PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bermuda-conferentie van Grote Drie ving Vrijdagavond aan Haven van Yerseke is te klein voor moderne vissersvloot BILT Kantlij n WESTEUR0PESE LEKJE IK DE MAAKD DECEMBER! LEVENSLANG GEEIST IN DE W0ERDENSE MOORDZAAK 196e Jaargang-No. 287 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Fagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. pi.-verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie l 3.-. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel*) van L-5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 PJS.C„ Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—00, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228J; Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee. N. Bogfcgdstr. C ICO. K-.'.r. PESSIMISME OVER E.V.G.-VERDRAG Eisenhower en Dulles arriveerden des middags te Hamilton President Eisenhower is Vrydag per vliegtuig op liet hoofdeiland van de Bermuda-groep aangekomen voor de conferentie met sir Winston Churchill en premier Laniel. In zijn gezelschap bevonden zich de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en de voorzitter van de commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, die op het laatste ogenblik nog aan de delegatie was toegevoegd. Britse oorlogsbodems vuurden 21 saluutschoten af en Amerikaanse en Britse militairen stonden stram in de houding, toen Eisenhower het presidentsvliegtuig „Columbine" verliet. Hü werd hartelijk welkom ge heten door Sir Winston en premier Laniel alsmede door hun ministers van buitenlandse zaken. Een menigte van naar schatting 4000 bewoners van het eiland juichte het Amerikaanse staatshoofd toe. In totaal bevinden zich op Bermu da 150 pers-vertegenwoordigers. Vrij dagavond hielden Eisenhower, Dul les, Churchill, Eden, Laniel en Bi- dault hun eerste conferentie. Van Franse zijde werd Donderdag avond te Hamilton, op de Bermuda eilanden, verklaard, dat de Franse premier Laniel president Eisenho wer en de Britse minister-president Churchill in het komende weekeinde zal mededelen, dat het aanvaarden door de Sowjet-Unie van de uitnodi ging voor een vier-mogendhedencon- ferentie over het Duitse vraagstuk alle hoop heeft vernietigd op een be krachtiging in begin 1954 van het E.V.G.-verdrag door de Franse na tionale vergadering. De Fransen zijn voorts van mening dat vïer-mogendhedenbesprekingen niet kunnen worden gehouden voor dat er, na het installeren van Frank- rijks nieuwe president op 17 Januari a.s., een nieuwe Franse regering is gevormd. Men verwacht ook dat Laniel Ei senhower en Churchill zal mededelen dat als vaststaand kan worden aan genomen dat een bekrachtiging van het Europese-legerverdrag door de Franse nationale vergadering slechts mogelijk zal zijn, indien Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten zich verplichten hun strijdkrachten op het bo- Zie dc maan schijnt door de men Heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek met opzet in de week voor Sinterklaasavond zijn consump- tiecgfers de wereld in gestuurd Wa ren de Haagse heren bezorgd, dat wij ons op de grote dag zouden vergeten Wilde men ons matigheid inscher pen? Ten dele kan de statistische publi catie dit gevolg hebben. Anderdeels echter kan zij ons onte vreden stemmen. Zelfs op Zaterdag avond. Want in ons land van melk en boter is de boterconsumptie sedert 1937 en 1938 gedaald van 5,5 kg. tot 2.5 kg. per jaar, wat nog niet zeggen wil, dat iedere Nederlander per jaar inderdaad 5 pond boter verorbert In 1937 at de Nederlander nog maar 6.6 kg. margarine per jaar. Nii eet hij 17,7 kg. margarine, want ook de reu zel is blijkbaar te duur. Eieren eten we