PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laniel miste bij achtste ronde nog 22 stemmen Golflinks in Domburg wellicht in 1954 in gebruik BILT Br. DREES ZIET VELE GOEDE TEKENEN VAN VOORUITGANG VIJF MILLIARD MINDER IN '55 VOOR DEFENSIE V. S. 196e Jaargang-No. 300 Dagblad- uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer Adjunct: W. de Pagter Hoofdred G. Ballintijn Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw.. fr p. p. f 5 70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct. per mm. Minimum p advertentie i 3.-. Ing. mededelingen dnemeal tarief. Kleine advertentie» tmax. 9 regels) van 1—5 'egels f 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adrea Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 ib.g.g 2228), Oostburg. Finlandstraat 2. telef 10: Temeuzen. BrouwcriJi.tr 2: Zierikzee N Bogerdstr. C 160. telel 26. EEN TREURIG SCHOUWSPEL Vanmiddag drie uur negende stemming in Versailles Vanmiddag te drie uur wordt in Versailles de negende stemming gehouden voor de verkiezing van een nieuwe president. By ie achtste stemmin gis teravond waren er nog twee officiële eandidaten: Laniel (gematigd conser vatief) en Naegelen (socialist). De radicale partij had haar par lementsleden vrijgelaten in hun keuze, maar ook deze achtste ronde bracht nog geen beslissing. Be uitslag van deze ronde luidt: Laniel 480, Naegelen 381 en Pinay 25. Er waren 916 stemmen uitgebracht, waarvan er 13 ongeldig waren. De meerderheid was 452, zodat Laniel nog 22 stemmen er onder bleef. De Fran se pers schrijft, dat Frankrijk het „treurig schouwspel" te Versailles niet verdiend heeft. Er is niet veel waardigheid meer te verliezen, want het gezag van het presidentschap moet wel aangetast worden door de partijtwisten, waarbij gebruik gemaakt wordt van alle traditionele partymanoeuvres. Ook wordt de aandacht gevestigd op de verklaring van Laniel, dat hij „tot het einde zou volhouden", zelfs als er 20 stemmingen nodig zouden zijn. Het provincie-blad „Paris-Normandië" schrijft: de politici te Versailles ver warren twee zaken: het kiezen van een premier en het aanwijzen van een president, die boven de partijen be hoort te staan. Kort voordat men gisteren aan de zevende stemming begon, deelden de socialisten mede, dat zij bereid waren cialisten zouden Vincent Auriol, de huidige president, weer eandidaat willen stellen. De uitslag van' die ze vende stemming was: Laniel 407, Naegelen 303, Medecin 156. In totaal werden 922 stemmen uitgebracht. Dertien stemmen waren ongeldig en 43 stemmen werden uitgebracht op andere eandidaten. De vereiste meer derheid zou 455 geweest z$n. Mede cin trok zich terug voor de achtste stemming. De zesde stemming had tot uitslag: Laniel 3y7, Naegelen 306, Medecin 171 stemmen. Aan de vijfde stemming namen 926 parlementariërs deel. Het aantal gel dige stemmen bedroeg 921, er waren er vijf blanco, of ongeldige stemmen. Sensationele ontsnapping uit gevangenis in V. S. Dertien gevangenen zijn er, door het graven van een tunnel onder de gevangenismuur, in geslaagd uit de gevangenis te Jackson, in de Ameri kaanse staat Michigan, te ontkomen. Zij overvielen prompt een naburige woning en maakten zich daar van een auto en een revolver meester. Ver volgens reden zij in dolle vaart weg. De auto sloeg echter over de kop en de achtervolgende politie wist een aantal der ontsnapten weer in te reke nen. Zes slaagden er echter in hun vlucht voort te zetten. Zij wisten zich opnieuw van een auto meester te ma ken en ontvoerden tevens twee jonge vrouwen als gijzelaarsters. Na een rit van tien uur werden de twee vrouwen vrijgelaten. Een van haar vertelde, dat de vluchtelingen haar herhaaldelijk hun verontschuldi gingen hadden aangeboden. Niet minder dan 28 inbraken opgehelderd. Enige tijd geleden arresteerde de Hilversumse politie een huisschilder uit Amsterdam, die bekende verschei dene inbraken in het Gooi en omge ving te hebben gepleegd, waarbij de buit dikwijls zeer groot was. Inmid dels heeft men ook een handlanger weten aan te houden, de 58-jarige Am sterdammer J. R., die in zijn bekente