PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer atoomwapens beschikbaar voor Europese landstrijdkrachten Bruinisse nog niet definitief tegen het water beveiligd BILT KOREA-BESPREKINGEN TE PANM0ENDJ0N AFGEBROKEN HET LANDBOUWSCHAP WORDT WELDRA EEN FEIT VRIEND IN ROOSENDAAL MET REVOLVER NEERGESCHOTEN 196e Jaargang-No. 294 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 Dec. «953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties rmax. 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.ZjC. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwertjgtr 2: Zlenkzee. N Bogcrdstr. C ICO, tclcf 26. NAVO-RAAD TE PARIJS BIJEEN Vijf bataljons Amerikaanse atoom-artillerie Maandag vandaag begint te Parijs de driedaagse bijeenkomst van de Navo-raad, die zowel de militaire, de financiële als de politieke proble men zal behandelen, waarvoor de Navo zich in het komende jaar gesteld zal zien. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Navo, verklaarde Zondag avond te Parys, dat de Europese eenheid in het thans welhaast afgelopen jaar beduidend is gegroeid. De militaire kracht van de Navo is enorm toe genomen, hetgeen echter nog niet betekend, dat de Navo-macht al groot genoeg is om een eventuele Russische invasie van Europa te verhinderen. Tijdens de driedaagse vergadering van de Navoraad zal speciaal aan dacht worden geschonken aan de Sowjetrussische politiek, de Bermuda conferentie en het Duitse vraagstuk. De drie Westerse ministers van buitenlandse zaken, Eden, Foster- Dulles en Bidault, zullen de Navo raad verslag uitbrengen over de be sprekingen op de Bermuda-eilanden. Zij zuilen als him voornaamste con clusie opnieuw naar voren brengen dat het Kremlin nog steeds streeft naar wereldbeheersing, al wekt het de indruk dat de tactiek gewyzxgd is. De ministers zullen in dit verband wijzen op de noodzaak om, terwijl gebruik moet worden gemaakt van elke kans voor overeenstemming tus sen Oost en West, de opbouw der Westerse militaire kracht voort te Hierbij zal het punt ter sprake ko men van een eventuele waarborg voor de Sowjet-Russische veiligheid door het sluiten in de een of andere vorm van een niet-aanvalsverdrag, of door het afleggen ener verklaring door de Westerse mogendheden. De ministers staan voor het feit, dat de Navo thans een toppunt heeft bereikt bij de herbewapening zyner leden. De moeilijkheid voor de komende jaren is het handhaven van hetzelfde bewapeningspeil, met wei nig of geen Amerikaanse hulp. De Navo-landen zyn het er alge- jneen over eens, dat niet moet wor den toegestaan, dat het verbond in 1969 wanneer de leden zich kun nen terugtrekken wordt ontbon den. Doch zij weten nog niet hoe dit zal moeten worden bewerkstelligd. Het specialisten-conflict Naar aanleiding van de moeilijkhe den tussen de landelijke specialisten vereniging, de Nederlandse vereni ging van specialisten en de organisa ties van algemene ziekenfondsen is de minister van Sociale zaken en Volksgezondheid, voornemens een vijftal vooraanstaande personen uit te nodigen op korte termijn een op lossing aan te geven. De militaire Navo-deskundigen zijn er van overtuigd, dat twee factoren van ingrypende invloed zijn op de strategie en de bewapeningsprogram ma's, namelijk: de uitbreiding der Amerikaanse atoom-artillerie op het Europese vaste land van een tot vijf bataljons, die binnenkort zal ge schieden en de vermoedelijk rui mere beschikbaarstelling van atoom wapens voor de landstrijdkrachten. Doch het zijn de ministers, die moe ten bepalen in welke mate het aan wenden van nieuwe wapens de op bouw der Navo-verdedigingsmacht zal beïnvloeden. Fusie van Nederlandse Makelaars Te Amsterdam is op een in liet Carltonhotel