PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles dreigt met blokkering van Amerikaanse hulp Ir. M. A, Geuze constateert een „ongekende spraakverwarring" BILT DREIGENDE STAKING BIJ DE BRITSE SPOORWEGEN KRACHTIGSTE LUCHTMACHT TER WERELD VOLGENS V.S. 196e Jaargang-No. 295 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 15 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zicrikzc-e. Bu:y_r-: :r. C telef. 26. ALS E.V.G. NIET BEKRACHTIGD WORDT Neutralisatie van Duitsland onaanvaardbaar, aldus Bonn Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde op een persconferentie te Parijs, dat als liet Europese leger niet tot stand gebracht zou worden, dit de V.S. zou dwingen „tot een pijnlijke herziening van hun fundamenteel beleid". De helft van de Amerikaanse mi litaire hulp aan Europa zal worden geblokkeerd vanaf het begin van het nieuwe belastingjaar (30 Juni a.s.), omdat zij alleen verleend kan worden aan de Europese verdedigingsgemeenschap. Franse tegenstanders van het E.V.G.-verdrag waren geschokt door wat zij een „ontoelaatbare pressie" noemden. Adenauer deelde bij zijn thuiskomst uit Parijs mede, dat voorstellen om Duitsland te neutraliseren volkomen onaanvaardbaar zijn voor Bonn en niet waard zijn om op de viermogendhedenconferentie te Berlijn te worden besproken. Europa, aldus Dulles, moet gered worden van de tot zelfmoord voeren de strijd uit het verleden. Het betreft hier voornamelijk Frankrijk en Duitsland en het moet onze taak zijn het onmogelijk te maken, dat die strijd weer uitbreekt. Hulp, die reeds onderweg is, is brj deze maatregel niet betrokken evenmin als bestaan de verplichtingen tegenover de Fran sen in Indo-China. Indien de E.V.G. niet bekrachtigd wordt, zullen de V. S. ook de kwestie van de dislocatie van de Amerikaanse troepen in Euro pa nader moeten bezien. Dulles verwachtte evenwel, dat de Amerikaanse troepen in Europa zul len blijven, zolang de Navo in stand blijft. De verklaring van Foster Dulles scheen in strijd met de eis, die eer der op de dag was afgelegd door Bi- dault, dat de ontwikkeling van het Atlantische Verbond een voorwaarde is voor het bestaan van de Europese verdedigingsgemeenschap. Frankrijk zou daarbij in hoofdzaak hebben gedacht aan een waarborg, dat Amerikaanse en Britse troepen op het continent zullen blijven voor de duur van de verdedigingsgemeen schap. Bidault zeide een en ander in z\jn openingstoespraak van de zitting- van de Navo-raad te Parijs. Defensie, economie en vooruitgang- eisen bredere groeperingen doch als dit vervanging van nationale isolatie door Europese betekent, aldus Bi- Oudewater eert de luchtvaart pioniers Aan de vooravond van de dag, dat vijftig jaar geleden door de gebroe ders Wright de eerste vlucht met een motorvliegtuig werd gemaakt, zal op Woensdag 16 Dec. a.s. in het Cen trum-theater te Oudewater een her denkingsbijeenkomst worden gehou den. Tijdens deze bijeenkomst zullen enkele prominente figuren uit de Nederlandse luchtvaart worden ge huldigd door de burgemeester van Oudewater, de heer H. F. Arke. Het stadje Oudewater heeft een belangrijke rol gespeeld in de begin periode van de Nederlandse lucht vaart. In die dagen fungeerde de to- ren van Oudewater als baken voor de eerste militaire vliegers op de' toen nog langste route over land Soester- berg-Vlissingen. Thans levert Oude water opnieuw haar bijdrage aan de luchtvaart door een naar verhouding groot aantal leerlingen, die de oplei ding tot vlieger volgen. Industriële expansie is in Nederland te langzaam Betalingsbalans is gunstig Nederland moet zijn economische activiteit tot het uiterste vergroten om liet probleem van de snelle bevol kingsaanwas op te lossen. Dit staat in een overzicht van de economische toe stand in Nederland, zoals dat is uitge ven door de OEES. Het overzicht is gebasseerd op de antwoorden, die werden gegeven op ^^gedetailleerde vragenlijst van de De bevolkingsaanwas