Nieuws uit Walcheren AJAX VERSLOEG STADGENOOT D.W.S. MET 0-2 VELERLEI WETSONTWERPEN IN '54 TE VERWACHTEN MAANDAG 7 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissingen Sint in Scheldekwarlier Zaterdagmiddag organiseerde de personeelsvereniging van de Kon. Mij. „De Schelde" in het Scheldekwartier te Vlissingen een St. Nicolaasfeest voor 600 kinderen van nersoneelsle- den. Om half drie begon de middag, ge opend met een korte toespraak door de voorzitter van de personeelsver eniging, de heer J. J. Martjjn. Daar na was het woord aan de toneelgroep „Pim Canté", die het stuk „Dokie Durf" opvoerde. Enthousiast reageer den de kinderen op de streken van „Dokie". In de pauze arriveerde de goede oude Sint met zijn knecht. Bij het naar huis gaan kregen de kinderen een zak versnaperingen. Kaarten voor „Pinky" In Vlissingen zullen de toegangs kaarten voor de P.Z.C.-Pinkyvoorstel- lingen uitgereikt worden Dinsdag 8 December van 3 tot half zes des mid dags in deJLeger des Heilszaal Paul- Krugerstraat. Voor het Havendorp geschiedt de uitreiking van half twaalf tot half een des middags in sigarenmagazijn Kesteloo No. 412. Middelburg St. Nicolaas bij gymnasiasten De Middelburgse gymnasiastenver eniging „Nihil sine labore" vierde Vrijdagavond in restaurant Suisse te Middelburg, onder leiding van haar praeses, de heer J. van Woerden, op gezellige wijze het St. Nicolaasfeest. De leerlingen mochten allen van de grijze Sint een geschenk in ontvangst nemen. Voorts trad de band van de vereniging op. De praeses bedankte in zijn sluitingswoord St. Nicolaas en de Zwarte Pieten en bood de goedhei ligman een cadeau aan. Veertienduizendste in Goes geboren (Slot van pagina 1.) merd. Eigenlijk had men op deze dag niet anders verwacht, want het is een probleem, waaraan men dagelijks wordt herinnerd. Goes maakt een snelle groei door, doch het feit dat woningbouw nog steeds gebonden is aan toewijzing van bouwvolume, blijft een ernstige nandicap. Niet alleen werden dit jaar réeds 40-1 geboorteaktes opgemaakt, zodat het tweede supplement op het geboor teregister moest, worden aangevraagd en vaak huisvestingsmoeiïijkheden voor uitbreidende gezinnen groter wor den, doch daarnaast stijgt ook met de dag nog het aantal aanvragen voor vestiging in Goes. Om dan van de vele trouwlustigen, die op een huis wachten, nog maar niet te spre ken. Ondanks de „beruchte" leeftjjds- grens voor a.s. echtparen, de af- standsgrens voor hen, die elders wo nen en in Goes werken alsmede het weren van hen, die niet strikt nood zakelijk in deze gemeente moeten wo nen, zouden op dit moment reeds 680 woningen in Goes gebouwd moeten worden, om aan alle werkelijk drin gende aanvragen voor huisvesting to kunnen voldoen! Meer dan een derde dus van het voor drie jaren aan geheel Zeeland toegewezen bouwvolume. Is het wonder, dat daarom het huisvestingsprobleem een der grootste zorgen van het Goese gemeentebestuur vormt? En hoe lang nog? Drie-eilandenplan wordt onderzocht De minister van verkeer en water staat, heeft aan het Technisch Bureau der Domeinen officieel opdracht ge. geven tot het insteller. van een onder zoek naar de mogelijkheden tot uit voering van het Drie-Eilandenplan. Hieruit mag niet worden afgeleid, zo vernam het „Zeeuwsch D.", dat het Drie-Eilandenplan zal worden ge licht uit de plannen der Delta-com missie. Wel staat vast, dat het on derzoek er op gericht is concrete plannen tot stand te brengen met be trekking tot de aaneenvoeging van de beide Pevelanden en Walcheren. Het onderzoek zal ongeveer een jaar duren en aangenomen wordt, dat bin nen een jaar beslist zal worden of indien het onderzoek positieve resul taten oplevert uitvoering van het Drie-Eilandenplan