Bermuda's een aards paradijs voor opgewekte mensen KLANKBORD Franse vrijgezellen-arbeiders hebben een schraal bestaan J VERLATEN EN BEDROGEN VROUW PLEIT VOOR HAAR MAN DONDERDAG 3 DECEMEER 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COUR A N 7 1 NAAR EEN ZONOVERGOTEN LAND Sedert de 18de eeuw bekend als vacantie-centrum (Van een bijzondere correspondent) Een eeuwig zingende branding vormt de grens van de prachtige tro pen-eilanden de Bermuda's. Zachtjes wuivende palmen, strak getekend tegen de diep blauwe lucht, wenken de reiziger naar dit uiterst modern geoutilleerde vacantie-centrum. Voor velen zijn de Bermuda-eilanden onbekend; men weet niet eens waar ze precies liggen. Geheel onbekend zijn ze momenteel echter niet meer. Ze staan door de a.s. conferentie van de Grote Drie en ook door het jongste bezoek van koningin Elizabeth van Engeland in het brandpunt der publie ke belangstelling. De Bermuda's liggen in de Atlantische Oceaan pal ten Oosten van de beruchte Kaap Hatteras en op dezelfde hoogte als de Azo- ren. Veel stormen moeten de Bermuda's trotseren, letterlijk en figuurlijk. Het figuurlijke zal echter door de tijd op de achtergrond raken; maar de echte stormen uit de Oceaan donderen soms met een snelheid van 125 kilo meter per uur over de eilanden heen. Ze vervolgen hun weg, de aarde sid derend achterlatend. Schepen hebben het soms zwaar te verduren; ver scheidene zijn op de verraderlijke riffen van de Bermuda's te pletter ge lopen. Aan het einde van de achttiende eeuw kreeg het bekendheid als vacan tie-centrum. Het heerlijke klimaat bleef geen geheim; diverse Amerikaan se millionnairs gingen daar hun va- cantie doorbrengen. Tijdens de laatste oorlog zijn de Ber muda-eilanden een belangrijk steun punt voor de geallieerde oorlogsvloot in de Atlantische Oceaan geweest. Eigenlijk zijn de Bermuda's een Engel se kroonkolonie, doch economisch zijn de eilanden van de Ver. Staten afhan kelijk. Snijbloemen Een klein plezier-wagentje getrok ken door een paard verlaat ratelend de stad. Achterop zit een jong paartje dat de wittebroodsweken op de Bermuda's doorbrengt. Langzaam hobbelt het voertuig door de omgeving. Iedereen geniet met volle teugen van de schoon heid der natuur. Voor de man die het paard bestuurt, is het steeds nieuw. Eüj raakt nooit uitgekeken. Na verloop van tijd rijden ze door het heuvelland- Een prachtig panorama ontvouwt zich voor hun ogen. Beneden hen ligt Ha milton. „Vroeger" vertelt de koetsier: „be stond Hamilton niet. De enige stad was St. George. Op een ander eiland. Om streeks 1800 stichtte gouverneur Ha milton deze stad". De lucht is bezwangerd door de zwaar geurende bloemen. Van Januari tot Mei wedijvert het landschap van Bermuda met onze Hollandse bollen velden; duizenden snijbloemen wor den jaarlijks door de lucht naar Ame rika geëxporteerd en vormen voor de Bermuda's een goede bron van inkom sten. Bamboe-gewassen, slanke palmen en hoge ceders wisselen elkaar af. Nie mand spreekt een woord. Verwonde ring straalt uit de ogen van het bruids paar en schuchter vragen zij zich af, of ze het voorrecht genieten in een aards paradijs rond te rijden. Langzamerhand nadert men de stad; het geroezemoes van het stadsleven is nu flauw hoorbaar. Met een handige zwaai draait de voerman aan de stei ger. „Dank u wel, mijnheer", zegt hij aan zijn pet tikkende, als de reiziger hem betaalt Palmen langs de wegen buigen ge dwee hun kruinen voor de wind. Het aangename klimaat lokt veel inwo ners op straat. Luchtig gekleed lopen Zachtjes glijdt het bootje over de spiegelgladde baai; aan de kim rijzen de heuvels achter een nevelig waas omhoog Indrukwekkende wolkenban ken drijven statig, als een statie-koets, over het vredige landschap. Lang onbekend Het jaartal van de ontdekking van de eilanden is niet bekend. Men neemt aan dat