PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Drie willen confereren met Sowjet-Unie in Berlijn Veertienduizendste Zaterdag in Goes geboren BILT ADVIES OVER INVOERING VAN VOORSCHOTTEN Vandaag REGELING VAN WERKTIJDEN IS IN VOORBEREIDING 196e Jaargang-No. 288 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PL-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, 5.45 p. kw., fr. p, p. f 5,70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax. 8 regels) van 15 regels f 1.—. ledero regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 355300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Waistr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerljstr. 2; Zierikzee, N. BogcrdMr. C IV). telef. 26 DE BERMUDA-CONFERENTIE Churchill en Eisenhower beraad slaagden bij kaarslicht Op voorstel van Sir Winston Churchill treedt president Eisenhower op als voorzitter van de Bermudaconferentie en presideert de Engelse minis ter van buitenlandse zaken Eden de bijeenkomsten der ministers van bui tenlandse zaken. Zondag hebben de ministers van buitenlandse zaken het overleg beëin digd over het antwoord van de Grote Drie op de Russische nota betreffen de een viermogendheden-conferentie. Men zal nog nader contact opnemen met de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer. Aangenomen wordt, dat de drie ministers van buitenlandse zaken in stemmen met de aanwijzing van de stad Berlijn als plaats voor de vier mogendheden-conferentie. Men wil de viermogendheden-conferentie na 17 Jan. a.s. laten aanvangen, omdat dan de Franse presidentsverkiezingen met de Franse kabinetswisseling achter de rug zijn. Eerst na de viermogend heden-conferentie zou dan het Franse parlement het Europees defensïever- drag behandelen. De ministers ben ook de defen sie van Europa .gen een mogelijke communistische aanval besproken. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Navo, woonde de besprekin gen bij. Blijkens een officieel communiqué confereerden Churchill, Eisenhower en Laniel Vrijdagavond ruim twee uur. Vrijdagavond probeerde Eisen hower een praatje te maken met La niel toen hij voor de fotografen po seerde, maar door taalmoeilijkheden vlotte het gesprek niet best. Eisen hower verklaarde: „Mijn Frans is slechter dan zijn Engels". Volgens niet officiële berichten zouden Zaterdag de ministers van buitenlandse zaken ook overeenstem ming hebben bereikt over de over dracht van het bestuur in Triest aan Italiaanse ambtenaren zodra de vijf- mogendheden-conferentie over Triest is begonnen. Er ontstond in de kringen van de journalisten enige opschudding toen bleek, dat premier Laniel wegens „ongesteldheid" niet had deelgeno men aan een bespreking met Churchill en Eisenhower, terwijl een der persfotografen hem desondanks fotografeerde tijdens een wandeling over de terreinen der Mid Ocean Club. Van officiële zijde werd verze kerd, dat het hier geen diplomatieke ziekte van Laniel betrof. De Franse premier was verkouden en Bidault verving hem. Tengevolge van een defect aan de electriseke leiding in het conferentie gebouw moesten de „Grote Drie" en hun raadgevers Vrijdagavond bij kaarslicht vergaderen. W aakzaamheid Zaterdag werd van betrouwbare zijde vernomen dat de staatslieden der „Grote Drie" het er over eens zijn, dat de Sowjet-Unie nog steeds streeft naar het beheersen van de we reld, al bestaat de mogelijkheid dat de Russische tactiek na het overlij den van Stalin is gewijzigd. Men meende daarom ook, dat de Westerse Perzië hervat de relaties niet Engeland Perzië heeft Zaterdag de diploma tieke betrekkingen met Engeland her vat. Beide landen zullen zo spoedig mogelijk ambassadeurs uitwisselen. Daarna zal getracht worden overeen stemming te bereiken over