wordt in het rapport het fundamentele probleem genoemd. Uitbreiding van de economische ac tiviteit hangt rechtstreeks af van de ontwikkeling der uitvoermogelijkhe- den. Ongeveer 45 pet. van de uitvoer, aldus het rapport, bestaat uit agrari sche producten en voedingsmiddelen, die in het buitenland meer aan invoer beperkingen onderhevig zijn dan in dustriële producten. De Nederlandse reserves aan bui tenlandse valuta zullen waarschijnlijk in 1954 blijven stijgen, hoewel in lang zamer tempo dan tot nu toe. De Nederlandse regering is voorne mens in de toekomst haar betalingsba lans te handhaven en zal haai- reser ves niet vergroten ten koste van de binnenlandse expansie. Gezien de noodzaak om de in- dustx-ialisatie op te voeren, is het lage tempo van de expansie verontrustend. Aannemend dat de wereldeconomie zich uitbreidt, schijnt overigens de schatting van Nederland wat betreft de ontwikkeling van zijn betalingsbalans, en bijgevolg van zijn economie, aan de voorzichtige kant. dault, zal de toekomst zo riskant zijn, dat „velen geneigd zouden zijn hun heil te zoeken in het verleden". De Navo-raad nam het rapport van Lord Ismay aan. Bidault zou met zijn opmerking over het verleden hebben willen ver wijzen naar de bij verschillende Fran se politici bestaande wens om het Frans-Russische verdrag van 1947 nieuw leven in te blazen. West-Duitsland Bij zijn thuiskomst verklaarde Ade nauer, dat hij persoonlijk niet gelooft, dat Amerika troepen in Duitsland zal blijven legeren om toezicht uit te oefenen op een neutralisatie van Duitsland. Maar de Sovjet-Unie zou het met genoegen nemen. In dat ge val zou Duitsland spoedig ten onder gaan en dan zou het met de andere Westelijke staten in Europa ook ge daan zijn. De Franse bezwaren zijn volgens Adenauer, de tegenzin om afstand te doen van het nationale leger, de vrees om betrokken te worden in een oorlog om verloren Duits gebied te heroveren, de vrees voor econo mische druk (de Duitsers zouden niet gemakkelijk zijn in de Europese ge meenschap j, de vrees, dat Frankrijk zou ophouden een wereldmogendheid te zijn en slechts een Europese mo gendheid zou worden. Hij noemde de Sovjet-politieke alleen wat gladder en beleefder maar het doel was nog steeds hetzelfde: neutralisering van Duitsland. Dulles maakte het duidelijk, dat de Amerikaanse regering geen vaste waarborg kan geven zoals Frankrijk verlangde, voor het in Europa houden van Amerikaanse troepen voor de duur van de E.V.G. of voor het ver lengen van de Navo van 20 tot 50 ja ren. Hij scheen wel een concessie te doen aan Franse opvattingen, door te zeg gen dat hij „verwachtte" dat Ameri kaanse troepen in Europa zullen blij ven zolang de Navo bestaat. Hij ver wachte dat de Navo na de termijn van 20 jaren zou blijven bestaan. Koffie duurder In een vergadering van de koffie- branders en theepakkers te Amster dam is tot een verhoging van de kof fieprijzen voor consumenten met on middellijke inwerkingtreding beslo ten. De koffie van f 2.10 per half pond wordt gebracht op f 2.18 en koffie van f 2.30 per half pond op f 2.40. Men was het er over eens dat deze verhoging nog niet in overeen stemming Is met de wereldmarkt prijs, aangezien dan de prijsstijging wel tweemaal zoveel liad moeten be dragen. Minister onderhandelde met vakverenigingen De Britse minister van arheid, Sir Walter Monckton, heeft Maandag avond een bespreking gevoerd met leiders van de Britse transportcom missie (die de genationaliseerde spoorwegen beheert) en vertegen woordigers van de drie spoorwegvak verenigingen, teneinde een dreigende staking van het Britse spoorwegper soneel af te wenden, maar de bijeen komst resulteerde niet in een verzoe ning. De spoorwegarbeiders wensen 15 procent loonsverhoging, terwijl de spoozwegen bereid zijn een verhoging van 4 shilling toe te staan en het ge hele loonbeleid te herzien. Dit voorstel van de spoorwegen is door geen der betrokken drie