Liever drie sterke divisies dan vijf gedeeltelijk bewapende TOCH IS 'T ZO! GASMAATSCHAPPIJ VOOR ONS LAND IN DE TOEKOMST WIJZIGINGEN IN GEBRUIK VAN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN DONDERDAG 3 DECEMBER 1953. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CRITIEK OP DEFENSIE-POLITIEK Territoriale verdediging nog te veel verwaarloosd (Van onze parlementaire redacteur). Er beslaat verschil van mening tussen de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf en de gehele Tweede Kamer. Dat bleek Woensdagmiddag, toen zijn begroting voor 1954 in openbare behandeling }avam. De minis ter is wat de opbouw van ons leger betreft, eigenlijk zo'n beetje overal tegelijk mee bezig. Met de vorming van vijf divisies en de stichting van een sterke territoriale verdediging. Wanneer daarvoor de tjjd beschik baar is, als de zekerheid bestaat, dat in de toekomst over voldoende ma terieel en over geoefende manschappen beschikt kan worden, dan is dat mischien wel te verdedigen. Maar de Kamer is er blijkbaar niet zo van overtuigd, dat alles langs lijnen van geleidelijkheid zal verlopen en dat zich geen moeilijkheden zullen v oordoen. Om een van de ongeregeldheden te noemen: het Amerikaanse Congres heeft de wens te kennen gegeven, dat het over twee jaar maar eens uit moet zijn met de handen vol geld verslin dende materiële steun aan West-Eu ropa. Er gaan in Amerika stemmen op om de troepen uit Europa terug te trekken. Hoe dit zij, Nederland behoeft er niet op te rekenen, dat het ongeli miteerd allerlei materialen, nodig voor de opbouw van zijn defensie, door de Amerikanen toegeschoven denkt te krijgen en dan zitten we. als we het niet verder zelf volledig kunnen be talen met een half afgemaakt gebouw. Het eerst nodige. Laten we eerst maar zorgen, dat we drie divisies volledig bewapend en bezet bij elkaar krijgen en dat onze territoriale defensie zo sterk mogelijk is. Dat is niet alleen in ons eigen be lang, maar ook in dat van onze bond genoten, bij wie we daarom dienen aan te kloppen om steun, wannneer we die nodig mochten hebben. In een van één tot zeven uur durende mid dagvergadering kwamen achtereen volgens de heren Vermeer (Arb.), Fens (K.V.P.), Roosjen (A.R-), Kort hals (V.V.D.), Tilanus (C.H.), Visch, (K.V.P.)Haken (C.P.N.), Bruins Slot (A.R.) en Ritmeester (V.V.D0 het woord en het opvallende was, dat zij allen voor zover zij geen andere onderwerpen ter sprake brachten ongeveer dezelfde redenering toepas ten. Het spreekt vanzelf, dat deze af gevaardigden aan de bewindsman en de staatssecretaris van oorlog en ma rine talrijke vragen stelden, die nauw met de ontwikkeling van onze defen sie-verdrag verbond houden. De volgende jaren zal elk jaar on geveer 1350 millioen aan leger, lucht macht en vloot worden uitgegeven. Men wilde graag weten hoe dat geld STOLLING Vroeger heeft men wel gemeend, dat het stollingsproces van het "bloed door de koude buiten het lichaam werd ver oorzaakt. Het tegendeel blijkt waar, want bloed stolt sneller wanneer liet in een op lichaamstemperatuur ver warmde schotel wordt opgevangen. Kou blijkt daarentegen een vertragen de werking op het stollingsproces te hébben. Bovendien, ook het bloed van koudbloedige dieren, zoals slangen en kikkers, stolt, terwijl hier toch van een noemenswaardig temperatuurs verschil zéker niet kan worden ge- sproken. De kou veroorzaakt dus de stolling niet. Een andere opvatting is, dat bloea gaat stollen wanneer het niet meertn beweging is. Twee eeuwen geleden be wees de Engelse arts, Hewson echter, dat bij dode dieren het bloed in bepaal de organen dagenlang vloeibaar kan blijven, terwijl het dan toch