Ontplooiingsmogelijkheden door ontsluiting van Goes-Noord VIJF TON VOOR IN 1954 TE GEBRUIKEN BASALT KOUDEKERKE OP DE BRES VOOR BADPLAATSBELANGEN KLEUTERSCHOOL TE GEERSDIJK KREEG MODEL-INVENTARIS STATION KRUÏNINGEN HEEFT NIEUWE RESTAURATIEZAAL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE (f O U R A N T MAANDAG 7 DECEMBER 1953 RAPPORT VAN HET E.T.I. Centrumfunctie van Goes na 1920 sterk begunstigd Het comité Goes-Noord heeft zich tot B. en W. en de raad van Goes gewend met een door liet Economisch Technologisch Instituut samenge steld rapport over de ontwikkeling van het winkel-apparaat In het Noor- deiyk stadsdeel In verband met eventuele demping van de haven. De rapporteur kan zich onmogelijk uitspreken inzake de afweging van «esthetische tegenover economische argumenten. Dit is een beleidskwestie. Voorts komt h(j tot de conclusiet, dat demping van de haven pas volledig zin krUgt, wanneer het probleem van de toegangswegen naar Goes-Noord is opgelost. De ontsluiting van Goes-Noord zal een verschuiving van de be stedingen in de Goesse detailzaken tot gevolg hebben. Extra bestedingen mogen niet worden venvacht. Over de omvang van deze verschuivingen valt geen voorspelling te doen. Of deze verp'aatsing van booplcracht wen selijk is, is veeleer een sociale dan een economische kwestie, die het ge- meentebestuur zal moeten oplossen, mede in het licht van het kostenvraag- stulc. In ieder geval krygt Goes-Noord ian meer ontplooiings-mogelijk- heden. In hoeverre deze worden geëffeotueerd, hangt af van de onderne mers en van de neigingen van het koperspubliek. Een uitbreiding van Goes in Noordelijke richting zou ook een stimulans betekenen voor de han del in Goev-Noord. Beleidsorganen zouden dit planologische vraagstuk in overweging kunnen nemen. In het rapport wordt een vergelg- king gehaakt tussen de handelsfunc tie van de winkels in het centrum en die in het Noordelijk stadsdeel. De winkels in Noord zijn in hoofdzaak van plaatselijk verzorgende aard, n.l. 60 tegenover 26 van regionaal ver zorgende aard. Ir- het centrum is deze verhouding volkomen anders, n.l. resp. en 114. voor de handelsfunctie van Goes is 't aantal regionaal verzorgen de zaken zeer sterk bepalend. De cen trum-functie van Goes is vooral na 1920 door de verkeersontwikkeling sterk begunstigd. De regionaal ver zorgende handel heeft van de moder nisering van het verkeersapparaat in grote mate kunnen profiteren. Goes- Noord heeft evenwel hier zijn kans niet gekregen. Door het ingebruikne- men van de huidige hoofdverkeersweg door Goes, waardoor de 's-Heer Hen- drikslcinderenstraat en de Nieuw- straat voor doorgaand verkeer hun betekenis verloren, werd de ontwikke ling van het winkel-apparaat in. dit stadsdeel afgeknepen. Een nevenfac tor is dat stadsuitbreiding in Noorde lijke richting nie4" heeft plaatsgevon den, waardoor een stimulans tot ver dere uitbouw van de plaatselijk ver zorgende handel in Goes-Noord niet is gerealiseerd. De zaken in het centrum hebben dus in zeer sterke mate geprofiteerd van de kopers uit het verzorgingsge bied van Goes, Di+ in tegenstelling tot de zaken in Goes-Noord. Ook uit een berekening van de gemid delde personeelsbezetting blijkt, dat de zaken in het centrum zonder twij fel beter beklant zijn dan die in Goes- Noord. De zaken met een regionaal verzorgend karakter hebben in Goes- centrum een gemiddelde personeels bezetting, die 35 procent hoger ligt in vergelijking met Goes-Noord. Al met al is daarom de situatie voor de 86 middenstandszaken in Noord wei nig florissant te noemen. Verbetering van de situatie door groei van Goes is niet te venvachten, daar stadsuitbreiding naar het Noor den niet is geprojecteerd. Mogelijkheden. Bij het nagaan van de middelen om de bestaande koperscirculatie af te buigen naar het momenteel weinig