McCarthy ontkent Eisenhowers beleid te hebben aangevallen Het nieuwe verlofsysteem zal gehandhaafd worden Transfusie VIERING VAN BEVRIJDINGSDAG VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 PROVINCIALE ZEEUW HL COURANT Het Wereldgebeuren Hij zal zich niet onthouden van critiek op Republikeinse partij Senator McCarthy heeft Donderdag te Washington ontkend, dat liij liet politieke leiderschap van president Eisenhower heeft uitgedaagd door het leveren van critiek op de buitenlandse politiek van de regering en op de wijze waarop de regering de kwestie van het communisme afdoet. „Deze suggestie is zowel belachelijk als onwaar", verklaarde hij. MacCarthy's verklaring was een reactie op deze week door president Eisenho er en de minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, afge legde verklaringen, waarin zij critiek oefenden op zijn aandringen op een „hardhandig" beleid ten aanzien van de bondgenoten en op zijn verklaring dat het communisme in de regering een verkiezingspunt zou uitmaken in 1954, ondanks de hoop van de pre sident dat het dan geen probleem meer zou zijn. Ten aanzien van zijn eis dat de Verenigde Staten zouden weigeren hulp te verlenen aan enig land, dat goederen verscheept naar communis tisch China, zei McCarthy Donder dag: „Minister Dulles en ik zijn het volslagen oneens. In een republiek, zoals de onze, moet er plaats zijn voor eerlijk verschil van inzicht. McCarthy vervolgde: „Ik zal voort gaan de uiterste steun te geven aan Prof. dr. J. Severijn ridder in Orde Nederlandse Leeuw Prof. dr. J. Severijn, hoogleraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, die op 8 Mei j.l. de 70- jarige leeftijd bereikte en deswege met ingang van Sept. j.l. eervol ont slag als hoogleraar ontving, is Woensdagmiddag door zijn vrienden, oud-leerlingen en discipelen, in de aula van de Universiteit gehuldigd. Prof. Severijn, die ook hoogleraar is vanwege de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk voor het onderwijs in de gereformeerde dogmatiek, ontving dezer dagen een opdracht onderwijs te geven in de wijsgerige inleiding tot de godsdienstwetenschap, de en cyclopaedic der godgeleerdheid en de wijsbegeerte van de godsdienst. Hij blijft dus college geven. Vele sprekers hebben prof. Severijn gehul digd. De president-curator deelde mede, dat de Koningin hem benoemd heeft tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 696. Het denkbeeld om bloed van het ene lichaam in het andere over te brengen is al enige duizenden jaren oud, -want het werd reeds in de oud heid door de Egyptenarende Grie ken en de Romeinen naar voren ge bracht. Zo opperde de Romeinse dich ter Ovidius het idee, het bloed van een jongeling te laten stromen door de aderen van een grijsaard, bij wijze van verjongingskuur dus. Van 'n prac- tische toepassing van deze denkbeel den is het echter voor zo ver be kend nooit gekomen, hetgeen we te meer moeten prijzen omdat destijds de gesloten bloedsomloop nog niet was ontdekt en men meende dat het bloed door het hart in de bloedvaten werd gestoten, waarna het door het lichaam werd geabsorbeerd. Nadat de Engel se geneesheer Wil liam Harvey in 1628 zijn ontdek kingen aangaande de bloedsomloop had gepubliceerd Ivoor welke theo rie het sluitstuk werd geleverd door onze landgenoot Anthony van Leeu wenhoek, die in de staart van een kik kervisje de overgang waarnam van het slagaderlijke bloed door de haar vaten naar hét aderlijke deel van het vaatstelselkonden de oude denk beelden aangaande de bloedtransfu sie :n practijk worden gebracht. De eerste die als wetenschappelijke proef neming de eerste transfusie verrichtte, was