PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Rede vereist nauwlettende studie volgens opinie te Moskou Ratten veroorzaken jaarlijkse schade van 33 millioen BILT BETERE WERKGELEGENHEID VOOR HET ZUIDEN STAATSLOTERIJ ZORGT VOOR GROTE KERSTVERRASSING 196e Jaargang-No. 292 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.-verv. W. Leertouwer en H. A. Bosshardl ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 3.-. Inf.. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie max. 8 regels) van 1—5 regelJ f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau var dit Blad' 25 cent meer. Giro nr 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 5 1 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2. telef 16: Terneuzen. Brouwcnjstr 2: ZieriK7.ec N Bogerd-jtr. C 160. telef 26. REACTIES OP EISENHOWER'S VOORSTEL Wysjinsky blijft aandringen op verbod van atoomwapenen Men heeft in Sowjet-kringen, aldus wordt uit Moskou vernomen, de rede van Eisenhower met belangstelling ontvangen. Deze rede behoeft een nauwlettende studie, aldus het commentaar. De commentator van radio- Moskou had reeds eerder geconcludeerd, dat de Verenigde Staten geen ver mindering van de internationale spanning wensen. „In werkelijkheid is Eisenhower gekomen met een dreigement over atoom-oorlogsvoeren en met lof voor een machtspolitiek". Deze commentator zag in de rede een nieuwe versie van het oude plan-Baruch, dat reeds vroeger door de Sowjet-Unie is verworpen. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties drong Wysjinsky opnieuw aan op een verbod van atoomwapenen. De Amerikaanse ambassadeur it? Moskou zal onmiddellijk stappen in Moskou ondernemen om de aandacht te vestigen op het „sociale karakter" in de rede van Eisenhower. Wysjinsky vond de rede beter, dan hij had verwacht. Hij vroeg echter waar het verbod was van het gebruik van atoomwapenen. De commentator van radio-Moskou Verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes Niet Yoor werk in de landbouw en ook niet voor huishoudelijk werk De staatssecretaris voor sociale za ken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld bedrijfsarbeid voor 14- jarige meisjes te verbieden. Het ver bod zal niet gelden voor werk in de landbouw en ook niet voor huishou delijk werk. Als datum van inwer kingtreding der wet wordt 1 Juli 1954 voorgesteld. De leeftijd, waarop kinderen tot het verrichten van landbouwarbeid kun nen worden toegelaten, zal kunnen worden bepaald bij de in voorberei ding zijnde regeling van werk- en rusttijden in de landbouw. Ook dient naar de mening van de staatssecreta ris het verbod niet te gelden voor huishoudelijke arbeid. Daar het aantal der meisjes, die op 14-jarige leeftijd in een onderneming gaan werken, betrekkelijk klein is nauwkeurige gegevens hieromtrent staan de staatssecretaris niet ter be schikking, maar hij schat dit aantal op ongeveer 6500 per jaar mag worden verwacht dat de bestaande onderwijsgelegenheid in het algemeen voldoende is om deze meisjes op te vangen. Naar de staatssecretaris van zijn ambtgenoot van O., K. en W. heeft vernomen, zal van de zijde van deze laatste zoveel mogelijk worden bevor derd, dat de leerphchtvrye meisjes, die geen bedrijfsarbeid mogen ver richten, gedurende deze periode als nog op de een of andere wijze voort gezette vorming zullen ontvangen- Voorts opent het ontwerp de moge lijkheid om voor een kind, in het be lang van de kunst, de wetenschap of het onderwijs, vergunning te verle nen tot het verrichten van arbeid bui ten fabrieken of werkplaatsen. Er be staat naar de mening van de staats secretaris geen bezwaar tegen, wan neer kinderen een enkele maal optre den op het toneel, voor de film of de televisie, mits dit optreden voor de betrokkene uitzondering blijft en in geen geval sprake is van kinder-ex- ploitatie. De Ned. Herv. Kerk op de Grote Markt in Wageningen werd twee maal in korte tyd verwoest. De