in trek zijnde Noordelgke stadsdeel, wordt dan in Jiet rapport de sugges tie van het comité Goes-Noord bespro ken, om de havenkom te dempen en hier parkeerruimte te creeëren. In eerste instanti" gaat het natuurlijk om vergroting van de omzetten van de winkelstand; de parkeerruimte is een nevenargument. De zaken met 'n plaatselgk verzorgend karakter in Goes-Noord zullen bij demping vol gens rapporteur, geen kopers uit ove rig Goes tot zich trekken. Komt er op de kade een groter aantal mensen, omdat hier auto's worden gepar keerd, dan zullen echter wel winkels voor verkoop van chocolaterie, ta baksartikelen e.d. zeker een groter aantal toevallige kopers tot zich trek ken, dan voorheen net geval was. Dit laatste geldt in versterkte mate wanneer de Kade als eindpunt voor de buslijnen gaat fungeren. Ook het organiseren va markten en festivi teiten op d3 nieuw geschapen ruimte, zullen de omzetten in deze branches doen stuken. De winkels met een re gionaal verzorgend karakter krijgen er een concurrentlemogeiykheid Dij. Zij zjullen dan evenwel over dezelfde concurrentiekracht moeten beschik ken als de zaken ,in het centrum waartoe moderniseringen en het voe ren van reclame nodig zijn. Het dempen van de havenkom voor parkeerruimte voldoet aan de hieraan te stellen eisen, nl., dat een parkeer terrein zo dicht mogeiyk by de bin nenstad moet zijn gelegen en zo min mogelijk via de binnenstad beréikt kan worden. Alleen zou wellicht één richtingsverkeer in dt 's-Heer Hen- drikskinderenstraat dan wenselgk zijn. Verder wordt in het rapport o.m. opgemerkt, dat demping van de ha ven ook de mogelijkheid zou openen de bodenmarkt daarheen te verplaat sen, hetgeen voor de beurtvaart eri voor Goes-Noorc" aantrekkelijk is. Wanneer het drie-eilandenplan ge realiseerd is, dan is er zeker de mo gelijkheid, dat er meer kopers naar Goes komen als gevolg van de kortere verbindingen. Waarschyniyk zullen de kopers van Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland van het Noorden uit inplants van uit het Westen, zoals thans geschiedt de stad binnenko men. In dit geval zal er Juist In Goes- Noord ruimtegebrek zyn. Met het oog op deze laatste moge lijkheid, spreekt het comité Goes- Noord in een begeleidend schryven dan ook de hoon uit, dat het gemeen tebestuur reeds nu zodanige maatre gelen weet te treffen, dat dit stads deel tot nieuwe bloei kan komen. Sint en dijkherstel Naar wg vernemen heeft Sint Nicolaas dit jaar grote moeite gehad met het voldoen aan de vraag naar miniatuur-dragli nes! Het dijkherstel heeft bij de ieugd bijzonder op de verbeel dingskracht gewerkt, zo is ge bleken, en zo heeft Sint Zater- dat een tocht moeten maken langs speelgoedwinkels in Mid delburg, Goes en Vlissingen om tenslotte te ervaren, dat het eenvoudiger is om een tocht •ver de daken te maken, dan om een dragline te bemachti gen De winkeliers deelden de goede bisschop mede, dat dit ver schijnsel zich in geheel Neder land heeft voorgedaan. Zierikzee kreeg 1500 voor muziekschool Het Cultureel Centrum te Zierik zee heeft ten behoeve van het mu ziekleven. in het bijzonder voor het instandhouden van de muziekschool te Zierikzee, een bedrag van f 1500.— ontvangen uit het Prins Bernhard- fonds. In de onlangs gehouden be stuursvergadering van dit fonds werd besloten een aantal subsidies te verle nen voor bijzondere gevallen. POLDER WALCHEREN VERGADERDE Veel waardering voor scheidende ir. Wiersma Het bestuur van de Polder Walche ren, Zaterdagmorgen in spoedeisende vergadering in het Polderhuis te Middelburg bneen, had slechts korte tijd nodig om de agenda af te werken. Alle voorstellen van het Dagelijks Bestuur werden zonder discussie goedgekeurd. De ontslagaanvrage van ir. A. G. Wiersma werd ingewil ligd. De vergadering stelde op verzoek van het Dagelijks Bestuur een