleken met de door de Ziekenfondsraad aangenomen re geling van 7 voor de eerste 3000. Zouden de huisartsen dit voorstel niet aanvaarden, dan zal de minister vernietiging van het besluit van de Ziekenfondsraad aan de Kroon voor dragen. Rijstrantsoenering in delen van China. In Kanton en de provincie Kwan- toeng, waar gewoonlijk een der rijkste oogsten van China wordt binnenge haald. is rantsoenering van rijst inge voerd. In de provincie Kwangsi is reeds sinds November rantsoenering. In Sjanghai, waar witte rijst niet meer te verkrijgen is, is spijsolie gerant soeneerd en in het Noorden van Chi na zal aan het begin van het nieuwe jaar meel gerantsoeneerd worden. Politieman mishandeld. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te Den Bosch;, mr. A. H. M. H. Receveur, heeft in hoger beroep tegen de voorman P. S. uit Raams- donk (N.B.een gevangenisstraf van twee en een half jaar geëist wegens mishandeling van een wachtmeester der rijkspolitie. S. was door de recht bank te Breda veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, tegen welk vonnis verdachte'beroep aante kende. Dick. De crooner Dick Hay- mes (echtgenoot van Rita Hay- worth) die kort geleden uit een ziekenhuis werd ontslagen, waar nen hem verpleegde voor geestelijke uitputting (onder stand-betalen aan zijn vroege re echtgenote, een berg schul den, onbetaalde inkomstenbe lasting, deportatie-bedreiging omdat hij Argentijn is) ont ving bij zijn thuiskomst een vervelend briefje. Hij werd ge royeerd als lid van de artisten- yereniging omdat hij op zijn lidmaatschapsaanvraag een vervalsing had gepleegd. Hij had een geboorteplaats ergens in Californië opgegeven. Korte preek. Dit is een uit spraak van dr. Donald Soper (Engeland)„Wanneer mijn vrouw en ik met vacantie zijn en we gaan des Zondags naar de kerk...... dan dragen we onze badpakken onder onze Zondagse kleren endan hopen we op een korte preek". Dit zei Elsa Schiaparelli (be kende mode-ontwerpster in Parijs)„Alle mannen zijn laf aards. Ze durven wat hun kle ding betreft niet af te wijken van de platgetreden paden. Ze zien er daardoor saai uit en meestal voelen ze zich niet op hun gemak". De grote, oude man. Hier is een uitspraak van Sir Winston Churchill: „De mens heeft meer macht gekregen over alle ge bieden... behalve over zichzelf." Verkleden. Karl Wilhelmsson' in Stockholm houdt van ver kleedpartijen. Onlangs hield een politieagent hem aan toen hij in een auto zat. „Waarom draag je da.t gevangenispakje?" vroeg de agent. „Ik kom van een ge maskerd bal," zei Karl. De agent geloofde hem. Karl was echter zo juist uit de gevange nis ontsnant, Maanden later werd hij gepakt. Toen geviel het, dat hij wilde trouwen. Hij kreeg permissie van de gevan genisdirecteur en een politie agent mee. Karl in 't zwart en zijn bruid in het wit traden na de plechtigheid de woning bin nen van z'n schoonouders. De agent probeerde in het gedrang mee naar binnen te glippen. Toer hij eindelijk in de huis kamer stond was het te laat. Karl had door de achterdeur de vlucht genomen Nu zoekt men weer naar Karl. SCHOONHEID. Na een „pa rade der mooie benen" is het zestienjarige Hamburgse schoolmeisje Haidi Krueger, onder bijvalsbetuigingen van zes duizend toeschouwers, tot „het mooiste meisje van Duits land voor 195S1954" uitqe- roepen. DICHTER. Robert Frost is een 18-jarige dichter. Hij leeft vn Californië. Hier is zijn jong ste uitspraak: „Ik heb nooit veel idee in werken gehad. Ik ben met ijverig. Ik heb ook geen werkkring om me uit te rug te trekkenheel mijn le ven xs één lange vacantie ge weest". Vrijspraak voor agent. Loterijclub niet gedupeerd. Vrijspraak is het deel geworden van P, van H., de 32-jarige geschors te politieman van het bureau Admi raal de Ruyterwep- te Amsterdam, die veertien dagen geleden door de Officier van Justitie een maand voorwaardelijk tegen zich had horen eisen, op beschuldiging van 't knoei en met de loterjjkas, die hïi voor een aantal collega's placht te beheren. De rechtbank heeft het clubje in zoverre niet gedupeerd verklaard, dat