Grootse plannen voor agrarisch festijn te Goes WENNEKER Zeeuwse Almanak TECHNISCH VAKONDERWIJS MOET VERBETERD WORDEN KLEUTERSCHOOL VOOR HET GETROFFEN ST. PHILIPSLAND „VRIJE VAN SLUIS" WIL HET DIJKGESCH0T HANDHAVEN BUSDIENST SLUISKIL-BREDA KOMT TE VERVALLEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1953 EEN LOFWAARDIG INITIATIEF Als omlijsting van Z.L.M.-tentoonstelling De centrumpositie welke Goes inneemt, dankt zü niet in onbelangrijke mate aan het feit, dat deze gemeente het middelpunt vormt van agrarisch Zeeland. De vestiging van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft ertoe geleld, dat steeds meer agrarische instellingen zich in de Ganzenstud heb ben geconcentreerd, waarvan ook het zakenleven en uiteindelijk de gehele gemeente de rijke vruchten plukt. Daarom is het zeer lofwaardig, dat een commissie van ingezetenen het plan heeft opgevat, aan de op 17, 18 en 19 Juni 195-4 te Goes te houden tentoonstelling van de Kring Westelijk Zuid Beveland van de Z.L.M. bijzondere luister bjj te zetten, als hulde aan deze maatschappij voor hetgeen zij voor Goes betekent. De plannen welke in de culturele sfeer liggen, bevinden zich nog in het beginstadium, doch het belooft iets zeer bijzonders te worden, dat grote belangstelling zal trekken. In de eerste plaats wordt gedacht aan een unieke bloemenversiering op de Grote Markt. Er werd reeds een schetsplan opgemaakt, waarin het ge hele marktterrein met fraaie bloem perken in mozaieken vijvers en fon teinen tot een lusthof is omgetoverd. De duizenden bloemen en planten zou men later ter beschikking van de rampgemeenten willen stellen, om ook hierin de wisselwerking tussen Goes en de plattelandsgemeenten tot uit drukking te brengen en de wil tot hulpverlening bij de wederopbouw te tonen Voorts zou men door een prijsvraag of op andere wijze willen komen tot het ontwerpen van een monument, dat de waarde van het agrarisch leven voor het gehele maatschappelijke le ven in deze streek tot uitdrukking moet brengen. De initiatiefnemers hebben verder gedacht aan de mede werking van nijverheid en ambacht om met bijzondere werkstukken de versiering van de Markt te helpen verhogen. Daarnaast wil men gedu- Collecten. De zendingscollecte in de Ned Herv. kerk te Westkapelle had een opbrengst van ruim 389. In de Ned. Herv. kerk te Grijps- kerke bracht de Najaarseollecte 260.79 op. KERKNIEUWS Ds. Hartjes naar Holysloot. kant der Ned. Herv. kerk te gen, gaat in het begin van het vol gende jaar deze gemeente verlaten om zich als bijzonder hulp-prediker te vestigen in Holysloot aan het IJssel- meer. Reeds enige tijd heeft ds. Hartjes de taak van hulpprediker ver vuld in Rilland-Bath. Advertentie. Straks wordt het kouder en dan zal hij blij zijn, dat hij een VEST met lange mouw of een PULLOVER of een SWEATER of een paar HAND SCHOENEN heeft gekregen.' Speciale St. Nicolaas- verpakking. ST. JACOBS5TPAAT 25 VLI5S/NGEN rende de gehele week diverse cultu rele manifestaties, als o.a. een schilde, rijententoonstelling organiseren. Bij alle plannen staat voorop dat het iets goeds, en cultureel volkomen verant woord moet zijn. Naast de zomervergadering van de Z.L.M., zullen in deze week ook nog diverse andere congressen, als o.a. van De cellen in politiebureau te Bergen op Zoom. Officier van Justitie acht klacht ongegrond. De landbouwer J. A. van der L. uit Oud-Vossemeer was 17 September i.l. in een der cellen van de gemeente politie te Bergen op Zoom opgeslo ten, omdat hij dronken achter het stuur had gezeten. Verdachte had indertijd geprotesteerd tegen de wat hij noemde „barbaarse methode van opsluiting" in de cellen