Richard Lower, die in 1666 bloed van een hond in dat van een andere hond bracht. De proef slaagde schit terend, want de patiënt bleef leven. De donor overleefde het geval echter niet, omdat hem klaarblijkelijk een te grote hoeveelheid was afgetapt. Toen werd ook getracht dierlijk bloed bij de mens in te brengen, en Jean Denys koos hiervoor het bloed van een lam. Maar de noodlottige ge- vólgen die dergelijke experimenten met zich sleepten, maakten in 1688 in Frankrijk een verbod noodzakelijk, in dier voege, dat ieder met gevangenis straf werd bedreigd die zonder toe stemming van de medische faculteit van Parijs bloedtransfusies uitvoerde. Daardoor verdween deze methode. Tot de Engelse arts Blundell, die onder de indruk kwam van de ern stige bloedingen, die in het kraambed kunnen voorkomen, haar weer tot nieuw leven wekte. Sedert 1818 paste hij de bloedtranfusie van mens op mens toe en wél met wisselend suc ces. De ingreep bleef gevaarlijk en véle dodelijke reacties kwamen na de transfusie voor. Pas na de ontdekking der bloedgroepen door Karl Lundstei- ner werd het gevaar van de bloed transfusie overwonnen en kon deze ingreep de grote betekenis krijgen die zij thans heeft. Naar aanleiding van hetgeen we kort féleden over slangen vertélden, wil een lezer thans weten of een slang wel eens zijn staart in de bek neemt en zich als een hoepél voortrolt? H. Pétillon. de republikeinse partij. Dat wil ech ter niet zeggen, dat ik mij zal ont houden van critiek op mijn partij wanneer ik denk dat zij vergissingen maakt". Een van de redenen waarom de de mocraten niet meer in functie zijn, vervolgde hij, was him weigering hun feilen te erkennen- ten aanzien van het communisme en indien de repu blikeinen hetzelfde deden zou dat fa taal kunnen zijn voor de partij en voor het land. Hij zegde alle republikeinse candi- daten voor de verkiezingen voor het congres die volgend jaar zullen plaats hebben, zijn volledige steun toe. Hongaarse postzegel om 6—3 zege te herdenken. Hongarye brengt een nieuwe serie postzegels in omloop ter herinnering aan de voetbaloverwinning op En- 5eland door het Hongaarse elftal, p de postzegels staat een Engelse voetballer en het opschrift luidt: Londen, Wembley, 25 November 6-3. De verkoop van de postzegels be gon in het Oostelijk Stadion van Boe dapest, toen het zegevierende elftal daar arriveerde om gehuldigd te wor- den. Resolutie inzake „wreedheden" in Korea aanvaard. De algemeene vergadering der V. N. heeft Donderdag met 42 tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen een resolutie aanvaard, waarin uiting wordt gegeven aan ernstige bezorgd heid over de beschuldigingen, dat de Noordelijken in Korea wreedheden bedreven zouden hebben. De Sowjet- groep stemde tegen. Kamer zal er nog over praten. (Van onze parlementaire (redacteur). Er is by velen teleurstelling gere zen over het besluit van de regering en over de recente bevestiging daarvan door de minister-president dr. Drees om de vijfde Mei, de be vrijdingsdag, niet meer als nationale feestdag te vieren. De herdenking van dit heugelijke feit van de definitieve bevrijding van ons land op 5 Mei 1945 zal ih het vervolg samen vallen met de viering van de verjaardag van H. M. de Ko ningin op 30 April. Bij een. aantal Kamerleden leeft ontevredenheid over deze beslissing. Er zou Donderdag middag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Algemene Zaken voor 1954 gelegen heid bestaan hebben om over deze zaak met de minister-president van gedachten te wisselen. Doch de Ka mer besloot de kwestie op een na der te bepalen dag, doch vroeg ge noeg voor 5 Mei 1954, afzonderlijk Voor millioenen schade Bouw van IJ-tunnel en een Hem-tunnei. Een deputatie van vooraanstaande industriëlen, leiders van de belang rijkste bedrijven in Amsterdam- Noord, waarbij zich had aangesloten de voorzitter van het IJ-tunnelcomi- té, heeft gisteren aan de Commissaris van de Koningin in de provincie Nrd. Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, als voorzitter van de com missie van advies inzake de oever verbindingen Noordzeekanaal en IJ, een rapport aangeboden, waarin de wenselijkheid wordt bepleit om op korte termijn de bouw van een tun nel onder het IJ tot stand te doen' komen. De samenstellers van het rapport hebben in een begeleidend schrijven er met nadruk op gewezen; dat de bouw van een IJtunnel en een Hem- tunnel niet los van elkaar kunnen worden gezien en dat uit het onder zoek, in het rapport verwerkt, de urgentie van een gelijktijdige bouw van beide tunnels blijkt. De samenstellers komen o.m. tot de conclusie, dat het bedrijfsleven tenge volge van het wachten bij de pontve ren over het IJ in het jaar 1953 een schade zal lijden van rond f 725.000 Het bedrag van deze schade zal me de door een jaarlijks te verwachten toeneming van het verkeer met zes procent van jaar tot jaar groter wor den en zou in I960 ongeveer 13 mil- lioen zijn. aan de orde te stellen. We kunnen er dus nog een discussie over ver wachten. De Kamer keurde de be groting van algemene zaken zonder debat en z.h.s. goed. Het zelfde deed zij ten aanzien van de volgende be grotingshoofdstukken huis der Ko ningin, hoge colleges van staat en het kabinet der Koningin, nationale schuld, buitengewone aflossing Van nationale schuld en onvoorziene uit- faven, alsmede de wet op de mid- elen. In al deze begrotingswetten kre gen de communisten aantekening, dat zij tegen waren. Op deze middag hechtte de Tweede Kamer verder zonder beraadslaging en z.h.s. vier wetsontwerpen goed tot naturalisa tie van 79 vreemdelingen, onder wie de bekende zanger van het Weense lied, Tony Hartweger. Een aantal kleine wetsontwerpen verwierf even eens het fiat van de Kamer. Zwerftocht van Poolse verstekelingen. Ontsnapt en weer gegrepen. Ongeveer twee weken geleden zijn twee Polen, die zich als verstekelin gen aan boord van het Panamese s.s. „Anne Marie" bevonden, toen het schip in het Kanaal voer over boord gesprongen. Het Nederlandse kustvaartuig „Lydia" pikte de man nen toen op en zette ze in Ports mouth aan land. Het bleek, dat de Polen poogden als verstekeling steeds weer met andere schepen mee te varen. In Engeland was men niet van de Polen gediend en omdat ze het laatst aan boord van een Nederlands schip waren geweest, zond men ze naar Nederland. Gisteren kwamen ze met de nachtboot in Hoek van Holland aan. Ondanks de genomen voorzor gen zagen de Polen toch hun kans schoon en namen de benen. Latei- werden de mannen in Maassluis in gerekend. Hoger beroep ingetrokken. De Officier van Justitie te Rotter dam, mr. B. van der Meulen, heeft het hoger beroep ingetrokken, dat hij had aangetekend na het vonnis van de rechtbank te Rotterdam vrij spraak tegen de Rotterdamse journalisten, de 21-jarige L. J. E. en de 44-jarige L. W. S. In de Zierikzeese Concertzaal werden Woensdagmiddag namens de geza menlijke waterschappen op Schou wen- en Duiveland plaquettes uitge reikt aan ongeveer 250 personen, welke zich tot dusver op byzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt bij de werkzaamheden van de dijk- dichting. Een grote en kleine baas tijdens de dijkdiehting, Gerrit Visser Azn uit Werkendam (links), zink- baas, de hoofdingenieur-directeur van de Zuiderzeewerken, de opperste lei der van