ZWHSAL Reeks van conferenties werd Zaterdag gehouden te Parijs De verdwenen beeldjes ms baan voori KAPPIS EN DE TRIL-MAGNEET WIJKGEBOUW GROENE KRUIS TE RILLAND-BATH HEROPEND KL4M1 uit be AETHER MAANDAG 14 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 DRUKKE DAGEN VOOR ADENAUER Adenauer sprak met Bidault, Foster Dulles en Anthony Eden Zaterdagavond confereerden de Franse minister Bidault en de Westduit- se bondskanselier Adenauer over het Saarvraagstuk. Er werden geen be langrijke vorderingen gemaakt. Zondag sprak dr. Adenauer met de Britse minister van buitenlandse zaken Eden en met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles. Belialve over de conferentie van vier te Berlijn hebben zij van gedach ten gewisseld over de Bermuda-conferentie, over het Saargebied en de be krachtiging van het E.V.G.-verdrag. Het gesprek met Eden duurde 50 mi nuten en het gesprek met Foster Dulles 75 minuten. Het Russische partijblad „Prawda" heeft Zaterdag laten doorscheme ren, dat het Kremlin mogelijk 4 Januari zal afkeuren als begindatum van de conferentie der Grote Vier en een latere dag zal voorstellen, teneinde „billijk" te zijn tegenover Frankrijk, dat in die tijd slechts een waarne mende regering zal hebben. Onmiddellijk na de presidentsverkiezing in Frankrijk op 17 December treedt de huidige regering af en pas na 17 Januari zal een nieuwe worden gevormd. Te Parijs zijn Zaterdag bijeenge weest het ministercomité uit de Raad van Europa en de gemengde com missie van die raad. De gemengde commissie bestaat uit zes ministers en zes leden van de raadgevende ver gadering. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zee land, sprak over de voorbereiding van het ontwerp-grondwet voor de Euro pese Politieke Gemeenschap. Hij gaf aan over welke punten de zes landen reeds overeenstemming hebben be reikt en welke problemen de volgen de drie maanden nog door de Parijse studiecommissie onder leiding van jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer opgelost moeten wor den. De Franse oud-minister van volks gezondheid Pierre Schneiter werd be noemd tot adviseur voor het overbe- volkings- en emigratie-vraagstuk. Dit is ae post, die enkele leden van de Raad van Europa enige maanden ge leden aan Prins Bemhard of aan dr. Albert Schweitzer hadden willen aan bieden. Het ministercomité sprak zijn vol doening uit over de hervatting van de Saarbesprekïng tussen Frankrijk en Duitsland. Goedgekeurd werd een aanbeve ling aan de ministers, waarbij men zich uitsprak voor een viermogend- De koningin van Groot-Brittannië en haar gemaal, de hertog van Edin burgh gefotografeerd, staande in de grote ingang van Buckingham Pala ce te Londen. De koningin draagt een gele tullen avondjapon, geborduurd met mimosatakjes en bezet met gou den lovertjes. Z\j draagt de ster, en het blauwe lintbehorend bij de Órde van de Kousenband. Het diamanten collier is een huwelijksgeschenk van de Nizam van Hyderabadevenals de tiara, die zij ten geschenke kreeg van koningin Mary. De broche, de arm band, dc oorversieringen en het pla tina polshorloge zijn ook gezet met diamanten. De hertog van Edinburgh draagt het uniform van admiraal van de vloot; sinds de hertog zijn vlieg brevet heeft gehaald, heeft hij het vlieginsigne op zijn mouw. hedenconferentie over de kwesties Duitsland en Oostenrijk en voor een collectief veiligheidsverdrag tussen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Engeland en het voorgestelde Euro pese bovennationale gezagsorgaan. Men achtte zo'n verdrag een geschik te garantie aan de