van de Ber gen op Zoomse politie. Hij had hier volgens zijn zeggen ongeveer de ge hele nacht moeten staan, op een ste nen vloer. De officier van justitie had deze klacht onderzocht, maar was tot de conclusie gekomen, dat hier van geen barbaarse methode sprake was. De cellen waren goed ge bleken. Inderdaad stond er geen meu bilair in, maar het is geen gewoonte beschonkenen in een cel met meubi lair te zetten met het oog op pogin- fen tot vernieling van dit meubilair. !r ligt ook geen stenen vloer in de cel, zoals verdachte beweerde, doch een houten. De officier van justitie eiste we gens het in het gevaar brengen van het verkeer, twee weken gevangenis straf en zes maanden intrekking rij bewijs. de Ned Vereniging van handelaren m zaaizaad en pootgoed, worden gehou den. Ongetwijfeld staat Goes dus een zeer bijzondere week te wachten. Er mag daarom zeker gerekend worden op de medewerking van alle ingeze tenen met name van hen. die hiervan door een druk bezoek aan Goes, ook zakelijk de vruchten zullen plukken Het werkcomité, dat zich voor de uitwerking van diverse onderdelen van de medewerking van bij uitstek deskundigen zal verzekeren, wordt gevormd door de heren A J. Brusket. C. J, J Buurman, J. Donner, ir. J. D Dorst, Ir. H. J. Egmond, F Gerritsen, M. Haasdonk, A. de JagerTolhoek, mr. dr A. J. J. Mes, J. Oranje, J H. Roose. C. Wisse en L. I. Verwer. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren J H. Roose. voorzitter, M. Haasdonk, secretaris- penningmeester, J. Donner, J. Oranje en L. I Verwer. OU D i GEN EVE R Aanklacht van Duitse kapitein. DE AANVARING VAN DE BELLATRIX". De kapitein van het Duitse vracht schip „Bellatrix". die verleden week voor Heist (België) zijn schip aan de grond moest zetten, nadat het in de mist was lek geslagen op een wrak, heeft een klacht ingediend tegén de Belgische staat. In het scheepsver- slag, waarvan een uittreksel aan de rechtbank te Brugge is overgemaakt, verklaart de gezagvoerder, dat zijn schip juist voor de havenmuur van Zeebrugge gestoten is op een wrak, dat geen enkel waarschuwingsteken droeg. Het schip liep een lek op, dat bijna een vierkante meter groot was. De kapitein stelt de Belgische staat verantwoordelijk voor de opgelopen averij. C.B.T.B. VERGADERDE Sluitende begroting in 1954? Het algemeen bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. kwam dezer dagen te Goes in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van ae heer C. de Putter uit Axel. Besproken werd de concept-begroting 1954. Aannemen de dat in 1954 alle leden, ook de ge troffenen. hun contributie kunnen betalen en dat de bondscon- tributle niet zal stijgen, is de begro ting sluitend. De contribuantenactie loopt echter regelmatig terug. De begroting zal worden behandeld op een algemene vergadering waarvoor als datum Maandag 21 December a. s. werd genoemd. Getracht zal wor den ln de middagvergadering een spreker te laten ontreden over het onderwerp „De afsluiting van de zeegaten*. Het bestuur was het eens met de mening, dat het technisch vakonder wijs in de landbouw achtergebleven is bij de mechanisatie en motorisatie in land- en tuinbouw. Er is het ge vaar, dat in de toekomst dure ma chines en werktuigen op de bedrij ven aanwezig zijn, doch geen vakbe kwaam personeel. Het bestuur acht het daarom wenselijk tezamen met de landarbeidersbonden verbetering BENTHEIM DEED ZIJN BEST Schoolkinderen namen het initiatief De kinderen van de school van Tante uzi te Nordhorn in het graafschap Bentheim (Duitsland! stuurden begin Februari een briefje aan het Rode Kruis, waarin zij hun medeleven be tuigden met de kinderen van de