PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou eindelijk bereid tot een werkelijk ernstig gesprek? Autobussen als verplaatsbare gemeenschapshuizen op Schouwen BILT Kantlijn VERONTWAARDIGING ONDER HET FRANSE PUBLIEK FEESTDAGEN: EXTRA TREINEN 196e Jaargang-No. 302 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer Adjunct. W. de Pagter. Hoofdred. G BaJlintijn Pl.-verv.: W- Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. Bur. VUssingen, Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 26Q1 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Dec. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct per mm. Minimum p udvertcntle i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax regelsi van 1—5 «egel* t 1.— Iedere regel meet 20 cent ..Brieven of adres Bureau var. dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P Z.C. Middelburg. of 21601; Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g 22281; Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zlerikzee N Bogcrdsti C ^160. tclet 26. DULLES HOOPT ER HET BESTE VAN Overigens nog geen officiële aanvaarding van Berlijn Aan een lunch van de „National Press Club" in Washington verklaar de Dulles, dat de Sowjet-TJnie thans na jaren van nietszeggend en ont wijkend debat over atoomwapens, tenminste te verstaan gegeven heeft bereid te zijn vertrouwelijke en naar men in de V.S. hoopt ernstige be sprekingen over dit vraagstuk te houden. Er was niets in de Sowjet-nota, dat bij aanvaarding door Amerika, een gevaar voor Eisenhowers plan zou inhouden. De Sowjet-TJnie is van mening, aldus Dulles, dat wij zo gaarne een con ferentie willen hebben, dat wjj bereid zijn de prijs te betalen van het ge ven van voordelen aan de Sowjet-TJnie, welke groter zijn dan die, welke zij op dé conferentie zelf zou kunnen behalen. Wij zullen echter niet van te voren de dingen weg geven, welke wij op de conferentie hopen te bereiken, zo voegde Dulles hier aan toe. Eisenho wer heeft in zijn voorstel niet het verbod van atoomwapens bij name genoemd. Amerika wenst deel te nemen aan een conferentie, welke gericht was op het opheffen van het gevaar van een atoomoorlog. Over Berlijn zeide Dulles, dat het er naar uitzag, dat Moskou bereid was onderhandelingen te voeren over de hereniging van Duitsland en Oos tenrijk. Er was overigens nog geen officieel antwoord binnen gekomen op het voorstel om op 4 Jan. te Berlijn bijeen te komen. Ten aanzien van de E.V.G. herin nerde Dulles er aan, dat de conven ties van Bonn gebaseerd waren op de veronderstelling, dat deze verdedi- gingsgemeenschap in werking zou treden. Mocht men een andere oplos sing nastreven, dan zouden de vier mogendheden de conventies van Bonn moeten herzien. Men kan niet een West-Duitse bereidheid tot toetreding tot de Navo afdwingen. Vele Duit sers verzetten zich tegen de weder- Twee leden van onze redactiestaf zijn Dinsdag naar Sqhouwen- Duiveland geweest om nog een Kerstreportage over dit droogvallende eiland te schrijven. En ei* de nodige foto's bij te maken. Het werd een avontuurlijke dag. Voor dag en dauw vertrokken zij in een absolute duisternis. Weliswaar voer de boot pas om half tien van Katse Veer af, maar de „Koningin Emma" is een klein schip en het was dus zaak vroeg tijdig aanwezig te zijn. Dan was er althans een kleine kans om mee te kunnen. Om goed acht uur stond de auto bij het veer. Er stonden maar een paar auto's voor de moedige journa listen. U gaat wel mee' zeiden de mannen van de boot, die al rustig lag uit te blazen. Dat klonk in ieder geval bemoedigend. Maar de auto, die geen minuut na hen arriveerde, is niet meer meege gaan. Die moest wachten op de vol gende boot. Van 12.30 uur.... M;en niet, dat men de auto's om goed acht uur op de boot mag zetten. De gebruiksaanwijzing voor de Prov. Stoomboot Diensten luidt, dat men wachten moet tot het sein wordt gegeven om de auto's aan boord te brengen. Dat gebeurde om klokslag half tien. Na bijna anderhalf uur kou lijden. Onder de wachtende auto's bevon den zich twee zware benzinewagens. Gevolg: een eindeloos gemanoeuvreer Toen de autobestuurders er ondanks al hun chauffeurskunst niet in slaag den, de wagens op de juiste plaats te