evenmin in beweging was als wanneer het zich in een schotel buiten het lichaam be vond. Ook het ontbreken van beweging is dus niet de oorzaak van de stolling. De meeste men sen menen, dat de stolling optreedt door aanraking met de buitenlucht maar diezélfde Hewson ving bloed op in een geheel afgesloten glazen klók en deson danks trad stolling op. Een ander te genbewijs werd gevonden in een proef ivaarbij lucht werd ingespoten in de bloedbanen van koudbloedige dieren, waarbij geen stollingen ontstonden. Ook de buitenlucht is bij dit vraag stuk dus van geen betekenis. Wanneer u nu eindelijk wilt weten wat wèl de oorzaak is, moet u zich eens goed rekenschap geven van het vólgende toverachtige verschijnsel: bloed dat opgevangen wordt in een schotel waarvan de taanden met vase- lino of parafine zijn bestrekenstolt niet Wordt de inhoud overgoten in een gewone kom., dan treedt stolling op. Hetzelfde gebeurt wanneer in de vloeistof een lichaam met een ruw oppervlak wordt gedompeld. Hierdoor is de oplossing u reeds gegeven bloed stolt, wanneer het met. een ruw opper vlak in aanraking komt. En anders om: de gladheid van de binnenwanden der bloedvaten belet het bloed te stol len. Hóé dit proces zich voltrekt? Dit is werkelijk niet in het kort duidelijk te maken, zodat we mogen volstaan met de mededelingdat zich aan het ruwe oppervlak allerlei witte bloed lichaampjes en bloedplaatjes vastzet ten van waaruit het stolsel zich begint te vormen. Ontbreken deze oneffen heden, zoals bij een met vaseline be streken schaal, of bij geperste barn stenen bekers die bij de bloedtrans fusie worden gebruikt., dan kan de stolling een aanvang nemen. Over bloedtransfusie gesproken, u denkt wellicht, dat dit een bijzonder modern middel is? Geen sprake van! H. Pétillon. Duitsland. Men informeerde naar de resultaten van de grote militaire oefeningen en naar de eventuële wijze van samen werking in E.D.G.-verband met Duit se troepen. Men vroeg om minder ge heimzinnigheid ten aanzien van de atoomwapens en hoe het op het ogen blik met de uitrusting van ons leger staat. Men stelde vragen over de op leiding en de bevordering van het personeel, critiseerde de nieuwe ver lofregeling, waardoor gedurende de week-ends vele soldaten in de kazer nes moeten blijven en klaagde over de trage gang van zaken bij de bestel lingen voor het leger. De heren Fens en Tilanus verzochten om een nieuwe defensie-nota, waarin de minister nog eens duidelijk zijn beleid uiteenzet en de heer Vermeer noemde de bejege ning, die de minister-president, dr. Drees, bij de jubileumviering van de Koninklijke Militaire Academie in Breda onderging, onaanvaardbaar. Hier was een duidelijke afkeuring door de hoogste legerleiding op zijn plaats geweest, zeide hij. Met grote voldoening haalden ver schillende sprekers citaten uit bui tenlandse bladen aan, waarin de lof trompet gestoken wordt over de mo derne Nederlandse Marine. Die leden hadden ook zelf veel waardering voor de snelle en degelijke opbouw van onze vloot. Over de Karei Doorman, het vliegkampschip, was men even wel minder tevreden. Het is verou derd en moet gemoderniseerd worden en het gaat dus voor geruime tijd uit de vaart. De heer Vermeer wilde ze kerheid hebben ,dat we er een vol waardig schip aan over houden, al vorens voor de desbetreffende be grotingspost te stemmen en de heer Ritmeester vreesde, dat de geoefend heid der bemanning achteruit zal gaan. We kunnen het niet betalen, maar eigenlijk is een tweede vliegkamp schip onontbeerlijk vond hij. Een mening, waarmede de heer Tilanus het eens was. De heer Visch, oud- hoofd van de Meteorologische dienst van onze luchtmacht