Fruitteelt steeds meer van de export afhankelijk BRYLCREEM Zeeuwse Almanak BODE-KAMERBEWAARDER J. A. BAL NEEMT AFSCHEID DE ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Agenda 2 PROVINCIALE ZEE0W3E COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1953 TUINBOUW MIDDAG Z.L.MTE GOES Hogere pacht, en koopprijzen zijn te verwachten De toekomstmogelijkheden voor de Nederlandse fruitteelt, vormden Maandagmiddag de voornaamste onderwerpen van bespreking op een door de Tuinbouwcommissle der Zeeuwse Landbouw MautachappU In „de Prins van Oranje" te Goes gehouden Tuinbouwiniddag. Zowel uit de ope ningsrede van de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, als uit de inleiding van de hoer W. H. Kemmers, hoofdambtenaar van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, bleek duldclUk, dat de positie van de Neder landse fruitteelt sterk beheerst wordt door do ontwikkeling van het han delsverkeer met het buitenland. Men staat of valt met export, doch wan neer de Nederlandse fruitteelt blijft voortgaan kwaliteitsproducten te telen, is de situatie niet hopeloos. Nadat de voorzitter van de tuln- bouwcommissie, de heer P. J. J. Dek ker een welkomstwoord had gespro ken o.m. tot de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate, hield hy een uitvoerige openingsrede. Eerst bracht ny de watersnood- schade ter sprake. Hy sprak daarby het vertrouwen uit, dat de schadere gelingen voor de getroffenen bevre digend zullen uitvallen, hoewel hg verwachtte, dat de kapitaalschade- uitkering van boomgaarden in som mige gevallen nog wel aanleiding tot moeiiykheden zal kunnen geven. Hy dacht daarbtf aan diè gevallen, waar in eigenaars en pachters niet tot overeenstemming kunnen komen. Misschien zal zo nodig met een ar bitrale uitspraak in aeze gevallen aan beide partyen het rechtmatig deel kunnen worden toegewezen. Naar de heer Dekker van officieuze zijde had vernomen, is met ingang van 21 Dec. de nieuwe wet op de Vervreemding van Landbouwgronden ia werking getreden en een algeme ne maatregel van bestuur versche nen, waarbij de pacht- en kooppryzen van los land en behuisd land worden geregeld. Een en ander zal tot gevolg hebben, dat de pachtprijzen nog iets ver hoogd zullen worden. Spr. noemde oen maximum van 200 voor goede klei- en zavelgrond, terwijl de ver koopwaarde van de gronden tevens niet onbelangrijk zul stijgen. Hiermee zal aan de reeds lang bestaande on bevredigende toestand van te lage pocht- en kooppryzen een eind wor den gemaajtt. In het vervolg van zijn rede schet ste spreker uitvoerig de economische positie van de tuinbouw. Door de loonsverhogingen zullen de kostj zen wederom stijgen, waardoor bedrijven economisch nog kwetsbaar der worden. Het is dan ook geen wonder, aldus spr., dat er stemmen worden vernomen, die roepen om garantieregelingen van de overheid, teneinde hun bestaanszekerheid te kunnen vergroten. Reeds geruime tyd worden door de drie standsorganisaties hiertoe nogin- Êen ondernomen. De Stichting v. d. andbouw heeft aan de Minister voorgesteld een weerstandsfonds te doen vo-m«n, om de gevolgen van een kunstmatig verstoorde markt, byv. door exportbelemmeFingen. op te hef fen. Hierop heeft de minister een werkcommissie ingesteld, die zal moeten adviseren over de maatre gelen, welke dienen te worden ge troffen Advertentie. fairdressty Coeiu; Pcrfamcty Co lid. Sun more. Englind. Imp. Ju% Mol Ju Amiuidii» VAN Een scheepje in de haven lag Hojo! zei men in Ellewotitsdijk en daar toas wel reden voor, want dit scheepje bevatte een lading hooi, bestemd voor de veehouders in deze gemeente. Het hooi vjerd geschon ken door de gemeente Kampen en dit geschenk toerd bijzonder op prijs SMOKKEL Rond het euvel s7nokkelen hangt nog altijd een romantische sfeer, op gebouwd uit sterke verhalen, welke sinds mensenheugenis van vader op zoon verteld worden. Verhalen, waar in spannende jachten en benauwde ogenblikken worden