PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen vertegenwoordigers uit Oost- en West-Duitsland Zeven en twintig geridderden bij Kon. Maatschappij „De Schelde" BILT Kantlij n BRITSE SPOORWEGSTAKING WERD AFGELAST MINIS TER STAF VERTROUWT OP VERDERE STEUN UIT V.S. 196e Jaargang-No. 297 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, ƒ5,45 p. kW., fr, p. p. ƒ5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Dec. '53 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum iadvertentie l 3.-. Ing mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties imax. regels; van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr 359200 P.Z.C. Middelburg Bur. VUssingen, Walstr. 58—60, lelef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef 16; Tcmeuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikree. N Bogerdstr. C 100. teiet. OP BERLIJNSE CONFERENTIE Eisenhower stelt zich achter verklaring van Dulles Walter Ulbricht, de waarnemende Oost-Duitse premier deed een beroep op de Grote Vier om op de Berlynse conferentie West- en Oost-Duitse ver tegenwoordigers toe tel aten. De enige weg naar een vreedzame oplossing is volgens hem het verhinderen van de E.V.G. en het sluiten van een vre desverdrag. Het State Department verklaarde, dat men niet voornemens is een der gelijk voorstel in overweging te nemen. Adenauer verklaarde reeds eer der, dat aanvaarding een erkenning van gelijkwaardigheid voor de rege ring van Oost- en West-Duitsland zou inhouden. Adenauer heeft daarmede de positie juist weergegeven, aldus Wasliing- ton. t Eisenhower stelde zich in een persconferentie achter de veelbesproken en becritiseerde verklaring van Dulles. Op zrjn voorstel inzake de atoom energie had Eisenhower nog geen Russische reactie ontvangen. Een verwerping zou hem evenwel niet weerhouden alle mogelijkheden na te gaan om een zo goed mogelijk ge bruik van de atoomenergie te maken. Hij was verbaasd dat de verklaring van Dulles als iets nieuws werd op gevat. Volgens de dit jaar aangeno men wet op de hulp aan het buiten land moet van de toewijzingen van 1 Januari 1954 af de helft voor de E.V. G. bestemd zijn. Wat moeten de V.S met dit deel doen, indien de E.V.G. niet bestaat? Dulles heeft met zijn waarschuwing alleen maar de na druk gelegd op de noodzaak van een grotere eenwording in Europa om de veiligheid van de Westelijke wereld te kunnen vergroten. Mocht het noodzakelijk worden atoomwapenen ter beschikking te stellen van de bondgenoten van de V.S., dan ziet Eisenhower geen re- Het weerbericht van het K.N.M.I. in de Bilt is in Groningen reeds geruime tijd een bron van onte vredenheid. Het deugt namelijk niet voor het Noorden. Men kan, zo zegt men, beter luisteren naar het weer bericht van de Duitse radiozender Hamburg. Want dat deugt wel. Zelfs door leden der Tweede Kamer was deze klacht tot uitdrukking ge bracht en minister Algera is er in zijn memorie van antwoord op de be groting van verkeer breedvoerig en slagvaardig op ingegaan. De minister erkent dat in een strook van enkele tieïitallen kilometers in het noorden van Groningen de afwij kingen „in ernstiger mate en veelvul- diger voorkomen dan als normaal moet worden aanvaard". Uitbreiding van het aantal waarnemingsstations zal 'volgéns de minister niet direct het ge wenste gevolg hebben. Door het K.N. M.L is deze kwestie reeds in onder zoek. Mocht dit tot resultaat hebben, dat de weersverwachtingen nauwkeu riger kunnen worden door het ne men van bepaalde maatregelen, dan zullen deze binnen ten dienste staan de mógelijkheden, worden genomen. Dit laatste stemt voor Zeeland be moedigend. Want ook voor Zeeland gaat het weerbericht van De Bilt zeer vaak niet op. Men kan beter luisteren naar het weerbericht voor Vlaanderen van de Belgische omroep. Dit niet deugen van het weerbericht heeft er in het verleden reeds toe ge leid, dat de toenmalige Middelburgse Courant een eigen meteorologische dienst inrichtte en dat de Prov. Zeeuw se Courant voor het weekeinde een eigen weerbericht