PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eisenhower over atoomgevaren welke de wereld bedreig en IJzendijke wil wegverbetering en uitbreiding grensverkeer BILT Kantlij, n NADELEN VOOR EUROPA VAN HET „LENTE-ACHTIGE WEER" DE VIER MOGENDHEDEN OP 5 JANUARI NAAR BERLIJN? 196e Jaargang-No. 289 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofd red.: G. Ballintijn. PL-verv.: W. Lee.touwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per iró. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie i 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 259300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walrtr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (ll.g.g. 2861 o! 2160); Middelburg, Markt 61, telel. 3841; Goes, Lange Vorslilraat 63, Mei. 1475 (bg.g. 2228); Ooitburg. Finlandslraal 2. telel 16; Terneuzen. Brouweriutr. 2; Zlertoc. N'. Bogerdur. c 160. Mei 26- TOESPRAAK VOOR VERENIGDE NATIES F zmier Laniel kreeg lichte longontsteking op Bermuda President Eisenhower zal heden Dinsdag op uitnodiging van de secretaris-generaal der Verenigde Na ties.Hammarskjöld, te New York voor de Verenigde Naties spreken over de gevaren, waarmee de wereld geconfronteerd wordt in dit atomisch tijdperk. Aldus werd Zondag tijdens de conferentie op de Bermuda-eilanden bekend gemaakt. Eisenhower zal spreken als president van de Verenigde Staten, maar zijn rede werd te voren gelezen door Churchill en Bidault. De atoomdeskundigen Cherwell (Engeland) en Strauss (Verenigde Sta ten) werkten mee aan de samenstelling van de rede. Waarnemers bij de Verenigde Naties menen, dat de rede mogelijk de „operatie oprechtheid" zal inluiden, die bedoeld zou zijn om het Amerikaanse volk en de wereld meer te laten weten over de vorderingen op het gebied van de atoom wapens. rentie deel te nemen. Hij werd bij het overleg met Eisenhower en Churchill vervangen door de Franse minister van buitenlandse zaken Bidault. Naar verluidt deed zich bij premier Laniel een begin van longontsteking voor, waarvan hij gered werd door 't tijdig toedienen van medicijnen. Maandag werd een Röntgen-foto van zijn longen gemaakt. Van Fran se zijde werd verklaard, dat Laniel geen verhoging meer heeft, maar nog z'n kamer moet houden. Er was een kleine infectiehaard in de rechterlong' welke haard thans langzaam aan het wegtrekken is. De dokter zal nog moeten beslissen wanneer Laniel de terugkeer naar Frankrijk kan aan vaarden. Volgens een bericht uit Franse bron, zouden Eisenhower en Churchill Maandag het Franse verzoek bestu deerd hebben om het Atlantisch Pact te verlengen van 20 tot 50 jaar. Bidault zou medegedeeld hebben, dat hu dit voorstel zal indienen bij de Atlantische Raad. Amerikaanse bronnen achtten het niet waarschijnlijk, dat president Eisenhower dit Franse verzoek zal steunen. Hij heeft daarvoor de toe stemming van het Congres nodig. Van Engelse zijde meende men, dat Churchill geen bezwaar zal maken tegen een verlenging van de Navo tot 50 jaar. Maandag hebben de „Grote Drie" hun besprekingen te Hamilton op de Bermuda-eilanden beëindigd. Het laatste onderwerp, dat behandeld werd, was het Verre Oosten. De Fran se premier Laniel gevoelde zich Maandag niet in staat aan de confe- Men heeft verleden week in de P.Z.C. kunnen lezen, hoe de redactie het slachtoffer werd van een geraffineerde mystificatie. Iemand, die klaarblijkelijk iets te- fen de dekknechts der Provinciale toomboot Diensten heeft, stuurde in September een met naam en adres en woonplaats (Hoorn) ondertekend ingezonden stuk in en omdat naam en adres werden genoemd, bestond er onzerzijds geen enkel bezwaar om dit stuk te plaatsen, buiten eigen verantwoordelijkheid en zonder dat wjj daarmede te kennen wilden ge ven met de inhoud in te stemmen. Het provinciaal bestuur onderzocht deze klacht tegen het personeel en kwam tot de ontdekking, dat naam en adres niet bestonden. Wg aarzel den daarna niet toe te geven, dat wig liet slachtoffer waren geworden van een mystificatie en maakten dus van een en ander melding in ons blad van 8 December. Men zou aan mogen nemen, dat daarmede de kwestie uit de