Oorlogsbodem met roemruchte naam: „De Zeven Provinciën" Verdienen parlementsleden in Nederland te veel? MWURBESCHERMim EN DE AFSLUITING DER ZEEGATEN Een BOEK over VRUDAG 18 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE O H li A A 7 7 EEN OUDE TRADITIE HERLEEFT. Nieuwe kruiser werd gisteren in dienst gesteld Gisteren heeft de commandant van de nieuwe kruiser „De Zeven Pro- viciën", kapitein ter zee G. B. M. van Erkel. het schip, liggende bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij N.V.* te Rotterdam, officieel in dienst gesteld. De bemanning stond „alle hens voor de boeg" aangetreden, toen op dat ogenblik de vlag, geus en wimper werd gehesen, tezamen met de onder - schcidingsvlag van de waarnemende vlag-officier materieel. De tamboers en pijpers van de marinierskapel van de Koninklijke Marine bliezen de vaandelmars, waarna de kapel het Wilhelmus ten gehore bracht. De commandant hield daarna een toespraak. Hij zeide o.m.: „Wij zijn aangewezen om als eerste bemanning dit nieuwe schip te gaan hanteren. Dat is een eervolle doch geen gemakke lijke opdracht. Door de vele en zware eisen die aan een moderne kruiser gesteld moeten worden, zit dit schip vol nieuwe installaties, waarvan wij ons het juiste gebruik nog eigen zul len dienen te maken. Bovendien is om dezelfde redenen de bemanning naar verhouding'veel groter geworden. On danks de voortschrijding van de tech niek blijft nog steeds waar, dat de bemanning van een oorlogsschip haar gevechtswaarde bepaalt. Ik reken er op dat u allen uw beste krachten zult geven om van dit schip een goed schip te maken". Schout bij nacht C. W. Heringa, waarnemend vlag-officier materieel, had. voorafgaande aan de officiële indienststelling, het protocol van over name getekend. Schout bij nacht Heringa reikte daarna de koninklijke onderscheidin gen uit aan bij de bouw van de krui ser betrokken militairen en ambte naren en leden van het personeel van de werf. Zoals bekend, liet H.M- de Koningin de kruiser, die 85 millioen gulden heeft gekost, op 22 Augustus 1950 van stapel lopen en op 14 Mei 1953 begon nen de proeftochten, die goed verlie pen. De maximumsnelheid bleek ho ger te liggen dan contractueel was verlangd. Bewapening. De hoofdbewapening van het schip bestaat uit vier Bofors-dubbeltorens, elk met twee kanons van 15 cm. snel- vuurgeschut, zowel geschikt tegen zee- als tegen luchtdoelen. Deze ka nons werden ten dele geleverd door Bofors, ten dele in licentie in Neder land vervaardigd. Voorts bevat de be wapening evenals die van Hr. Ms. ,',De Rüyter" 8 kanons van 5,7 cm., even eens in dubbeltorens. Ook dit geschut heeft een bijzonder hoge vuursnelheid en is bedoeld tegen zee- zowel als te gen luchtdoelen. Tenslotte staat op het schip een aantal mitrailleurs van 40 mm. opgesteld, terwijl het ook is voorzien van de nieuwste onderzee bootbestrijdingsmiddelen. Zij zijn ver want aan het raketwapen en zullen de traditionele dieptebom vervangen. De bemanning bestaat op oorlogs sterkte uit 973 koppen; de vredes- sterkte is 650 man. De kruiser „De Ruyter" zal op 5 Januari a.s. Uitvaren en een week na dat dit schip zal zijn teruggekomen, gaat ,.De Zeven Provinciën" een ga- rantiereis maken naar de Nederlandse Antillen. Deze reis zal, naar verwacht wordt eind Maart 1954 aanvangen. Tijdens het stadhoudersschap van Prins Frederik Hendrik werd in 1643 de eerste „De Zeven Provinciën" een linieschip van het tweede char ter, voerende 48 stukken geschut, in dienst gesteld. Het nam deel aan de Slag bij Elba in 1652 en een jaar la ter aan die bij Livorno. Wanneer tijdens