heeft, dat eveneens beter klopt, dan dat van De Bilt. Als Groningen aan de beurt mocht komen voor een eigen weerbericht, is dat wellicht ook voor Zeeland moge lijk. In het vrijz- herv. weekblad „Kerk en Wereld" is de laatste tijd een discussie gaande over de betekenis van de preek in de kerkdienst. Een eenvoudige, Zeeuwse inzendster, die thans haar mening te kennen geeft, dringt er op aan niet nóg meer liturgie en nóg kortere preek te geven. De preek is immers de hoofdschotel en als zij goed is, heb je er de hele week wat aan en geeft zij de nodige steun in de dagtaak. „Waarom zoeken zoveel predikan ten het toch in de liturgische richting? Zou het niet mogelijk zijn dat de oor zaak, waarom de mensen van tegen woordig zo slecht ter kerke komen, schuilt in het verleden, n.l. in fouten, die de kerk vroeger heeft gemaakt? Thans doet de kerk haar best wel, maar de pap is gestort, en eerst heel, heel langzaam keert een mens van een eenmaal gevormd oordeel over iets terug. In onze vrijzinnige kérken zie je zelden een arbeider, maar dat is de schuld van de kerk Wat deed zij vroe ger voor de arbeider, toen deze het zo heel moeilijk had? Niets immers en nu plukt de \Jcerk daar m.i. de bittere vruchten van. En wat moet je hier nu mee? Wel als de mensen niet meer naar de kerk komen, dan1 moet de predikant naar de mensen gaan, zou ik zo zeggen. Heeft de Roomse kerk in Frankrijk ons daar niet het voorbeeld van gege ven? Zoiets moet respect afdwingen, onverschillig hoe je tegenover kerk en godsdienst staat. Kunnen alle pre dikanten niet wat minder vergaderen en meer huisbezoek doen? Zoals de toestand nu is, kent de dominee vaak de helft van zijn gemeenteleden niet eens persoonlijk. Kan dat nu beslist niet anders? Hoe kun je dan van een band spreken! Die is er niet en kan er ook niet zijn bij zo'n gering con tact tussen predikant en gemeente. Ik weet wel dat daar nu de huisbij eenkomsten voor in de plaats geko men zijn en dat is wel iets, maar het is geen predikantenbezoek in de wa re zin van het woord. Of ik dan nog meer werk op de schouders van een predikant wil leggen? Neen, de ver gaderingen zoveel mogelijk beperken of verkorten en de huisbezoeken min stens verdubbelen en misschien ook nog wel het vele lezen om „bij" te blijven inkiimpen, want er verschijnt zoveel literatuur, dat het te enen male onmogelijk is alles te verwer ken. Door deze reorganisatie zou het „gemeentelid" meen ik, ervaren, dat hij erbij hoort en dat gevoel ont breekt zo vaak, omdat de belangstel ling van predikantszijde zo gering is". den waarom men het niet zal doen. In het communiqué van de Navo- raad wordt de naTdruk gelegd op de vooruitgang ten bate van de defen sie. De militaire commissie is uitge nodigd studie te maken van het ef fect van atoomwapenen op de plan nen en de toekomstige strategie van de Navo-landen. Speciale dandacht zal worden besteed aan de noodzaak Duitse troepen op te nemen in het Westelijke verdedigingsstelsel via de E.V.G. Er heerst een volkomen eensgezinde opvatting t.a.v. de Sow jet-Unie. Er is geen oewijs van eni ge verandering in de uiteindelijke doelstelling van de Sowjet-Unie, wier hoofddoel het blijft de ontbin ding van het Atlantische bondge nootschap teweeg te brengen. Zes straaljagers boven Engeland verongelukt Woensdag zijn zes straaljagers bo ven Engeland verongelukt, hetgeen de dood veroorzaakte van twee vlie gers, terwijl een derde zwaar is ge wond. Een der verongelukte toestellen was een „Sabre" vande Canadese luchtmacht, die op een veld neer stortte, waarna zich een ontploffing voordeed. De bestuurder kwam om het leven. Vier straaljagers kwamen met elk ander in botsing, toen zij in dichte mist in formatie vlogen. Een der vliegers werd ernstig ge wond. Het zesde verongelukte toestel was een „Vampire"-straaljager. Dit vlieg tuig viel gedurende dichte mist bo ven Noord-Wales te pletter, waarbij de burger-vlieger om het leven kwam. OVEREENSTEMMING IN LONDEN Loonsverhoging voor arbeiders Woensdagavond is overeenstemming tussen