het tijd stip, waarop besprekingen over de oliekwestie kunnen aanvangen. De Perzische minister-president verklaarde, «dat het verbreken van de betrekkingen in Oct. 1952 niet heeft geleid tot het vinden van een oplos sing voor het oliegeschil. De Mohammedaanse leider Kasjani te Teheran verklaarde, dat de Ame rikanen druk hebben uitgeoefend op de Perzische regering. Hij wilde een rouwdag organiseren tegen de „geha te Engelsen". Een blijde dag voor Goes. De burge meestermr. W. C. ten Kate biedt de vader van de li/.OOOste inwoonster va/n de Ganzenstad, d'e heer J. Panne- Icoelc, namens het gemeentebestuur een spaarbankboekje aan (Foto P.Z.C.) verdedigingsinspanning onvermin derd moet worden voortgezet. Sir Winston Churchill zou ver klaard hebben, dat de Westerse mo gendheden waakzaam moeten zijn en dat zij geen enkele gelegenheid voor een nuttige uitwisseling van gedach ten met de Sowjetrussische leiders voorbij moeten laten gaan. President Eisenhower zou het hier mede eens zijn geweest, doch hij zou er de nadruk op hebben gelegd dat het Westen ten deze niet te optimis tisch moet zijn. Voorts zou door Churchill zijn aan gevoerd, dat het Westen geen gele genheid ongebruikt mag laten om het economische en politieke contact met de Sowjet-Unie uit te breiden. De „Manchester Guardian" schreef Zaterdagochtend dat president Eisen hower en minister Foster Dulles zich klaarblijkelijk zorgen maken over de aarzeling van Frankrijk om mede te werken aan de instelling van een Europees leger. Semjonow Volgens het Westberlijnse blad „Telegraf am Sonntags" is aan de thans te Moskou vertoevende Sow jetrussische hoge commissaris in Oost-Duitsland Semjonow opgedra gen organisatorische voorbereidingen te treffen voor het houden van vier- mogendhedenbesprekingen te Berlijn. Volgens het blad zouden aan Sem jonow uitgebreide volmachten voor het uitvoeren van zijn opdracht zijn verstrekt. TOESPRAAK TOT DE V.N. President Eisenhower zal Dinsdag middag tot de Verenigde Naties spre ken over „de gevaren die de wereld bedreigen in het atoomtijdperk". De tekst van zijn rede is goedge keurd door Engeland en Frankrijk. Naar vernomen wordt, heeft de se cretaris-generaal van de V.N. Eisen hower uitgenodigd de rede onmiddel lijk na de Bermuda-conferentie uit te spreken. V erkeersstremming door de mist Het luchtverkeer heeft Zondag weer grote hinder ondervonden van de mist. Op Schiphol kwam slechts één t chine binnen, een toestel van de ko ninklijke Shell, dat 's middags om twee uur op de luchthaven nc-- streek. Alle inkomende passagiers- diensten kwamen te vervallen. toestellen van de K.L.M. zijn op buitenlandse luchthavens blijven staan. Uitgaand verkeer was er wel. Over dag vertrokken van Schiphol 13 ma chines, terwijl Zondagavond, toen de mist steeds dikker werd, ook de K. L.M.-machines naar New York en Djakarta gereed werden gemaakt voor de start. Het scheepvaartverkeer over het IJselmeer is eveneens ernstig gestag neerd. Aan de andere kant van de hoofd stad, in het Noordzeekanaal was wei nig scheepvaart In IJmuiden kwa men enige kleinere zeeschepen op dé radar binnen. Tegen het vallen van de duisternis konden zij de reis naar Amsterdam door het kanaal zij het zeer langzaam voortzetten. De Texelse boot, de „dr. Wagen maker", heeft Zondag 20 minuten vertraging gehad, doordat zij op weg naar Oudeschild in de mist op de Waddenzee aan de grond is gelopen. Het schip is weer vlot gekomen doordat de passagiers enige malen in massa naar stuurboot zijn gerend. BEVORDERING VAN EMIGRATIE Organisatie van emigratiedienst Aan de emigratie zal dezelfde aand acht worden besteed als aan de bevol- dering van de industrialisatie. Overleg zal worden gepleegd met de minister van Financiën en met de