Graanprijzen dienen gezamenlijk lonend te hliiven In 16 Zeeuwse arbeiderskampen wordt voor ontspanning gezorgd Zeeuwse Almanak AMBASSADEUR DER V.S. WAS OP SCHOUWEN-DUIVELAND uitvin Jmighwu Agenda DINSDAG 15 DECEMBER 1953 ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. Ongerustheid over vergoedingsnormen werktuigen lVaarsoh|fnI(jk zal do directeur-generaal van do Landbouw, Ir. A W. v. d. Plassche nog dit jaar de Provinciale Voorlichtings Raad installeren. In deze ruad de tweede na Limburg zullen de Rijksvoorlichtingsdienst en het georganiseerde bedrijfsleven samen de voorlichting besturen. Na mens de Provinciale Stichting voor de Landbouw zullen In de raad twee vertegenwoordigers van de Z.LJtL, één van elk der andere landbouworga nisaties en één landarbeider zitting hebben. De plannen voor een voorbeeldbedrijf voor Zeeuwsch Vlaanderen zullen misschien in de nab|je toekomst verw ozcnljjkt kunnen worden. Van de Provincie hoopt men een subsidie voor de proefbedrijven te ontvangen. Ook staat het lang verwachte Landbouwschap op het punt verwezenlijkt te worden. De beslissing in de Ministerraad is gevallen en misschien zal het Landbouwschap in Maart 1954 werkelijkheid z|jn. Deze mededelingen deed de algemenen voorzitter van de ZLM, Ir M. A. Geuze Maandagmiddag op do zeer drukbezochte algemene vergadering in zaal-Kr|jger te Goes. Ook kon li|j melding maken van het feit, dat het ledental der Z.L.M. thans de 5600 nadert. B|J de opening kon de voorzitter oon. de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot welkom heten, die hij hulde en dank bracht voor wat deze na de ramp als hoofd van het Prov. Be stuur en als mens voor de getroffe nen heeft gedaan. Ook werden in het bijzonder begroet de heer C. Philip- se. lid van Ged. Staten en wethouder J. H. Roose van Goes, met welke ge meente een goede verstandhouding bestaat, wat ook bljjkt uit de plannen voor de feestelijkheden b|j de Z.L.M.- tentoonstelling 1954. Hierna sprak ir. Geuze de elders in dit nummer weergegeven ope ningsrede uit. Bij de mededelingen werd nog met dankbaarheid melding femaakt van de vele geschenkzen- ingen. Uit het buitenland Werd voor 5 millioen aan landbouwwerktuigen ontvangen. Van de binnenkort uit Canada te arriveren 250 tractoren, komen er ruim 140 naar Zeeland. Voorts bevat de zending 10 combines en 12.000 gereedschapspakketten. De begroting 1954 en de contribu tie 1954 werden zonder meer vast gesteld. REDE COMMISSARIS DER KONINGIN B|j de rondvraag verkreeg de Com missaris der Koningin het eerst het woord. Na dank gebracht te hebben voor het vele, dat voor de getroffen Zeeuwse landbouw werd bereiktj waarbij hij ook mededeelde, dat er voor de naschade aan gebouwen een goede regeling in de pen is, ging de Commissaris dieper in op de vele moeilijkheden, waarvoor ook het pro vinciaal bestuur nog in de toekomst zal' worden geplaatst. Hij knoopte daarb|j aan, aan de woorden van ir. Geuze in zijn openingsrede, over de gevaren van geperfectioneerde syste men. Zo is ook" voor de woningver deling een systeem uitgedokterd, waarin men moeilijk durft tè wijzi gen, doch waardoor Zeeland zo slecht uit de bus komt. De Commissaris liet een waarschu wend geluid horen om niet teveel slaaf van systemen te worden. Laat men ook in deze tijd kjjken naar de lessen van het verleden. De deskun digen die bijv. de herbouw van soms te kleine dorpskernen op Schouwen moeten bestuderen hoe gezond ook