nis als mededader nog verder is ge gaan, waardoor thans 28 inbraken zijn opgehelderd, die in de afgelopen maan den werden gepleegd in Hilversum. Laren, Naarden, Bloemendaal en Haar lem. Op het voetbalveld in Backheath (Londen) oefent en speelt de „London Ladies Football Club", waarvan Ge orge McCarthy dé directeur en initia tiefnemer is. boelverdedigster Sylvia Bulstone houdt n moeilijke bal. De absolute meerderheid was 461 stemmen Volgens de officiële telling behaalde Lamel de meeste stemmen, n.l. 374, Naegelen 312, Medecin 197. Dertien stemmen werden uitgebracht op Bidault, die geen officieele candi- daat meer was en 25 op anderen. Vele conservatieven hoopten Zon dag dat Laniel zich zou terugtrekken om de weg vrij te maken voor een geheel nieuwe candidaat of voor her kiezing van president Auriol. doch na het bekend worden van de uitslag der achtste stemming verklaarde Laniel: „Natuurlijk zal ik mijn candidatuur handhaven". Laniel had Zondag na de achtste stemming voorgesteld onmiddellijk voor de negende maal te stemmen, doch dit werd bij stemming verwor pen. Het land aanschouwt dit „Carnaval van Versailles" zoals een krant het Zondag noemde met een mengsel van cynisch amusement, verwondering en afkeer. Steun aan stakers in Borinage Nationalisatie van mijnen gevraagd. Ondanks het intrekken door de N. V. Cockerill van het aangekondigde ontslag der mijnwerkers, heeft de katholieke mijnwerkersbond alle mijnwerkers opgeroepen vandaag het werk neer te leggen. Het verbond roept ook alle andere arbeiders in de Borinage op zich by deze staking aan te sluiten. In een Zondag aangenomen motie dringt de katholieke mynwerkers- bond er bij de regering op aan een einde te maken aan het zonder con- tróle verlenen van subsidies aan de mijnen. Het verbond is van oordeel, dat een definitieve oplossing van het probleem der Belgische mijnen slechts gevonden kan worden door een natio nalisatie hiervan. Zowel de katholie ke als de socialistische mynwerkers- bonden hebben de houding van de N. V. Cockerill scherp afgekeurd en vol ledige steun toegezegd aan de sta kers. Kapperspersoneel mag niet later werken. De personeelsorganisaties, samen werkend in de kappersbedrijfsunie, vestigen er de aandacht op. dat de ver lenging van het sluitingsuur voor win kels gedurende de Kerstperiode niet betekent, dat ook het kappersperso neel later mag werken. Een bepaling in de C.AO. in het kappersbedrUf luidt, dat het personeels 's avonas om zeven uur de salons moet hebben verlaten. Vanzelfsprekend wordt ver zocht, dat het publiek zijn medewer king zal verlenen en zich voor zeven uur 's avonds zal laten bedienen. TERUGBLIK OP 1953 Ondanks watersnood van Februari Onder de titel „Groei en goede geest",werpt de minister-president dr. W. Drees in het nummer van „Paraat", het orgaan van de Party van de Ar beid, een blik op het bijna afgelopen jaar. Hy herinnert allereerst aan het grote leed, dat door de watersnood van 1 Februari werd aangericht Onvergetelijk is volgens minister Drees de daadwerkelijke sympathie die het Nederlandse volk, zelf tot grote offers bereid, uit byna heel de wereld ondervond. Dat doet bij alle ellende uit het gebeurde ook een verwarmend en bemoedigend gevoel overblijven, aldus dr. Drees. Bemoedigend is volgens hem ook de wyze waarop de dijken zijn hersteld, een belangryk deel van de schade reeds is vergoed en de weder opbouw is ter hand genomen. Nog slechts betrekkelijk kort ge leden scheen de positie van Neder land wankel. Het jaar 1953 heeft vol gens dr. Drees voortzetting te zien gegeven van de beweging ten goede, die reeds eerder was ingetreden. Pro ductie. uitvoer en reserve stijgen, le ningen van de openbare lichamen voor woningbouw en andere dringen de doeleinden kunnen gemakkelijk worden geplaatst en de werkloosheid is zeer sterk gedaald. Dat alles maakt het mogelijk, ons volk enige verlichting te geven. Er is zeker, aldus de minister-pre sident, nog geen reden om in zelfvol daanheid te menen, dat in Nederland alles goed is zoals het is. Het nijpen de tekort aan woningen en scholen spreekt dat reeds tegen, al