ook al minder. In 1937 aten we er 143 per jaar, nu nog maar 100. En de kaas! Inplaats van 15 pond nog maar elf pond Dit zou kunnen wijzen op verar ming van het Nederlandse volk. Maar statistieken zijn onver biddelijk. We gebruiken anderhalf maal suiker als in 1937 en meer dan tweemaal zo veel vers fruit en in plaats van 1.45 liter gedistilleerd 2.23 liter. Daar geldt de verarming dus niet. Minder bier, minder koffie, minder theeen ook minder sigaren. Maar méér sigaretten. Inplaats van 506 per persoon in 1937 zijn het er 913 in 1952. De sigaretten zijn zéér schadelijk voor onze gezondheid, de Amerikanen hebben het juist onwederlegbaar vast gesteld. Maar ze zijn meer dan drie maal zo duur als in 1937 en deson danks roken we er dubbel zo veel van Da,t stemt tot nadenken. Is het niet zó, dat wij aan sigaret ten, aan suiker (snoep ten dele) en aan alcohol uitgeven wat we op onze boterrekening besparen? Als dat zo is, handelen we onver standig. Dan zijn we op de verkeerde weg. En is dan Sinterklaasavond niet een pracht van een avond om de goede weg weer op te gaan Is deze avond er niet een. waarop in iedere woning een zekere overvloed heerst? Waarop men geniet van het goede der aarde en de zorgen op zij schuift Vanavond geen boterletter, geen marsepein, -geen taai en borstplaat. Vanavond gëen chocolademelk, geen koffie, geen thee en geen gedistil leerd. In iedergeval aanzienlijk min der. En dan de zevende echte boter. En meer kaas en een eitje extra. Sint Nicolaas zou met een vreemd gevoel in zijn hart naar Spanje te rugkeren, als iedereen het dééd. Maar niemand zal het doen. Het is echter nooit te laat om een beter leven te beginnen. Ook de dag na Sinterklaas is goed. Vanavond dus alles nog maar bij het oude laten. Want: Zie, de maan schijnt door de bomen Europese vasteland gedurende een bepaald aantal jaren te handhaven. De Britse minister van buitenland se zaken Eden en zijn Franse collega Bidault hebben Donderdag gesproken over nieuwe stappen om de menings verschillen tussen Italië en Zuid-Sla- vië over de vijfmogendhedenconferen- tie inzake Triëst te overbruggen. Eden en Bidault hebben ook niet- officeel van gedachten gewisseld over de jongste Sowjetrussische ant woordnota, waarin de uitnodiging tot besprekingen door de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" werd aanvaard. Verklaard wordt dat Groot-Brit- tannië bereid is in te stemmen met het Russische voorstel om de confe rentie te Berlijn te houden. V rij dag-zitting. Vrijdagavond hebben, kort nadat de Amerikaanse delegatie op Bermuda was aangekomen, de ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië en Frankrijk hun eerste bespreking gehad, onmid dellijk gevolgd door een bijeenkomst van Eisenhower, Churchill en LanieL Naar men verwacht, zullen de 3 mi nisters als eerste besluit hun fiat ge ven aan het Westelijke antwoord op de Sow jet-nota van 26 November. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat het Westelijke antwoord, dat door deskundigen van de drie delegaties zal worden opgesteld en dat direct naar Moskou zal worden gezonden, een kort stuk zal zijn, waarin het V/es- ten instemt met het houden van een conferentie van ministers van buiten landse zaken der „Grote Vier" over Duitsland en de Europese veiligheid in het begin van het volgende jaar, maar waarin tevens de Russische be schuldigingen, dat het voorgestelde Europese leger het Duitse militairis me zal doen herleven en dat de bases van de N.AV.O. de veiligheid van de Sowjet-Unie bedreigen, van de hand worden gewezen. Geen van de drie delegaties op Ber muda koestert veel hoopt, dat de Viermogendhedenconferentie succes zal opleveren. De Westelijke mogend heden zijn van oordeel, dat er eerst in geheel Duitsland vrije verkiezingen moeten worden gehouden, voordat al daar een regering wordt gevormd om over een vredesverdrag te onderhan delen. De Russen wensen een ontwik keling in omgekeerde volgorde. Ministers naar Luxemburg. Op 8 December zullen de ministers Zijlstra, Luns en Van de Kieft zich naar Luxemburg begeven ter bijwo ning van een bijeenkomst van het mi nisterieel Benelux-comité. Aan de be sprekingen neemt ook deel ir. J. A. B. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening, namens minister Mansholt. Meikevers ontwaken! Bijna heel West-Europa genoot van een lente-achtige zonneschijn en warm weer en in sommige steden be leefde men Vrijdag de warmste De cemberdag sinds jaren. In Bonn werden temperaturen ge registreerd van 13 graden en hoger. Het was de warmste Decemberdag sinds 20 jaar. In Oslo was de temparatuur 10.5 graden bijne een record voor Decem ber. Zo was het ook in Kopenhagen. In Brussel en Parijs was het weer on gewoon warm en in Rome bloeien de dahlia's nog Doch het ongewone weer heeft ook zijn keerzijde. De waterstand is zo laag, dat de scheepvaart op de grote rivieren er grote hinder van onder vindt. Als gevolg van het zachte weer staan op verscheidene plaatsen in België de aardbeien en bosbessen voor de tweede maal dit jaar in bloei, evenals in Nederland- Ook de insecten worden door de milde temperatuur tot een vroegtijdig leven geroepen en een electricien te Malmedy vond de zer dagen vier geheel ontwikkelde levende meikevers in zijn tuin. Schipper C. J. van der Endt: Een nieuwe ruime havenonafhankelijk van'eh of vloed". (Foto P.Z.CJ Hoofdverdachte een berucht inbreker. De arronilissements rechtbank te Utrecht behandelde Vrijdag de moord op de Woerdense politieagent Adrianus van Eek, die In de nacht van 13 op 14 November 1952 te Woerden tijdens de uitvoering van zijn functie werd neergeschoten. Tegen de hoofdverdachte, Chr. J. B., die het dodelijk schot zou hebben gelost, werd levenslange gevangenisstraf geëist. Tegen zijn broer J. G. B. werd 6 jaar met aftrek geëist. Sint Nicolaas bracht Vrijdag in de morgenuren een bezoek aan TJr. Ms. „Jacob van Heemskerck", waar hij cadeaux en versnaperingen uitreikte aan r,0 Vlissingse kinderen, 's Mid dags kwam hij opnieuw aan boord van de oorlogsbodem: waar kinderen van het marinepersoneel met hun ouders de krasse grijsaard wachtten. Aan dek van Hr. Ms. ,fJacob van Heemskerclc" was het omstreeks 2 uur, een drukte van belang. (Foto P.Z.CJ De gebroeders B. is een berucht in- brekerspaar. Zij beleenden na hun ar restatie niet minder dan 32 inbraken te hebben gepleegd, soms drie of vier in een nacht. Alles was van hun ga ding: fietsen en ook geld uit spaar potten. Soms was de buit groot, zo als bij een inbraak in Rietveld, waar een bedrag van 900 de gebroeders in handen viel. Chr. J. B. was op zijn tochten al tijd gewapend met een revolver. Hij droeg het wapen steeds met een koord om de hals. In de nacht van 13 op 14 Novem ber waren de gebroeders er weer op uit getrokken. In Harmeien braken zij op drie plaatsen in, maar bij de der de inbraak op de Utrechtse weg, ver oorzaakte een ingedrukte ruit zoveel lawaai, dat zij ijlings in de richting Woerden verdwenen. Nadat zij de spoorwegovergang waren gepasseerd troffen zij de inmiddels gewaarschuw de politie op hun weg. De agent van Eek hield een rood licht omhoog en riep: „Halt, politie. Sta of ik schiet". Chr. J. B. verklaarde dat hij twee schimmen meende te zien en schoot tweemaal, waarna hij hoorde gillen. Direct daarop schoot hij nog drie keer. Chr. J. B. en zijn broer zijn daarop elk op eigen gelegenheid naar hun huis in