geschilderd, waarin aalgladde smokkelaars (al tijd) de douaniers te glad af zijn en waarin zoete winsten worden ge maakt Wat je noemt stérke verhalen dus. De practijk is vaak heel anders en menigmaal zijn het slechts kleine lie den, die gevreesde smokkelaars. Bur gers, die het ook eens proberen willen en die dan, in negen van de tien ge vallen tegen de lamp lopen Zoals dat 23-jarig mademoiselleke uit Oost-Eekloo (B.), dat nabü Sas van Gent haar smokkelpogmg zag stranden. Het lieve kind trachtte een kistje sigaren (voor wie, o voor wie?een paar schoenen en een lap stof clandestien uit te voeren, maar de douane bleek actiever dan ook zij dacht en de sigaren, de schoenen en het lapje stof moesten achterblij ven Een boete was alles wat restte van dit smokkelavontuur, waarin de 23- jarige zich had begeven. Slechts de winst en niet de sigaren nag zü in rook opgaan gesteld Het kwam goed van pas nu dit jaar de zeedijken niet of slechts ten dele een hooiopbrengst gaven. VRIJWILLIGERS VOOR Te Yerseke beschikt men over een vrijwillige brandweer, die er zijn mag! Op de jaarvergadering werd dit nog eens tot uitdrukking gebracht door burgemeester A C. Willemsen. Het spreekt wel vanzelf, dat het gemeen tebestuur ook aandacht heeft voor de materiaal-voorziening van de brand weer. Straks als de nieuwe brand weerauto in gebruik wordt genomen, zal dit corps tot een der best uitge ruste uit de omgeving behoren. Dank baar memoreerde burgemeester Wil lemsen. wat deze vrijwilligers hebben gepresteerd in de rampdagen, toen zij zich van alle markten thuis toon den en nimmer versaagden. Commandant J. W. de Jager toon de zich op zijn beurt vol waardering voor de medewerking, die men altijd van de zijde van B. en W mocht on dervinden. Men zal een goed gebruik maken van het nieuwe materieel en de gemeente kan er van verzekerd zijn. dat de vrijwillige brandweer pa raat is in Yerseke. BOVEN DE 55 JAAR- Een propaganda-avond voor de mensen boven de 55 jaar werd be legd door de afdeling Yerseke van de Bond van Ouden van Dagen. Deze bijeenkomst, tevens bedoeld als een ontspanningsavond, werd bijgewoond door leden en belangstellenden De heer De Koning uit Vlissingen gaf een korte uiteenzetting over het doel van de bond. Daarna trad de toneel vereniging „Kunstvrienden", die be langeloos medewerkte, met het stuk „In een andere wereld" voor het voetlicht, waarmede veej succes werd geoogst In de pauze was er een trac- tatie en na afloop vertolkte de heer L. van Stee de voorzitter, allen die medewerkten om deze avond te doen slagen De liberalisatie. Verder besteedde de heer Dekker o.m. uitvoerig aandacht aan de sterk toegenomen Invoer van verse en ver werkte groenten en fruit. Er zijn te kenen, dat deze import in de toekomst nog belangryk zal stygen, in verband met het streven, naar verdere libera lisatie. Het zal echter noodzakeiyk zyn, dat de regering twee belangryke voor waarden stelt voor het verder gaan op de weg naar liberalisatie. De li beralisatie van de invoer van verse Sroenten en fruit zal in andere lan en geiyke tred moeten houden met de liberalisatie in andere sectoren. By tal van landen is het zo, dat deze de Invoer van verse groenten en fruit nog steeds contingenteren. De tweede voorwaarde ls, dat de invoer rechten op groenten en fruit in an dere landen worden verlaagd. De Be- nelux-landen hebben over het geheel zeer lage invoerrechten en kunnen dus gemakkelijk overstroomd worden met producten. Ook de import uit Amerika vraagt steeds meer de aan dacht. Amerika wil nu ook de in voer van Amerikaanse appelen en neren In Eurona bevorderen. Zo lang dit land de Invoer van onze produc ten sterk belemmert, hebben wij geen enkele reden om de invoer van Ame rikaanse appelen en peren toe te staan. De komende P.B O. Na deze rede hield mr. E. Kuyl- man, secretaris van het K.N.L.C. een inleiding over de positie van de fruitteler en tuinder in de P. B. O. Met de instelling van