hef; dijkherstel, F. J. B. van de Wall, bekijken de zojuist ontvan gen plaquette. Telefoon 1 cent duurder. In Maart 1954. De wijziging In de telefoontarieven welke door de Directeur-Generaal van de PTT een jaar geleden werd aange kondigd zal naar verwacht wordt omstreeks Maart worden ingevoerd. Het tarief voor locale gesprekken zal van 3 op 4 cent worden gebracht. Het tarief voor gesprekken binnen een kring van 25 km. wordt verlaagd, voor gesprekken die korter duren dan vier minuten. Gesprekken in het interdistricts- verkeer, buiten een kring van 25 km. worden verlaagd als zij minder dan zes minuten duren. Ook in het abonnementsbedrag zal een wijziging worden gebracht en wel in die zin dat het abonnement bere kend wordt naar het aantal abonné's Eer sector. Dit zal tot gevolg heb- en dat men in kleine plaatsen een hogere abonnementsprijs moet beta len. DEFENSIE BELEID VERDEDIGD Voor opvoering van paraatheid worden maatregelen getroffen (Van onze parlementaire redecteur). Op grond van de thans ter beschikking staande gegevens moet het op stapel staande defensieplan worden uitgevoerd, zo concludeerde minister Staf in zijn rede in de Tweede Kamer ter verdediging van het defensie-be- leid. Er mag op gerekend worden, dat de materieel voorziening in orde komt en dat we spoedig een volledige divisie en een sterk uitgeruste 7 De cember divisie zullen bezitten. Als op dezelfde wyze kan worden voortge gaan als in de achter ons liggende jaren, is het plan ook personeel-tech- nisch uitvoerbaar. We moeten echter niet verder gaan dan vier di\# ies en de 7 December-divisie, maar minder kunnen vve ten opzichte van onze bondgenoten in de NAVO ook niet doen. De territoriale verdediging had mi nisters aandacht. Wij zullen beschik baar hebben, zo zeide hij, 10.000 man parate troepen en een mobilisabele sterkte aan parate troepen van 70.000 man. We zijn op dit gebied nog sterk in de opbouw. Voor de op voering van de paraatheid worden verdere maatregelen getroffen. Hier onder valt ook de nieuwe verlofrege ling. Wel nergens in de wereld, al-, dus de minister, is bijna het gehele leger behalve marine en lucht macht in de week-ends thuis Het nieuwe verlof-sysleem zal ge handhaafd moeten worden. Tenslot te deelde hij, wat de paraatheid aan gaat, nog mede, dat op 24 December 50 der militairen uit de garnizoe nen mag vertrekken en op 28 De cember terug moet komen. De ove rige 50 gaat op 31 December met verlof en moet terug zyn op 4 Ja nuari. Duitsland en de E.D.G. Minister Staf verklaarde voorts, dat de berichten over uitlatingen van zijn Belgische collega, de heer De Greef op een misverstand berus ten. Deze zou volgens de berichten hebben gezegd, dat Belgische troe pen onder Duits bevel waren ge steld. In werkelijkheid heeft de heer De Greef medegedeeld, aldus minis ter Staf, dat nog niets daaromtrent beslist was, maar dat wel rekening gehouden moest wordèn met de inte gratie van Duitse met Belgische troepen. Er is nok nog geen besluit gevallen omtrent de dislocatie van troepen. Deze is echter eveneens mo gelijk. Er wordt internationaal stu die van gemaakt. In de E.D.G. is ge sproken over de Britse bijdrage aan de verdediging van West-Europa. Over het gebruik van tactische atoomwapenen wordt de regering ge regeld ingelicht. Wat de bejegening van de minis ter-president <3r. Drees tijdens de ju bileumviering van de Koninklijke Mi litaire Academie aangaat, zeide de bewindsman, dat niet gebleken was, dat eenberoepsofficier te weinig respect getoond heeft. Eerder is tegendeel het geval. Er bestond daarom geen aanleiding om de offi cier terecht te wijzen. Er zullen maximaal 5 militaire tehuizen aan