omstreeks 1500 de Spanjaard de Bermudez het eerst voet aan wal heeft gezet. Door hevige stormen werd hij naar de eilanden voortgestuwd. Dreigend dreunde de branding op de riffen. Iedereen aan boord zag het ein de voor ogen. Doch wonder boven wonder kwamen ze er zonder kleer scheuren af. Ze richtten een verblijf op en installeerden zich zo goed en zo kwaad dat ging. Na verloop van tijd verlieten zij de Duivelseilanden op een vlotje, alles achterlatende. De eilanden raakten weer in het vergeet boek tot 1609. In dat jaar omstreeks Juni, vertrok een Engels handels-eskader, onder be vel van George Somers, uit het Moe derland naar Amerika. Nabij de Ber muda's werd het verband tussen de schepen door een vliegende storm ver broken: acht schepen kwamen door het noodweer heen, doch het negende leek spoorloos verdwenen. Wat was er van het laatste schip geworden? In ziende dat men het schip niet kon hou den, liet George Somers het op de kust van een der eilanden vastlopen. Allen brachten het er heelhuids af. Een gedwongen verblijf van jaren volg de. Men ondernam twee pogingen per vlot het vaste land van Amerika te bereiken. De eerste mislukte jammer lijk; de tweede echter zette de kroon op het werk. De Bermuda's kregen daardoor bekendheid. Sommige kolo nisten gingen eens een kijkje nemen en vonden het de moeite waard voor goed te blijven. Men ging zich op de land- en tuinbouw toeleggen en voor een te beginnen tabaks-cultuur liet men slaven uit Amerika overkomen. Engeland voert een glijdende tarievenschaal in. VOOR INVOER VAN FRUIT EN GROENTEN. Engeland heeft Maandag het quo tastelsel voor de invoer van een groot aantal soorten fruit en groen ten uit West-Europa vervangen door een stelsel van glijdende tarieven. Tot nu werd invoer van bepaalde verse en geconserveerde agrari sche producten tijdens perioden van grote binnenlandse productie verbo den. Thans zal de invoer toegestaan worden tegen betaling van een ho ger tarief dan het normale. Tijdens perioden van geringe binnenlandse productie zal een lager tarief wor den geheven. 50 jaar luchtvaart In de Arti Beeld Encyclopedie-se rie (uitgave Arti, 'Alkmaar) ver scheen „50 jaar luchtvaart", samen gesteld door de bekende vliegtuig kenner Hugo Hooftman. Aan de hand van meer dan tachtig zorgvuldig ge kozen foto's geeft de schrijver een overzicht van de ontwikkeling der motorluchtvaart. Bijzonder goed is de periode van 1903, toen de Gehr. Wright de eerste motorvluehten maakten, tot 1940 weergegeven. Uit de laatste wereldoorlog zijn slechts enkele prominente vliegtuigen afge beeld, terwijl de na-oorlogse ontwik keling weer zeer goed is behandeld. Met de toekomstvoorspellingen van de schrijver kunnen we ons niet ge heel verenigen, naast de deltavleugel heeft ook de sikkelvleugel een goede toekomst. De schrijver overschat de betekenis van het onbemande radio grafisch bestuurde vliegtuig, deze is in ieder geval slechts van militaire aard. We bevelen dit boekje aan bij de belangstellende leek, terwijl de luchtvaartkenner er vele weinig be kende foto's uit de beginperiode der luchtvaart in zal vinden. Raadsleden stemden op zichzelf.. De raad der gemeente Best heeft op 1 Sept. j.l. tot wethouder der ge meente benoemd, de heer J. van de Sande. Deze benoeming geschiedde na een herstemming tussen deze candidaat ên het raadslid A. van de Ven. Blijkens de uitslag der herstem ming hebben beiden zich niet van stemming onthouden. De Kroon heeft geoordeeld, dat de uitslag van deze stemming geacht moest wor den beide raadsleden persoonlijk aan Le gaan en dat hun stemmen op de uitslag van invloed kunnen zijn ge weest. Ingevolge strijd met art. 52 der gemeentewet heeft de Kroon het vernietigd. rijke Amerikaanse toeristen over de boulevards te wandelen met bewon dering opkijkend naar de trotse ce ders. T oerisme De avond