wereld was. Het individu, dat deze misselijke streek uithaalde, heeft evenwel de euvele moed om te trachten zijn spelletje nog eens te herhalen. Een nieuw ingezonden stuk kwam in onze brievenbus, waarin betoogd wordt, dat de ondertekenaar de auto bezitter in kwestie was van 12 Sep tember endat niet deze automo bilist zelf, maar een achter hem staande chauffeur blijkbaar onder valse naam het gewraakte ingezon den stuk schreef. Dit alles gaat ver gezeld van een herhaling van de be schuldigingen tegen de dekknechts en een reeks nieuwe hatelijkheden. Dit ingezonden stuk is wederom anoniem en wij hebben er maar één woord voor: dit is infaam! Als de schrijver een man van eer was geweest, zou hg na de me dedelingen van het provinciaal bestuur bij de redactie zijn gekomen, om zgn naam bekend te maken en zijn excuses aan te bieden. Hij kan weten, dat ingezonden stukken niet ondertekend behoeven te zgn. Als de redactie weet, wie de schrijver ervan is en de schrijver door publicatie van zijn naam en adres in enigerlei opzicht schade zou kunnen ondervinden, wordt de naam van de schrijver geheim gehouden. Omgekeerd verhuizen anoniem in gezonden stukken naar de prulie mand. Dit laatste wist de schrijver blijk baar terdege. Vandaar zijn valse naam en zijn valse adres. Die kennis wettigt de veronder stelling, dat hij ook wist, dat naam en adres van een inzender, die goede redenen heeft om zijn identiteit niet m een dagblad te onthullen, bij de redactie van een krant volkomen veilig zijn. Geen enkele redactie zal eraan denken, deze naam of het adres me de te delen aan autoriteiten, die er benieuwd naar zijn. De rubriek inge zonden stukken is er juist om din gen, waar tegen men als eenling machteloos is, in het publiek aan de orde te stellen, zonder dat men daar bij zelf risico loopt. Desondanks: een valse naam Het is misschien goed, net liier nogmaals te zeggen: anonieme ingezonden stukken verhuizen naar de prullemand. Ingezonden stuk ken, waaraan voor niemand risico zit en die slechts algemene dingen ra ken, dienen ondertekend te zijn. Stukken, die voor de inzender wel risico mee kunnen brengen, kunnen naar goedvinden van de redactie on der schuilnaam geplaatst worden, mits naam en adres van de inzender bekend zijn. Plaatsing van ingezonden stukken tenslotte betekent niet, dat de redac tie de inhoud voor haar rekening neemt. De man, die tweemaal een misse lijke streek probeerde uit te halen, mag zich gelukkig prijzen, dat zijn identiteit onbekend is. Hij verbergt die trouwens welbewust. Omdat hij wel beseft, dat zijn manier van doen het daglicht niet kan verdragen. Dominici trekt zijn bekentenis in Tijdens verhoor voor rechler Gaston Dominici, de, 77-jarige „pa triarch van Lurs", heeft zijn bekente nis van de moord op de Britse geleer de, sir Jack Drummond en diens vrouw en dochtertje, ingetrokken. Bij het eerste formele verhoor voor de rechter, antwoordde de oude boer op alle vragen: „Ik heb niet gescho ten, ik heb hen niet gedood". Naar verluidt zou rechter Peries voornemens zijn de oude man te con fronteren met zijn zoons en met hoofdinspecteur Edmond Sebeille en andere politie-officieren, die zijn ver klaring hebben neergeschreven. Belgrado doet nieuw voorstel over Triest Joego-Slavië heeft Engeland een nieuw voorstel gedaan met betrekking tot een vijf mogendheden-conferentie over Triëst. De woordvoerder te Belgrado wilde geen bijzonderheden over de nieuwe voorstellen bekend maken. Wel zei hjj, dat zij waarschijnlijk eveneens Maandag In de Verenigde Staten en Frankrijk waren overhandigd. Doodvonnissen in Kenya Het opperste gerechtshof te Nyeri, in Kenya, heeft tien Kikoejoe's ter dood veroordeeld wegens moord op de vrouw van één hunner, die wei gerde de Mau-Mau-eed af te leggen. Ben Goerion afgetreden David Ben Goerion, de eerste mi nister van Israël sinds het land in 1948 onafhankelijk werd, is Maandag officieel afgetreden wegens „geeste lijke vermoeidheid". Hij gaat in de heuvels van de Negeb het leven van een herder leiden. ZORGEN OVER DE WINTERSPORT Overstromingen in Zuid-Frankrijk Het lente-achtige weer van de laatste weken