voorrang zal ge nieten. In de komende maanden zal een daartoe speciial aangetrokken des kundige overleg plegen met de polder en waterschapsbesturen over de vraagstukken op het gebied van de toekomstige waterhuishouding. Officieren uit Zeeland beëdigd Vrijdagmorgen werden voor het front van de troepen van het Regi ment Veld Artillerie Prins Frederik te Bergen op Zoom twee jonge officie ren uit Zeeland beëdigd. Bij Kon. Besluit waren met ingang van 12 November j.l. oenoemd tot 2e Luitenant bij het wapen aer Artillerie de cadetten-sergeanten P. J. van Driel uit Axel en A Jobse uit Middel burg. Nadat de nodige eerbewijzen waren gebracht sprak de regiments-comman dant, overste J- A. de Witte, de beide jongelui toe en nam hen de eed van trouw af. In zijn toespraak tot hen wees nij op het belang van deze eed, waarna de plechtigheid werd be sloten met een défilé door de troepen voor commandant en de nieuw be noemde officieren. Vertraging veerdienst Tengevolge van de mist hebben de Provinciale Stoombootdiensten op de lijn lissïngenBreskens Zondag eni ge vertraging ondervonden. Na vijf uur des middags kon echter weer vol gens de normal dienstregeling wor den gevaren. Ook raakte nog een ra dar-installatie defect, waardoor de betrokken boot steeds met dezelfde kop voor moest varen. Suriname-avond In de Noorderkerk te Middelburg wordt Dinsdagavond een „Suriname- avond" gehouden. Tijdens deze bijeen komst zal een Surinaamse negerpredi- kant spreken over de zending in het Bosland van Suriname. Tevens wor den enige films over Suriname ver toond. RAAD VROUWENPOLDER Ambtswoning voor de burgemeester Vrijdagavond kwam de raad der ge meente vrouwenpolder in spoedeisen de vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester A. de Kam. Na de gebruikelijke opening en de behandeling van de ingekomen stukken kwam het punt aan de orde, waarvoor deze vergadering belegd was, n.l. het voorstel van B. en W. tot 't bouwen van een ambtswoning voor de burgemeester Al eerder waren er plannen tot het bouwen hiervan, doch Vrijdagavond werden de raadsleden voor een definif,'ef besluit gesteld. Breedvoerig werd de nieuwe te kening besproken en men be sloot tot de bouw van de ambts woning over te gaan. De aanbeste ding zal spoedig worden gehouden, zo mofelijk in combinatie met andere projecten. Enige mededelingen werden gedaan betreffende goedkeuring begrotingen 1951, 195^, 1953, rekeningen en de gunning van 2 woningwetwoningen in Gapinge. Westkapelle Raad komt bijeen De raad van Westkapelle komt Dinsdagavond om 8 uur in vergade ring bijeen, Veere St. Nicolaas kwam per reddingboot Aan boord van de reddingboot arri veerden Sint Nicolaas en zwarte Piet Zaterdagmorgen om half tien in Vee- re, waar in de openbare lagere school versnaperingen werden aangeboden. Vrijdag was de Sint reeds bij de kin deren van de kleuterschool in de Kampveerse Toren geweest. Zater dagmorgen speelde de stadsbeiaardier, de heer Jan Kwist, toepasselijke me lodieën op het carillon. VOETBAL Onbevredigende nederlaag van Zeelandia tegen Hulst Dat Zeelandia te Middelburg niet minstei tot een gelijk spel kwam te gen Hulst lag niet aan gebrek aan vechtlust en doorzettingsvermogen van de thuisclub. Vooral in de eerste helft werd Hulst het vuur na aan de schenen gelegd en het was niet over eenkomstig de verhouding, toen de linksbinnen van Hulst na een kwar tier spelen zijn elftal de leiding wist te geven met een mooi schot (01). Dit kon Zeelandia niet entmoedigen en van enig overwicht van de leider Hulst was geen moment sprake. Ruimschoots verdiend was het doel punt, dat De Brurjn na een half uur spelen scoorde (11). Een beloning tevens vcor diens taaie doorzetten toen de bal