PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Absolute meerderheid werd nog steeds niet bereikt Binnenkort ontwateringsplan voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen BILT Kantlij n SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR WERKLOZEN WORDEN VERHOOGD ONVEILIGHEID IN VERKEER NEEMT NOG STEEDS TOE 196e Jaargang-No. 299 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. p«r min. Minimum p. advertentie t 3,-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. regels) van 1—5 'egels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 1 of 2160): Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16: Terneuzen. Brouwerljstr 2; Zl'erikzee. N. Bogerdstr. C .0>. telef 26. VANMIDDAG VIJFDE STEMMING Klassieke stadium bereikt rechts tegen links Vanmiddag te twee uur zal voor de vijfde keer worden gestemd in Ver sailles voor de verkiezing van een nieuwe president van Frankrijk. Ook de vierde stemming leidde niet tot een beslissing, nadat bij de derde stemming geen enkele eandidaat een absolute meerderheid behaalde. De presidents verkiezingen hebben thans volgens Keuter het klassieke stadium bereikt namelijk de strijd van rechts tegen linies. Premier Laniel (gematigd conservatief) en de socialistische afgevaardig de Naegelen waren de enige candidaten, die overbleven bij de vierde stem ming. Nog nooit zijn, sinds de stichting der derde republiek in 1871, meer dan twee stemmingen nodig geweest om een nieuwe Franse president aan te wijzen. Het resultaat was bij de derde stemming dat Laniel 358 stemmen behaalde, Naegelen 313 en Delbos 225. Zoals men weet is de absolute meerderheid 467. Delbos heeft zich teruggetrokken, hoewel hij niet wenste in te gaan op de geruchten, dat hij er in toege stemd zou hebben zijn candidatuur in te trekken in ruil voor steun, indien hij zich eandidaat zou stellen voor het voorzitterschap van de nationale vergadering. Deze post is namelijk vrij gekomen, daar de 84-jarige Edou- ard Herriot verklaarde niet voor her- Op 17 December namen wij op de ze plaats uit het Vrijz. Herv. Weekblad Kerk en Wereld een citaat over uit de discussie over li- turgie en preek, welke in dat blad ge voerd werd. Wij deden zulks omdat er een eenvoudige Zeeuwse vrouw aan het woord was geweest en om dat wij meenden, dat er wat zè,t in haar opvatting. Ds. J. Kwast, Hervormd predikant in Vlissingen, zendt ons thans een lange brief over dit onderwerp en trekt recht wat er door de Zeeuwse inzendster in Kerk en Wereld scheef was getrokken. Ook ds. Kwast meent, dat men de verkeerde kant op gaat, als er vooral een korte preek is. Maar is de ge meente zelf niet schuldig? „Men wil niet lang meer in de kerk zitten, vooral niet Tang meer luiste ren, omdat men voor een groot deel zo arm is in z'n geestelijk le ven. Overal tijd voor, maar de aller belangrijkste dingende dienst aan Godhet allerlaatst en dan op z'n allergemakkelijkst. Moeten we hier nu aan toegeven? Neen, want dan bewijzen we de gemeente geen dienst. Dit moet met veel liefde, met veel geduld, met veel tact bezien en uitgedragen worden. Ondertussen moeten we niet vergeten dat buiten de preek het lied en net gebed om nu maar een paar dingen te noemen ook van groot belang zijn. Dit ziet mijns inziens de schrijfster te weinig", al dus ds. Kwast. Laten we duidelyk in gaan zien dat alles veel beter zal gaan als heel de gemeente eens terdege bezig is met deze dingen. En zo kom ik tol mijn laatste regels en daarin zit dan vooral het rechtzetten van scheefge trokken