daalt. Wonderlijke kleur schakeringen toveren zich aan het zwerk; de zeilers op de talrijke baaien wenden het roer en varen naar huis; toeristen die zich de stilte in de heu vels hebben genoten, trekken weer naar hun hotels- Sommigen dwalen nog even door de stad met haar echt tropisch karakter. De grote, ruime huizen hebben vreem de trapvormige daken want elk druppeltje regenwater moet worden opgevangen. De Bermuda's beschik ken namelijk niet over voldoende voorraden drinkwater. Dit is Hamilton, de hoofdstad van de Bermuda-eilanden; een stad zon der een tak van industrie. Nergens ziet men fabrieksschoorstenen rook uitbraken. Negentig procent van de inwoners leeft van de toeristen. Daar bij is Hamilton een belangrijk inter nationaal knooppunt voor alle trans- Atlantische telegraafkabels, hetgeen straks tot gevolg heeft, dat eventuele berichten betreffende de aanstaande conferentie in korte tijd in Europa be kend zullen zijn. Gelijk in ons land gaat op Bermuda twee van de drie inwoners op de fiets naar het werk. Het korte wegennet van 155 km. maakt het gebruik van veel auto's onmogelijk; bussen hebben indertijd de ruim 40 km. lange spoor weg geheel verdrongen. Het trans-At lantisch vliegverkeer maakt door gaans op de uitstekende vliegvelden een tussenlanding, alvorens de grote sprong over de oceaan te maken. Het aan de historie gewijde gedeelte van het spoorwegmuseum te Utrecht is voor het publiek heropend. Het mu seum. dat op 7 Januari 1927 werd ge sticht, door de toenmalige spoorweg directeuren en een spoorwegambte naar, is in de tyd van zijn bestaan redes driemaal verhuisd. Uit de begintijd van de N.S. de eerste spoorbrugmodellen 1839-181^5) van ir,. F. W. Conrad. Muziek. Zo velendig musiceer de een Leger des Heils muziek corps in Ipswich (Engeland), dat men in een juwelierswinkel de alarmsirene niet hoorde en dieven zich onder dekking van de Heilslegermuziek met een buit van ruim 30.000 gulden op het pad der hazen konden bege ven. Grap. Het gebeurde in Zwe dentijdens een hoogadellijk feest. Een graaf kon zich niet weerhouden z'n brandende si garet bij een tros van 50 ballon netjes te houden. Explosie tien mensen met brandwonden. Kosten voor de graaf: schade loosstelling van 4000 gulden aan de slachtoffers en nog een boe te, die de belastingambtenaren moeten uitrekenen, want de graaf moet een achttiende deel van zijn jaarlijks inkomen bij de griffie van de rechtbank in leveren!! Koe. Het gebeurde in Enkhui zen. Daar woonde een slager, die graag een goed beest slacht te, dies liet bij z'n slachtkoeien altijd nog een poosje in de wei rondhuppelen om vet te wor den. Een poosje geleden huppelde er weer zo'n koe in de slagers wei totdat op een kwade dag de slager tot twee van zijn buur jongens zie: „Haal even die koehet is zoverze moet uitgebeend worden". Even later kwamen de jon gens met de koeHet beest hing al achter de toonbank toen een woedende boer binnen kwam: „Wat heb je met mijn koe gedaaneen kostelijk stamboek dierLaten nou die buurjongens uit de verkeer de v/ei een verkeerde koe ge haald hebben!!! Rechtbank. In de rechtbank van Tirol zitten charmante lieden. Nu zijn de meeste mannelijke Tirolers charmant, maar de rechters van Kufstein verdienen toch een eervolle vermelding. Ze hebben namelijk besloten om vrouwelijke getuigen en ver dachten niet meer naar haar leeftijd te vragen. Die dames behoeven alleen nog maar plechtig te verklaren, dat ze bo ven de 21 jaar zijnDe rest blijft verborgen achter de sluier der wellevendheid. Nog meer sport. Ergens in Zuid Frankrijk werd de voetbalwed strijd van het jaar gespeeld tus sen de clubs Magazan en Safi- De Magazanners dolven het on derspit nadat de scheidsrechter enige malen gedreigd had het veld te laten ontruimen en de toeschouwers enkele keren op de vuist waren gegaan. Jui chend stapten die