van de lat terugketste na zijn strakke schot en hij met zijn hoofd op fraai- wijze scoorde. Vijf mi nuten later gaf de midvoor van Hulst zijn elftal weer de leiding (12). Twee minuten vóór rust was het de deze middag weJ zeer actieve De Bruijn, die de partijen op gelijke voet bracht (22). In de tweede helft speelde Hulst iets beter en reeds na vier minuten bracht de inksbuiten de stand op 2 3. Dit doelpunt was mede een gevolg van onvoldoende ingrepen van de Zeelandia-doelman, die ook debet ge acht mag worder aan doelpunt num mer vier en vijf van Hulst, respectie velijk uit een hoekschop en een schot van de midvoor gescoord. Toen wéér De Bruijr een halve minuut, nadat Hulrt uit de hoekschop in de 25ste mi nuut de stand ot 24 had gebracht, 34 liet noteren, was de strijd voor Zeelandia nog niet verloren. Het vijf de lulst-doelpunt gaf echter de door slag en Zeelandia kon deze min of meer onverdiende achterstand niet meer inlopen. De Zeeuwen leed zware nederlaag tegen RKFC De Zeeuwen heeft het in Bergen op Zoom tegen RKFC niet tot een overwinning kunnen brengen. Toch hadden de Vlissingers beter ver diend, maar er werden kansen ge mist, die beslist benut hadden kun nen worden. De verdediging van de Scheldestadbewoners was slecht in vorm. Al direct na de aftrap had de Zeeuwen het beste van het spel, maar de meerderheid kon niet in doelpun ten worden uitgedrukt. Na 20 minuten spelen werkte de Viissingse achterhoede slecht weg. De ba) werd een gemakkelijke prooi van de RKFC-miavoor, die zonder moeite scoorde (10) W. Leijnse moest geblesseerd het veld verlaten en werd vervangen door Ad. de Pag- ter In de 35e minuut bracht Keule- mans, die op de midvoorplaats was gaan spelen, uit een goed opgezette aanval de stand op 11. RKFC. dat flink aanpakte, wist in de 44sté mi nuut door de midvoor opnieuw de lei ding te nemen (21)Met deze stand kwam de rust In de tweede helft was RKFC in de meerderheid. Toch duurde het nog 'IS minuten, eer de Brabantse rechtsbui ten uit 'n scrimmage de score tot 3 1 kon opvoeren. De Zeeuwen ver plaatsten het spel, maar succes kwam aan de andere kant, waar een dek- kingsfout de RKFC rechtsbuiten in de gelegenheid stelde het vierde doel punt van de thuisclub te maken (4 1). Scheidsrechter Vink uit Roosen daal leidde zwak. MARKTBERICHTEN VISMIJN TE BRESKENS. 5 December. Sehardijn 40.000 kg.; Haring 150.000 kg,. Doorgedraaid. P.Z.C.-„Pinky-tournée" begon in F burg succesvol Honderden kinderen genoten van voorstellingen Het „Pinky" tournée vah de P.Z.C. is begonnen! De P.Z.C. is voor de vijfde maal gestart met haar jaar lijkse December-voorstellingen. Ruim 2400 kinderen hebben Zater dag in de grote zaal van het Schut tershof genoten van „Pinky";, de his torie van het arme jongetje Pietje, wiens vader op zee is en die van zijn slechte oom meer slaag dan eten krijgt. Pietje's enige bezitting is „Pinky", een schrander en kwiek hondje en het beste "vriendje, dat een jongen zich kan wensen. Hoe droevig is het begin. Maar Gerrit en een pakje, dat een baron verliest brengen uitkomst en hoewel de .slechte oom nog eenmaal op de proppen komt, eindigt alles in vrijheid en blijheid. Vier maal hebben telkens honderden kinderen, die reeds lang voor het he- gin van de voorstelling aan de in gang stonden te wachten, in grote spanning meegeleefd met de avontu ren van net tweetal. Dat zij het mooi vonden, viel op hun gezichten af te lezen. Namens de P.Z.C. werden de kinde ren aan het begin verwelkomd door de heer J. E. Witte. Daarna werd het pakkende „Pinky"-lied gezongen. Een grote verrassing was het be zoek van St. Nicolaas aan het Schuttershof. Gelukkig kon de goe de bisschop constateren, dat er uit sluitend brave kinderen in de zaal waren. Niemand werd dan ook in de zak gestopt. Aai; alle medewerkenden een ere- saluut! Het was in één woord af. De P.Z.C.