PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen der candidaten behaalde de absolute meerderheid w Dijkherstel nagenoeg gereed op Tholen en St. Philipsland BILT Kanflijn RUSLAND HEEFT RECHT OP WAARBORG TEGEN AGRESSIE BERIA STAAT TERECHT MET ZES „MEDEPLICHTIGEN" 196e Jaargang-No. 298 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van. de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: SV, Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bur. Vlissihgen, Walstr. 58—60, telef 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Vrijdag 18 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ine. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* imax, 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere 'egel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr 2; Zierikr.ee. N Bogi.-rds'.r. C 160. telef 26. VANMIDDAG D ERDE STEMMING Frankrijk heeft nog geen nieuwe president Frankrijk heeft nog geen nieuwe president. Er zal een derde^ stemming gehouden moeten worden om een opvolger te verkrijgen voor Vincent Au- riol. De absolute meerderheid voor een candidaat is 467 stemmen en dit werd door geen van hen bereikt in twee stemmingen, zodat een derde stemming noodzakelijk is die vanmiddag zal worden gehouden te twee uur. De acht belangrijkste candidaten waren: Joseph Laniel (gematigd con servatief), Georges Bidanlt (volksrepublikein), Yvon Delbos (radicaal). Marcel Edmond Naegelen (socialist), Jacques Fourcade (gematigd con servatief), Jean Médecin, (radicaal gezind), Marcel Cacliin (communist), Paul Kalb (Gaullist). Aan de stemming, die gehouden werd in het paleis van Versailles, werd deelgenomen door 946 Franse afgevaardigden en se natoren. Natuurlijk was aan deze ceremonie de nodige luister verbonden. Honderden modieus geklede vrouwen, onder wie filmsterren, poseerden tussen de gangen van het officiële noenmaal voor de vele fotografen. De uitslag van de eerste stemming was als volgt: Naegelen 160 stem men, Laniel 155, Bidault 131, Delbos 129, Kalb 104, Fourcade 62, Médecin 54 en Cachin 113. Fourcade en Médecin trokken zich bij de tweede stemming terug. De communistische afgevaardigden be sloten bij deze tweede stemming p de Wij leven in een democratische staat. Maar dat wil nog niet zeggen, dat overal democratie heerst. Men vindt de dictatuur op plaatsen waar men haar allerminst zou verwachten. Zo trekt in een r.k. geschrift, dat de naam „Ter elfder ure" draagt, een zekere nu-. J. Bimens van leer tegen degenen, die bij de jongste gemeente raadsverkiezingen hun stem hebben uitgebracht op een voorkeurscandi- daat 'en tegen degenen, die met voor keurstemmen werden gekozen en hun zetel aanvaardden. Zo kras gaat mr. Bimens tekeer, dat wij even meenden een stukje te lezen in een nationaal socialistisch of communis tisch orgaan. Maar neen, wij vergis ten ons niet. Mr. Bimens juicht het toe, dat de K.V.P. degenen, die him voor keurszetel aanvaardden, heeft geroyeerd. Hij merkt op, dat de partij slechts mensen op de candidatenlijs- ten plaatst, die tevoren beloven zich niet te zullen storen aan de wensen der kiezers en zich uitsluitend te zul len houden aan de op de lijst aange geven volgorde. Aanvaarden van een voorkeurszetel is dus ongehoorzaam heid aan de partij. Maar de diepste verderfelijkheid van de verkiezing op voorkeurstem men, zo zegt hij, schuilt in de waar de, die op zo destructieve wijze wordt toegekend aan de eigen mening van de kiezer, en in het misleidende be sef van zelfstandigheid, dat hier wordt bijgebracht aan de gekozene. De kiezer heeft zich niet te bemoei en met de volgorde op de candidaten- lrjst. Het is toch immers te belache lijk om te veronderstellen dat hij werkelijk alle katholieke voormannen in zijn plaats zou kennen en daaruit een verantwoorde keus zou kunnen maken? Een redelijke, bezonnen keus kan alleen het bestuur van de plaat selijke afdeling doen. Door het uitbrengen van een voor keurstem toont een kiezer slechts zijn onbenullige eigengereidheid en het is misdadig hem daarin aan te moedigen. Ja, net is erger