Zoeloes dansen hun oeroude dansen De 200.000ste emigrant sedert 1945 verlaat straks Nederland ZATERDAG 12 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT was, verschenen aan de horizon in ait ongekend mocie dal de mannen, zwaaiend met assegaaien en schilden, gehuld in dierenhuiden, getooid met pluimen. Od het rhythme van de zang der vrouwen en kinderen naderden zij, stampend en dansend, indrukwekkend en mooi. Om hen heen dansten de be- zweersters der boze geesten, de hek- sendokters, oudere vrouwen in van de kledij der anderen afwijkende ge waden. Nauwelijks hadden de mannen de vrouwen bereikt, of de vrouwen vorm den op hun beurt een dansgroep, waarbij zelfs de kleinsten niet afzijdig bleven. Ten aanschouwe der mannen dansten zij in een wilder en wilder wordend tempo, totdat hoge stofwol ken opwaaiden en men nauwelijks nog iets onderscheiden kon. Zoiets is een buitenkansje. In de grote steden voeren de mannen, die er in de fabrieken werken iedere Zon dagochtend voor de toeristen hun stamdansen uit. Maar dan ontbreken de vrouwer en kinderen en wat men te zien krijgt is nauwelijks meer dan een surrogaat. In de reservaten ziet men als men geluk heeft de echte Zoeloe- dansen en zij bieden één van de op windendste en onvergetelijkste schouw, [.elen, welke Zuid Afrika kan opleveren. De foto's werden genomen tijdens dit dansfeest in de Valley of the Thou sand Hills. Het Wereldgebeuren Wet tot regeling arbeidstijd in de landbouw OPWINDENDST SCHOUWSPEL IN ZUID-AFRIKA De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, zet er vaart achter- Hij wil de Rijksbegroting voor Kerstmis behandeld hebben en liet de ver gadering Vrijdagmiddag de dag waarop men gewoonlijk wat vroeger naar huls gaat van één uur tot bij half zeven voortduren, ofschoon de leden al drie lange middag- en avondbyeenkomsten in successie achter de rug hadden Minister Süurhoff van sociale zaken en volksgezondheid heeft zijn beleid verdedigd, nadat de heren Van Lienden (P.v.d.A.), Fokkema (A.R.), Ze- gering Hadders (V.V.D.), Mol (K.V.P.), Maenen (K.V.P.) en mevrouw Lïps- Odinot (C.P.N.) over de afdeling volksgezondheid hadden gesproken. Voor een nieuwe ziekenfondswet achtte de bewindsman de tijd helaas nog niet rijp; niet omdat hij niet van de noodzakelijkheid er van doordron gen was, maar omdat de bestudering van de er verband mede houdende vraagstukken een aantal nieuwe pro blemen heeft opgeworpen. Wat de de finitieve ouderdomsvoorziening be treft heeft hij niet in het lange uit blijven van het advies van de Sociaal Economische Raad berust Eventueel zal hij de zaak zelf ter hand nemen. Zijn politiek van de aanvullende werkgelegenheid achtte de minister geslaagd, doch hij voe'gde er bij, dat hij de wind in de zeilen had. Aan cul tuur-technische en aan civiel-tech- nische werken is nog heel wat in voorraad. Wat de eerste groep betreft is bij de D.U.W. globaal een voorraad van f 250.000.000. overeenkomende met 3 000.000 manweken aan voorbe reidende werken. Aan civiel-techni- sche werken is voor f 100.000.000 in uitvoering en voor f 100.000.000 in voorbereiding. Het probleem van de ouder wor dende arbeider kan zonder de mede werking van het bedrijfsleven niet op gelost worden, aldus de heer Suurhoff, die dienaangaande de adviezen van de Rijksarbeidsbureaux afwacht. De be windsman zal niet schromen Rijks werkplaatsen te sluiten, als daarvoor geen of een onvoldoende belangstel ling bestaat. Hij was niet bereid om ter vermindering van de spanningen in het bouwbedrijf hogere lonen toe te staan en wat de D.UW. aangaat, zeide hij, dat tegenwoordig ten on rechte de in uitvoering zijnde werken als een schrikbeeld worden afgeschil derd. De lonen zijn goed en de wer ken zijn economisch verantwoord. Er is wel een gedwongen deelneming aan de arbeid, maar iedere werkloze moet nu eenmaal een hem passend werk aanvaarden. De lijsten met in aan merking komenden gaan nu naar een uitvoerend lichaam, dat de werklozen selecteert. Het humanisme Uitvoerig zette de minister uiteen, dat hij de godsdienstige en de huma nistische verzorging van de D.UW.