crediet van 506.000 beschikbaar voor het aankopen van 15.500 ton basalt, o.a. nodig voor in 1954 uit te voeren wer ken tot de verbetering van de inlaag- dijk en de waterkerende rug van hooggelegen grond tussen het voor malig Fort de Haak en zeedijk langs de Ooster-Nieuwlandpolder te Vrou wenpolder, waarmede spoed betracht moest worden. Dit werd thans door een besluit bekrachtigd. De pensioengrondslagen en pei groot 1.35.90 ha te Veere, dat des tijds om in de behoefte aan klei te VAN TOT Na een verblijf van ruim vier jaar in Canada is de heer C. van der Kloos ter verleden week voor een vacantie van enkele maanden teruggekeerd in het ouderlijk huif te Sint Annaland. De vreugde bij het weerzien was van zelfsprekend groot! Na ruim een jaar in Canada in de landbouw werkzaam geweest te zijn, WINTERTJE,,... „Wat een winterwat een winter sprak de kapper op animerende toon en het resultaat bleef niet uit! Tenminste éèn van de vijf bejaar de mannen, die zich op deze morgen lieten scheren haakte onmiddellijk in en na nog de mededeling van de kap per over bloeiende rozen, in het Vlis- sings BéÜamypark te hebben afge wacht, stak hij haastig van wal. Tot grote tevredenheid pan de overige vier, van wie er twee de stemmige naam Jacob bleken te voeren, tastte de verteller flink in zijn geheugen en belandde hij direct in de vorige eeuw.. De kapper en uw dienaar zwegen be schaamd De winter '90'91 icas het ditmaal. Wél, wij moesten toegeven, dat het toen wat je noemt radk geweest is! Terwijl buiten de lente door het De- cemberse Groenewoud zweefde, ver haalde opa binnen, i?i het knusse kap perswinkeltje, van de verschrikkin gen der vorige euwvan voetendie aan schoenen vastvroren en andere opwekkende staaltjes van ijspret. Maar zélfs een van de twee Jacobs, een proper baasje, met schipperspet en met sierlijke ringen in de oren, weigerde desgevraagd commentaar, toeii ziin jaargenoot de ganse Schel de liet dichtvriezen en wandelingen van Vlissingen naar Breskens als da gelijkse kost kenschetste Wat huiverig verlieten wij de kap salon en sindsdien plaagt ons de vraag of het misschien tóch waar was.'.... is de heer Van der Klooster overge schakeld op fabrieksarbeid. In Wood- stock (Ontario) zijn woonplaats is hg v irzitter van de jeugdvereni ging en de heer Van der Klooster is vast van plan te trachten tijdens zijn verlof in Nederland wat boeken te be machtigen. De jeugdverenigingen in Canada hebben, naar hij vertelde, te kampen met een gebrek aan studie werken over böbelse- en vaderlandse geschiedenis, In Januari hoopt de emigrant-met-verlof*zijn verjaardag in de ouderlijke woning te vieren. NOBEL GEBAAR. Een nobel gebaar maakte het ge zamenlijk personeel van de aanne mers van het dijkherstel bij Ouwer- kerk. Zi stelden Sint Nicolaas in staat alle kinderen tot veertien jaar met speelgoed te verrassen! Het stemt wel tot grote dankbaarheid, zo meldt men ons uit Ouwerkerk, dat de dijk werkers, die zelf zo lang ver van huis en haard waren, om de kinderen van Ouwerkerk hebben gedacht en dat is inderdaad een lof tuiging waard! Medeleven met de bewoners in het rampgebied bleek ook uit het gebaar, dat de adopterende gemeente Wage- ningen maakte ten aanzien van de in gezetenen van Sirjansland. Daar ar riveerde een gezelschap dames, dat bloemen en prachtige geschenken uit reikte aan de kinderen, de meisjes en de vrouwen. De burgemeester vertolk te dan ook de oprechte dank van zijn gemeentenaren voor deze verrassin gen. Eén der dames uit het gezelschap vertelde van de actie „van vrouw tot vrouw", die men in Wageningen, dat in de oorlog zwaar werd getroffen, op touw had gezet. THERMOMETER. Onder het motto „Onze muziek moet in tuniek" is men in Sas van Gent reeds enige tijd bezig met het inzame len van gelden voor het aanschaffen van uniformen voor de muziekvereni ging ,,De Verenigde Vrienden". Op de Markt heeft mer (als stimulans?) 