dan mis dadig, het is onprincipieel. De princi piële kiezer stemt niet op een gebrek kelijk» mens, maar op een lijst. Want niet deze of gene candidaat, doch de lijst als geheel is de belichaming van het Principe. En om het Principe gaat het, niet om meneer X of Z. De kiezer kan het daar mee doen. Maar ook de gekozene krijgt zijn deel, Hj, die met voorkeurstemmen ge kozen is, zal geneigd zijn zich zelfvoldaan te zonnen in het schijnsel van zijn populariteit. Het geeft hem een gevoel van onafhanke lijkheid tegenover de Partij, dat al leen maar noodlotig werken kan. Was het ook niet een vals gevoel van onafhankelijkheid, dat Adam ten val bracht in het Paradijs? Straks meent hij nog, dat hij het wel zal klaarspe len zonder die Partij, enkel met steun van zijn privékiezers. Elke gemeen schapsgedachte gaat verloren. Hij wordt een volksvertegenwoordiger, inplaats van wat hij hoort te zijn: een vertegenwoordiger van de Partij. Als dit kwaad voortwoekert, de moraliseren aldu3 kièzer en gekoze ne. Van oudsher is de veilige traditie geweest; vader beslist naar welke Kerk iemand gaat; de pastoor beslist op welke Partij iemand stemt; de Partij beslist wat er verder gebeurt. Deze sublieme samenwerking van Gezin, Kerk en Staat, die het funda ment van onze vrijheid vormt, mag niet doorbroken worden door enkele individualisten, met misbruik van en kele gevaarlijke bepalingen in de Kieswet. Die Kieswet is, om de tref fende terminologie van IDIL te ge bruiken, een hinderlijk neutraal ge schrift. Zp wordt niet beheerst door het Principe, en het lijkt mij geens zins uitgesloten dat de verderfelijke bepalingén omtrent de voorkeur stemmen een marxistische inslag de monstreren. Wie daarvan gebruik maakt, stelt zich met één slag bui- socialistische candidaat Naegelen te stemmen. Bh de tweede telling van deze stemming bleek, dat Naegelen de meeste stemmen op zich had vere nigd. Hij stond aan het hoofd met 299 stemmen, gevolgd door Laniel met 276, Delbos met 185 en Bidault met 143 stemmen. Duizenden leden van de Republi keinse garde, politiemannen en mili tairen hadden gisteravond een cor don gelegd om net paleis van Ver sailles. Het gehele land kon de plech tigheid volgen door de radio en de te levisie. Er waren maatregelen geno men, dat geen onbevoegden bh het paleis konden komen. In de hall van het paleis waren 71 extra-zetels ge plaatst om alle afgevaardigden en senatoren een plaats te kunnen ge ven. De zitting werd geleid door André le Toquer, fungerend voorzitter van het congres. Nadat men de letter „U" had getrokken, bracht de Gaul listische staatssecretaris voor de be groting, Henri Ulver, als eerste zijn stem uit. De kiesgerechtigden stem den in alfabetische volgorde. De stad Chamonix biedt de nieuwe president een verblijf van een week aan in dit wintersportcentrum. Noorse schepen voor Indonesië? Gedeeltelijke garantie van regering te Oslo De Noorse minister van Industrie heeft twaalf scheepswerven, die een inschrijving gedaan hadden voor de bouw van 34 schepen ter waarde van bijna 100 millioen gulden voor Indo nesië, medegedeeld, dat de Noorse regering zich niet voor honderd pro cent garant kan stellen voor deze som, zoals door Indonesië wordt verlangd. De regering is wel bereid een crediet van zestig procent te verstrekken, waarvan de werven een derde voor hun rekening moeten ne men. In kringen van Noorse scheeps bouwers Heeft men groot belang bij het krygen van deze orders, daar men een stilstand in de productie vreest. Lord Ismay gaat aftreden Van Londense diplomatieke zijde is vernomen dat de secretaris-gene raal der N.A.V.O., de Brit Lord Is may vermoedelijk begin 1954 zal af treden. Lord Ismay had premier Churchill reeds voor de jongste bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad verzocht van zijn functie te worden ontheven. Sir Winston heeft hem toen overreed nog tot na de bijeenkomst aan te blijven. Hij wil zich uit het openbare leven terugtrekken, om het leven van een herenboer te gaan leiden. De N.A.V. O. heeft reeds te kennen gegeven dat Ismay's opvolger bij