PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie stemt in met geheime of diplomatieke besprekingen De bedrijvigheid in November was bijzonder bevredigend BILT Kantlijn VANMIDDAG DRIE UUR VOLGT DE ELFDE RONDE Vandaag COMMUNISTISCHE ARGUMENTEN BIJ VOORLICHTING IN KOREA 196e Jaargang-No. 301 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B den Boer Adjunct. W de Pagter. Hoofdred. G. Balliniijn Pl.-verv.; W Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week. f 5.45 p. kw.. fr p. p. i 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 Dec. 53 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm Minimum p advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» imax 8 regels) van 1—5 regels l 1.— Iedere regel meei 20 cent „Brieven ol adres Bureau var. dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 PZC. Middelburg Bur. Vlissingen Walstr. 55—60. telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telei. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Ftnlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. BrouwerUstr 2: Zlerlkzee N Bogvrdst» MOSKOU ANTWOORDT EISENHOWER tclel 26. Voor een oplossing inzake de atoombewapening Rusland heeft geantwoord op het voorstel van president Elsenhower Inzake de internationale controle van de atoom-energie. Verzocht werd om meer bijzonderheden. Een gezamenlijke actie tot het onder internati onaal beheer stellen van de atoomenergie en het tot stand brengen van ontspanning in de internationale toestand is wel noodzakelijk. Moskou wenst een conferentie van de grote vyf voor een regeling van de inter nationale vraagstukken. De Russische regering stemt in met deelneming aan „geheime of di plomatieke" bespreltingen, ter bespreking van een „aanvaardbare oplos sing" voor de wedloop in de atoombewapening. Herhaald wordt dan dat de doelen, zoals Eisenhower die stelt, niet be reikt kunnen worden zonder het ver bod van atoom- of waterstofwapens. De deelnemers zullen de plechtige en onverkorte verplichting op zich moe ten nemen dergelijke wapenen niet voor massa-vernietiging te gebrui ken. Tenslotte worden als middelen om tot een resultaat te komen genoemd internationale overeenkomsten teza men met het instellen van een strikte internationale contróle ten einde te verzekeren, dat de overeenkomst in zake het verbod van het gebruik van atoom-energie voor oorlogsdoeleinden wordt nageleefd. Eerst bestuderen. De belangrijkste inhoud van het Russische antwoord werd in een spe ciale persconferentie te Moskou door Molotow bekend gemaakt en voorts werd er een nota overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou. Washington meent dat men eerst het antwoord moet bestuderen alvo rens gezegd kan worden of de Rus sen het voorstel van Eisenhower heb ben aanvaard. Londen meent, dat er teveel voorbehoud wordt gemaakt. Zo tegen het einde van het jaar komt de tijd van het balans op maken. Men kan dan constateren, dat de staat en de gemeenten nog altijd royaal zijn. Men spreekt wel eens van bezuinigen, maar er valt bitter weinig van te bemerken. Het geld is goedkoop te krijgen en men wentelt de lasten van een leven van geleend geld af op de komende ge neraties. Daar zou nog niet eens zo heel veel tegen in te brengen zijn, als men het geld maar nuttig besteedde. Als men er dingen mee tot stand bracht, die onze tijd zouden overleven en waarvoor het nageslacht dankbaar zou zijn. Maar is dat het geval Na de Kruininger Polder is ook Schouwen droog gevallen. En Duiveland. Het kon niet anders, of iedereen, die er een huis bezat, of maar be woonde, moest wel nieuwsgierig zijn, brandend nieuwsgierig naar de toe stand, waarin zijn huis uit het water te voorschijn kwam. Welnu: de feiten leren, dat de ou de huizen het water nog het best verdragen hebben. Zij waren degelijk gebouwd. Zij konden tegen een stoot je. De opdrachtgevers waren mensen, die bouwden voor de toekomst en hun kinderen een pand wilden nalaten, waarmee zij uit de voeten konden. Zie in onze oude steden wat het voor geslacht bouwde: het heeft de tand des tijds weerstaan! Dit laatste zal in de toekomst van ons geslacht niet gezegd kunnen wor den. Want de huizen, die na de eer ste wereldoorlog gebouwd werden, waren al slechter van kwaliteit, maar wat men na de tweede wereldoorlog gebouwd heeft, is van een hopeloze kwaliteit. Geen huizen hebben de wa tersnood van 1953 slechter doorstaan dan deze huizen en het moet hier dan maar gezegd: hoe jonger die naoor logse huizen, hoe slechter zij er te gen konden. De woningwetwoningen waren het ergst, de particuliere bouw maar waar vond men die nog was stuk ken beter. Maar -halen bij de goede oude tgd, ach neen Meen niet dat een woningwetwo ning goedkoop is. Meen niet, dat als een particulier bouwt hg zo goed kan bouwen als hij wel zou willen. Er moet op bezuinigd worden wat er maar te bezuinigen valt en bij de woningwetwoningen gaat men zelfs zo ver. dat men aan de overheid toestaat, wat men aan geen enkele particulier zou toestaan op bezuinigingsgebied. Praat maar eens met architecten! Zij kunnen er boekjes over open doen. Vijf en twintig jaar, och, dat hou den die woningen het wel uit, als er maar niets bizonders gebeurt. Maar na dertig jaar zijn zij tot op de draad versleten, waardeloos. En daaraan wordt dan het goede geldweggesmeten. Men is zo zui nig, dat men waardeloze rommel bouwt. Dat is verkeerde zuinigheid. Er zou een ministeriële order moe ten komen, dat men weliswaar de zuinigheid moet betrachten, maar niet de wijsheid mag bedriegen. En daar is Nederland druk mee bezig. Tot zijn schade zal het nageslacht het constateren. Parijs heeft het antwoord met vol doening ontvangen. Elke stap naar de vrede wordt daar welkom geheten. In Bonn meent men wel een zekere bereidheid om het voorstel van Eisen hower te aanvaarden, te ontdekken. Men hoopt, dat deze toon ook zal heersen tijdens de conferentie te Ber lijn. Mossadeq tot drie jaar veroordeeld Mossadeq, de ex-premier van Perzië. is Maandag tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Brigade-generaal Rishi. kreeg twee jaar. De Sjah verzocht het Hof Maandag Mossadeq niet te zwaar te straffen. Toen Mossadeq zijn vonnis vernam, liet hij het hoofd zinken Mossadeq die hevig beefde, zei, dat de geschie denis zijn strijd voor gerechtigheid zal rechtvaardigen. De verdediger van Mossadeq heeft appi aangetekend bij het hoog mili tair gerechtshof. Derde petroleumhaven in Rotterdam. Ir. N. Th. Koomans, directeur van het havenbedrijf der gemeente Rot terdam deelt mede, dat er thans vol doende zekerheid is verkregen over de aanleg van een derde petroleum haven, als onderdeel van het Botlek plan. Met de aanleg ervan zal, in dien de Rotterdamse raad zijn goed keuring geeft en de nodige credie- ten verstrekt, reeds spoedig begon nen kunnen worden. Van regerings wege is toegezegd, dat de Nieuwe Waterweg op voldoende diepte en breedte zal worden gebracht om de grootste tankschepen ter wereld zon der bezwaar binnen te loodsen. Kunstmest uit zeewater Proeffabriek te IJmuiden. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (MEKOG) te IJmuiden heeft namens de A.S. NOR- DUCO te Oslo bij B. en W. van Vel- sen een verzoek ingediend om ver gunning tot het oprichten van een tij delijke proeffabriek te IJmuiden. voor de vervaardiging van chemische pro ducten van in zeewater aanwezige zouten Reeds geruime tijd doet een Noors- Nederlandse combinatie proe ven in de nabijheid van de Noorder- sluis te IJmuiden voor het winnen van zouten uit de Noordzee, ter vervaardi ging van kunstmest. Om redenen van internationaal-economische aard is hierover echter steeds het stilzwijgen bewaard. Vooral van Duitse zijde i reeds grote belangstelling getoond. TIENDE RONDE: GEEN BESLISSING Laniel kreeg een concurrent Ook de tiende stemming in de verkiezing om een president van Frank rijk leverde geen uitslag op. Vanmiddag om drie uur volgt de elfde stem ming. Le Troquer, voorzitter van het congres, deed alvorens de bijeen komst te besluiten, een beroep op de fractievoorzitters vanmorgen te half elf op