PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opbouw van de Navo-defensie is thans vrijwel voltooid BILT Millioenen kilo's haring zijn in Breskens doorgedraaid Kantlijn GELIJKE SOCIALE RECHTEN VOOR EUROPA-BURGERS CHURCHILL OMARMDE LANIEL OP L0NDENS VLIEGVELD 196e Jaargang-No. 293 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kW., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1/-. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 53—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorslstraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerij str. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr. C 160. tclef. 26. KOMEND JAAR MEER DAN 60 MILLIARD DOLLAR De sterkte van de luchtmacht bleef iets ten achter De militaire commissie van de N.A. V.O. meent, dat onvoldoende sterkte van de luchtmacht het voornaamste zwakke punt is in het Europese com mando van de geallieerden, aldus werd Vrijdag te Parijs verklaard door de voorzitter van deze commissie, admiraal E. Qvistgaard. Men is dit jaar 300 vliegtuigen ten achter gebleven op de plannen. Het grootste deel van dit tekort werd veroorzaakt, doordat Frankrijk zijn be loften gedaan toen de ramingen werden opgesteld niet is nagekomen. Frankrijk heeft de commissie medegedeeld, dat dit voornamelijk te wij ten is aan de eisen gesteld door de oorlog in Indo-China en aan de on gunstige economische toestand. „beste jaren" van het bondgenoot schap is geweest en dat de organisatie thans beschikt over 40 legerdivisies en 5000 front-vliegtuigen, gereed om een aanval te weerstaan. Toen hy het gebruik van atoomwa pens te velde ging bespreken, moesten alle aanwezigen beneden de rang van luitenant-generaal de conferentie ver laten. Ongeveer 50 militaire en burger adviseurs bevonden zich in de wan delgangen, terwijl de generaal zijn verhandeling hield over wat door mi litaire personen beschreven werd als „het mogelijk revolutionnaire effect van de atoomoorlog op de traditionele gevechtshandelingen te land". Atoomkanonnen, waarvan er reeds De commissie zag geen tekenen van verslapping in de militaire inspan ning van de Sowjet-Unie. De opbouw van de 'strijdkrachten der satelliet- landen gaat voort, het Sowjet-leger en de Sowjet-luchtmacht worden ge moderniseerd en de zeemacht van de Sowjet-Unie groeit. Qvistgaard zei voorts, dat de opbouw van de N-A.V.O. bijna voltooid is. Het was nu zaak de bestaande strijdkrach ten te vervolmaken. De commissie meent, zo besloot hij. dat de 100 manoeuvres door de N.A. V.O. dit jaar gehouden, het bewijs zijn van de grote verbetering der paraat heid sinds 1952- De geallieerde opperbevelhebber, generaal Grünther heeft Donderdag tegenover de stafchefs van de N.A. V.O. verklaard, dat 1953 een van de In de loop van deze week is in. Luxemburg de zoveelste conferen tie geëindigd van het comité van ministers der Benelux-landen. Tot dusver zijn de resultaten nog al te leurstellend g'eweest, maar deze keer zijn er inderdaad spijkers met koppen geslagen. Er is een handelspolitiek accoord tot stand gekomen, dat goe de verwachtingen voor de toekomst wettigt en waarmede men reeds zal experimenteren nog voor het door de parlementen bekrachtigd is. Zeer belangrijk is ook, dat ten aan zien van de lonen de Belgische en Luxemburgse standpunten zich be ginnen te wijzigen. Tot dusverre heeft men steeds in Brussel en Luxemburg betoogd, dat de lonen al leen gelijk zouden kunnen worden in de drie Beneluxlanden, als Neder land zijn lonen gelijk zou maken aan die der beide andere staten. Onder de druk van de noodzaak tot concurrentie in staat te zijn op de wereldmarkt, beginnen nu echter de opvattingen in de Benelux dichter bij een te komen. In ieder geval is men in België en Luxemburg bereid om eens na te gaan. in hoeverre daar de lonen te hoog zijn Dit is een aanzienlijke vooruitgang. Sprekende over de Europese inte gratie werd door de ministers de iiadruk gelegd op het belang van de Benelux. De gehele wordings-ge- schiedenis van de Benelux blijkt zich thans te herhalen bij de eenmaking van Europa. Mocht de Benelux ooit mislukken, zo werd onderstreept, dan