schilderde som ber, wat ons te wachten staat bij een onverhoedse aanval. llllllllllllllll|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| Club der dikken Drie West-Berlijnse dames M hebben een ,filub der dikken" gevormd. Leden moeten ten- minste 125 kilogram wegen. De club werd gevormd, nadat een der leden had gelezen dat een West-Berlijnse, die „slechts" 192 kilogram woog (de lezeres weegt er l/tl). had verklaard „de dikste van West-Berlijn" te zijn. De club stelt zich voor gezellige bijeenkomsten te houden, onder het gebruik van koek en koffie, met het doel n „de mageren op humoristische wijze op hun plaats te zetten" en te protesteren tegen het zin- gen van het lied tjJe bent te g dik voor mij". Illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll Een eventuële agressie opent met een luchtaanval van ongekende om vang en hevigheid, onmiddellijk ge volgd door luchtlandingen. Van een mobilisatie, waarover we hier met bezorgdheid over de lange duur er van spreken, komt dan, als hij nodig is, waarschijnlijk niets terecht. Zijn bedoeling was duidelijk. We moeten voor alles een sterke luchtmacht heb ben. De opbouw ervan behoort aan zienlijk te worden versneld. Straaljagers. Na de gebeurtenissen met- de 8 straaljagers, die onlangs in de mist terecht kwamen en een goed heenko men moesten zoeken de piloten liepen gelukkig geen letsel van be tekenis op, maar er was aanzienlijke materiële schade wordt op het ogen blik door een commissie een onder zoek ingesteld. De heer Visch hoopte, dat het rapport aan de Kamer over gelegd zal worden en dat daarop een discussie met de bewindsman volgt. De heer Haken sloot zich daarbij aan. Een belangrijk element in de be raadslagingen vormde tenslotte de afwijzing door de minister van Huma nistische verzorgers in de krijgsmacht. Enkele leden bestreden zijn stand punt, doch de confessionele afgevaar digden billijkten zijn houding- Het meest principieel ging de heer Bruins Slot hierop in- Voor hem wa ren geestelijke en godsdienstige be zorging identiek. Aangezien bij het Humanisme de mens en niet God het uitgangspunt vormt, kan hij Huma nistische verzorging dus geen geeste lijke verzorging noemen. Op die grond was hij tegen de toelating van Hu manistische verzorgers zoals er ook legerpredikanten en aalmoezeniers zijn en tegen Humanistische vor mingscentra. Niet verzette hij zich tegen subdiëring van Humanistische militaire tehuizen, aangezien hier sprake is van vrije tijdsbesteding en van het brengen van een militair in het milieu, dat hij thuis gewend is. Weer vijftien jaar geëist. Voor roofoverval te Valkenswaard Het gerechtshof te Den Bosch heeft gisteren de tweemaal aange houden zaak van de roofoverval te Valkenswaard op de 72-jarige lom penkoopman H. K. in openbare zit ting behandeld. Er werden 37 getui gen gedagvaard. Ook nu eiste de ad vocaat-generaal, mr. S. J. van der Hoeven, bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Den Bosch, die de verdachte P. L. van B. uit Eind hoven veroordeelde tot een gevange nisstraf van vijftien jaar. Van B. blijft ten stelligste ontken nen, iets met deze zaak te maken te hebben. Sowjet-burgers mogen trouwen met buitenlanders. Volgens een Woensdag te Moskou gepubliceerd decreet zullen Sowjet- burgers weer met buitenlanders mo gen trouwen. Het presidium van de Opperste Sowjet, het hoogste wetge vende orgaan van de Sowjet-Unie, heeft een desbetreffend verbod van 1947 ingetrokken. NATIONALE GASVOORZIENING Staat wil geen voordeel uit monopolie aardgas. Wellicht zal in de toekomst een nationale gasmaatschappij moeten worden opgericht. Dit blijkt o.a. uit het verslag van de commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer. Bij de huidige stand van za ken zijn evenwel slechts de techni sche aspecten aan de orde. De aan de gang zijnde regionale opbouw moet niet worden gecompliceerd door het reeds thans treffen van een lande lijke regeling. Het staatsgasbedrijf moet vooral beschouwd worden als een tijdelijk hulpmiddel, dat voorna melijk voor comptabele en organisa torische doeleinden is geprojecteerd. Het loopt niet vooruit op de toe komstige structuur van de gasvoor- ziening. Het door de Staat gelegde transportnet dient eigendom te blij ven van de Staat, doch naast het transport blijven er voldoende taken over voor regionale eenheden, die zich kunnen organiseren, zoals haar dat het beste lijkt. De gelden voor het aanleggen van een koppelleiding tussen het aardgas en het kraakgasnet zijn op de begro ting aangevraagd doch met deze aanleg zal niet worden begonnen voor dat meer zekerheid is verkregen omtrent de ontwikkeling van de gas- voorziening in Utrecht en Zuid-Hol land. De aanleg van een kopelleiding van Arnhem naar Nijmegen is in overweging. MINDER KOFFIE EN THEE Cijfers van het C.B.S. Het gebruik van koffie, thee en boter per jaar per hoofd van tie be volking is in vergelijking met de ja ren tot voor de tweede wereldoorlog met de helft gedaald. Het gebruik van sigaretten en van fruit is toege nomen, aldus blijkt uit mededelin gen van het centraal bureau voor de statistiek. Was in de jaren 1937 en 1938 het jaarlijks verbruik van boter 5% kg. per persoon, over 1952 was dit terug gelopen tot 2% kg per persoon. Van margarine was het gebruik in 1937 -- maar 6,6 kg. per persoon per jaar. hetgeen is opgelopen tot 17,7 kg. in 1952. Det teruggang van reu zel is relatief al zeer groot: van 0,7 kg. in 1938 tot 0,1 kg. in 1952, ter wijl ook rund- en kalfsvet een terug gang laat zien en wel van 1,9 kg. in 1938 tot 1,2 kg. in 1952. Het verbruik van kaas en eieren verminderde eveneens. Het kaasge- bruik, dat in 1938 nog 7Vs kg. per persoon bedroeg was in 1952 slechts o,9 kg. At elke Nederlander in 1937 nog 143 eieren per jaar, dit cijfer was over 1952 gedaald tot 100. Het suikerverbruik vermeerderde van 25,6 kg. in 1937 tot 35,2 kg. in 1952. Verminderde het groenten- verbruik van 67 kg. in 1937 en 1938 tot 61 kg. in 1952, het verbruik van fruit nam aanzienlijk toe en wel van 38,3 kg. in 1937 en 1938 tot 54,9 kg. in 1952. Deze vooruitgang is voorna melijk te danken aan een grotere verkoop van vers fruit, namelijk van 18,2 kg. in 1937 tot 37,6 kg. in 1952. Dranken. Van de dranken is alleen het ver bruik van gedistilleerd toegenomen (1,45 liter in 1937 tot 2,23 liter in 1952. Het theeverbruik liep terug van 1,2 kg. in 1937 tot 0,7 kg. in 1952, doch de teruggang van koffie is groter namelijk van a,6 kg. (ge brand) en 4,4 kg. (ongebrand) in 1937 tot 1,8 kg. (gebrand) en 2,2 kg. (ongebrand) in 1952, waaruit dus blijkt dat het koffieverbruik sinds 1937 precies tot de helft is geredu ceerd. Het bierverbruik liep van 14,1 liter in 1937 terug tot 11,,2 liter in 1952, doch was in 1949 nog lager, namelijk 10,4 liter per persoon. In het gebruik van tabak hebben zich verschuivingen voorgedaan. Het aantal sigaren, dat werd gerookt, bedroeg in 1937 nog 174 per persoon, in 1952 maar 79 per persoon. Het sigaretten-verbruik liep echter aan zienlijk op en wel van 506 per per soon in 1937 tot 913 per persoon in 1952 en tenslotte verminderde het verbruik van tabak van 1,2 kg. per persoon in 1937 tot 1 kg. per per soon in 1952. De minister erkent, dat het natio nale en gemeentebelang op het ge bied van de gasvoorziening elkaar niet steeds dekken, doch in het N.O. des