dingen. Schrijfster verzekert dat ze niet meer werk op de schouders van de predikanten wil leggen, maar ze pro beert het dan toch maar. Laat ze eerst eens enige weken met verschil lende predikanten op stap gaan, dan weet ze wat er wel gedaan en wat er niet gedaan wordt. Ze zegt dat de predikanten te veel in vergaderingen betrokken zijn. Dat is waar, maar hoe komt dat Omdat er veel te weinig mensen in de ge meente zijn, die leiding willen geven en misschien ook wel Kunnen geven, re weinig zijn er ook, die het willen leren. Overal is er een kleine kern, maar die is veel te zwaar belast, om dat de grote massa het wel best vindt, hoogstens wat critiek heeft en wat geld geeft. Huisbezoek is buitengewoon be langrijk, aceoord, maar de predikant lean maar op één plaats tegelijk zijn. Laat men hem zoveel mogelijk de trjd gunnen om dit prachtige werk te doen en daarom niet voor van alles en nog wat beslag op hem leggen. Weet men ondertussen, zo vraagt ds. Kwast, hoeveel uren heel ,Y?e' .predikanten per dag ma- J .1'- *Ökt niet op een achturige Meniö predikant werkt 15 a 16 uur per dag en komt aan een vrije Zaterdagmiddag niet toe, laat staan een vrije Zondag of hij moet in een stad staan, maar dan heeft hij s Zondags wel weer wat anders te doen. Waar blijft zijn gezinsleven? De kinderen vragen soms wat dat voor vreemde mijnheer is die soms in huis komt eten. En dan de opmerking van schrijfster, dat de ds. wat minder moeten leren. Menig predikant heeft last van zijn boekenkast, omdat hij er geen gebruik van maken kan. Iedereen mag wat lezen en studeren, maar hij niet, want hij heeft er een voudig geen tijd voor. Helaas, aldus 3s. Kwast, heeft de kerk de arbeiders van zich ver- vreemd. Maargaat dat nu met een beetje verbeteren, doordat de arbeider weer naar God gaat vra gen en de kerk beter haar taak be grijpt? Frankrijk hoeven we niet als voorbeeld aan te halen, daar gaat het verkiezing in aanmerking te willen komen. Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, had zich al eer der terug getrokken. Intussen hadden voor de vierde stemming de radicalen in plaats van Delbos, André Cornu aangewezen als eandidaat. Maar deze weigerde die candidatuur te aanvaarden, zodat de radicalen besloten maar geen eandi daat meer aan te wijzen, waardoor de afgevaardigden vrij waren om te stemmen op wie zij wilden. Vierde stemming Te middernacht werd de navolgen de uitslag van de vierde stemming bekend gemaakt: Uitgebrachte geldige stemmen: 918. Blanco of ongeldige stemmen 10. La niel verenigde 408 stemmen op zich. Naegelen 344. Verder werden nog 45 stemmen uitgebracht op Médecin, 42 op Delbos, 35 op Cornu en 44 op ver schillende anderen tezamen. Afschaffing zwarte lonen onmogelijk Ook arbeiders strafbaar In de te Amsterdam gehouden le denvergadering van de N'ederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland is een voorstel van de afdeling Ede. ..te be sluiten vanaf 1 Januari 1954 geen zo genaamde zwarte lonen racer te beta len" niet aangenomen- Het werd niet mogelijk geacht de lonen binnen de wettelijk toegelaten grenzen terug te dringen De vraag naar arbeidskracht overtreft het aan bod bij voortduring sterk. H. D. Louwes herkozen Vergaderen kostbaar bedrijf In de vergadering van de nationale aan- en verkoopvereniging voor de landbouw Centraal Bureau G A. is de voorzitter, de heer H. D. Lou wes, herkozen. Tot leden van de raad van toezicht werden herkozen de he ren A. Heida, Nijelamer; A. Bonthuis Jr., Zenderen; P. van den Hengel. Achterveld en werd