leiding van de Nederlandse Bank in hoeverre de huidige kapitaal- en goederenuitvoerregeling voor emigratie kan worden verruimd. De Raad voor de Emigratie zal advies uitbrengen over het invoe ren van een voorschottenstelsel. De emigratie-mogelijkheden van per- sonen uit intellectuele en semi-intel- lectuele beroepen hangen nauw sa men met de erkenning in het buiten land van Nederlandse graden en di ploma's Die mogelijkheden, zo meent de minister, zullen geleidelijk toene men indien in Nederland geen be zwaren worden gemaakt tegen een we derkerige erkenning van buitenlandse graden en diploma's. De opbouw van de emigratiedienst geschiedt geleide lijk in nauw overleg met de daartoe in gestelde commissie uit het emigratie- bestuur. De Rijksbijdrage aan de maatschappelijke organisaties zal be staan uit een vergoeding naar rato van het aantal door haar behandelde aan- meldingen. Bij de voorlichting over de emigra tie dient alle propaganda geweerd te worden. Zeer grote aandacht zal be steed moeten worden aan de opleiding van hen, die met de voorlichting van de emigranten belast zijn. Het aantal is thans zo groot, dat door de kwan titeit de kwaliteit aanmerkelijk scha de moet ondervinden. De minister heeft zich regelmatig laten voorlichten over de personen, die terugkeerden en de oorzaken van hun terugkeer. In globaal de helft der gevallen kan heimwee als oorzaak aangewezen wor den, terwijl in de overige gevallen hetzij emigratie-ongeschiktheid, dan wel ernstige persoonlijke tegenslagen of ziekte als oorzaak golden. Sint Nicólaas bezocht Zaterdag het Scheldekwartier te Vlissingen, waar 600 kinderen van personeelsleden van de Kon. Mij. ,J0e Scheldegezellig bijeen waren. (Foto P.Z.C.) Drie doden en zes gewonden Bij een autobotsing Op de Rijksweg: 15 tussen llurdinx- veld en Gorinehem zü» Zondagmid dag omstreeks vijf uur twee perso nenauto's met elkaar In botsing ge komen, waarbij drie personen werden gedood en zes gewond. Een automobilist uit Rotterdam wilde een voor hem rijdende auto passeren. Hij zag waarschijnlijk door de dikke mist een reeds op korte af stand zijnde tegenligger niet. Toen de auto uit Rotterdam zich op de lin ker weghelft bevond, botste deze in volle vaart op de tegenligger. Van de inzittenden in de Rotter damse auto werden gedood de heer C. V. en het echtpaar Z. uit Amster dam. De echtgenote van de bestuur der werd zwaar gewond naar het zie kenhuis in Dordrecht overgebracht. Van de vijf personen, die in de te genligger zaten, bleken er vier ern stig gewond te zijn en één licht. Van een echtpaar was de naam nog niet bekend. Een ander echtpaar waren de heer en mevrouw L. uit Den Haag:. Het vierjarig kindje van dit echtpaar behoorde tot de gewonden. Deze per sonen werden naar het ziekenhuis in Gorinehem vervoerd. Wervelstorm in U.S.A. eiste 26 doden Een wervelstorm heeft de stad Vicks- burg in de Amerikaanse staat Missis sippi geteisterd. Er waren 26 doden en ongeveer 200 gewonden. Twaalf hui zenblokken werden met de grond ge lijk gemaakt. Op verscheidene punten ontstond brand Een der ingestorte gebouwen was een bioscoop, waarin zich 73 per sonen bevonden. is het 250 jaar geleden, dat de Antwerpse haven door éen hevige storm werd geteisterd waarbij 30 schepen werden ver nield, vele huizen werden ver woest en talrijke slachtoffers vielen. is het 50 jaar geleden, dat een rijkstelefoonkantoor werd geopend te Biggekerke. VVVWV^VVVVVWVVVVWVVVV Een huis als geschenk van St. Nicolaas Voor zilveren jubilaris Het St. Nicolaasmiddagje heeft >or jubilerende personeelsleden van een Utrechtse batterijenfabriek wel een bijzonder karakter gekregen. Tussen de St. Nicolaasbedrijvigheid, verbonden aan het uitreiken van pak ketten voor het gehele personeel, en