voorkeur een Brit moet zijn. Een helicopter van de Marine Lucht vaartdienst, die van het vliegveld Valkenburg was opgestegen om te zoeken naar de in het IJsselmeer ge storte ,JMeteor"-straaljager heeft Woensdagmiddag een noodlanding gemaakt op de berm van de weg Be verwijk-Alkmaar nabij Heemskerk. Het toestel werd overvallen door de mist. Kerstboodschap van Koningin Op Eerste Kerstdag des middags te 1 uur, zal H.M. de Koningin over beide radiozenders een Kerstbood schap uitspreken. De boodschap zal door orgelmuziek worden omlijst De ze uitzending zal een kwartier duren. Zil wordt herhaald od Tweede Kerst dag des avonds te acht uur. Ook de Wereldomroep zal de boodschap uit zenden. Nieuwe R.A.I.-gebouw komt in Amsterdam Tijdens het galadiner, dat gister avond in het Amstelhotel te Amster dam is gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Neder landse Vereniging „De Rijwiel- en Automobielindustrie", heeft de voor zitter, de ïeer E. F. Eriksson, mede- fedeeld, dat behoudens goedkeuring oor de gemeenteraad en G.S. het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam geplaatst zal worden. De details wor den op korte termen uitgewerkt. „GEVOEL VAN VEILIGHEID" Churchill over Bermuda Churchill heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat hij op Bermu da heeft betoogd, dat Rusland recht heeft op waarborgen tegen agressie, na alles wat het met de Nazi's heeft meegemaakt De premier zeide: „Ik hoop, dat de conferentie te Berlyn iets zal opleveren, dat de Russen een gevoel van veiligheid geeft anders dan door macht alleen". Op Bermuda had Churchill duidelijk gemaakt dat de Britterf'hun troe pen op het vasteland van Europa moeten houden zolang de Amerikaanse troepen er gelegerd zullen blijven. Bij de familie Ten Brummelen te Pijnakker is een drieling geboren, 2 j meisjes en 1 jongen De meisjes we gen 3 pond elk en de jongen bijna !f pond. De kinderen i»i de couveuses in het ziekenhuis te Delft. Van links naar recht: Kees. Willy en Annie Ten Brummelen. Groot-Brittannie zal zgn standpunt in de Egyptische kwestie niet wijzi gen. „Wij blijven overtuigd, dat het militair en financieel in ons belang is, dat wg voor een gelegenheid tot her groepering van onze strijdkrachten m Noord-Afrika en het Midden-Oos ten zorgen", aldus Churchill. Sedert 11 Mei, toen de Egyptena- ren de onderhandelingen afbraken is er geen verandering in de toestand gekomen. De mótië Over de motie van de veertig con servatieven zeide Churchill mét een glimlach: „Er is geen levenskracht in de partij als er geen meningsver schillen zijn". Over de E.V.G. zeide de Britse eerste minister, dat hij had verno men, dat indien de Fransen het ver drag niet tijdig bekrachtigen, het plan voor een N.A.V.O. op grotere schaal met inbegrip van West-Duits- land, op vele moeilijkheden zou stui ten, misschien zelfs onuitvoerbaar zou blijken te zijn. De waarschuwing van Dulles te Parijs, dat de Amerikanen hun bui tenlandse politiek zullen herwaarde ren, indien Frankrijk het Verdrag niet bekrachtigt, noemde Churchill „geducht". Alle mogèlyke gevolgen van het opgeven van de E.V.G. die nen de Fransen duidelijk voor ogen te worden gesteld. Eisenhowers voorstel voor een we reldbank voor atoomenergie vond Churchill een van de belangrijkste feiten uit de wereldgeschiedenis se dert de oorlog. Hg sprak de hoop uit, dat de Sowjet-Unie „deze lichtstraal" niet zal negeren. Attlee zeide o.m.: „Wanneer de Britse minister van buitenlandse za ken zich naar Berlijn begeeft, weet hij dat zijn pogingen om de wereld vrede te verzekeren door alle Lager huisleden, ja door het gehele land, gesteund zullen worden. Niet roken in de raad van Rotterdam De kwestie roken of niet roken voor Rotterdamse raadsleden na vier uur 's middags of half tien 's avond in de raadszaal is opgelost door de her stemming van gistermiddag, die no dig was gezien het staken der stem men enige weken geleden. De rook- liefliebbers hebben nu het loodje ge legd, want zij zijn overtroefd met IA tegen 13 stemmen. De eerste stem ming was, zoals gemeld 17 tegen 