de Tweede En gelse Oorlog in Mei 1665 de Slag bpj Lowestoft plaats vindt, zien wij een nieuwe „Seven Provinciën opereren, evenals zijn voorganger met 48 ka nons gewapend. Dit linie schip ontkomt aan de ne derlaag, waarbij de Republiek behal ve een aantal oorlogsbodems, twee duizend man verliest, waaronder de admiraals Jacob Wassenaar van Obdam en Egbert Meeuwsz, Korte- naer. Herdoopt in „St. Jan Baptista" neemt de vroegere „Seven Provin ciën" in 1666 deel aan de Tweedaagse Zeeslag, waarin de Ruyter tegenover een grote Engelse overmacht een meesterlijke terugtocht naar het Vlie weet uit te voeren en een jaar later is dezelfde bodem weer van de partij als Neerlands beroemdste vlootvoogd ue befaamde tocht naar Chattam tot eën goed einde brengt en met het Engelse admiraal-schip „Royal Char les" op sleeptouw naar het vader land terugkeert. De Ruyter's vlaggeschip. De Ruyter zelf vaart dan op de beroemdste der zeven „De Zeven Pro vinciën", een nieuw linieschip met 80 stukken, dat echter reeds zowel aan de Vierdaagse als aan de Tweedaag se Zeeslag had deelgenomen. In 1672 het rampjaar is het weer deze zelfde „De Zeven Provin ciën" altijd nog het vlaggeschip van De Ruyter dat in de slag te- fen de Engels-Franse vloot bij Sole- ay het admiraalsschip van de her tog van York vernietigt en een groot aandeel heeft in de uiteindelijke Hol landse zegepraal. De verbonden te- Tien mille verduisterd aan postzegels? De Haagse recherche heeft de 28- jarige vertegenwoordiger H. L. B., wonende te Amsterdam, aangehou den omdat hij ei-van wordt verdacht ten nadele van zjjn werkgever, een postzegelhandelaar in Den Haag, postzegels tot een waarde van 10 mil le te hebben verduisterd. De verte genwoordiger, die het volste vertrou wen genoot van zijn werkgever bleek eind 1952 reeds postzegels tot een be drag van 5600 te hebben verduis terd. Er werd een regeling gemaakt, dat B. dit bedrag zou terugbetalen, hetgeen ook grotendeels is geschied. Later is echter gebleken dat B. voor ongeveer tienduizend gulden in totaal moet hebben verduisterd. genstanders konden dat moeilijk ver kroppen. Sterker in aantal leverden zjj in 1673 andermaal slag. ditmaal bij Schooneveld in de nabijheid van Walcheren. Voor de tweede maal moesten zij zich onder het vernieti gend vuur van de kleinere Holland se vloot met aan het hoofd „De Ze ven Provinciën" terugtrekken. Opnieuw kwam de vijand terug, ditmaal met 140 schepen, waartegen over De Ruyter er slechts 90 kon stellen. In de slag bij Kijkduin, glans rijk door de Hollanders gewonnen, keerde De Ruyter's „De Zeven Pro vinciën" zich meer speciaal tegen het vlaggeschip van de Engelse aanvoer der, prins Robert dat tot wijken werd gedwongen. Jaren van vrede braken hierna voor de Republiek aan. Een nog zwaarder bewapende „De Zeven Provinciën" werd in. 1694 in dienst gesteld. Dit schip voerde liefst 92 kanons en nam tijdens de Spaanse Successie-oorlog in 1702 deel aan de Slag bij Vigo, waarin de Spaanse Zilvervloot werd vernietigd. Van de vijfde „De Zeven Provin ciën", een linieschip met 74 stukken, dat in 1781 aan de vloot werd toe gevoegd is weinig bekend geworden. Het zou tot 6 October 1910 duren, aleer een toen modem oorlogsschip met de roemruchte naam weer in de naamlijst van de schepen der inmid dels Koninklijk geworden Marine zou hebben opgenomen. Diepbetreurde muiterij. Het was op deze bodem, destijds liggende op de rede van Oleh-Leh, dat in de avond van 4 Februari 1933, terwijl de Commandant en een deel der officieren aan land waren, de Restauratie St. Laurenstoren De minister van Sociale Zaken heeft aan