zijn bureau „als mannen van goede wil te zoeken naar mid delen om de republikeinse instellingen te redden." Laniel behaalde 393 stemmen, Naegelen 358, Montel 84; er werden 867 feldige stemmen uitgebracht. De absolute meerderheid was derhalve 34. In totaal stemden 888 leden; 21 stemmen waren blanco of ongeldig. Op verschillende candidaten werden 33 stemmen uitgebracht. Laniel kreeg Maandagmiddag ze ventien stemmen minder dan Zondag avond. Waarschijnlijk heeft hg hier mede tevens zijn kans verloren. Een derde man, Montel, evenals Laniel een conservatief, was de oorzaak, dat de stemmen van de anti-socialisten werden verdeeld. De uitslag van de negende stemming was: Laniel 413, Naegelen 365, Montel 103, andere candidaten 28 stemmen. De absolute meerderheid was 455 stemmen. Kort voor het begin van de stem ming hielden de gematigde conserva tieven, de partij van Laniel en Mon tel, een vergadering, waarop een aan tal leden eisten, dat Montel, die mi nister van Luchtvaart is geweest en afgevaardigde van het departement Rhöne, uit de partij zou worden ge stoten. Door de meerderheid werd dit voorstel echter verworpen. Montel was een paar uur voor het begin van de stemming in het verkie zingsstrijdperk getreden. Hg verzocht de uitspraak alleen te laten afhangen van zijn houding ten opzichte van de E.V.G. Montel, een zeer verdienste lijk officier, die drie zoons in de oor log heeft verloren, is een tegenstan- Lente in December. In een tuin aan de Gladiolen- laan te Beverwijk ligt in een haag een lijsternest met eieren, waarop de lijster zit te broeden WVWVWWVWVW^VVWWV Moord in Ambonnezen- kamp. Zondagavond is in bet woonoord „Schattenberg" bij Westerborb een der bewoners, de Ambonnees R. T„ door een medekampbewoner zodanig met een mes gestoken, dat T. vrijwel onmiddellijk dood waa De dader heeft inmiddels een bekentenis afge legd. Het is gebleken dat de dader werd verpleegd in de ziekenbarak van het woonoord. Het gerucht was tot hem doorgedrongen, dat zijn echtgenote een verhouding zou nebben met T Zondagavond is de patient uit zijn bed gestapt en de ziekenbarak uitge- slopen In zijn woning trof hij inder daad R T. aan. De patient greep een mes en verwondde daarmede T. zeer ernstig Het onderzoek door de politie is nog gaande. der van het E.V.G.-verdrag. Door dit verdrag zal Frankrijk volgen: Mon tel zijn onafhankelijkheid verliezen. Na het bekend worden van de uit slag van de negende stemming was de verwarring groter dan ooit. Nie mand scheen meer te weten, wat er gedaan moest worden. De eregarde in de mooie uniformen stond niet lan ger op wacht en ook het politiecor- aon was aanmerkelijk verminderd. Te Domburg wordt hard gewerkt aan het herstel van de zeewering. Hier ziet men arbeiders bezig met het leg de glooiing aan (P.Z.C.) begint de winter; is het 300 jaar geleden dat door Philips IV een ordon nantie voor Antwerpen werd uitgevaardigd, waarbij het aan nemen van steekpenningen werd verboden: wordt te IJmuiden de jaarlijkse visserijdag gehouden; vww\**w*ww\*ww*vv Het sneeuwt in Tirol. De Oostenrijkse verkeerscéntrale te Amsterdam heeft gedurende het week eind verschillende telegrammen uit Oostenrijk ontvangen, waaruit valt te concluderen, dat er de laatste dagen in Tiro! genoeg sneeuw is gevallen om de wintersport te kunnen beoefenen Uit Lièöz wordt bericht dat Zondag, ochtend 30 cm. sneeuw is gevallen en de sneeuwval nog steeds flink blijft aanh uden. Ook Zeil am See meldt sterke sneeuwval Sedert Zaterdag avond ligt er ook sneeuw in Arlberg In Lech en Stuben ligt er van Zon dagochtend af een aangesloten sneeuwdek van 20 cm. Skïeën is hier zeer goed mogelijk. De sneeuwval duurt voort Ramcke naar Nederland? Naar verluidt, zou de ex-generaal van dc Duitse valschermtroepen Bern hard Ramcke zich binnenkort naar Nederland en Zwitserlr.nd begeven. De Duitse autoriteiten hadden hem aanvankelijk een paspoort geweigerd, doch dit besluit is thens herzien en niets staat de uitreiking van een pas poort aan Ramcke meer in de weg. Britse diplomaten te Teheran. De