-voorstellingen 1953 overtref fen die van de vorige vier jaren, zo wel wat het gebodene als wat de be langstelling betreft. Na deze vier voorstellingen in Middelburg, worden er a.s. Woensdag nog drie in de hoofdstad gegeven. Zaterdag 12 De cember komt Goes aan de beurt en Woensdag 16 December Vlissingen. Techn. School Middelburg heef) nieuwe directeur Tot directeur van de Technische- cn Machinisten' Schooi te Middelburg is benoemd de heer J Huisman, thans leraar aan de School voor Scheeps- werktuigkunde en aan de Technische School te Breda. Vóór de heer Huisman bij het onder wijs kwam, was hij bij de koopvaar dij, die hij in de rang van werktuig kundige verliet. Daarna was hij in Den Brie] werkzaam als docent bij het machinisten- en zeevaartkundig on derwijs Deze standplaats verwisselde hij voor Breda. De heer Huisman treedt te Middelburg in de plaats van de heei E. Visscher, die met ingang van 1 Augustus j.l. aftrad, maar tot nu toe nog het directeurschap waar neemt. Omtrent de datum van in diensttreding van de heer Huisman is nog geen beslissing genomen. Nationaal comité voor Wolff en Deken Ter herdenking van het feit, dat het in November 1954 150 jaar geleden zal zijn. dat Betje Wolff en Aagje Deken te 's-Gravenhage overleden, heeft zich op initiatief van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde een na tionaal comité gevormd, waarvan prof dr P Minderaa als voorzitter zal op- tieden en dr. J. J. Mak als secreta ris. In het werkcomité hebben voorts o.a. zitting de dames m'ej. dr. H. C. M. Ghijsen en mevr. dr. A. Romein—Ver schoor en de heren mr W de Bruyne. archivaris van Vlissingen, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen en J. A. Pesman, burgemeester van Beem- ster. Voor de uitvoering der plannen heeft het werkcomité voorlopig reeds ingesteld een commissie voor de uit gave van geschriften er. een tentoon stellingscommissie De plannen om vatten o.a. het houder van een na tionale herdenking in Den Haag, waar bij een drietal sprekers zal optreden, een herdenking op het graf van Betje Wolf en Aagje Deken te Schevemn- gen, en een herdenking te Vlissingen, waar Betje Wolff is geboren. Voorts ligt het in de bedoeling een reizende tentoonstelling te houden in Vlissin gen en o.a. ook te 's Gravenhage. Lei den en Amsterdam. Aan de commissie voor de uitgave van geschriften is toevertrouwd de uitgave van een gedenkboek, dat o.a. de te houden voordrachten, een be knopte biografie en een bloemlezing uit de geschriften der beide dames zal bevatten. Smokkelauto in beslag genomen In de val gelopen Zaterdagmorgen werd door de Bel gische kommiezen te Putte een van Nederland komende smokkelauto met roomboter in beslag genomen. De smokkelaars, J. V en J v B.. twee bekende Belgische wegrenners werden gearresteerd. In de auto bevonden zich 1200 pakjes roomboter. De auto kwam over een binnenweg vaD Nederlands Putte en reed recht in een door de kommiezen opgestelde vaL Een salvo werd op de wagen af gevuurd en een drietal kogels drong achter de inzittenden de wagen bin nen. Iets verder, in d Lindendreef, een veel door de smokkelaars gereden weg naar Kalmpthout, raakte de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt en reed in een sloot. De laatste tijd wordt veel roombo ter gesmokkeld en de kommiezen van België zetten een intense jacht in. In enkele weken tijd zijn er nu al vijf personen-auto's in oeslag geno men met elk 300 tot 800 kg. roombo ter. Middelburg verloor met 2—0 van TSC in Oosterhout Toch speeldeo de groen-witteri niet onverdienstelijk Middelburg