17. Het decorum van de raad van Rot terdam, ter tafel gebracht door bur gemeester mr. G. E. van Walsum en mr. A. C. W. Beerman (C.H.U.) zal dus niet worden geschaad. MET GESLOTEN DEUREN Beschuldigd van hoogverraad Lawrenti Beria, die vijf maanden geleden werd afgezet als hoofd van de Russische geheime politie, zal zich op een speciale zitting van het Rus sische hooggerechtshof moeten verantwoorden op beschuldiging van hoog verraad en anti-Sowjet-activiteit. Vermoedelijk wordt het proces met gesloten deuren gevoerd en zal Be ria gefusilleerd worden. Zes medeplichtigen, die eveneens van hoogverraad worden beschul digd, zullen gelijk met Beria te rechtstaan. De openbare aanklager heeft, volgens radio-Moskou, het on derzoek naar het optreden van de groep voltooid. Beria en de zes an- V erzoekschrif ten vrij van zegel Volgens een Koninklijk Besluit van 2 December 1953, thans gepubli ceerd in het staatsblad no. 547, wordt vrijstelling van zegel verleend voor verzoekschriften aan de Koningin en overheidsinstanties. Van 4 Januari 1954 af hoeven daardoor ook sollici taties niet meer op zegel te worden gesteld. Het zegelrecht voor deze ge schriften bedroeg f 0.50. ten de katholieke gemeenschap. In vroeger eeuwen zou hij geëxcommuni ceerd zijn. Tegenwoordig wordt hij geroyeerd, wat sinds het samenval len van Kerk en Partij op hetzelfde neerkomt. Aldus mr. Bimens. ij konden onze ogen nauwelijks geloven. De Kieswet, een der wetten, waarin de vrijheden van ons volk verankerd zijn, een hin derlijk neutraal geschrift? Kiezers, die het niet met de Partij eens zijn onbenullig en eigengereid? Wij kunnen niet geloven, dat het standpunt van mr. Bimens het offi ciële standpunt is. Maar mocht het dat wel zijn, zou dan daaruit het feit niet verklaard moeten worden, dat blijkens de verkiezingsuitslagen steeds meer Katholieken niet op de K.V.P. stemmen? Wat mr. Bimens wil is blijkens zijn terminologie een grove partijdicta- tuur. Dat velen daarvan niet gediend zgn is begrijpelijk. Zij wensen zelfs binnen het partijkader geen stemvee te zgn. En althans te kunnen stem men op diegene der door de partij zelf gestelde candidaten, naar wie hun voorkeur uitgaat. DURVEN ÈN SAMENWERKEN Van Poortvliet begon de victorie Het water kabbelt vredig aan de voet van de dijk. By de sluis in de polder Poortvliet op het eiland Tholen waren de mannen bezig met de laatste werk- met een zachte mat van riet onder de voeten versterkte het gevoel van rust zaamheden, zoals vrijwel overal op het eiland, waar het dijkherstel nagenoeg voltooid is. De midwinterzon was opgeklommen uit de ochtendnevel en van een welhaast zomerse allure. Het staan op de brede machtige dyk en veiligheid. Dit tafereel had zo iels wertrouwds In zjjn kalmte en ontspan ning, (lat men zich verbaasd afvroeg wéér toch wel het geweld vandaan kwam, dat in één nacht dorpen wegvaagde, nadat het de dijken doorbroken had, rouw, ruïnes en ellende achterlatend. Het scheen In een duister en nu onwerkelijk verleden, jaren en niet maan den geleden, dat op ditzelfde punt honderden mannen de strijd aanbonden om het dykgat dicht te gooien. Dat zjj hier sjouwden, doornat, koud en ver twijfeld maar met een koppig volhouden, omdat het moest. Op 6 Febrnari werd hier de eerste slag al gewonnen op de primitieve maar doeltreffende wyze, waarmede door de eeuwen heenhet geweld van het water in dit land gekeerd en bevochten moest worden. Het koelbloedige besluit om de strijd zó aan ""e pakken was niet lichtvaar dig genomen. Doch in de jammer en ellende na de eerste Februari leek het een welhaast onmogelijke taak en de twijfel en de vrees werden eerst over wonnen, toen bleek dat men geza menlijk inderdaad succes had. Want de toestand op Tholen was ronduit wanhopig. Bij Poortvliet was de zwaarste doorbraak maar bij St. An- naland, in de Stavenissepolder, de ha- vendijk van deze polder en in de annex Stavenisse polder heerste het water oppermachtig en het zag er naar uit dat ook de nog droog gebleven delen van het eiland tol zouden moeten betalen Het waterschap Poortvliet