vak verenigingen aanvaard, maar alleen de nationale vakvereniging van spoorwegarbeiders heeft een sta kingsbevel uitgevaardigd. De andere twee vakverenigingen verklaren dat zij verder willen onderhandelen. De leiders van de nationale vakver eniging hebben besloten de staking uit te breiden tot de leden, werkzaam Mevrouw Jagan in arrest maar later weer vrij Omdat zij, verkleed als Indische, een onwettige samenkomst bijwoonde, is mevrouw Jagan, de vrouw van de ex- premier van Brits Guyana gearres teerd maar later tegen borgstelling weer vrijgelaten. Met haar werden zes andere leden van de „vooruitstreven de partij" gearresteerd, die evenwel ook tegen borgstelling vrij werden ge laten. lÉSÉÈlM WÊSÊmx^®: De algemeen voorzitter van de Z.L.M. ir. M. A. Geuze, tijdens het- uitspre ken van z(jn openingsrede op de Maandag te Goes gehouden algemene vergadering. (Foto P.Z.C bij de Londense ondergrondse, of schoon de looneisen van deze laatste groep het voorwerp is van aparte on derhandelingen. Minister Monckton zal alsnog trachten beide partijen te overreden. Als dat mislukt zal hij hen verzoe ken de zaak voor te leggen aan een regeringshof van onderzoek. Als beide partijen weigeren de zaak aan een dergelijk onderzoek te onder werpen, zal de minister niet bij machte zijn een staking te voorko men. De staking zou de postdiensten stilleggen, die elke Kerstmis vier vijf de van de 625 millioen brieven en kaarten en 10 millioen pakjes bezor- ten, die dan door de Engelsen wor- en verzonden. Ook zou de voedsel- ge- De nieuwe Seisbuitenbrug te Middel burg is bijna gereed. Naar men ver vracht zal deze moderne oeververbin ding in de loop van de volgende week in gebruik worden genomen. (Foto P.Z.C.) Gestolene te Den Helder achterhaald Een man stal alle zes konijnen De politie te Den Helder heeft een man aangehouden, B. K. genaamd, die heeft bekend alle zes met kanker serum ingespoten konijnen van de arts-röntgenoloog dr. C. J. van 31. uit Den Helder, te hebben gestolen. Drie had hij er verkocht, twee weg gegeven aan familieleden en een voor zichzelf gehouden. Van de verkochte is er een geheel en twee gedeeltelijk achterhaald. Twee waren er reeds geconsumeerd en een derde kon de politie in beslag nemen, toen het nog in de pan lag te braden. Op het be richt van de diefstal en de mogelijke besmetting zijn van de overige drie de restanten in het water gedepo neerd, evenals een van de vellen. Vijf vellen zijn door de politie in beslag genomen, naar het zesde vel, bene^. vens de in het water geworpen bou ten en restanten wordt door de poli tie gedregd. De gearesteerde, die reeds eerder met de justitie in aanraking is ge weest, zal voor de Officier van Justi tie te Alkmaar worden geleid. Wijdewormer gaat over tot belastingverlaging De gemeenteraad van Wijdewormer besloot over te gaan tot belastingver laging. Dit geldt de personele belasting en de hoofdsommen van de grondbe lasting voor gebouwde eigendommen en ongebouwde eigendommen alsmede de hondenbelasting. Maar dat kan alle maal, omdat Wijdewormer geen vier kante meter in eigendom heeft van het 27 km lange wegennet in deze Noord-Hollandse gemeente. MILITAIR VIERJARENPLAN Verlaging van mankracht Admiraal Arthur Radford, voorzitter van de Amerikaanse stafehefs, heeft een nieuw Amerikaans militair vierjarenplan aangekondigd, dat bij een verlaging van de mankracht de krachtigste luchtmacht ter wereld in stand zal houden. Elke tak van de strijdkrachten Is thans in staat een militair gebruik te maken van atoomwapens. Het plan is ontworpen voor een periode tot het fiscale jaar 1957. Het voorziet in de veiligheid van de V.S., de strijdkrachten, die agres sie kunnen tegen gaan in harmonie met de opvatting van de col'ectieve veiligheid, tezamen met de bondgeno ten in het Verre Oosten en Europa en de strijdkrachten, die de basis zullen vormen voor het winnen van een on beperkte of een beperkte oorlog, „in dien