het streven naar combinering van dorpskernen kan zjjn zullen zich ook moeten verdiepen in de proble men van hen, die er wonen. TELEGRAM AAN LANDBOUW- HERSTEL Met grote instemming werd daarop besloten een telegram aan de Rijks dienst voor Landbouwherstel te zen den, waarin de ongerustheid wordt uitgesproken over de berichten aan gaande de voorlopige normen voor werktuigenvergoeding. Gevraagd werd deze ongerustheid in op korte termijn te plegen overleg weg te kun nen nemen. Nadat wethouder J. H. Roose na mens het gemeentebestuur van Goes nog hulde nad gebracht voor de wij ze waarop de Z.L.M. haar taak als :tandsorganisatie vervult en deze or ganisatie tot voorbeeld had gesteld, werden nog enkele vragen uit de vergadering behandèld. HET VRAAGSTUK VAN DE VOERGRAANPRIJZEN Na de pauze hield daarop ir. T. P. Huisman, voorzitter van het Hoofd bedrijfschap voor Akkerbouwproduc ten een rede over het belangrijke vraagstuk van het handhaven der voergraanprijzen in Nederland en de belangen der veehouderij. Spreker wilde niet de indruk ves tigen, dat hij overtuigd is, dat het op de wereldmarkt radicaal gaat mis lopen. Alles is nog mogelijk, doch men zal moeten weten, welke weg men wil volgen. Ir. Huisman kwam daarbij tot de conclusie, dat de graanprijzen geza menlijk lonend moeten blijven, om bij de andere gewassen een ramp te voorkomen en het bedrijf in zijn ge heel niet volledig te ontwrichten. Mede met het oog op de wenselijk heid de roggeteelt te beperken maar vooral met het oog op net feit, dat het huidige stelsel van Importhef fing per product de Nederlandse af nemers belemmert in het vooral ko pen van het graan, dat op de we reldmarkt het goedkoopst is, voelde spreker voor een stelsel, waarbij op de import van rogge, haver en gerst één en dezelfde heffing wordt ge legd. Deze heffing dient deze granen tot een prijspeil op te heffen, aat ge middeld lonend is. Spreker begon zijn rede met een bespreking van de huidige wereld markt voor granen en wees daarbij op het kunstmatige er van. Deze kunstmatigheid blijkt o.m. uit het feit, dat alleen van tarwe en mais, die nog goede prijzen op de wereld markt doen, enorme voorraden aan wezig zijn. Door deze kunstmatigheid, die voor al bestaat in het handhaven van het prijspeil der granen op een naar Ne derlands oordeel hoog prijsniveau in enige zeer belangrijke exportlanden (U.S.A. en Argentinië) en in zeer vele importlanden, bestaat de kans dat de graanprijzen op de wereld markt nog lang de neiging zullen ver tonen laag te blijven. Overigens is het toekomstige verloop in sterke mate afhankelijk van wat de Ver. Staten met de grote voorraden zul len doen en van de grootte der ko mende oogsten. Mede met het oog op de kunstma tigheid daarmede volledige onze kerheid van de wereldmarkt e.d. meende spreker, dat het van alge meen belang is en een onmisbare pij ler voor onze landbouwpolitiek, dat in Nederland de prijzen op voor de boerenstand lonend en daarmee voor de consument uitermate redelijk peil worden gehandhaafd. Vervolgens behandelde spreker de vraag of dat lonend houden der graanprijzen werkelijk onmisbaar is voor het Nederlandse landbouwbe drijf- Daar de granen In Nederland meer dan de helft van het bouwland beslaan zou een omzwaai van enige betekenis een grote uitbreiding b|j de andere gewassen betekenen. Deze zijn echter alle met uitzondering van suikerbieten afhankelijk van export en deze export is niet voor