Sovjet-Unie. Zaterdag is de „Interim-commis sie" van de Raad van Europa bijeen geweest om plannen voor een boven nationaal politiek gezagsorgaan voor de zes landen van de kolen- en staal gemeenschap, nader uit te werken. Opera uit Milaan naar Holland-Festival Het Italiaanse operagezelschap „Scala di Milano" zal tijdens het van 15 Juni tot 15 Juli te houden Holland Festival in Amsterdam en Den Haag opvoeringen geven van „Le Ceneren- tola" van Rossini. De muzikale be geleiding zal worden verzorgd door het Residentieorkest, onder "directie van Carlo Mario Giulini. Voor het Holland Festival staan voorts orkestconcerten op het (voor lopige) programma, welke verzorgd zullen worden door het Concertge bouworkest, het Residentieorkest, de B.B.C. Symphony Orchestra, het Rot terdams Philharmonisch Orkest, het Radio Philharmonisch Orkest en het Stuttgarter Kammer Orchester. S6 si FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTWORTH 80 Hij liet haar niet uitspreken, schoof zyn stoel achteruit en stond op. „Kom, laten we eens zien wat er van te maken is," zei hij. Enige ogenblikken later tuurde Mayhew, na de voordeur van Melling House te hebben geopend, nieuwsgie rig naar buiten, maar het was een donkere middag en hij kon niet onder scheiden wie in de auto zat. De hoofd commissaris, die was uitgestapt, ziende, vroeg de oude getrouwe zich af, waarom die autoriteit nu alwéér hier kwam. Ja, 't was een ellendige geschiedenis, als je bij elke bel een schrik op het lijf kreeg! „Wat blieft u, meneer?" vroeg hij ongerust, doch het antwoord klonk nogal kalmerend. „Het spijt me, dat ik u weer moet lastig vallen, maar ik zou graag nog even naar de studeer kamer gaan. Er is daar toch niets veranderd?" „Neen meneer. Hoofdinspecteur Drake heeft me wel gezegd, dat' ze er klaar waren en wij in die kamer te recht konden, maar ik wilde liever tot morgenochtend wachten." „Nu, ik zal er niet lang blijven. O, ja, ik heb een dame in de auto en ben bang, dat ze het daar koud zal krij gen. Ik zal haar even vragen, of ze ook wil binnenkomen." Na aldus het pad voor juffrouw Sil ver te hebben geëffend, liep March weer naar de auto en Mayhew kon hem horen zeggen: „Het is hier erg koud; misschien wilt u liever zo lang naar binnen gaan. 't Zal niet langer duren dan strikt noodzakelijk." Toen de aangesprokene te voor schijn kwam, herkende Mayhew haar dadelijk als de oud-gouvemante of onderwijzeres, die bij mevrouw Voy- eey logeerde. Juffrouw Crook had be weerd, dat ze een soort detective was en misschien vond ze het interessant, de kamer van de moord te zien. maar hoe dan ook, het ging hem niet aan. Hij, Mayhew, had genoeg aan zijn ei gen beslommeringen. Nu, in elk geval liep ze met de hoofdcommissaris mee. Mayhew bracht hen in de studeer kamer. draaide de lichten op en trok de gordijnen dicht. Daarop ging hij de hall door er via een deur naar het vertrek, waar zijn vrouw bij een nog niet afgewassen theeservies haar be traand gezicht zat af te drogen. Eerst toen hij goed en wel verdwe nen was, nam March opnieuw het woord. „Nu hier is het dan. Zegt u maar wat u er uit opmaakt. De vlek op de schrijftafel geeft aan, waar hij voor-, over viel en zal niet gemakkelijk zijn uit te wissen. De haard zat propvol verbrand papier. Drake heeft het weg gehaald en meteen nagekeken, maar er was nie's -^eer van te lezen. Als het bewuste memorandum erbij was, kunnen we het wel afschrijven." ..Neen," zei juffrouw Silver hoofd schuddend, „ik kan me niet voorstel len, dat de moordenaar het risico zou hebben genomen, om dat stuk hier te gaan