'n thermometer geplaatst, die aangeeft wat er is binnengekomen aan gelden. Dezer dagen was de stand f 2300. voorzien was onteigend, werd voor 1900 terugverkocht aan de vroege re eigenaar, de heer P. Cevaal, te Veere. Bg de behandeling van de ontslag aanvrage van de Ingenieur van de polder, ir. A. G. Wiersma, nam de voorzitter, my,, dr. R. W. Graaf van Lynden het woord. Spreker zei, dat het dagelgks bestuur met schrik had vernomen, dat ir. Wiersma met in gang van 1 Februari 1954 de polder wil verlaten. Dertien jaar was de heer Wiersma de steunpilaar van de pol der, aldus de heer van Lynden en al die jaren heeft hg met inzet van al zijn krachten zgn werk op Walcheren verricht. 1 Juli 1940 trad ir. Wiersma bij de polder in dienst en hij onder vond al spoedig de moeilijkheden van de bezetting. Later werd hij uit Zee land verbannen, maar zelfs toen nam hij zgn werkzaamheden zo goed mo- felrjk waar. Na de bevrijding kwam jj direct weer naar Walcheren, waar hij o.a. ook lid werd van het Bureau Uitvoering Herverkaveling, hetgeen met zgn arbeid voor de polder zeer goed was te combineren. Spreker zei, dat ir. Wiersma een van degenen was, die er zeer veel toe hebben bggedragen, dat Walcheren er weer boven op kwam. Ook na de Februari-ramp toonde hij zijn grote werkkracht, aldus de heer Van Lyn den, toen hij op zeer gedegen wijze het herstel van de zeeweringen voor bereidde. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz sloot zich namens de commissa rissen volledig bij deze waarderende woorden aan. Ir. Wiersma, ter vergadering uit genodigd, dankte het bestuur voor het verleende eervolle ontslag en voor het in hem gestelde vertrouwen, gedurende de afgelopen jaren. Spre ker zei, dat het altijd een grote steun voor hem was, wanneer hg werkte met de zekerheid, dat het bestuur achter hem stond. Tenslotte betoogde ir. Wiersma, dat de polder nog niet door de moeilijkheden heen is, maar dat men door flink aan te pakken in de toekomst een goéde beveiliging van het eiland Walcheren kan bevor deren. Bij de rondvraag stelde de voorzit ter voor, om aan de onlangs opge richte Studiekring van Secretarissen en Ontvangers van Waterschappen dagen is aan een 250-tal wer kers aan de dijken van Schouwen Duiveland, ter gelegenheid van de dijkdichting een herinneringsplaquet te uitgereikt. De tekst luidt bovenzij de: 1 Februari-6 November 1953 (bo ven het kaartje van geteisterd Schou- weti-Duiveland). Daaronder Luctor et Emergo". Aan de achterzijde staat vernield: „Zn de worsteling om een stiel Herstel van de waterlvervngen zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd Troonrede 1953. Daaronder: aangeboden door de geza menlijke polderbesturen van Schou wen-Duiveland. WATERWINNING DISHOEK Zekerheid voor pensioen gevraagd In een brief aan Ged. Staten heeft het college van B. en W. van Koudo- kerke nogmaals zyn standpunt uiteengezet ten aanzien van de waterwin ning by Dishoek (Streekplan Walcheren 1951). In deze brief wordt o.m. opgemerkt: „Uw College (van G.S.) heeft de indruk, dat njj voor het standpunt van prof. Krul, zoals dit is neergelegd in diens rapport van 3 Aug. 1953, kunnen voelen, als vaststaat, dat de bestaande pensions in het te ontelgener gebied „in hun bestaan niet tekort worden gedaan" B. en W. van Koudekerke bestiyden deze opvatting niet, maar voegen er aan toe, dat het neerkomt op de interpretatie van de aangehaalde woorden. Indien deze woorden door Ged. Sta ten zo worden uitgelegd, dat de pen sionhouders geen beperkingen zullen worden opgelegd ook niet bij even tuele uitbreiding dat het omstre den gebied, eventueel op vertoon van wandelkaarten, vrij door het publiek zal kunnen worden betreden en dat al daar geen prikkeldraad zal worden aangeoracht, dan. aldus