- arbeiders niet op één lijn stelt- Hij zou er zelfs geen bezwaar tegen heb ben om op de begroting twee posten op te nemen; één voor de godsdien stige verzorging en één voor de hu manistische. De humanistische verzor ging achtte hij geheel verantwoord Daartoe wenden zich namelijk talrij ke buitenkerkelijken, wanneer zij daaraan behoefte hebben, ook al zijn zij geen aanhangers van het huma nisme. Onjuist noemde de bewinds man het, de kosten voor de humanis tische verzorging recht evenredig te bepalen aan de omvang van de hu manistische activiteit Vanwege de watersnood is een tweede humanisti sche kracht aangetrokken De minister wilde deze blijvend aan de D.U.W - kampen verbinden. Hij deelde mee. dat ook een Rooms-Katholiek verzor ger aangetrokken was. Diens benoe ming had hij juist Vrijdagmorgen goedgekeurde De emigratie blijft de eerstvolgende tientallen jaren een levensbelang van het volk Te prefereren zou zijn, het opgangen van het bevolkings-accres door de industrialisatie, doch deze Fotograaf Meneer Muttner. zo maar een Duitse fotograaf en zakenman, heeft een idee gehad, waar hij geld in zag. Hij heeft uit oude film journaals en uit particuliere filmpjes stukken geknipt. Die stukken werden samengeplakt en alles bij elkaar werd dat een boeiend verhaal, waarvan de Westduitse regering erg is geschrok ken. Vrijwel overal in West Duitsland verbood men haastig de vertoning van deze knipfilm, behalve in Ham burg en nog een andere Duitse stad. De film heette „Vijf minuten over twaalf" Zij gaf een beeld van Hitler's activiteit als leider van het Duitse rijk. Marion gravin Dönhoff heeft die film in Hamburg gezien. Ze schreef er over in ,.Die Zeit". Een spookach tige film, zegt ze, je ziet het leven (en sterven) van een generatie in nauwelijks anderhalf uur nog een maal voor je afrollenDe Illusies zijn verdwenen, de voorgewende hel den zijn ontmaskerd, de leugens van een geroutineerde phraseologie zijn ontdektontnuchtering kwam na de ziekelijke extase. Dat is het spookachtige, het pijn lijke, dat nauwelijks te verdragen is in deze film. Marion Dönhoff vindt, dat de film helemaal niet aanspoor tot een terugkeer naar ae natio- naal-socialistlsche levensbeschou wing. Eerder het tegendeel zou waar zijn. Dat is ook het oordeel van de maker Mattner, die in Frankrijk heeft verklaard, dat de rolprent een anti-oorlogsfilm is en dat de regering te Bonn tegen de film is, omdat die oude prentjes recrutering voor een nieuw Duits leger zouden belemme ren. Een „Daily Exprcss"-man die de film zag, zegt dat de vertoning van deze film er zijn bereids enige copiën naar Zwitserland gesmokkeld in de steden van Europa stellig de geestdrift zal bekoelen voor het vormen van een nieuw Duits leger en een nieuwe Duitse luchtmacht. Dat zal wel juist zijn, maar dan blijft toch de vraag in hoeverre voor de defensie van West- Europa een Duits leger nodig is en of dat leger in de nabije toekomst onder Nazi-invloed kan geraken. Over de noodzaak van dat leger wordt druk gedebatteerd; over de Nazi-invloed noort men weinig. Toch is die Nazi-invloed in Duitsland nog altijd merkbaar. Bij de jongste ver kiezingen kregen de Nazi's ongeveer 1,1 procent van de stemmen en dat niettegenstaande de Westduitse rege ring de partijleider Werner Nau- mann een vroegere medewerker van Goebbels had uitgesloten van elke politieke activiteit Die uitsluiting was een gevoelige klap voor de Nazi's, maar zij staakten hun arbeid niet. Na de verkiezingen werd de partij gereorganiseerd. Het actie-centrum werd verplaatst van Neder-Saksen naar Beieren en het Roer-gebied. Daar hoopt men nu brj de komende locale verkiezingen een vinger in de pap te krijgen. Er zijn ook nieuwe leiders aange wezen. Wilhelm Meinberg uit West- phalen (56 jaar), oud-Boerenleider onder Hitier, zit met de luchtmacht- - generaal Alexander Andrae (oud gouverneur van Kreta) en Adolf von Thadden (leider van de jongste ver kiezingscampagne der Nazi's) in het driemanschap, dat de herleving van het Nazi-isme voorbereidt. Als partijleider hebben de heren op het oog Hans Ulrich Rudel. een be kende Duitse vlieger uit de jongste oorlog en schrijver van een boek. dat onder de titel „Niettegenstaande dathet voortgaan op het Nazi