verbranden. De as was afkom stig van indertijd door juffrouw Cray geschreven brieven." March vertrok geen spier van zijn gezicht, toen hij antwoordde: ,,U hebt waarschijnlijk gelijk. Ze hebben haar vingerafdrukken volledig op de schoorsteenmantel gevonden, maar nergens anders. Als Carr er later ook was. heeft hij toch ook geen afdruk ken achter gelaten en die van me vrouw Mayhew waren op de deur knop in de hall. Daar heeft ze staan luisteren, 't Handvat van de pook is schoongeveegd en ook de buitenrand en de knop van de tuindeur. Op de binnenknop troffen ze vingerafdruk ken van Lessiter aan." „Ja... hij had de deur voor juffrouw Cray geopend." (Wordt vervolgd). Waterkering Bruinisse (tlot van pagina l.i i. We moeten nu maar afwach- Het is niet alleen een kwestie, die Bruinisse of de provincie Zeeland aangaat, maar die op een uitermate hoog niveau moet worden behandeld. Bruinisse ligt immers aan één van de beroemde zee-armen, die de Delta commissie wil afsluiten. „En daar om geloof is", zegt de burgemeester, „dat deze haven-plannen zullen wor den opgehangen aan de Delta-com missie. Maar toch zal er een beslis sing genomen moeten worden, want we kunnen niet eenwig met de nood- bekisting blijven zitten". Waarschijnlijk zal het in de „Del ta-toekomst" wel niet zo worden, dat de gemeente van bur gemeester Mi- chaelis „droog" zal komen te vallen, want „Bru" ligt aan de scheep vaartroute van Rotterdam naar Ant werpen, tenzij er een Moerdijkka naal komt. Afgezien van dit kanaal echter, is een haven wel verantwoord, zij het dan dat de vissershaven aan betekenis zal inboeten. Nu is he na tuurlijk mogelijk, dat de Delta-com missie zal zeggen: „Zie maar, dat je het met de waterkering redt totdat de zee-armen dicht zijn", doch men mag aannemen, dat een dergelijke oplossing, die tenslotte géén oplos sing is, door de betrokken instanties niet zal worden aanvaard. Bovendien is het bewuste plan door ir. Drok op gesteld in nauwe samenwerking met de Rijkswaterstaat, zodat deze dienst volkomen op de hoogte is van de noodzakelijkheid er van. De hoogte van de beschermende dijk is door het waterschap Brui nisse vastgesteld op 7.10 m.-f-N.A.P. en de hoogte van de havendijk op 6 meter -fN.A.P. Als deze dijken er komen, zal men in Bruinisse weer rustig kunnen slapen. En de bekis ting Dij „het Veerhuis" zal dan ver dwijnen, tot grote opluchting van Ju- melet! WEINIG REDEN KLAGEN Overigens is er, behalve deze nood- waterkering aan de haven, in Brui nisse maar weinig meer van de ramp te merken. „We zijn nog altijd een evacuatie-gemeente zegt de burge meester, „er wonen hier nog tiental len inwoners uit de getroffen dor pen. Maar aan de andere kant heb ben we weinig reden tot klagen. Het is een goed mosseljaar geweest en ook de middenstand heeft tengevolge van de grotere bevolking niet slecht geboerd. De winkelweek, die onlangs werd gehouden, heeft de middenstand aan totaal-omzet opgeleverd 116.000. Dat is voor een gemeente als Bruinisse niet mis „Als alles meewerkt en we hebben de wind mee, zijn we er in vijf zes jaar bovenop" meent de heer Mi- chaelis. En met dat „bovenop" be doelt hij, dat dan het rioleringsplan gereed is, de rioolwaterzuivering" ge reed, de herbouw (er zijn hier nog 70 herbouwplichten te vervullen) achter de rug, de drinkwatervoor ziening in ordekortom, dat zo'n echt burgemeesters-verlanglijstje is vervuld. Maar één ding is zeker: als er eens iets niet zou lukken, dan ligt het niet aan deze jonge, energieke bur gervader, die op allerlei manieren zich inzet voor zyn gemeente. En die dat met hart