de gebruikelijke gasten, bevond zich ook een ietwat ongewone gast. De Sfc. Nicolaasliedjes verstomden toen een echte notaris het podium betrad om officieel, met getuigen en al, een even echt huis in tuindorp Maartensdijk als geschenk van de di rectie over te dragen aan een zilveren jubilaris. Het ontvangen van een eigen huis als St. Nicolaasgeschenk is bij dit be drijf niets ongewoons. In de 25 jaren van het bestaan zijn er reeds twintig, geheel vrij op naam, cadeau gedaan. BLIJDE ST. NICOLAASVERRASSING Woningtekort remt echter de groei van de Ganzenstad Vrijdagavond negen uur meldde zich in de kraaminrichting van het Gasthuis te Goes de 14.000ste inwoonster van deze gemeente. Even onbe wust van dit belangrijke gebeuren als de jonge wereldburgeres, stapte Zaterdagmorgen de gelukkige, jonge vader, de heer J. Pannekoek, het bureau van de Burgerlijke Stand binnen, om van de geboorte van zijn eerste kind aangifte te doen. Op de gezichten van de ambtenaren ver toonde zich een blijde glimlach, wellie reeds spoedig deed vermoeden, dat hun vreugde meer betekende dan het overigens vanzelfsprekend delen in de blijdschap van de jonge ouders. Goes, waarvan men nog niet zovele jaren geleden op school leerde, dat het 7000 zielen telde, was Vrijdagavond in inwonertal verdubbeld. Een grote, snelle groei. In 1940 de 10.000ste, in 1949 de 13.000ste en thans, ondanks het grote gebrek aan woonruimte, dat de expansie van de Ganzen stad ernstig stagneert, de 14.000ste. Begrijpelijk ging deze blijde verrassing op St. Nicolaasmorgen niet onopgemerkt voorbij. Op de Stadhuistoren ging de Goese vlag in top en in bijzijn van wethouders en secretaris, overhan digde de burgemeester, mr. W. C. ten Kate, namens het gemeentebestuur, in zijn werkkamer aan de gelukkige vader een spaarbankboekje met een bedrag van 100, ten name van de jonggeboren Anthonia Cornelia. Het werd een onverwacht, gezellig samenzijn. Vol verrassingen ook voor moeder en dochter Pannekoek want slechts enkele vriendelijke telefoni sche „tips" aan de Goese midden stand bleken voldoende, om een stroom van geschenken naar de bur gemeesterskamer te doen vloeien. Wethouder J. H. Roose kon namens de middenstandsverenigingen aan de heer Pannekoek vijftig gulden aan waardebonnen overhandigen. In optocht kwamen enkele winke liers de kamer binnengewandeld met smakelijke, fleurige en degelijke ge schenken, terwijl de vader van An- BEGROTING SOCIALE ZAKEN Voor groepen buiten arbeidswet In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer zegt de minister van Sociale Zaken, dat de uitvoering van de werkloosheidswet bevredigend is te noe men. De hoogte van de premie moet afgesteld worden op de gemiddelde over een reeks van jaren te verwachten werkloosheid. Er moet binnen een bepaalde tijd een zekere reserve in de fondsen zijn gevormd, voordat voorstellen tot verlaging van de premie gunstig zouden kunnen worden ont vangen. De hoogleraren dr. Tinbergen en dr. Witteveen hebben over deze zaak rapport uitgebracht. reaux leidde tot een meer efficiente werkwijze en een betere controle, zo dat met het verlaagde aantal amb tenaren van 1736 kon worden vol staan. Een nieuwe wettelijke rege ling van de arbeidsbemiddeling is in voorbereiding. Werktijden Voor het personeel in de bedrijven die thans Qog niet onder de arbeids wet vallen, is een regeling van werk tijden in voorbereiding. Het betreft hier een algemeen werktijdenbesluit op grond van die wet. Men denke aan arbeid buiten fabrieken of werkplaat sen, winkels, kantoren, apotheken, koffiehuizen, hotels en verpleegin richtingen. Dit besluit zal ook de ar beid van broodbezorgers dienen te re gelen. Mocht het advies van de Sociaal- Economische Raad over het totstand komen van