het Landbouw schap, dat binnenkort te wachten is, opent zich een nieuwe fase in het organisatieleven. (Vervolg op pag. 5.) Middelburgs molentje is verdwenen Het lot van de bekende kiosk met de molen op de Middelburgse Markt, is Maandag bezegeld. Als gevolg van een gemeenteraadsbesluit, zou het bouwwerk bij inschrgving worden verkocht. Niemand toonde echter in teresse! Een forse rydende kraan kwam Maandagmiddag de Markt op rijden en takelde de gehele houten bovenbouw, bestaande uit het mo lentje en het dak, omhoog, om het op een vrachtauto neer te zetten. Het molentje is thans in de Stadsscliuur opgeslagen, waar het op betere tgden moet wachten. De slopers zullen nu nog enkele uurtjes werk hebben met de stenen onderbouw, waarna het obstakel verdwenen zal zgn. Organist Adr. Kousemaker componeert koraalboek. Interview voor N.C.R.V.- microloon. In de radiokrant „Vandaag" van de N.C.R.V. is Maandagavond de orga nist van de Grote Kerk in Goes, Adriaan Kousemaker, geïnterviewd. Gesproken werd over het koraalboek voor de Ned. Hervormde Kerk, waar van de eerste afleveringen zgn ver schenen en dat door deze organist wordt gecomponeerd in opdracht van de firma Brand en Zoon te Amster dam, in overleg met de Centrale Sy node. Tijdens dit vraaggesprek kwam naar voren, dat het hier een uitgave betreft, met name bestemd voor or ganisten, die geen gelegenheid heb ben om veel te studeren en die bo vendien veelal gebruik moeten maken van een eenvoudig orgel. Stoffel van Vliegen, organist van de Domkerk in Utrecht, speelde op het N.C.R.V.-Sweelinckorgel uit deze bundel het voorsnel tot Gezang 1. Seisbuitenbriig opengesteld. De nieuwe Seisbultenbrug is Maan dag zonder enig officeel vertoon, voor alle verkeer opengesteld. Met deze moderne en aan vele eisen vol doende nieuwe overbrugging van de vest, hebben in de eerste plaats de bewoners van de omliggende buurten een prettig Kerstgeschenk ontvan gen. Kantoor Prov. V.V.V. wordt verplaatst. Met ingang van 1 Januari 1954, de datum waarop de nieuwe directeur van de Provinciale Zeeuwse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, de heer G. Oskamp, in functie treedt, wordt het kantoor van deze instelling verplaatst van Veere naar Middel burg Het nieuwe adres is Prov. Zeeuwse V.V.V., Lange Giststraat 23, Middelburg, tel. K 1180—3998. Meisje in Terneuzen viel uit raam. Ten huize van de familie H. in de Juliana van Stolbergstraat te Ter- neuzen, viel Maandagochtend in een onbe- G«*enb"*- een twee-jarig dochter' uit een -■"»m van de eer ste verdie- .i°\ Het kind kwam op een tepclnad terecht. Wonderlgk ge- no""- bleek het geen letsel te hebben opgelopen. Kerstconcert „Vrederust" Door het Bergen op Zooms Man nenkoor zal het Kerstconcert, dat op Woensdag 23 December in de Grote Kerk te Bergen op Zoom wordt uit gevoerd, Dinsdag in de kerk op de inrichting „Vrederust" worden gege ven. Hein Zomerdijk zal «orgelsoli spelen, doch Aafie Heynis zal deze avond niet als soliste meezingen. Hij diende vier Commissarissen en vier Griffiers Veel werk voor lichamelijke opvoeding. Morgen, Woensdag, zal de bode-kamerbewaarder van de Provinciale Griffie van Zeeland, de heer J. A. Bal, wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftyd deze functie neerleggen. De heer Bal betreurt dat. Ik heb altijd mijn werk met genoegen gedaan en ik vond het prettig om veel met mensen in aanraking te komen. Dit werk plotseling te moeten missen, dat zal een leegte geven Omgekeerd zullen al diegenen, die regelmatig met de Provinciale Griffie te maken hebben, de altijd even vriendelijke en hulpvaardige bode-kamer bewaarder missen. Bij zijn vertrek laat h\j op zijn beurt een leegte achter. Woensdagmiddag om half vyf zal het personeel der Griffie afscheid van hem nemen. De heer Bal is in Middelburg een niet alleen populaire, maar ook zeer geziene figuur, die men veilig een voorbeeld voor velen mag noemen. Geboren in 1888 in O. en