Rotterdam bericht, dat zijn beslissing inzake de St. Laurenstoren slechts betrekking heeft op dat ge deelte van de toren, dat gelegen is opwaarts van de onderkant van de wijzerplaat. Aangezien dit gedeelte weinig beschadigd is en de verwer king van zandsteen voor het herstel daarvan ook overigens weinig zin zou hebben, achten B. en W. het overbo dig van deze mogelijkheid gebruik te maken. Ook het bovenste deel zal met tufsteen moeten worden gerestau reerd. Hiertoe zal ongeveer 130 ku bieke meter van deze steensoort moeten worden aangekocht, waarmee naar raming een bedrag van 50.000 gemoeid zal zijn. diepbetreurde muiterij uitbrak. Het schip koos zee, gevolgd door de gouvernementsstomer „Aldebaran", waarmede het elk contact weigeidë. Daarop kwam het Indisch eskader in actie en het was de kruiser „Java", die 9 jaar later in de Javazee tegen de Japanners zou ten onder gaan, die „De Zeven Provinciën" in de morgen van 10 Februari 1933 som meerde zich over te geven. Het ant woord luidde slechts: „Ons niet hin deren". Het schip dat als vijand moest worden beschouwd werd daar na door een Dornier Walvliegboot van de M.L.D. aangevallen, waarbij een bom van 50 kg. achter de eerste schoorsteen werd geworpen tengevol ge waai-van 18 opvarenden werden gedood en 25 gewond. De door de bominslag ontstane brand werd ge blust, waarna het ongelukkige schip zich overgaf. De zwaar beschadigde oorlogsbodem werd buiten dienst ge steld en niet meer waardig gekeurd de trotse naam „De Zeven Provin ciën" te voeren. Na het uitvoeren van een ingrij pende verbouwing, waarbij het schip een schoorsteen moest offeren en een gewijzigde machine-installatie en be wapening kreeg, werd het in 1937 omgedoopt in Hr. Ms. „Soerabaja" en als kustverdedigingsschip weer in de sterkte der Koninklijke Marine gevoerd. Op 15 Februari 1942 werd de „Soe rabaja" bij de plaats van die naam door een Japanse luchtaanval tot zinken gebracht. Toen de Jappen de Archipel hadden veroverd, lichtten zij het schip, dat in de loop van de oorlog opnieuw tot zinken werd ge bracht. Normale inschrijvingen bjj ziekenfondsen Voor watersnoodslachtoffers De ziekenfondsraad heeft aan de fondsen verzocht, de registratie van watersnood-slachtoffers met ingang van 3 Januari 1954 stop te zetten en tot de normale Inschryvingsregelin- gen terug te keren. Zoals bekend is, bestaat tot dusver re met het oog op de geneeskundige verzorging van de watersnood-slacht offers een registratie van deze perso nen, geëvacueerd of niet, bij de alge mene ziekenfondsen. Hoewel een fonds dus bij de toelating tot de vrij willige verzekering van deze perso nen de bh het fonds gebruikelijke voorwaarden kan stellen, heeft de raad de fondsen dringend aanbevolen, hen, die vóór de watersnood verplicht of vrijwillig verzekerd waren en zich daarna als verzekerde lieten registre ren, zonder beperkende voorwaarden voor een vrijwillige verzekering in aanmerking te laten komen. De fond sen zullen de premie voor de vrijwil lige verzekering voorts wederom zelf bij de verzekerden incasseren. Ten slotte heeft de ziekenfonds raad besloten, dat de bijslagregeling voor de honorering van de medewer kers uit de getroffen gebieden nog één maal, met drie maanden, dus over het eerste kwartaal van 1954, wordt verlengd. Dit betreft huisart sen en specialisten, apothekers, vroedvrouwen en heilgymnasten- masseurs uit de getroffen gebieden, ongeacht of zij geëvacueerd zijn. Belasting betalen op het postkantoor Een nieuw systeem Met ingang van 18 Januari 1954 zal er verandering komen in de wijze waarop men op ue postkantoren aan