van Safi in hun auto's en reden weg maar halverwege hun woon plaats stopten alle auto's te midden van de eenzame velden. De inwoners van Magazan had den de tanks van de auto's pre cies zover laten leeglopen, dat de Safi'ers nog juist halverwe ge konden komen. HALF POND BOTER PER MAAND Hij mag eens per week naar de film en de douche-cel (Van onze Parijse correspondent) Wat moet een ongeschoolde, ongetrouwde arbeider, die geen zwaar werk verricht, nu minstens per maand verdienen? Om op deze vraag antwoord te kunnen geven heeft men in Parijs een heel ernstige en officiële com missie benoemd, die reeds maanden lang werkt om wetenschappelijk uit te rekenen wat monsieur Dupont minstens per maand nodig heeft. Het vaststellen van een minimumloon is natuurlijk een moeilijke en ook pijnlij ke geschiedenis. Het zou eigenlyk normaal moeten zijn dat iedereen bv. zelter een half pond boter per week zou kunnen kopen, maar wanneer men een minimumloon zo zou opbouwen, zou men heel de bestaande economi sche verhoudingen omver werpen. Men moet daarom uitrekenen wat iemand moet verdienen om zó te eten* dat hy gezond blijft en zó leven, dat hij toch nog enigszins plezier in zijn bestaan kan hebben. De commissie bestaat uit zes vertegenwoordigers van de patroons en zes afgevaardigden van de vakverenigingen. Zij laten zich steeds door deskundigen voorlichten, zodat hun conclusies inderdaad ver antwoord zyn. Men zal overigens zien dat de lieren niet erg royaal zijn en dat het enige, dat men van dit minimumloon kan zeggen, is, dat men het geen hongerloon kan noemen. De geleerde commissie heeft eerst nagegaan wat een ongeschoolde, on getrouwde arbeider nodig heeft voor zijn maaltijden. Dit heeft men niet in geld uitgerekend, maar in etenswa ren. De conclusie zal U honger doen krijgen, want volgens de commissie heeft monsieur Dupont per dag nodig 62 gram vlees, 180 gram brood, 180 gram aardappelen en een half pond verse groenten. Voorts kent men hem dagelijks iets minder dan een halve fles wijn toe! Melk acht men veel minder belang rijk en men vindt, dat hij het met een liter per week moet doen. Boter is duur, zodat hy zich niet meer dan een half pond per maand kan aanschaf fen. Daarby krygt hij een ons maga- rine "en een kwart liter olie in de maand. Verder heeft men hem maandelijks toebedacht: een half pond rust, drie ons jam, twee ons koffie, drie ons bruine bonen, vijf eieren, zes ons sui ker, een ons gedroogde vruchten, an derhalf ons vet, twee ons macaroni en een pond vis. Dit alles mag hij zouten met maandelijks een ons zout. Tel daarbij zes ons kaas en een ons meel, dan weet U op de gram af, waarop onze „manoeuvre" recht heeft. Recht hebben is overigens een slecht woord; wanneer hij lust heeft, mag hy best tien liter wijn per week kopen, maar dan blijft er voor de rest niet veel meer over. De bovenge noemde hoeveelheden worden door de commissie echter beschouwd als van alles het minste van wat een gezond mens nodig heeft. Douche-baden Ons proefkonijn leeft echter niet alleen om te eten.. Hij heeft ook al lerlei andere zaken nodig. De com missie is er echter niet voor terug geschrokken ook op de andere gebie den precies uit te rekenen wat zij de „manoeuvre léger" gunnen. De man mag dagelijks een krant kopen en eens per week een weekblad. Hij mag 50 maal per jaar onder de douche gaan. Dat betekent dat hij zich twee weken maar niet moet wassen, zult U zeggen. Maar dit is mis! De com missie heeft heel slim bedacht dat monsieur Dupont jaarlyks zeker twee weken met vacantie zal gaan en dat hij dan wel in de zee of in een rivier kan zwemmen, zodat hij zijn douche- geld in zijn zak kan houden. Monsieur Dupont mag eens in de week naar de bioscoop en eens in de maand naar een voetbalwedstrijd. Da gelijks mag hij dertig liter water ge bruiken en een halve kubieke