het Humanistisch thuisfront gesub sidieerd worden, tegen 7 Rooms Ka tholieke en 7 Protestants-Christelij ke tehuizen. Over de geestelijke ver zorging van onze militairen in Hu manistische zin, had voordat de mi nister aan het woord kwam. mgr. Stokman (KVP) van een van de heer Bruins Slot (AR) afwijkend standpunt doen blijken. Met hem hadden ook nog de heren Welter (K NP). Van Vliet (KVP). Fokkema (AR), Van Sleen (Arb.), Zandt (S GP) en Kikkert (CH) het woord ge voerd. Minister Staf des avonds zijn rede voortzettend, zeide dat getracht wordt een oplossing te vinden voor de moeilijkheden van de mobilisatie slachtoffers. Het is onmogelijk om aan onderwijs groot verlof te verlenen. Aan dege nen, die in 1954 afstuderen en aan stonds in het onderwijs kunnen ko men, zal uitstel van eerste oefening worden gegeven. Een ruimere kost winnersvergoeding wegens derving van inkomsten is niet mogelijk. Een wijziging van de bevorderings voorschriften voor de officieren is in bewerking. Het voor de luchtmacht bestaande plan moet naar het oordeel van de minister gehandhaafd worden. Er komt een luchtmachtacademie. Men zal een commissie instellen onder een met-ambtelijke voorzitter welke bijzondere aandacht zal schen ken aan vliegtuigongevallen. Deze commissie zal de minister adviseren over de vraag wat er gedaan kan worden voor de veiligheid. Een departement voor de lucht macht is niet gewenst. Beter ware een departement van defensie. Men is nog niet zover, dat men daartoe kan komen, maar de personele unie is van betekenis. Nadat de staatsse cretaris de sprekers had beantwoord volgde de repliek van de Kamerleden. Tien we Optimisme In Panmoendjon onderhandelt voor de Verenigde Naties de Ameri kaan Arthur Dean. Hij moet te zamen met de communisten de poli tieke conferentie over Korea voorbe reiden. Zijn rapporten - ofschoon belangrjjk bevatten slechts zelden spectaculair nieuws. In October be gon hij optimistisch tc worden. Hij slaagde cr wel niet in aan de wereld geheel duidelijk te maken waarom nieuwe hoop in hem was ontwaakt. Maar men was, zo zei hij, op de goe de weg. Als hy uit de besprekings tent in Panmoendjon kwam, dan wa ren er meestal vorderingen ge maaktdan waren cr interessan te dingen gezegddaarover moest men niet gering denken. Op 24 October schatte hy. dat er na 10 of 14 dagen wel een accoord bereikt zou zijn. Men zou dan weten wie aan de conferentietafcl mocht zitten om te praten, wie een staan plaats zou Krijgen om te luisteren en waar de conferentie gehouden zou worden. De heer Dean zei manmoedig, dat hy niet van plan was naar de oyna- oneindige herhaling van dc commu nistische phrases te luisteren cn dat er spijkers met koppen geslagen moesten worden. ien dagen later zat de heer Dean 'eer in de onderhandelaarstent toen hij er uit kwam verze kerde hy: „Het is ondenkbaar, dat de conferentie niet gehouden zal wor den". Maar een zware twijfel leefde toch ook in zijn denken, want hij vroeg zich af of de communisten wel werkelijk een conferentie wilden. Opnieuw volgden dagen van sle pende gesprekken. Toen werd er blijkbaar een impasse doorbroken. De heer Dean zeide. dat nu einde lijk de deur geopend was en dat men aan het praten kon slaandat hij altijd optimistisch was geweest, maar dat hij nu toch optimistischer was dan ooit Dat was op 14 November. Enkele dagen later was hy minder opgewekt en verklaarde hij, dat de besprekin- fen nog lang konden duren. Hij had et over een „paardenhandel", dat is zo'n handel van geen neen en geen ja, van weglopen, terugkomen, weer weglopen, weer terugkomen. De paardenhandel duurt thans nog voort. De jongste twist in Panmoendjon