in Nederland overstroomde gebieden en tevens geld aanboden, dat zij hadden ingezameld. En dit briefje vormde de aanleiding tot een grootscheepse actie onder de bevolking van Bentheim. De districtscourant, de Graf sch after Nachrichten" gaf in een bijzonder spre- VAN imn TOT Op 1 Januari zal de gemeente-se cretaris van Graauw ln Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een merkwaar dig jubileum herdenken. Dan is hij n.l. veertig jaar in dienst als gemeen te-secretaris. Tevoren was de heer Dalmijn reeds zes en een half jaar als ambtenaar ter secretarie werkzaam. Hij is opvolger van zijn oom, wijlen de heer Baart, die dit ambt bekleed de van 1 Maart 18701 Januari 1914. De heer Dalmijn is voorts ambte naar van de Burgerlijke Stand, waar nemend gemeente-ontvanger, reeds BUSJE. Het kleine, ietwat wrakke, maar dappere autobasje, voor het grootste deel gevuld met naar de markt in Oostburg tijgende huisvrouwenhad zich met ware doodsverachting een weg gebaand over de wel zeer onge baande wegen rond Waterlandkerkje. Men was f iks dooreengehusseld, maar de stemming leed er niet onder, want een ieder aanvaardde opgewekt de consequenties van een tijdelijke weg- omlegging. WeTlicht gestreeld door het vooruitzicht, dat het straks wanneer de échte weg klaar zal zijn veel beter zal gaan. De sléchte wegen dushad liet busje goed „genomen" maar toen het voorbij Waterlandkerkje de be- tonbaan onder de wielen voélde, werd het weifelmoedig Het hoestte wat en het proestte wat, het schokte noa wat na en toen stond het dood en doodstil. De huis vrouwen keken elkaar aanvankelijk ■wat verwezen aan, maar weldra kwamen de tongetjes los en was er wéér (en meer) rumoer in de bus Maar toen de dames wat overmoe dig werden en er zelfs stemmen op gingen om de „manlü" te laten du wen, werd het het busje teveel. Het hoestte weer wat, het proestte weer wat, liet schokte en reed weg 26Vo jaar kassier van de Boerenleen bank, meer dan 26 jaar secretaris der commissie tot wering van schoolver zuim, secretaris van de woonruimte commissie. Voorts is de heer» Dalmijn 15 jaar voorzitter van de ring van Boerenleenbanken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen en ongeveer 20 jaar af gevaardigde naar de ringvergadering te Utrecht. CONTACTMIDDAG. Onlangs vestigden we nog eens de aandacht op het werk, dat gedaan wordt voor de Ouden van Dagen. De vereniging voor Christelijke wijkver pleging in Domburg organiseerde in het gebouw Rehoboth een z.g. con tactmiddag voor de Ouden van Da gen in deze gemeente, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Ds. G. H. van Willenswaard, voor zitter van de vereniging voor Chris telijke wijkverpleging, gaf een uit eenzetting van de bedoeling van de ze contactmiddagen. Wanneer de be langstelling er inderdaad blijft, zal men elke Woensdag een dergelijke contactmiddag beleggen. De burge meester, die met de wethoudster mevr. Vaandragervan 't Hoff aan wezig was, sprak namens het ge meentebestuur woorden van dank voor dit initiatief. De echtgenote van de burgemeester, mevrouw Cromme- linv. d. Pol, gaf eveneens blijk van haar belangstelling. Zij onderhield zich geruime tijd met de oudjes. In deze gezellige sfeer werd van de ge zelschapsspelen een druk gebruik ge maakt. Natuurlijk lieten de oudjes zich de chocolademelk en het gebak goed smaken. Namens hen dankte de heer P. Passenier voor wat er deze middag en in het algemeen gedaan werd. PER VISSERSVAARTUIG. Morgen zal de Sint per vissers vaartuig een bezoek brengen aan Ar- nemuiden. Op de kade wordt de Hei lige Man opgewacht door de burge meester, de heer J. v. d. Bos en het ontvangstcomité