de brief, is de mening van B. en W. door Ged. Staten terecht weergegeven. B. en W. zouden er geen enkel bezwaar tegen hebben, dat het bewuste gebied van een behoorlijke riolering wordt voor zien, teneinde het waterwingebied zo veel mogelijk tegen verontreiniging te beschermen. Voorts merken B. en W. op, dat in dien aan hun verlangens ten aanzien van het bewaren van de nodige „be wegingsvrijheid" ten behoeve van de in het te onteigenen gebied gevestig de pension? niet zou kunnen worden voldaan, noodzakelijkerwijs tot volle dige onteigening van de opstallen móet worden overgegaan (aannemen de, dat de z.g. nutswet tot stand komt), hetgeen o.m. tot gevolg zal hebben, dat de gemeente de beschik king dient te krijgen over een nieuw recreatiegebied. In dit verband wg- zen B. m W. op de financiële conse quenties daarvan. Onmogelijk Bovendien voeren B. en W. in hun brief enkele bezwaren aan, welke het scheppen van een nieuw recreatie oord in de onmiddellijke nabijheid van de omstreden strook onmogelijk zou den maken. Zij wgzen er op, dat zich in het aan te leggen terrein een boer derij b-vindt. Nog-afgezien van het feit, dat de hei-verkaveling van Wal cheren thans een feit is geworden, al dus de brief, (zodat elders geen gron den toegewezen kunnen worden), zgn B. en W. van mening, dat een even tuele onteigening van deze gronden uit financieel oogpunt niet tot de mo- felgkheden behoort. De uit te keren ledragen wegens schadeloosstelling met name wordt aan de bedrgfs- schade gedacht zullen dermate hoog zgn, dat hantering van het mid del der onteigening voor dit geval slechts in theorie bestaat. Andere gebieden in de duinstrook komen niet in aanmerking, omdat juist Dishoek bewezen heeft hét cen trum van de opkomende badplaats te zijn. aldus B. en W., die er voorts op wgzen, dat het duingebied van Kou dekerke reeds een volledige bestem ming heeft. Voorts wordt opgemerkt, dat zich ook bg andere gebieden, zo deze aantrekkelijk zouden zijn, moei lijkheden zouden voordoen bg het ver- krggen van gronden. Het komt B. en W. voor, dat er bij het creëren van een nieuw terrein bovendien een va cuum zal entstaan, daar zulk een ter rein niet onmiddellijk na de onteige ning van het bestaande gebied in ge bruik genomen zal kunnen worden. Standpunt Resumerend wordt het standpunt van B. en W. van Koudekerke als volgt samengevat: I. Tegen de voorgestelde onteige ning zal geen bezwaar worden ge- maalrt, indien tevoren duidelijk wordt vastgesteld, dat het handhaven van de bestaande pensions impliceert, dat: a. deze kunnen worden uitgebreid; b. aan de eigenaren geen beperken de voorwaarden zullen worden opge legd; c. het omstreden gebied, eventueel op vertoon van wandelkaarten, voor liet publiek toegankelijk blijft; d. in dat gebied geen prikkeldraad wordt, aangebracht. 71. De onder I. genoemde facilitei ten zullen o.m. moeten blijken uit de memorie van toelichting tot het be trekkelijk wetsontwerp. III. De voorgenomen onteigening mag niet worden losgemaakt van het Streekplan Walcheren 1951. Dit be tekent, dat de N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden-Zeeland" te Vlissingen naar ingediend bezwaar schrift, voor zov-el betreft de gepro jecteerde uitbreiding van Dishoek, dient in te trekken, dan wel, dat dit bezwaarsclirlft door de Kroon onge grond wordt verklaard. „De Centrale Land- en VORSTELIJK GESCHENK Stoutste verwachtingen overtroffen De Chr. kleuterschool te Geersdylc is één van de veertig kleuterscholen in het rampgebied, die het voorrecht te beurt vielen van het Zweedse volk een nieuwe inventaris te mogen ont vangen. Eerst had deze jonge school jaar bgeen te komen en te spreken over waterschapsproblemen, een do natie van 25 per jaar toe te kermen. Daartoe werd besloten. De heer J. C. Blaupot ten Cate be dankte namens