OPENING Visitekaartjes De verdwenen beeldjes rede van ir. m. a. geuze over het landbouwbeleid JIMMY BROWN en de Bloedboef-Beren hontenisse ii kreeg eerste nederlaag te slikken klakken nu de aether j. h. mnm c3. geen spreekuur PLEIN 1940 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1953 „DANKBAAR VOOR DE VELE GOEDE GAVEN" Veel werd verstoord in het rampjaar (sjot van pagina n Een streven tot vereenvoudiging- dat eveneens weerklank heeft gevon den in bredere lagen van de bevolkingen is het streven naar Europese inte gratie. Het. ziet er zelfs naar uit, dat momenteel de volkswil duidelijker taal spreekt, dan die dor resp. regeringen. Het Nederlandse regeringsgeluid vormt daarbjj een gelukkige uitzonde ring* Hij dit probleem moet dat van een vrj) Inwisselbaar zijn van de munt vooropstaan. Zolang dit niet bereikbaar is, kan er van oen verwerkelijking geen sprake zijn, aldus ir. M. A. Geuze in z|jn rede, welke hjj Maandagmid- G dö °Penin£ van de algemene vergadering in zaal Krijger te Ondertussen spreekt men druk over dalende wereldmarkten met na me voor agrarische grondstoffen, conjunctuuromslag. Colin Clark heeft voor midden 1954 in Amerika een grote crisis voorspeld. Volgens ir. Geuze lijkt slechts één ding zeker, n.l. dat een algemene crisis-verwachting zodanige voorzorgsmaatregelen kan oproepen, a.1 dan niet juist, dat hier door een crisis inderdaad in de hand gewerkt kan worden. Land bouwbeleid In Nederland heeft zich mede dien aangaande een discussie ontwikkeld over de strekking van het huidige landbouwbeleid. Spreker noemde het in dit verband riskant, gevaarlijk en onvei-standig, wanneer'een moeizaam opgebouwde nationale veevoederpro ductie b\j een momenteel kortstondig gebleken keren van het gety, nu maar plotseling zou moeten verdwij nen. Eén slechte oogst van voedergra- nen in een belangrijk productiege bied op enig wereldhalfrond, kan meteen de wereldvoedergraanmarkt weer in een ander daglicht stellen. Eén opduikende spanning ergens in de wereldpolitiek, kan hetzelfde be werkstelligen. Het ministerie van landbouw heeft terecht gestreefd i naar de nodige continuïteit in deze veevoederproductie. Daartoe hebben telers zich belangryke investeringen getrooost. Het zou van weinig door zicht getuigen, en bovendien vertrou wen vernietigen, wanneer men deze offers thans met zo acute beleids wijziging zou gaan ontwaarden. Ons nationale bouwplan is ook een zaak van een moeizaam verkregen evenwicht, zowel uit technisch als uit economisch oogpunt. Wanneer straks rogge en gerst meer vervangen gaan worden door tarwe, een probleem b.v. waarover men het in de discussie van het begin af aan, eens lijkt te zijn ge weest, doemt tevens in het verschiet het mengverbod op. Zo is er zoveel meer, doch twee dingen zijn volgens ir. Geuze zeker; Het belang van de Nederlandse landbouw is en bUjft een vergroting van de productie' met de hoogste waarden, gekoppeld aan kostprijs verlaging en vergrote afzetmogelyk- heden. Ondertussen zal de overheid zonodig, de landbouw de stut in de rug moeten geven, via liet instand houden van enkele pylerteelten. In de lange jaren welke wij nu on der het wereldmarktpryspeil ten bate van het gehele volk hebben gepro duceerd, hebben wy dit meer dan ver diend, aldus spreker. Ir. Geuze eindigde zijn rede met het rampjaar te gedenken. Veel werd verstoord en spreker wees daarby met name op de arbeidsverhoudingen. Er kan geen goeds van gezegd wor den. Alle goede bedoelingen van weerskanten zijn ook overspoeld. Wij zijn met zjjn allen op drift geraakt. Het is de uitdrukkelijke bedoeling van de werkgevers om terug te ge raken tot een geordend beleid. Daar toe zyn thans aan de arbeiders ver strekkende voorstellen gedaan, op een zodanig hoog niveau, dat men hoopt en vertrouwt, dat van alle zy- den deze voorstellen zeer serieus on derzocht zullen worden. Het gaat er voor het platteland om. niet