eer ste maal gebeurde dit in 19Jf0 tijdens de gevechtshandelingen, de tweede maal in de jaren l9/f8191ft voor de bevrijding. Twee maanden ivas de restauratie van de kerk gereed in 1943, toen hij weer in puin werd ge gooid. Thans echteris men voor de tweede maal begonnen aan de res tauratie, die al aardig vordert. De kerk te Wageningen in de steigers. verwiees naar het plan-Baruch, die eens lid was van de Verenigde Naties commissie voor atoomenergie. Dit kwam neer op de vorming van een lichaam, dat op grond van een voor alle leden van de volkerenorganisatie bindend verdrag, er op zou toezien, dat de atoomenergie slechts voor vre desdoeleinden zou worden gebruikt. De Amerikaanse pers en commen taren van het publiek weerspiegelden de diepe teleurstelling in het gehele land over het feit, dat van Russische zijde niet hoopvoller is gereageerd op Eisenhowers plan. In diplomatieke kringen te Parijs koestert men wei nig hoop. dat de Sowjet-Unie Eisen howers voorstel zal aanvaarden. In kringen van het Witte Huis heeft men evenwel goede hoop, dat het Kremlin een en ander zal beschouwen als een welgemeende en doelmatige eerste stap in de richting van over eenstemming op dit gebied. Men zeide, dat alle reacties binnen de 24 uur niet anders zijn dan voorlopige verklarin gen, bedoeld om het tijdsbestek, voor afgaand aan de uiteindelijke Sowjet- reactie niet te lang te doen schijnen. Rede van Wysjinsky Het schijnt ons toe, aldus Wysjinsky in de Verenigde Naties, dat zonder de goedkeuring van maatregelen tot on voorwaardelijk verbod van atoomwa- npni seen versterking van de vrede mogelijk ^s. Zonder verbod kan men zelfs niet denken aan een verminde- ring van het vermetigend potentieel der wereldvoorraden van atoomener gie, welke een nieuwe benadering van de kwestie van 't gebruik van at00™*' waterstof- en andere wapens van massa-vernietiging kunnen garanae- reGroot-Brittannië zal het voorstel van Eisenhower steunen wanneer het in de Verenigde Naties ter sprake komt. ongeacht de houding van de Sowjet-Unie. Moskou en Frankrijk Volgens de „Prawda", dat een hoofd artikel wijdde aan Frankrijk, pogen de Verenigde Staten Frankrijks posi tie als grote mogendheid te niet te doen. Washington wil het aan handen en voeten binden door de overeen komst inzake het z.g. Europese leger, waardoor de Duitse „Wehrmacht" zal worden hersteld- In Parijs noemde men het duidelijk, dat Moskou Frankrijk het meest kwetsbaar acht van de Grote Drie. Op enige werkelijke invloed van deze nieuwe Russische campagne wordt niet gerekend. De West-Duitse Bondsdag nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin de regering wordt opgedragen ter gelegenheid van de conferentie van de Grote Vier, aan te dringen op herstel van de Duitse eenheid in vre de en vrijheid. Jef Last tegen borgstelling vrijgelaten De rechter-commissaris te Amster dam, die deze zaak in onderzoek heeft, deelt ter zake van de arresta tie van de Nederlandse schrijver Jef Last bij diens terugkeer uit Indone sië aan boord van de „Willem Ruys" mede, dat de schrijver in afwachting van het verdere onderzoek tegen borgstelling is vrijgelaten. Het staat nog geenszins vast, dat enig straf baar feit is gepleegd. NATIONAAL VRAAGSTUK K.A.B. belegde congres in Den Bosch De Katholieke Arbeidersbeweging heeft gisteren in Den Bosch een groot werkgelegenheidscongres be legd. Prof. G. H. L. Zéegers, direc teur-generaal van het Katholiek So ciaal Instituut kwam in een rede tot de conclusie, dat er in Nederland wei nig gebieden zijn, waar in de komen de jaren een grotere krachtsinspan ning- op het gebied van de werkge- genheitl zal moeten worden geleverd dan het Zuiden. Het verbondsbestuur van de K.A.B. is de mening toege daan, dat het vraagstuk van de werk- "leid in het Zuiden een na- sociale en culturele betekenis is, ter wijl de godsdienstig-zedelijke belan gen van duizenden gezinnen er ten nauwste bij betrokken