C 0? verdwenen beeldjes Bij de vogels op de slikken van Kattendijke J> De moderne oorlogstechniek kan vrijwel elk doel bereiken KL4U UIT lift AETHER POPULARITEIT MEDISCHE FILMS STERK TOEGENOMEN JIMMY BKOWJN en de Bloedboef-Beren 8 PROVINC1 ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1953. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL. Plantengroei langs de dijk is verdwenen 't Begin van de toeht was niet onaardige In een. boomgaard bij: Kapeile staat een plant, die wat afwijkt van de gewone onkruiden. Een stoere groeier met helder gele bloemen, die prijken als op schotels van zeer gro ve omwindseibladeren. Het ia"" ----- - wel eens i ntreft 1 Vanat de steile dijk, die de Ooacer- schel'de belet bet zeer Laaggelegen Kattendijke in één slok te verzwelgen; heeft men een fraai uitzicht over' dit dorpje met zijn pittoreske toren tje Althans zo was het, voor dit in de stellingen stond. Een torentje is voor een dorp, wat een garneersel is voor een dames- hoedje: zo'n met zorg gekozen tiere lantijntje geeft een persoonlijk ca chet aan het meest- fantasieloze vormpje en onderscheidt de draag ster tot persoonlijkheid onder de massa-mensen. Het valt op, welk geweldig aandeel het torentje had in de vreugde, die het oog beleeft aan dit dorpje, nu het frivole spitsje roemloos rust op een naakte stelling. Zo is Kattendij ke, Kattendijke niet meer. De vreemd dooreengeworpen huisjes langs de slingerstraatjes zijn er nog, maar al met al niet meer dan. een alledaags groepje. Nog erger is het met de dijk. De herstellingen na de ramp dwongen er toe, heel het persoonlijke van de plantengroei Tanigs de dijk weg te va gen ten einde de taluds de nodige stevigheid te hergeven. Al het struik gewas, de roosjes, de meidoorns zijn verdwenen en met hen alle hoog-op- froeirnde kruiden, die zich ook in ae erfsltijd laten herkennen door hun leeggewaaide zaadstengels. De natuur ziet zïeh voor een reu zentaak gesteld over dit maagdelijk terrein een nieuw plantenkleed te leggen, waarin men veel oude be kenden zal moeten missen. Gelukkig geldt het hier slechts dijk hellingen, een doorbraak zou een on metelijke schade in het landschap zelf hebben aangebracht. 't Is hoog water nu en een heel prettig idee, dat het aan de andere kant van de dgk moet blijven. Daar zacht kabbelend over de slikken doet het geen kwaad, al kon het niet laten de wadvogels te plagen door ze op te jagen naar de eilandjes, waar ze het wegtrekken van het water moe ten afwachten. Bij honderden staan de scholeksters zij aan zij op het be trekkelijk kleine grondgebied, ineen gedoken; de richting van de snavels versterkt de peinzende uitdrukking van de- nieta-doende kappen, die kort geleden- boven de sUkspjeget zich oog heftig: bewogen,. Voor de eilandjes draven groepjes slobeenden daar BASEND ZWERF MANS tot aan het peeënhaventje bij het ge maal. Als men heel stil luistert (de wind is aflandig) hoort men vaag het melodieus kabaal, dat honderden vo gels, van verschillende pluimage, van af hun verzamelplaats de lucht in- Heel ver, maar door de kijker ver rassend dichtbij, ligt de Zuidrand van Schouwen; de donkere schadu wen van de steunberen van Zierik- zee's reuzentoren zyn bij, zoveel hel derheid duidelijk te onderscheden: de grote caissons, de lichtmasten en de kranen tekenen zich scherp af. Dan vliegen met een zwaai een paar vogels door het tafereel om zich in de richting van het haventje naai de dijkvoet te keren. Steeniopers is de eerste gedachte, maar. als ze bij voorzichtig naderen^ zich: niet meer van, hun