de commissarissen het dagelijks bestuur voor de St. Ni- colaas-surprise, in de vorm van een gedenkpenning Watersnood, die zij bij het begin van de vergadering voor zich op tafel hadden gevonden. De heer J. A. Dumon Tak herin nerde aan de manifestaties, die vol- fend jaar op Walcheren worden ge- ouden en vroeg of de polder Walche ren daaraan op de een of andere wijze zou kunnen deelnemen. De voorzitter antwoordde hem, dat het dagelgks bestuur dit zal bestuderen. Zaterdagmorgen is te Kruïningen met een eenvoudige plechtigheid de geheel vernieuwde en vergrote restauratiezaal in het stationsgebouw, namens de Ned. Spoorwegen overge dragen aan de exploitant, de heer G. S. Verbrugge. De waarnemend burgemeester van Kruiningen, de heer P. H. A- Polder man, vertolkte de dank van het ge meentebestuur en bood gelukwensen aan. Hij sprak zijn grote waardering uit voor de spoed, waarmede de N. S. het stationsgebouw weer „bedrijfs klaar" hebben gemaakt. De wnd. burgemeester wees er op, dat de rei zigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen straks de wachttijden zullen kunnen door brengen in een prettige restauratie ruimte. De burgemeester van Yerseke, de heer A- C. Willemsen, die vervolgens het woord voerde, roemde de ijver van de Ned. Spoorwegen en hij herin nerde er aan, hoe door de N. S. kort na de ramp geen halve maatregelen werden genomen om het reizigersver- voer voortgang te doen vinden. De heer Verbrugge dankte voor de verleende medewerking bij de uitbrei ding van het gebouw, waarna nog de heer Janssen, sinds kort chef van het station KruïningenYerseke zgn vreugde betuigde over het tot stand komen van het moderne stationsge bouw. Motorrijder uit Sluis dodelijk verongelukt De 19-jarige A. van I. uit Sluis, die zich Zaterdagmiddag per motorrij wiel van Sluis naar Maldegliem be gaf, is bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Onder Maldegliem moest hij uitwij ken voor een vrachtauto. Twee daar achter fietsende dames heeft hg waarschijnlijk tr laat opgemerkt, zo dat hij deze niet meer kon ontwijken. Tengevolge van de botsing raakte Van I. de macht over zijn stuur kwijt, kwam te vallen en sloeg met het hoofd tegen een betonnen paaltje, waardoor hg op slag werd gedood. Een der da mes bekwam een gebroken pols. reeds mooie vloerbedekking gekre gen, waarmee bestuur en leidster zeer in hun nopjes waren. Dezer dagen kwam echter ook een geheel nieuwe inventaris, zo prachtig, royaal en de gelijk, dat men er eigenlijk een beetje verlegen onder werdMooie solide tafels, keurige stoeltjes en krukjes, een speciale bak voor kleiwerk, een massa speelgoed, ja, tot zelfs een prachtig glimmende metalen aan recht, een electrische kookplaat en een verbandkistje toe. Een inventaris welke men in menige niet-getroffen schooi vergeefs zal zoeken. Vanzelf sprekend werden daarom Zaterdag middag bij de officiële overdracht ve le welgemeende woorden van grote dank gesproken. Na een kort welkomstwoord van de vice-voorzitster, mevrouw A. Lansen Wiskerke, bood de voorzitter van de afdeling Noord-Beveland van het Ned. Rode Kruis, dokter L. P. Maas, dit ge schenk namens het Zweedse Rode Kruis aan. De gelden waren bijeenge bracht door de Zweedse jeugd- Dok ter Maas herinnerde aan de stroom van geld en goederen, die na de ramp uit binnen- en buitenland binnen kwam. Niet alleen materieel, doch vooral ook moreel waren deze steun- acties van grote betekenis. Men heeft hieruit mogen leren dat mensen over de gehele wereld, ondanks vele ver schillen, elkaar in de nood willen bij staan. Zweden stond daarbij vooraan in de rg van gevers. Met de symboli sche aanbieding van een stuk speel goed, droeg dokter Maas daarop de in ventaris als de vice-voorzitster over. Mevrouw Lansen aanvaardde het geschenk namens het bestuur. Men had nooit durven denken