heeft in vele delen van Europa tot nadelige gevolgen geleid. Oostenrijkse papierfabrieken zijn ge sloten wegens de droogte. De waterstand in de Rijn is zo laag dat aken slechts half geladen kunnen varen en Franse hotelhouders maken zich zor gen over het wintersportseizoen. In de Oostenrijkse Alpen ligt bene den 2000 meter geen sneeuw, hoewel het winterseizoen reeds in volle gang zou moeten zijn. Radio Boedapest heeft een beroep op de bevolking gedaan om zuinig te zijn met water- In België wordt het scheep- en luchtvaartverkeer reeds twee dagen ernstig gehinderd door dichte mist. In Oostende brandde Maandag de gehele dag de straatver lichting Rond het meer van Genève, waar sedert 7 November geen regen meer is gevallen, hangt eveneens een hard nekkige mist. In Zwitserland hoopt men op spoedige sneeuwval, zodat het winterseizoen, dat hier in Januari be gint, niet nadelig beïnvloed zal wor den. Als gevolg van het uitblijven van sneeuw verwachten Franse verzeke- Twee door de wol geverfde suppoos ten van het Elysée, de zetel van de Franse president te Parijs, Albert Dnbau (links) en Michel Toulvent, openen de deuren van het paleisje, maar voor wieWie zou de volgen de Franse president zijn? Het is niet te zeggen, ook Henri Toulvent, die reeds vier presidenten heeft verwel komd weet niet wie zijn volgende „baas" zal worden. ringsmaatschappijen dit jaar minder aanspraken van skiërs. Verleden jaar kwamen in totaal 1500 Franse winter sport-enthousiasten naar huis met een been of een arm in het gips. In Midden- en Zuid-Frankrijk re gent het reeds 48 uur. Hier en daar dreigen ernstige overstromingen. De Grote Drie, Joseph Laniel (links), president Eisenhower en sir Winston Churchill (rechts) gezeten voor de Mid Ocean Club te Bermuda. Afschuwelijke vondst tijdens drijfjacht Lijk van een vrouw gevonden Tijdens een drijfjacht in fle bossen van de Lage Vuursche (Hilversum) hebben jachtopzieners en jagers dezer dagen een gruwelyke ontdekking ge daan. Een aantal konijnen was in een bos gedreven, waar vrijwel nim mer iemand komt. Daar was het dat een der jagers plotseling onder de lage dennen liet reeds In verregaande staat van ontbinding verkerende lijk van een vrouw zag liggen. Sectie heeft uitgewezen, dat het HJk daar vanaf de zomer moet hebben gele gen. Er lagen bij het stoffelijk over schot twee tassen. In een daarvan werd een spoorkaartje aangetroffen. Ook vond men restanten van etens waren, o.a. een aangebroken blik soep. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de mogelijk heid van misdrijf op deze verlaten nlek, doch weigert thans inlichtin gen te verstrekken. Men vermoedt, zo vernamen wij, dat men hier te doen heeft met het stoffelijk over schot van een 47-j'arige vrouw uit Amsterdam, die geregeld werkte bij een oude boer in de omgeving van de Lage Vuursche. Hevige gevechten bij Hanoi in Indo-China Grote aanval van opstandelingen verwacht Bij hevige gevechten in de delta van de Rode Rivier bij Hanoi in Indo-Chi na hebben Franse Unietroepen en Vietminh-opstandelingen beide „zwa re verliezen" geleden, zo werd te Ha noi meegedeeld. Volgens het Franse opperbevel be gon de strijd, toen minstens 2000 op standelingen Zondag Gialoc, een ver sterkt dorp aanvielen. In verscheide ne delen van de delta woeden zware gevechten. Intussen bereiden de valschermtroe pen van de Franse Unie, die twee we ken geleden bij verrassing het belang rijke bolwerk Dien Bien Phoe aan de grens tussen Tonkin en Laos bezet ten, zich voor op een grote aanval van de Vietminh-opstandelingen. De voorhoede van een 12.000 man sterke divisie is het bolwerk al tot op 50 ki lometer genaderd. De Fransen hebben op hun beurt twee colonnes uit Loe- ang Prabang, de hoofdstad van Laos, gedirigeerd in de richting van de be dreigde plaats. K.L.M.