of er volgend en daaropvolgend jaar arbei ders genoeg zullen zijn, maar of er over 25 jaar ook voldoende landar beiders zullen zyn. Wy willen gaarne, aldus spreker, mot name primair voor onzo vasto mensen, met eeii schone lei beginnen. Doch dan zal de boerenstand solidair moeten hande len en zijn ver doorgevoerd individu alisme op dit terrein moeten over winnen. Dankbaar is men voor wat werd be reikt voor de vergoeding van de wa- tersnoodschadc. Er blijft echter onge rustheid. De eerste uitbetalingen blij ven lang uit. Vrydag zijn enkele nor men voor verloren gegane producten bekend geworden. Wat van de voor lopige normen voor de werktuigen be kend is, stemt niet tot gerustheid' Het drie-eilandenplan is als zeer goed nieuws de laatste week naar vo ren gekomen. Wanneer het wordt uitgevoerd, zal de bergingskom van het Oosterscheldebekken weer ver kleinen. De rest van de oeverbewo ners blijft wachten op de plannen van de Delta-commissie. Men is on dertussen niet gerust, hoe kan het anders. Toch zijn wij ontzaglijk dank baar. Dankbaar dat het laatste rat voor de winter gesloten kon worden en dankbaar voor de vele goede ga ven. Spreker besloot zijn rede met te wijzen op de grote tegenstelling tus sen dit voorjaar en dit najaar. Hij deed dit met enkele regels uit het boek der Psalmen. Dit voorjaar: „Men heeft myn rug door ploegers diep geploegd, die hebben wreed hun voren lang getogen". En thans: ,,'k Zal met mijn gansche hart Uw eer vermelden, Heer, U dank bewijzen". FEUILLETOH DOOR PATRICIA WENTWORTH 81 „Ik vergat nog te zeggen, dat we een bevlekte en half verbrande zak doek hebben gevonden, bovenop de as in de haard. Die zakdoek was van Lessiter zelf en vermoedelyk heeft hy ze aan juffrouw Cray geleend, toen hij zag dat ze haar pols geschramd had. Ziedaar zo ongeveer alles wat ik u kan vertellen." Juffrouw Silver begaf zich naar het raam en schoof de gordynen open. „Toen juffrouw Cray hier kwa vond ze deze deur gesloten. Ze klop te en meneer Lessiter liet haar bin nen. Daar ze later haastig wegliep, kan ze best de deur op een kier heb ben gelaten. Als je me wilde helpen met een kleine proefneming, zou ik dat erg prettig vinden. Nu ga ik naar buiten en zoara ik de deur heb ge* sloten, moet je van de andere kant van de schryftafel iets wat je maar wilt met je gewone stem zeggen." „Goed, maar pas op ...er zijn daar twee treden." Nadat de deur achter juffrouw Silver gesloten was, liep March de kamer door en ging voor de lege haard staan. „Is het zo goed??' vroeg hij. „Kunt li me verstaan. Het lijkt zo dwaas, als je iets zegt alleen om wat te zeggen!" De deur ging weer open en de gor dijnen weken uiteen, zodat de viool tjes op juffrouw Silver's hoed te zien kwamen. „Och, 't is niet dwazer dan veel gepraat in gezelschappen of zo, beste Randal. Ja, ik kon je uitstekend verstaan." „Komt u dan weer binnen en uit de kou, lieve juffrouw Silver," zei hy met zijn innemende glimlach, maar ze schudde het hoofd en antwoordde: „Nu nog niet!" Opnieuw verdween juffrouw Silver uit het gezicht, terwijl een koude luchtstroom hem tegemoet sloeg. Toen hy op zyn l eurt naar buiten trad zag hy haar op het pad onderaan de het trapje staan, terwyl ze een zaklan taarn uit haar omvangrijke handtas haalde. „Waar kykt u naar?" vroeg hij en het antwoord luidde: „Hiernaar. op ste Dit zeggende richtte ze de lantaarn een kleine aardvlek aan de uiter- e rand van de onderste trede. „Wel nu, wat is daarmee?" wilde hij weten. „Die aarde is van een schoen afge vallen." „Nu ja, de politiemannen zyn de treden af- en opgegaan." Na een karakteristiek kuchje ver duidelijkte ze 'haar bedoeling. „Dit is aarde vermengd met witte stukjes, die vermoedelyk kalk zullen blijken te zijn. Deze week heeft de tuinman die bij Cecilia Voycey werkt, kalk op de wortels van haar seringenbosjes ge strooid. Het schijnt dat seringen veel kalk moeten hebben. Ik heb