gehouden vergadering opgericht de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, die de belangen van de Nederlandse Makelaars zal behartigen. Met de reeds bestaande Amsterdamse Make laarsvereniging heeft de bond een toporgaan gevormd, de Nederlandse Makelaarsfederatie. Op het ogenblik telt deze federatie reeds meer dan 1500 leden. Tijdens de oorlog was er een vak groep van tussenpersonen in onroe- derlanu- Nederlandse Vereniging van Make laars en Tussenpersonen. In de thans opgerichte bond zijn deze beide orga nisaties opnieuw verenigd, zodat voor het eerst in de geschiedenis der ma kelaardij in onroerende goederen er vrijwillig een éénheid tot stand is ge komen. Een hoofdbestuur werd gevormd van 9 leden; voor het Zuiden des lands heeft daarin zitting de heer J. Lous uit Breda. AMERIKANEN ONTSTEMD De Noordelijken traden grof op Arthur Dean, de Amerikaanse gede legeerde bü de besprekingen te Pan- moedjon heeft Zaterdag het overleg met de Noordelijken afgebroken. Zo als men weet warén, de onderhande laars te Panmoendjon bezig een poli tieke conferentie over Korea voor te bereiden. De Noordelijken beschuldigden Za terdag de Verenigde Staten van ver raderlijkheid, die zij betoond zouden hebben toen in heimelijke verstand houding met de Zuidkoreanén in Juni j.l. vele krijsgevangenen werden vrijgelaten. Dean beschuldigde daartegenover de communisten ervan, dat ze nog vele Amerikaanse militairen gevangen houden in werkkampen in China en Mandsjoerije. Hij zei letterlijk: „Gij Twee maanden daarna beginnen P.B.O. De ministerraad is accoord gegaan met een ontwerp algemene maatre gel van bestuur tot het instellen van het landbouwschap. De afkondiging van de instelling wordt door welinge lichte kringen spoedig na de jaar wisseling verwacht. Twee maanden nadien zal dan de eerste publiekrech telijke bedrijfsorganisatie met de werkzaamheden kunnen beginnen. Le instelling van het landbouw schap geschiedt in overeenstemming met het advies van de Sociaal-Econo mische Raad. De organisaties van werkgevers en werknemers, samen werkende in de Stichting voor de Landbouw, conformeren zich met het advies. Zoals men weet, heeft de Stichting voor de Landbouw reeds sinds 1945 naar het vormen ener publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie gestreefd. Na een verzoek en langdurige onder handelingen kwam de S.E.R. in Mei van dit jaar tot een advies betreffen de het landbouwschap, dat echter nog op enige bzwaren in de ministerraad stuitte. In October en November zijn deze bezwaren gaandeweg opgehe ven, zodat nu de weg naar het instel len van het landbouwschap geëffend Verkiezingen Prov. Staten op 21 April 1954 De verkiezingen voor de Provinciale Staten zullen worden gehouden op 21 April 1954. De candidaatstelling zal geschieden op 9 Maart 1954. Café „Het Veerlmis" te Bruinisse ach ter de noodbekisting. (Foto P.Z.C.) loog, toen gij beweerde 6 September alle gevangenen te hebben vrijgela ten". Zondagochtend verklaarde Dean te Seoel, dat de communisten nooit een Koreaanse vredesconferentie hebben gewild. Het is duidelijk) dat de com munisten met een politieke conferen tie tot het voorjaar willen wachten.. „Als zij voortzetting der onderhan delingen willen, moeten zij ons dat maar laten weten" zei Dean. Een definitief besluit zal genomen moeten worden, wanneer de commu nisten aan het einde van de week (19 December) niet de eerste stappen hebben gedaan voor bet hervatten van de onderhandelingen. Het was duidelijk, aldus Dean, dat in de bijeenkomst van Zaterdag j.L de Noordelijken de verbondenen door grof optreden wilden dwingen de on derhandelingen af te breken. Dean was van mening, dat de krijgsgevangenen, die niet