een zo volmaak te inrichting te zullen krijgen, welke aan de vorming van de kinderen ten goede zal komen. In de eerste plaats bracht spreekster dank aan God, die de harten van het Zweedse volk zo tot helpen geneigd heeft. Verder dankte zij Zweden, het Ned. Rode Kruis voor zgn bemiddeling alsmede de inspectrice voor het kleuteronder wijs, die deze school voordroeg voor dit geschenk. De wnd. burgemeester van Wisse- kerke, wethouder J. van Halst, ver tolkte de blijdschap en de dank van het gemeentebestuur. „Wij worden er klein onder". Ook de lagere school, die in hetzelfde gebouw is gehuisvest, als mede het bestuur van de kleuter school te Kamperland, gaven bij mon de van resp. de heren J. Dingemanse en G. P. Leendertse, uiting aan hun blijdschap over het vorstelijk ge schenk dat deze school mocht ontvan gen. Tenslotte sprak nog de leidster van de kleuterschool, mej. N- Mar- kusse, wier stoutste verwachtingen overtroffen waren. Te Goes werd in „De Prins van Oranje" onder voorzitterschap van de heer C. J. J. Kooyman de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de onderafdeling Zeeland van „De Centrale Land- en Tuinbouw-Onder- linge" een van de drie afdelingën^van de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch Bedrijf, die sinds de op 1 Janu ari 1952 in werking getreden regeling belast zijn met de uitvoering van de Land- en Tuinbouwongevallenwet in de provincie Zeeland. (Naast De Cen trale Land- en Tuinbouw-Onderlinge zijn in de provincie Zeeland werk zaam de afdelingen „Het Platteland" en de Boeren- en Tuinders Onderlin ge). Als gevolg van de reorganisatie i3 ook de wijze van samenstelling van de algemene ledenvergadering gewij zigd. In dit lichaam hebben thans zit ting 20 personen, n.l. één werkgevers vertegenwoordiger en één werkne mersvertegenwoordiger uit ieder in het gebied van De Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlinge gelegen rayon. De kosten over 1952 bedroegen f 1.16 per f 100— herleid loon- Besloten werd conform de voorlopige afre kening af te rekenen op f 1.34 per f 100.— herleid loon benevens f 3. per lid. Van dit bedrag zal f 0.15 in de reservekas worden gestort en f 0.03 in mindering worden gebracht op de kosten van 1953. Het uitgebrachte verslag en het fi nancieel overzicht over 1952 werden ongewijzigd goedgekeurd. Aan het verslag ontlenen wij het volgende: Het aantal leden steeg van 2908 tot 3094. Het loonbedrag steeg van bijna f 16.500.000,- tot ruim f 18.500.000.—. Het aantal ongevalsaangiften bedroeg in 1952 1165, waarvan 121 gevallen niet als ongeval of daarmede gelijkgesteld letsel iii behandeling konden worden genomen. Voor 1951 waren deze getal len respectievelijk 985 en 93- Er von den twee ongevallen met dodelijke af loop plaats. Schioper te Sas van Gent om het leven gekomen Vrijdag is de 28-jarige schipper M. S., van het In het kanaal te Sas van Gent liggende sleepschip „Altend", aan boord van zijn vaartuig door verstik king om het leven gekomen. De schipper wilde met behulp van een benzinemotor een hoeveelheid wa ter, welke in een kleine kajuit in de kop van het schip, onder het matro zenverblijf stond, door middel vari pompen verwijderen. Daarbij is hij bedwelmd door de uitlaatgassen van de benzinemotor, welke niet afgevoerd konden worden. Het slachtoffer was ongehuwd. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „By the light of the silvery moon", (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Trommen des doods", (18 j.), 8 uur; Boekhandel Van Ben- them en Jutting: Antlektentoonstel- ling, 9—18 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „San Francisco", (14 j.)f 7 en 9 uur; Luxor: „De Rode Pimpernel", 14 jr.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Lovely to look at", (a.l.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2