men de V.S. daartoe dwingt". Het plan is gemaakt om „mobiele, veelzijdige, parate strijdkrachten" samen te stellen en „een doeltreffen de mobilisatiebasis". De nadruk valt op de luchtmacht. Eisenhower verklaarde tijdens een vergadering met burgemeesters van Eerste kolen van het Peelmijnveld Zaterdag j.l. is op het boorterrein te Neer bij Roermond, waar sinds September j.L de proefboringen in het Peelmijnenveld gaande zijn, de eerste steenkool aan de aardopper vlakte gebracht. De aangeboorde laag bevindt zich op een diepte van 710 meter en is 60 80 era. dik. De proefboringen worden verricht door de Duitse firma Dalhmann uit Bent- heim en staan onder leiding van de Nederlandse deskundige de neer Hoi king uit Naarden. ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. ongeveer 175 steden, dat het nage noeg onmogelijk is om de noodzaak te overdrijven, die er bestaat voor Amerikaanse steden zich voor te be reiden op een mogelijke atoomaanval. Volgens de nieuwe druk van Jean's „All the worlds aircraft", een Brits standaardwerk, wordt de Russische luchtmacht uitgerust met een nieuw type door raketten voortgestuwd jachtvliegtuig. De Westelijken be schikken nog niet over dergelijke vliegtuigen. Wel worden er proeven ondernomen. Een Amerikaans raket vliegtuig vloog onlangs 2135 km. per uur. Tal van andere nieuwe Rus sische typen worden in dit werk ver meld, nieuwe straaljagers en straal- bommenwerpers. Critieh op het systeem voor de sociale voorzieningen De voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, ir. 31. A. Geuze, heeft 3Iaandagmiddag by de opening van de algemene vergadering in zaal Krijger te Goes, een magistrale rede uitgesproken, waarin hij de huidige verwarrende situatie in de wereld heeft geschetst. „Ondanks wereldfederalisme, ondanks integratiestreven, kan een rustige bezinning slechts ongekende spraakverwarring constateren. Spraakverwar ring tussen machten van gegroepeerde naties, tussen landen, ideologieën, rassen, godsdiensten, kerken, secten, politieke partijen, politieke groepe ringen binnen partijen, bedrijfssectoren, werkgevers en werknemers, or ganisaties in één vlak, tussen ouderen en jongeren." De Bijbel laat zien dat het nooit hij in massa opgeheven wordt, maar anders is geweest, maar toch ligt er los komt te staan van zijn verant- de plicht van ieder individu afzon- woordelijlcheid. Men doet veel meer derlijk en de opdracht voor ieder, in dan vroeger voor hem, maar het gaat deze wereld anders te bouwen dan op veel meer aan hem voorbij. En zo het fundament der spraakverwarring, ziet men het massaverschijnsel, men Ieder doet zijn gooi om een bepaalde is onverschillig en niet meer geïnte- overtuiging om een bepaalde waar- heid straks te verwezenlijken, doch het toneel van het locale en het we reldgebeuren blijkt te klein tc zijn- Men zal ruimte moeten scheppen, al dus spreker, maar hij was van me ning, dat men met het tegendeel be zig is. Men ziet niet meer dat de mens bezig is, van deze ingewikkel de, moorddadig perfectionistische maatschappelijke structuur volkomen te vervreemden. Het specialisme gaat zijn eigen weg. De gewone man blijft eenzaam over in een wereld, die hy niet meer begrijpt. Die hij niet meer kan begrijpen, omdat ze onnodig ingewikkeld is gemaakt. „Er is een tijd geweest, dat cle bur ger de machinerie van het Staatsle ven begreep. Hij had in die tijd min der rechten en wat er te verdelen viel, was minder goed verdeeld. De .tragiek van deze burger is nu dat Ir Geuze waarschuwde met nadruk tegen dit ontwaarden, tegen dit in de watten pakken, tegen dit massifi- ceringsproces op een alleen materieel goed niveau van onze doorsnee-mens en -burger. De staatsmachinerie be weegt zich op een zodanig niveau, dat de eisen om haar te volgen, on mogelijk zijn geworden voor te velen. De telefoontarieven zullen worden verhoogd. Wij zullen echter geen controle uit kunnen oefenen op de kostenberekening