het rijk verschuldigde belastingen kan betalen. In de provincie Utrecht en In het Gooi is een proef genomen met een systeem waarbij gebruik wordt ge maakt van speciale glrostortings- biljetten, die door het publick inge vuld aan de loketambtenaar worden aangeboden. Deze proef is geslaagd. Besloten is de nieuwe werkwijze op korte termijn op alle postinrichtingen in te voeren. De girostortlngsblljet- ten worden gratis verkrijgbaar ge steld. Deze formulieren zijn ter onderscheiding van de gewone stor- tingsbiljetten geel van kleur en voorbedrukt met voor de belasting betaling van belang zijnde gegevens. Zij kunnen dus niet voor andere doel einden worden gebruikt. Op het stor tingsbiljet behoeft geen frankeerze gel te worden geplakt, omdat de rechten voor rekening van de belas tingdienst komen. Van 18 Januari af. zal by elke be lastingbetaling op een postmrichting een nieuw formulier worden uitge reikt, dat kan worden gebezigd voor de volgende storting. Moskou en Indonesië Djakarta wil oKiciële betrekkingen Volgens het communistische blad „Harian Rakiat", dat „welingelichte kringen" aannaait, zou de Indonesi sche regering aan de Sowjet-Unie via de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties, de heer Wysjinskv, een nota hebben overhandigd. De Indonesische rege ring zegt hierin, dat zfl de bedoeling heeft diplomatieke betrekkingen met Rusland aan te knopen. Wysjinsky zou. aldus het blad. zijn vreugde hier over hebben uitgedrukt. De nieuwe kruiser Hr Ms .-De Zeven Provinciën" wordt 17 December a.s. d aa?i de sterkte der ko ninklijke marine. Snijders-medaille voor Luit.-Gen. Aler Verdienste voor luchtvaart Namens de stichting „Generaal Snijdersfonds" reikte ar. ir. M. H. Damme gisteren in de Treveszaal van het ministerie van Verkeer en Water staat de C. J. Snijdersmedaille uit aan luit. generaal-vlieger b/d L A. Aler, oud-chef van de luchtmachtstaf. Deze medaille wordt één keer in de drie jaar toegekend aan een Neder lander, die zich in die periode voor de luchtvaart bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Zij werd in 1932 ver leend aan generaal C. J. Snijders en onderscheidenlijk werden dr. Plesman (1935), dr. ir. M. H. Damme (1938) en Prins Bernhard (1950) met deze onderscheiding begiftigd. Met de toekenning van de medaille aan de oud-chef van de luchtmacht staf beoogde de stichting hulde te brengen aan de persoon van lt. gen. Aler en in hem aan de gehele Ko ninklijke luchtmacht, welke dit jaar 40 jaar bestaat. Dë datum 17 December was voor de uitreiking gekozen omdat op deze da tum 50 jaar geleden de gebroeders Wright hun eerste vlucht maakten. De uitreiking werd o.m. bijgewoond door Prins Bernhard. ER BESTAAT VEEL MISVERSTAND. Aanvaarding van benoeming moet financiëel mogelijk zijn (Van onze parlementaire redacteur). Er blQkt over de verhoging van de schadeloosstelling der Tweede Kamer leden die nog in de Eerste Kamer zal moeten .worden goedgekeurd veel misverstand te bestaan. Op het ogenblik bedraagt deze schadeloosstelling 7200,-, 7800,- of 8400,-, naar gelang van de afstand, die het Kamerlid van de plaats der bij eenkomsten in het gebouw van de Kamer op het Binnenhof in Den Haag verwijderd woont. Deze bedragen worden 10.000,-, 10.600,- en 11.200,-. Dat is inderdaad een drastische verhoging, vaarover in een aantal kringen en vooral „op het achterbal con van de tram en aan de cafétafel" met schan de gesproken wordt. „Die Kamerleden vinden, dat ze niet genoeg ontvangen, ze beslissen zelf over het wetje dat hun inkomen verhoogt; ze verdienen het met die paar vergaderingen maar