PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staf verdedigt vorming van vijf divisies „Rore VI" verschoof 130 in de richting van de meter zee BILT Kantlij n WELDRA OVEREENSTEMMING OVER ANTWOORD AAN RUSSEN? VERBORGEN IN EEN HOUTWAGON NAAR AMERIKAANSE ZONE 196e Jaargang-No. 286 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de tfelde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn Pl.-verv. W. Leertouwer en ti. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 44 cent per week, f 5.45 p. kw.. fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 Dec. 1953 ADVERTENTIEPRIJS 22 Ct p«r mm Minimum advertentie 3.-. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van X—5 regels t 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad 23 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef 26. DEFENSIE IN TWEEDE KAMER Voorlopig nog Amerikaanse hulp; ook in toekomst hoge uitgaven (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Oorlog en van Marine, ir. Staf, heeft in de Donderdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer gepoogd de ongerustheid weg te nemen, die bij vele gerezen was over de opbouw van onze defensie. Met name over de vorming van vijf divisies, die pas over een aantal jaren op volle sterkte zullen zyn als wij de uitgaven kunnen volhouden en op steun mogen blijven rekenen in plaats van drie gevechtsklare divisies. Ook was door enige afgevaardigden in twijfel getrokken of wel voldoende aandacht geschonken wordt aan de territoriale verdediging. Minister Staf wilde voor alles blijven uitgaan van de bondgenootschap pelijke samenwerking. Ook de verdediging van de eigen landsgrenzen wens te hij in dit raam te bezien. In sterke mate is de opbouw van onze militaire macht afhankelijk va!n Amerikaanse bijdrage daarin en juist over de Amerikaanse hulpverlening verkeerde de Kamer in het onzekere. Minister Staf deelde mede, dat over het terug roepen van de Amerikaanse troepen uit Europa niets beslist is. Wel wordt de mogelijkheid bestu deerd de troepen en alles wat daar mede samenhangt uit bezuinigings- overwegïngen „uit te kammen", doch de gevechtskracht wil men daardoor niet verminderen. Er zijn afspraken Zoals te venvachten was is er in de Tweede Kamer een stroom van critiek uitgestort over het hoofd van onze minister van defensie. Men vond, dat we eerst maar eens tot in de puntjes klaar moeten maken, wat eigenlijk al lang klaar had beho ren te zijn. En dat we daarna pas aan een legeruitbreiding moeten beginnen. Kamerleden achtten onze radarappa- ratuur hopeloos verouderd en eisten met voorrang versterking van onze luchtmacht. De vuurkracht van onze luchtafweer schijnt al even onvol doende en er is zelfs betoogd, dat we eigenlijk alleen wat terug kunnen doen tegen een overrompelende aan val als de aanvaller zo vriendelijk is om overdag te verschijnen. In de nacht zijn wij weerloos, omdat we dan de doelen, waarop geschoten moet worden niet kunnen zien. Het ont breekt aan de moderne radarinstal laties Begin toch niet aan van alles tege lijk! riepen de Kamerleden de minis ter toe, die vermoedelijk liever met de minister van waterstaat op Schou wen had gezeten, dan in de Tweede Kamer. Intussen beet minister Staf gisteren goed van zich af. Hij bouwt op de Amerikaanse toezegging en onge twijfeld is dit gerechtvaardigd, omdat er geen enkele reden is om aan het nakomen daarvan te twijfelen. Wat minister Staf niet heeft kunnen be reiken dat is, dat het onveilige gevoel dat zich van vele Nederlanders heeft meester gemaakt, wordt weggenomen. Want onvoldoende sterkte in de lucht en onvoldoende radarbeveiliging blijven, hoe men het ook bekijkt, wel een onaangename leemte in onze zui ver Nederlandse weerkracht. Of Amerika in geval van nood in staa.t zal zijn op dit gebied onmiddel lijk bij te springen, men moet het af wachten. 