eerste Britse diplomaten in Per zië sinds de hervatting van de Brits- Perzische betrekkingen zijn gisteren aangekomen op het vliegveld van Te heran. dat streng door Perzische po litiemannen werd bewaakt. „ALS WIJ FORMOSA BEVRIJDEN" Nog drie dagen voor „uiteenzettingen". Maandag werd te Panmoendjon voortgegaan met het geven van „uit eenzettingen" aan krijsgevangenen uit de Koreaanse oorlog, die niet naar hun land van herkomst willen terugkeren Begonnen werd met Chinese anti communistische krijsgevangenen Toen Maandagmiddag 171 hunner de uit eenzettingen hadden aangehoord, ver klaarden 21 der betrokkenen te wil len terugkeren. Dit is een der grootste successen, die de communistische .uiteenzetters" tot dusverre hebben geboekt Normaai is, dat slechts twee tot drie op elke honderd anti-communistische krijgs gevangenen na uiteenzettingen, van mening is veranderd. Maandag hebben in totaal 250 anti communistische Chinese krijgsgevan genen de uitzettingen aangehoord. Hiervan besloten 34 naar de commu nisten terug te keren. De 22 Amerikaanse krijgsgevange- De P.T.T. tijdens de kerstdagen Op Vrijdag 25 December (Eerste Kerstdag) zal de dienst wor den uitgevoerd als op Zondagen. Op Zaterdag 26 December a.s. (Tweede Kerstdag zal één briefpost- bestelling (ook in de buitenwijken) worden uitgevoerd. Bestelling van ge wone postpakketten, briefpakjes en massa-drukwerken zal achterwege blijven. Postpakketten met kennelgk aan bederf onderhevige inhoud, alsmede expresse-postpakketten worden be steld. Aan de busrechthouders wordt ge legenheid regeven de voor hen be stemde stukken af te halen. De telegraafdienst wordt op de bei de Kerstdagen uitgevoerd als op Zon ECONOMISCHE KRONIEK VAN ZEELAND Enig nieuw perspectief door kleinere industrieën Hoewel het nog mogeiyk is de diepe re doonverkin gvan de watersnood ramp voor het economisch leven van Zeeland in cyfers uit te drukken, worden er toch wel enige cyfers bekend, die deze invloed enigermate aangeven. Wij doelen hier op de vervoerscgfers van de Provinciale Stoom bootdiensten over het eerste halfjaar 1953. Voor het eerst sinds jaren ver tonen ze een diepe val. Het aantal vervoerde passagiers zakte terug van 1,9 millioen in het voorgaande jaar tot 1,5 millioen dit jaar en het aantal overgezette auto's van 279.000 op 226.000. Kan het verminderde passagiersvervoer wellicht voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het wegvallen van vele „plezierreisjes", voor het autovervoer geldt dat niet, want dat is ten nadele van de Stoom bootdiensten langs andere wegen geleid en met name geldt dat voor Zeemvsch-Vlaanderen. Zelfs bestaat het gevaar van biy vend nadeel voor de Stoombootdiensten, want van de nood een deugd maken de is men vooral in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen tot de conclusie gekomen, dat het vervoer via België' zekere aantrekkelijkheden heeft. In de maand November is er dan ook op aangedrongen de tijdelijke busdienst van Zeeiiwsch-Vlaanderen op Breda te handhaven en men ziet nog steeds uit naar mogelijkheden om voor het goederenvervoer via Bel gië ook iets meer te bereiken dan voor het ogenblik gangbaar is. De invloed van de watersnood te kende zich landelijk af in de ongun stige cgfers van de oogstraming 1953, waarbij de teleurstellende cg fers voor aardappelen en granen op vielen. Overigens tekende zich in de landbouwsector de gebruikelijke No- vember-rust af, die voor de niet-ge- troffen delen van Zeeland werd on derbroken door het ditmaal vlot- verlopende bietent ransport. Het ruimen van het fruit was in volle gang, waarbij de veiling Zuid- Beveland een dag van meer dan een half millioen kg. fruit kon noteren. De Sint Nicolaasveiling te Krab- bendijke bleek ook dit jaar weer be tekenisvol voor de fruithandel. Industrie De maand November bracht voor de industriële ontwikkeling van Zee land mee- en tegenvallers. Op de laatste Octoberdag werd op de werf De Schelde te Vlissingen in ijltempo de kiel gelegd voor een tanker, die voor Nederlandse rekening wordt