wordt op het ogenblik met de uiterste krachts inspanning gebouwd. Velen leven ook nog in moeilijke omstandigheden. Nederland met zijn dichte bevolking en de beperkte hoeveelheid grondstof fen. die in zijn bodem te vinden is, heeft er dringend behoefte aan dat het goederenverkeer in zo ruim mo gelijke kring van volkeren met zo ge ring mogelijke belemmering kan ge schieden. Gezamenlijk kunnen dan Europees referendum in België. Meerderheid stemde voor. De uitslag op het Zondag te Roe- selare (West-Vlaanderen) en Verviers (prov. Luik) gehouden Europese re ferendum ,uidt als volgt: Roeselare: van de 20.334 opgeroe pen stemgerechtigden begaven er zich 13,743 naar de stembus (67,58 procent). Hiervan stemden er 11.464 „ja" (83,4 procent), terwijl er 1320 (9,6 procent) tegenstemden. Er wer den 959^ uitgebrachten stemmen on geldig verklaard (6,9 proeent). Verviers: van de 27,372 stemge rechtigden brachten er 17,341 hun stem uit (64,09 procent). Hiervan stemden er 12,878 (74,2 orocent) voor en 3770 (21 procent) tegen. 378 per sonen stemden blanco en 315 stem biljetten werden ongeldig verklaard (tezamen 4,8 procent). Motorrijder op overweg gedood. Op een met knipperlichten bevei ligde overweg tussen Breda en Roo sendaal is Zondagochtend een motor rijder uit Roosendaal, C. M. door het rode licht en tegen een passerende trein gereden. Hij werd op slag ge dood. maatregelen worden genomen om de levensbelangen van producenten en verbruikers te beschermen tegen te wilde prijsschommelingen. En natuurlijk hebben alle volkeren er boven alles belang bh dat de vrede wordt gewaarborgd, wat wy in dit opzicht kunnen verwachten van 1954, blyft volgens dr. Drees een vraagte ken. Wat ons land betreft vraagt dr. Drees zich tenslotte af, zullen wy by de grote gespletenheid van ons volk er in slagen politieke samenwerking te handhaven op zodanige wyze dat economische, sociale en culturele vooruitgang verder schrydt? Sabena-vliegtuig bij Zurich neergestort Kind bij noodlanding om het leven gekomen. Een vHegtulg van de Belgische luchtvaartm:iatsch:ippij ..Sabena heeft Zaterdag nabU Zurich een nood landing moeten maken waarbij een kind om het leven is gekomen ter wijl zestien passagiers en drie leden van de bemanning licht werden ge wond Er oevonden zich 45 personen aan boord" veertig passagiers en een «be manning van vijf korpen De nood landing werd op ongeveer anderhalve kilometer van het vliegveld van Zu rich gemaakt Het vliegtuig, dat te Brussel was opgestegen, is ernstig be schadigd. Het feit. dat er na de nood landing geen brand is uitgebroken, heeft gemaakt, dat de gevolgen van het ongeval niet ernstiger zijn ge weest Veto van minister Suurhoff. Minister J. G. Suurhoff heeft zijn veto uitgesproken over het besluit van de Ziekenfondsraad, om zleh ach ter een uieuwe, voorlopige honora rium-regeling met de huisartsen te plaatsen. Het is in medische kringen maar al te zeer bekend, dat het geduld van duizenden huisartsen ten aanzien van het verloop der salaris-onderhande lingen uitgeput dreigt te raken, zo wordt gemeld in aansluiting op het bericht over de onderhandelingen. hi de beruchte bocht van de Rijks weg te Nieuwland (W.) is Zaterdag middag een vrachtauto met aanhang wagen tegen twee huizen opgei-eden. Vrachtauto en gevels werden zwaar beschadigdterwijl een 19-jarige jon geman ernstig werd geicond. Kerstfeestviering. Teneinde de redacteuren en nedewerkers van de P.Z.C. in -•taat te stellen het Kerstfeest in ie huiselijke kring te vieren zullen er gedurende de Kerstda gen geen verslagen van verga Seringen en bijeenkomsten wor den gemaakt. Mochten er ver enigingen of instellingen zijn die toch een verslag "an een bepaalde gebeurtenis in de krant opgenomen willen zien dan -erzoelcen wij wel aan he! secretariaat van deze vereni gingen of instellingen om een beknopt verslag toe te zender, voor plaatsing m ons blad. Buitengewone bevoegdheden burgerlijk In het Staatsblad zyn verschenen twee algemene maatrerelen van be stuur. dienende ter uitvoering van de wet buitengewone bevoegdheden bur gerlijk gezag, welke wet de mogelijk heid opent bij uitzonderingstoestanden de burgerlijke gezagsorganen met bij zondere bevoegdheden ten aanzien van de openbare orde toe te rusten. De ene algemene maatregel van be stuur houdt nadere regelen in omtrent het instellen van de avondklok. 