-auto rijdt zonder benzine De K.L-M. beschikt in zijn wagen park bij wijze van proefneming over een nieuwe personenwagen, waarin de benzinetank, de benzinepomp en de carburateur ontbreken. Toch kan deze wagen ruim 400 km. rijden, maar dan moet hij terug naar zijn basis Schip hol om bij te tanken. De wagen rijdt namelijk op propaan, een gas, dat in de Verenigde Staten reeds op grote schaal voor het voeden van automotoren wordt gebruikt. Propaan is goedkoper dan benzine, bevat geen tetraéth/1 lood, dat de motor doet vervuilen. De motor kan bij lage temperaturen onmiddellijk starten en diverse slijtage-problemen worden bij gebruik van propaan klei ner, zo niet geheel opgelost. IN OVERLEG MET ADENAUER De Westelijke nota aan Rusland is uiterst kort Het antwoord van de „Grote Drie" op de Russische nota betreffende de viermogendhedenconferentie is Maandag door de Franse hoge commis saris Francois Poncet aangeboden aan dr. Adenauer, de Westdultse bonds kanselier. Naar verluidt heeft Adenauer zijn voile goedkeuring aan het antwoord gehecht. Het zal nu Dinsdagochtend te Moskou worden over- handigd. Het voorleggen van het antwoord aan Adenauer geschiedde in verband met een toezegging, die lang geleden aan Adenauer was gedaan en waarbij hem werd beloofd, dat de „Grote Drie" zijn opinie zouden vra gen wanneer met Rusland over Duitse kwesties gesproken zou worden. Zowel uit Bonn als uit Hamilton wordt gemeldt, dat in het antwoord aan Rusland niet wordt voorgesteld de viermogendheden-conferentie te laten beginnen na de Franse presi- dentsverkizingen op 17 Januari a.s. maar voor die verkiezingen en wel in de eerste week van Januari De Westelijke nota is zeer kort en zij omvat geen agenda. Volgens 'n Reu- Mevrouw Churchill naar Stockholm Om Nobelprijs in ontvangst te nemen Mevrouw Churchill zal Dinsdag a. s., in gezelschap van haar getrouwde dochter, mevrouw Soames, per vlieg tuig naar Stockholm vertrekken, waar zij voor haar man de hem toe gekende Nobelprijs voor Literatuur over het jaar 1953 in ontvangst zal nemen. Mevrouw Churchill zal in Stock holm een rede houden namens haar echtgenoot, door hem geschreven voor hij vertrok naar de Bermuda conferentie. Ofschoon de rede kort is, wordt zij door kringen te Londen beschreven als een rede, die met de term „gedenkwaardig" bestempeld zal worden. GESPREK MET BURGEMEESTER Teneindeperspectieven voor toerisme te vergroten IJzendijke houdt de vreemdelingen niet gevangen door een overdaad aan mondain amusement, noch door een grote verscheidenheid van lok kende winkelétalages, noch door monumentale, historische bouwwerken. IJzendijke is in wezen maar een heel bescheiden gemeente, overwegend agrarisch ingesteld, met een vleugje industrie („Dat zou nodig moeten veranderen", meent evenwel burgemeester L. E. D. S. von Bönninghau- sen) en met een wel oud en lief, maar niet monumentaal kerkje Tóch trekt IJzendijke vreemdelingen! Waarom? Wel, omdat het LJzen- dyke is Wat IJzendijke dan wel is laat zich moeilijk beschrijven, maar één ding staat vast: het heeft sfeer, het heeft karakter en de eerste burger van deze gemeente komt de eer toe deze historisch gegroeide attractie om een toeristisch modewoord te gebruiken geconsolideerd te heb ben. En, voorzover mogelijk, benut! Want wie herinnert zich niet de be langwekkende exposities, welke in de afgelopen jaren in het stijlvolle raadhuis zijn gehouden? Zeker, men kwam naar het raadhuis om de ten toongestelde werken te bezichtigen, maar menigmaal is het gebeurd, zo verzekerde ons de burgemeester, dat een bezoeker enkele minuten verwijl de voor een der hoge ramen van de raadzaal en in gedachten verzonken naar buiten staarde. Naar het schil derachtige marktplein, met z'n forse keien, z'n in dit beeld niet weg te denken muziektent en bovenal met z'n begrenzing van sierlijke gevels. Dan besefte ae vreemdeling vaak eerst recht, dat het kleine plaatsje IJzendijke grote bekoring biedt en deze kleine speculatie op des vreem delingen gemoed, deze kleine be-be- doeling met de overigens zichzelf reeds rechtvaardigende exposities mocht jhr. Van Bönninghausen on getwijfeld doen en hebben. Omdat het ging en zal gaan om het welzijn van zijn gemeente. Dit laatste heeft de burge meester ook voor ogen, wanneer hij uiteenzet hoe IJzendijke, dat iri Zeeuwsch-Vlaanderen reeds een verkeers-knooppunt vormt, nog meer centraal kan komen te liggen en dus nog meer vreem delingen zal kunnen aantrekken. Want evenals