werkgevers en werknemers bereikt, waardoor het gevaar voor een algemene Britse spoorwegstaking, die eventueel Zondag a.s. zou zyn begonnen, is afgewend. De vakbondsleiders besloten de voorgenomen staking af te gelasten, na dat de werkgevers hadden verzekerd de lonen over de gehele linie te zullen verhogen. De overeenstemming werd bereikt na een conferentie van bgna vijf uur op het ministerie van Arbeid tussen de directie der Britse spoorwegen (de Britse vervoerscommïssie) en leiders der drie grootste Engelse vak bonden. De ruim een half millioen spoor wegarbeiders krijgen een loonsverho ging van vier shilling per week, wel ke aanvankelijk door hen als „weer zinwekkend laag" wasverworpen. Hun is echter tevens toegezegd dat het gehele loonstelsel in 1954 zal worden herzien, waarbij hun lonen bovendien zullen worden verhoogd met een bepaald percentage, dat door een onafhahkelgk scheidsgerecht zal worden vastgesteld. De vervoers- Marjorie Rawlings overleden De Amerikaanse romanschrijfster 'Marjorie Kinnan Rawlings is Maan dagavond aan een hersenbloeding overleden. Zij was 57 jaar. Haar bekendste roman is „The Yearling" („Jodi en het hertenjong" waarnaar ook een film is gemaakt- Zij verkreeg voor dit boek in 1939 de Pulitzer prgs. In Nederland verscheen onder meer van haar „Maanlicht over Flo rida". commissie heeft verklaard de scheids rechterlijke uitspraak in elk geval te zullen aanvaarden. De directie der spoorwegen zal, waar nodig, het verschil in beloning van het werk van geschoolde en on geschoolde arbeiders vergroten. De vakbonden zullen van hun kant alles in het werk stellen om de doelmatig heid van werken bij de spoorwegen op te voeren. Op het zogenaamde eiland te VUssin gen, Zuid-Westelijk van de sluizen, zijn thans 69 woningen in aanbouw. De woningen maken deel uit van een plan, dat 130 nieuwe huizen omvat. Vroeger stonden hier 270 wotmigen, welke gedurende de oorlog werden vernield. Ook elders wordt te Vlissingen ge bouwd. In het totaal zijn in andere stadsdelen 256 woningen in aanbouw. Ovérigens is dit lang niet voldoende om. aan de vraag naar woningen te voldoen, want er staan 1300 woning- z skenden ingeschreven „als dringen de gevallen". (Foto P.Z.C.) Weldra proces tegen Beria Verklaring van Moskou Radio Moskou heeft Woensdag avond een verklaring uitgezonden van het bureau van de openbare aanklager, waarin wordt medege deeld, dat het onderzoek in de zaak Beria is voltooid. Lawrenti Beria is de Sovjet-Rus sische minister van Binnenlandse Zaken, die medio 1953 werd afgezet. Volgens de Sovjet-Russische pers zal het proces tegen Beria zeer spoe dig geopend worden. De pers heeft de tenlastelegging gepubliceerd. - De verklaring van het bureau van de openbare aanklager zegt, dal Be ria zich van de organen van het ministerie van binnenlandse zaken had willen bedienen „voor zijn ver- radelijk doeleinden". Dit, aldus de verklaring, zou moeten geschieden in het centrum en elders in het land tegen de communistische partij en de legering van de Sowjet-Unie, in het belang van buitenlands kapitaal. De groep wilde het ministerie van bin nenlandse zaken boven de communis tische partij en de regering stellen, zich van de macht meester maken en het bewind van de Sowjetrussische arbeiders en boeren likwideren, ten einde het kapitalisme te herstellen en de macht van de bourgeoisie op nieuw te vestigen, zo heet het in de verklaring. Radio Moskou heeft later bekend gemaakt, dat Beria en zyn mede plichtigen schuld bekend hebben. AMERIKAANSE HULPVERLENING Nog gering effect verwacht van nieuwe wapens „Nederland heeft tijdens de vergadering van de Noord-Atlantische Raad, die zoëven geëindigd is, gelegenheid gehad om gedetailleerde inlichtingen te krijgen over de ideeën van dc Ame rikaanse regering inzake de voortzet ting van de militaire hulpverlening", verklaarde de Nederlandse minister van oorlog, ir. C. Staf in een interview met het A.N.P. Hoewel het laatste woord in deze natuurlijk aan het Amerikaanse Con gres zal z'g'n, aldus de