plaats verwijderen, lijken het eer overlopertje3 te: zijn- Zover bui ten, hun tijd? Voorbij, het gemaal is. niet veel te zien. de sterk dalende zon gaat de lucht Meuren, schepen vangen de lichtstralen op om ze als laai end vuur op de ruiten van de ka juiten, mee te dragen. Telkens vlamt in de verte een nieuwe vuurvlek op. Byna ontgaat ons het plotseling wegduiken van een grote vogel, die een kring in het blauwend watervlak achterlaat. Daar is hij weer, een dui ker enniet de hier zo gewone roedkeelduiker. De witte schouder vlekken vooral verraden de pareldui ker. Hjj heeft het niet op de toe schouwer op de dqk. opvallend schuw schiet hij weer dadelyk en langdurig onder water, zo gauw hg is opgedo ken. Men kan zich vergissen, want. de vogel is op jacht. Opeens weer boven, ploetert hij met de kop ge strekt over het water, schudt die een paar maal krachtig: en dan toont de kyker. dat hg, een vis te pakken heeft. Hij schijnt de buit niet gemak kelijk binnen te krijgen. Hevig slaat hij met de kop, duikt er nog ééns mee onder, werkt nog wat met de vis. ars hij weer opduikt en dan is hij eindelijk klaar. Fier zwemt hii even zijdelings, waarna het duikspei opnieuw aanvangt. De interessante waarneming heeft wat tifd gekost, het verbleken van de zon trekt een golf van kilte over de wereld. Wat verderop zijn een hon derdtal overlopertjes m de scheme ring nauwelijks meer van de donkere bazaltstenen te onderscheiden, niet ver van waar zjj drentelen, duikelen enkele dodaarsjes en vliegen een paar wulpen op. Een flinke troep gansjes in losse V-formatie trekt de dalende zon te gemoet. Landinwaarts vliegen de kraaien in kleine groepen heel hoog huis waarts, de merels schieten scherp sjilpend door de boomgaarden. Een trotse fasant bljjft even weifelend midden op de weg staan om dan met een wiekende sprong over de sloot te wippen. Een ojjna Japans silhouet van een bijna van bladeren beroofde boom. waarin tientallen spreeuwen gaan slapen, tegen een oranje-verkleuren de neme] Dlijft als avondgroet in de herinnering achter. DE DOOD MAAIT MET RAKETTEN. West en Oost zijn beiden even ernstig in gevaar! (Van een bijzondere correspondent) Onderzoekingen op atoom-, raketten- en radargehied zijn de belangrijk ste wapens van de moderne strategie geworden. Deze wapens spelen by alle overwegingen van aanval en verdetüging de hoofdrol. De flinkste ïn- fanterietroepen, de beste tankdivisies, ja zelfs de snelste vliegtuigen heb ben tegenwoordig nog slechts betekenis voor zover ze zich met de drie ge noemde onderzoekingsgebieden laten combineren. Wel worden in dit ver band ook bacteriologische en chemische strijdmiddelen genoemd, maar de ze schijnen volgens stilzwijgende overeenkomst op liét macabere terrein van toekomstige oorlog als „onbehoorlijk" beschouwd te worden; bij de manoeuvres in Oost en West waren ze in ieder geval In de laatste jaren niet vertegenwoordigd. VEIJ DAG 4 DECEMBER. HILVERSUM L 402 m. 74S kc/s. 7.00 —24.00 KRO. KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.X5 Idem. 7.45 Morgengebed en liturgische Kalen der. 8.00 Nws.- en weerber 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gr 9.45 Schoolradio. 10.00 Gram 10.45 Idem 11.01 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor 12.00 Angelus, 1203 Piano en hammond orgel. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath nws. 13.20 Franse chansons. 13.40 Gram. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Franse muz 14.30 ..Hier Vrij Europa" 15.00 Schoolradio. 