'De bevoegdheid hiertoe wordt voor de gemeente gegeven aan de burgemees ter, voor de provincie aan de Com missaris der Koningin en voor net rijk aan de minister van binnenlandse za ken. Van de avondklok kan ontheffing worden verleend Het besluit zelf geeft reeds een ontheffing o.a. aan hoge autoriteiten, politie brandweer geestelijken artsen, vroedvrouwen en in hen. die dringend hulp zoeken De andere algemene maatregel van bestuur heeft betrekking op de inter nering. Atoompolitie in Engeland. Volgens de „New York Times" heb ben president Eisenhower en de Ame rikaanse nationale veiligheidsraad besloten de uitgaven voor de lands verdediging in 1955 met vijf milliard dollar te verminderen. Hiertoe zal de sterkte der grondstrijdkrachten met achttien procent worden verminderd. Hetzelfde blad meldt, dat de Ame rikaanse dienst voor de -"uitenlandse hulpverlening thans een uitbreiding overweegt van de lijst van strategi sche goederen, die het Sowjet-blok niet mogen bereiken. De V.S. zullen in het begin van het volgend jaar een aantal atoomkanon nen naar- Japan sturen. Dit geschut zou snel naar Korea kunnen worden verscheept, indien daar de strijd weer zou ontbranden. Voorts zou men van plan zijn, in 1954 „een en mogelijk twee Amerikaanse divisies" uit het Verre Oosten terug te trekken. Verdwijnt nationale Inchtvaartschool? Ministerie zegt contract op. De nationale luchtvaartschool schijnt het volgende jaar, in het ze ven en twintigste van haar bestaan, gedoemd te verdwijnen. Deze ontwikkeling is ten eerste, zo neeft de directeur van de N.L.S., de heer J. Montanban van Swyndregt medegedeeld, een gevolg van het feit dat de V.S. de landen van de N.A.V. O. hebben laten weten dat de oplei ding van idspirant militaire-vliegers uit die landen eerlang niet meer door Amerika zal geschieden, ten tweede is zrj een gevolg van het feit dat het Nederlandse ministerie van Oorlog het met de N.L.S. bestaande contract over de voorselectie van adspirant- militaire vliegers heeft opgezegd. GESPREK MET BURGEMEESTER Badplaats heeft gebrek aan hotelruimte Een rondweg in het verschiet In Domburg leeft men In hoopvolle verwachting. Het Badhotel en het Badpaviljoen zullen nog in de loop van deze winter wo.-den gemoderni seerd en volgend jaar officieel in gebruik kannen worden genomen. De golflinks, die voor de oorlog één der waardevolle attracties van Domburg waren worden opnieuw aangelegd en er bestaat een kansje, dat zij aan het einde van de zomer van 1954 officieel geopend zullen kunnen worden Er komen zeven woningwetwoningen bö, zodat men de bnnkers eindelijk zai kunnen ontruimenDe goede verwachtingen zijn dus inderdaad gerechtvaardigd plaatsen zijn in Russische handen, de West Duitse badplaatsen zitten vol en dus ligt het voor de hand, dat de Ne derlandse bh' de Duitsers in trek ko men en onder die Nederlanders na tuurlijk het van oudsher geliefde Domburg. Maar... waar moeten we hen laten Domburg verspeelde in de oorlog een paar te goeder naam en faam be kende hotels Na dr oorlog werd Eu rope een vacantieoord. Onze woning voorraad breidt zich niet uit en ook de pensionruimte groeit dus niet. Ziedaar wóór voor Domburg het belangrijkste toekomstprobleem schuilt. Hot is geen gering probleem en men Toch hoeft ook de burgemeester van Domburg zyn problemen. Zeker, zegt mr. W. J. E. Crom- melin, er is vooruitgang en dus mogen wij niet klagen. Maar net voornaam ste probleem voor Domburg komt nu al jaren geen centimeter dichter by zyn oplossing en het biyft vooralsnog een aadsel, hoe w. daar ooit uit moe ten komen. Domburg is door de Belgen ontdekt. Voor de oorlog kwamen zrj zelden, nu zijn zy regelmatige "asten. Tegeiyker- tyd komen de Duitsers, die voor de oorlog *gel >atig hierheen kwamen, ook weer terug. Er zullen er steeds meer komen. De Duitse Oostzeebad- kan zich begrijpen, dat