1940 heeft wat de snelle hulp van bondgenoten betreft, een nogal harde les geleerd. Het telefoonbedrijf heeft voor 1954 een winst geraamd van een dik ke 31 millioen. Niettemin wordt de telefoon duurder. Er wor den ook tarieven verlaagd, maar juist voor de locale gesprekken, die uiter aard het talrijkst zijn, gaat de prijs omhoog. Zodat in de practijk de tele foon inderdaad duurder wordt. Dat men, zoals de hoofddirecteur Telefonie en Telegrafie meent voor dit duurder worden compensatie zal vinden in de goedkopere gesprekken met naburige gemeenten, lijkt ons aan twijfel onderhevig. Het zal wel een zeer gedeeltelijke compensatie blijven. Het meest bevreemdt ons de nood zaak van verhoging zelve, gezien de behoorlijke winst, die het telefoonbe drijf maakt. Maar misschien komt er wel een nadere uitleg. In dit merkwaardige najaar sedert tachtig jaren beleven we vreemde dingen. Magnolias staan te bloeien aardbeien rijpen, en aan het Scheve- ningse strand hebben van de week de mensen zich in zee begeven. Om te baden, In December. Het water was lekkerder, dan op menige gure zomerdag Toen wij het verslag lazen van de vergadering van de vakgroep zuiveibewerkers in de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, welke Donderdag in Utrecht is ge houden. hebben wij, in stilte, de melk- slijters benijd. De heer S. van der Ploeg, secreta ris van de vakgroep, deelde namelijk in verband met de met de werkgevers gevoerde onderhandelingen over een loonsverhoging van 5 procent mede, dat de melkslijters met provisieloon in deze verhoging niet volledig zullen delen. Omdat er daaronder zijn, die wekelijks ver boven de 100 en 150 verdienen. Wij hebben, in stilte, de melkslij ters benijd. En wij vrezen, dat velen dat in stilte zullen doen. Want men nu: - ook in de journalistiek heel wat mans zijn om het zover te brengen. met de Amerikanen gemaakt, die van die aard zijn, dat de verdere opbouw van het leger, zoals de plannen thans luiden verantwoord is. Natuurlijk zijn er enkele risico's want plannen wor den drie en vier jaar vooruit gemaakt en in die tussentijd kunnen onver wachte dingen gebeuren. Maar men selijk gesproken zullen de plannen verwezenlijkt worden De bewindsman was bereid een der de defensienota over zijn toekomstig beleid aan de Kamer over te leggen Aangezien hij daarin op dit ogenblik niet meer details zal kunnen geven als tijdens het debat over zijn begro ting. meende hij, dat deze nota niet voor April of Mei 1954 zal moeten verschijnen. Marine en luchtmacht. In het geheel van de NAVO is een verdere uitbreiding van onze lucht macht en onze marine niet nodig. Wel is dat het geval met het leger. In afwachting van de uitvoering van het oorspronkelijke plan van vijf divisies kunnen drie divisies geheel gereed gemaakt worden, zowel uit een oog punt van mankracht, als van finan ciën is dat mogelijk, wanneer althans hulp verkregen wordt. De uitrusting van een divisie kost 435 millioen gulden. Amerika draagt daartoe 355 millioen by, zodat voor Nederlandse rekening 80 millioen komt. Met de bijbehorende legercorp sen kost de defensie 995 millioen, waarvan Amerika 80 millioen voor zyn rekening neemt en wij dus 185 millioen moeten betalen. Wanneer wij regelmatig met de vorming van de divisies doorgaan, dan zullen wij in 1955 voor preciese uitgaven komen te staan tot een be drag van 1495 millioen, in 1956 van 1408 millioen en in 1957 van 1305 millioen. Tesamen dus ongeveer 4200 millioen. Daar komt dan nog bij 100 millioen voor nieuwe vliegtuigen en 100 millioen voor vuurleidingen enz. In totaal dus 4400 millioen, waarvan een deel uit het tegenwaarde fonds geput kan worden. Het staat geens zins vast, dat de hulp van Amerika afloopt. Wel komt er volgens de thans geldende Amerikaanse wet in het midden van 1956 een eind aan, doch er is sprake van een nieuwe wet om de hulpverlening te verlengen. (Zie verder pagina 3) In vlammen omgekomen Chauffeur raakte bij botsing in brand. Op de rijksweg tussen Delft Rijswijk heeft zich gisterochtend ter hoogte van het vliegveld Ypenburg een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan de 57-jarige J. B. uit Den Haag het leven heeft gekost. B. reed met een vrachtauto op de rijksweg en wil de deze oversteken om het vliegveld op te rijden, toen uit de richting Rot terdam een vrachtauto