krijgen, jonasten de goedwillende dekknechts de voertuigen in de ge wensts positie. Ging men toen eindelijk varen? Ach neen, er bleek een waterpomp kapot. Voor die gerepareerd was, wees de klok tien voor half elf. Toen klonk pas het startsein. O? Schouwen-Duiveland hebben de twee journalisten getracht een rondrit over het eiland te ma ken. Er was intussen een dikke mist op komen zetten. Men kon geen tien meter ver zien. Tot overmaat van ramp stonden in verband met de ont watering enkele wegen, die al droog hadden gestaan, weer onder water Onder die omstandigheden een droog vallend eiland exploreren het valt niet mee. Te minder als wegwijzers nog ontbreken Na twee en een half uur zwerven, misten de twee journalisten de goede weg van Serooskerke naar Kerk- werve. De wagen kwam met de voor wielen terecht in een enorme water plas. die plotseling in de mist zicht baar werd. Na voorzichtig achteruit rijden besloot de bestuurder te draai en. Een enkele meter raakte hij van de met mosselen begroeide weg af toen sloegen de achterwielen door en de wagen zat muurvast in de vette Schouwse modder. Eerst hebben de journalisten dak pannen verzameld in de eens zo vruchtbare akkers en ze voor de wie len gelegd. Toen dat niet hielp heb ben zij een wandeling van een half uur gemaakt naar de naastbijgelegen verwoeste woning en daar van een toevallig aan het werk zijnde man een paar spaden geleend. Na een nieuwe wandeling over de met zes centimeter slib bedekte weg, werd een poging ge waagd om de auto uit te graven. Het grondwater spoot uit de bodem en de poging moest worden gestaakt. Een van het duo ging op weg om hulp van een vrachtwagen te halen De ander verdiepte zich in de Schouwse eenzaamheid in een detec tiveroman. Na drie kwartier kwam de vrachtauto achterwaarts aange rold. De bestuurder had een stijve nek van het omkijken Even later was de journalistenwa gen weer op de vaste grond. En om tien voor half vier stond zij bij de aanlegplaats in Zierikzee. Geen kanszeiden de mannen van de Prov. Stoomboot Dienst. U zal de eerste wel zijn voor de vol gende boot. Er is maar een heel klein kansje voor de boot van vijf uur De boot van vijf uur kwam. En de journalisten waagden het kansje Zij hadden beter in Mondragon kunnen blijven zitten. Want de kapi tein vond het te mistig en voer hele maal niet. Vanwege de mist. Een kwartier later was de mist prac- tiscb verdwenen, Maar de boot bleef toen natuurlijk wachten tot 8 uur. Opnieuw waagden de journalisten het kansje. Wederom vergeefs. Dat betekende wachten tot 11 uur.... Nog juist voor de sluiting van dè iprichting van een nationaal Duits leger onder bevel van een Duitse ge- T egenwerking. De dag der beslissing over de E. V.G. kan niet onbeperkte tijd worden uitgesteld. Wij zijn de datum dicht genaderd, aldüs Dulles, waarop da denloosheid gelijk staat aan tegen werkende daden. Dit is te meer waar, omdat het verdrag voor wederzijdse bijstand van 1953 aan het verlenen van veel van onze militaire steun aan Europa de voorwaarde van een wer kelijk bestaan van de E.V.G. ver bindt. Voorts verdedigde Dulles op nieuw zijn alarmerende verklaring van Parijs. Zonder Duitse deelneming zou de principiële strategie van Amerika herzien moeten worden. Het opnemen van Duitse troepen in de E.V.G. zouOFrankrijk en anderp landen, met inbegrip van de Sowjet- TJnie, de garantieXgeven dat zij niet meer te lijden zomf^n hebben van de invasies als gevolg van het Duitse militarisme. Reeds zijn instructies gezonden aan de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie. Bohlen, om het Krem lin in kennis te stellen van Ameri kaanse voorstellen met betrekking tot plaats en tijd van de eerste geheime besprekingen. Oostenrijk is van plan een delega tie naar de Viermogendhedenconfe- rentie te Berlijn te zenden. Huurcompansatie voor rampslachtoffers. De minister voor maatschappelijk werk heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met de verhoging van de lonen van werkne mers tengevolge van de huurverho ging en opheffing van de consumptie beperking, op rampslachtoffers en gerepatrieerden dezelfde regeling zal worden toegepast. (5 pet.) als op de uitkeringen aan de oorlogsslaehtof- „CIRCUS VAR