gekozen de neer H. Hoving, Jipsinghuizen. Een grote vergadering is een kost baar oedrijf. Dit verklaarde de heer Louwes voor de 800 deelnemers aan deze vergadering. De onkosten van ieder van hen. doordat hij zijn gewone werk niet kan doen en ook nog reis en verblijf te betalen heeft, kunnen op vijf-en-der tig guiden worden geschat Voor acht honderd man betekent dat een bedrag van 28 000 gulden. Bij een vergader tijd van 4 uur komt dat neer op rond 120 gulden per minuut, of twee gul den per seconde. Met vijf procent op 1 Jan. a.s. De Staatssecretaris van Sociale Zaken is voornemens de uitkeringen en lonen ingevolge de complementaire sociale voorzieningen te wijzigen. Een en ander geschiedt in verband met de loonsverhoging van vyf pro cent. De sociale voorziening A voor werklozen wordt met vijf procent verhoogd, de kinderbyslage wordt eveneens hoger. De uitkering ingevolgé B voor werklozen kent een vergoeding voor de wekelijkse huur, die vergoeding wordt nu automatisch hoger. Op heffing van de consumptiebeperking wordt, bereikt 'door een verhoging van het voor alle gemeenteklaGsen geldende grondbedrag van 27.60 tot 28.50. De gezinsbijslag voor kostwinners zal indien de voorgestelde verhou ding van de wettelijke bijslagen door gang vindt worden verhoogd. De overige uitkeringen van groep B aan kostgangers, alleen-wonenden en thuis-inwonenden worden met verhoogd. De sociale-economische hulpverle ningsregeling voor zelfstandigen volgt de normen van de sociale voor ziening B. De uitkeringen van de rej voor sociale bijstand aan beel kunstenaars, die variëren naargelang van de status van de aanvrager (kostwinner enz.) en naar de 5 ge meenteklassen, worden verhoogd met 6^>% voor kostwinners en 2% voor kostgangers en alleenwonenden. De kinderbijslag volgt de wettelijke Hardhandige professor Week gevangenisstraf Het Haagse gerechtshof heeft de 44- jarige Leidse hoogleraar G. M- H. V., veroordeeld tot een gevangenisstraf van 7 dagen omdat hij op 23 Januari j.l., toen hij zeer gehaast het station te Leiden inliep, een spoorwegbeamb te, die hem staande hield een vuist slag in het gezicht had gegeven. De beambte had een sneetje in zijn gezicht opgelopen en had tengevolge van de vuistslag negen dagen lang niet gewerkt omdat hij iast van dui zelingen had. De procureur-generaal had een geldboete van f 100 subs 25 dagen hechtenis gerequireerd. De po litierechter had de hardhandige pro fessor eveneens tot zeven dagen ge vangenisstraf veroordeeld- nieuvve methode, al kan het op de duur blijken iets goeds te zyn. Maar te zeggenzo moet het nu gaan is te vroeg. De oplossing moet men niet beslist alleen van de predikanten verwach ten. Het moet komen van de heel de gemeente. Er moet weer ernst met het geloof gemaakt worden, dan komt er ook meer de vreugde en de rijkdom van liet geloof en zullen wy betere getui gen worden om ook anderen tot een zegen te zijn. Meer tijd voor de omgang met God, meer tijd voor de ander en meer be wust meedoen ook in de dienst. Wat UCI. Och, er zou nog «ivm neus nog niet zo geweldig met: de zijn, maar we laten het hierby. te zeggen regeling. Ook de beloningen voor hoofdarbeiders worden met 5%'vei. hoogd, terwijl het verschil tussen de gemeenteklassen in overleg met het college van rijksbemiddelaars zal worden verkleind. Deze hoofdarbei ders ontvangen de wettelijke kinder bijslag. Alle beloningen ingevolge de gemeen telyke sociale werkvoorzieningsre geling voor handarbeiders worden met 5% verhoogd, terwijl het ver schil tussen de hoogste