kwam. De auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij de benzinetank van de wagen van B. uit Den Haag lek stootte. B. raakte in de cabine in brand Hij wist er uit te komen, doch stapte toen juist in een plas benzine. Een hoge steekvlam sloeg op en B. kreeg dermate ernstige brandwonden, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. BERMUDA-CONFERENTIE Optimisme in Parijs In diplomatieke1 kringen te Parijs wordt de kans op een welslagen van de Bermuda-confeerntie gunstig geacht. Het zal niet moeilijk vallen over eenstemming te beeriken over een antwoord aan de Russen. De Fransen zullen voorstellen de conferentie te houden in Wenen of Lugano. De Rus- Franse waarnemers menen, dat de V.S. enigszins twijfelen aan de drin- sen hebben Berlijn voorgesteld. dringende noodzakelijkheid Duitsland te bewapenen, een standpunt, (lat in Frankrijk reeds lang veld gewonnen heeft. Volgens de Franse inlichtingen wil Bonn 20.000 officieren van de voor malige Wehrmacht en 80.000 onder officieren oproepen. Dit zou voldoen de zijn om 15 divisies op volledige sterkte op de been te brengen. Vol gens het E.V.G.-verdrag zal aan ech ter aan West-Duitsland worden ge vraagd slechts 12 divisies te leveren, waarvan 8 op driekwart sterkte. De West-Duitse regeringspartijen hebben er te elfder ure van af gezien aan de vooravond van de Bermuda- confeerntie een betoging van trouw Stakingen in Amerika duren voort. De stakingen bij de Amerikaanse luchtvaartindustrie, in blikfabrieken en bij zes dagbladen in New York duurden Donderdag nog steeds voort zonder dat er tekenen waren die op een spoedige oplossing duiden. Meer dan 66.000 arbeiders hebben het werk neergelegd naar aanleiding van conflicten over looneisen en an dere aangelegenheden. Behandeling televisie-nota uitgesteld. Tijdelijke regeling duurt voort. (Van onze parlementaire redacteur.) De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst, heeft Donder dag in de Kamer medegedeeld, dat hij overeenstemming met de minister van O K. en W., mr. Cals, de televi sie-nota van de agenda der Kamer heeft afgevoerd. Het programma van de Kamer dreigde namelijk vóór Kerstmis wel heel erg overladen te worden De tijdelijke regeling van het Nederlands televisiebestel zal na 1 Januari voorlopig gecontinueerd wor den. Over de televisie-nota kunnen nu schriftelijke stukken gewisseld wor den en de openbare behandeling er van zou met de behandeling van het wetsontwerp, waarop gelden voor de televisie worden aangevraagd, in Maart kunnen vallen. aan de E.V.G. af te leggen door het aanhangig maken van een wijziging in de grondwet, die de militairisatie van West-Duitsland moet mogelijk maken. Nadat de socialistische op positie ernstig bezwaar maakte, werd de indiening van de wetsvoor stellen verschoven tot Januari. Expeditie op zoek naar „sneeuwman" Op de Mount Everest. De „Daily Mail" meldde Donder dag een expeditie naar de Mount Everest te zullen zenden met in hoofdzaak het doel te pogen zoveel mogelijk te weten te komen over de zgn. „verschrikkelijke sneeuwman." Aan de expeditie zal worden deel genomen door vooraanstaande on derzoekers. geleerden en technici. De expeditie zal tussen begin 1954 en de aanvang van het regenseizoen, d.i. eind Juni. haar onderzoekingen verrichten. Er wordt reeds dertig jaar over gestreden of de „verschikkeiyke sneeuwman" een werkelijk bestaand schepsel, of een vrucht <ler verbeel ding is. Granaten kwamen buiten veiligheidszone. Omwonenden moesten dekking zoeken. Door een vergissing bij een radio- telefonisch doorgegeven vuurbevel zijn Woensdag bij een oefening met mortieren in het artillerie-schiet kamp Oldebroek dertien granaten buiten de zogenaamde veuigheids- zóne terechtgekomen. Een aantal daarvan viel in de nabijheid van een boerderij in de buurtschap Dellen. De bewoonster, mevrouw Langen- bergRoke, die buiten haar huis be zig was. moest zich -kruipende in veiligheid stellen. Ook enige arbei ders in de buurt moesten dekking zoeken. Er zijn geen slachtoffers ee- vallen en er werd geen schade aan gericht. Men kan zich niet herinne