Overheidsgeld niet alleen voor Humanistische verzorging Huurverhoging van na de oorlog gebouwde woningwetwoningen TOCH IS 'T ZO! AFSCHAFFING VOORGESTELD VOOR LEERPLICHTIGE JEUGD STRAALJAGER-PILOOT J. VALK HAD EEN BESTE TIJD IN DE V.S. DINSDAG 15 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „SOCIALE ZAKEN" AANGENOMEN Wetsontwerp inzake tandtechnici De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff heeft Maandagmiddag in de Tweede Kamer de beloning ontvangen voor zijn vrijwel algemeen gewaardeerd beleid en voor de uitstekende wyze, waarop hij zijn begroting voor 1954 heeft verdedigd. De Kamer verenigde zich n.L z.h.s. met deze begroting, doch met de gebruikelijke aantekening van de communistische fractie, dat zij tegen was. Hoe goed de heer Suur hoff zijn werk tussen de officieren op de brug van het schip van Staat dan ook verricht moge hebben, op een bepaald punt waren verscheidene Ka merleden het niet met hem eens en ze hebben hem dat duidelyk te verstaan gegeven. Het verschil van mening liep over de Humanistische verzorging in de D.U.W.-kampen. Bij de replieken diende dr. Stok man van de K.V.P., nadat ook al de heer Stapelkamp (A.R.) bezwaren had gemaakt tegen het beschikbaar stellen op de begroting van gelden voor een tweede Humanistische ver zorger, een motie in. Daarin werd uitgesproken, dat de subsidiëring van de godsdienstige en geestelijke verzorging ook in de D.U.W.- en ar beidskampen nadere overweging be hoeft en dat daarbij ook de verzor ging van buiten-kerkelijken door ver zorgers van godsdienstige gezindten dient te worden betrokken. Tevens werd de regering in de motie uitge nodigd de uitwerking van dit stand punt in studie te nemen, van de re sultaten daarvan aan de Kamer me dedeling te doen en in afwachting van een en ander de omvang van de subsidiëring der godsdienstige en geestelijke verzorging in de genoem de kampen te beperken tot de daar voor over 1953 toegestane gelden. Minister Suurhoff zeide het eens te zijn met de eerste twee nunten. Hij gaf ook toe, dat het Humanistisch Verbond geen propaganda mag ma ken met overheidsgeld dit was n.L door enkelen gevreesd maar een tweede geestelijke verzorger in de D.U.W.-kampen bleek volgens hem wel nodig. Ook nadat de dijken ge dicht waren. Die tweede verzorger was n.1. in de dagen na de ramp aangesteld. Onver standig noemde de bewindsman het de motie aan te nemen. Aangenomen De Kamer deed het toch en wel met 35 tegen 24 stemmen. Voor stem den de K.V.P., A.R., C.H., de heer van Dis (S.G.P.) en prof. Lemaire (K.N. P.en tegen de P.v.d.A., V.V.D. en C. P.N. Er zal verder nu wel niets ge beuren. Het geld voor de tweede Hu manistische verzorger is er en we 701. Bij de dood van de Franse wiskun dige Fermat werd in diens bibliotheek can exemplaar aangetroffen van het boek Arithmetïca, een Franse verta ling van het gelijknamige werk van de Griekse wiskundige Diophantos van Alexandrië die in de 3de eeuw na Chr. leefde. In de bladspiegel van deze vertaling waren door Fermat al lerhande aantekeningen gemaakt en één van die aantekeningen luidde als volgt: aan de onbepaalde vergelijking x-n -f- x-n z-n kan voor gehele ge tallen niet worden voldaanzodra n groter is dan 2. Dat klinkt erg inge wikkeld, maar liet valt toch heus erg mee. Want iedere schooljongen kent de stelling van Pythagoras, die aldus geschreven kan worden: x- y2 'z-. Deze vergelijking gaat voor aller lei gehele getallen op, bijv. 8- -f- lp 5-, of 62 -f 82 10-. Wanneer nu de ■machten groter