uitbreiding vatbaar. Een uitbreiding van enige beteke nis is catastrophaal, zowel voor de aardappelcultuur als de peulvruchten, vlas en kleinere producten. Ten aanzien van de veehouderij stond spreker op het standpunt, dat ook voor deze tak uitgangspunt moet zjjn dat de Nederlandse consument zodanige prijzen voor zijn producten betaalt als een goed geleid bedrijf no dig heeft om lonend te zijn. In zoda nige pr|js dient ook een lonende graanprijs te zjjn gedisconteerd. Voor de veehouderij behoort ook ae importheffing beschikbaar te worden gesteld om bij export als restitutie over het daarin verbruikte graan te kunnen dienen. Deze restitutiebedra gen dienen echter zodanig besteed te worden, dat zij het grootst mogelijke nut voor de Nederlandse veehouderij afwerpen. Op aeze rede volgde nog een drukke gedachtenwisseling, waarna ir. Geuze deze geslaagde vergadering sloot. Schenking uit Naarden De kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente te Waarde ontving van het Diaconessenhuis te Naarden een be drag van 300 voor een orgel in de consistorie en 270 voor meubilair in dit gebouw. Naar Antwerpen Het 10.825 brt. metende motor tankschip „Purfina Congo" van de rederjj „Compagnie Financière Beige des Petroles S.A." te Brussel, dat met machineschade op de rede van Vlis singen lag, is door de sleepboot „Goe- ree van L. Smit en Co's internatio-, nale sleepdienst en enige Belgische" sleepboten op sleeptouw genomen naar Antwerpen. UITNODIGING VAN MINISTER ALGERA Mr. Freeman Matthews bezocht Ouwerkerk en maakte tocht door polder Schouwen De nieuwe ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland, de heer H. Freeman Matthews, heeft op uitnodiging van de minister van verkeer en waterstaat, Maandag een bezoek gebracht aan Schouwen-Dulveland. De ambassadeur werd namens de minister vergezeld o.a. door de hoofdinge nieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir. J. H. van der Burgt. Ter voorlichting over de situatie op agrarisch terrein werd de tocht mëegemaakt door de rijkscultuurconsulent voor Zeeland, ir. J. Post en door ir. Eelkema van Landbouwherstel. In de smaakvolle verpakking vormen zij het Kerstgeschenk bij uitnemendheid. 4 stuks in Leerdam-blauwe doos 6.85 Idem met 4 kaarsen f 8.— Vraag fraaie geschenkenfolders De ambassadeur was vergezeld door de landbouwattaché, mr. R. A. Brand en door de economische advi seur van de ambassade, mr. Cotlon. In de morgenuren werd een grote caisson bezichtigd, die zich nog in de werkhaven aan het Zjjpe bevindt, waarna naar Ouwerkerk werd gere den. Het gezelschap beklom hier de caissons in het djjkgat en maakte vervolgens, een wandeling over de nieuwe dijk. Mr. Matthews was zeer onder de indruk over de wijze, waar op de dakdichtingen tot stand waren gekomen en verklaarde te hopen, dat in de toekomst een dergelijke grote natuurramp voorkomen kon worden. In Zierikzee werd de lunch ge bruikt, waarna een tocht door de drooggevallen polder Schouwen volg de. De verwoestingen maakten op het Amerikaanse gezelschap grote in druk. terwijl men zich uitvoerig liet voorlichten over het herstel. Via Scharendijke en de polder Dreischor werd daarna naar het veer te Zjjpe teruggereden. N.V. Koninklijke Ncdeitandsche Glasfabriek Leerden Fins schip vlot getrokken Het Finse s.s. Virgo", dat Zondag avond aan de grond was gelopen bij de Deurlo in de Scheldemond, is Maandagavond omstreeks half - acht vlotgekomen met