en allerlaag ste gemeenteklasse, dat thans 12 cent bedraagt, zal worden vermin derd tot 10 cent. Ook deze handar beiders ontvangen de wettelijke kin derbijslag. PENSIOENWET Op 1 Januari a.s. zal de pensioen en spaai'fondsenwet in volle omvang in werking treden. Deze wet legt de werkgevers die een pensioentoezeg ging aan hun personeel hebben ge daan, de verplichting op die voorzie ning te waarborgen. De Congreszaal te Versaillestoaar de verkiezing gehouden wordt voor een nieuvje président van Frankrijk. Tegenspraak van Lord Ismay Lord Ismay'heeft de berichten te gengesproken. volgens welke hij van plan zou zijn in de nabije toekomst af te treden als secretaris-generaal van de N.A.V.O. Mistig" dagen vóór Kerstmis (Van onze weerkundige medewerker) Nu regen al vanaf eind Sep tember tot een zeldzaam ver schijnsel behoort, is een ander weerverschijnsel aan de orde van de dag. In deze donkére dagen vóór Kerstmis zijn wij al aardig met dit verschijnsel (dat mist wordt genoemd), vertrouwd geraakt. Gister avond en in de afgelopen nacht kwam hier over Z.W.-Neder- i.and een dichte mist voor. Het «C.N.M.I. waarschuwde ook het wegverkeer voor deze dichte mist. Sr wordt van een dichte mist gesproken, zodra het zicht be neden de 200 meter afneemt Het blijft nog goed winter weer, al zou men op vele plaatsen graag wat regenwa ter hebben. De kans op regen blijft klein. Het storingsfront dat van Schotland de Noordzee oversteekt kan vandaag plaat selijk wat lichte regen veroor zaken, maar de hoeveelheid blijft onbelangrijk. De wind draait weer naar het Westen en dit heeft tot gevolg, dat de temperatuur weer gaat stijgen De kans op nachtvorst neemt hier door af. Daar het weer rustig en vrij vochtig blijft, blijven de omstandigheden voor mistvorming gunstig. GEBREK AAN DISCIPLINE K.N.A.C. wendt zich tot regering Uitgaande van de stelling dat verbe tering van het. beschavingspeil ook een voomitgang teweeg moet brengen in de wijze waarop de verschillende soorten weggebruikers elkaar lege moet treden, heeft de K N A.C in een uitvoerig adres aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Justitie van O K en W en van Binnenlandse Zaken enkele middelen aan de hand gedaan om de nog steeds toenemende verkeersonveiligheid aan te pakken In het adres wordt o.m gewezen op de daling van het verantwoordelijk heidsgevoel van het gehele wegver keer. Fietsers, storten zich veela3 met ne gering van elke vorm van zelfbe scherming in het verkeer Er wordt dikwijls geen richtingverandering aangegeven, terwijl de achterverlich ting der rijwielen in tal van gevallen veel. zc niet alles, te wensen over laat aldus de K.N.A.C. Ook met betrekking tot de voetgan gers meent de K.N.A.C. dat deze meer bescherming behoren te verkrijgen, doch dat deze categorie daar tegen over aan enkele eenvoudige regels dient te worden gebonden De K.N.A.C. is van oordeel dat de greep op het langzame verkeer geheel verloren dreigt te gaan en dat verste viging daarvan in het bijzonder klemt, omdat het aantal bromfietsen zich in zeer snel tempo uitbreidt zodat bin nen afzienbare tyd dit aantal naar ALGEMENE VERGADERING „VRIJE VAN SLUIS'' Opdracht aan ingenieursbureau lokte enige critiek uit In de Vrijdag te Oostburg gehouden algemene vergadering van het water schap „Het Vrye van Sluis" is uitvoerig van gedachten gewisseld over een aan een ingenieursbureau door het dagelijks bestuur van het water schap gegeven opdracht tot het opstellen van een ontwateringsplan in overleg met Rijkswaterstaat. De eventuele