worden dan 2, zo luidt de stelling van Fermatdam kan een dergelijke vergelijking voor gehele getallen niet worden opgesteld. Hij beweerde een verrassend beicijs voor deze stelling te hebben gevonden, maar de marge, waarin hij zijn aan tekening had gemaakt, was te smal om het bewijs op te schrijven. Toch heeft hij de waarheid van zijn stelling bewezen voor de macht n Talloze wiskun digen hebben zich daarna ontzaglijke moeite gegeven deze stelling óf te bewijzenóf de on juistheid daarvan aan te tonen. Weer was het Euler, die bewees, dat de op- Stelling Tan »2 voor rra -j- j/2 z3 geen ge- héle getallen kunnen zijn, daarna werd hetzelfde bewezen voor x°+ y5 z5. Ook voor n 7 en n 14 werd de juistheid van de stelling van Fer mat aangetoond, en dank zij de onder- zoekinaen van vele loiskundigen staat thans vast, dat de stelling van Fer mat opgaat voor alle waarden van n die kleiner zijn dan 269. Maar daar mee is nog niet het bewijs geleverd, dat de vergelijking van Fermat on mogelijk is voor élke waarde van n, en juist voor het leveren van ddt be wijs is de beloning van 100.000 Mark uitgeloofd, hetgeen er niet weinig toe heeft bijgedragen dit vraagstuk bijzonder populair te maken bij de naar geld jagende amateurs. Tot op heden zijn alle pogingen echter op niets uitgelopen en het is zeer de vraag of Fermat zelf een beioijs heeft bezeten, of dat hij wellicht een car- dinatè fout heeft gemaakt en aldus meende een bewijs te hebben gevon den. Van tweeën één: of de stelling van Fermat is juist en dan moet het bewijs geleverd worden, of de stelling is on juist en dan moeten er twee hele ge tallen gevonden worden die, tot de zelfde macht gébracht, een gelijkna mige macht van een ander getal op leveren. Nu liet onderzoek dient aan te vanger, bij machten die groter zijn dan 269 is dit waarlijk geen eenvou dige opgave! Over moeilijke opgaven gesproken: het schrijven in spiegelschrift zult u waarschijnlijk nogal moeilijk vinden Toch kunt u het in enkele minuten leren! zouden ons al heel sterk vergissen als de minister het uitgeeft ook. De aan genomen motie bindt hem, staats rechtelijk bekeken, n.l. in geen enkel opzicht. De heer Suurhoff heeft voorts medegedeeld, dat hij by de commissie ingesteld door het rijksar beidsbureau zou aandringen op spoed bij het onderzoek naar de mogelijk heden voor oudere arbeiders. Hij is bereid rekening te houden met het levensbeschouwelijk element in de or ganisatie van de schoolartsendienst en te bevorderen, dat meer school- melk aan. de kinderen wordt ver strekt. De uitbreiding van de school tandartsendienst en van een aantal rheumabedden in de ziekenhuizen, waarom was gevraagd, stuit echter op bezwaren. Een ziekenfondsraad onderzoekt het euvel van het te veel naar de dokter lopen door zieken fondspatiënten. De verschaffing van brillen door de ziekenfondsen is in onderzoek. De bewindsman erkende, dat men met de ordening van de zie- kenhuisbouw nog nooit geslaagd is. Deze kwestie is verward als een Gor diaanse knoop geworden. Daarom heeft de heer Suurhoff een nota aan het Kabinet overgelegd. Een princi piële beslissing kan nu over enkele weken tegemoet gezien worden. In afwachting daarvan wordt niet over aanvragen tot bouw beslist. Naar Economische Unie van de Benelux Dg resultaten van Luxemburg De resultaten van de conferentie van het comité van ministers der Beneluxlanden, welke in Luxemburg werd gehouden, worden door Haagse deskundigen zeer opmerkelijk ge- Er is meer vertrouwen in de ver wezenlijking