van onze gesprek ken. Zo worden wij onmondig en ver liest de Staatsmachinerie zelfs het vermogen, gewone zaken eenvoudig uit te werken. Ingewikkeld In de landbouw heeft men zich vol gens spreker organisatorisch nog het meest aangepast en treedt men nog' het meest bemiddelend op, teneind: boeren en tuinders een en ander te verduidelijken. Dit heeft ongetwij feld als speciale reden, dat men in deze sector te maken heeft met een volledige groep van kleinere tot klei ne zelfstandige ondernemers. Zij ver zet zich ook het felst tegen alles, wat zij beschouwt als onnodige versiering. Kleine zelfstandigen moeten alles zelf opknappen of zelf betalen. Maar het is toch wel merkwaardig, aldus spre ker, dat in de landbouw het vrijwel alleen het K.N.L.C. is, daarnaast hoogstens gesteund door enige mid denstandsgroeperingen, waarvan een actief verzet uitgaat tegen de inge wikkeldheid van de huidige sociale verzekeringsadministratie. De vak verenigingsleiders vrezen dat vereen voudiging nadelen voor de werkne mers zou kunnen meebrengen. Spre ker noemde vrees echter een slechte raadgeefster. Wat ook in dit verband veeleer is opgevallen, is dat de vak verenigingen er niet in geslaagd zijn de arbeiders bij te brengen, dat de sociale verzekeringspenningen in de toekomst voor hun en hun gezin meer waard zijn. dan een uitbeta ling nu. Dit jaar is speciaal bij het dijks- werk gebleken, dat men een dubbel tje in de hand hoger waardeert, dan guldens tegen de tijd dat men niet meer werken kan. En dit niet alleen in de landbouw, maar evenzeer in de industrie. Ir. Geuze stelde uitdruk kelijk vast geen aanval op de sociale voorzieningen te doen, maar op het systeem en de daaruit z.i. voort vloeiende schadelijke gevolgen zowel voor werkgever als werknemer. „Wij hebben de mens en de burger in de boer en de arbeider op het oog". (Vervolg op pag. 4.) Vier gezinnen dakloos door brand Voor de tweede maal in betrekke lijk korte tijd weigerde Zaterdagavond de Ammerstolse brandspuit, nadat hij ongeveer een kwartier water had ge geven Ten gevolge hiervan brandden vier huizen uit, waardoor de veertien bewoners dakloos werden. Door tot nu toe onbekende oorzaak (gedacht wordt evenwel aan schoor steenbrand) ontstond brand in een woning aan de Achterweg, bewoond door de familie Kok. Spoedig daarop vatte ook een belendend huis vlam en dooj het uitvallen van de brand spuit tijdens de blussing ontstond ook brand in twee andere huizen. De brandweren van Bergambacht, Ber- kenwoude en Schoonhoven werden ter assistentie geroepen. De hulp mocht evenwel niet meer baten. De vier ge zinnen zijn dakloos geworden. Een van de bewoners liep verwon dingen op en is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. Belgische had douane bij de neus (Van onze correspondent) Een Belgisch madammeke heeft Zondagmiddag de Ned. kommiezen en de Kon. Marechaussee te Putte bij de neus genomen. Men kon direct aan haar zien, dat ze niet brandschoon was. Een marechaussee hield haar aan en vroeg haar even mèe naar binnen te gaan voor de contröle. „Mag ik even naar het toilet?" vroeg ze beleefd. Dit werd toegestaan en ze ver dween in de w.c. van de kommiezen. Ze kwam terug, werd gecontro leerd en had niets bij zich, wat ze niet mocht vervoeren. Maar een goed uurtje daarna bleek het toilet totaal verstopt en moest de aannemer A. v. P. uit Putte ko men om de afvoerbuis open te ma ken. Er kwam menig pakje roomboter uit en men behoefde niet te vragen, hoe die er in waren gekomen. Alleen zit de aannemer met de fiuzzle, wie zijn rekening moet beta- en. Het toilet is van het douanekan toor (Dept. van Financiën) en de marechaussee (Dept. van Oorlog) had het vrouwtje er naar verwezen. DE VERWACHT: IETS ZACHTER Veranderlijke bewolking met hier n daar wat lichte regen. Ovenve- ZON EN 3L4AN. 16 December. Zon op 8.43 Maan op 1-3.21 onder 16.29 onder 3.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1