15.30 Nederl Kamermuz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de Jeugd 17.15 Kinderkoor. 17.40 Gevar muz. 18.00- Gram 18.10 Amus. muz. 1840 Vragenbe- antw. 1825 Act. 19.00 Nws 19.10 Rege- ringsuitz. „Verklaring en toelichting" 1920 oram. 2025 De gewone man 20.30 Politiek-Forum. 21.00 Omr ork. 21.40 Gr 21.50 .Moet ik mijn ouders gehoorzamen? caus. 22.05 Gram 22 45 Adventsuitz, 23.00 Nws 23.15 Dansmuz. 23.40—24.00 Gram HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA. 7 00 Nws 7.10 Gram 7.15 Gym 7.30 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw 9.00 Gym. v d. vrouw 9,10 Gram 9 40 Schoolradio .VPRO: 10.00 „Thuis caus. 10.05 Morgenwijuing. VARA: 1020 Voor de kleuters 10 40 Klein koor. 11.00 Voordr 1120 Gram. 1130 Or gel en zang AVRO. 12.00 Musette-ork 12.30 Land- en tuinb. meded 12,33 Sport- overz. i2.48 Gram 13.00 Nws 13.15 Me ded en gram. i3.30 Dansmuz. 14.00 Voor de vrouw. 1420 Viool en plano. 14.50 Voordr 15.10 Klein koor. 15.30 Lichte VARA. 16 00 Gram. 16.30 Muzikale caus 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hawaiian muz. 18.00 Nws. 18.15 Verzoekprogr.. 18.45 haverkist", hoorsp 19.00 Kinderliedjes 19.10 Kinderkoor VPRO: 19.30 ..Hoe tot mijn geloof kwam" caus 19.50 Ber 20.00 Nws. 20 05 Boekbespr 20.15 Zang 20.30 De Verenigde Naties, vraaggespr 20.40 ,De zorg voor het bedreigde kind' caus VARA: 21.01 Voor dt ieugd. 21 .1 Instr kwart. 2155 Bui tent weekoverz 2 10 cichte muz. VPRO: 22 40 ..Vandaag' s. 22.45 Avondwijding, VARA: 23X0 In plaats daarvan zijn atoomwa pens en atoombescherming de on derwerpen, die overa! in militaire kringen het meest besproken worden, beveiligingsmaatregelen aan- w van atoomdichte schuilplaatsen voor de burgerbevolking en de indus trie geven duidelijk te kennen dat men aan beide kanten rekening houdt met het gebruik van dergelijke strijdmiddelen. Er zij'n al „atoomka- nonnen", waarmee speciale in West- Duitsland gestationneerde Ameri kaanse troepen zijn uitgerust; er zijn al „atoom-salvo-batterijen", naar de militaire inlichtingendienst van het Westen o.a. bij Olmütz in Tsjecho- Slowakije ontdekt beweert te heb ben. Ook aan startbanen voor atoom raketten ontbreekt het nöch in West- nóch in Oost-Europa. Een uitgebreid radamet zorgt bovendien zowel in het Oosten als in het Westen voor de verwezenlijking van de „moderne oorlog", waarvan generaal Eisenho wer zegt, dat hij gevoerd wordt door mensen, die elkaar niet kennen en die zich laten doden op bevel van mensen, die elkaar wél kennen, maar elkaar wederzijds niet doden" Ruimtestation. Afgezien van de uitwerking van atoomwapens ook in dit opzicht is tegenwoordig geen tegenstander meer sterker dan de andere is de wnze van voortbeweging het belang rijkste probleem. In dit opzicht schij nen op afstand bestuurbare raket- projectielen de doelmatigste oplos- te zjjn. Reeds in de herfst van werd in Washington bekend ge maakt, dat de Verenigde Staten vóór Juli 1952 een milliard dollar voor de ontwikkeling van dergelijke bestuur bare projectielen zouden uitgeven. Intussen zijn er ruim twee jaar voor bij gegaan. In Amerika is dr. Wem- her von Braun met een uitgelezen groep van raketgeleerden aan het werk: in Rusland de vroegere mede werkers van Braun. Volgens bekend geworden inichtingen is voor de nieuwe raket-types geen doel op aar de meer onbereikbaar. D i. Sanger, de voorzitter van de Internationale Astronautische Federatie, kondigde in Augustus te Parijs een „nieuwe, 1000 keer snellere super-raket" aan. Met andere woorden: raketten met iedere willekeurige lading kunnen tegenwoordig