naar huis willen terugkeren, op 22 Januari a.s. hun burgerlijke status moeten terug krijgen ongeacht of er een politieke conferentie is of niet. Op 22 Februari moet de neutrale repatriëringscommissie worden ont bonden. Radio Pjongjang beschuldigde Zondag Dean van „tyranniek" optre den- Hij zou een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk willen verhinderen. Burgemeester mr. B. Kolff (links) van Vlissingen, stelde Zaterdag de nieuwe brug in de President Roose- veltlaan in 'gebruik door een lint door te knippen. Geen band lussen Staat en N.V. Holland Nautic De ministers van Financiën. Eco nomische Zaken en Sociale Zaken en Volksgezondheid merken, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst inzake de financiële posi tie van de N.V. Holland Nautic te Haarlem op. dat geen rechtstreekse verhouding bestaat tussen de Staat en dit bedrijf. De Staat kan slechts in zoverre be trokken worden geacht, dat hij. zoals bekend deelneming bezit in het kapi taal van de Herstelbank. die ten dele in de behoefte aan geldmiddelen van de NV Holland Nautic heeft voor zien. Op een desbetreffende vraag van de heei Nederhorst antwoorden de ministers, dat ae Herstelbank aan de N.V Holland Nautic een crediet ten bedrage van ongeveer 2 millioen heeft verstrekt, onder zekerheid van eerste hypotheek. Ten aanzien van een vraag betref fende de betekenis van het behoud van de N.V. Holland Nautic voor de werkgelegenheid antwoorden de mi nisters. dat, hoewel het behoud van de N.V Holland Nautic ongetwijfeld van betekenis is voor de werkgele genheid, moet worden vastgesteld, dat ten deze nagenoeg geen moeilijkheden zouden zijn te vrezen- Het tekort aan arbeidskrachten is in deze tak van nij verheid nog zeer groot. Jongefie stak olotseling de weg over Een dode, vier gewonden Op de Apeldoornse straat te Voort huizen is Zondagochtend een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij een vierja rig jongetje werd gedood en vier per sonen werden gewond. Het kind, Jantje van de L. stond met vier andere kinderen aan de kant van de weg óp het verkeer te wach ten. Plotseling stak hij over, werd toen gegrepen door een auto en onge veer vijftig meter meegesleurd. Het jongetje werd op slag gedood. De au to raakte eerst twee bomen en sloeg daarna aan de andere zijde van de weg' over de kop. De vier inzittenden mevr. J. van deh B. en de heren A. J. T., J. G. V. en D. J., allen uit Am sterdam, werden gewond. Zij zijn in 'een ziekenhuis opgenomen. Mevr. v. d. B. was er het minst erg aan toe. De anderen kregen een hersenschudding en verscheidene vleeswonden. Spisak wint compositie wedstrijd te Brussel Matthijs Vermeulen en Luctor Ponse bekroond In aanwezigheid van Koningin moeder Elisabeth van België is het jaarlijks muziekconcours, dat haar naam draagt en ditmaal gewijd was aan de compositie, te Brussel beslo ten. De eerste prijs van 150.000 francs is toegekend aan de Poolse, thans te Parijs woonachtige componist Michel Spisak. Twee Nederlandse componis ten zijn bekroond, namelijk Matthijs Vermeulen met de vijfde en Luctor Ponse met de tiende prijs. De prijzen voor Matthijs Vermeulen en Luctor Ponse bedragen resp. 50.000 en 20.000 francs. IN OVERSPANNEN TOESTAND Lid van Reserve Grens bewaking gearresteerd (Van onze correspondent-) In Roosendaal heeft zich Zaterdag avond een drama afgespeeld, dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. Ver moedelijk in overspannen toestanden ook onder invloed van alcocholica heeft de 23-jarige G. H. lid van de Reserve Grensbewaking, zijn vriend H., in dienst te Apeldoorn bij de Kon Marechaussee, met een revolver neer geschoten. Het slachtoffer werd in de schouder getroffen en verloor