behoeft men zich geen illusies te maken over een integratie van Eu ropa. Neemt daarentegen deze inte gratie een vaste vorm aan dan zal de Benelux van nog meer belang blij ken, omdat deze een grote factor van evenwicht zal betekenen. De Benelux is thans zover voortgeschreden op de weg naar een volledige unie, zo was men algemeen van oordeel ter con ferentie, dat een teruggang op grote re weerstanden zou stoten dan een nieuwe stap voorwaarts. Een terugkeer toch zou aan de drie partners slechts grote schade kun nen berokkenen. Met dit voor ogen mag men, aldus werd verklaard in de verdere ontwikkeling van de Be nelux dus het grootste vertrouwen hebben. Zo bemoedigende woorden werden tot dusver over de Benelux nog maar zelden gesproken! Er is thans een wetsontwerp inge diend, waarbij in Nederland be- drijfsarbeid voor veertienjarige meisjes verboden zal worden. Er zal wel geen weldenkend mens gevonden worden, die deze maatregel niet goed keurt. Toch is het jammer, dat men nog niet iets.verder is gegaan, dan deze wettelijke regeling. In Oss is de directie van de Orga- nonfabrieken er enige tijd geleden toe overgegaan, meisjes van 14 en 15 jaar slechts 23 uur per week te lafen werken en aan die werkuren 20 uur huishoudelijk werk vast te koppelen. Waarom dit niet op veel bredere schaal aangemoedigd en door wette lijk geregelde faciliteiten dergelijke methoden aantrekkelijk gemaakt"? Juist bij meisjes, de moeders der komende generaties, kan op 14- of 15- jarige leeftijd veel bedorven worden in fabrieken. Zij hebben dan de school verlaten en komen in de maatschappij terecht, de overgrote meerderheid slechts in een tijdelijke werkkring. Die overgrote meerder heid trouwt immers. En aan de voor bereiding tot de taak. die de meisjes dan wacht, wordt helaas in Neder land nog practisch niets gedaan. Oss geeft een voorbeeld. En het is daarmede de komende wet aanzien lijk vooruit enige in Duitsland aanwezig zijn, worden thans gerekend tot conventio nele oorlogswapens in de militaire plannen van het Atlantisch Pact. De groei van dit jaar vertoont een klein tekort voor de luchtstrijdkrach ten. maar volgens functionarissen is er grote vooruitgang geboekt in het overschakelen van verouderde types vliegtuigen op moderne straalvliegtui gen. De veertig land-divisies omvatten Turkse en Griekse strijdkrachten, die niet onder het West-Europese com mando vallen. In West-Europa is de ernstigste zwakte, zo bevestigde de militaire commissie, het ontbreken van de 12 divisies, die West-Duitsland ingevolge het Europese legerverdrag zou hebben bijgedragen gedurende de afgelopen 18 maanden. De uitgaven De N.A.V.O. heeft het grootste deel der militaire uitgaven van 60 milliard dollar gedurende dit jaar besteed aan het opnieuw .uitrusten, het versterken van reserves en het produceren van moderne wapenen. Het militaire program voor het vol gend jaar, dat Donderdag door de mi litaire commissie is goedgekeurd, voorziet in iets hogere uitgaven en in nog een jaar van consolidatie. Men hoopt, dat tegen het eind van 1954 alle 125 nieuwe vliegvelden in Europa voltooid zullen zijn. Ongeveer 100 zijn er reeds klaar voor gebruik. CONVENTIES TE PARIJS GETEKEND Ministerconferentie bijeen Een belangrijke stap op het gebied van de Europese samenwerking werd te Parijs gedaan tijdens de 13e zitting van het ministerscomité van de uit 15 landen bestaande Raad van Europa. De ministers tekenden vijf conventies, die een burger van bet ene land, wonend in een der andere landen, dezelfde sociale rechten geven. De conventies zijn al lange tijd ge reed, maar de ondertekening werd vertraagd door de FransDuitse me ningsverschillen over de status van het Saargebied in de Raad van Europa. De Belgische minister van buiten landse zaken, Van Zeeland, heeft na mens Saarland getekend. De ministers van de veertien Euro pese landen zullen zich speciaal bezig houden met de laatste besluiten van de vergadering van de Raad van Eu ropa, waarbij een nauwere samenwer king tussen de Raad van Europa en de Kolen- en Staalgemeenschap wordt geëist. Na afloop van de besprekingen, die twee dagen zullen duren, zal de West- Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, vermoedelijk een onderhoud hebben met de Amerikaanse en de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Dulles en Eden. De vijf conventies, die Vrijdag door de ministers van buitenlandse zaken te Parijs ondertekend werden, zijn de conventies voor; 1. Het internationaal - gelijkstellen van diploma's, die toelating tot uni versiteiten geven; 2. Vereenvoudiging en unificatie van de formaliteiten voor patentaan- vragen; 3. Het verstrekken van sociale en medische hulp aan staatsburgers die m een ander aangesloten land verblijf houden; 4. ouderdoms-," invaliden-, wedu-' we- en wezensteun aan staatsbur gers van een der aangesloten landen, die of in een ander aangesloten land of in een overzees gebied van een der aangesloten landen verblijf houden; 5. Andere vormen van sociale zorg ten gunste van zulke personen. Bij de drie conventies óp sociaal gebied behoren protocollen, volgens welke de voorzieningen van deze con ventjes ook slaan op bepaalde cate gorieën van vluchtelingen. De conventies en de bijbehorende protocollen werden voor Nederland getekend door minister Beyen. Bohlen bezocht Molotow Eisenhower's rede De Amerikaanse ambassadeur in. Moskou, Charles Bohlen. heeft deze week tweemaal de aandacht van de Russische minister van buitenlandse zaken. Molotow, gevestigd op het voorstel van president Eisenhower tot het stichten' van een internatio naal orgaan voor atoomenergie, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Vrijdag bekend gemaakt. Maandag jl., daags voor president Eisenhower in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties sprak, bezocht Bohlen de Sowlet-minister om diens aandacht op de komende rede te vestigen en Vrijdag overhan digde hij aan Molotow ccn afschrift van Eisenhowers rede. daarbij wij zend op „de ernst en het belang" van het voorstel. Donderdagavond Kwamen gepension- iteerde-, oorlogsvrijwilligers en actief dienende mariniers van Walcheren op de Hr. Ms. Jacob van Heemskerclc" bijeen, om het 288-jarig bestaan van hel korps mariniers te herdenken. Tijdens de rijsttafel werden oude ge schiedenissen opgehaald. (Foto P.Z.C.) Interpellatie over huurverhoging In de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft mr. Burger, de fractie-voorzit ter van de P.v.d.A. verlof gevraagd aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. Witte, vragen te stellen over de aangekondigde huur verhoging voor alle nieuwgebouwde woningen, o.a. woningwetwoningen, behalve die de laatste twee jaren zijn gebouwd. De Kamer zal in haar ver gadering van Maandagmiddag 14 De cember over deze interpellatie-aan vraag beslissen. Auto stortte in negen meter diepe sluiskolk Inzittenden met de schrik vrij Een auto, bestuur door mevrouw H. uit Weert, komende uit de richting Wageningen, is bij het nemen van de bocht bij de sluis onder aan de Greb- beberg uit de bocht gevlogen, over de kop geslagen en in de negen meter diepe sluiskolk gestort. De inzitten den bleven ongedeerd. De wagen kwam wonder boven wonder op zijn wielen op de bodem van de nauwe kolk terecht. Door de grote droogte van de laatste tijd stond er slechts weinig water in, waardoor de kap van de auto droog stond. Mevrouw H. en haar zuster konden op het dak van de auto klim men. Te hulp gesnelde omwonenden en voorbijgangers hebben ladders aan elkaar gebonden en langs de lood rechte sluismuur naar beneden gela ten. DEMONSTRATIE VAN HARTELIJKHEID Alles zou in orde zijn tussen Londen en Parijs De Britse premier sir Winston Churchill en zijn Franse collega Jo seph Laniel hebben Vrijdag hartelijk afscheid van elkaar genomen bij hun terugkeer te Londen na de conferen tie op Bermuda. Deze warme uiting van vriendschap was opvallend in te genstelling tot berichten over wrij ving tussen de Britse en Franse staatslieden aan de conferentietafel. Onder het gejuich van de toeschou wers heeft Churchill Laniel omhelsd en het toneel was er een van vol maakte hartelijkheid en vriendelijk heid. Zonder hoed en zonder acht te slaan op de kou praatte Churchill met Laniel by de deur van de stratocrui- ser „Canopus". Laniel wuifde hem na en ging vervolgens naar zijn "ji het vliegtu" Parys terugbracht. Te Parijs aangekomen verklaarde Laniel: ,,Er bestaat algehele overéen- stemming tussen bondgenoten over de grote Frankrijk en zijn de grote doelen derinternationale politiek. Ik ben verbaasd over de wijze waarop een gedeelte der Franse pers op een tijdstip dat ik op de Bermuda- eilandén de gastvrijheid genoot van Geval van nekkramp in Amersfoort Bij de dienstplichtige militair J. B., gelegerd in de Prins Willem kazerne te Amersfoort, is nekkramp gecon stateerd. De patiënt, wiens toestand bevredigend is, is opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. Van de zijde van de militaire geneeskundige dienst zijn de nodige preventieve maatregelen genomen. OVERVLOEDIGE VANGSTEN, MAAR Handelaren gedupeerd door de levering aan vismeelfabrieken Ongeveer drie millioen kg. haring is sinds begin November aangevoerd in de Breskense haven en vrijwel dagelijks om de twee uur -zijn In de vismijn tienduizenden kilogrammen glinsterend zeebanket „afge- slagen". De gunstige weersomstandigheden (geen storm) maakten de Tijdens de overdracht van door Zwe- vangst dit jaar wel bijzonder overvloedig en in enorme hoeveelheden is aen en Denemarken geschonken land- en wordt de haring per schip en per auto afgevoerd. e ?jP. Het is dus duidelijk, dat Heyerman's uitspraak „de vis wordt duur Havenplein te Zierikzeevertolkte de heer A. M. Geluk van de districts advies-commissie van Schouwen-Dui- véland, staande op een combine, de dank van de getroffenen voor de waardevolle zending. (Foto P.Z.C.) betaald" althans letterlijk niet op gaat. De aanvoer is té groot en van de drie millioen kg. aangevoerde haring is zeker twee millioen kg. ver dwenen naar de vismeelfabrieken.. De vis blijft beneden de minimumprijs endan komt <le handel er tot schade van de handelaren niet aan te pas. Zodat de handel maar weinig pro fiteert van het feit, dat Breskêns als aanvoerhaven voor haring een voor name plaats inneemt. In vergelijking met de aanvoerhavens boven de ri vieren, Seheveningen, Vlaardingen en IJmuiden, geschiedt de verwer king van de aangevoerde hoeveelhe den in Breskens uitermate vlot. Er kan onmiddellijk gelost worden en om de twee uur worden er partijen afgeslagen, zodat de voor de handel bestemde vis snel (en vers!) op de markt komt. Er zijn echter ook nog andere, voor de handel in Breskens ongun stige verschillen met de andere Ne derlandse aanvoerhavens en één hiervan is wel het verschil in de z.g. opvangregeling voor de vissers. In Breskens geldt deze voor de z.g. A- (volle) haring reeds bij een prijs van 19 cent per kg. en in Vlaardingen, Seheveningen en IJmuiden eerst bij 21 cent per kg. Dit zou kloppen, zo verzekerde men ons van handelszijde, indien ook boven de rivieren de vis per kg. ver kocht werd. Boven de rivieren wordt de haring evenwel per kist van 50 kg. verkócht, met een toeslag van 10 15 zodat nien daar méér ont vangt, voor dezelfde prijs. De ver koop in kisten is in die plaatsen his torisch gegroeid. Voor Breskens zou het een vooruitgang betekenen in dien men ook tot veilen per kist zon overgaan. Daarnaast ondervindt men con currentie van Belgisdie zijde. De in- en uitvoer van haring naar dit land is vrij enin België kent men geen opvangregeling, zodat er bij grote aanvoer een flinke prijsdaling ontstaat. Eerst wanneer de prijs daalt tot beneden de franc, verdwijnt de haring naar de vismeelfabrieken Hoewel er een „papieren overeen komst" bestaat, dat er geen Belgi sche haring in Nederland mag wor den ingevoerd, indien de prijs bene den de Nederlandse opvangregeling ligt, blijkt het in de practijk met moeilijk te zijn om deze regeling te ondervangen, zo verzekerde men ons. Het gevolg is, dat er goedkope (Bel gische) haring verhandeld wordt, en er een scherpe concurrentie ontstaan .is. Soorten A en B De handelaren zijn evenmin te spre ken over de door het Bedrijfsschap voor Visserijproducten aangelegde maatstaven bij het kwalificeren van de haring in de soorten A en B. De B-soort (in Breskens een mini mumprijs van 0,16 en boven de ri vieren van 0,19) bestaat