lands is een redelijk parallelisme. Eerst dienen de regionale eenheden te worden gevormd zonder welke een nationale gasvoorziening niet kan werken en het verdient de voorkeur gezien het parallelisme de weg van overleg te volgen. In Zuid-Holland is het overleg met de combinatie van gemeenten nog niet ver gevorderd. De kraakgasvoorziening biedt thans nog vele onzekerheden, doch deze zal in ieder geval pas kunnen functione ren als door de Staat een transport leiding is aangelegd. De samenwer kende Utrechtse gemeenten hebben plannen in voorbereiding tot de op richting van een gasfabriek, welke de kolen totaal vergast, waardoor gas van lage calorische waarde wordt verkregen. Het ligt in de bedoeling, dit gas met hoogwaardig gas te ver rijken. Het aardgas. Rond de aardgasvoorziening heb ben zich tal van misstanden voorge daan. Bij het vaststellen van een aardgasprijs dient men uit te gaan van een redelijk evenwicht tussen vraag en aanbod. Zou men het gas goedkoop leveren, aan de industrie voor ondervuring, dan zou de vraag veel te groot worden, zodat de afne mers zouden moeten worden geselec teerd, hetgeen practisch niet moge lijk is, althans niet naar objectieve maatstaven. Het N. O. des lands zal prioriteit genieten voor het betrek ken van aardgas, doch alleen voor huishoudelijke en hoogwaardige dustriële toepassing. Er is tot dus ver niet meer gegarandeerd door de N.A.M. dan 'n productie van 400.000 m3 per dag voor 20 jaar plus een le vering voor twee jaar van 100.000 m3 per dag. De minister meent, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de staat misbruik zal maken van zjjn monopolie-positie met betrek king tot het aardgas. Andere goed kopere grondstoffen zullen niet van de binnenlandse markt worden ge weerd, terwijl in het binnenland het uitgangspunt bij de prijsvaststelling namelijk dat er evenwicht moet zijn tussen vraag en aanbod, voldoende waarborgen biedt, dat het mogelijk zal zijn concurrerende grondstoffen af te zetten. Er zijn geen geheime afspraken gemaakt, dat de prijs van het aardgas aan de olieprijs wordt gekoppeld. De verkooppprijs van aardgas bij toepassing voor chemi sche doeleinden heeft de Staat zich voorbehouden. Indien onder bepaal de omstandigheden een laagwaardige aanwending van een gedeelte van het aardgas in het nationaal belang zou zijn, dan zal niet worden geaarzeld hiertoe over te gaan. Verwacht mag worden, dat de aardgasvoorziening over een jaar haar beslag zal hebben gekregen. Ten aanzien van de Kon. Ned. zoutindustrie deelde de minis ter mede, dat bij de vaststelling van de aardgasprijs zoveel mogelijk re kening is gehouden met alle voor- en nadelen, welke uit het stoken met aardgas in plaats van met kolen voortvloeien. Dit bedrjjf zal van het stoken met aardgas noch voordeel noch nadeel ondervinden. Overleg zal gepleegd moeten worden met de Duitse aardgasproducent inzake de onttrekking van gas aan het veld, waarin de bronnen in Tubbergen en Denekamp zich bevinden. In de nacht van Dinsdag op Woens dag vertrok de Britse premier, Sir Winston Churchill per vliegtuig naar de Bermuda-eilanden, ter bijwoning van de conferentie van de Grote Drie. Belastingkwesties in de Tweede Kamer Minister v. d. Kieft over de oorlogsschade. Minister van der Kieft antwoordde gisteravond in de Tweede Kamer de verschillend^ sprekers over de begro ting 1954 vèn Financiën. Een verde ling van de Staatsloterij onder veel gegadigden zou ernstige moeilijkheden opleveren. Wel is spreker het er mee eens, dat de draagkracht van culture le verenigingen verhoogd zou moeten worden Inzake de critiek op de Herstel- bank zeide de minister, dat deze in dertijd in