van de economische unie gekomen, na de moeilijkheden in het afgelopen jaar. In beginsel is er nu niets meer, dat zou. verhinderen om tot de definitieve stap over te gaan. Men heeft thans hoop, dat er in de loop van het volgend jaar in belang rijke mate aandacht zal worden be steed aan de voorbereiding van het verdrag en dat men wellicht in de loop van 1955 tot het sluiten van het verdrag zal kunnen overgaan. Oudste model van een wagen Bij het Hongaarse dorp Buda- kalasz is bij opgravingen een kleimodel van een wagen ge vonden, dat ongeveer 4000 jaar oud moet zijn en dat dateert uit de Badense periode van de vroege Kopertijd. Uit deze verrassende vondst blijkt, dat wagens, volgens het model voorzien van vier wielen zonder spaken, veel eerder in Europa bekend waren, dan men voorheen meende. In het Oosten en Voor-Azië was de wagen veel vroeger bekend. Het oudste tot dusver beken de wagenmodel, dat indertijd in Joegoslavië werd gevonden, dateert uit de bronstijd en is naar schatting minstens dui zend jaar jonger dan het Hon gaarse model. Tandtechnici Het wetsontwerp betreffende tandtechnici is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding en kan binnen enige tijd verwacht worden. Bepaalde kleine groepen tandtechni ci kunnen de titel van tandheelkundi ge krijgen. De kwestie van een ge neeskundig toezicht voor het huwe lijk wilde de minister wel nagaan, maar hij meende, dat deze materie eerder ligt op het terrein van de par ticuliere organisaties. Aan de heer Mol (K.V.P.), die nog al sombere klanken over de gezondsheidszorg had laten horen en die vooral gepleit had voor overheidssteun aan parti culiere organisaties deelde de minis ter tenslotte mede, dat in 1946 voor de gezondheidszorg in ons land op de begroting in totaal voor 9,7 millioen werd uitgegeven. In 1954 is dat be drag 45,7 millioen. Voor de bestrij ding der t.b.c. zyn deze cijfers resp. 2,4 millioen en 9,2 millioen gulden en voor de kraamverzorging 0,16 en 2,9 millioen. Men kan er niet mee vol staan, aldus de bewindsman, dat de overheid alles maar betaalt en dat de particuliere organisaties met dat geld haar taken uitvoeren, zonder toezicht van de overheid. Er moet een royaal en loyaal samenspel zijn In Hotel Adler (Grindelwald) zal de Koninklijke Familie dit jaar haar wintersport vacan t ie doorbrenge n Rechter Clark zal blijven Rechter William Clark heeft on danks het feit dat hij door het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken uit zijn functie van hoofdrech- ter van de Amerikaanse Hoge Com missie ontheven is, Maandag een één persoonszitting gehouden en tegen over verslaggevers en fotografen ver klaard. dat hij niet zal weggaan. NIEUWE SCHOOLGELDREGELING Met ingang van 1 Sept. 1953 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake het school geld. In de eerste plaats wordt hiermede beoogd afschaffing van de school gelden voor de leerplichtige jeugd. In het ontwerp wordt een systeem ge kozen, dat vrijstelling van betaling van schoolgeld inhoudt voor de leerlin gen van acht aaneensluitende schooljaren. Geen schoolgeld wordt dus ge heven voor leerlingen van scholen voor gewoon lager onderwijs, voortgezet I.o., en buitengewoon I.o., voor leerlingen van de eerste twee leerjaren van scholen voor u.Lo., wh.ra.o. en lager nijverheidsonderwijs, en voor leerlin gen van het eerste leerjaar van de lagere land- en tuinbouwscholen. In de tweede plaats brengt het ont werp voor de hogere leerjaren van de scholen voor u.l.o., v.h.m.o. en lager