Bodegraven terug gefietst. Nauwelijks thuis, zij lagen gekleed op bed, hoorden zij de motorpolitie voor- bggaan. In zijn requisitoir stelde mr. Ros- cam Abbing er prijs op te verklaren, dat het hem leed deed, dat er eerst twee onschuldigen zijn gearresteerd en vastgehouden. Hij maakte voorts een aantal opmerkingen over het op sporingswerk van de Woerdense po litie. Jammer was het, dat de controle in die nacht op de gebroeders B. on voldoende is geweest en dat gebleken zou zijn dat deze te bed lagen. Ter zitting bleek, dat de boeren in de omtrek van Woerden van de nachtelijke strooptochten van de ge broeders op de hoogte waren, maar durfden weinig te zeggen uit angst voor represailles. Deze hadden zij al meermalen ondervonden door het 's morgens aantreffen van koeien met Afgesneden staarten en dergelijke wraaknemingen Chr. J. B. bekende ter zitting alle hem ten laste gelegde feiten. Bus reed op schoolkinderen in. Toen Vrijdagmorgen een automobi list op de 's Gravendijkwal te Rot terdam wilde remmen om schoolkin deren ongehinderd te laten overste ken, is zijn wagen geslipt met het ge volg, dat deze op de kinderen is in gereden. Zeven hunner werden ge wond en moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. De verwondin gen zouden niet van ernstige aard zijn. Volgens geallieerde kringen te Seoel zullen de voorbereidende besprekingen voor een politieke conferentie over Ko rea misschien nog weken, mogelijk tot het begin van de lente, duren. URENLANG WACHTEN De haven van Yerseke is te klem voor de moderne vissersvloot. Soms moeten de schepen, waarmee mosselen wor den aangevoerd, uren op de Ooster- schelde wachten, eer ze de haven kun nen binnenvaren. Foto P.Z.CJ Delta-plan bedreigt de welvaart van het dorp der oesterkwekers Het is druk in de haven van Yerseke. Ongeveer 170 vaartuigen hebben er een vaste ligplaats. Een woud van masten is al op een afstand te zien. Mosselschepen uit ZierikZee, Bruinisse en Philippine liggen er naast boten uit Yerseke. Dat wil zeggen, ze liggen daar, als er plaats is in de haven, want soms moeten de schepen urenlang op de Oosterschelde blijven rond hangen, omdat er in het haventje geen ruimte is. Men kampt in Yerseke al jaren met het euvel van een te kleine haven. De mosselvisserij onderging verande ringen. Er werden grotere schepen gebouwd en omdat de visserij goed loonde, kwamen er meer vissers. De haven, in 1889 aangelegd, is door de jaren heen onveranderd gebleven en dat wreekt zich nu. Daar kwam nog bij, dat het mosselinkoopburcau te Yerseke werd gevestigd, zodat de vissers uit andere plaatsen met hun scheepjes naar dit dorp kwamen om de zo begeerde schelpdieren af te le veren. „De haven is te klein voor de eigen vloot", zegt de bui'gemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen. „In 1939 zijn plannen ontworpen voor een nieuwe haven, ten Westen van het bestaande bassin, maar door omstandigheden is het niet tot uit voering van die plannen gekomen. Het aanleggen van die nieuwe ha ven kost ongeveer f 2.000.000. Geen financiële steun. De hogere autoriteiten geven ech ter geen financiële steun. Dat houdt weer verband met het onder zoek van de Delta-commissie naar de mogelijkheid om de grote zeega ten af te sluiten. Indien ait in de toe komst onverhoopt het geval mocht zijn, is de aanleg van een nieuwe ha ven natuurlijk niet verantwoord. Burgemeester Willemsen is een kalm man, maar als hij over de mogelijke afsluiting van de Oosterschelde spreekt is hij ineens vol vuur. „Voor Yerseke zou dit de dood betekenen", gaat hij voort. „Wij zullen ons met hand en tand tegen de afsluiting ver zetten. Intussen zitten wij hier door dat Delta-plan in de moeilijkheden. Er