van het N.V.V. Vervolgens zal de Sint een rondrit door het dox"p maken. kend artikel een beeld van de omvang der ramp en van de nood der getrof fenen. Comité's en organisaties 'kwa men in het raadhuis van Nordhorn bijeen en een plan de campagne werd op stapel gezet. De grote ontvangzaal bleek te klein om alle afgevaardigden te bergen. In enkele dagen tijd werd door de Oberkreisdirektor, dr. Mawick een ap pèl ontketend, dat haar weerga niet kende. De huis- en straatcollecte wel ke werd gehouden bracht ruim 64.000 D.M. op De bevolking van Bentheim stelde dit mooie bedrag beschikbaar voor de bouw van een school in een der zwaargetroffen gemeenten. Het was St. Philipsland, dat de eer te beurt viel deze opzet te mogen verwezenlij ken. Vorige week Vrijdag Drachten de Consul-Generaal der Nederlanden in Kleef en het gemeentebestuur van St. Philipsland een bezoek aan dr. Ma wick en Landrat Zahn met hun staf In het imposante gebouw van de Kreis werd het gezelschap officieel ontvan gen. De inwoners van dit Graafschap nebben ook zo met de Nederlanders medegevoeld, omdat zij zelf niet lang geleden door een overstroming werden getroffen, toen de Vechte buiten haar oevers trad. In een gevoelvolle rede bood dr. Mawick de gemeente St Philipsland 't geld voor de kleuterschool aan en gaf hij een overzicht van het tot stand ko men van deze mooie schenking. Burgemeester L. J. de Jonge van St. Philipsland vertolkte de oprechte dank van het gemeentebestuur aan allen van hoog tot laag, die medewerkten aan deze grootse hulpactie. Wethouder L. J. van Nieuwenhuijzen schetste nog maals de verwoestingen welke waren aangericht en de Consul-Generaal, de heren A. J. Jurgens bracht de dank over voor de ontvangst en de wijze, waarop de hulpverlening door de Kreis was georganiseerd. LEZERS SCHRIJVEN. Fonteijn veroordeeld Een lezer schrijft ons: Het is dan weer zo ver. Het Hof meende, dat het niet waarschijnlijk kan worden ge acht dat de dokters valsheid in ge schrifte zouden hebben gepleegd. Er zullen er echter velen met Fon- teyn er een andere mening op na houden. Twintig lange jaren strijdt deze man nu al om net volgens hem aan gedaan onrecht ongedaan te krijgen Twintie jaar, daar moet men niet licht over rekenen. En dat Fonteyn dit al die jaren volgehouden heeft, om een beetje in de publieke belang stelling te staan of uit sensatie dat wil er bij mij niet in. Ik ben er dan ook nog lang niet van overtuigd dat hier „Recht,r geschied is. Wanneer ik lees dat er belangrijke stukken verbrand zijn uit het dossier dan krijg ik het gevoel of er ergens een addertje in het gras schuilt. Er zijn in ons landje al meer din gen gebeurd, waarvoor men om het zo eens te zeggen ziende blind voor bleef. aan te brengen in het technisch vak onderwijs. Hiervoor zijn reeds zowel landelijk als provinciaal coördinatie commissies in het leven geroepen, die het vraagstuk zullen bezien. De heer Bosselaar bracht verslag uit over de laatstgehouden landelij ke dagelijks-bestuursvergadering. Tal van zaken uit deze vergadering werden besproken, o.a. over de toe komstige prijzen van de landbouw gronden. Er wordt verwacht dat de ze aanzienlijk zullen stijgen. De ver gadering achtte het teleurstellend, dat de nieuwe wet op de vervreem ding van landbouwgronden zolaat wordt ingevoerd. Besloten werd finan ciële medewerking te verlenen om te komen tot het stichten van een land- bouwproefbedrijf in Zeeuwsch-Vlaan deren. De Z.L.M. en de R.K. organisaties zegden reeds in principe deze mede werking toe. De heer Wisse deelde mede, dat de gang van zaken op het bedryfslaboratoriüm voor Grond- en gewasonderzoek zeer