PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Internationaal orgaan voor de atoom-energie onder V.N. Over vijf jaar kan omschakeling in vlasindustrie beginnen BILT Kantlijn OPHEFFING VAN ONDERSCHEID TUSSEN NEGER EN BLANKE OP 4 JANUARI CONFERENTIE VAN GROTE VIER TE BERLIJN 196e Jaargang-No. 290 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) van 1—5 regels f 1-- Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. i telef. 2355 4 lijnen (b.g. g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goe«. Lang. VoraMr.al 63. telef. 2475 tb.g-g. 22281; Ooslburg. Flnlandrtraal 2. lelef. 16; Temeuren. Brouwerilstr. 3: Zlerlkae. K. Bogerd.lr. C 160. Iele! 26. PRESIDENT EISENHOWER STELT VOOR Samenwerking ook met Sowjet-Unie voor het vredesgebruik In zijn rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties lieeft president Eisenhower gisteren voorgesteld een internationaal orgaan voor atoomenergie onder auspiciën van de V.N. in het leven te roepen. Reeds nu kunnen bepaalde stappen worden ondernomen om de dag nader bij te brengen, waarop vrees voor het atoom uit de gedachten van volken en regeringen in Oost en West zal beginnen te verdwijnen. Hiervoor in aan merking komende regeringen zouden reeds Ininnen bijdragen voor zover elementaire voorzichtigheid dit toelaat uit haar voorraden nor maal uranium en splijtbaar materiaal aan een internationaal orgaan voor atoomenergie. De Verenigde Staten zijn bereid deze verkennende stappen in goed vertrouwen te nemen. Elke partner van de V.S., die evenzo in goed vertrouwen handelt, zal in de V.S. een niet-onredelijke en niet-schriele metgezel vinden. Het orgaan voor atoom-energie zou ver antwoordelijk gemaakt kunnen wor den voor bescherming en opslag van de bijdragen splijtbare en andere materialen". Eisenhower meende, dat het „vernuft van onze geleerden speciale veilige voorwaarden zal ver schaffen, waaronder een dergelijke voorraad splijtbare materialen in we zen immuun gemaakt zou kunnen worden voor overrompeling". Er is enkele jaren geleden nog al wat gerucht geweest rondom het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland, gerucht, dat 't prestige van de instelling geen goed deed en bij sommigen zelfs even de vraag deed oprijzen, of het wel zin had om het Instituut te laten voort bestaan. Er is daarna gelukkig een welda dige stilte ingetreden. En er is nut- -k verricht. s in 1952 verscheen het Ont wikkelingsplan voor Zeeland en het was een stuk werk, dat als bron voor een onuitputtelijk aantal onmisbare gegevens over Zeeland groot respect afdwong, al kon men van mening verschillen over de vraag, of het als plan voor een toekomstige economi sche politiek der provincie geslaagd mocht heten. Thans is het jaarverslag over 1952 verschenen en het maakt melding van zeer concrete werkzaamheden, waarvan niemand de grote waarde zal kunnen ontkennen. Na de critiek, die er destijds op dit moeilijk op gang gekomen instituut werd uitgeoefend, is het niet anders dan rechtvaardig, thans ook de po sitieve resultaten, die worden ge boekt, in het volle licht te plaatsen. Misschien zal hier en daar de op merking weerklinkt, dat ook het Instituut de zo vurig be geerde industrialisatie van Zeeland niet tot stand kan brengen. De resultaten, die wat de industri alisatie aangaat bereikt worden, zijn inderdaad niet indrukwekkend, al thans zjj brengen geen omwenteling teweeg in het karakter der provincie. Het zou echter onbillgk zijn, dit van het Instituut te verlangen. De economische ontwikkeling van dorpen, steden en provincies laat zich niet dwingen en zelfs het aller beste orgaan, dat men maar in het leven zou kunnen roepen, kan daarin geen verandering brengen. Het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland werkt met een bescheiden Dit betekent, dat men zrjn eisen moet richten. Beziet men de resultaten, zoals die zijn vastgelegd in het sohere jaar verslag over het voorbije jaar, dan kan geconstateerd worden, dat het Instituut zich op alleszins bevredi gende wijze ontwikkelt