W. Souburg uit eenvoudige <loor en door Zeeuwse ouders, moest hy al vroeg de. armen uit de mouwen steken. Hy was een goed leerling der lagere school ge weest en het kostte hem dan ook wei nig moeite om een plaats op een kan toor te vinden. Hg startte bij een toenmaals in de Segeerstraat geves tigde Spaarkas en ging daarna over naar het bookmakerskantoor Soddart in de Nieuwstraat. Vandaar werd hy benoemd op het bookmakerskantoor Smaalman in de Gortstraat en toen het werk der bookmakers in Neder land onmoeelrjk werd gemaakt, ging hy met dit kantoor in 1911 mee naar Genève. Daar is hy verkzaam geble ven tot dat de eerste wereldoorlog hem noodzaakte naar Nederland te rug te keren. Kort daarvoor was de heer Bal gehuwd: zyn vrouw heeft nog enkele maanden in Zwitserland gewoond. In Middelburg werd de heer Bal in 1915 assistent amanuensis van de Provinciale Bibliotheek, om een jaar later te worden aangesteld als bode schrijver bij de Provinciale Griffie. Vier Commissarissen en vier Grif fiers heeft de heer Bal cp de Griffie ?ediend als bode-schryver en sedert 946 als bode-kamerbewaarder: mr. H. J. Dgckmeester, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, mr. P. Dieleman en jhr. mr. A. F. C. de Casembroot als Commissarissen en mr. W. P. Kruseman, H. J. Hartman, dr. B. D. H.-Teilegen en mr. J. M. Pilaar als Griffiers. Achilles en K.N.A.U. Ook in het openbare leven van Mid delburg heeft de heer Bal een belang- ryke rol gespeeld. Middelburg dankt aan hem het bestaan van een barer bloeiendste sportverenigingen. Sedert zijn jeugd had de heer Bal zgn hart al verpand aan gymnastiek en athle- tiek: hij was lid van de reeds lang ter ziele gegane gymnastiek ver. Ons Huis en later van Medioburgum, ter- wgl hij in Genève lid was van de So- cieté ae Paquis. Tgdens de mobilisa tie 19141918 ging het toenmalige Achilles ter ziele en toen de heer Bal in 1923 een dames-gymnastiekvereni ging oprichtte, werd daarvoor de naam Achilles gekozen. In 1928 kreeg deze vereniging een herenafdeling en J. A BAL afscheid in 1929 werd de bekende Signaalaf deling gevormd. Reeds vele jaren is de heer Bal de ziel van deze vereni ging en ook als gymnast en vereni gingsman mag hij velen ten voor beeld worden gesteld. Geen diploma, of de heer Bal neeft het. Hij kan bogen op bet bezit van het kleine diploma, het voorturners- diploma 1ste, 2de en 3de graad, als mede het veteianendiploma van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Ook aan het leven van het district Zee land van de Kon. Ned. Athletiek Unie. speelde de heer Bal een rol. Zgn werk verwierf ook hier grote bewondering en waardering. In 1948 werd de heer Bal daarvoor onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Voorts kreeg hg de medaille van verdienste van net K.N.G.V., de erespeld dezer organisatie, de erelegpenning van de K.N.A.U., de erelegpenning van het Veteranencorps van bet 'C.N.G.V., de eremedaille en het erelidmaatschap van het district Zeeland van de K.N A.U. en de eremedaille van Achilles. In 1955 zal de heer Bal bg leven en welzyn 50 jaar lid zyn van het K.N G.V. De heer Bal is nog steeds directeur secretaris van Achilles, lid van het dag. bestuur van het distr. Zeeland van de K.N.A.U. en lid van het dag. bestuur van Sport Steunt Zonneveld. Het zal de scheidende bode-kamer bewaarder bij zgn afscheid zeker niet aan verdiende belangstelling ontbre ken. jtfaeveetf moo#zuéif tC dfcmt tóut/m db&i? Nooit heeft dit eenvoudige gebaar zoveel betekenis als met Kerstmis. Als Uw gezin en de gasten feestelijk bijeen zijn. zult U er de Kerstkaarsen mee aansteken, die de sfeer van deze mooie dagen verhogen. Maar U zult nog vele andere lucifers aan strijken. Keer op keer zult U Uw gasten vuur presenteren als er 'n sigaret opgestoken wordt. Met het goede der aarde zult U immers de feestelijke stemming van deze dagen willen verhogen. Met Kerstmis willen we immers slechts het beste geven Laat daarom de sigaretten die U met Kerst mts in buts heeft, werkelijk goede sigaretten zijn. Bepaal Uw keus - als U dit al met deed - op King's Cross, de Vtrgtma-van-klasse, die al jarenlang graag ge geven en graag ontvangen wordt. 