het leven is geroepen om die banken te helpen, die geen nor male bankcredieten konden krijgen. Deze bank heeft zeer belangrijk werk gedaan. Aan de kwestie van de land- arbeiderswet zal aandacht worden ge schonken De wet op de materiële oorlogsscha den is eerst van Februari 1950. De wet is ingewikkeld maar de minister zegt zich af te vragen of men werke lijk in een sneller tempo had kunnen werken. Er waren 1.900.000 aanmel dingen van oorlogsschade Per jaar is f 500 millioen afgewikkeld. Dat is 10 millioen per week. Men zal thans met de aanvullende bijdragen kunnen opschieten. Staatssecretaris van den Berge be antwoordde daarna de technische vra gen over de belastingwetgeving. Er zijn bezwaren aan de heffing van de loonbelasting voor landbouwbedrij ven, speciaal voor de kleine bedrijven. Men probeerde de moeilijkheden zo veel mogelijk te vermijden Men kan niet de indruk hebben, dat de hard heidsclausule beperkt wordt toege past. Stagnatie bij de ruilverkavelin gen als gevolg van een te geringe per soneelsbezetting van de ruilverkave- lingsdienst is niet te verwachten. Vrouwen zullen worden toegelaten tot de belastingacademie. De begroting wordt daarna goedge keurd. De C.P.N. is tegen. Prins Bernhardfonds komt terug op idee van loterij. Het Prins Bemhard Fonds heeft een telegram gezonden naar leden van de Tweede Kamer waarin het „de motivering van de afwijzing van het plan staatsloterij-Prins Bem hard Fonds namelijk de .raten voor de afzonderlijke instellingen zouden gering zijn ondengdelyk noemt. Het totaal bedrag van alle open bare inzamelingen beloopt ca. 5 mil lioen gulden per jaar. De bijdrage uit de winst der Staatsloterij ruim 2 millioen. De opbrengst der kinder en zomerzegels tezamen ca. 1 mil lioen. Alle hierbij betrokken instellingen aldus besluit het telegram gaan met het plan van het P.B. fonds ac eoord en hebben vertrouwen in de verdeling door het fonds. November m 80 jaar niet zo droog. (Van onze weerkundige medewerker) Het is een zeer droge No vembermaand geweest, waar wij nu op terug kunnen zien. Valt er normaal in Zeeland in de Novembermaand 76 mm, dit keer kreeg Vlissingen niet meer dan 16 mm In de laat ste 80 jaar was hier niet meer een zo droge Novembermaand waargenomen. In October viel hier 10 mm, zodat deze beide laatste herfstmaanden totaal 26 mm regen brachten, het geen een zeldzaamheid is. Een neel groot verschil met de voorafgaande drie November- maanden, die zeer nat waren. In 1950 kreeg Vlissingen 140 mm, in 1951 120 mm en in 1952 zelfs 148 mm regen. In de Bilt viel in de afgelopeD Novembermaand 17 mm re gen. Aldaar was in de laatste honderd jaar één droge No vembermaand waargenomen. In de Bilt werden drie tegen normaal 7 vorstdagen waar genomen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bilt 24 tegen normaal 55 uren Er werd op één dag onweer in ons land waargenomen en wel. in Zeeland op 6 November. Het Wereldgebeuren Stemming Het zijn allemaal erg vervelende dingen, die <le grijze en magere heer Ho Tsji Min ergens uit het Zuidchinese bergland heeft ge schreven aan een Zweedse krant in Stockholm. Deze heer is leider van de opstandelingen, die sedert het ein de van de jongste wereldoorlog in de Indochinese staat Vietnam vechten tegen de Fransen. Er is een tijd geweest, dat men hem dood waandeof althans zwaar ziek. Men wist ook niet. waar h\j precies vertoefde, maar hij had een gezant in Peking en die gezant is nu zo vriendelijk geweest een brief van een Zweedse journalist naar Ho Tsji Min's geheime adres te zenden. Het antwoord is te Stockholm ge publiceerd. Men maakt er zich nog al druk over in Partfs. Wel zit het antwoord opgepropt