al van iedere willekeu rige plaats uit met de grootste tref zekerheid en nagenoeg onbegrensde radius afgschoten worden. En wat het veelbesproken „ruimtestation" betreft, hierover schrijft het Ameri kaanse rijdschrift „Colliers": „Zowel de geleerden van de Sowjet-Unie als die van de Verenigde Staten weten, dat het mogelijk is een kunstmatig ruimtestation of een satelliet van de aarde te bouwen, waarin mensen kun nen leven en werken. Een onbarm hartige vijand in een dergelijk ruim testation kan de gehele mensheid aan zich onderwerpen. Van dit eiland uit, dat in constante kringloop rond de aarde zou zweven, als ware het een tweede maan, zouden wapenen op ieder land van de aarde gericht kun nen worden. Met radar bestuurbare projectielen met atoomlading zouden met vernietigende nauwkeurigheid ieder punt van de aardoppervlakte kunnen treffen... Het zou bijna on- mogelijk zijn dit ruimtestation te be strijden, daar het zo klein is en zich zo ongelooflijk snel beweegt Nu helpen alle raketten en atoom- ladingen niets, als ze niet aan de lijn gelegd en na het lanceren ook goed bestuurd worden. De mens komt bij het enorme tempo van de moderne raketten als piloot eenvoudig niet meer in aanmerking. Als voorbeeld moge een onderzoek dienen, dat is ingesteld door deskun digen van de Britse luchtmacht en Er zijn nóch in Oost, noch in West meer schuilhoeken, die men geheim kan houden of waar men voor de mensheid kan vluchten. De dood maait, als het ernst wordt, zowel aan de ene als aan de andere kant met raketten, die met hun atoomlading en door radar be stuurd reeds thans ieder wille keurig punt op aarde kunnen bereiken. Onderstaand artikel geeft aan de hand van be trouwbare gegevens een over zicht hoever aeze allesbehalve verheugende ontwikkeling reeds gevorderd is. waarbij het volgende is gebleken: als twee vliegtuigen elkaar naderen met een snelheid van ieder 3000 km. per uur, dan zien de piloten elkaar bij bewolkte lucht pas op een af stand van ongeveer drie kilometer Dit optische beeld heeft 2,7 seconden nodig om naar de hersenen overge bracht te worden; verder hebben de hersenen nog een seconde nodig om het beeld als vliegtuig te identifice ren; dan vergaan er weer 2,7 secon den eer de ledematen de noodzake- FEUILLETON DOOR PATRICIA WENTWORTH Tl Snel voortbreiend aan de andere helft van het manteltje voor de kleine Josephine, sprak de „lieve Maudie" enige wc -rden van meegevoel tot haar gastvrouw, de „lieve Cecilia". „Ja, wat is het toch altijd vervelend dat men niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn! Jij bent immers presidente van de plaatselijke vrouwenvereniging en uat is uiteraard heel belangrijk, nu Kerstmis al weer in aantocht is; er zouden maar weinig dames in staat zijn, je taak ove- te nemen. Intussen, als juffrouw Ainger..." Cecilia Voyc y kreeg een kleur van schrik. Maar lieve Maudie", riep ze onthutst. „En ik dacht nog al lieve Cecilia, dat je haar zo flink vond," zei haar gast met een bescheiden kuchje. „Maar ze zet een domper op alle ge noegens," verzekerde mevrouw Voy- cey op een toon van christelijke lijd zaamheid. „Ik heb nooit beweerd, dat ze niet flink is en dat zal ik ook nooit beweren, maar met flinkheid kun je de mensen geen vrolijke ogenblikken bezorgen en als we één of andere uit voering of voorstelling organiseren, willen we er wat plezier van hebben. Dagmar Ainger daarentegen zou ie dereen laks en lui noemen, om dan zelf alles zo in te richten, dat ie je precies voelde alsof je maar stukken op haar schaakbord waart. Neen, al