gemakkei yk Telkens weer hoort men dergelijke uitlatingen. Zij brengen het Kamerlid maatschap in discrediet, tasten het gezag van het parlement aan en be. dreigen daarmede een van de peilen van het waardevolle, Nederlandse goed der democratie. Nog nooit heeft de Tweede Kamer zelf bij de regering een voorstel tot verhoging van de schadeloosstelling aanhangig gemaakt. Steeds ging het initiatief hiertoe, zoals ook weer thans, van de regering dat is van de Koningin met haar verantwoorde lijke ministers uit. De Grondwet zegt De Grondwet, zoals zij sinds 22 Juni 1953 luidt, bepaalt in artikel 99 de schadeloosstelling op f 4500, Dit bedrag is nogal eens veran derd. Onder de Grondwet van 1818 genoten de Tweede Ka merleden een schadeloosstelling van 2.000,-, welk bedrag in 1917 tot 3000,- en bij de herziening in 1922 tot 5.000,- werd verhoogd. Bij de wij ziging van de Grondwet in 1938 werd het op 4500,- gebracht en sindsdien is het zo gebleven. Dat wil zeggen: De Grondwet zelf spreekt van 4500,-, maar in hetzelfde artikel 99 staat ook, dat het bedrag by de wet kan worden gewyzigd. Van deze bevoegdheid is in het verleden gebruik gemaakt en op het openblik is weer zo'n wet aanhangig. Die kan niet tot stand komen, zon der dat de Tweede Kamer eraan te pas komt; zij moet haar goedkeuren en nog wel met twee derde meerder heid. Dat is dus wat anders, dan dat de Tweede Kamer zelf bepaalt, dat haar leden maar weer eens wat meer moeten gaan „verdienen". Nu zou men als eenvoudig Neder lands burger, die van een beperkt loon of salaris moet rondkomen, kunnen betwisten, dat de verhoging verant woord is. Men zou met andere woor den het bedrag van 10.000, f 11.000,op zichzelf te hoog kun nen vinden. Niet te hoog. Daarvoor zijn o.L echter geen steek houdende argumenten aan te voeren. In 1938 ontvingen de Tweede Kamer leden f 5000.per jaar en geen cent meer. Nu wordt dat gemiddeld ruim f 10.600.Als we eens om ons heen kijken, dan is er. geloven wij niemand meer te vinden, wiens inkomsten voor hetzelfde werk, dat hij in 1938 ver richtte niet verdubbeld is! In verhou ding tot wat zij vóór de oorlog aan schadeloosstelling genoten, ontvangen de Kamerleden op dit ogenblik altijd nog te weinig. Er moet een achter stand worden ingehaald Vraagt men ons, of we, juist in de tijd, dat de regering voor de werkne mers ir den lande een verhoging van het loon met maximaal 5 pet. toe staat, het moment van dé verhoging der schadeloosstelling gunstig geko zen achten, dan antwoorden we neen. Psychologisch is dat niet gelukkig, maar dat doet niets af aan de wen selijkheid de schadeloosstelling naar een redelijker peil op te trekken. Verdubbeling ten opzichte van 1938 zou reeds verantwoord zijn als de om vang van de werkzaamheden der Ka merleden gelijk gebleven was. De taak onzer parlementariërs heeft zich evenwel aanzienlijk uitgebreid. Daar om zou eerder gevraagd moeten wor den, of de schadeloosstelling thans wel hoog genoeg is, dan of zij niet te hoog is. Volledige taak. Zij is niet te hoog, als men bedenkt, dat het Kamerlid-maatschap tegen woordig voor hen, die iet serieus uit oefenen. een volledige dagtaak mede brengt. In het bedrijfsleven wordt voor arbeid, die een overeenkomstige inspanning, kennis, toewijding en ver antwoordelijkheid vergt, minstens evenveel betaald. En iD vergelijking met buitenlandse parlementen ontvangen de Nederland se Kamerleden een lage. zo niet de laagste schadeloosstelling. Zeker, wij weten het: er zijn Ka merleden, die er nog een betaalde functie bij hebben, doch dat geldt lang niet voor alle Kamerleden en naar hen, die