veel bloed. Men tast over de juiste oorzaak in twijfel, want de beide jongemannen warén vrienden en er was niets tus sen hen voorgevallen. Zaterdagmid dag kwam bij de landbouwer H. van G., wonende aan de Oude Rucphen- sebaan te Roosendaal, de 23-jarige G. H. al schietende het erf opgestormd Hij kwam de boerderij binnen, waar New Yorkse krant woog twee kilogram! Vijf New Yorkse bladen hebben het nieuws over de periode van 29 No vember tot S December, toen zy als gevolg van de staking van cliché makers niet konden verschijnen, als nog in hun Zondagsedities afgedrukt. De editie van de „New York Times", de dikste van allemaal, woog ruim twee kilo. Veel New Yorkers, die anders een paar straten ver lopen om hun Zon dagsblad aan een kiosk te kopen, na men Zondag de auto mee. De reactie van het publiek varieerde van opge togen commentaren,- tot klachten van uitgeputte krantenverkopers die pijn in de armen en de rag hadden. NOODBEKISTING ROND CAFÉ Nieuwe ringdijk zal de oplossing brengen BIJ DE VISSERSHAVEN van Bruinisse staat sinds enige tijd na de ramp café „Het Veerhuis" van Kees Jumelet verscholen achter een zware bekis ting. Rond het café is namelijk een solide waterkerende wal gebouwd, als of „Het Veerhuis" een kasteel was uit de dagen van de Hoekse en Kabel jauwse twisten, haastig in staat van verdediging gebracht tegen aanstor mende, vijandelijke boogschutters. Maar kasteelheer Jumelet blijkt achter de tapkast van de schemer-duistere gelagkamer niet erg over de hechte barricade rond zijn vesting te spreken. „Ik heb flinke schade in m'n klan dizie" zegt hij somber. „Gisteravond ging er een meneer weg, struikelde over de bovenste tree van het trapje langs de belasting en gleed holderde bolder naar beneden..." En de toepassing van dit droeve verhaal voegt Ju melet er in één adem aan toe: „Die gaat ïn het vervolg zijn borreltje ergens gelijkvloers drinken Neen, Kees Jumelet is niet erg content over de waterkering, „maar dat helpt je niks. Ik heb het gemeen tehuis platgelopen, ik heb Horeca en de Kanier van Koophandel ge schreven, en het ding staat er nog. En wie weet hoelang?" Ja, hoelang? Dat is moeilijk te zeggen, want de bekisting rond dit cafe vormt een onderdeel van de noodvoorziening, die hier sinds de ramp moest wórden gemaakt. Pas wanneer deze noodvoox-ziening ver vangen kan worden door een defini tieve beveiliging, kan ook de bekis ting verdwijnen. En wanneer dat het geval zal zijn, tjadat is af hankelijk van zoveel factoren, dat het onmogelijk is een tijdstip te noemen. Ook burgemeester Michaelis kan dat niet, al zou hij het maar wat graag willen. Da,t zou immers tevens bete kenen, dat er een beslissing zou zijn genomen over de nieuwe havenplan- nen van zijn gemeente, want water kering en havenplannen gaan hier hand in hand. ONVOLDOENDE Bij de ramp bleek dat de bebou wing aan de haven met de gebrui- lijke coupures een onvoldoende wa terkering vormden, zodat het water onder en door de bebouwing het dorp binnenstroomde. Nadat een nood voorziening was aangelegd, werden de verschillende mogelijkheden be studeerd om tot een grotere veilig heid te komen: algehele opruiming van de bebouwing om daarvoor in de plaats een betonmuur op te rich ten; afsluiting van de haven en aan leg van een nieuwe in de Stoofpol- der; of aanleg van een beveiligings- dijk op de plaats, waar thans het Westelijk deel van de haven is. Het daardoor ontstane verlies aan haven- ruimte zou worden opgevangen door het verleggen van de Noordelijke havendam. Na ampele overwegingen koos v.3 gemeenteraad de laatste oplos sing, waarvoor ir. K. Drok uit deze plannen worden uitgevoerd een beveiligingsx-ingdijk wor den gelegd, terwijl het