20 rtuks 0,80. In grolt doren *an VIRGINIA De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! (slot van pagina 1) minister van wederopbouw zich be reid heeft verklaard de herbouw oor logsschade in drie vier jaar af te handelen en daarvoor een byzonder bouwvolume voor 5 tot 600 wonin gen per jaar toe te staan aan de provincie Zeeland. Wat de vissery aangaat moet de doorvoering van de oestersanering op 1 November j.l. vermeld worden. Vervoer De vervoersproblemen, die in de maand November aan de orde kwa men hadden behalve op Zeeuwsch- Vlaanderen zoals reeds werd ge meld in het bijzonder betrekking op Schouweu-Duiveland. welk eiland .gereconstrueerd" wordt. Het ziet er tot teleurstelling van velen op Schouwen wel naar uit, dat de tram als vervoermedium toch weer zal terugkeren op het eiland. Velen beschouwen het daar entegen als een lichtpunt, dat de provinciale boot te Zierikzee in de toekomst een aanlegplaats bg De Val krijgt. De sluiting van het laatste dgk- it by Ouwerkerk moet zeker in de- economische kroniek vermeld worden, omdat daarmee het funda ment is voltooid voor de economische herleving van het zwaarst geteister de Zeeuwse eiland. Te Rotterdam heeft men enige malen het vraagstuk van de heiicoptère-verbinding met Zeeland aangesneden, maar voorlo- 'w verkeert deze verbinding zo schijnt het althans nog; in het stu diestadium. Middenstand In de middenstandskringen van Zeeland zgn tegen het einde van het jaar credietvraagstukken aan de or de gesteld. Allereerst was daar de gedupeerde middenstand van Zierik zee, die worstelt met daling van de omzetten en die nog niet in staat was de voorraden op peil te bren gen. In dit verband werd gewezen op de noodzaak van goedkoop cre- diet voor deze middenstand. Hoe wel in veel mindere mate wordt ook uit andere gebieden dan Schouwen het verlangen naar blliyk crediet kenbaar gemaakt. De afdeling Zee land van de Chr. Textielbond sneed in haar vergadering de kwestie van om- zetverruiming door credietverlening aan de winkelcliëntèle aan, waarbij de wenselgkheid van een afbetalings- aysteem naar voren kwam. Toerisme Tenslotte kwamen er uit de „toe risten-industrie" enkele opwekkende mededelingen. In Sluis constateerde men, dat het jaar 1953 een goed toe ristisch jaar zal zijn met een over vloedig bezoek van Belgische zyde. Te Domburg heeft men de moder nisering van het badhotel en badpa viljoen aangevat en daarvoor bereids een financieringsregeling getroffen. Wat de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Zee land betreft, wekt de benoeming van een nieuwe directeur de verwach ting. dat er binnen afzienbare tyd plannen voor uitbreiding van de ac- 'viteit aan de orde gesteld zullen worden. Botsing met paard. Maandagmo* ara een auto bus van de A.M.Z. o^ de 's-Heer 'indv 'i- 's-Heer Abts- in los'nnend jong paard. Het gevolg ivas, dat dit dier in de sloot terecht kwam. Van de inzittenden uit de autobus werd er één aan de benen geschramd. De anderen kwamen met de schrik vrij. De passagiers werden met de vol- fende bus meegenomen en arriveer- en in Goes met een half uur ver traging. N.C.R.V.-uitzending uit Koudekerke. In de uitzending van de N.C.R.V. op Zondag 27 December a.s van vijf over zeven tot half acht, des avonds, kan men een samenzangprogramma uit de Ned Herv- kerk te Koudekerke beluisteren. MIDDELBURG. Vandaag Electro ..Het complot van Cripple Creek". (14 j.), en 9.15 uur; Boekhandel van Benthem en Jutting; Antiek-tentoonstelling 9—18 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra ..De verzonken stad" (14 Jr.j. 7 en 9 uur- Luxor: „Wie is K.M." (14 Ir.), 8 uur. Vandaag. Grand: „De zwarte band" (18 jr.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2