moet verandering komen in de haven, want de toestand is onhoud baar, vooral nu bovendien nog de bietencampagne aan de gang is. Zolang de Delta-commissie geen rapport heeft uitgebracht, krijgen wij geen steun van de overheid bij havenplanrien en er zal toch iets moeten gebeuren. Noodgedwongen moeten wij wachten, maar het is een moeilijke situatie". Havenmeester J. Snoek zit in het weeghuisje op de kop van de haven. Hij weegt er de suikerbieten, welke worden aangevoerd. ..De haven is verouderd en te klein", zegt hij. „Er is plaats voor 170 schepen en" er is (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE. ,JIet licht schijnt in de duister nis en de duisternis heeft het niet gegrepen." (Joh. 1 5.) Het licht! Daar is dit hele Johannes- Evangelie vol van. Je zou het heel goed het Evangelie van het licht kun nen noemen. Want, als we de volge nde bladzijden lezen, dan zien we dat licht komen, doorbreken, overwinnen on danks allen en alles. Daarom heeft de schrijver het tn deze eerste woorden er al boven gezet, als een opschrift en een belofte: ,Jiet licht schijnt in de duisternis." Dit licht is het licht van boven, Uit de hejnéï, van God. Wflt uitat licht zien, vinden, be groeten Jezus roept: „Ik ben het licht der wereld." En dat licht ziet Johannes schijnen in het donker, in de nacht. En hij wil er ons allemaal bij halenheel de we reld, heel de kerk, alle mensen in de duisternis. Maar wij laten ons er niet bij halen, wij laten ons niet door dit licht vinden. Weet 1 waarom niet f Omdat we niet witten weten, dat wij'in de duisternis zitten: tegenover elkaar niet en tegen over God niet. Wij denken, dat we in het .icht leven. Want we proberen élke dag opnieuw de duisternis te verdrijven met allerlei kunstlichten van eigen makelij. Dat gebeurt in de wereld, maar ook in de kerk en niet minder in ons eigen leven. De één heeft zijn wetenschap, een tweede zijn nette leven, een derde zijn geld, een vierdeenfinu weet wel, wat u zélf hebt en met al die lichten en lichtjes trachten we de duisternis te verdrijven uit de wereld, ons leven, ons hart. Maar wees maar eerlijk 't lukt niet, nooit. Want het is alles surro gaat, het is het ware licht niet. Daar aan leven wij voorbij. Het licht schijnt in de duisternis, maar de duisternis heeft het niet gegrepen. Wtj hebben de handen niet uitgestrekt, de armen niet opengedaan om dit licht van God te grijpen en te omhelzen. Daarom is het zo donker en blijft het zo donker. Daarom hebben wij het zo koud. Lie ver eigengemaakte lucifers dan het licht uit de hemel.' Maar schrijft Johannes het licht schijnt nog! Nog mogen ivij komen om ons door dit licht te laten vinden. Nog mogen wij ons donker hart er voor open zet ten en ons koude leven er door laten verwarmen. Iedereen. Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet gegrepen. Dat is waar, helaas! Maar, we kunnen ook vertalen: de duisternis heeft het niet overmacht. En dat is ook waar, Goddank! „Amen, Jezus Christus, Amen Ja, Gij zult in het groot heelal het rijk der duisternis beschamen tot het niet meer wezen sal!" Biezelinge. L. SCHELLEVIS. DE VERWACHT: MINDER ZACHT. In het Nporden van het land veel bewolking met hier en daar wat lich te regen en een matige tot zwakke, naar richtingen tussen Noord en Oost draaiende, wind. In het Zuiden :n de ochtend plaatselijk mist, overigens veranderlijke bewolking en droog. Matige tot zwakke wind hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Zuidwest. Overal minder zacht. ZON EN MAAN* 6 December. Zon op 8.32 onder 16.30 Maan op 8.57 onder 16.04 7 December. Zon op 8.33 Maan op 9.54 onder 16.29 onder 17.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1