ren, dat iets dergelijks ooit eerder is gebeurd. Aanvankelijk gleed de „Bore VI" op het strand te Haamstede vlot van de helling naar zee. Maar een schok en de schuit zat onwrikbaar vast! Inzet: kort voor de „tewaterlating": de schroef steekt nog boven het water uit. De heer J. Kramer, die de leiding had van de werkzaamheden, staat voor de helling. (Foto P.Z.C.) Deel van Velser-affaire. Ontslag van rechtsvervolging. De bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank heeft gisteren de 40-jarige J. W., destijds hoofd agent van politie te Velsen, en de 45-jarige O. J. H. B„ destijds re chercheur van politie aldaar, ontsla gen van rechtsvervolging. Zy waren ten nauwste betrokken bij de gevan genneming van een groep illegalen, die op 16 Januari 1945 een overval hadden gepleegd op de boerderij van de landbouwer W. van der Zon in de Broekpolder bij Velsen. De leden van de groep J. J. H. Van der Haas, P. C. van der Haas, J. F. van der Heijden, D. van der Heyden en P. van Sloten werden op 16 Fe bruari 1945 door de Duitsers gear resteerd en naar de voormalige Eu- terpestraat te Amsterdam vervoerd. In Maart daaropvolgend werden de vijf mannen door de Duitsers gefu silleerd. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wel bewezen doch nam aan, dat de verdachten gehandeld hebben om het algemeen belang te dienen. Daarom werden zij van rechtsver volging ontslagen. De eis luidde tegen beiden negen maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. TSJECHISCHE FAMILIE WEEK UIT Tweede poging slaagde pas Vijf Tsjechen, onder wie twee kinderen, zijn er na veel moeiten en ont beringen in geslaagd, naar de Amerikaanse zóne van Oostenrijk uit te wij ken. Op 21 November verlieten Bedrich Cech, zijn 30-jarige zoon Marian, een houthandelaar, diens 24-jarige vrouw Drahomira, die binnenkort een kind venvacht, en hun twee kinderen Ladislaus (4 jaar) en Vlasta (2 jaar) Cervena, dat 160 kilometer van de Oostenrijkse grens ligt. De twee man nen hadden een wagon met hout met bestemming Triëst zo geladen, dat er onder het hout een ruimte van twee meter breedte was uitgespaard voor het gezelschap. In deze schuilplaats hadden zij ook een zuurstoftank, voedsel, water slivovitza (pruimenjenever) meegeno men. Toen de trein de grens naderde stopten zij alle kieren met dik pak papier dicht, opdat de speurhonden van de grenspolitie geen lucht van de vluchtelingen zouden krijgen. Bij Horni-Drvoristi passeerde het gezel schap ongemerkt de Oostenrijkse grens, waarna de Tsjechen ter viering van het welslagen van hun plan de gehele voedsel- en watervoorraad op maakten. Zij bleken echter te vroeg te hebben gejuicht, want de trein zette zich opnieuw in beweging, doch nu in de richting van Tsjecho-Slo- wakije Drie dagen leden de vluchtelingen honger en dorst. De kinderen werden stil gehouden door in pruimen jenever gedoopte suiker. Bedrich Cech besloot zich aan te ge- ZEVEN MINUTEN VOOR TWAALF Tewaterlating zonder bruisende champagne en zonder toespraken DONDERDAGMORGEN ZEVEN MINUTEN VOOR TWAALF ging er plotseling een hevige schok door de Finse vrachtschuit „Bore VI", die sinds de rampnacht ligt te roesten op het strand van Haamstede. Vrijwel onmid dellijk daarop gleed de verveloze kolos in de richting van de zee over de vet-besmeerde helling, die in de afgelopen maanden door een Dordtse werf op het strand was gebouwd. Honderden toeschouwers volgden achter een omheining van touw ademloos deze zonderlinge tewaterlating van een oud schip, ergens aan de Schouwse Westkust, die verliep zonder bruisende champagne en rinkelende glasscherven, zonder toespraken en zonder het doorhakken van een kabel met een sierlijke bijltje. Maar de spanning was er niet minder om en men tuurde angstig naar het schip, dat centimeter voor centimeter voortgleedDe achtersteven raakte het water—., even later werd ook de voorsteven omspoeld, nog een ogenblik...