en ziel doet, want. zo zegt hy „Bru is een allerprettigste gemeente ^et 6. I wW^eu*"'« Beteugeling „examenwellust" In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer komt de regering terug op de fiscale voorzieningen in verband met de huurverhoging. Ver wezen wordt naar de behandeling van de motie-Romme. De gebreken van deze vorm van belastingverlichting, aldus de rege ring zijn talrijk. De regering wijst op de onverenigbaarheid van ae vrij stelling mét het karakter van de ver eveningsheffing. Voorts op de on deugdelijkheid van deze poging pm de groep van kleine middenstanders, te wier behoeve deze faciliteit zou worden geïntroduceerd, een, gezien in het licht van het te brengen offer, reële verlichting van betekenis te geven. 28. De Maat had bijna de deur bereikt, toen de jong ste bediende nog een vraag op hem afvuurde. „Waar om", vroeg hij, „draagt U stenen in Uw zak?" „Ste- ïen?" herhaalde de Maat. „o ja, wel.... ehdie draag ik bij me als ballast" „Als ballast?!" rien de jongste bediende. „Vanzelf- -prekend", merkte de chef pienter op, „die stenen die nen natuurlijk als ballast!" De Maat haalde verlegen de stenen uit zijn zak. „Ik heb ballast nodig", legde hij uit, „omdat ik mijn ge wicht heb verloren". „Wat heeft hij verloren?!" riep juffrouw Krijte. „Zijn ge wicht!" riep de jongste be diende. „Néé toch," zei juf frouw Krijte. En zij keek naar de Maat, alsof zij een verdere uitleg verwachtte. „Wel, ahum", zei de Maat, „en daarom loop ik dus met stenen". En toen deed hij iets domsIn zijn ver legenheid legde hij de stenen op een bureau èn hij merkte zijn vergissing pas, toen hij als een vlieg tegen het plafond zat. Dit was teveel voor de ze nuwen van juffrouw Krijte, die toch al door de B. en W. van adoptie-gemeente Echteld-Ochten waren aanwezig In tegenwoordigheid van vele genodigden werd het wijkgebouw van het Groene Ivruis te Rilland-Bath heropend. Onder de aanwezigen bevonden zich de meeste leden van het gemeentebestuur van Rilland-Batli, de be stuursleden van het Groene Kruis, alsmede de burgemeester van Echteld- Ochten, de heer J. A. Houtkoper, met zijn echtgenote en de beide wethou ders dier gemeente. Echteld, dat deel uitmaakt van de gemeenten, die Rilland-Bath hebben geadopteerd, heeft aan het Groene Kruis te Rilland-Bath een hoogtezon en een groot aantal verplegingsartikelen geschonken. aanbieding van een exemplaar van het gedenkboek van de watersnood in Oost-Zuid-Beveland aan de burge meester van Echteld-Ochten. De burgemeester van Rilland-Bath de heer J. C. W. Jobse, dankte zijn collega van Echteld-Ochten, diens echtgenote en de wethouders dier ge meente er voor, dat zij de grote reis naar Zeeland hadden ondernomen om deze openingsplechtigheid bij te wo nen. Spreker memoreerde de prachti ge schenking van Echteld-Ochten en wees er op, aat er te meer reden voor dankbaarheid is als men bedenkt, dat Echteld-Ochten als een puinhoop uit de oorlog tevoorschijn is gekomen en dat de zwaar getroffen inwoners niet temin voor Rilland-Bath enige dui zenden bijeen hebben gebracht. Spreker hoopte, dat men dat in Ril land-Bath nimmer zal vergeten. Voorts zeide hij, dat het gemeentebe stuur van Rilland-Bath niet minder verheugd is dan het bestuur van het Groene Kruis nu wederom een der sporen van de watersnood is uitge wist en een wijklokaal in gebruik kan worden genomen dat beter en fraaier is dan het voor de ramp was. Burgemeester Houtkoper zeide met zeer veel genoegen naar Rilland te zijn gekomen. Spreker was er na de watersnood niet meer geweest. Het is hem byzonder