nijverheidsonderwijs, alsmede voor de leerlingen van kweekscholen en van scholen voor uitgebreid lager- en middelbaar nijverheidsonderwijs een niet onaanzienlijke verlaging van het schoolgeldtarief. In de derde plaats wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een belangrijke vereenvoudiging te bren gen in de veelsoortigheid van rege lingen, die t.a.v. van de schoolgeld heffing voor de verschillende takken van onderwijs gelden. Voor het hoger onderwijs is een afzonderlijke rege ling aanhangig gemaakt. Men wil ko men tot een verlaging van de colle- gelden van f 350.tot f 200.Voor het kleuteronderwijs wordt geen ver laging van het schoolgeld mogelijk geacht. Een wettelijke regeling van het la- fer zowel van het middelbaar land- ouwonderwijs is in voorbereiding. Daarom beperkt het w.o. zich hier tot de bepaling, dat geen schoolgeld wordt geheven voor de leerlingen van het eerste leerjaar van de lagere land- en tuinbouwscholen. Ten aanzien van de avondscholen en dag- en avondcursussen wordt ge dacht aan een vast stellen van een minimum- en een maximum school geld. Bij de berekening wil men thans uitgaan van de z.g. schoolgeldmaat staf, welke aan de hand van het in komen en het vermogen van de schoolgeldplichtige wordt vastge steld. Beneden een schoolgeldmaat staf van f 100.is geen schoolgeld verschuldigd, bij een maatstaf van f 100.bedraagt het schoolgeld f 10.terwijl het schoolgeld boven een maatstaf van f 100.regelmatig stijgt tot een maximum van f 200. Voorts is er een reductie-regeling voorgesteld t.a.v. kinderen uit een zelfde gezin. Hiertoe moet echter een verzoek worden ingediend van de schoolgeld plichtige. Het bedrag dat met de af schaffing en de verlaging van het schoolgeld is gemoeid, wordt ge raamd op 24.7 millioen gulden. Ten slotte kan de opbrengst van 't school geld, dat geheven blijft op c.a. 2 mil lioen gulden worden gesteld, waarvan direct of indirect ten bate van ge meenten blyft 0.75 millioen gulden. Ten laste van de gemeenten komt 20.4 millioen gulden. Het compensa tiebedrag wordt gesteld op 9 millioen. Men wil 30 millioen storten in het gemeentefonds. Een en ander zal verband houden met de bepaling van het percentage van het aandeel der Rijksbelastingen in het gemeente fonds. Men vil de nieuwe regeling reeds op 1 September j.l. doen in gaan. C.A.O. brandstoffenbedrijf Tussen de Unie-Verkeer en de werk gevers in het brandstoffenbedrijf ia op de belangrijkste punten overeen stemming bereikt over de eerste col lectieve arbeidsovereenkomst, die In dit bedrijf zal worden afgesloten. Deze c.a.o. noemt belangrijke ver beteringen op het stuk van de lonen, de vacantietoeslag en de werkkiel ding. Dit is meegedeeld in een verga dering van de vakgroep brandstof- fenwerkers van de centrale bond van werknemers in het^ransportbedryf. In deze vergaderin^s met algemene stemmen het ontwerp voor de c.a.o. aanvaard. Na de goedkeuring door het Colle ge van Rijksbemiddelaars wordt de overeenkomst met ingang van 1 Januari 1954 van kracht. Buitengewone lasten en de fiscus In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopige ver slag over de wetsontwerpen, houdend fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn schrijft de staats-secretarls van financiën dat het besluit op de inkom stenbelasting 1941 inhoudt, dat met buitengewone lasten rekening wordt gehouden, indien zij op het vermogen van de belastingplichtige om belasting te betalen van aanmerkelijke invloed zijn De staats-secretaris is dan ook