minister, was men toch algemeen wel de mening toe gedaan, dat deze voortzetting mag worden verwacht. Wat Nederland betreft, zo ging hij verder, hebben de Amerikanen duide lijk doen blijken, dat zij overtuigd zijn van de noodzaak om hun hulpverle ning bij de directe uitrusting van de nieuwe divisies voort te zetten. De minister noemde het resultaat van de besprekingen, die hg hieromtrent met de Amerikanen heeft gehad be paald bevredigend. Er is öok geen sprake van dat de Amerikaanse op vatting zou gaan in de richting van afschaffing van de ondersteunings eenheden in de naaste toekomst, zo vervolgde hij, daar die eenheden nog altijd als zeer belangrijk worden be schouwd. Nieuwe wapens Het gebruik van de nieuwe wapens en het effect ervan op de militaire tactiek zal grondig door het militaire comité en de stafcommandanten van de N.A.V.O. moeten worden bestu deerd, waarna zij de Noord-Atlanti sche Raad op de hoogte zullen moe ten brengen van hun bevindingen. Het spreekt vanzelf, dat dit niet van vandaag op morgen zal kunnen ge beuren. Bovendien is het niet eens zo heel zeker, dat er in een eventuele volgen de oorlog gebinik zal worden ge maakt van atoomwapens, daar om politieke redenen wel eens onge wenst kon blijken. Een probleem, dat de N.A.V.O. van nu af aan in toenemende mate zal bezig houden, is volgens de heer Staf de kwestie van de jaarlijks terugke rende kosten voor onderhoud, moder nisering en vervangiftg. De minister had er bij de Noord- Atlantische Raad op aangedrongen, dat deze de vorming van een speciale commissie van deskundigen zou aan bevelen, welke deze kwestie intensief zal moeten bestuderen. JUBILARISSEN WERDEN GEHULDIGD Jaarrede van ir. Kapsenberg: Voldoende werk in naaste toekomst Geruchten tegengesproken - Voorschrijdende efficiency Regenkleding voor de Amerikaanse jeugd. De pakken toerden vervaar digd naar het model van de overall, uit zilverwit plastic. Twee „Ameri- kaantjes", gewapend tegen de regen. Honderd en zeven jubilarissen werden Dinsdagavond in het Schelde- kwartier te Vlissingen allerhartelijkst gehuldigd door de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" aldaar. Het waren er twee met vijftigjarige, drie en veertig met veertigjarige en 62 met vyf en twintigjarige diensttijd. De zaal was overvol en tot de aanwezigen behoorde ook de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, die mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had niet minder dan 27 personeelsleden een koninklijke onder scheiding toe te kennen, namelijk een gouden eremedaille, verbonden aan de Huisorde van Oranje Nassau, 5 zilveren en 21 bronzen. De burgemeester speldde de geridderden hun decoratie op de borst, terwijl de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" de draagmedailles toezegde. Zoals gebruikelijk werd de bijeen komst geopend met een toespraak van een der directieleden. Ditmaal nam ir.. C. Kapsenberg het woord, die er na een welkomstwoord zijn teleur stelling over uitsprak, dat plaatsge brek genoopt had niet meer dan 600 personen uit te nodigen. Ook namens zijn mededirecteuren wenste spr. de jubilarissen en hun gezinsleden van harte geluk, er zijn voldoening over uitsprekend, dat dit jaar een record aantal jubilarissen werd bereikt. Uit dit veelvuldige lange dienstverband leidde spr. af, dat velen van het per soneel „De Schelde" als iets meer be schouwen, dan als een zuivere werk- felegenheid. Velen hebben de ups en owns uit het verleden meegemaakt en meegeleefd met de veranderingen, die het voortschrijden van de tech niek nodig maakt. Zij hebben him vreugden en teleurstellingen gekend, zy hebben geprezen en misprezen, zij hebben besproken en verzwegen, zg zijn een vaste kern geworden met be langstelling voor het wel en het wee en verrijkt met een ervaring in hun werk, die slechts in een lang beroeps leven verkregen wordt. Een deel der jongere generatie meent te moeten trachten elders meer geluk te verwerven, maar velen blgven „De Schelde" trouw en tot heden zijn er dan ook 2513 