tot een voor Zeeland uiterst waardevolle instel ling. De industrialisatie zelf zal eerst tot stand komen, als de tijd daar rijp voor is, wellicht eerst als de overbe volking van de andere provincies noodzaakt tot vestiging in dunner be volkte gebieden, waarvan Zeeland er een is. Het E.T.I. kan daarop geen invloed uitoefenen. Terwijl de industrialisatieproble men van Zeeland aldus een punt van blijvende zorg zijn, zijn ook de recreatieproblemen weer actueel. De stormklok wordt weer geluid rondom Dishoek. Lijnrecht tegenover elkaar staan degenen, die Dishoek een toekomst als broodnodig badcentrum toewen sen en degenen, die de recreatie in belangrijke mate willen opofferen aan de waterwinning, die nodig kan zijn, als om een of andere reden de wateraanvoer van elders stagneert. Men moet wel een Salomonsoordeel kunnen vellen, wil men hier tot een bevredigende oplossing komen. Maar de recreatiemogelijkheden zijn inder daad een belang, waarmede men wel wat vlug geneigd is te weinig reke ning te hóuden. Bovendien zijn in Dishoek de be langen van een aantal hotel- en pen sionhouders in het geding. Of zij vol doende gewaarborgd zijn trekken de belanghebbenden in twijfel. Zodat bet provinciaal bestuur weer eens met een actuele puzzle zit, die niet gemakkelijk op te lossen valt. Wij zijn benieuwd, wat er uiteinde lijk uit de bus komt. Iedereen tevre den stellen zal in ieder geval niet. gaan. V redesgebruik Een belangrijker taak van het orgaan zou zijn het zoeken naar middelen om het splijtbare ma teriaal tee te wijzen voor het vredesgebruik. De V.S. zouden meer dan bereid zijn om met an deren versnelling van de ontwik keling van plannen voor vreed zaam gebruik van atoom-energie ter hand te nemen; zjj zouden daarop trots zijn. Van deze an deren moet de Sowjet-Unie er uiteraard één zijn. Eisenhower is bereid aan het Ame rikaanse Congres „met alle hoop op goedkeuring" elk plan voor te leg gen, dat een onderzoek in de gehele wereld zou aanmoedigen naar het doelmatigste gebruik in vredestijd van splijtbaar materiaal. Het plan zou een nieuwe weg moeten openen voor vreedzame besprekingen. Eisenhower zeide, dat de V.S. de Verenigde Naties blijven steunen in de overtuiging, dat de organisatie het geloof zou verschaffen, dat de wereld duurzame vrede en geluk en welzijn voor alle mensen zal kunnen geven. Het grote gevaar De president, illustreerde de Ver nietigingskracht van de moderne atoombewapening.. Sedert Juli 1945 jn door de V.S. 43 atomische ont ploffingen veroorzaakt. Atoombom men zijn op dit ogenblik 25 maal zo krachtig als de eerste atoomwapens en de kracht van waterstofbommen moet worden vergeleken met millioe- nen tonnen trotyl. De Amerikaanse voorraad atoom wapens vertegenwoordigt een ont plof fingswaarde, welke vele malen groter is dan alle bommen en alle granaten tezamen, welke over de ge hele wereld in de jaren van de twee de wereldoorlog door vliegtuigen zijn uitgeworpen of door kanonnen afge vuurd. Geen monopolie Indien de V.S. ooit het monopolie van atoomkracht bezaten, dan heeft zulk een monopolie een paar jaar op gehouden te bestaan. De kennis, die, nu vier naties be- zitten, zal mettertijd door de anderen gedeeld worden. Een grote superiori teit in het aantal wapens en daardoor in de mogelijkheid tot wraakoefening vormt op zichzelf geen afweer tegen de vreeswekkende schade en het ver lies aan mensenlevens, die door een verrassende aanval zou worden ver oorzaakt. De tegenmaatregelen van de V.S. indien het werd aangevallen zul len snel en doortastend zijn, doch <fit was niet het doel en de hoop van de V.S. Er zouden vele maanden ver lopen voor een nieuw klimaat van wederkerig vreedzaam vertrouwen is geschapen. Maar voor alles besef ik, aldus Eisenhower, dat wij deze stappen nu moeten ondernemen. Hij hoopte, dat het resultaat van de vier- mogendhedenconferentie zou zijn een vrij verkeer tussen de volkeren van het Oosten en van het Westen. E.D.G. volgende maand in Eerste Kamer De Eerste Kamer zal op 19 Januari