zou ik graag hier blijven, ik mag geen risico nemen, want ik ben de enige, die tegen haar is opgewassen." Cecilia ging nog een poosje op dit dankbare onderwerp door en besloot met de woorden: „Ik kan me niet voorstellen, hoe Henry het met haar uithoudt. Maar ja, hij kan altijd zeg gen, dat hij eer preek moet voorberei den en zich dan in zijn studeerkamer onsluiten!" Juffrouw Silver merkte vriendelijk op, dat hei steeds verkeerd was, zich met andermans zaken t» bemoeien. En stuurde daarom het gesprek behendig in een richting, die regelrecht naar de persoon van Catherine Welby leidde. „Een knappe vrouw vind ik. Toen Ik vanmorgen bij juffrouw Cray kwam, was zij daar ook. Is ze al lang we duwe?" „O. ja," zei mevrouw Voycey, op dit punt terdege ingelicht. „Toen ze met Edward Welby trouwde, dacht natuur lijk iedereen, dat ze voor haar leven geborgen .vas, maar bij zijn dood liet hij Laar niets dan schulden na. Ik weet heus niet, wat ze had moeten begin nen, als mevrouw Lessïter haar niet het poortgebouw had laten bewonen.", „Hm!", kuchte juffrouw Silver. „Ik i gedacht hebben dat ze niet in Mel- ng had kunen aarden." „Lieve Maud, als je 't mij vraagt, doet ze dat ook niet, maar ze kan ner gens anders zo goedkoop leven. Tij dens de oorlog ging ze hier weg en ik geloof, dat z" een goed baantje als ehauffeuse aan het departement van Oorlog had. Ze was n.l. gewend, veel met de auto van mevrouw Lessiter te rijden. Natuurlijk dachten we alle maal, dat ze zou hertrouwen en ik ge loof, dat ze feitelijk al verloofd was. (Wordt vervolgdi IN DIENST DER VOLKSGEZONDHEID. Goede resultaten van samenwerking met cineasten .Afgaande op de titels zon men het niet vermoeden, dat Hollywood niet te pas is gekomen aan films als „Pattern for Survival", „Miracle Money", „behind the Shadows", „The Terrible Truth", „Life with Grandpa", „Coming Home", „Know for Sure", om er slechts enkele te noemen. Maar noch de millioenen van wereldbefaarade filmmaatschappijen, noch het talent van de groten van Beverly Hills hebben iets uit te staan met deze rolprenten: documentaires uit de filmbibliotheek van het Departement van Volksgezondheid. Men hoeft er ook niet voor naar een bioscoop te gaan. In verenigings gebouwen, kerken, kantoren, warenhuizen, ziekenhuizen, scholen, synago gen en zelfs thuis kan men gratis een middag- of avondvoorstelling van 16 of 35 mm. films over de volksgezondheid zien, mits men met 2o per sonen of meer is, en een aanvraag heeft ingediend bij een van de tien tallen medische voorlichtingscentra van byvoorbeeld de stad New York. De rest is voor rekening van het Departement van Volksgezondheid. En die rest omvat behalve de films en het vereiste materiaal voor een ver toning. niet alleen een operateur, be last met de projectie, maar ook nog een deskundige meestal een arts of psychiater die de waarde van het filmvérhaal staaft met feiten uit de praktijk en statistieken, en gestelde vragen beantwoordt. In de laatste jaren is de populariteit van dit soort medische films dusdanig toegenomen, dat de 20.000 die jaar lijks met moeite en pijn bijeengebracht wordt om het werk in stand te kunnen houden en steeds nieuwe films aan te kopen, geen weggegooid geld is. Bij de gemeentelijke gezondheidsdienst van New York heeft men wel degelijk de goede resultaten van deze ge zonde propaganda voor de gezondheid ervaren. Vooroordeel. Evenals de film Behind the Sha dows" (handelend over een dokter, die zijn studenten college geeft over de tuberculose) heeft ook „Coming Home" de t.b. tot onderwerp. Toen