een kwart lot zo goed als zeker niet het gelukkige nummer 3623 zou zijn geweest en on die grond een els tot schadevergoeding afgewezen. Weer surséance voor Holland-Nautic. De Haarlemse 'arrondissements rechtbank heeft op 15 Dec. j.l. de N.V. tot exploitatie van de scheeps werf en machinefabriek Holland- Nautic te Haarlem in staat van fail lissement verklaard. De N.V. HollandNautic heeft te gen deze beslissing beroep aangete kend. Het Amsterdamse hof vernietigde de beslissing van de Haarlemse rechtbank ér. herstelde daarmee de voor dit vonnis bestaande toestand. Over de definitieve surséance van be taling zal de rechtbank op 1 Febr. 1954 beslissen. Moordenaar van Matteotti vrijgelaten. Duizenden gevangenen, variërend van zakkenrollers tot moordenaars, zijn uit Italiaanse gevangenissen ontslagen als gevolg van het van kracht worden van de amnestiewet. Onder de vrijgelatenen bevindt zich Amerigo Dumini, die in de eerste ja ren van het fascistische bewind op bevel van Mussolini de socialist Mat teotti vermoordde. Na de oorlog werd hij tot 30 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Tevens is uit gevangenschap ont slagen de student Antonio Pallante, die in 1948 bijna een burgeroorlog ontketende door een aanslag te ple gen op de leider der Italiaanse com munistische partij, Palmiro Togliatti. VAN ROSSEM S ^CfLt SW5, Pierre Dupong, premier van Luxemburg, overleden. Pierre Dupong, minister-president van Luxemburg, is in de nacht op Dinsdag aan een embolie overleden. Hij bevond zich in de Sainte-Therese- kliniek te Luxemburg. Hü was hier opgenomen, nadat hü afgelopen Vrij dag een been gebroken had. Uitspitten van boter niet langer toegestaan. Het bedrijfschap voor zuivel heeft liet uitspitten van boter uit het vat b(j verkoop aan de consument ver boden met ingang van 7 Januari 1954. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de ministeriële be schikking, dat koelhuisboter waar onder wordt verstaan boter ouder dan 8 weken ter onderscheiding voor het publiek op de verpakking de aanduiding „koelnuisboter' in ro de kleur moet dragen. Bij uitspitten van boter is een dergelijk onder scheid niet te zien. Europese televisie. Een nieuwe mijlpaal in de Europe se televisiegeschiedenis is bereikt. De Eurovisie is werkelijkheid gewor den d.w.z. beeldverspreiding over ge heel Europa door middel van t.v.-, zenders en t.v.-vertalers. Technici van de Nederlandse P.T.T. en van Philips hebben hiertoe bijgedragen. In Jüni 1954 zullen 7 Europese landen (Ita lië, Zwitserland, Duitsland, Frank- ryk, België, Engeland en Nederland) 7 dagen lang met elkaar verbonden zijn en elk land zal dan een avond vullend programma verzorgen. IN FEYENOORDSTADION Faas was in de aanval de stuwende kracht. De wedstrijd tussen Valencia en het Rotterdams elftal, gistermiddag in het Feijenoordstadion, is geëindigd in een 32 zege voor de Spaanse profclub Valencia. In de aanval van Valencia was Faas Wilkes de stu wende kracht. Hij was niet alleen de motor, maar ook en vooral zetel den bij hem de „brains" van de ploeg. Opmerkelijk was het te constate ren, dat hij zich volkomen aan het spel van de Italiaanse en Spaanse profs heeft aangepast. op maat „getrokken" voorzet van Heijster langs doelman Quique kopte. De aanvallen van Valencia, dat het wel bij show wilde laten, maar dan niet ten koste van een overwinning, werden vinniger en veelvuldiger. De thee (of wat zij dan ook ge dronken hadden) had de Spaanse ploeg kennelijk goed gedaan en van de gelegenheid maakten zij meteen gebruik door doelman Quique te ver vangen door Lopez en rechtsbinnen Buque door Badenes, die de midden voorplaats ging bezetten, terwijl Wil kes rechtsbuiten ging spelen. Reeds binnen twee minuten staarde een stomverbaasde Dufourne, die trou wens geen al te betrouwbare indruk maakte dit keer, de gelijkmaker na. Sprintend uit gedekte positie had Ba denes een hoekschop ingekopt. De rushes van Wilkes begonnen steeds meer moeilijkheden op te leveren voor de'niet zeer sterke Rotterdamse Wilkes dirigeerde vrijwel elke