kwam in de wedstrijd tegen TSC weer met een gewijzigde voorhoede in het veld en hoewel deze voorhoede geen doelpunten wist te maken, zat er toch meer snelheid en ging er meer doorzetting van uit. Huwaë stond rechtsbinnen en Burgs midvoor. Deze beide spelers hebben het doelman Baeten zeer lastig we ten te maken, hun doelkansen waren legio, doch beheersing en geluk op de critieke momenten ontbrak. Middelburg heeft uitstekend ge speeld, doch twee blunders van Jon- gepier en een dubieuze beslissing van scheidsrechter Van der Ven waren de groen-witten noodlottig. Het begin van de wedstrijd w sensationeel. Direct na de aftrap zet te TSC een aanval op en Snoeren gaf met een keihard schot Versluis zijn eerste bal te verwerken. Direct daar op was het Huwaë die Baeten pas seerde. doch zijn gehot ging via de paal uit. Middelburg kwam er nu beter in. Een prachtige voorzet van Adriaan- ssen werd door Burgs ineens op de schoen genomen, doch door Baeten tot een hoekschop verwerkt. Tot tweemaal toe kwam Burgs alleen voor Baeten te staan, maar deze gaf niet thuis. Tot in de 15e minuut Jon- gepier een bal verkeerd wegspeelde en het leer voor de voeten van de vrijstaande Van Alten kwam. Deze weifelde niet en gaf met een schot Versluis het nakijken (10). Even voor de rust sloeg Jongepïe buiten de 16-meterlijn, de bal met d hand weg. Scheidsrechter Van der Ven wees echter naar de penalty-stip en Van Alten voltrok het vonnis (0—2). Na de thee was het al Middelburg wat de klok sloeg. Reeds in de 3e minuut moest Baeten een hard schot van Outermans tot corner verwer ken. Even later gevolgd door een schot van Koster. Heel het groen- witten-elftal stond nu op de T.S.C.- helft. In de 15e min. zond Huwaë een strak schot op Baeten af. Deze liet de bal glippen, maar met een sprong kon hij nog net de bal op de doel lijn te pakken krjjgen. Het te ver opdringen werd groen-witten in de 20e minuut bijna noodlottig. Snoeren kreeg nl. de bal te pakken en Klop viel nem binnen de 16 meter-lijn in de -ug aan. De strafschop werd echter door Versluis keurig gestopt. Hoewel Middelburg in de resteren de minuten nog niet te missen kan sen kreeg, werden deze niet benut en moesten de groen-witten jan ook met deze 20 nederlaag genoegen nemen. Er zit echter toch al meer verband in de ploeg en na deze ongelukkige nederlaag zullen dé hoofdstedelingen zich hei-pakken. Goes ging met 4—2 tegen Internos ten onder Geen schutters bij de thuisclub Internos heeft in Goes een St. Ni- colaas-surprise ontvangen in de vorm van een 42 zege en hiermede zal het we) dubbel en dwars tevreden zijn. Het was nl. in deze vooral voor de rnst aantrekkelijke wedstrijd de thuisclnb, die de toon aangaf, maar Vrouwe Fortuna niet met zich had. Internos telde vier. Goes twee inval lers. De eerste aanvallen waren voor Goes, maar de eerste scoringskans kreeg Krens van Internos, die echter Ontspanning tussen Italië en Joego-SIavië Terugtrekken van troepen De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken Giuseppe Pel- la, en de Joegoslavische gezant in Rome kwamen Zaterdag overeen, dat beide landen onmiddellijk en gelijk tijdig stappen zullen doen om ge meenschappelijke grenskwesties te regelen. Naar een woordvoerder ^an het Italiaanse ministerie van buitenland se zaken heeft bekend gemaakt, zul len aan beide zijden van de Italiaans- Joegoslavische grens de troepen te ruggetrokken worden. Zondag ving inderdaad de terugtocht der troepen aan. De operatie zal 14 dagen'duren. DE WEDSTRIJDEN VAN DE DAG Goed spelend Oosterparkers klopte Enschedese Boys Op een moeilyk bespeelbaar terrein heeft Ajax een 02 overwinning behaald op DAV.S. De stedelijke derby, waar vele duizenden voetballief hebbers