zijn. Drs. P. Bogaers, economisch advi seur van de K.A.B. besteedde aan dacht aan de verkeersgeografische problemen. Het Zuiden als geheel heeft een gebrek aan goede door gaande verbindingen met de industrie centra in het N.W. van ons land, met het gebied van Twente, Ruhrgebied, Antwerpen en Brussel en het Luikse. Ook besprak deze deskundige het ge brek aan industrieteiTeinen in enige grote steden in Brabant. West-Bra bant heeft er recht op, dat binnen de kortst mogelijke tijd een beslissing wordt genomen t.a.v. het Schelde- Rijnkanaal. Het congres werd gesloten door de Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. De maatregelen die thans aan de orde zijn voor de oplossing van het werk gelegenheidsvraagstuk, moeten ge baseerd worden op het beeld van de toekomst, dat nu reeds aan de hand van cijfers bij benadering is te bepa len. Niet alleen in economisch opzicht, doch ook in sociaal en cultureel op zicht moet de ontwikkeling der ge bieden worden gezocht. Het congres werd o.m. bijgewoond door de ministers Witte' en Van Thiel en de Commissarissen der Koningin in de provincies Limburg en Gelder land. Te Bink op Nwuw-Gutnea zijn on langs de vlieghaven en het K.L.M.- hotel in gebruik gesteld. De gehele vlieghaven is echter nog niet gereed er wordt thans nog hard gewerkt aan de aanleg van nieuwe platforms, waar de vliegtuigen na de landing zullen kunnen worden gereviseerd. Het nieuwe K.L.M.-hotel ,,'t Rif'. De verwijfdti" roerganger Op de jongste reis van het Noorse schip „Luksefjell" naar Canada voer een zekere Al fred Soudemonte mee, die in Antwerpen gemonsterd had en die volgens de kapitein „een van de beste roergangers" bleek te zijn, die hij kende. In Ottawa kreeg Alfred slaande ruzie met andere be manningsleden, die hem „ver wijfd" vonden. Zijn „verwijfdheid" bleek ech ter niet helemaal denkbeeldig, want bij de passencontröle door de Canadese douane bleek, dat Alfred een meisje was en wel de 18-jarige Jeanne Mut tonZij is nu aan boord van de Luksefjell, op weg naar Europa, doch ditmaal als pas- sagiere. in Verenigde Staten Volgens Prof. Erhard De West-Duitse minister van Eco nomische Zaken, Prof. Erhard, die een bezoek aan de V.S. brengt, verklaar de, dat Amerika er naar streeft een groot aantal artikelen op de Europe se markt te verkopen. De V.S. onder vinden daarbij moeilijkheden als ge volg van de deviezenvoorschriften in Europa. Erhard nas er vast van overtuigd, dat er geen sprake kan zijn van een eonjunctuurdaling in de V.S. Uit zijn besprekingen met vooraanstaande personen uit het Amerikaanse be drijfsleven en uit overheidskringen was hem gebleken, dat men in Ame rika voornemens is en hiertoe ook in staat is de conjunctuur in de V.S. te handhaven. Minder vakken voor Staatsexamen H.B.S. Op de staatsexamens H.B.S. A en B. zullen een aantal vakken voortaan met meer worden geëxamineerd. Voor het examen H.B.S. A zijn vijf van de zestien vakken vervallen, nl. natuur- en scheikunde, plant- en dierkunde, handtekenen en lichamelijke oefe ning. Voor het examen H.B.S. B verval len handelswetenschappen, staat huishoudkunde, staatsinrichting, cos- mografie, handtekenen, rechtskennis en lichamelijke oefening. Honderdduizend en andere prijzen er uit De J 00.0(H) is gevallen op lot num mer 4116. De premie van 30.000 is op ©en prijs van 2000 gevallen op lot nummer 17113. Alle series van het lot, waarop de honderdduizenden zijn gevallen, zyn verkocht door collectrices van de staatsloterij. Twee series werden ver. kocht in Amsterdam t.w. de B serie door mej. J. van Tongeren en de C serie door mej. A. M. Brinkman De A en de D serie van het lot werden resp. verkocht door mevr. A. Stokvis-Koningswinter te Eindho ven en door mevrouw J. W. Lara- boo-van der Kroot te Voorschoten. Kappers willen zes procent Patroons gaan niet mee. Het kapperspersoneel in ons land wil per 1 Januari a.s. een loonsver hoging van zes in plaats van rijf pro