de ze film eens voor een vrouwenvereni ging werd vertoond, sprak een van de aanwezigen na afloop er haar ver wondering over uit, dat men zich volgens het filmverhaal met Rönt genstralen kon laten onderzoeken zon der zich te hoeven ontkleden. Jaren lang had zij namelijk haar medewer king geweigerd aan officieel ingestel de onderzoeken naar t.b. onder de be volking, omdat ze het ongepast vond zich van haar kleding te ontdoen voor die gelegenheid. Na het zien van de bewuste film gaf zij zich spontaan op voor een keuring. Tjjdens de vertoning van een an dere film over het werk van De Eerste Hulp werd Iemand in het lijke reactiebewegingen uitvoeren dóch vóórdat dit geschiedt zijn de twee vliegtuigen al aan elkaar voor bijgevlogen óf tegen elkaar gebotst Dan zijn de nieuwe ..automatische hersenen" beter Ingericht. Deze be staan tegenwoordig in de meest ver schillende uitvoeringen in Ameri ka worden alleen al 80 verschillende types „guided missiles"-bestuur- bare projectielen, vervaardigd die alle een dergelijke „automatische pi loot" bezitten. Bij de practische toe passing in Korea door de Ameri kaanse marine is volgens uitlatingen van de „besturende officieren" ge bleken, dat deze projectielen een grotere trefzekerheid hebben dan ooit met een door een vliegtuig af geworpen bom bereikt zou kunnen worden. Radarmuur. Een tijd lang scheen het alsof met behulp van een „radar-muur" deze apocalyptische machten met dezelf de middelen bestreden konden wor den, die ze te voorschijn riepen. En geland, als vast verankerd „Euro pees vliegdekschip" werd specialist op het gebied van de luchtafweerra- ketten. Maar in tegenstelling met de optimistische woorden „dat geen en kel door een piloot bestuurd vlieg tuig meer de Kans zou hebben aan een bestuurbare raket van het nieu we type te ontkomen", beweren de militaire deskundigen van Engeland: 1. dat deze uitlating overdreven is en 2. dat het waarschijnlijk is, dat de in aanmerking komende tegenstan der in geval van ernst over even snelle en wendbare, bestuurbare ra ketten zou beschikken. Als voorlopige balans kan men slechts zeggen, maar dit dan ook met alle zekerheid, dat de dood, die met raketten maait, aan beide kan ten even verschrikkelijk is: dat er minder kans bestaat dan ooit, dat een van de machten de overhand zou krijgen. gezelschap plotseling ziek en viel flauw. Aan de hand van wat zij zo juist op het filmdoek zagen, hielpen twee van de aanwezigen hun vrien din en bleken daardoor belangrijk te hebben bijgedragen aan haar spoe- herstel. >e filmstaf van het Departement van Volksgezondheid wacht echter niet altijd tot de mensen met hun aanvragen komen Vaak trekt zij er zelf op uit om de bevolking van de haar bedreigende gevaren op de hoogte te stellen. Dat zij daarbij over wel bijzonder goede propagandisten moet beschikken en ook net filmma teriaal wel enige faam moet hebben, blijkt uit het feit, dat zelfs een bar keeper eens werd omgepraat om in plaats van de gebruikelijke bokswed strijd over de televisie, een film over de volksgezondheidszorg voor zijn gasten te laten afdraaien. BEZWAARDEN. Het loopt echter niet altijd zo glad als in boven vermelde gevallen. Al tijd zullen er mensen blyven, die het nodig vinden bij de schets van een naakte mens. hardop hun veront waardiging door de bijeenkomst te schreeuwen en kwaad weg te lopen, als de film dan toch blijkt door te blijven draaien. En altijd weer zullen de „uitge- ltookten" verschijnen, ogenschijnlijk met enorme belangstelling voor kin derverzorging of wat er net aan de de orde is op het witte doek, doch in feite met net voornemen de dok ter de symptomen van hun maag kwaal of keelpijn uiteen te zetten en hem een gratis advies af te zetten. De films waarvoor de meeste be langstelling bestaat zijn die over de ontwikkeling van het kind, geeste lijke verzorging van de mens, en sexuele voorlichting. Doch daarnaast treft men ook documentaires op het programma, die de geneesmethoden voor kanker door kwakzalvers aan de kaak stellen .