gebouwd. Daarmee is dan het aan tal schepen, dat volgend jaar door Zeeland's grootste industrie zal wor den afgeleverd op een totaal van zes gebracht. Wat de werkgelegenheid op deze werf betreft, is men niet pes simistisch gestemd. Een poging van een Gorkum's be drijf om in de stad Vlissingen een machinefabriek met klein droogdok te vestigen kon nog niet in 't uitvoe rend stadium komen door gebrek aan 'n geschikt terrein. De scheeps werf Zeeland te Hansweert, die na de oprichting nog enige financiële moeilijkheden had, leverde haar eerste grote werk af, namelijk het herstel van de Belgische tanker Ca- pella, die in de watersnoodnacht in tweeën was gebroken. Voor de jonge zeewier^industrie te Kapelle (Sehore) ziet de toekomst er iets minder hoopvol uit, omdat de beschadigde Zeeuwse zeewerin gen in de nabije toekomst slechts een matige zeewier-oogst kunnen le veren. Dat wordt althans gevreesd. De opening van een garenververij te Driekwart (Sas van Gent) vormt daarnaast weer een lichtpuntje. Overigens blijven uit practisch al le sectoren van het Zeeuwse econo mische leven gunstige berichten ko men over de werkgelegenheid. Met name voor de bouwnijverheid is een L ruimer perspectief geopend, nu de £on op g 47 (Vervolg op pag. 2) |Maan op 20.07 nen en de ene Brit, die de communis ten niet willen verlaten hebben tot nu toe geweigerd uiteenzettingen van geallieerde uiteenzetters aan te horen. Er resteren nog slechts drie dagen voor de uiteenzettingen. De communistische uiteenzetters voerden het volgende .argument" aan: ..Kies uit twee dingen: vrijwillige te rugkeer naar het Chinese vasteland nu, of opzending daarheen, wanneer wij Formosa zullen hebben bevrijd". De waarnemers der V.N. hebben hiertegen geprotesteerd. Rapport over het alcoholisme Bij lichaamsbeweging sneller dronken. In een rapport over alcoholisme, dat voor de Wereldgezondheidsorga nisatie der V N door haar Europese regionale bureau is opgesteld, wordt gezegd dat het lichaamsgewicht een belangrijke rol speelt bij de opne ming van alcohol en dat grote, zware menser. mindei gemakkelijk dronken worden dan kleine lichte, daar de al coholoplossing ir. het bloed meer ver dund is Lichaamsbeweging vergroot de uit werking van alcohol. Op de dansvloer worden degenen die gedronken heb ber sneller dronken dan wanneer zij in een gemakkelijke stoel zitten te klager over de belastingen". Ten aanzien van weggebruikers zegt het rapport dat zij op hun hoede moe ten zijn voor een ..extra drupje", dat een .plotselinge en verrassende dron kenschap" tot gevolg kan hebben, daar dc- physieke ongeschiktheid en de moeilijkheid om de bew-gingen te co ördineren onevenredig groter wordt bij toeneming van het gebruik van alcohol Alle oorzaken voor het feit, dat sommige mensen alcoholici zijn en andere matig o' in het geheel niet drinken, zijn nog niet gevonden, al dus het rapport In Maart a s zal te Noordwijk een congres van de wereldgezondheids organisatie worden gehouden over het voorkomen en genezen van alco holisme. Training Nederlandse piloten in V. S. stopgezet. De V S. zullen in Juni 1954 de training van Mederlandse leerling vliegers onder het Navo-trainings- schema stopzetten. Het opleidingsprogramma voor de andere Navolanden zai op dezelfde voet doorgaan De V.S. hebben bijna twee keer zoveel Nederlandse piioten opgeleid als er vliegtuigen voor be schikbaar waren. Oprichting van een vleesfonds? De georganiseerde landbouw heeft zich brj monde van het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw uitgesproken voor het oprichten van een vleesfonds en voorstellen dien aangaande gedaan. Doel van dit fonds dient te zijn het verstrekken van geldmiddelen ter fi- nanciëring van maatregelen u)t het bevorderen van een goed verloop van de vleesmarkt. DE VERWACHT: IETS HOGERE TEMPERATUREN. Veel bewolking, maar overwegend droog Matige Zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen dan giste ren. ZON EN MAAN. 23 December._ onder 16.31 onder 10,44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1