gaat over de toelating van „neutrale waarnemers" bij de conferentie. De communisten vinden Rusland, Paki stan, India, Indonesia en Burma de aangewezen neutralen. Van de zijde der Verenigde Naties heeft men be denkingen tegen de aanduiding van Rusland als neutraal land. Op Donderdag 3 December was /men het nog niet eens gewor den m Arthur Dean, de man, die altijd optimistisch is, moest toe geven, dat de „politieke conferentie over Korea wel eens voor onbepaalde tijd en misschien voor altijd uitgesteld zou worden". De Verenigde Naties zullen name lijk op het stuk van Rusland geen communistische verlangens inwilli gen. De communisten mogen dan al aanvoeren, dat Rusland geen troepen had of heeft in Korea en dus als neu traal land kan worden aangemerkt, de andere partij kan dat argument niet aanvaarden. Gevraagd welke rol de neutralen dan moesten spelen op de Korea-con- ferentie, antwoordden de communis ten, dat deze neutralen een „harmo nische invloed" zouden hebben. Men zou om dat antwoord kunnen glimlachen. Het is uitermate moeilijk de Mos kou-heren te zien als de harmonie brengers en vredestichters of als de mensen van de welwillende sfeer, waarin de eensgezindheid floreert. Maar in communistische ogen is dat blijkbaar zo. En intussen stagneren de bespre kingen in Panmoendjon en nadert voor de lieer Dean het schrikbeeld waarover hij op 3 November sprak... dat de conferentie wel eens niet ge houden zou kunnen worden. Donderdagmiddag werden op het ge meentelijk sportterrein aan de Na dorst te Middelburg 10 officieren be ëdigd. Na het afleggen van de eed defileerde het personeel van de le C. O.A.C. en een detachement van de Koninklijke Luchtmacht op het Mo lenwater voor brigade-generaal G. J. de Leur. Inzet links: de 2e luitenant C. Booster tydens liet afleggen van de officierseed. Inzet rechts: een van de blazers van de koninklijke mili taire kapel. (Foto P.Z.C.) Loonsverhoging in de zuivelindustrie Werknemersvoorstellen worden aanve?-d. In het N.V. Huis te Utrecht verga derden gisteren de vakgroep zuivel- bewerkers van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond. De voorzitter, de heer P. Schippers, ver trouwde, dat het ledenaantal weldra definitief boven de 40.000 zal stijgen. De heer S. v. d. Ploeg, de secretaris, gaf daarna een verslag van de be spreking met de werkgevers over de 5 procent loonsverhoging. Hij wees op de benutte mogelijk heid om van de denivellerïng naast de geschoolden ook geoefenden te doen profiteren. In het algemeen zijn trouwens alle voorstellen van de werknemers in de onderhandelingen gerealiseerd. De melkbezorgers met provisieloon delen in de verhoging echter niet vol ledig, omdat er daaronder zijn, die wekelijks ver boven de 100.en 150.verdienen. De verhoging zal bij instemming van de Rijksbe middelaars alleen worden gegeven aan hen, die minder dan 80.ver dienen cn wel in de vorm van 5 pro cent, hetgeen neerkomt op 2.75 per week. Over de jeugdlonen zeide spre ker, dat die sinds 1948 een stuk ach ter zijn geraakt bij die voor dc oude ren. Spreker noemt dit waanzinnig. Daardoor verlaten immers de jeugdigen de zuivelindustrie. De vak kennis moet hierdoor sterk gaan da len, met gevolg vermindering van ex portkwaliteit. Aan de Rijksbemidde laars zal worden voorgesteld de jeugdlonen in het algemeen wat ster ker dan 5 procent te verhogen. Ook werden verbeteringen in de gemeen- classificatie voorgesteld. Uit de ver gadering werd sterk aangedrongen op een behoorlijk pensioen. In een mo tie werd vastgelegd, dat het 2/3 zal moeten bedragen van het loon. BELACHELIJK EN ONWAAR"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 3