meter gas plus een halve kilowatt electrici- teit, hetgeen allemaal maar bitter door JAN BRUSSE weinig is. Om zich 's winters te ver warmen kan hy per week tien kilo kolen en vijf kilo hout stoken; met andere woorden: hij kan thuis het beste zijn winterjas aanhouden... Een erge grote roker moet hg natuurlijk ook niet zijn. Vier pakjes cigarettèn en vier pakjes tabak krijgt hij in de maand en geen gram meer. Over de kleren van deze arbeider is de commissie het niet eens kunnen worden. De afgevaardigde van de pa troons vonden dat Dupont het wel met één broek per jaar en één paar schoenen in de twee jaar kon doen. De vertegenwoordigers der vakbon den hebben hierop voorgesteld dat de partoons dan eerst maar eens moes ten vertellen hoeveel paar schoenen zy zelf jaarlyks kopen. Toen hierop geen antwoord kwam is de helft van de commissie weggelopen. De zaak werd later natuurlijk toch weer bijge legd, ofschoon men nu op het gebied van de minimum kleding geen beslis sing heeft kunnen nemen. Onze arbeider kan het beste maar „ZUID-AFRIKAANS INDUSTRIEEL" Fantastische oplichterijen in het gehele land Het gebeurt maar zelden, dat een bedrogen vrouw pielt voor haar man, die haar en de kinderen verliet, in dit geval met medeneming van achttien honderd gulden spaargeld en vervolgens als „Zuid-Afrikaans industrieel" een reeks van oplichtingen in ons land pleegde. De vrouw, die als getuige voor de Arnhemse rechtbank verscheen, was zelfs bereid om de man na zijn straftijd weer bij zich te nemen. Tegen verdachte, de 57-jarige werk tuigkundige P. J. B. uit Zeist, werd e en jaar gevangenisstraf en daarna ter beschikking stelling geëist. Zij is zelfs bereid om zijn aanvra ge tot echtscheiding te vergeten en hem te helpen, wanneer hij straks n a zijn twaalfde veroordeling, weer Tij komt. Verdachte i was met ingang van 1 October ontslagen als schrijver van de belastingen. Korte tijd later nam hy twaalfhonderd gulden die zijn vrouw gespaard had en zeshonderd gulden van zyn kinderen weg. Toen het geld op was, werd hij door zijn gezin weer met liefde ontvangen. Een advertentie in een weekblad, waarin een jonge vrouw zich ala huishoudster bij een heer alleen aan bood, bracht hem weer op het slech te pad. Hy trad met de stelster van de advertentie, een dame uit Coevor- den, in contact, deed zich voor als Zuidafrikaans industrieel, die in Ne derland zyn geld kwam opmaken en ging toen met haar op zoek naar een plekje, waar hij zich kon vestigen. Zonder een cent te bezitten woonde hij enige tijd in een hotel te Zandvoort kocht daar 'n huis voor 21.000 en liet het nog eens voor twaalfduizend gulden inrichten en verdween daarna met zijn huishoudster met de Noor derzon naar Arnhem. Daar kocht hi) een auto voor 7600 gulden, opende Loonregeling in bet Basis van werkclassificatie. In een te Utrecht gehouden ver gadering van de Nederlandse Ka tholieke Bond van Werkgevers in de woninginrichting en meubileringsbe- drijven St. Reinoldus zijn belangrijke besluiten genomen. Op 1 Januari 1954 zal de regeling der lonen geschieden op basis van werkclassificatie. Een en ander zal samenvallen met de 5 procent loonsverhoging per 1 Januari 1954. Tevens zal dan de 2 Êrocent verhoging voor geschoolden ierin worden opgenomen, alsmede de verlaging der verschillen tussen de diverse gemeenteklassen. De werknemers wordt zover de werkclassificatie aanleiding zal ge ven tot loonsverlaging, tot 1 Mei 1955 het loon per 31 December 1953 gegarandeerd, verder zal in de loop van 1954 het bedrijfspensioenfonds voor de meubileringsbedrijven in werking treden. Voorts zal per 1 Ja nuari een aanmerkelijke verbetering der jeugdlonen tot stand worden ge bracht. niet verliefd worden. Geld om iets voor zijn liefje te kopen, heeft de commissie niet voorzien en onze be treurenswaardige Dupont zal zelfs niet te veel