opgevallen, hoeveel er in Rilland-Bath sedertdien is opge knapt en verbeterd en hoe weinig er maar meer aan de watersnood herin nert. De inwoners van zyn gemeente hebben met vreugde aan deze schen king bijgedragen. Nadat dr. Nanninga de sprekers had bedankt, werden de genodigden in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. De voorzitter van het Groene Kruis te Rilland-Bath, dr. K. J. Nanninga, verwelkomde in zijn openingswoord de vele gasten en sprak er in het bij zonder zijn waardering over uit, dat burgemeester Houtkoper en zijn ge meentebestuur aan de uitnodiging ge volg hadden gegeven. Spreker gaf ui ting aan zijn grote voldoening, dat het Groene Kruis te Rilland-Bath de gevolgen van de watersnood te boven is gekomen en dat dit vernieuwde en verfraaide wijkgebouw weder in ge bruik kon worden genomen. Hij dank te het gemeentebestuur van Rilland- Bath voor de ondervonden steun en belangstelling. Vooral gewaagde hij van de prachtige schenking, die het Groene Kruis van de gemeente Ech teld-Ochten heeft ontvangen en waar aan het is te danken, dat het wijkge bouw thans over goede inventaris be schikt. Spreker besloot zrjn rede met de vreemde voorvallen hadden geleden, Met een gil sprong zij over een bureau en rende het kantoortje uit. De chef probeerde nog even een houding aan le nemen, alsof hij dit alles verwacht ;en begrepen had, maar toen hij de jongste bediende achter juf frouw Krijte zag wegvluchten, vond hij het toch beter om ook maar het hazenpad te kiezen. Ruwe,geschaafde huidLVv §p gcnééstl DINSDAG 15 DECEMBER. 748 kC/S. 7.00 KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nws- en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 1130 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-ork. en solist. (12.3012.33 Land en tuinb. meded.). 12.55 „Kamers op het zuiden". 13.00 Nws.. en kath. nws. 13,20 Lunchconc. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Gr. 15.30 Een je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: J. van der Walle: Cura cao. Aruba, Bonaire, in woord en klank". 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Uitwisse- lingsprogr. van Eng. en Ned. Mijnwer kersgezelschappen. 22.00 Gram. 20.25 De gewone, man. 20.30 Radio Philhaim. ork. en soliste. (21.1021.25 „Ouders en kin deren" caus.) 22.05 „Ken een haan een ei liggen", 22.20 ClavecimbelrecitaL 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. 7.00 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.50 Voor dc kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital, bas en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Pianospel 13.00 Nws. 13.15 Me ded. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Ameri kaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kleuters 19.05 „Paris vous parle" 19.10 Mil. ork. 19.30 Viool en altviool. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Lichte muz. 21.50 Amus. muz. 2230 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 —24.00 Gram. TELEVISIE NCRV. 20.15—21.45 1. Journ. 2. Weerber.; 3. Do cumentair progr. over kunïsstoffen4. Bil jartdemonstratie: 5. Wedstrijd; 6. Dag sluiting. 15 December Vlis8ingen Terneüzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER CJ.+N.A.P. U.+N.A.P. U.—N.A.P. 8.56 9.21 9.38 8.57 1.53 1.73 1.83 1.13 1.34 21.18 21.44 22.17 22.30 21.36 2.08 1.43 1.60 2.39 3.15 3.11 2.14 1.3 1.57 1.70 1.04 1.31 CJ.—N.A.P. .14.59 1.72 15.32 1.93 2.07 1.42 1.73 16.07 15.45 14.49 Breskens 6 minuten eerder hoog- en laag water ten opzichte van Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5