een burge meester. die met zijn gemeente voor uit wil. er over piekert. Misschien zou er in de Marshall hulp een kansje hebben gezeten, maar dat*i9 nu in ieder geval verkeken, zegt burgemeester Crommeiin. En wie heeft er bij de hoge bouwkosten de moed, om hier een hotel te begin nen? Gelukkig kan hy vol trots de nieu we golflinks aan bezoekers tonen Er is de laatste maanden hard aan ge werkt en op de plaatsen, waar aat nodig was, heeft men gras gezaaid. In de herfst... Het kon, want net najaar is buitengewoon zacht geweest: het is goed opgekomen en zal de winter wel doorkomen. Als dan het voorjaar nog goed is... De golflinks De golflinks zijn inderdaad voor Domburg belangrijk. Men mag aan nemen, dat er voor deze sport ir. Zee land een behoorlijke belangstelling za) bestaan zodat het de golfclub straks wel niet aan leden zal ontbreken. Bovendien trekt een golfbaan altyd liefhebbers ""1 deze sport en daar golf nog altyd een min of meer ex- clusiev sport is, welker beoefening vrij grote uitgaven medebrengt, zyn deze gasten goed gesitueerden. De ho tels en pensions kunnen er in voor- en iseizoen wel bij varen! Helaas zyn er aan de nieuwe aanleg vernielingen aangericht. Eerst kwam een militair de bunkers inspecteren en hy reed dwars door de nieuwe aan leg heen met zijn jeep. Diepe sporen in het nauweli'ks begroeide mulle (Vervolg op pag. 2) Vogens de „Sunday Dispatch" zal de Britse regering een speciale poli- tie-afdeling instellen, die tot taak zal hebben het uitlekken van atoomge heimen te voorkomen. Deze afdeling zal uit verscheidene duizenden agenten en tweehonderd officieren bestaan, die met zorg zul len worden uitgekozen. Deze politie mannen zullen uitsluitend onder de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Landsverdediging komen te staan. Een laffe streek Poging om 14-jarige jongen te beroven. io Rotterdam heeft des avonds een circa 20 jarige man met donker, ach- terovei gekamd haar, rond gelaat en gekleeo in een blauwgrijze regenjas, een poging tot straatoverval gedaan- Van de Brink naar de Dreef in Rot terdam-Zuid heef*, hij de 14-jarige J. J. uit de Berkendaai achtervolgd om te proberen hem zijn accordeon afhan dig te maken. Ter hoogte van de Ber kendaai beval ae achtervolger de jon gen het instrument neei te zetten. Toen hij dit deed, kreeg nij een harde klap in het gezicht, zodat de jongen huilend wegliep Tegelijkertijd kwamen er enkele voetgangers aan hetgeen voor de da der aanleiding was in de donkere laan tjes achter de Berkendaai te vluchten. 103-jarige in Sneek. Op de Tweede Kerstdag hoopt de heer Keimpe Piers Nijdam in Sneek 103 jaai oud te worden. Nederlands schip aan Noorse kust in moeilijkheden. Het Nederlandse motorschip „Inge borg" (479 ton) op weg van Bergen naar IJsland, beeft Zateidag veertig mijl ten Westen van Utvaer tei hoog te van Sognesjoeen aan de Noorse kust motorstoring gekregen. De Noorse sleepboot .Achilles" uit Bergen, bereikte het schip in de nacht. Ondanks het stormachtige weer slaagde de sleepboot er in een kabel aan boord van de „Ingeborg" te krij gen, waarna de sleepboot het Neder landse schip op sleeptouw naar Ber gen nam. Oud-strijders in Parijs slaags met communisten. Op een door het onder communis tische leiding staande algemene vak verbond, C.G.T., georganiseerde bij eenkomst te Parijs, waar werd aan gedrongen op het sluiten van vrede in Indo-China. is het tot een handge meen gekomen tussen communisten en hun tegenstanders. De bijeenkomst, die door ongeveer duizend personen werd bijgewoond, was nauwelijks be gonnen, toen 200 jongelui achter in de zaal, die voor het merendeel in Indo- China hadden gediend, eisten, dat een minuut stilte ter nagedachtenis van hun gesneuvelde kameraden in acht zou worden genomen. Bij de gevechten wera een aantal personen gewond, terwijl ook vele ruiten het moesten ontgelden. DE VERWACHT: RUSTIG WEER. Droog weer met plaatselyk opkla ringen. Weinig wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 22 December. Zon op 8.47 Maan op 18.49 onder 16.31 onder 10.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1