elders in Zeeland vormt ook voor deze gemeente het vreemdelingenverkeer een voor name bron van inkomsten, of, beter gezegd, kan het toerisme een voorname bron van inkoms ten gaan worden. Twee wensen. Daartoe zouden twee wensen ver vuld moeten worden: betere wegen even over de grens in België en rui mere bevoegdheden voor net grens- kantoor iJzendykeWatervliet. Voor vele Belgen voor Zeeland immers de grootste categorie „vreemdelingen" voert de weg haar Zeeuwsch-Vlaanderen en Wal cheren nog van Gent via Eeklo, Aar denburg en Oostburg naar Breskens, met een aftakking naar Sluis. Jhr. Von Bönninghausen wijst evenwel op de mogelijkheden voor al voor IJzendijke uiteraard, maar ook voor het „achterland"! bij een intensiever gebruik van de rou te Gent, Eeklo. Watervliet, IJzendij- ke, Breskens. Momenteel wordt deze route gemeden, voornamelyk tenge volge van het slechte weggedeelte, ter lengte van ongeveer negen kilo meter, EekloBentille in België en van de niet bepaald ideale situatie op sommige gedeelten van de route IJ zendijkeBreskens. In Eeklo beseft men eveneens het belang van wegverbetering en het gemeentebestuur van deze Belgische stad zou niets liever zien, dan dat hiermede begonnen kon worden. Zon der Staatssubsidie zouden de uit te voeren werken evenwel te kostbaar worden en hoewel deze weg aan vankelijk bestemd was om „Staats- baan" te worden een subsidie is nog niet toegezegd. In Eeklo en IJ zendijke, dat bij het gemeentebestuur van Eeklo reeas op uitvoering van wegverbetering aandrong, wacht men gespannen af (Vervolg op pag. 2) ter-bericht uit Hamilton (Bermuda) koesteren de Westelijke „Grote Drie" geen hoop, dat het Franse parlement net Europese legerverdrag zal ratifi ceren voordat er nog een poging is gedaan om met de Russen tot over- eenstemming te komen. De Verenigde Staten zouden er bij zonder op gesteld zijn de besprekin gen met Rusland in de eerste week van Januari aan te vangen, omdat zij geen bijzondere hindernissen voor het bekrachtigen van het E.V.G.- verdrag door Frankrijk wensen, ook al omdat het Amerikaanse Congres zich in het voorjaar zal bezig houden met de toewijzing van gelaen voor hulp aan het buitenland. Naar te Parijs verluidt zou de Vier- mogendhedenconferentie op 5 of 6 Januari te Berlijn aanvangen. De conferentie za! waarschijnlijk gehou den worden in het geallieerde contrö- legebouw, dat in de Amerikaanse sector van Berlijn staat. De gealli eerde contröleraad, die in dit gebouw zetelt, is sedert 1948 niet meer bgeen geweest. Meisje werd invalide na aanrijding Vader eist 188.000 gulden schadevergoeding De rechtbank te Amsterdam heeft in een civiele procedure mr. A. baron van H. uit Amsterdam „voor de volle 100 procent" schuldig bevonden aan de aanrijding van het thans elfjarig meisje T. van K. uit Amstelveen, daar dit kind ernstig werd gewond en thans nog gedeeltelijk invalide is. De vader heeft een eis tot schade vergoeding tegen mr. A. van H. inge diend, groot 188.000. Aangezien de raadsman van ge daagde er niet in is geslaagd het te genbewijs te leveren, heeft de presi dent van de rechtbank gedaagde schuldig bevonden en besloten op 10 Januari a.s. de benoemde experts te beëdigen die een onderzoek zullen in stellen naar de juistheid van het ge vraagde schadebedrag. Het Rotterdams Toneel Het bestuur van de stichting Het Rotterdams Toneel, zal aan B. en W. van Rotterdam de heren Ko Arnoldi en Frits van Dijk voor het Beizoen '54-'55 als directeuren voordragen. Er bestaat de mogelijkheid; dat Paul Steenbergen, mededirecteur van de Haagse Comedie, aan het einde van het lopende seizoen het Haagse gezelschap zal verlaten, hoewel zijn contract tot 1956 loopt. Het is niet onmogelijk, dat hij dan bij het Rot terdams Toneel zal worden betrok ken, onder directie van Ko Arnoldi en Frits van Dijk. DE VERWACHT: VEEL BEWOLKING. Zwaar bewolkt met hier en daar op klaringen en op enkele plaatsen mist. Overwegend droog weer. Matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. ZON EN MAAN: 9 December. Zon op 8.36 onder 16.29 Maan op 11.11 onder 19.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1