naar uitkeken, is tegengevallen. In het eerste kwartier werd goed voetbal gedemonstreerd, maur de overige 75 minuten zag men geen groots spel. De eerste aanvallen waren voor D.W.S., maar Ajax scoorde tegen de verhouding in. In de tweede hellt waren de Spaarndanimers het eerste half uur in het offensief, maar doelpunten maken was er niet bij. Ajax daarentegen wist door Leeser nog eenmaal te scoren. Een herboren Oosterparkers heeft in de wedstrijd tegen Enschedese Boys verdiend met 20 gewonnen. De" bezoekers hebben kunnen genie ten van goed voetbal. Oosterparkers speelde technisch een goede partij voetbal, terwijl er meer vaart in de aanvallen zat. Het eerste kwartier was evenwel voor de Boys, maar en kele goede kansen werden niet benut. Toen in de 15e minuut echter Wolda uit een goed aangegeven bal de thuisclub een 10 voorsprong be zorgde, liep het als gesmeerd bjj de Groningers. Met fraaie en goed op gezette aanvallen ging het naar het Enschede-doel. Tien minuten voor de rust was het weer Wolda, die een combinatie Bolhuis-Mulder met een doelpunt besloot (02). In de twee de helft overspeelde de Martini-be woners de gasten. Doelpunten bleven echter in deze periode uit. Enschede se Boys slaagde er zelfs niet in de eer te redden. In de wedstrijd tegen Vitesse heeft EDO het zelfde spelletje toegepast, waarmee het tot nu toe al zoveel suc ces gehad heeft, nl. de verdediging versterken en de tegenstander maal laten aanvallen, Want, redenerA de Haarlemmers, met drie of vier ge vaarlijke spelers in de aanval kunnen we, wanneer de „vijand" opdringt ook wel doelpunten maken. En Vi tesse liep in deze val. Het grootste gedeelte van de 90 minuten waven de Arnhemmers in het offensief. Zij be gingen echter de fout alle aanvallen door het midden te voeren, juist daar, waar het accent van de EDO-verde- diging ligt. Er was altijd .vel een been of een lichaam, dat de bal wist te keren. De schaarse keren, dat de faalde. Uit een der talrijke aanval len van Goes lanceerde v. d. Sluis een goede voorzet, waaruit Foudrai- ne Kunstermans op de proef stelde. Deze bleek echter paraat. De uiterst actieve Oostdijk leverde een groot gevaar op voor de defensie der gas ten, waarin Roovers een groot strui kelblok vormde. Goes bleef het initiatief behouden en een kogel van v. d. Sluis, die juist over ging, had beslist beter lot ver diend. Na 26 min. gaf v. d. Sluis uit een vrije schop even buiten het straf schopgebied Goes de leiding (10). Korte tijd later belandde de bal na een fraaie combinatie tussen Linden- berg en Oostdijk voor de voeten van Moens. die alleen nog Kuijstermans voor zich had. Hij schoot echter naast. Sporadisch verscheen Internos voor het doel van Zwartepoorte en zijn collega aan de andere kant had het dan ook veel zwaarder te verdu ren Uit een corner van rechts schoot v. d. Sluis tegen de paal en hoewel Goesse doelpunten in de lucht hingen, bleven zij echter uit. Acht minuten voor rust wist de nog steeds gevaarlijke Van Staay Internos met een kopbal aan de ge lijkmaker te helpen (11). Kort daarop kreeg Oostdijk aan de andere zijde nog een goede kans, welke hjj echter niet benutte. Twee minuten na de hervatting profiteerde Krens van een misver stand in de Goesse defensie en gaf Internos de leiding (12). Hierna was Goes even de kluts kwijt en Zwartepoorte moest tot tweemaal toe een fraaie save verrichten om onheil te voorkomen. Geleidelijk aan wist de thuisclub zich weer wat los te werken en met felle aanvallen werd het doel van Kuijstermans telkens belaagd, maar het beslissende schot ontbrak. Nadat A. v. d. Berg met een kop bal uit een voorzet van Van Staay de stand op 13 had gebracht wa's Goes een geslagen ploeg. Schipper