assistentie van de sleepboten ..Schelde" en „Blanken burg" uit Maassluis en „President John P Best" en „Baron de Maere" uit Terneuzen en de bergingsvaartui gen „Dolfijn" en „Bruinvis" uit Vlis- singen Het schip is op de. rede van Vlissingen ten anker gegaan voor een nader onderzoek naar de schade. Eervol ontslag dr. W. S. Unger Als Rijksarchivaris «n Zeeland Met ingang van 1 Maart 1954 is aan dr. W. S. Unger wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd op z|jn verzoek eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris in Zee land te Middelburg, niet dankbetui ging voor de door hem in deze func tie den lande bewezen diensten. Dr. Unger werd op 17 Februari 1889 te Rotterdam geboren. Na zijn gymnasiale studie in de Maasstad liep hjj college aan de universiteitvn t van Leiden en Gent. In 1916 promo- I veerde hij te Amsterdam op een dis sertatie over „De levensmiddelen voorziening der Hollandse steden in de middeleeuwen". In de periode 1915-1918 was dr. Unger o.a. leraar aan de H.B.S.-en te Vlissingen en Terneuzen en aan de Handelsschool te Middelburg. In 1918 werd hij be noemd tot gemeente-archivaris van Middelburg, in welke functie hij tot 1944 werkzaam bleef. In dat jaar kwam zijn benoeming tot Rijksarchi varis voor Zeeland. Voorts Is dr. Un ger o.a. secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, conservator van „Zelandia Illustra- ta", redacteur van het „A- jrieven- blad" het valkblad van archivarissen, en secretaris-penningmeester van de Vereniging tot Instandhouding van Oude Gebouwen te Middelburg. Dr. Unger, die een leerling is van wijlen professor H. Pirenne, de vermaarde VAN TOT Zonder geredschap is die mens machteloos. Dat bleek in de primi tieve samenleving in vroeger tijddat blijkt in onze dagen, wanneer een natuurramp onze gemeenschap ont wricht. Daarom wordt er terecht veel waarde gehecht aan het uitreiken van goed oereedschap ome de daadwer kelijke wederopbouw te bevorderen Dit geschiedde Zaterdag in Renesse namens de plaatselijke commissie voor agrarische schade in opdracht van het Nederlandse Rode Kruis Hier werd een 70 stuks uitgereikt aan slachtof fers van de watersnood. Verdeeld werden o.a. vorken, bietenvorken, schoffels en wat dies meer zij. Met grote erkentelijkheid werden deze in dat altijd belangrijke herauten De kerstbomen zijn er weer! Nait- welyks zijn de laatste klanken van de Sinterklaasliedje verstoruen, o/ de mensheid maakt zich op om het feest van het licht te gaan vier en en dat feest, ge weet het, groene sparreboov T°In het centrum van Vlissingen, op de Kleine Markt, kunt ge de frisse boompjes reeds weer zien en onge twijfeld ook elders m Zeeland, op an dere markten, in andere gemeenten. Tot vreugde vooral van de kinderen die de kerstboom in gedachten al weer getooid zien met al die glinsterende, fonkelende versierselen; die de kaars jes al weer zien branden, schitterend tussen het priVe groen, met tere, ner veus flakkerende vlammetjes. Een bron van licht, in deze donkere dagen, een altijd terugkerende bron van licht, vreugdevol voor de jongeren, maar niet minder voor de ouderen! Kerstmis 1053 kondigt zich reeds weer aan. De herauten zijn de be scheiden groene boompjes, die nu nog te kleumen staan op de marktplemeii, ■maar die straks het stralende middel punt in vele woningen zullen ztjtu nuttige artikelen in ontvangst geno- DOUANE WINT Niet alleen de strijd tegen de smok kelaars probeert de douane