bevredigend is te noemen. Tenslotte werd gesproken over de Rampschadewet. Er wordt nog onder handeld over de uitvoeringsbeschik kingen. Ook deze zullen over het al gemeen gunstig zijn voor de getrof fen boeren en tuinders. Aan de Chr. Stichting voor Schooi en Beroepskeuze zal over 1954 een subsidie van 100,- worden verleend. Militaire slechtigheid tel 10 Officieren legden eed af. Donderdagmiddag werd op het Ge meentelijk sportterrein aan de Na dorst te Middelburg een militaire plechtigheid gehouden. Het personeel van de le C.O.A.K., waaronder een detachement Koninklijke Lucht macht. stond onder leiding van de commandant- C.O.A.K., de majoor J. Potteboom, opgesteld, toen de bri gade-generaal G. J. de Leur. inspec teur van het dienstvak der Militaire Administratie, arriveerde om een tiental onlangs aan de K.M.A. afge studeerde tweede luitenants de offi cierseed af te nemen. Nadat generaal De Leur was ont vangen, werd onder het spelen van het Wilhelmus het besluit tot benoe ming der officieren voorgelezen. Ver volgens traden de nieuwe officieren één voor één naar voren en legden op plechtige wijze de eed af in han den van de generaal. Tenslotte wer den zij officieel door collega 's en superieuren gèluk gewenst. Het muzikale gedeelte' van de be- edigingsplechtigheid werd verzorgd door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de onderkapel meester. Na afloop hiervan marcheer den de militairen naar het Molen water, waar zij voor de generaal De Leur défileerden. Défilé-comman dant was de majoor J. Potteboom. ALGEMENE VERGADERING Nog geen raming voor uit te voeren werken Uit de agenda voor de algemene ver gadering van het waterschap „Het Vi-ye van Sluis", welke Vrijdag 18 De cember a.s. gehouden zal worden, blijkt o.m., dat de uit te voeren wer ken aan zeewering, wegen en afwate ring eerst kunnen worden geraamd, wanneer blijkt in hoeverre van over heidswege steun wordt verleend. Zo als bekend, raamde het Rjjk 800.000 voor grote werken en 1.200.000 voor een nieuwe zeesluis bij Cadzand. Het dijkgeschot wordt gehandhaafd op 40 per h.a. voor ongebouwd en 7 pet. van de belastbare opbrengst voor het gebouwd. Voorts vermeldt de agenda o.m. het opmaken van twee aanbevelingen voor gezworenen, ter voorziening in de va catures, door periodiekt aftreden, van de heer Z. C. Brakman voor het dis trict Ocstburg en van de heer C. A. Mabesoone voor het district Aarden burg. De rekening 1952 vertoont een ba tig saldo voor de gewone dienst van 1734,33 op een totaal bedrag van 3.694.692,49 in inkomsten en uitga ven. De buitengewone dienst vertoont een nadelig slot van 262.591,79, het welk naar de volgende dienst wordt overgebracht. De totale uitgaven be droegen 3.429.897,10. Afdeling Hl sluit op 71.047,03 ln inkomsten en uitgaven. Uit de toelich ting blrkt. dat óp de buitengewone dienst in hoofdzaak werd gewerkt aan verbetering der afwatering, waar voor twee draglines werden aange kocht. De begroting 1954 geeft voor de ge wone dienst een totaal bedrag van 2.025.987,38, met een onvoorzien van 46.357,91. Geraamd zijn bijdragen voor het zeeweringfonds en dekking van drag lines-uitgaven. Voor rente en aflossing wordt ge raamd 256.017,18 of wel een vierde van het dijkgerchot. Voor zeewering 139.285,91, afwatering 194.572,34 en wegen 235.030,-. Bestuur en per soneel en beheer wordt geraamd op ruim 200.000,-. waarbij de lonen van de arbeiders, die op de werken wor den geraamd niet inbegrepen zijn. De buitengewone dienst geeft geen grote werken aan. Naast herstel van oorlogsschade ad. 400.000,- wordt PORCELEINEN SIGARETTENDOOS (met 4 asbakjes) 2,25 DASSENIIANGER (met leer