jubilea ge vierd. Het z^'n vooral deze jubilaris sen geweest, die door him bekwaam heid wezenlgk hebben bijgedragen tot het kwalitatief hoge peU van het Scheldewerk. Een blik werpend op de toekomst en op het voorbije jaar, constateerde spr. dat 1953 slechts de geboorte bracht van een scliip, maar dat was dan ook een groot, de Kungsholm. Het maken ervau was een moeilijke on harde taak, maar het werd een fi°eKfl^^nh^t6AJHi^Te^5i.Z(} iZeide z?r^ Spr. gaf dè stèïüge verzeke- ir. Kapsenberg, dat de hardheid van nng, dat al deze geruchten onwaar deze opdracht ons uiteindelijk nog iets goeds zal brengen. Spr. maakte melding van vele kleinere opdrach ten, cue gereed kwamen en van de modernisering welke voortschreed. Het komende jaar zal de aflevering van 6 schepen brengen, benevens de voltooiing van talrijke andere op drachten. Voor de naaste toekomst is er voldoende werk, al zal men in en kele afdelingen zich moeten schikken in werkzaamheden in afdelingen, die dringend hulp behoeven. De directie realiseert zich, dat er nieuwe op drachten voor schepen nodig zyn en zal deze met zorg voorbereiden. Spr. zette uiteen, dat de klanten prima waar vragen in een minimum van tijd en voor minimum geld, ter wijl de directie heeft te zorgen voor een goed geoutilleerd, efficiënt be- drgf, waar de personeelsleden onder zo gunstig mogelgke omstandigheden en voorwaarden werken. Bg het op voeren van de efficiency worden alle maatregelen genomen na zorgvuldige overweging van alles wat ermede sa menhangt en met slechts een enkel doel; het welzgn van „De Schelde" en het gehele personeel. Spr. vroeg aller medewerking en zeide, op deze mede werking te rekenen. GERUCHTEN. Zeer critisch maakte ir. Kapsen berg melding van de vreemdste ge ruchten. die de laatste tijd over „De Schelde" de ronde doen. Spr. vroeg dat er v De Velser affaire Politie-inspecieur builen vervolging gesteld De raadkamer van de Haarlemse rechtbank stelde indertijd de inspec teur van politie A. F., wien ten. laste was gelegd het zich toe-eigenen van goederen in de Velser-afr'aire buiten vervolging. Het gerechtshof te Am sterdam kwam tot dezelfde conclusie. Van deze uitspraak ging de procu reur-generaal te Amsterdam in cas satie." Deze zaak is door de Hoge Raad in raadkamer behandeld. In een beschikking heeft de Hoge Raad daarna het cassatie-beroep van de procureur-generaal verworpen. Het betrof een onbevoegde verklaring van de burgerlijke rechter op grond dat de verdachte destijds in militaire dienst was. Eenzelfde beschikking heeft de Ho ge Raad uitgevaardigd ten aanzien van de brigadier van politie te Vel- sen, K. H. H. en de monteur C. N. van der V. te Velsen. en ook onwaardig zyn en zegde toe, dat als er mededelingen te doen zijn die inderdaad gedaan zullen worden. Scheld emensen, zo zeide spr., let op uw zaak. Wendt u af van alle geruch- tenverspreiders, toon geen interesse, zij bedriegen u en doen ons allen schade. Spr. maakte vervolgens melding van nieuwe verbeteringen in de woon gelegenheid van het personeel en merkte op, dat de komende loonsver hoging „De Schelde" tegen de 900.000 zal kosten, een extra be drag, dat ook extra zal moeten wor den verdiend. Na dank te hebben ge bracht aan de samenwerking met de ïersoneelsinsteliingen besloot ir. kapsenberg zyn rede met de woorden: Als besluit zou ik willen zeggen, dat wij met ernstig en hard werken een ieder op zijn eigen gebied en overal waai nodig in onderling goed overleg ons mooie bedrijf niet alleen in stand zullen houden, maar ook tot grotere bloei kunnen en zullen bren gen. (Vervolg op pag. 2) DE zich af, wie deze geruchten spreidde en meende, dat er wellicht lieden zijn, die met boos opzet, gebo ren uit een al of niet vermeende te leurstelling de bron zijn en „De Schel de" op die manier schade willen be- VERWACHT: OOSTELIJKE WIND. In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan giste ren, ZON EN MAAN. 18 December. Zon op 8.44 onder 16.29 Maan op 14.24 onder 6.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1