— Zou het luk ken? Maar néén, weer een schok, die zich in de drassige strandbodem voortplantteEn de „Bore VI" zat weer vast, onwrikbaar als een Phoe- nix-caisson in het dijkgat van Ouwerkerk! Dat was een grote teleurstelling voor de mensen op het strand, vooral voor de arbeiders van de Scheeps werf „De Biesbosch", die de laatste maanden onvermoeid hebben ge werkt aan het klaarmaken van de scheepshelling. Stukje bij beetje heb ben zij de boot verschoven, totdat zij vrijwel loodrecht op de zee lag. Toen was voorzichtig de helling er onder gebouwd, waarbij met zware pompen het vaal-grijze gevaarte werd opge tild. Scheepsplaten zorgden voor een stevige fundering, maar toch bleken zij niet stevig genoeg. Want toen de boot aan het eind van de helling kwam, begon zij te verzakken in het drassige zand, waaronder slechts een slappe veenbodem ligt. En daardoor ont stond een zandrug, waartegen de boot opbotste en vastliepHet was teleurstellend, inderdaad, maar de man, die het karwei had uitgedokterd en de leiding had bij de uitvoering, de heer J. Kramer van „De Biesbosch", liet het niet merken. Hij krabde zich even ach ter het oor, keek wat bedenkelijk en zei: „Tjaik kan d'r toch geen betonpalen onder gaan hei en TWAALF UUR. Inmiddels was het twaalf uur ge worden en de waterstand was op zijn hoogst. Twee sleepboten maakten vast, want men wilde in elk geval proberen om de „Bore VI" over het dode punt heen te slepen. De slepers evenwel hadden samen slechts zes honderd vijftig paardekrachten ter beschikkingEn daarmee doet men niet veel Ze wrikten eens aan bakboord, trokken wat aan stuurboord, maar de „Bore VI" gaf zich niet gewon nen en bleef zitten. Er bleken die middag vele stuurlui aan de wal te staan, of liever gezegd op het strand: de raadgevingen waren niet van de lucht en menigeen be toogde, dat hij niet begreep, waar om het niet zus-of-zo werd ge probeerd, „man, dan moet het luk ken!!" Horloges werden voor de dag ge haald: kwart over twaalf. Technici, arbeiders, zeelui, huismoeders en kin deren, kortom de gehele verzameling op het strand van Haamstede trok een zorgelijk gezicht, want de hoog waterkentering was voorbij en het werd nu duidelijk, dat de „Bore VI" die middag niet het ruime sop zou kiezen. En langzaam werd de menig te minder groot: de mensen trokken af langs het strand, over de trap van de duinen bij Westenschouwen. En ven. Hij hoopte dat als hij de schuld op zich zou nemen. Hij wellicht zou worden opgehangen en zijn zoon en schoondochter gevangen genomen worden maar dat men tenminste de kinderen zou sparen. Met zijn zoon boorde hij een gat in de houtlading. „Wij tuimelden naar buiten als dode vliegen", zo zeide hij later te Linz. Tenslotte ondernamen zij een wanho pige poging en zij wisten de stations chef er van te overtuigen, dat hun wagon de grens over moest. Weer werden zij niet opgemerkt en zo be reikten zij Linz na een reis door de Russische zone van Oostenrijk. Daar kroop Marian Cech naar buiten en vroeg: „Ben ik hier in de Russische zóne?" Uitgelaten van vreugde waren ze toen ze ontdekten dat zij bij de Amerikanen waren. Ze wachten nu op toestemming om naar de V.S. te gaan. Hier wacht hen de dochter Vlasta, die in 1949 al uitweek en met een Amerikaanse militair trouwde in Iowa. Siamese tweeling geopereerd. Een 22-jarige winkeljuffrouw in Kano (Nigeria) heeft het leven ge schonken aan een Siamese tweeling. In Londen werd de tweeling door een operatie gescheiden. De babies wa ren vier maanden oud. Een van deze twee meisjes is twee uur na de opera tie overleden, maar de toestand van haar zusje wordt goed genoemd. Vijf- en-twintig medische deskundigen woonden de operatie bij Er werden kleuren- en geluidsfilms gemaakt. Bezoek van Koning Haakon? Volgens het Oslo'se blad „Aften- posten" wordt venvacht, dat koning Haakon van Noorwegen in Mei a.s. een officieel bezoek aan Koningin Juliana zal brengen. Omtrent een bezoek is In Den Haag officieel nog niets bekend. DE VERWACHT: (Vervolg op pag. 2) NOG IETS ZACHTER. Geldig tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige. Zuid-Westelijke wind. Nog iets zachter dan gisteren. ZON EN MAAN. 5 December. Zon op 8.31 onder 16.30 Maan op 7.51 onder 15.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 1