volgens de handelaren uit 100 ijle haring, maar het Bedrijfsschap zou hiertoe de soorten bestemmen, die alleen maar ,,uit vel en graat bestaan" en dus practisch waardeloos zijn. In handelskringen zou men gaar ne zien, dat de soorten A en B kwa men te vervallen en dat er uitslui tend gerekend zou worden met volle en ijle haring. Ten aanzien van de haringvisserij leven by de handel dus wel enkele grieven, welke met name gevoeld worden, nu dagelijks tienduizenden kilogrammen worden „doorgedraaid" en verdwijnen naar de vismeelfabrie ken. De handel is hierdoor vanzelf sprekend zwaarder gedupeerd dan de visserij, daar de vissers, dank zij Je opvangregeling en een zogenaamde „pufpot", ingesteld door de reders toch altijd een dragelijke prijs voor de door hen gevangen producten blij ven ontvangen. de Britse minister-president en met hem onder een dak vertoefde, bepaal de aspecten der conferentie heeft ge dramatiseerd". Hij vervolgde: „Te beweren dat de Frans-Britse vriendschap thans een crisis doormaakt, is onzin, en ik kan niet zien wie er voordeel bij zou heb ben". Uit Londen wordt tenslotte gemeld, dat Churchill heeft besloten slechts een dag Donderdag beschikbaar te stellen voor een bespreking van de. buitenlandse politiek m het Engelse Lagerhuis. KORTE PREDIKATIE. Het waarachtige licht, dat lede ren mens verlicht, was komende in de wereld (Joh. 1 9) We vinden het zó gewoon in deze Adventstijd en op het Kerstfeest zelf ie spreken en te zingen van het licht dat doorbreekt, dat nóg wel eens ge zegd mag worden, wat het niet is. We horen de verzuchtingJa, we zijn wel in de donkere dagen vóór Kerstmis. Maar als aanstonds de da gen weer gaan lengen, de nachten korter zullen zijnEn het is alsof daar t. in ligt van een belofte. Of we denken aan het licht, dat wij zullen ontsteken, de leaarsen van onze kerst boom. De kinderen vinden het prach tig. En gemeten wij groten.er ook ie der jaar weer niet van? Het is dan of met het toeschuiven van de gordij nen al het kille en moeilijke van ons leven in deze werkelijkheid voor een ogenblik buitengesloten wordt. En we willen dat ook wel. Maar, dat is niet het licht, waarvan Johannes getuigt. Als we goed luiste ren horen r - het ook in onze kerst liederen doorklinken: ,JDaar is uit 's werelds duist're tvolken een licht der licht i opgegaan". En ,JJ'aar de was in nacht verzonken, maar 't scheppingswoord heeft weergeklon ken en licht ontstroomd' aan 's Va ders troon." Dit is het waarachtigehet echte het eigenlijke lichthét licht, dat van God uitgaat, God Zélf in Zijn Liefde, zoals Hij in Jezus Christus tot ons gekomen is, in deze wereld. God, zoals Hij allen en alles, de ganse schepping van Zijn Heerlijkheid zal vervullen. God, zoals Hij nu Zijn troost geeft in dit donker. Het waarachtige licht „was komen de" Daar ligt een herinnering in aan v;at toer is gebeurd, maar dat is het niet alleen. Het is tegelijk de ver wachting van wat nog gebeuren zal en dat ook niet alleen. Veel meer nog is het dan een herinnering én ver wachting, waarvan we „weten". Iets dat nóg, dat nü gebeurt. Gods zoeken de Liefde blijft naar deze wereld uit gaan. En dan wordt dat allen omvattende zó persoonlijk. Dat licht, dat Jedere mens" verlicht komt ook ons leven overstralen, doorlichten. Het waarachtige licht, dat mij ver licht, wat komt er dan niet aan de dag Neendit is niet iets om gemoede lijk van te zingen of om te bewaren als een stukje huiselijke of kerkelijke gezélligheid. Dit is iets om bang van te zijn. Het oordeel. En tóch het behoud. Want het waarachtige licht is Jezus Christus in Wie God in Zijn mededo gen mij aanziet, Zich neerbuigt tot in de diepte mijn mijn schuldig leven, mij redt. ,,'t Licht dezer wereld is réddend verschenen, 't Woord dat voor d' eeuwen bij God teas, werd vlees." Groede. M. P. STOL. DE VERWACHT: IETS 3EEER WIND. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wir.d. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN: 13 December. Zon op 8.40 Maan op 12.28 14 December. Zon op 8.41 Maan op 12.44 onder 16.28 oniler onder 16.28 onder 1.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1