volgens dit plan uit te voeren werken zullen vallen onder de op de Rijksbegroting uitgetrokken post van 800.000.voo subsidie aan het waterschap. Vele hoofdingelanden waren van mening, dat dit besluit niet zonder voorkennis van de algemene ver gadering genomen had mogen worden. Ook oefende men critiek uit op het feit, dat het in de in Mei jl. gehouden vergadering genomen besluit tot herbouw van de driekolcer met wachtsluis by Cadzand niet was uitgevoerd. De voorzitter lichtte een en ander toe. In deze vegadering werd voorts de begroting voor 1954 vastgesteld. werking, welke van Rijkswaterstaat werd ondervonden en herinnerde in dit verband aan het feit, dat het Rijk met 90% tegemoet zal komen aan de kosten voor de bouw van een nieuwe zeesluis in Cadzand. De bouw zal in het voorjaar worden aanbesteed. Ver volgens deelde spreker mede, dat aan een ingenieursbureau in Den Haag opdracht is gegeven tot het 'maken van een ontwateringsplan, in overleg met Rijkswaterstaat. Zoals bekend, zal het Rijk een subsidie van 800.000.— verlenen voor sanering van het waterschap. De voorzitter betoogde verder, dat het belang van de landbouw de lei draad voor het beleid van het water schap moet zijn en in dit verband deelde hij mede dat ir. P. R. Bouw man, Rykslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, op 7 Januari a.s. in Oostburg voor het waterschap een lezing zal houden over de water huishouding in West Zeeuwsch Vlaanderen, waarna een bespreking Nadat in de morgenvergadering de heer C. A. de Rijcke uit Aardenburg als, hoofdingeland was beëdigd, hield de dijkgraaf, de heer C. M. v. d Broecke. een toespraak, waarin hij o m. constateerde, dat de belofte van Rijkswaterstaat inhoudende, dat men vóór de winter tegen de erfvijand be schermd zou zijn, was ingelost. Het feit, dat er in de Zwin-kwestie nog niets was veranderd weet spreker aan het internationale karakter van deze aangelegenheid en hij zeïde er van overtuigd te zijn, dat Rijkswater staat de urgentie van dit probleem inziet. Het Zwin zal afgesloten moeten worden, aldus de voorzitter, die me dedeelde, dat het waterschap een brief aan de betrokken instanties zal doen uitgaan, om de bezorgdheid over deze kwestie nogmaals tot uiting te brengen. De heer v. d. Broecke gewaagde met waardering van de grote mede- zal volgen over het door het inge nieursbureau op te stellen ontwate ringsplan. Na deze inleiding van de voorzit ter, was er gelegenheid tot het ma ken van opmerkingen, waarvan de heer J B. Becu-Risseeuw uit Groede als eerste gebruik maakte. Critiek op beleid De heer Becu was het er niet mee eens, dat de bouw van de wachtsluis te Cadzand, waartoe in de vorige al gemene vergadering was beslot en, niet was uitgevoerd, zoals de voorzit ter op eon vraag van de beer Becu toegaf. Op zijn minst, aldus de heer Becu, had men de algemene vergade ring moeten kennen in de oorzaken, welke tot uitstel van de bouw hebben Seleid. De vergadering sloot zich by eze mening aan. De voorzitter merkte op. dat voor de bouw van de wachtsluis goedkeu ring gevraagd moest worden aan Rijles- en aan Provinciale Waterstaa' en dat het dagelijks bestuur boven dien had overwogen de bouw op te doen nemen in het ontwateringsplan. Op voorstel van de heer Becu be sloot men met algemene stemmen het genomen besluit om zelf over te gaan tot de bouw van de wachtsluis te handhaven, onder voorbehoud van goedkeuring door Rijks- en Prov Waterstaat. De heer Becu informeerde voorts naar de financiële consequenties van het ontwateringsplan