pad bepleit. Hij vertoefde in Argentinië, kwam voor de Bondsdagverkiezingennaar Duitsland vliegen, maai Keerde na de de nederlaag weer terug naar de pam pa's van generaal Péron. Rudel bleek een tamelijk agressieve man te zijn, die nogal boos was toen de Nazi's zo weinig stem men kregen en geen enkele Bonds dagzetel verwierven. Von Thadden heeft zijn volgelingen intussen bezwo ren, dat Rudel zal terugkeren zodra de partij steviger op haar benen staat. Belangrijk is dit op het ogenblik nog niet. Het kan echter belangrijk worden, wanneer de oud-Nazi's zou den doordringen in het nieuwe Duit se leger. Het gaat er nu maar om of de West duitse regering dat doordringen kan verhinderen. Niet iedereen is daarvan overtuigd want voor Nazi's is een leger zoiets als spek voor een kat Lange tijd kan zo'n beest geduldig wachten, totdat het z'n noot uitslaat naar dat spek naar dat nieuwe Duitse leger. Er zullen werkelijk wel enige waarborgen tegen deze Nazi's geschapen moeten worden. Niet ten onrechte meent de „Daily Express" dat de geestdrift in de Europese hoofdsteden voor een nieuw Duits leger wel eens heel snel zou kunnen bekoelen! Intussen heeft de Westduitse Bonds regering het verzet tegen de Hitler- film opgegeven. Vrijdag stond ze toe, dat dp film overal vertoond wordt! Werner Naumannster van de Duitse Nasi-soirée's. Verbluffend kunstzinnige natuurvolken. Diep in zijn hart weet iedere blanke in Zuid Afrika, onverschillig oi' Itü er woonachtig is, of liet land slechts als toerist bezoekt, dat de gekleurde bevolking in en om de steden van haar luister is beroofd. Deze Bantoes in de steden werken in de Europese bedrijven, zjj dragen Europese kle ding, hebben Europese gewoonten aangenomen, wonen in dezelfde huizen als de blanken en proberen in allesblank te schijnen. Soms neemt dit streven caricaturale vormen aan. Wie de Bantoes in hun glorie' wil zien, moet de steden verlaten en hen opzoeken in de talrijke reservaten, waar zij hun eigen, kleurige leven leiden in hun dorpen, volgens oeroude tradities. Het is dan, alsof men met een andere mensensoort te doen heeft. Waardigheid, schoonheid, gratie zjjn de kenmerken van de talrijke Bantoenstammen, die over geheel Zuid- Af rika verspreid leven en die uitmunten loor een sterk ontwikkeld schoon heidsgevoel en een grote kunstzinnigheid. Nauwelijks is de zon op, of men ziet in de Bantoedorpen de mannen naar - - buiten komen, gehuld in kleurige dekens en voor hun huizen in de zon gaan zitten, plechtig hun pijp rokend. De vrou ven gaan naar het land en bewerken het. Zij zorgen voor het vee, zij verrichten hun huishoudelijke be zigheden en... zien dan bovendien nog kans om talrijke kunstvoorwerpen te vervaardigen, zo mooi, dat geen terse mens de verleiding kan 1 staan ervan te kopen. Bijzonder is wat deze Bantoevrouwen van len weten te maken. De kralen komen uit de Venetiaanse glasfabrieken en worden al sinds mensenheugenis in enorme hoeveel heden ingevoerd. Volgens schattingen kopen de Zoeloes er voor meer dan 300.000 per jaar van. Wat zij ervan verwaardigen, sieraden, armbanden, beenrin m en hoofdtooi, is zo kleurig en smaakvol, dat men nauwelijks kan geloven, dat deze natuurvolken er de vervaardigers van zijn. Rood, wit en blauw zijn de hoofdkleuren, maar ook groen en geel worden gebruikt. led Meur heeft zijn eigen betekenis, schakering ervan al evenzeer en zo is er nauwelijks een armband, een hoofdsieraad of een halssnoer, dat geen bijzondere eigen geschief heeft... Wie geluk heeft bij een bezoek één dezer reservaten kan ook de faamde Zoeloedansen aanschouwe Wij togen naar de Valley der zend Heuvelen In de omgeving var Durban, waar verscheidene Zoeloe- stammen leven. Er was een vierdaags bruiloftsfeest in volle gang en dus werd er gedanst. Terwijl de vrouwen en kinderen een met tromgeroffel be- i geleid oorverdovend geschreeuw aan- ieven, dat verre van welluidend i Bezoek aan Vallei der Duizend Heuvelen Crisis verwacht over Suez-kanaalkwestie John Foster Dulles, de Amerikaan- se minister van buitenlandse zaken, heeft naar gemeld wordt de Egyp tische ambassadeur te Washington meegedeeld, dat Engeland geen duim breed wil wyken