VERSAILLES" Laniel trekt zich terug Het Franse parlement heeft zyn elfde stemming voor een nieuwe presi dent uitgesteld tot Woensdagochtend le 10 nur. Intussen zal men trachten een „nationale" candidaat te vinden. Laniel zal zich terugtrekken als candidaat by de presidentsverkiezingen ten behoeve van een andere conservatieve candidaat. De naam van deze is nog niet bekendgemaakt. Minister van Buitenlandse Zaken Bidault kon Maandag ternauwernood een paar uur vrijmaken om een nota van de Russische ambassadeur in ontvangst te nemen. In regeringskringen vreest men een of andere ernstige uitbarsting van verontwaardiging bij het publiek. In de nabijheid van het paleis te Ver sailles worden troepen in reserve ge houden. Deze vrees van de overheid bleek hieruit, dat het televiseren van de rumoerige congresvergadering van gistermiddag, waarop werd besloten de volgende stemming tot hedenoch tend uit te stellen, werd verboden. In verschillende takken van bedrijf is al onrust aan de dag getreden. Er zijn stakingen bij de postergen, het vliegwezen en ook de wijnboeren wor den weer opstandig, evenals van de zomer. Het publiek steekt zijn ver ontwaardiging over „het circus" van Versailles niet onder stoelen of ban ken. Een assuradeur te Lyon wekte zijn stadgenoten op de vlag halfstok te hijsen. Geladen sfeer. Ook onder de parlementsleden zelf is de sfeer geladen. Over en weer worden felle beschuldigingen geuit. De radicalen en linksgeoriënteerden zeggen dat premier Laniel koppig is en niet wil toegeven, dat hg onge wenst is als president. De conserva tieven, M.R.P. en Gaullisten beschul digen de radicalen van obstructie met het doel een partijgenoot op de presidentsplaats te krijgen. In de wandelgangen hoort men de namen Herriot en Auriol vaak noemen. Ve len hopen, dat een van beiden zich redactie kwamen zij binnen. En deden dit trieste relaas. Van half vier 's middags tot elf uur wachten. In de kou. Schouwen-Duiveland is deprime rend. Wie er niet zelf heeft rond gezworven wéét niet, kan ook niet weten, hoe moordend-deprime rend. Niemand kan dat verhelpen. Maar is het nu werkelijk nodig om Schouwen-Duiveland te zegenen met zo slechte verbindingen? 's Morgens bijna anderhalf uur wachten, om dan juist nog mee te kunnen. Des middags zeven en een half uur. Het tweetal journalisten overkwam dit nu éénmaal. Maar hoe vaak zal het de Schouwenaren en de mensen, die komen om Schouwen te helpen ge beuren?, Misschien helpt dit stukje om ver betering te brengen. Dan is het niet vergeefs geschreven. beschikbaar zal stellen als men het over geen andere candidaat eens kan worden. Het (communistische) algemene vakverbond en de onafhankelijke vakverenigingen hebben depostbe ambten opgeroepen onmiddellijk het werk neer te leggen en dit niet te hervatten voor Eerste Kerstdag om 20 uur. De „Air France" heeft Dinsdag ochtend alle vluchten van Orly afge last. Ongeveer twee duizend man Frans grondpersoneel hebben het werk neergelegd. In New-York, op de oever van de East Rivertegenover Welfare Island en de Queensboro Bridge, staan de gebouwen van de Verenigde Naties. 'Daar trachten de volkeren op vreed zame loijze, door debatteren, even tuele geschillen uit de weg te ruimen. Het complex is nog niet geheel ge reed. doch de hypermoderne gebou wen. die reeds staan, maken diepe indruk op de bezoeker. Kosten noch moeite z\jn gespaard bij de bouw en de inrichting. Door onveilig sein gereden Eén dode, één zwaar gewonde De sneltrein van Den Haag-Hol landse Spoor naar Rotterdam Hofpl. is gisterochtend door het onveilig uit- r ij sein van. het station Rodenrijs go- reden. De trein kwam op een bewaak te doch terecht niet gesloten overweg te Schiebroek in aanrijding met een auto en een bromfiets. Een Inzittende van de auto, G. H. V. oud 36 jaar, vertegenwoordiger uit Rotterdam werd gedood, de berijder van de bromfiets, de 51-jarige Rijks telegrafist G. H. A.t eveneens uit Rot terdam, werd 7.waar gewond naar het ziekenhuis aan de Bermweg te Rotter dam vervoerd. De auto brandde geheel uit. Beide sporen werden door net ongeluk ver sperd, doch om 10 uur 50 was de stag natie op de spoorlijn opgeheven. De Officier van Justitie heelt deze zaak in onderzoek. Toen dit