vurige liefdesbrieven kun nen schrijven, aangezien hij maar vier postzegels per maand kan kopen. Ja, hij gaat wel met vacantie. Veer tien dagen in een goedkoop familie pension, dat niet verder dan 500 km niet kan betalen. Ten slotte blijft er maandelyks nog een heel klein beetje geld over, waar Dupont, naar keuze, het volgende voor mag kopen: een tennisbal, een roman of een mes; hy kan ook Engel se les nemen of een slokje gaan drin ken in de bistro op de hoek. Maar is dat schijntje zakgeld eenmaal op, dan is er geen enkele fantasie meer mo gelijk. Dit ziet er allemaal bij elkaar na tuurlijk bijzonder triest uit. Maar daarby dient men niet te vergeten, dat er betrekkelijk weinig Fransen van het minimumloon zullen behoe ven te leven. Wie trouwt krijgt auto matisch 35 gulden per maand meer. Wie twee kinderen heeft, ontvangt maandelijks 120 gulden van de staat en wie het tot zes kinderen brengt, behoeft eigenlek niet meer te wer ken. Vandaar dat het vrijgezel zijn in Frankrijk als een luxe wordt be- beschouwd. een bankrekening op een naam die hy in een Zuidafrikaanse krant had gele zen en deed vervolgens in winkels in kopen, die hy betaalde met ongedek te cheques. Daarna werd het hem te Arnhem ook weer te warm onder de voeten, zodat bij zijn operatie-terrein naar Ede verlegde. Te Ede kocht hy een huis voor 5500 gulden en lichtte gedurende enige weken winkeliers op, door zonder be taling schoenen, japonnen, ondergoed costuums, kousen, levensmiddelen en rookartikelen te kopen. Toen de huis houdster nog wat kleren nodig had, bestelde hij met een royaal gebaar een taxi, ging er mee naar Utrecht en kocht daar in een zeer vooraan staande damesmodezaak voor 350 gulden tegen afgifte van een onge dekte cheque. De officier van justitie zeide dat verdachte waanzinnige dingen had gedaan en dat by het zien van het strafblad hem de schrik om het hart was geslagen, zodat hij een levenslan ge stok achter de deur noodzakelijk achtte. Nadat de vrouw van verdachte haar pleidooi had gehouden, werd de uitspraak bepaald op 15 December. Een standbeeld voor Johan van Oldenbarnevelfc Binnen afzienbare tyd zal het stand beeld van Johan van Oldenbarnevelt in Den Haag worden geplaatst. Het beeld zal waarschijnlijk worden ge plaatst op het gazon van het Lange Voorhout tegenover Pulchri-Studio. Het standbeeld is vervaardigd door prof. Wenckebach. Het beeldt de raadspensionaris uit in zittende hou ding. Amerikaanse interesse Toor Suriname. Ontwikkelingsplan voorgesteld. De landsregering van Suriname heeft de Staten medegedeeld, dat het Institute of Interamerican Affairs bereid Is in 1954 en 1955 resp. 50.000 en 100.000 dollar te besteden voor een ontwikkelingsplan in Suriname mits Suriname zelf gelijke bedragen opbrengt. Tegen Januari wordt Eugene Clay van genoemd instituut voor nadere besprekingen in Suriname verwacht voor het voeren van nadere bespre kingen. De regering verzocht de Sta ten goedkeuring te hechten aan ge noemde bedragen. De „vliegende schotels". De leiding der Amerikaanse lucht macht heeft naar 75 bases overal ter wereld verspreid, speciale fotografi sche apparaten doen toezenden, waar mede men wil pogen het geheim der zg. „vliegende schotels" te doorgron den. Dit besluit werd genomen na dat van verscheidene dezer bases rap porten waren ontvangen over waar nemingen van deze voorwerpen. Vermindering Amerikaanse troepensterkte? De sterkte van de Amerikaanse in fanterie zou met ingang van 1 Juli 1954 met 10 percent verminderd kun nen worden, aldus heeft de Ameri kaanse minister van Defensie mede gedeeld. Deze vermindering zou geen in vloed hebben op de gevechtskracht van de Amerikaanse infanterie en hoogstwaarschijnlijk ook niet op de sterkte van de Amerikaanse troepe die thans in Europa gelegerd zrjr

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 7