bij de thuisclub werd vervangen door Van Hekken. Hierna was het weer A. v. d. Berg die scoorde (14). In de laatste minuut reduceerde Pee man deze achterstand tot 24. gastheren aanvallen over de vleugels opzetten, ontstond er enig gevaar voor het doel der Haarlemmers. Maar doelpunten maken kon Vitesse niet. EDO daarentegen zag zes minuten voor tijd een gaatje in de Vitesse- verdediging en de volle winst was voor de Haarlemmers (01). Een sterker D.H.C. heeft in de wed strijd tegen Willem n een 20 ne derlaag geleden. Technisch waren de Tilburgers beter, maar dc Delftena ren wisten dit volkomen te compen seren door een enthousiast en pittig spelletje voetbal. Dertig minuten lang waren de gastheren in de aan val, maar het Willem n-doel bleef „potdicht". Kort voor rust was het De Jong, e tegen de verhouding in Willem II de leiding gaf. (01). Na de thee bleven de jongens uit Delft domineren, maar weer verstond men de kunst van doelpunten maken niet. Toen kort voor het einde De Jong de Tilburgers een tweede doelpunt be zorgde, was het pleit beslecht. ONZE GEZONDHEIDSZORG Wegens plaatsgebrek moest de strip „Kappie en de trilmagneet" blijven overstaan. Financiering van de rheumabestrij ding Over de gezondheidszorg wordt er door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in de Memorie van Antwoord o-m. op gewezen, dat het aantal rheumatologen langzaam groei ende is. Er zijn nog niet voldoende rheuma-bedden in ons land. Het vraag stuk van de financiering van de ver lengde behandeling en van de behan delingscentra is in studie bij de mi nisteriële commissie inzake organisa tie en financiering van de rheuma- tiekbestrijding. Ook de minister betreurt het, dat de grondslagen van de ziekenfondsenver zekering nog steeds gevonden moeten worden in een bezettingsregeling. Hij blijft werken aan een wetsontwerp inzake deze materie, dat in de loop van het komende jaar zal kunnen worden ingediend. Op korte termijn wil men een commissie instellen om advies uit te brengen over de alge mene vraagstukken op het gebied van het ziekenhuiswezen. Voor de bouw van ziekenhuizen zal men het advies kunnen vragen van een speciale com missie. Het aantal ziekenhuisbedden kan men voor ons land op rond 40 000 stellen. Per duizend inwoners zijn on geveer 4 bedden aanwezig. Aan een zekere aanbouw bestaat dus perma nent behoefte. Onderzoent wordt in hoeverre het mogelijk is wettelijke bevoegdheden te scheppen inzake par ticuliere verpleeginrichtingen en rust huizen. De aangelegenheid van het z.g. Evi- pan-centrum te Rotterdam heeft de aandacht van de regering De minister overweegt door een wettelijke regeling aan deze ongewenste toestanden een einde te maken, waartoe het nodige vooroverleg in gang is. Voor vervroegde uitvoering van waterleidingsprojecten uit een oog punt van werkverruiming bestaat geen aanleiding. Over het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk is advies ingewon nen van de centrale commissie voor de volksgezondheid- In de voorwaarden, waaronder het subsidie voor de kraamhulp zal wor den verhoogd, zaï worden opgenomen, dat deze verhoging ten góede moet komen aan het treffen van een rede lijke voorziening inzake de salariëring en pensionnering van de kraamver zorgsters. Er komt een wetsontwerp betreffen de de organisatie van de schoolartsen, diensten. Het aantal schoolartsen zal in .954 belangrijk groter zijn dan in voorafgaande jaren. Ook komen er meer schoolverpleegsters. Corn Boys scoorde 5 maal tegen RCS en won met 3—2.. In een aantrekkelijke wedstrijd wist Corn Boys te Sas van Gent te gen R.C.S. de punten in eigen huls te houden. De Sasse ploeg toonde zich gedurende de gehele wedstrijd zeer agressief. De Corn Boys voorwaart- sen hielpen door een schot van y. d. Eeckhout hun club reeds na 10 minu ten aan een doelpunt (1—0). De thuisclub bleef het R.C.S.