cent. Het vraagt deze één procent meer, omdat de vyf procent naar hun mening niet van invloed is op het ver val. Daar de Bedrijfsunie het over deze kwestie niet is eens geworden met de werkgevers, heeft de Bedrijfsunie zich rechtstreeks gewend tot de loon. eommissie van de Stichting van de Arbeid om zodoende te trachten zes procent te verkrijgen. De werkgevers en werknemers hebben het plan, het volgend jaar tot een geheel nieuwe C.A.O. te komen, waarbij ook de kwestie van het "er- val, waar de Bedrijfsunie af zou wil len, onder ogen zal worden gezien. Koninklijke familie viert Kerstfeest in Den Haag. De Koninklijke familie zal dit jaar het Kerstfeest met het hof-personeel vieren in de koninkijke stallen aan de Hogewal te Dgp Haag. Deze vie ring zal geschieden op 23 December a.s. Er zal een Kerstspel worden opgevoerd. Koningin Juliana zal het Kerstevangelie voorlezen en Prins Bernhard zal een Kersttoespraak houden. De samenzang zal worden begeleid door koperblazers van de Koninklijke Militaire Kapel. Aan de Kerstfeestviering zal door ongeveer 350 personen worden deelgenomen. MIDWINTER-OFFENSIEF. Ook in Zeeland is bestrijding dringend noodzakelijk Er zijn evenveel ratten als mensen in Nederland. Ongeveer negen millioen. Iedere rat kost ons ruw geschat één cent per dag. Dat is niet veel, kan men zeggen. Maar gezien over een jaar, betekent het een schadepost van drie-en-dertig-millioen gulden. We moeten eerlijk beken nen, dat er dagën zijn, dat we een dergelijk bedrag niet in onze zak heb ben Enfin, dat gigantische schade-bedrag moet terug gebracht worden. En gelijktijdig dan hét gevaar, dat deze bruine rovertjes opleveren voor onze volksgezondheid als bacillendragers voor Para-typhus en ziekte van Weil. Wat zegt U, is dat gevaar overdreven? Vergis u niet. Nog deze zomer zijn ergens in Nederland twee gasfitters overleden, die in een kelder een reparatie hadden verricht. Er lagen wat plassen op de keldergrond. En in die plassen legden ze nu en dan achteloos het ge reedschap, waarmee ze bezig waren. Via de cigaret hebben ze de bacil len binnen gekregen. Er kwamen wel eens ratten in de kelder Ook in Zeeland is een degelijke rat tenbestrijding geenszins overbodig, daar op verschillende delen van de provincie een behoorlijk aantal brutne ratten en in graanopslagplaatsen ook zwarte ratten aanwezig zijn. In de rampgebieden blijken vele ratten de overstroming overleefd te hebben, want bijv. in de Kruiningse polder zijn reeds exemplaren van bij zondere grote aangetroffen. Het is van het grootste belang dat de dieren regelmatig bestreden wor den om te voorkomen, dat een „ex plosie" optreedt. Op de hoek De RuyterlaanW. Ba rendszstraat te Goes, waar o.a. een vuilnisbelt en een sloot is gelegen, blijkt zich momenteel een kolonie van vermoedelijk zwarte ratten gevestigd te hebben. Verschillende omwonen den ondervinden hiervan veel over last. Het wordt ons vrij gemakkelijk ge maakt om aan de strijd tegen de veelvraten deel te nemen. De meeste gemeentebesturen van ons land zijn zich wel bewust, dat ze de bevolking hebben voor te gaan, in het Westen van ons land zelfs 95 van de ge meentebesturen, in het Oosten ge middeld 60 Al die gemeenten ne- Een rat eet 25 gram voedsel per dag. Driehonderd ratten in een boerderij is geen zeldzaam heid. Hun levensonderhoud kost de familie dus iedere nacht 7% kg. voedsel. Wan neer dat graan is, betekent dat een jaarlijks verlies van 3000 kg. Dat is ongeveer de graan opbrengst van een bunder Idnd. Die bunder is dus voor niets bewerkt en geoogst. Geen leuk idee. men ook dit jaar weer deel aan het midwinter-offensief tegen de Bruine Rat, de z.g.n. rattencampagne. Helaas hebbeh de Zeeuwse ge meenten bij de vorige actie in De cember 1952 het belang hiervan wel enigszins onderschat. Van de 101 Zeeuwse gemeenten namen er toen slechts 53 deel. De resulta ten waren in 13 gemeenten zeer goed, in 34 goed. in 2 matig slecht; over de bestrijding van 1 gemeente had men geen oordeel, terwijl 3 gemeenten de bestrijding uitvoerden buiten het kader van de actie. Het nieuwe offensief onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen en van overheidswege gestimuleerd, is bepaald in de week (Vervolg op pag. 2) Maar liefst drie hoge prijzen en een flinke premie zijn gisteren in de 521e staatsloterg. 