geen ver stand van tuinieren, maar Cecilia heeft het me verteld." „En...?" „Het pad, dat op deze treden uit komt, is van vlakke stenen, maar hier, waar de heesters bij het venster ein digen. zijn seringenstruiken. Laat ons nu eens zien. of op de wortels ook kalk is aangebracht." March ging naar haar toe en scheidde de heesters van elkaar. Het licht van de lantaarn drong helder door de aldus ontstane opening en be woog zich heen en weer over de grond, die blijkbaar kort geleden was omge spit. Overal op de zachte oppervlakte zag men de kleine witte stukjes. Maar er was nog iets naders te zien... n.l. voetstappen, die diep in de grond waren gedrukt. Een uitroep slakend greep March met zijn linkerhand de lantaarn en zette het onderzoek voort. Er was feen twijfel mogelijk. Iemand had ussen de seringen gestaan. De ach terste voetstappen waren ook het diepst en dus ook de meest duideiyke. In totaal waren er vier: één naar bin nen. één naar buiten en de twee diep ste het dichtst bij de muur. Klaarbly- kelijk waren het afdrukken van vrou wenschoenen. Randal March trad terug en doof de het licht. Duisternis heerste zo wel rondom hem als in zijn denkver mogen. Hij kon niets, maar dan ook niets ter verklaring van hetgeen hy ontdekt had zeggen Juffrouw Silver kuchte geruststel lend. „Je maakt je onnodig zorgen, beste Randal. Juffrouw Cray heeft een welgevormde voet, maar zeker schoenen van twee nummers groter dan die waarvan deze afdrukken zijn. Zij is een forse, lange vrouw. (Wordt vervolgd) •12. Dc volgende dag probeerde de professor nogmaals een gesprek te krijgen met dc monnik, die hem ge zegd had dat een voortzetting van de tocht naar het Bhrioeloewoe-gebied ongewenst was, maar dat lukte niet. De monnik die hen ontvangen had, zette de och- tcndniaaltijd voor hen klaar. Hij zei, dat de tijd van af scheid nemen, was aangebroken, daar het tegen de ge boden van dc kloosterorde indruiste bezoekers langer dan een etmaal onderdak te verlenen. Nu. dat was dui delijke taal. De drie reizigers namen afscheid. De mon nik. die hen naar de poort geleidde, zei alleen nog: In het Zuiden schijnt de zon. in het Noorden dreigen zwa re onwedersMéér zei hij niet. maar het was duide lijk genoeg. Uit het Zuiden waren zij gekomen, in het Noorden lag het doel van de reis. En men wilde niet, dat de reizigers deze richting uittrokkenDe jeep, die op de binnenplaats van het klooster had gestaan werd naar buiten gereden en even later sloot de kloos terpoort zich achter de drie reizigers. Deze zetten de tocht echter niet dadelijk voort, want de professor Wil de eerst met Jimmy Brown overleggen wat zij nu zou den moeten doen? Terugkeren of doorzetten?" Voor mij is dat geen probleem", zei Jimmy. „We zijn niet hier heen getrokken, om een bezoek aan het Bhrage Dhron Bhoera-klooster te brengen. We zijn hierheen gekomen om die Bloedboef-Beren van u te vangen. Is het waar of niet?" Oom Pepie knikte„maar hij was toch niet meer zó geestdriftig. AFDELINGSVOETBALOVERZICHT Volharding veroverde .puntje op 's Heer Arendskerke In de eerste klasse A van de Zondagvoetbalcompetitie der K.N.V.B. af deling Zeeland behield Lewedorpse Boys I de leiding door een benauwde 32 overwinning op Domburg I. Noormannen I gaf Walcheren I geen schijn van kans (7—0). De toestand voor de Vlissingers wordt nu toch wel erg precair, omdat Volharding '32 I er in de wedstrijd tegen 's Heer Arendskerke I in slaagde de helft der winst te behalen. In 1 B veroverde Hoofdplaat I de kop door een 40 overwinning op Groede I. In 1 C gaf leider Burgh I geen krimp tegen Mevo I en won met 4Een ernstige concurrent werd daardoor voor enige tijd uitgeschakeld. Renes- se I behaalde een verdienstelijke 3 0 zege op Dreischor I en nestelde zich op de tweede plaats. In de reserve eerste klasse A stel de E.M.M. II enigzins teleur door op eigen terrein met 23 van Oostburg II te verliezen. Aardenburg