-doel bele geren en al stond de Souburgse ver dediging naar mannetje, toen moest zij buigen toen de Sasse midvoor Smit na goed samenspel de Corn Boys voorsprong vergrootte (20). De bezoekers probeerden aan Ce druk te ontkomen, hetgeen hen gelukte. Toch wist v. d. Eeckhout 7 minuten voor rust het derde doelpunt voor Corn Boys te scoren (30). Na de thee kwamen de Souburgers fel opzetten en het rammelde danig in de Corn Boys-verdediging. Reeds na 5 minuten spelen kwam R.C.S. aan een tegenpunt, doordat een Sas se achterspeler in eigen doel trapte (31). 7 Minuten later herhaalde dit zich; wederom schoot een eigen achterspeler in het Corn Boys-aoel (32). Het eerste kwartier na de rust was Corn Boys volkomen ver slagen. De Zeeuwsch-Vlamingen ver manden zich echter en hevige aan vallen van beide partijen dedei. het spel op en neer golven. Maar de kee pers wisten hun heiligdommen schoon te houden en de stand veran derde niet meer, zodat Corn Boys een verdiende zege behaalde. HOCKEY Alle Middelburgse elftallen wonnen De Middelburgse hockey-heren ont. vingen Breda El en wisten in een niet op hoog peil staande wedstrijd een verdiende 41 overwinning te beha len. Aanvankelijk hadden de gasthe ren een veldoverwicht. De strijd speel de zich toen voornamelijk tussen do voorhoede van Middelburg en de ach terhoede van de gasten af. Reeds na 10 minuten zag H. Bogaert kans voor Middelburg te doelpunten (10). Nog vóór rust scoorde de Bredase links binnen de gelijkmaker (11), waar door de Brabanders iets meer kregen dan zij verdienden. Na de hervatting kwam de Middel burg-voorhoede pas goed op dreef. De vleugelspelers werden meer in het spel betrokken en de rechtsbuiten T. van Roon gaf na enige tijd de gast heren weer de leiding (2—1). Breda kwam fel opzetten, hetgeen enige strafcorners opleverde, die echter feen doelpunten brachten. Middel- urg wist het spel te verplaatsen en Francke benutte een strafCorner (3 1), terwijl Schövink er enkele minu ten later 41 van maakte. Het lei den van de wedstrijd werd zeer be moeilijkt door de mist. Het terrein was glad, waardoor er meermalen een opeenhoping van spelers in de cirkel ontstond. De uitslag 41 voor Middelburg was zeker verdiend en heeft aangetoond, dat de voorhoede van de hoofdstedelingen zeker in staat is doelpunten te produceren. De Middelburgse dames presteer den het om tegen het Bredase Push ni een uit- en een thuiswedstrijd op één dag te spelen. Beide ontmoetin gen werden door Middelburg met 2 0 gewonnen. De doelpunten kwamen van de stick van Loes Haag. In deze twee wedstrijden kwam tot uiting, dat hier de sterksten tegen de zwak- sten speelden, want van begin tot einde speelde de strijd zich ar op de Push-helft. Toch wist Middelburg slechts tweemaal te scoren. De reserves van Middelburg boek ten hun eerste overwinning in een aantrekkelijke partij hockev tegen hun gasten Push D? iit Breda. Uit de uitslag blijkt, dat Middelburg n zeker niet onder op de ranglijst thuis hoort. Met rust hadden de hoofdste delingen een 30 voorsprong bereikt, door twee doelpunten van Wester hout en een van Haag. In de tweede helft verkleinde Push de achterstand tot 3—1, maar Krips maakte er spoedig 4—1 van voor Middelburg Push scoorde voor de tweede maal (4—2) en Pilaar, die een pnma partij speelde voerde voor Middelburg de stand op tot 5—2 Hiermee was het pleit beslecht en hadden de reserves een verdiende overwinning geboekt. De uitslagen luidden: Tweede klasse A: Liberty—DES 03; MiddelburgBreda II 4 TUtïr?1_1;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3