van zyn standpunt in hef geschil over de Suez-kanaal- zöne. President Eisenhower en Dulles waren er op de Bermuda-conferentie niet in geslaagd Churchill tot een concessie te bewegen. Churchill had aangevoerd, dat een stuk of 30 conservatieve Lagerhuisle den al ontevreden waren over de reeds door Engeland gedane concessies en tegen de regering zouden stemmen als er nog meer concessies werden gedaan. Enkele functionarissen van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken hebben de vrees ge uit, dat deze Britse weigering mis schien zal leiden tot een nieuwe cri sis in de betrekkingen tussen het Westen en de Arabische wereld. Conferentie 4 mogendheden 4 Januari te Berlijn Volgens een dagbladbericht heeft de Oostduitse waarnemende premier, Otto Nuschke, Vrijdag te kennen ge geven, dat mogelijk de Sowjet-Unie instemt met het Westelijke voorstel de Viermogendhedenconferentie op 4 Januari te Berlijn te doen aanvangen. Westelijke waarnemers te Berlijn hebben Vrijdag voorspeld, dat Oost- Duitsland een „vertegenwoordiging van geheel Duitsland" Dij de voorge stelde vier-mogendhedenconferentie zal eisen. Staking in Italië Het Italiaans overheidspersoneel heeft Vrijdag een 24-uurstaking ge houden. Het spoorwegverkeer lag stil en ongeveer een kwart van de openbare middelbare scholen was ge sloten. De staking, die was georga niseerd door zowel communistische als nïet-communistische vakvereni gingen, bracht echter niet de gehele overheidsmachine tot stilstand. MINISTER SUURHOFF VERDEDIGT ZIJN BELEID heeft in ons land slechts beperkte mo gelijkheden. Onmogelijk achtte de mi nister het, financiële steun te verle nen aan de godsdienstige en particu liere organisaties in de emigratielan- den, die daar de Nederlandse emi granten opvangen. Het subsidiëren van de reis van geschoolde arbeiders vond de heer Suurhoff verantwoord, omdat men hun emigratie niet mag belemmeren op grond van een inci denteel tekort aan bepaalde arbeiders, dat misschien binnen .één of twee jaar opgeheven kan zijn. Voor de terug keer wordt wel eens steun gegeven, maar dit beperkt men tot een enkel geval. Emigratie mag nooit zijn: een reis met een vooruit betaald retour De ruimere subsidiëring van de emi gratie-centrales „is op één oor na ge vild". Verwacht kan worden, dat zij spoedig een hogere geldelijke bijdrage krijgen, zodat vaD „emigranten-jacht" geen sprake meer behoeft te zijn. In Brazilië zijn met succes enige tien tallen Indische Nederlanders opgeno men. De minister deelde tenslotte mede, dat in het komende half jaar de 200.000ste emigrant sinds de oorlog ons land verlaten zaL Dr. van Rhijn spreekt Ook de staatssecretaris, dr. Van Rhijn heeft een aantal vragen en op merkingen, die de leden tijdens de al gemene beschouwingen over de be groting gemaak' hadden, beantwoord Hij deelde mede, dat wel een wets ontwerp is ingediend tot verbod van arbeid voor 14-jarige meisjes, doch dat deze leeftijdsgrens moeilijk tot 15 jaar kon worden uitgebreid. Dezer da- gen zal een wetsontwerp worden in gediend om de landarbeiders onder de arbeidswet van 1919 te brengen. Dit betekent een regeling van de arbeidstijd in de landbouw. Autobus sloeg over de kop Vele licht gewonden Op een kruispunt te Uretei*p (Gro ningen) is Vrijdag een autobus met 27 arbeiders in botsing gekomen met een personenauto. Verscheidene Inzitten den van de bus liepen, mede als ge- vol? van wegspringende glasscher ven, lichte verwondingen op. Als gevolg van de botsing raakten de achterwielen van de autobus los. De bus sloeg vervolgens enkele ma len over de kop en bleef met de wie len omhoog langs de kant van de weg liggen. Doordat het dak was Iosge- scl teurd, konden de arbeiders zich gemakkelijk uit de ravage bevrijden Zeven hunner moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd om te worden verbonden. De Noorse operazangeres Kinsten Flagstao zal op 12 December haar af scheidsconcert geven in het Nationale Theatei te Oslo, waar zij veertig jaar geleden haar debuut heeft gemaakt. Het afscheidsconcert zal worden uitgezonden voor luisteraars in Noorwegen, Zweden. Denemarken en Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5