met dc beken de verwijten aan de Franse overwel digers, de Amerikaanse imperialisten en alle andere lieden, die geen com munisten zijn, maar er stond dan toch maar in. dat Ho Tsji Min bereid is om met de Fransen te onderhan delen Hij zegt niet hoe en hij zegt niet waar. Dat plegen communistische onderhandelaars zelden tc doen. Er valt echter met hem te praten en hij wil zelfs neutrale arbitrage aanvaar den als men maar vooruit vaststelt, dat absolute onafhankelijkheid aan de staat Vietnam wordt verleend. Keizer Bao Dai van Vietnam wil op dit aanbod van Ho Tsji Min niet veel uitdoenHij is er helemaal niet van onder de indruk. Maar in Parijs is men dat wel, want er daagt nieuwe hoop op een snelle beëindiging van de oorlog in Indo-China. Men ziet er zelfs te Parijs een concessie in van de rodenNa de bereidverklaring van Moskou om deel te nemen aan een Grote Vier- Conferentie, na de kleine vorderin gen. die werden gemaakt in de rich ting van een Korea-vredesconferen- tie, zou Ho Tsji Min's bereidheid tot onderhandelen een derde ..welwil lendheid" van de communisten zijn... Ook in Londen heeft men deze se rie vriendelijkheden nogal gewichtig opgenomen en men ls wat ontstemd over de buitengewone koele ont vangst van het grote nieuws in de Verenigde Staten, waar men de jacht op werkelijke of vermeende spionnen heel wat belangrijker vindt dan de démarches van de commu nisten. Toen in het Britse Lagerhuis ge sproken werd over de Russische bereidheid om aan een viermo- gendhedenconferentie deel te nemen, verweet een der socialistische leden prompt aan de Amerikaanse rege ring deze koelheid, die hij „ontmoe digend" noemde. Anthony Eden, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, was minder pessimistisch. Hij sprak over de nauwe samenwerking tussen Lon den en Washington. Maar het verschil in ..stemming" tussen Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten kon bezwaarlijk ontkend worden en dat terwijl juist die „stemming" van zo grote Invloed is voor het „ontdooien" van het over leg met Rusland. Het Lagerhuisde bat speelde zich af op de dag, dat Churchill zich gereed maakte voor zijn vertrek naar de Bermuda-eilan denHij kreeg die dag een tele foontje van de Hertog van Windsor, die met zijn vrouw in Londeo was om Kerstinkopen te doenDe hertog kent de Bermuda-eilanden zeer goed. Er heerst op die eilanden gemeenlijk een opgewekte stem mingDat is ook hard nodig voor de heren Eisenhower, Churchill en Laniel, die voor zulke moeilijke be slissingen staan Bao Dalnog niet praten t vrede in Indo-China. W Personeel protesteert tegen ontslag bij Holland Nautic. Een commissie uit het personeel van de N.V. Holland Nautic te Haar lem heeft zich met een protestsch rij ven gewend tot de ontslagcommissie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. De reden voor ontslag: gebrek aan werkgelegenheid wordt betwist. ..om dat de huidige toestand bij de N.V. doelbewust is geschapen". Na een opsomming van een achttal aanvra gen en aanbiedingen van orders, die volgens de commissie medio Novem ber in behandeling en/of in uitvoe ring waren, besluit de brief met een protest tegen „dit onrechtmatig aangezegde ontslag en tegen een eventueel te verlenen vergunning daarvoor". De apartheidspolitiek. Noorwegen, Denemarken. Zweden en IJsland willen een ontwerpresolu tie by de politieke commissie van de algemene vergadering der V. N. in dienen inzake de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Zij willen door het internationaal gerechtshof laten uit maken, of de v. N. bevoegd zijn zich met die politiek te bemoeien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 5