tragisch ongeval gebeur de was er zware mist. De spoorweg bomen aan de Erasmussingel gingen eveneens open toen de eerste trein voorbij was gereden. Bij deze over gang, waar de treinen eerder passeren stonden een tramconducteur en een klas schoolkinderen. Gelukkig hoorde de tramconducteur de tweede trein aankomen en hij was in staat de kin deren tegen te houden. V. laat een vrouw en drie kinderen achter. Zweedse bisschop schuldig bevonden. Anonieme brieven geschreven. De rechtbank te Uppsala heeft de Lutherse bisschop van Straengnaes. Dick Heiander schuldig bevonden aan het zenden van anonieme brieven aan geestelijken uit zijn diocees. De recht bank bepaalde, dat hij wegens smaad uit zijn ambt van bisschop van Straengnaes wordt ontzet Aan Heiander was ten laste gelégd dat hij voordat hij in de herfst van 1952 tot bisschop van Straengnaes werd gekozen, anonieme brieven had ge schreven en verzonden aan de kiezers, geestelijken in het betrokken bisdom In de brieven zou hij zich krenkend hebben uitgelaten over zijn medecan- didaat prof Lindroth. evenals hijzelf destijds hoogleraar in de theologie te Uppsala, en over ds. Segelberg, even eens uit Uppsala. Ned. zeelui kapten dennen in paleistuin. Zes Nederlandse zeelui zullen op 15 Januari voor een gerechtshof in Is- tanboel moeten verschijnen. Volgens de politie zijn zjj op heterdaad be trapt, terwijl zij beZig waren twee dennenbomen te kappen in het park van het beroemde Dolmabache paleis in Istanboel. De zeelieden zouden Kerstmis aan boord van hun schip De Waal vieren en wensten zien hiervoor twee kerstbomen aan te schaffen. Zij zijn voorlopig vrijgela ten nadat een borgsom van 400 Turk se lira (550 gulden) was gestort. Groot militair vervoer op 28 Dec. en 4 Jan. De Nederlandse Spoorwegen delen mede dat op Maandagochtend 28 December en op Slaandagochtend 4 Januari a.s. in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat, dat niet in alle treinen van de normale dienstrege ling voldoende plaats zal zjjn, In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar liun garni zoenen worden teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spoor- wegmaterieei nodig, dat de N.S. an ders hadden kunnen gebruiken voor het in die ochtenduren eveneens om- van.,grgke vervoer van burgers. Loonsverhoging voor het kanoersoersoneel De vakraad voor het kappersbcdrljf heeft by het College van Rijksbemid delaars voorstellen ingediend, die per 1 Januari een 5 procent looncompen- satie :nhouden voor alle werknemers in het bappersbedrijf. Niet alleen de lonen van de werknemers boven de 23 jaar maar ook die van de jeugdi gen zullen hierdoor met 5 procent worden opgetrokken. Daar het inkomen van het kappers- personeel bestaat uit loon provisie en verval heeft men de 1.5 orocent loon- comper.satie in zake de wachtgeld- en werkeloosheidsverzekeringswet niet in het loon kunnen opnemen. Boven dit nieuwe loon moet de werkgever dus 15 procent van het inkomen (loon -f verval dus) blijven compenseren Zes weken hechtenis voor buschauffeur. De bus-chauffeur van de G. T. W., F. H. uit Haalderen, die ervan was beschuldigd op 26 October j.l. te Gendt in de Betuwe als bestuurder van een autobus een aanrijding te hebben veroorzaakt tengevolge waar van een kind werd gedood en een an der kind zwaar gewond, is door de Arnhemse rechtbank tot 6 weken hechtenis veroordeeld. PRACHT-IDEE WORDT VERWEZENLIJKT Vormingsleider Wika Klaassen over zijn werk WIKA KLAASSEN, DE VORMINGSLEIDER van de Hervormde Kerk op Schouwen-Duiveland werkte vroeger in Frankrijk, België, In dia, Rotterdam kwam onlangs op een pracht idee: verplaatsbare ge meenschapshuizen! Dergelyke ambulante inrichtingen zouden ideaal zijn voor het getroffen eiland, want men kan er mee naar de kapotte dorps kernen rijden om de mensen, die de gehele dag in modder en slik hebben geploeterd, wat afleiding te bezorgen. En men kan ze neerplanten in de barakkendorpen om er overdag de kinderen bezig te houden, als moeder naar het dorp is voor de schoonmaak van haar huisje. Werkelijk, hel zou d e oplossing zijn. En de Wika toog aan het werk om zijn lucht kasteel een „aardse vorm" te geven. Het gevolg was weer raak: er ko men binnenkort twee grote