ondergelopen, de Annavosdijk had het begeven, het gehele waterschap Sta venisse was onder water, het dorp zelf weggevaagd, b waterschap Sint Maartensdijk na de doorbraak van de binnendijk ondergelopen. Zesduizend ha, méér dan dc helft, van het eiland Tholen was ten prooi gevallen en nog scheen het niet ge noeg Maar op 4 Februari kwamen allen byeen in Tholen en daar viel het besluit; eerst samen m naar Poort vliet. Eerst het ergste gevaar voor de rest vaj het eiland gekeerd en dan sémen naar de andere plaatsen, waar de redders en de vechters een wel haast even zware strijd wachtte. Zó kritiek was het, dat de Vrouwen- dijk, tussen de poldei onder Tholen en het waterschap Poortvliet op door breken stond. Vijftienhonderd man togen naar Poortvliet en op 5 en 6 Februari wer den dijk en sluis voldoende hersteld om 't ergste af te wenden. De spring vloed, die verwacht werd op 18 Fe bruari zou de werkers op Tholen niet onvoorbereid vinden. Gigantisch offensief. Met 3400 man waaronder ruim duizend militairen, Fransen, Belgen en Nederlanders werd een gigan tisch offensief ingezet. En nog be schikte men niet over de modernere hulpmiddelen, not moest gevochten worden in een stry'd als het ware van man tegenover man. Sjouwen en aan slepen met kle'zakken, soms samen geperst in bietenzakken en met de ba- zalt stukken, die elders uit de dijk werden genomen. Doch de mannen van Rijkswaterstaat die dit aandurf den, bouwend op hun ervaringen uit de dagen na de ooriog, kregen gelijk. Het ging... en op het gehele eiland ademde mer verlicht op. Zeven km binnendijk werd ook onder handen ge nomen, vóór 16 Februari, was dank zij aller samenwerking, begrip en op offering, de situatie voor Tholen ge red. Op 20 Februari volgde de aanval op het gat bij St. Annaland met 1200 man, d;tmaal zonder militairen. In tussen was in die dagen hard gewerkt aan een waarschuwings- en verbin dingssysteem. o.a. met mobiele wal kie-talkies, dat zijn grote nut in deze beproeving bewees. Éénmaal mislukte het bg" St. Annaland maar dit had geen invL -=d op de uiteindelijke over winning, De grote stroomgaten bij Stavenisse werden 25 en 26 Febru ari gedicht, waarbg men het geluk had. dat een felle Oostenwind een lage waterstand bracht, zodat de polder wegen plaat 'ijk droog liepen. Op 10 (Vervolg op pag. 5.) deren hadden inmiddels hun schuld bekend. Een van de medeplichtigen i3 de voormalige minister voor staatscon trole V. N. Merkoelof. Hg moest o.m. toezien op de disci pline van de strijdkrachten. Merkoe lof behield deze post, toen Malen kof Stalin na diens dood opvolgde. In de tenlastelegging wordt niet ge zegd, wanneer hij werd ontslagen. In de verklaring van de openbare aanklager wordt gezegd, dat Beria en zijn helpers „personen hebben vermoord, van wie zij meenden, dat deze hen wellicht zouden ontmaske ren". Voorts worden genoemd V. G. De- kanozof ev-nals Beria en Stalin een Georgiër. Hij is een voormalig on derminister van buitenlandse zaken en daarvoor functionaris bij de ge heime politie. Kort na Stalins dood werd hij door Beria benoemd tot mi nister van binnenlandse zaken van Georgië. In Augustus jl. werd zijn ontslag bekendgemaakt. Pavel Y Mesjik, een voormalige hoge functionaris bij de geheime po litie, die na Stalins dood minister van binnenlandse zaken van Oekraïne werd. Nadat Beria in ongenade was gevallen, werd ook hij verwijderd. V. z. Koboelof, ook een Georgiër en een voormalige hoge functionaris bij de geheime politie. Hij werd later plv. minister van staatsveiligheid van de Sowjet-Unie. S. A. Goglidze, voor malig chef van een afdeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken. L. E. Vlodzimirsky. hoofd van een speciale afdeling van onderzoek bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. DE VERWACHT: KOUDER In de Zuidelijke provincies plaatse lijk opklaringen. Overigens 'nevel of mist met opnieuw lagere temperatu ren. Zwakke tot matige Oostelijke wind. ZON EN MAAN. 19 December. Zon op 8.45 onder 16.29 Maan op 15.14 onder 7.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1