te winnen, men komt ook wel in een vreedzamer ontmoeting uit en dan tegen andere gezagsdragers. Dat was het geval in St. Jansteen, waar een elftal van de Nederlandse douane van leer trok te gen een elftal van de gemeentepolitie van Lokeren (België). Het bruine monstei werd vele malen in het net gedeponeerd en de Nederlanders won nen deze sportieve ontmoeting met 54. Zouden de smokkelaars ook wel voor zo'n partijtje voelen? MEISJES VOORAAN In Zoutelande hebben de meisjes ge toond vooraan te kunnen staan in het brengen van een rijk gevarieerd pro gramma, waarmede ook de leidsters, mevr. Wagener. mevr Janse en mej Samuelse alle eer inlegden. Het pro gramma vermeldde een tableau, zang. voordracht en toneel, alsmede muzika le prestaties, die al evenzeer in de smaak vielen. Een volle zaal in het verenigingsgebouw Middendorp heeft van een en ander naar nartelust ge noten Ds. J. F Wagener opende en sloot deze avond, die verzorgd werd door de Chr. Meisjesverenigingen „Van itnop tot bloem" en „Jong Mar tha en Martha" UIT SCHOONDIJKE Op baar best was ook de muziekver eniging „Oefening Kweekt Kunst" ir Schoondijke, die Zaterdagavond in ho tel „De Zwaan" onder leiding van haar directeur, de heer A. J. Luteyn, een uitvoering gaf. Vóór de pauze werd een veeleisend programma cor rect en goed afgewerkt en na de pau ze trad een band op. ook gevormd door leden van „O.K.K.' met mede werking van twee accordeonnisten Dit geheel bracht een cabaret-revue onder de titel „O.K.K op zijn best" Hier /iel eveneens de afwisseling te prijzen van toneel en populaire zang nummers, waarvan het talrijke pu bliek ten zeerste genoten heeft. De uitvoering werd met een gezellig bal besloten. CULTUREEL WERK KOMT OP GANG Regionale Commissie draait op volle toeren HET CULTURELE WERK in de Zeeuwse arbeiderskampen op dit ogen blik niet minder dan zestien! begint thans goed op gang te komen. Na de ramp stond de regionale commissie, die de ontspanning en 't sociaal- paedagogiscb werk onder de arbeiders verzorgt, voor vele moeilijkheden o.a. doordat het aantal kampen snel uitbreidde en de verbindingen uiterst moeilijk waren, maar op dit ogenblik reilt en zeilt deze prachtige arbeid uitstekend. De voorzitter van de commissie, de heer L. Onderdijk, gaf tij dens een persconferentie te Zierikzee, een overzicht van wat tot dusver is verricht, waaruit bleek, dat in de rampgebieden en met name op Schou- wen-Duiveland hard wordt gewerkt om de arbeiders het gemis van huis en haard zoveel mogelijk te vergoeden. In het verleden heeft de commissie al eerder voor hete vuren gestaan, want na de oorlog werden in ver scheidene Zeeuwse gebieden weder- opbouwarbeiders in Kampen gehuis vest. In 1946 startte de commissie met haar werk en had enige tijd la ter niet minder dan 26 kampen, ver deeld over Walcheren, Zeeuwsch Vlaanderen, Zuid Beveland en Schou wen, te verzorgen. Na de wederop bouw verminderde het aantal, zodat er op 1 Februari 1953 het tijdstip van de ramp slechts acht kampen waren, waarin de arbeiders voor de ver ka vijgen op Walcheren en Schouwen waren ondergebracht Toen kwam de ramp. De kampen op Schouwen werden verwoest, doch die op Walcheren „liepen vol" met mannen, die bij het dijkherstel op de Bevelanden waren ingeschakeld. Hoe wel de commissie alleen tot taak heeft om de arbeiders in de rijkskam pen te verzorgen, werd hiervan afge weken en werd in die eerste bewogen tjjd voor ontspanning gezorgd