het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag betreffende de Europese Defensie Gemeenschap behandelen. Wordt het ontwerp aangenomen,dan zal Nederland waarschijnlijk het eer ste 'land zijn dat de E.D.G heeft goed gekeurd. Zoals bekend heeft de Twee de Kamer het ontwerp reeds aan vaard. VOOR HET HOOGGERECHTSHOF Op openbare scholen in V.S. De Amerikaanse regering heeft Dinsdag het hooggerechtshof verzocht de rassen scheiding op openbare scholen af te schaffen. De onderminister van justitie, J. Lee Rankin, deelde het hof mede, dat het ministerie van justitie de inzichten deelt, die vervat waren in een instructie, het vorig jaar door de toenmalige minister van justitie, James P. McGranery, op gesteld. Deze instructie beschreef rassenscheiding als onconstitutioneel. McGranery, de laatste minister van justitie van de regering Tinman noemde de leerstelling uit 1896 „af zonderlek maar gelijk" verkeerd „van een standpunt van constitutio nele wetgeving, geschiedenis en be leid" en drong er bij het hof op aan de leerstelling te verwerpen. Reeds vroeger op de dag hadden advocaten voor Virginia het hof ge vraagd de kwestie van afscheiding op school aan de staten ter regeling over te laten, maar een andere'advo- Anderhalf jaar voor juridisch adviseur De Amsterdamse rechtbank heeft de 37-jarige mr. dr. C. H. P., juridisch adviseur te Amsterdam, veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek wegens het doen plegen van valsheid in geschrifte in een authentieke acte. Tegen hem was twee jaar gevangenisstraf plus ter beschikkingstelling van de regering geëist. Hem was ten laste gelegd, dat hij twee jaar geleden valse opgave had doen geven aan een deurwaarder bij uitreiking van een exploit in een echt scheidingsprocedure, c.q. gebruik had doen maken van een valse acte door een advocaat. Droogte brengt drinkwater voorziening in gevaar De drinkwatervoorziening loopt, als gevolg van de droogte der laatste maanden, in enkele delen van Neder land spaak. Daar namelijk, waar nog geen cen trale drinkwatervoorziening is, staan de regentonnen droog en de doorgaans vrij ondiepe putten leveren ook geen of vrijwel geen drinkbaar water meer. Overal, waar men nog geheel afhan kelijk van regenwater is, wordt de toestand gaandeweg précair. In Limburg, speciaal in De Peel, hoort men vele klachten, evenals in de Brabantse streek rond Moergestel, in het Gelderse rivierengebied en voorts in het Oostelijke gebied van Gelderland en in de hoge delen v/an Drente en Oostelijk Friesland. caat zeide, dat de staten aan deze kwestie gedurende 100 jaren niets hadden gedaan. Dinsdag was de tweede dag waarop het hof argumenten aanhoorde over de kwestie of het wettig is blanke en negerstudenten afzonderlijk onder wijs te geven op openbare scholen. Dinsdag was er op Marken een zo mers tafereeltje te zien. Daar werd n.l. het hooi ingeladen, dat de Mar ker veehouders hebben bestemd voor hun collega's in de door de waters nood getroffen gebieden. Voorbereiding van de Ronde Tafel Conferentie Met West-Indische Rijksdelen De Surinaamse en Antilliaanse re geringsraad hebben zich accoord ver klaard met het voorstel der Neder landse regering inzake de Ronde Ta fel Conferentie. Het betreft hier een bijeenkomst van de z.g. „kleine com missie", die de voortzetting van deze conferentie met de West-Indische Rijksdelen te Willemstad zal voor bereiden. Deze commissie zal op 11 Januari in Willemstad bijeenkomen. De Ne derlandse delegatie, bestaande uit de ministers van Overzeese Rijksdelen en Justitie, prof. Kernkamp en mr. Donker en prof. Van der Grinten zal op 8 Januari naar Willemstad ver trekken. Nieuw record voor wereldvlucht De 23-jarige Amerikaanse Pamela Martin uit Chicago is er in geslaagd het record voor het maken van een vlucht om de wereld met passagiers vliegtuigen met ruim zeven uur te verbeteren en te brengen op 91 uur 8 minuten. Deze tijd is echter nog niet officieel vastgesteld. Het oude record bedroeg 99 uur en 25 minuten. Europese paspoorten van K.S.G. ingetrokken De Europese paspoorten, die door het Hoge Gezagsorgaan van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap aan hoge K.S.G.