van plan by aanschrijving aan de belas tingdienst als zijn standpunt kenbaar te maken, dat in de onderhavige ge vallen uitgaven, die tot de normaal te verwachten jaarlijkse gezinslasten be horen en in totaal een bepaalde grens niet te boven gaan, niet voor aftrek als buitengewone last in aanmerking komen. Naar aanleiding van de vraag hoe groot het aantal gezinnen en personen is, dat geen belasting betaalt, kan wor den medegedeeld, dat het aantal be lastingplichtigen. die inkomen genie ten en inkomstenbelasting noch loon- belasting verschuldigd zijn, voor 1954 zeer globaal ban worden geschat op 1.8 millioen, tegenover 2,7 millioen personen, die wel belasting naar het inkomen verschuldigd zijn. NA ANDERHALF J AAR TERUG IN GOES Lof over de opleiding in Amerika Ruim anderhalf jaar geleden trok vaandrig J. Valk uit Goes naar het zonnige Florida en Maandag keerde hij in ons landje van mist en regen terug, doch nu als straaljager-piloot met de ster van tweede luitenant op de revers. In de ouderlijke woning aan de Bergweg maakten wij een praatje met deze energieke jonge man. „Een beste tijd gehad" was zijn eerste commentaar op het verblijf in Amerika. Voor het vervullen van zijn dienst plicht was hij eerst bij de infanterie geweest en later bij de commando troepen te Roosendaal. En hoewel hij zich daarna als assistent-opzichter en timmerman in het burgerleven 'n bestaan wilde verwerven, lokte hem INTERPELLATIE IN DE KAMER Minister wil circulaire aan gemeenten niet intrekken Het Tweede Kamerlid Bonner (Arb.) heeft gisteravond in de Kamer ge ïnterpelleerd over de circulaire aan de gemeentebesturen betreffende de huurverhoging van na de oorlog gebouwde woningen. Hij deed dit in de plaats van nir. Burger. De heer Bonner achtte wijziging van de circulaire noodzakelijk. Reeds bij circulaire van 21 December 1951 was medegedeeld, dat de hu ren van de na de oorlog gebouwde woningwetwoningen niet zouden wor den verhoogd. Hier was immers al rekening gehouden met een verhoging van 15 procent. Waarom komt de minister dan nu wel ineens met een huurverhoging, waarvan het percentage gelijk is aan dat voor de vóóroor logse woningen en in geld uitgedrukt, aanzienlijk groter? Waarom is het gemotiveerd, dat het huurpeil van na-oorlogse woning wetwoningen gefinancierd op grond van de bijdrage-regeling 1948, wordt opgevoerd tot boven het peil van ge middeld 141 ten opzichte van 1940? Tenslotte vroeg het Kamerlid de mi nister, dat voor de na-oorlogse wo ningwetwoningen welke daarvoor in aanmerking komen, een huurverho ging worde toegepast, die niet hoger gaat dan gemiddeld 141 t.o.v. 1940. Aanvankelijk, aldus minister Witte, was voor woningwetwoningen, die na 1945 zyn gebouwd, een gedifferenti eerde regeling ontworpen. Men kwam toen tot de conclusie, dat de meeste woningen onder één noemer te bren gen zouden zijn en dat er niet veel afwijking was met de woningwetwo ningen in het algemeen. Anders zou men voor 10.000 woningen huren heb ben moeten vaststellen. Het huurni veau der woningen van 19451950 ligt redelijk t-o.v. 15 procent. Deze huren liggen overigens aan de lage kant. Het is niet onrechtvaardig als voor deze woningen ook de verhoging van 17 en verder wordt toege past. Volgens de secretaris van de Nationale Woningraad komen de hu ren goed te liggen, zoals thans in de circulaire aan de gemeentebestu ren wordt geregeld. De heer Bonner diende een motie aan, waarin er op wordt aangedron gen. de gemeentebesturen alsnog in de gelegenheid te stellen