aan val, zowel voor rust als middenvoor als er na, toen hij een tijdlang als rechtsbuiten opereerde. Toch viel het spel van de in het wit gestoken Spanjaarden niet mee. De korte lage pass werd met voorbeel dige iichaamsbeheersing en balcon trole uitgevoerd en ook individueel werden er knappe staaltjes techniek ten beste gegeven, maar het tempo en de productiviteit ontbrak aan dit alles. Hierdoor kon de Rotterdamse ploeg, waarin Terlouw en Van der Hoek verstek lieten gaan en werden vervangen door respectievelijk De Hartog (Excelsior) en Steenbergen (Feijenoord) in de eerste helft de toon aangeven met verkwikkend snel aan- valsspeL Het verwonderde dan ook niemand, dat Rotterdam na 24 minuten de lei ding nam met een prachtig doelpunt van Van Pelt (SW), die een prachtig Met een handdruk dankte de tweede ondervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, gcneraal-rnajoor dr. J. Th. Wilkes (rechts), de plaatsvervan ger van de Canadese ambassadeur, Paul Tremblay, voor de geschenk- zending landbouwwerktuigen, welke Woensdagmorgen met de ,fPrins Wil lem III" te Rotterdam arriveerde. (Foto P.Z.C. gxit v hoI1 loop, J De we3 M i. Moa' dan moe' aiei lel- spelbrekeirt" Eell kens ««/"a.,..!"*" kens van s„e,l el ">9 gezonde sp i maagZUui, maag-cachet ï- _--«lsmaakloos. |j |snel, zeker t Nijlmarathon «en „onmenselijke" race. Raphael Morand. een 35-jarige Frans'e onderwijzer, is er in geslaagd de Nijlmarathon over 42 km. in ijs- koud water te winnen. Hij zal de prijs. 500 Egyptische ponden, uitgeloofd door het blad Al Misri, dat van de race een jaarlijks evenement wil ma ken, in ontvangst mogen nemen. Tweede werd de Egyptenaar Mazik Riad, met meer dan 3 uur achterstand. De officiële tijd welke door Morand werd genoteerd, bedraagt 13 uur 55 minuten. De Griekse luit.-kolonel Zir- ganos werd derde. Margaret Feather, de 20-jarige Britse Kanaalzwemster, trotseerde het ijskoude water 12 uur lang, maar daarna moest zij opgeven. De een na de ander van de deelne mers werd als een physiek wrak uit het water gehaald. De meesten van hen waren bewusteloos. Sommigen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Onder de deelnemers bevond zich onze landgenoot Jan van Hemsbergen. die de strijd moest opj ven. De Engelsman Kenneth Wray, die wegens kramp moest opgeven, zei- de dat het een „onmenselijke" race was. De K.N.V.B. krijgt geen zendtijd. ER IS WEL GELEGENHEID OM LEZINGEN TE HOUDEN. Het bestuur van de Federatie van Omroepverenigingen heeft thans een antwoord gezonden aan de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond naar aanleiding van diens verzoek om zendtijd, enige tyd geleden gedaan. De omroepverenigingen, die in hun gezamenlijk antwoord allereerst vast stellen, dat met „zendtijd" wel „spreek tijd" zal zijn bedoeld, delen mede, dat zij het verzoek van de KLN.V.B. niet kunnen aanvaarden. Indien de Bond zich over het hou den van bepaalde lezingen over de voetbalsport met een der omroepver enigingen in verbinding steit. zal hierop zeker niet bij voorbaat afwij zend worden beschikt, waarbij echter wel als criterium wordt gesteld, dat de programmaleiding het belang van de luisteraars daarbij bepalend acht en niet dat van de K.N.V.B. verdediging. Kostelijke staaltjes voet bal v/aren te zien bij de pogingen, die Wilkes ondernam om zijn tegenstan ders op dood spoor te rangeren. Nog hielden Van Schijndel en zijn helpers stand, maar toen Valencia in eens het tempo verhoogde, zakte de weerstand ineen. Eerst liep Badenes de bai uit een hoge voorzet in het doel van Dufourne, even later smaak te Faas Wilkes het genoegen een pass uit het centrum (volgens velen in buitenspelpositie) op te pikken en er zo'n arabesque mee te dribbelen, dat Dufourne op een gegeven moment naast zijn kooi stond en Wilkes de bal beheerst in het lege doel kon schui ven. Het was 3—1 voor Valencia. Rot terdam was geslagen, maar niet voor dat Van Pelt de achterstand met een verrassend boogschot over Lopez heen had verkleind (2—3).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 13