(„Miracle Money"); het voorkomen van ouderdomsgebre ken aantonen; de redenen onderzeer ken, waarom de. jeugd verdovende middelen gebruikt en wat de gevol gen daarvan zyn („The Terrible Truth") en raad geven, wat men te doen heeft bij een atoombom-explo sie („Pattern for Survival"). Waarover de films echter ook gaan mogen, dit ene hebben ze alle maal gemeen: ze spreken tot de verbeelding van het publiek op een gezonde en overtuigende wijze. Het komt dan ook maar zelden voor. dat een van de toeschouwers gekomen is met ongezonde bijbedoelingen. Sociaal verantwoord Omdat iedere film tenslotte voor iedere bewoner van de stad bedoeld is, is het buitengewoon moeilijk de juiste toon te treffen in het film verhaal en de uitbeelding ervan. Er zijn dan ook heel wat (deskundige) oordelen over geveld, eer zo'n docu mentaire over de gezondheidszorg in de bibliotheek van het Departement belandt. Voordat er een nieuwe film wordt aangekocht moet zij de goedkeuring hebben verkregen van een jury, be staande uit ongeveer 25 vooraan staande personen op het gebied van de medische wetenschap en sociaal werk. De beslissing wordt genomen aan de hand van het feit of het filmonderwerp met de werkelijkheid overeenkomt, op een boeiende wijze wordt gebracht en over paedagogi- sche waarden beschikt. Ongeveer een vierde van het aan tal bij de jury aangeboden films voldoet doorgaans niet aan die eisen. Soms is de reden van afkeuring al leen maar, dat het onderwerp te op pervlakkig behandeld werd en meer vragen oproept dan beantwoordt. Maar men blijft zoeken naar meer en goed filmmateriaal om de gemeenschap te wijzen op gevaren, die zij dikwijls al te licht schat of uit onbekendheid ermee met dich te ogen tegemoet gaat. 32. De drie mannen waren druk bezig het kamp in orde te maken de tent stond reeds half en half toen Jimmy de professor plotseling een por in zijn rug gaf. Deze keek verschrikt op en zag dat Jimmy naar de poort van het klooster staardeDie stond opent Wel niet wagenwijd, maar het was toch duidelijk te zien dat Iemand een der deuren op een kier had gezet. „Jackie, blijf jij bij de tent", zei Jlmmy, „en wij profes sor, wij gaan er op af!" Jimmy bonkte nog eenmaal op de deur en toen stapte hij voorzichtig naar binnen. Er lag een grote binnenplaats achter de poort en in het midden daarvan stond een eenzame figuur, zo onbewe gelijk stil, dat Jimmy een ogenblik dacht dat het een standbeeld was.... Ook de professor keek met enige verbazing naar de gestalte. „Ga mee er op af", zei hij tegen Jimmy. „Dat is een der monniken" Oom Pepie sprak wel zeventien Oosterse talen en hij was dus de aangewezen man de monnik aan te spreken. De mon nik droeg een grauwe, over de grond slepende pij Hij was kaalhoofdig, maar aan zijn kin hing een lange pluizige baard. Opmerkzaam keek hij de twee mannen aan. die op hem afkwamen. Hij zag er niet onvriende lijk uit. De professor sprak hem aan. nadat htj eerst een diepe buiging had gemaakt, welke echter niet door de monnik werd beantwoord....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 8