voorstellen in te dienen om de huurverhoging van dé met steun, ingevolge de be schikking bijdragen woningbouw 1948 gebouwde woningwetwoningen tot een lager percentage te beperken. Dit indien zy menen, dat anders het huurpeil van deze woningen zou uit gaan boven dat van gelijkwaardige vóór-oorlogse woningwetwoningen ter plaatse. De minister wil de circulaire niet intrekken. Dver de motie zal vandaag worden gestemd. toch het wijde luchtruim, zodat hy keuring vroeg voor de vliegeroplei ding. Enkele maanden „lessen" op de Tiger Moths te Hilversum en toen volgde het grote avontuur. Vaandrig Valk werd uitverkoren om de oplei ding tot straaljagerpiloot in de Ver enigde Staten te gaan volgen. Eerst 8 maanden op de Harvards in Flori da, daarna 6 maanden op de Har vards en straaljagerstrainers in Te xas en tenslotte vier maanden op de schietschool in Arizona. Driehon derdvijftig uur in totaal vloog luite nant Valk over het Amerikaanse landschap en vooral het vliegen in de F 84 Thunderjets met een snelheid van tot zeker duizend km. vond hy iets machtigs. „Oh nee, het is niets bijzonders. Straaljager-piloten zijn doodgewone jongens als ieder ander". Hij moet wel toegeven, dat niet iedereen daar voor geschikt is. Hy is met 19 ande ren hit Nederland vertrokken, waar van er slechts negen de fel begeerde wings behaalden. Vier kameraden kwamen om het leven Hard en realistisch is er de trai ning. Op de schietschool werd het in structeurcorps gevormd door in de oorlog geoefende vliegers, zo uit Ko rea afkomstig. Over de opleiding heeft luitenant Valk niets dan lof. Er ging practisch geen dag voorbij of hij zat in de lucht. En over Ameri ka zelf raakt hij ook niet uitgepraat. De Hollandse iongens stonden uitste kend aangeschreven, zowel om hun prestaties op de vliegbasis als by de gastvrije Amerikaanse burgerbevol king, zowel ook bij de meisjes. We mogen wel verklappen, dat luite nant Valk zijn verblijf in Amerika ook benut heeft om een charmante Amerikaanse te huwen, die hem bin nenkort naar Nederland hoopt te vol gen. En mede door deze in de States gesmede band is het wellicht niet vreemd, dat luitenant Valk na het af lopen van zijn contract, naar de Nieu we Wereld hoopt te kunnen terugke- ren. Maar niet alleen daarom: „Ameri ka biedt ook veel meer mogelijkhe den en de kansen om er te slagen zyn .veel groter. Men kijkt daar meer haar de prestaties dan wel naar di ploma's". Maar toch, hy vindt het ook weer prettig om thuis te zyn en weer eens een echte degelijke Hol landse pot te kunnen eten. „Want snert en zuurkool heb ik in Amerika wel gemist", zegt luitenant Valk la chend. Het Wereldgebeuren 125 minuten Teleurgesteld moet do Westduitse bondskanselier dr. Adenauer wel geweest zijn toen alle pogingen om aan de Duitsers een rol toe te de len op de Bermuda-conferentie zo he lemaal fout gingen. Er kwamen geen Duitse advi seurs naar Bermuda cn de voorbe sprekingen. die Adenauer en andere bekw&me, Duitse politici in Londen en in Washington voerden, sorteerden geen enkel effect. Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten wilden vooralsnog geen Duitsers aan de con ferentietafels op de Bermuda-eilan den zien. Dat terzijde schuiven van de Duit sers op Bermuda Is Zaterdag en Zon- dug in Parijs enigszins goedgemaakt. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles sprak in Parijs onder vier ogen met Ade nauerhet duurde 75 minuten. De Engelse minister van buitenland se zaken sprak met Adenauer onder vier ogenhet duurde 50 minuten. Dat die tijden zo nadrukkelijk vermeld worden door de Engelse en Amerikaanse persbureau ge schiedde om ue onbeduidendheid der later volgende mededelingen te ver hullen. Men volstond namelijk met zulk nieuws als: ze waren het harte lijk met elkaar eens en de Duitse re gering zal geraadpleegd worden als ae Viermogendheden-conferentie te Berlijn btjeen is. Men was dus van En gelse en Amerikaanse zijde bepaald terughoudend. Van Duitse zijde echter gingen van stonde aan juichkreten dc lucht in. Het heette, dat Adenauer In die 125 minuten grootse toezeggingen had ontvangen van Foster Dulles en Eden. Deze twee zouden beloofd hebben, dat hoe de Viermogendheden-confe rentie van Berlijn ook zal aflopen de Duitse herbewapening voortgang zal hebben, dat er geen sprake zal zijn van een neutraal Duitsland tussen een Oostelijk en een Westelijk olok, dat de eis van hereniging der beide Duit landen onverkort gehandhaafd zal worden en dat er algemene verkie zingen in het verenigde Duitsland ge houden moeten worden voor het sa menstellen van een nieuwe Duitse regering. Tenslotte zou dan met deze nieuwe Duitse regering onderhandeld moe ten worden over het tekenen van het uiteindelijke vredes-verdrag. Indien deze berichten van Duitse zyde juist zouden zijn, dan zouden ze weinig bemoedigend zijn. Want door zulke toezeggingen aan de heer Adenauer en de zijnen zou de Vier mogendheden-conferentie te Berlijn by voormbaat getorpedeerd en nutte loos zyn. Het ligt immers voor de hand, dat de Russen op deze conferentie het denkbeeld van een neutraal Duitsland eerst hardnekkig zulten verdedigen en dat ze pas afstand van dat denkbeeld zullen doen, wanneer zij en met hen de Fransen af doende garanties krijgen tegen een herleving van de Duitse militaire agressie. Het valt daarom moeilijk de Duitse beweringen over de successen van Adenauer in Parys volkomen te ge loven. De Engelse en Amerikaanse mi nisters zouden dan wel heel sterk zyn afgeweken van de diplomatieke voorzichtigheid, die men by het orga niseren van Internationale conferen ties in acht pleegt te nemen. Veel meer zou het voor de hand liggen, dgt de Amerikaanse en En gelse ministers volstonden met Ade nauer enige toezeggingen te doen voor wat betreft de Duitse raadple ging tijdens de Viermogendheaen- conferentie. Zo ongeveer in de trant van: Wij zijn altijd bereid naar U te luisteren, maar de beslissingen nemen wij nog zonder U! Wy vrezen voor de heren in Bonn dat het op dit laatste toch zal neer komen. OP 31 DECEMBER 1953 BEt'RSSLUITING De Minister van Financiën heeft op voorstel van het bestuur van de Vereni ging voor de Effectenhandel goedgekeurd, dat de beurzen voor de geld- en fondsen handel op 31 December 1B53 gesloten zul len zijn Men kan ze soms zien lopen over de Via Steembre te Rome, op weg van de kazerne naar het Quirinaal, vroe ger het verblijf van de Italiaanse ko ningen. «tt de residentie van de presi dent van Italië. Ze hebben altijd groot bekijks, zowel van vreemdelin gen als van de Italianen zélf, omdat ze zo ongehoord vooral in een Zui delijk land lang zijn. Zij zijn de „Gorazzieri" de kurassiers vroegei deden ze dienst als lijfwacht van de koningen»iw bewaken ze de president naar hun beste vermogen. Geen cnlcel lid van de lijfwacht is kleiner dan 1.S3 meter, en vooral als zij hun parade-uniformen aan hebben, z\jn zij indrukwekkende verschijnin gen. Twee van Halle's langste solda ten, corpsleden van de „Corazsieri".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5