-functionarissen waren uitgereikt, zuilen worden ingetrokken en voorlopig zullen geen nieuwe pas sen worden uitgereikt. Saarland wil het Europese paspoort niet erkennen, als het niet uitdrukke lijk als zevende K.S.G.-land op de passen wordt genoemd. Volgens het Hoge Gezagsorgaan kan de K.S.G. echter niet vooruitlopen op een oplossing van de Saar-kwestie en dit verzoek inwilligen. WESTELIJK ANTWOORD Hereniging van Duitsland en Oostenrijks staatsverdrag De Westelijke Grote Drie hebben gisteren door hun ambassadeurs in Moskou het antwoord op de Sowjet-nota overhandigd. Voorgesteld wordt op 4 Januari een viermogendhedenconferentie te beginnen in het gebouw van de Geallieerde contrêleraad te Berlijn. Men vertrouwt, dat de besprekingen zullen leiden tot hereniging van Duitsland in vrijheid en het sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag. Voorts wordt de verwachting geuit, dat bijgedragen zal worden aan het vinden van een oplossing van andere belangrijke internationale vraag stukken. Elk der deelnemers zal de mogelijk heid van een door de Sowjet-Unie ge wenste conferentie van vijf mogend heden (met inbegrip van communis tisch China) naar voren kunnen bren gen. De V.S. zijn bereid de besprekingen in Berlijn af te breken, als duidelijk zou blijken, dat de Sowjet-Unie niet van plan is in opbouwende zin samen te werken. In Parijs heeft reeds ge- Vrijspraak in speelclub- affaire in Baarle-Hertog Ruim een jaar geleden heeft de Bel gische justitie een inval gedaan in de speelclub „Arcadia" te Baarle-Hertog. Zij nam toen de aanwezige speelbe- nodigdheden en gelden in beslag. De bestuurders der club werden in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij een speelclub zouden „uitbaten" De Turnhoutse rechtbank sprak de be schuldigden echter vrij, omdat de uit bating- niet kon worden bewezen. Een gevolg van de uitspraak zou kunnen zijn, dat de te Baarle-Hertog geves tigde speelclubs wederom rechtstreeks om geld in plaats van om prijzen zul len gaan spelen. Zij zullen dan echter moeten voldoen aan de door de recht bank-autoriteiten te stellen bepalin gen, o.m. inzake het storten van een waarborgsom van een half millioen francs. PROEFBEDRIJF OMSTREEKS MEI 1955 Dr. H. J. Selling hield causerie voor Zeeuwsch-Vlaamse vlassers In verband met de te verwachten ommekeer in de vlasindustrie tenge volge van een wijziging in het bewerkingsprocédé, heeft dr. H. J. Selling, verbonden aan het Vezelinstituut T.N.O. te Delft, in Uzendjjbe voor de afdeling IJzendijke van de RK. Zeeuwsch-Vlaamse Vlassersbond een lezing gehouden over de nieuwe methode bij de vlasvezelbereiding. In een na afloop van de lezing gehouden persconferentie deelde dr. Sel ling o.m. mede, dat het vermoedelijk in Delft te stichten proefbedrijf om streeks Mei 1955 in werking gesteld zal kunnen worden, „onvoorziene om standigheden voorbehouden". Uit het onderzoek is gebleken, dat er reële perspectieven zijn en dat er inderdaad na ongeveer vijf jaar een begin gemaakt zal kunnen worden met omschakeling op de nieuwe methode. In zjjn causerie zette dr. Selling, die het nieuwe procédé ontwikkelde, allereerst uiteen waarom een wijzi ging in de huidige bewerkingsmetho de noodzakelijk is geworden. Het ver werken van de vlasvezel tot eindpro duct, zoals dit thans nog geschiedt, is te kostbaar en dit heeft tot gevolg, dat de linnen verbruiksgoederen niet kunnen concurreren tegen de katoe nen producten in deze sector. De voor delen van het linnen maken de z.g. meerprijs niet goed en het vinden van een efficiënter bewerkingsmethode werd dus noodzaak- Deze methode ontwikkelde dr. Selling en, zoals be leend, het resultaat is, dat het gehele rootproces zal komen te vervallen. Dit betekent o.m., dat de spin-apparatuur aangepast zal moeten worden aan het verwerken van de groene, natte ve- zeL De taak van het te stichten proef bedrijf zal dan ook mede bestaan uit het