opleggers naar Schouwen-Duiveland, zoals die kort na de oorlog als bus werden gebruikt, o.a. door de Stoomtram Walcheren. En deze trailers zullen de nieuwe verplaatsbare „communi ty-centres" van het eiland worden. Zij krijgen een keurige inrichting, stoelen, tafels, plus een kleine bibliotheek. Sinds kort is Wika Klaassen op het eiland werkzaam, waar hij voor de Hervormde Kerk is verbonden aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging. Deze Stichting heeft voorts vier sociale werksters in" dienst, terwyl er bin nenkort een vijfde bekomt. Verder zgn er nog drie gezinsverzorgsters, „maar er moeten er veel meer ko men", zegt wika, „het is hard nodig. We zgn een beetje uit het rampkll- maat geraakt. Kort na de water snood wilde iedereen wel komen, maar dat is nu over. Men moet de ellende van Schouwen-Duiveland blijkbaar gezien hebben om de nood hier goed te kunnen begrijpen. In de korte tijd, dat ik op het eiland werk. heb ik ervaren, dat één bezoek aan di't rampgebied meer uitwerkt dan tientallen brieven en rapporten." Binnenkort krijgt de Wika nu zijn opleggers, maar „wacht even", zegt hij, „ze zgn niet van mij, maar van de mensen op het eiland. Het is de bedoeling om uit de inwoners van de barakkendorpen een beherend be stuur samen te stellen. Want dit moet namelijk duidelijk zgn: niet ik doe het werk, maar de mensen zelf Zo ligt het trouwens op elk gebied, waarop hier iets gedaan moet wor den. Wat ik aan theorie weet, moet gecombineerd worden met de zelf werkzaamheid van de bevolking." Het jeugdwerk heeft daarbij de spe ciale aandacht van Wika Klaassen De „instuif" is of wordt in Renesse, Burgh, Haamstede, Brouwershaven. Dreischor, Zierikzee en Bruinisse zo veel mogelijk op touw gezet of ge stimuleerd. „En als ik zeg. dat de mensen die in verschillende organi saties een rol spelen, onmogelijk bij mijn werk gemist kunnen worden, dan meen ik dat eerlijk", aldus de Wika, „ik zeg dat heus niet uit strategische tische overwegingen." MODERNE JEUGD' „Heeft U zich ai een denkbeeld gevormd over de jeugd van het ei land?" Het is een vraag, die in een gesprek met een jeugdleider niet kan uitblijven. (Vervolg op pag. 2) De N. S. herinneren er aan, dat met het oog op de te verwachten sluiting van tal van fabrieken en kan toren ae treinen op Zaterdag 2 Janu ari 1954 als op Zondag zullen rijden. In de officiële reisgids is een en an der nauwkeurig bij de desbetreffende tabellen vermeld. De N. S. zullen op Donderdag 24, Zondag 27 en Maandag 28 December a.s. een aantal extra treinen in vele richtingen laten rijden. Met ingang van Maandag 4 Janu ari wordt op enkele baanvakken een gewijzigde dienstregeling ingevoerd. Deze wijzigingen hebben vnl. betrek king op de Noordelijke provinciën, waar de stoomtrein nagenoeg volko men uit de reizigerstreindienst zal verdwijnen. De voortgaande afleve ring van nieuwe Dïeselelectrische treinstellen maakt het mogelijk de dienst op de baanvakken Grorimgen- Rpod^riiool en Groningen-Delfzijl volledig en op het baanvak Gronin- gen-Niéüwe Schans nagenoeg volle dig met dit moderne materieel uit te voeren. Een belangrijke opvoering van de frequentie gaat daarmede ge paard. Rubattel president van Zwitserland. X De 57-jarige Rodolphe Rubattel is gisteren door de verenigde vergade ring van de twee Zwitserse kamers van het parlement gekozen tot pre sident van de Zwitserse bondsstaat voor het jaar 1954. Van de 189 geldige stemmen kreeg Rubattel er 185. De 68-jarige Joseph Escher werd gekozen tot vice-president. Rubattel. die afkomstig is uit het Franssprekende kanton vaud, werd in 1947 tot lid van de Bondsraad ge kozen. Hij is lid van de radicale par ty. Escher is een katholieke conser vatief. De verkiezing van de nieuwe pre sident duurde nog geen vijftien mi nuten. DE VERWACHT: MIST TREKT OP. Geldig tot Woensdagavond: Aanvankelgk nog plaatselijk mist, voornamelijk in het Oosten van het land. Overigens zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of mot regen. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid en West. Iets hogere tem peraturen. ZON EN MAAN. 24 December. Zon op 8.47 Maan op 21.21 onder 16.32 onder 11.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1