op een zo breed mogelijke basis. Voorzitter Onderdijk kan over die eerste tjjd sanakelük vertellen: ats een cabaretvoorstel ling werd gegeven op een geïm- Êroviseerd toneel in een cafézaal, oe in Hansweert in een café een avond werd gegeven, juist nadat de Kad|jk gereed was, waardoor de stemming bijzonder jolig werd. Ja, die Kadijk had ook gevolgen voor een ontspanningsavond in een kamp op Walcheren. Tjjdens de voorstelling kwam het bericht binnen, dat alle arbeiders de an dere morgen lialf vier met bussen naar de Kadjjk moesten. Onmid dellijk werd de voorstelling onder broken en kropen de arbeiders haastig te koof. Langzamerhand ontstond er een wat meer geordende toestand: er werden kampen bijgebouwd en dat wilde zeggen, dat er ook cantines kwamen. De heer Onderdijk sprak in dit verband vol lof over de medewer king van de Rijkswaterstaat, die vooral op Schouwen de cantine-bouw zoveel mogelijk bevorderde. ZESTIEN KAMPEN Zestien kampen zijn er thans in Zeeland, namelijk acht op Walcheren (Vlissingen 2, Souburg, Middelburg, Serooskerke, Eiggekerke, Aagteker- ke en Westkapelle), zes op Schouwen (Zeikepolder, Noordgouwe, Den Osse, Burghsluis, Flaauwers, en Stoofpol- der) en twee op Beveland (Kruinin- gen). Er zullen er nog drie op Schou wen bijkomen, nl. te Oosterland. Ouwerkerk en Eikerzee. Deze zestien kampen zijn elk voorzien van een cantine, waar voorstellingen voor de arbeiders worden gegeven, waar al lerlei spelen gedaan Kunnen worden en waar ook gewerkt wordt aan aller lei scholingcursussen. De arbeiders uit de zg. aannemers- verblijven, barakken door de aanne mers gebouwd, kunnen alle bijeen komsten in de rijkskampen bezoeken en ontvangen ook regelmatig de Kampkrant, die de commissie uit geeft. Voor de vele arbeiders, die zich zonder enige ontspanningsmogelijk- heid bevinden in de aanenmersver- blijven bij Ouwerkerk, heeft de com missie zich reeds veel moeite ge troost, zij het echter zonder veel re sultaat. Zo werd er een IJsselmeer- boot gecharterd om b|j Ouwerkerk als cantine te gebruiken, maar dit bleek in verband met de werkzaam heden aldaar niet mogelijk. Toch wordt er naar gestreefd ook hier een oplossing te vinden. „Ons werk was kort voor de ramp teruggebracht tot een rustige en foed-lopende stroom, nu echter is et weer een bruisende rivier aldus de heer Ondérdjjk, „De opbouw van de rampgebieden begint pas. Dat betekent, dat ook ons werk weer aan het begin staat. .Wh doen echter ons best en zullen ons best blijven doèn om de mannen zoveel mogelijk te helpen De heer Onderdijk had grote lof voor de kunstenaars die in de kam pen optreden en voor wie vaak geen moeite te groot is en die vaak onder moeilijke omstandigheden moeten werken. Voor de komende weken staan een aantal kerstavonden op het programma, waaraan o.a. Rosa zeer in de smaak viel. Spier en Wim Berkhemer meewerken, voorts het toneelgezelschap „De Phoenix" van Pierre Balleaux, en het muziekgezelschap „Fantasia" Ook komen er deze maand nog en kele cabaretgezelschappen. Met eigen mensen worden eveneens uitvoeringen gegeven, waarbjj de groepen door de kampen worden uitgewisseld. GEESTELIJKE ARBEID Nauw met dit werk verbonden is de geestelijke arbeid onder de arbei ders in de kampen. Hierover deed ds M. D. G|jsman, secretaris van de lan delijke commissie geestelijke verzor ging enkele mededelingen. Voor de protestantse arbeiders op Schouwen is er één „full-time''-werKer, de heer