bestuderen van de wijzigingen, welke noodzakelijk zullen worden, opdat te zijner tijd nauwkeurig kan worden aangegeven op welke wijze het nieuwe procédé productief ge maakt zal kunnen worden. De proeven hebben thans reeds uitgewezen, dat het rendement van de eerste kwaliteit vezels (de lange vezels, in tegenstelling tot de tweede kwaliteits korte vezels) zeker 15 procent hoger zal zjjn en de kwaliteit 10 procent beter. Een factor van groot belang is even wel de wasbaarheïd van de ver weven garens. Momenteel wordt een serie proeven genomen, welke ten doel heeft de wasbestendig- heid te bepalen en tot nu toe zijn de resultaten gunstig. N.V. in oprichting Voor het te stichten proefbedrijf, waarvan de kosten ongeveer een mil lioen gulden zullep bedragen, is een N.V. in oprichting. Hierin zullen vlas sers, telers, spinners, machinebouwers en handelaren vertegenwoordigd zijn, terwijl ook de wevers deel zullen kun nen nemen. De vlassers hebben reeds getoond een open oog voor de toe komstmogelijkheden te bezitten en hebben voor het merendeel onmiddel lijk medewerking toegezegd. Naar de voorzitter van de Neder landse Vlassersfederatie, de heer C. Arkenbout, nog mededeelde, zouden de belanghebbenden nu reeds een be gin moeten maken met afschrijving op het bestaande machinepark en met het vormen van reserves. Naar de me ning van de heer Arkenbout zal een ruime overgangstijd noodzakelijk zijn en in dit verband wees hij op de ont wikkelingen in het verleden (van koud op warm roten en van zwingel- molen tot turbine) waarmede ook vele jaren gemoeid waren. Op de bijeenkomst toonde dr. Sel ling materiaal, waarin elke phase van de nieuwe methode tot uiting kwam en de aanwezige vlassers toonden zich over de resultaten tevreden. ruime tijd een Amerikaans-Brits- Franse commissie gewerkt aan de voorbereiding van deze conferentie. Op de Navo-vergadering in Parijs zullen de V.S. de Franse regering antwoorden op het verzoek om ver zekeringen inzake handhaving van Amerikaanse troepen fn Europa. Voorts meent men in deze Ameri kaanse kringen, dat een overeenkomst welke Groot-Brittannië op zowel mi litair als politiek niveau met de ver dedigingsgemeenschap verbindt, zo goed als voltooid is en mogelijk reeds te Parijs is getekend. Buiten vervolging gesteld Dr. Somer en mr. Van Houien gaan vrij uit De raadkamer van het Haagse ge rechtshof heeft op hun daartoe strek kend bezwaarschrift, buiten vervol ging gesteld dr. J. M. Somer en mr. Ch. H. J. F. van Houten, oud hoofd en -plaatsvervangend hoofd van het bureau inlichtingen van de Neder landse regering te Londen. Deze be schikking is inmiddels in kracht van gewijsde gegaan. Het betreft hier een strafvervolging, die werd ingesteld op aandrang van de parlementaire enquête-commissie, ter zake van vermeende schending van de geheimüoudingplicht door het verlenen van inzage aan de journalist H. A. Lunshof in 1948 van bepaalde stukken uit de oorlogsjaren. Bij de buiten vervolging stelling overwoog het gerechtshof o.a., dat het zeer onwaarschijlijk is, dat betrokke nen na een openbare terechtzitting aan het tenlastegelegde schuldig zou den worden bevonden, waar de des betreffende voorschriften hun vol doende ruimte lieten om zelfstandig te beoordelen of zij konden handelen zo als zij hebben gedaan. Gaston Dominici wil een familieraad Gaston Dominici, die Maandag of ficieel is teruggekomen van zijn vroe gere verklaringen, waarin hij erken de verleden jaar de moord op sir Jack Drummond, diens echtgenote en dochtertje te hebben gepleegd, heeft Dinsdag de rechter van instructie voorgesteld hem toe te staan een fa milieraad te beleggen. .Laat mij op mijn boerderij spreken met mijn vrouw en mijn kinderen", aldus de oude boer, „en u zult de naam van de moordenaar horen". DE VERWACHT: KOUDE OCHTEND. Koude ochtend met plaatselijk mist. Overdrijvende wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid. ZON EN MAAN: 10 December. Zon op 8.37 Maan op 11.3 onder 16.29 onder 20.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1