afgezet) 2,95 PRACHT SCHRIJFMAP (geheel gevuld) 4.95 SALADECOUVERT (Zilmeta) 5,40 MODERNE DAMESTAS (met complete toiletafdeling) 6,75 12 TAARTVORKJES (met gebakschep) 17,65 SCHOORSTEEN SCHEMERLAMP (dubb. lantaarns) 29,75 THEE- EN ONTBIJTSERVIES (porcelein, 12-persoons) 49,50 VERZOEK OM DEFINITIEVE VERGUNNING AFGEWEZEN Zodra veerdienst PerkpolderKruiningen normaal functionnèert. Zoals bekend werd na de ramp van 1 Februari jl. door de Zeeuwseh- Vlaamse Tramweg Maatschappij een dienst van Zeeuwsch-Vlaanderen via Antwerpen naar Breda ingelegd, die blijkens de belangstelling, welke er voor bestond en nog steeds bestaat, ln een grote behoefte voorziet. Enige tijd geleden heeft de Z. V T. M. een aanvrage ingediend om in het bezit te komen van een defi nitieve vergunning tot het exploite ren van de busdienst SluiskilBre- Ansjovisvangst in combinatie- De Zeeuwse en Bergen op Zoomse vissers, die de ansjovis-vangst be oefenen en aangesloten zijn bij de vereniging „Steunt Elkander", heb ben deze week tijdens hun vergade ring besloten in combinatie te gaan vissen, daar dit het bedrijf economi scher maakt. De rechtskundige ad viseur. mr. P. P. Lap, heeft een ver zoek gericht aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, in verband met de financie ring van de aankoop van zeven vaar tuigen en veertien kommen, die voor de uitoefening van het bedrijf nodig zijn. Hiervoor is een bedrag nodig van 115.000. steun verleende. Thans is ter kennis gebracht, dat op deze aanvrage af wijzend is beschikt, hetgeen inhoudt, dat zodra de veerdienst Perkpolder Kruiningen weer normaal zal func- tionneren de genoemde busdienst komt te vervallen. De K. v. K. heeft thans een ver gadering belegd op Vrijdag 11 De cember a.s. in hotel „Rotterdam"' te Terneuzen. teneinde, alvorens ter be stemder plaatse tegen genoemde af wijzende beschikking bezwaren in te brengen, de mening te vernemen van diverse verenigingen en organisaties, die bij het voortbestaan van de bus dienst belang kunnen hebben. Ongeluk met goede afloop. Woensdagmiddag is op de weg tus sen IJzendijke en Schoondijke een auto-ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder nog goed is afgelopen. De bestuurder van een personenauto raakte de macht over zijn stuur kwijt en de wagen kwam in de sloot terecht, waar hij op zijn kant bleef liggen De materiële schade was aanzienlijk, doch de bestuurder kwam met de schrik vrij. 5000,- voor beplanting geraamd. Voor reserve geldleningen 219.999,99 en zeeweringronds 126.605,-. Het totaal van de buitengewone dienst wordt gesteld op 751.604,99. Afdeling IH, verrekening met opge heven polders en waterschappen is ge raamd op 69.502,15 in inkomsten en uitgaven. Voor eventuele kasgeldle ningen vraagt men machtiging tot een bedrag van f 500.000,-. Voor de jaarlijkse algemene verga dering brengt het dagelijks bestuur verslag uit over het iaar 1952, waaruit o.m. het volgende blijkt: Het dijkgeschot bedroeg 33,- per h.a.. terwijl de schulden bedroegen 191.759,54 voor v.m. polders en *n bedrag van 3.232,675 voor het wa terschap zelf. Geleend werd een be drag van 2.700.000,-, terwijl reke ning-courant-overeenkomsten werden aangegaan voor 1.20C 000,-. Het zee- weringfond?- liep op tot 111.605.