het Kamerlidmaatschap als hun enige „beroep" uitoefenen, zal de regering zich bij de bepaling van de schadeloosstelling toch moeten rich ten. Verlangt men overigens dat iemand die een maatschappelijke functie uit oefent en tot Kamerlid benoemd wordt, deze functie opgeeft, als hij haar zonder veel bezwaar kan blij ven vervullen? Het Kamerlidmaat schap is een riskante bezigheid- De mogelijkheid is zeer reëel, dat na vier jaar een mandaat niet verlengd wordt en dan zou men behalve zijn inkom sten ais volksvertegenwoordiger ook die uit zijn vroegere betrekking kwijt zijn! Ik dank voor de eer. Deze omstandigheid doet verschei dene mensen, die voor een Kamerze- De gevolgen van een eventuele af sluiting der zeegaten zullen naar de mening van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescher ming zeker niet beperkt blijven tot de onmiddellijke omgeving van de zeegaten zelf. De vraagstukken van waterbeheersing en bevloeiing. die hiermede samenhangen, bunnen con sequenties hebben tot ver in het Oosten en Zuiden des lands, aldus het jaarverslag over 1952/1953 van deze commissie, waarby 84 organisaties zijn aangesloten. Over de gevolgen van de Februari- ramp wordt in het jaarverslag voorts o.m. gezegd, dat er natuurterreinen verloren gingen, zoals de befaamde Mist is geen excuus De treinbotsing bij Vlaardingen De Rotterdamse rechtbank heeft de zaak behandeld tegen de 55-iarige wegwerker bij de N.S., Th. M. B. uit Vlaardingen. omdat het aan zyn schuld zou zijn te wijten geweest, dat in de avond van 13 Januari op het baanvak Maassluis-Vlaardingen, toen hij dienst deed als blokwachter op het station Vlaardingen. de uit de richting Hoek van Holland komende trein O 171, ter hoogte van post 9b is gereden op de by het blok stil staande trein 42, uit Hoek- van Hol land, met als gevolg veel materiële schade en enige gewonden. Verdachte, die als gevolg van het ongeval in zijn functie was geschorst, verklaarde, dat het die avond zeer mistig was en dat hij van mening was, dat trein 42 reeds was gepas seerd. Toen hij mededeling kreeg uit Maassluis, dat trein 171 was vertrok ken, was deze reeds gearriveerd, met het noodlottige gevolg. Uit de getuigenverklaringen kwam naar voren, dat de seinapparatuur nog al eens haperde. Verdachte merkte o.a. op, dat als het seinstcl- sel in orde was geweest, de aanrij ding zou kunnen zijn voorkomen. De officier van justitie wees er op dat het spoorbedrijf in ons land voor al is ingesteld op veiligheid. Ver dachte heeft zich beroepen op de mist, zei de officier, maar dat was niet juist. Mist vergt verhoogde waakzaamheid en daarin is hij tekort geschoten. Verdachte schuldig ach tend aan het hem ten laste gelegde, eiste de officier 3 weken hechtenis. Uitspraak op 30 December a.s. Nieuw vliegrecord Door de Amerikaanse luchtmacht is medegedeeld, dat majoor Charles Yea&er met een experimenteel, door raketten gedreven vliegtuig, een snel heid heeft behaald van „meer dan 1600 mijlen per uur" (ongeveer 2450 kilometer), bijna 2V2 maal de snel heid van het geluid. de eer bedanken. En vele anderen, die wat hun capaciteiten en hun belang stelling tetreft. eveneens voor het Ka merlidmaatschap geschikt zijn. den ken er er niet aan hun maatschappe lijke werkkring op te geven voor het vee: minder betaalde „baantje" van Kamerlid. De waarborg behoort te bestaan, dat iedere staatsburger financieel in staat is een verkiezing tot Kamerlid te aan vaarden. Tenslotte zfj medegedeeld, dat m de nieuwe schadeloosstelling een bedrag van gemiddeld f 3100.