en drong er op aan de nodige tirjd te nemen voor het nemen van een beslissing Spreker had voorts gaarne gezien, dat de al gemene vergadering gekend was in deze aangelegenheid, welke opvat ting door velen uit de vergadering gedeeld werd. De voorzitter zette uit- (vervolg op pag. 8) schatting een ralllioen stuks zal kun nen bedragen. De K N A.C blijft van oordeel, dat in het bijzonder voor betere discipline van het langzame verkeer het door "naar aanbevolen stelsel van de betaal de waarschuwing een belangrijke bij drage tot dit doel zou kunnen vormen. Het K N.AC.-adres besluit met het verzoek om: de gemeenten in staat te stellen het voor verkeerstoezicht noodzakelijke politiepersoneel aan te trekker en in dienst te houden, meer dan tot dusver aandacht te besteden aan het aankweken van zelfdicipline, zowel in de scholen als ook ten aan zien van de vorming van jeugd buiten schoolverband en opnieuw het stelsel der betaalde waarschuwingen in stu die te nemen. KORTE PREDIKATIE. „Zij baarde haar eerstgeboren zoon wikkelde Hem in doeken en legde Hem. in een kribbe, omdat voor Hem geen plaats teas in de herberg" (Lucas 2 7.) Is de waard uit het Kerstverhaal ook voor u z<fn goede bekendef Waarschcnlijk heeft u op Zondags school al over hem horen spreken, als een ongastvrij en bars mens. In een Kerstspel, dat ook nu zeker wel weer in vele kérken zal warden opgevoerd, ontvangt hij Jozef en Marta met de volgende, harde woorden: ,Jk ken niet, m j- h lis is vol; hier is geen plaats voor t 1" En door een Chinese schilder werd hij afgebeeld toekijkend in de deur van zijn huis, terwijl één van zijn knechts Jozef, staande voor het hek dat de toegang afsluit, de koude nacht weer instuurt. Wat is hij ons goed bekend! En toch zult u in de Bijbel geen woord over hem, vinden, ongunstig, noch gunstig. Daarom kon men ook proberen hem m een vriendelijk licht te stellen: mis schien was het juist zijn goede hart, dat hem, onmdat er geen plaats meer was in de herberg,een plekje in de warme stal deed aanbieden. Als wij dit maar vaak genoeg horen, dan wordt hg ons ook wel zo vertrouwd. Maar nog eens: de Bijbel vertélt ons niets over hem! En is dat eigen lijk ode niet begrijpelijk? Wie die waard t s en icat hg gedacht heeft, is toch tamelijk onbelangrijk. Wat wg weten moeten, is dit: er teas voor hem geen plaats in dr herberg. Had de waard geweten, wat cr die nacht zou gebeuren, ongetwijfeld had hij in zijn huis plaats vrijgehouden. Hij was on voorbereid! Maar ook zo blijft hij voor ons een goede bekende, want ieder jaar op nieuw blijkt er aan onze voorbereiding om het Kerstlicht te ontvangen in huis en hart zee vee te ontbreken. Wij 'alen misschien juist als de waard gasten in huis, ie»' zorgen voor eten en drinken en vele goede zaken, maar op ontvangst van het Hoogste Goed zijn wij niet voorbereid. Zijn er daar om na Kerstmis altijd zovelen van ons teleurgesteld, omdat zij van het feest mets blijvends overhielden en ztj in nerlijk leeg het nieuxoe jaar tegemoet moeten naav Misschien zou het hel pen, als ivij het icoord .Kerstfeest" eens gingen verwijderen en ons dan instelden cp het „Christusfeest". Vlissingen. N. VAN DE WALL. DE VERWACHT: PLAATSELIJK REGEN Zwaat bewolkt met later lijk wat regen. Zwakke tot matige wind ruimend van Zuid naar West. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 20 December. Zon op 8.45 Maan op 16.17 21 December. Zon op 8.46 Maan op 17.31 onder 16.30 onder 9.01 onder 16.30 onder 9.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1