-. Wegens oorlogsschadevergoeding werd ontvangen 77.285,15. Uit het technisch verslag blijkt, dat het aantal arbeiders door ontslag sterk verminderd werd, waardoor meer werk moest worden aanbesteed. Voor het eerst brengt het jaarver slag een historisch overzicht, n.l. over de bedijking van df Oranjepolder by Biervliet in 1618. Een opwekking om de historische gegevens van de rom melzolder te halen ei. in te leveren teneinde het archief te completeren, leidt de historische rubriek in. Bewakingsdienst Zeedijken Zeeland. Onderverdeling in zes rayons. Zoals wij reeds enige tijd geleden meldden is officieel ingesteld de „Be wakingsdienst zeedijken Zeeland", die zoals de naam reeds zegt is belast met de bewaking en het toezicht op de zeedijken in geval van dreigende gevaren. Deze bewakings dienst is tot stand gekomen door de samenwerking van Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat en polder- en waterschapsbesturen. Het personeel van deze dienst zal door telegram men worden gewaarschuwd en gal eventuele orders en opdrachten geven aan de dijkwachten, alsmede aan het dljkleger, dat in opbouw is. Commandant van de B.Z.Z. Is ir. J. v. d. Burgt, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat in Zee land. Als zy'n plaatsvervangers tre den op ir. J. G. Snip, hoofdingenieur Rijkswaterstaat en ir. H. D. J. Swa- ters, hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland. Chef-staf is ir. H. A. Ferguson, hoofdingenieur Rijkswaterstaat. Zeeland is voor de B.Z.Z. onder verdeeld in zes rayons. Het eerste wordt gevormd door Schouwen ,en Duiveland, het tweede door Tholën en Sint Philipsland, het derde door Noord-Beveland, het vierde door Zuid-Beveland Oost (beoosten het ka naal), het vijfde door Zuid-Beveland West cn Walcheren en het zesde door Zeeuwsch-Vlaanderen. „Bore VI" nog steeds op het strand. (Slot van pagina 1.) die middag deed het bericht de ronde in de winkels, in de café's en in de huizen van Burgh en Haamstede: „Het schip is er niet af. Honderd dertig meter is het verschoven, maar het zit nog op het strand Voor de bewoners van de West hoek is de „Bore VI" een begrip ge worden: in de rampnacht redden zr) de opvarenden, in de eerste dagen van de watersnood was de boot een radiopost, door middel waarvan om hulp werd gevraagd aan radio Sche- veningen, en in de zomermaanden ke ken zrj toe, hoe het schip langzaam verschoven en klaar werd gemaakt voor een nieuwe reisZe zullen de „Bore VI" missen, daar in Burgh en Haamstede, als zij verdwenen is. Want verdwijnen zal de boot! Daar over liet de heer Kramer geen twijfel bestaan gistermiddag: „Zodra het weer hoog water is trekken we op nieuw met sleepboten. Maar dan met méér en met sterkere. En als het dan nog niet lukt. dan wachten we op het springtij van Maandag. Twee nieter zeventig water hebben wc nodig". De loods en de Finse bergingskapi tein Halmer, die namens de red erg toezicht op de tewaterlating uitoefen de en als gezagvoerder zou optreden, bleven voorlopig zonder verk. Dat betekende voor de laatste tevens, dat hg zijn uniform kon uittrekken. De gehele morgen had hg in een leren jekker gekleed en met een kleine le ren pet op het hoofd zenuwachtig over het strand gegsbeerd. Om half twaalf was hij aan boord geklommen om tien minuten later op de brug te verschijnen, volkomen veranderd: de kleine nerveuze man was een impo sante koop vaar dijgezagvoerder ge worden in een keurig uniform met fouden strepen plus een indrukwek kende pet. Hopelijk kan de kapitein zijn uni form spoedig opnieuw aantrekken... MIDDELBURG. Vandaag Electro: „By the light of the silvery moon'(a.l.) 7 en 9.15 uur; Schouwburg- „Trommen des doods". (18 jr.) 8 uur; Boekhandel Van Ben- them en Jutting: Antiek-tentoonstel ling. 9—18 en 19.45—21 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: ..Because you 're mine" (a.l.). 7 en 9 uur. Luxor:: „De rode Pimpernel" (14 jr.). 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Lovely to look at" (a.l.), 8 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2