— begrepen is voor onvermijdelijke bureaukosten administratieve hulp, verblijfkosten enz. - als men er daarmede komt? - zodat er voor het levensonderhouo nog niet eens zo heel veel overblijft Men kan gemakkelijk smalend en misschien afgunstig over de schade loosstelling der Kamerieden spreken, als men de achtergronden van de zaak kent, is daar echter bepaald geen re den toe. inlagen en karrevelden op Schouwen, eens één van de rijkste vogelterreinen in ons land. Hiervoor kan wellicht compensatie gevonden worden in de nieuwe kreken, die op de plaatsen van de dijkdoorbraken op Schouwen zijn ontstaan, zo wordt opgemerkt- De meeste zorgen maakt men zich over een eventuele afsluiting der zeegaten, die het karakter van Nederland als delta-gebied grondig zou wijzigen. De commissie acht het dringend noodzakelijk, dat de natuurbescher ming in dit vroege stadium haar ge dachten laat gaan over de gevolgen van dergelijke ingrijpende verande ringen. opdat zij haar stem kan doen horen zodra de plannen een vorm be ginnen te vinden. Het bestuur van de contact-commissie heeft zich in enkele van zijn vergaderingen uitvoerig met dit vraagstuk bezig gehouden en is tot de conclusie gekomen, dat het wen selijk is een werkgroep in te stellen, die zich met deze problemen zal be zig houden. Over de samenstelling en de taak van deze werkgroep zal het bestuur zich nog beraden. De Bies- bosch-werkgroep zou opgeheven kun nen worden, daar het Biesbosch-pro- bleem als een onderdeel gezien za] moeten worden van het veel grotere complex van problemen, dat zich thans gaat vormen. Kostbare bedij king van de Biesbosch zou bij afslui ting der zeegaten overbodig worden, aldus het jaarverslag. Zaak tegen oplichter wasmachines aangehouden De Amsterdamse rechtbank, die gisteren uitspraak zou doen, ..eeft de zaak tegen de 29-jarige darmenbe werker H. B., tegen wie 1 iaar en vier maanden is geëist wegens oplichting en verduistering van wasmachines, aangehouden met de mededeling, dat over verdachte eerst een voorlich tingsrapport moet worden uitge bracht, zoals door de raadsman, mr. A. G. Besier was bepleit. Scholier veroordeeld tot een week hechtenis De 18-jarige Heemsteedse scholier F. D., die oo 2 October met de auto van zijn vader op de Zeeweg bij Bloe- mendaa! van de weg geraakte en over de kop sloeg, waardoor zijn vriend, de 18-jarige scholier F. de la C. uit Bloemendaal uit de wagen werd geslingerd en aan Je gevolgen overleed, werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld wegens iood door schuld. Hij kreeg een' week on voorwaardelijke hechtenis plus drie weken voorwaardelijk met een proef tijd van lrie jaar. gedurende welke tijd hij geen motorrijtuigen mag be sturen. De eis tegen hem luidde zes weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met een oroef- tijd van drie jaar. Insecten, een fantastische wereld. ALBRO GAUL Bew Rinke Tolman. Uïtg.: Nijgb en Van Ditmar, 's-Gravenhage. In net voorwoord deelt de bewer ker mede, dat dit boekje tot doel heeft de insectenwereld te bezien met het oog vooral gericht op de plaats, die de insecten in het grote geheel van de schepping innemen. Meestal valt de nadruk te eenzijdig op dé schade, die deze dieren aanrichten, waardoor zoveel andere insecten onvoldoende wordei. belicht Rinke Tolman ls er in geslaagd het werk van Gaul zo in on ze taal over te brengen, dat men nau welijks merkt met een vertaling te doen te hebben Het boek bestrijkt een geheel .ander terrein, dan de meeste op dit gebied verschenen wer ken en kan ter aanvulling van de ken nis van de insecten ieder worden aan bevolen. z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3