overbly- vende havengedeelte wordt inge richt voor de grotere scheep vaart. Ten Noorden van dit ge deelte wordt dan de vissershaven gelegd door verlegging van de havendam. Daar in verband met de sterke aan slibbing een doorspoelinrichting nood zakelijk is, wordt voor dit deel een inrichting gemaakt door de ruimte tussen de palen van de steiger tus sen vissers- en scheepvaartuigen te benutten voor een reservoir. Door middel van schuiven kan het water uit dit reservoir bij laag tij in de bei de havens spuien.. Ziedaar in korte trekken het pro- jectt waarmede de veiligheid van Bruinisse is gemoeid. Het is een goed en degelijk plan, waarmede de ge meente ingenomen kan zijn, maar... „het kost een kleine twee millioen zegt de burgemeester peinzend „Hoe moet daaxwoor het geld worden gevonden? Het ontwerp ligt op dit ogenblik bij alle mensen en instan ties, die er maar mee te maken heb- (Vervolg op pag. 5.) de boerin aan het werk was en een der zoons aan tafel zat te eten. On der bedreiging met zijn revolver eis te hij geld. De vrouw, die de jonge man goed kende wist eerst niet hoe ze het had. Maar laar H. zo vreemd deed, beduid de ze haar zoon geld uit de kast te halen Eerst vroeg hij om tien gulden maar omdat het nog lang duurde eer de zoon met geld terugkeerde, was hij ook met een gulden tevreden. Ten slotte gaf men hem een rijksdaalder, waarna hij weer verdween Op het erf trol hij de landbouwer aan en een zoon. die met een schop aan het werk was. H. ging in het wilde weg aan het schieten maar gelukkig konden de aangevallenen zich achter een muur terug trekken Op het horen van de schoten snelde de zoon, die aanvanke lijk binnenzat, zijn vader te hulp. H. zag dit en trof hem met een revolverschot in de schouder. Het slachtoffer zakte ineen en verloor vrij veel bloed. Snel werd een dokter gewaarschuwd en nadat het slachtof fer voorlopig was verbonden, werd hij naai het ziekenhuis overgebracht. Inmiddels was ook de Marechaussee gewaarschuwd, maar toen men op de plek des onheils kwam. bleek H. te zijn gevlucht. De marechaussee, de politie van Roosendaal en omliggende plaatsen hebben toen naar H. gezocht en het resultaat was. dat hij in Zegge ko*- worden aangehouden Hij bleek totaal overstuur. Hij was Zaterdag al in vreemde toestand chuis gekomen, blijkbaar onder de invloed, terwijl zijn kleren gescheurd en bevuild wa ren. De Roosendaalse politie heeft de man opgesloten. Met kanker ingespoten konijnen gestolen Opschudding in Den Helder Grote opschudding is verwekt door een diefstal van zes met kankerse- i*um ingespoten konijnen van de arts röntgenoloog dr. C. J. v. M., wonen de Middenweg 101, hoek Timorlaan te Den Helder. De politie van den Helder zoekt met grote voortvarend heid naar de daders, omdat deze proefkonijnen gevaar voor de volks gezondheid kunnen opleveren. De zes dieren zaten in hokken in de tuin van dr. van M., waaruit zij in de afgelopen nacht zijn ontvreemd. De konijnen werden voor weten schappelijke doeleinden ingespoten met kankerserum en kunnen bij con sumptie gevaar voor de gezondheid opleveren. Dijkwachten in W.-Brabant. Aan de samenstelling van de dijk wachten in het Westen van Brabant wordt gestadig doorgewerkt. Kreeg een regeling dienaangaande in de ge bieden rond Klundert en Zevenbergen reeds haar beslag, thans zjjn de za ken voor de contreien van Fijnaart, Willemstad en Dinteloord, alsmede voor Halsteren en Nieuw Vossemeer gereed gemaakt. DE VERWACHT: WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking en droog. Matige en nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 15 December. Zon op 8.42 Maan op 13.01 onder 16.29 onder 2.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1