M. C. Malipaard, terwijl vijf plaatse lijke predikanten btj dit werk zijn ingeschakeld. Het ligt in de bedoc^ng om begin 1954 nog een kracht in te schakelen, die uitsluitend onder de arbeiders werkzaam zal zijn. Ds. Gijsman wees er met nadruk op, dat er op dit terrein voor plaat selijke kerkelijke en burgerlijke orga nen eveneens een taak ligt. Dit wordt wel eens vergeten! De geestelijke verzorging van de R.K. arbeiders geschiedt onder lei ding van aalmoezenier Kroon, die op Schouwen-Duiveland wordt bijge staan door kapelaan De Haan uit Zierikzee. Vermeld zij tenslotte, dat de Zeeuw se commissie, waarvan de heer M. J. van Poelje secretaris is, ook twee kampen op Goeree-Overflaltkee ver zorgt. N.C.H.V. jubileerde De afdeling Zeeland van de Neder landse Vereniging van Christelijke Handelsreizigers en Handelsagenten hield Vrijdagavond in het Gerefor meerd Jeugdgebouw te Middelburg haar 14e jaarvergadering De voorzit ter. de heer A. de Klerk, gewaagde in zijn openingsrede van de prettige ver standhouding tussen de leden onder ling. Spreker wees er op, dat de N.C H.V oog steeds een zelfstandige orga nisatie is. in tegenstelling tot de be richten, dat de vereniging in de Christelijke Beambtenbond opgeno men zou zijn De grensregelingscom missie aldus de voorzitter heeft deze uitspraak gedaan, maar de N.C.H V. is daartegen in beroep gegaan bij de Ver bondsraad van het C N V Tijdens deze bijeenkomst werd te vens het 25-jarig jubileum gevierd. Na dat afgevaardigden van het hoofdbe stuur en van verschillende zusteraf- delingen gelukwensen hadden uitge sproken, werd een vlot programma van zang. muziek en declamatie ten tonele gebracht, dat bij het publiek Gentse hoogleraar en historicus, be woog zich vooral op het gebied van de economische geschiedenis. Van zijn hand verschenen vele geschrif ten over onderwerpen uit de Zeeuw se en Vaderlandse geschiedenis, waarvan „De monumenten van Mid delburg" in Zeeland wel de meeste bekendheid geniet. Enkele titels van zijn werken zijn: „Bronnen tot de ge schiedenis van Middelburg in aen landsheerlijken tjjd", „Oude huizen te Middelburg" (1923-1931), „Cata logus van den historisch-topografi- schen atlas van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen" (1931), „De bouwgeschiedenis van het stad huis te Middelburg" (1932, „De tol van Yersekeroord" (1939), „De oud ste reizen van de Zeeuwen naar Oost- Indië" 1598-1604 Lindschotenvereni- ging, 1948) en „Het archief der Mid delburgse Commercie Compagnie" (1951). Voorts schreef dr. Unger „Middelburg als handelsstad" in het jaarboek van het Zeeuwsch Genoot schap en publiceert hjj in verschillen de tijdschriften. Advertentie. Mei een Junghans relswekker In Uw koffer hebt U in elk hotel of waar dan ook sleeds een betrouw bare wekker bij de hand. Uw horloger toont U gaarne lijn collectie Junghans-reiswekkerï, nauwkeurige uurwerken in sier* lijke etui's, variërend in kleur er> uitvoering. Reis met iunglians onde» «en goed gesiter?nfck MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De wrede zee", (14 j.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het grote avontuur". (14 j.). 8 uur; Boek handel Van Benthem en Jutting: An tiek-tentoonstelling, 918 uur. VLISSINGEN Vandaag Alhambra: „Het zal je gebeu ren" (18 j.). 7 en 9 uur; Luxor: „De twee Torreanis' 3 uur. GOES. Vandaag Grand: „De strijd om de Apa chepas", (14 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2