4e klasse, 16e lijst uit geloot. Behalve de reeds genoemde prijzen van 100.000 en 2000 met een premie van 30.000, viel op lot nummer 17036 nog een prfls van 30.000. De A-serie, die in Eindhoven is verkocht, is in handen van enkele clubjes werknemers, werkzaam bij Philips. De serie is verkocht in twee kwart loten, twee „twintigjes" en vier „tientjes". Het ene kwart lot was in het be zit van een 10-tal personen van de bewakingsdienst bij het natuurkun dig laboratorium van de N.V. Philips. Het andere was eigendom van vijf personen in Waalre, waarvan vier uit één familie. Al deze mensen kunnen het geld zeer goed gebruiken. Behalve de 100.000 is te Eindho ven ook nog de helft van de premie van 30.000 gevallen. Deze was aan een prijs van 2000 verbonden. De eigenaar van het halve lot is een al leenstaande man. Een groep gemeentewerklieden in Voorschoten, aie een half lot van nr. 4716 had gekocht, toonde zich bijzon der verheugd met deze plotselinge Kerstverrassing, waarop zij alleen in hun dromen hadden gehoopt. De rest van het halve lot werd verkocht in enkele „tientjes" en „twintigjes". Twee series van het lot waarop de zozeer begeerde prijs is gevallen zijn in de hoofdstad verkocht. Een half lot kwam in het bezit van een der talloze loterijclubjes. De rest van de grote prijs gaat naar de ge lukkige Kopers van een kwart lot en van de kleinere coupures. „Allemaal mensen, die het geld best kunnen ge bruiken" aldus de collecteur. Het lot in de tweede serie is in zijn geheel gekocht door een groep van ca. 40 vrienden van elkaar en klaar blijkelijk van fortuna. De collectrice, die dit lot had ver kocht, was niet weinig verrast toen zij vernam, dat zij aan die groep een kleine ton zal mogen betalen. Zij zal dat wat graag doen zo vertelde zij want deze winnaars zullen waarlijk wel weten wat zij met het geld moeten doen. Loonsverhoging in de metaalindustrie In de vakraad voor de metaalindus trie is volledige overeenstemming be reikt over de nieuwe verhoogde lo nen, zoals die met ingang van de eer ste loonweek van Januari zullen gel den. Inmiddels heeft het college van Rijksbemiddelaars de nieuwe lonen goedgekeurd. De lonen zullen als volgt worden verhoogd: le. De bekende 5 procent voor alle ouderen zowel als jongeren; 2e. De geschoolde metaalbewerkers van 26 jaar en ouder krijgen 2 cent extra. De jongere geschoolden van 22 tot en met 25 jaar krijgen eveneens 2 cent extra en die van 18 tot en met 21 jaar 1 ceni extra; 3e. De gemeenteklasse-inkrimping, op basis van vier klassen zal voor de in tarief werkende ondernemingen te ruggebracht worden van 9 op 8 cent en voor de niet in tarief werkende ondernemingen van 12 op 9 cent; 4e. Indien de premie voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering nog niet in de lonen is opgenomen zal zulks nu wel geschieden; 5e- In de nieuwe loontabellen is het onder 1 tot en met 4 gestelde ver werkt; 6e. Aan alle metaalbewerkers zal een persoonlijke loonsverhoging wor den gegeven, die voor velen in gun stige zin naar boven is afgerond en die afhankelijk van loongroep en ge meenteklasse, varieert van 4 tot 10 cent per uur. Wanneer de wachtgeld en werkloosheidsverzekering in de lonen wordt opgenomen varieert de verhoging van 6 tot 12 cent per uur. DE VERWACHT: MIST. Overwegend zwaar bewolkt en op vele plaatsen mist. Hier en daar nog motregen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZON EN MAAN 12 December. Zon op 8.39 Maan op 12.13 onder 16.28 onder 23,38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1