een definitieve ouder domsvoorziening in de eerste maan den van 1954 nog niet in het bezit zijn van de minister, dan meent hij niet. langer te moeten wachten. Aan de S.E.R. is reeds verzocht te advi seren omtrent een herziening van de invali diteitsverzekering. Bij de Hoge Raad is aanhangig de vraag of men een onderneming kan splitsen in een landbouwgedeelte en een ander gedeelte, zodanig dat al leen de personen, werkzaam in het landbouw gedeelte onder de verplicht- stelling vallen. Dit geldt dan voor opneming in het bedrijfspensioen fonds. Ook voor musici en artisten, werkzaam in het amusementsbedrijf, wordt nagegaan in hoeverre zij kun nen vallen onder de sociale verzeke ringswetten. De loongrens voor het koffiehuis- en hotelpersoneel zaj wor den verhoogd per 1 Januari van 4800 tot 5300. Dit geldt eveneens voor de in het werktijdenbesluit voor kantoren voorkomende loongrens. Zo spoedig mogelijk na de ont vangst van het advies van de Soci aal-Economische Raad inzake het vraagstuk van de kinderbijslagver zekering voor zelfstandigen, zal de minister met voorstellen komen. Bij de S.E.R. is aangedrongen op een spoedig advies. Dat primair de wettige vader in aanmerking komt om de kinderbijslag in ontvangst te nemen, heeft tot al lerlei moeilijkheden aanleiding gege ven. De minister onderzoekt de mo gelijkheid van een wijziging van arti kel 19 van deze wet. In het kader van de loonsverhoging zullen ook de uitkeringen van de so ciale voorziening omhoog gaan. Men overweegt de mogelijkheid van twee procent gratificatie voor de arbei ders op de werkvoorzieningsobjec ten. Het ligt in de bedoeling de accoord- basis van 0.60 per uur af te schaf fen en te vervangen door een sys teem van arbeidseenheden per uur. Een dergelijk systeem kan evenwel niet op korte termijn worden doorge voerd. De reorganisatie van de werk zaamheden op de Rijksarbeidsbu- thonia ook enkele malen aan de tele foon werd ontboden, om toezeggin gen voor verdere geschenken in ont vangst te nemen. Voor het gezin Pannekoek werd het een St. Nico- laasdag, om niet spoedig te verge ten. Natuurlijk vond de jonge va der al deze verrassingen gewel dig, maar toch„toch zou ik al deze geschenken graag willen teruggeven, wanneer onze wens: een eigen woning, vervuld zou kunnen worden". Het echtpaar heeft inwoning aan de 's-Gra- venpolderse weg. Woonkamer, slaapkamer en gebruik van keu ken. Tot nu toe kon dit Maar thansPlaats voor de wieg is er niet op de slaapkamer, zodat deze thans in de woonka mer naast de kachel zal moeten staan. Burgemeester en wethou ders knikten begrijpend. En al was het dan ook St= Nicolaasdag, het college kon helaas niet di rect deze hartewens vervullen, hoe graag men het ook zou wil len. Wel werd de toezegging ge daan, dat men alles in het werk zal stellen, om zo spoedig mo gelijk aan dit gerechtvaardigde verlangen te voldoen. Probleem. Zo werd het college ook op deze blijde dag weer geconfronteerd met één van de honderden gevallen, die tezamen het nijpende probleem van de huisvesting vormen, waardoor de groei van Goes zo sterk wordt belem- (Vervolg op pag. 5.) Geen Belgische verblijfs- belasting voor Nederlanders Het Belgische staatsblad van 6 De cember publiceert een koninklijk be sluit, waarbij de in België verblijven de Nederlandse en Engelse onderda nen worden vrijgesteld van verblijfs- belasting. DE VERWACHT: VERSPREIDE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met verspreide op klaringen en vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Overwegend droog weer. Matige wind tussen Oost c-n Zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN: 8 December. Zon op 8.35 onder 16.29 Maan op 10.38 onder 18.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1