H speel de het zowaar klaar de Hontenisse reserves de eerste nederlaag toe te dienen (21). Een prachtig resul taat van de hekkesluiter tegen de leider. Hulst II profiteerde niet van de misstap van de mannen uit Hon tenisse, want de ploeg moest de eer en punten aan Sluiskil 0). Luctor II slaagde er zowaar ook al in een ovexwinning te behalen. De ploeg uit Heinkenszand stuurde de Steen-reserves met een 01 neder-, laag huiswaarts. In de reserve eerste klasse B behaal de Biervliet I met 't kleinst mogelijk verschil de punten tegen Axel III (10). Vlissingen m kwam juist iets te kort tegen Goes HI (34). 2e klasse Vlissingen IV in de tweede klasse A kwam met de hakken over de sloot tegen Middelburg IV. Yerseke n bleef de Scheldestad-bewoners op de voeten volgen door Zeelandia III met een 40 nederlaag huiswaarts te' sturen. Goes IV moest in Hans- weertse Boys II zyn meerdere erken nen (10). Robur II. kreeg het erg zwaar tegen een zich goed herstel lend R.C.S. in. De Souburgers scoor den negen maal. Robur kon hier niets tegenover stellen. Kwadendamme I tenslotte stevende Zeelandia Hl voor- by door een 31 zege op Noorman nen H. In 2 B kwam Hontenisse Hl in de dubbele cijfers tegen Hulst HL De uitslag was 111. In de tweede klasse C deelden Zon- nemaire I en Mevo H broederlyk (4 4). Renesse H nam tegen Dreischor H geen halve maatregelen (152). Deze uitslag geeft wel heel duidelyk de zwakte van de reserves van Drei schor weer. Burgh H verstevigde de leiderspositie door Brouwershaven met 13 te kloppen. In de derde klasse C won De Zeeu wen IV zyn laatste wedstrijd tegen Middelburg V (52). De Vlissingers zien nu met spanning de laatste wed strijden van Patrijzen I tegemoet. Winnen de 's Heerenhoekers, dan is er een beslissingswedstryd nodig. Le wedorpse Boys II behaalde een ver dienstelijke 41 overwinning op Domburg II. In de derde klasse B deelden Breskens IV en Hoofdplaat de buit (22). De Zeeuwen V kleef op het nippertje de baas over stadge noot Walcheren II (12). E.M.M. III slaagde er in leider Schoondyke II een 31 nederlaag toe te dienen. Een mooi resultaat van de Vlissin gers. Zuidzande I was hiermede het meest gebaat, want de ploeg won de uitwedstrijd tegen Retranchement H met 1—4. De voetballers uit Zuidzan de veroverden daardoor de leiding en zullen die niet zo gemakkei yk af staan. In 3 C kon Vogelwaarde I by Corn Boys LH niet verder komen dan een 44 gelijkspel. Rapenburg II moest de eer en de punten aan Clinge IH terwyl Koewacht laten (1—3), Graauw II (5-1). t schyn van kans WOENSDAG 16 DECEMBER HILVERSUM 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws, en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8,35 Radio Philharm. ork. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 ,,'s Levens Spiegel", hoorsp. 12,05 Omr. ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Derde Advents- stonde. 12.50 Klokgelui, 13.00 Nws. 13.15 Prot. nterkerkelijk Thuisfront. 13.20 Me- tropoleork. 14.00 Blokfluiten. 14.30 Solis- tenconc. 15.00 Radio Philharm. ork. en soliste. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Christ. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: Prof. dr. W. den Boer: „Beschouwingen over de vraag of onze beschaving haar onder gang tegemoet gaat". 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Voorbereidings- dlenst. Kerstactie. 21.20 Pianorecital. 21.55 Voordr. 22.10 Strïjkkwart. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.Ó.S.-ber. 23.15124.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 V. A.R.A. 10.00 V.P.R.O. 10.20 V.A.R.A. 19.30 V.P.R.O. 20.00—24.00 V.A.R.A. V.AR.A, 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. V.PH.O. 10.00 Schoolradio, V.A.R.A. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 R.V.U.: mej. Dra. W. J. Bla dergroen: „Moeilijk lerende kinderen". 11.30 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Instr. kwint. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon- stelllngsagenda. 13.18 Hawaiianmuz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 V. d. kind. 16.00 V d. Zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Promenade-ork. en solist. 17.50 Regerings- uitz.: Prof. dr. M. P. van Wijk Louw.- „Zuid-Afrika". 18.00 Nws. en comm. 18.20 „Het volle pond", caus. 18.35 Orgelspel. 19.00 V. d. jeugd. 19.05 „De Katholieken en het socialisme", toespr. 20.00 Nws. 20.05 Politiek comm. 20.15 Aanbieding van de kerstboom van Oslo aan Rotterdam. 20.35 Omr. ork. 21.15 „Het uniform van de ge neraal". hoorsp. 22.15 Cabaret. 22.45 „Mo derne waterverontreiniging", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperan to .23.2024.00 Voordr. en muz. 16 December Vlissingen Terneuzen Hans weert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. 22.27 1.91 3.23 1.40 22.54 2.12 3.55 23.30 2.22 4.31 23.46 1.53 4.25 4.33 9.45 1.1 10.11 1.82 10.38 1.91 10.57 12.0 11.16 1.38 1.61 1.76 1.34 U.—N.A.P. 16.11 1.73 16.45 1.93 17.20 2.10 16.58 1.44 17.10 1.70 Breskens 6 minuten eerder boog- en laag water ten opzichte van Vlissingen. Met blydschap geven wy kennis van de geboorte van onze Zoon RAYMOND WILLEM D. CASTEL M. L. CASTEL— DE MUNCK Vlissingen, 12 Dec. 1953. Bouwen Ewoutstr. 11. Tijd.: „St. Joseph" zieken huis. Met blydschap en grote dankbaarheid geven wy kennis van de geboorte van ons dochtertje ANNETTE ELIZABETH PAULINA M. L. ALMEKINDERS C. ALMEKINDERS— WISSE Middelburg, 13 Dec. 1953. Tamariskenlaan 5. 1928 1958 4c 21 Dec. a.s. hopen myn geliefde Ouders A. KIEBOOM 4= en sjc J. C. KIEBOOM— JOOSSE hun 25-jarige echtver- eniging te herdenken. 4« Dat zy nog lang ge- spaard mogen blyven is de wens van hun Zoon fï JOOP. Marconist s.s. „Scania" 4c Glasgow, 10 Dec. 1953. 4: Receptie van 3 tot 5 cjc uur bovenzaal Schouw- burg, Molenwater. :L- Op Donderdag 17 Dec. a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders JACOB VAN DE BROECKE BARBARA TAELMAN hun 50-jarig huwelijk ce vieren. Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wens van hun dank- bare Kinderen, Be- huwd- en Kleinkinderen Schoondijke, Dec. 1953. 4c Lammerstraat 7. chirurg en vrouwen arts, Woensdag 16 December C. BECHT, Pedicure Bosstr. 7, Bergen op Zoom Telefoon 651. Spreekuur Kvabbendijke: Donderdag 17 December 67 uur n.m. R. GRIPPELING, arts. HEDENAVOND geen spreekuur. 20-30 grondwerkers (draineerders) gevraagd. Goed loon. Aanmelden Woonwagen SCHAAPSMA, Lageweg, Middelburg. Deze S letters vormen een bekende klank in Zeeland. Zy betekenen snelle bericht- gering, betrouwbaarheid, actualiteit, grote lezers kring, ruim 9preidingsge- bied en zeer grote publlcl- teitswaarde. Om Uw gasten fc schenken - 's Middags NIEUWE BINNENWEG 288-290-292-294 ROTTERDAM Leuke TEDDY JASJES heerlijk warm, met capuchon 35,—, 42,—. RATINÉ JASJES, bruin en blauw, 24,—, 29,— en 84,—. FANTASIE JASJES, alle kleuren, ook met bontkraag. SPORTJACKETS, geheel gevoerd, vanaf 16,50. Voor de jongens naar KLEDINGMAGAZIJN N.V. West-Indische Bananen Import Co. v.h. A. G. v. d. HORST Jr., Middelburg. van ons nieuwe pand op Donderdag 17 December 1953, om 13.30 uur. Alle handelaren in binnen- en buitenlands fruit beleefd tot een bezoek uitnodigend. De filiaalhouder, P. GUNST. -x- -x--x--x- ***********************************.X- Drukkerij VAN DE VELDE Walstraai 58-60 Vlissingen «shhs**» X- -S vj 75- -X- -S ii -X "w w •X1 Sr -sf -X- •X- -X- ir ■X- w tv -X- A/VW\*WWVWSAIV4A Vlasmarkt 3335, MIDDELBURG. Autorijschool „FAVORIET". Begin Januari 1954 vangen wij met het geven van les sen aan; gelest zal worden met een fonkelnieuwe Ford Taunus 12 „Favoriet" - een Heer in het Verkeer. Vlissingers,. profiteert van deze unieke gelegenheid. Inschryving kan nu reeds geschieden aan het adres: Pres. Rooseveltlaan 56, Telefoon K 1184—380.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 6