Nu een afweermiddel tegen het doorsijpelen van zeewater Zeeuwse Almanak Jimgfmnj DIENST ZUIDERZEEWERKEN NAM VAN SCHOUWEN AFSCHEID van tot 4711 - Geschenken „ONS WERK IS DAT VAN EEN UITSTEKEND TEAM GEWEEST" Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1953. NEDERLANDER VOND CAISSONS UIT! Oplossing voor problemen bij afsluiting van de zeegaten? Ir. A. G. Bruggeman, hoofdingenieur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland heeft tijdens een te Nijmegen gehouden lezing over de slui ting van het stroomgat bij Ouwerkerk, openlik hulde gebracht aan het werk van de heer A. G. ten Bokkel Huinink uit Ubbergen. De heer Huinink hoeft, reeds in 1923 de caissons met doorlaat uitgevonden, maar niet de waardering van deskundigen op waterbouwkundig gebied gekregen, die hy verdiend had. Bovendien deelde de heer Huinink mede, dat hij binnenkort komt met een nieuwe vinding op waterbouwkundig gebied, waarop h\j reeds octrooi heeft aangevraagd. Hij blijkt het afweermiddel gevonden te hebben tegen de zogenaamde onderloopsheid van het zeewater; het doorsijpelen van het water en het zogenaamde spuiten. Hjj is er van overtuigd de oplossing gevonden te hebben na jaren studie voor verschillende grote techni sche problemen, welke aan de orde komen by het afsluiten van de zeegaten in Nederland. aan de orde kwam bil de aanleg van de Afsluitdijk. 6 Hy ontwierp over de gehele tengte van de Afsluitdijk, caissons met gro te „doorlaten", n.l. openingen iwars door de caissons. Men bereikte daar mede. dat het water, by eb en vloed, door deze openingen tussen de cais sons, byna onbelemmerd de Zuider- zeekom in en uit kon gaan. Men verkreeg daardoor het resultaat van vrijwel geiyke waterspiegels en de opheffing van de risicofactor van een sluitgat. Tevoren kwamen grote sta len luiken voor de openingen te han gen. Door een druk op de knop kon Hij deed de uitvinding van de cais sons in de practyk van de waterbouw kundige werken, maar noch zijn va der, noch ingenieurs geloofden er in. Volgens de neer Huinink zeiden de ingenieurs destijds: „Vreemd op vreemd houdt niet". Dat betekende dan, dat een caisson niet in een nor male kleidgk verwerkt zou kunnen worden. De idee tot de uitvinding van de caissons kreeg de heer Huinink door het grote risico van een sluitgat bij de afsluiting van de Zuiderzee, dat KOPEREN DOOFPOTJE (sieriyk model) 1,90 CONTACTSLEUTEL- KETTING (alle automerken) 2,95 BOEKSTEUNEN (per paar) 4,75 NIEUWSTE AANSTEKER stroomlij nmodel) 6,75 THEEBEURS (prachtige dessins) 8,50 HEREN ACTETAS (vol rundleder) 16,50 W ANDLAMP (smeedyzer) 19,75 NAAIBOX (prachtig meubeltje) 32,50 men langs electrische weg, alle lui ken laten vallen over de gehele leng te. De door getyverschillen optreden de grote stroomsnelheden in een sluitgat, waren met dit nieuwe sys teem geheel ondervangen en opgelost. TE REVOLUTIONNAIR. Het door de heer Huinink ontwor pen caisson-systeem bleek voor die tijd te revolutionnair en deskundigen, aldus de heer Huinink, durfden het toenmaals helaas niet aan. De uitvin der verklaarde thans, dat het buiten land dadelfk meer waardering toon de. Hy wees op de eerste toepassing van zgn vinding bij de inpoldering van het Duitse eiland Sylt, by de bouw van de grote Hindenburgwal in 1927. Het systeem van de caissons werd in Nederland door een jongere ge neratie van ingenieurs voor het eerst toegepast in 1945 by het her stel van de dijkvernielingen ~p Wal cheren (Westkapelle, Fort Ramme- kens). Caissons met doorlaten wer den ook gebruikt by de inpoldering van de Braakman in 1952. Naar de mening van de heer Ten Bokkel Huinink zal men hoe langer hoe meer moeten overgaan tot het gebruik van caissons, waarop hij al jaren geleden octrooi verwierf. Er zal volgens de heer Huinink gebrek komen aan keileem en rijshout om de grote dijkwerken ter bescherming van onze Westkust te kunnen uitvoe ren. Advertentie. (Slot van pagina 1.) dgken hoog en sterk genoeg zijn om de verantwoording voor deze hoge bedragen te kunnen dragen. Hierna ging de heer Klompe over tot de uitreiking van de plaquettes Vooraf sprak hij enkele sympathieke woorden ter nagedachtenis van Toon de Speelman van Burgh, die verdronk in het gat van de Schelphoek by de uitoefening van zyn plient. Onder diegenen die een plaquette In ontvangst mochten nemen bevond zich ook de heer R. Baning, de ver bindingsman van de West-Duitse hulpcolonnes, die in de eerste maan den na de ramp op Sehouwen-Duive- tand zulk -een uitstekend werk ver richtten. Minister Algera. De eerste plaquette in goud was voor minister Algera, die met een kort woord het kleinood aanvaardde. In de toespraken van de heren Klom- §e en Geluk had de bewindsman een idactisch element beluisterd, uitge sproken „tot leringe en onderwijzinge van de regering „Waarschynlgk is dit reeds het voorspel van de besprekingen, die binnenkort in de Kamer worden ge houden over de begroting van het de partement". De minister sprak de hoop uit, dat met vertrouwen de ko mende winter tegemoet kan worden gezien. Hg beschouwde de hem aan- &2toin In Bruinisse werd door burgemees ter Michaeiis aan Henk Kik Jz. na mens het Carnegie Heldenfonds een polshorloge met inscriptie uitgereikt Henk redde in Augustus van het vo rige jaar toen hy zelf nog vyftien jaar was de zevenjarige Jan Kik Cz., die buiten de Spulkom leerde zwemmen en door de ebstroom werd meegesleurd. Een welverdiende on derscheiding, waarmede we Henk van harte gelukwensen! NOORSE WONINGEN Te Renesse kwamen Dinsdagmid dag de laatste in aanbouw zgnde „DANK JE WEL Het toas allemaal grondig voorbe reid en de heer des huizes had voort durend geroepen, dat iedereen nem nog zou herkennen, maar toen ten slotte de lagen schmink dubbeldik waren aangelegd, meende zelfs htf. dat het er zo wel mee door kon. Samen met tante Jo zou hg in Kloe- tinge Sinterklaas gaaii vertegen woordigenop een feest voor de jeugd. Tante ging mee als Zwarte Piet en men had haar zo zorgvuldig toebereid, dat zelfs haar man be hoedzaam terzijde had, wanneer zy hem liefkozend wilde oenaderen Maai een ieder was het er over eens, dat de Goede Smf in de heer des huizes en tante Jo geen betere vertegenwoordigers had kunnen vin den. De Kloetingse jeugd was dan ook opgetogen en uit volle borst zongen ze de bekende liedjes, maar de vreug de steeg ten top, toen Zwarte Piet met gulle hand geschenken begon uit te delen. Ook aan het dochtertje van de heer des huizes en deze, driest van overmoed achter de dubbeldikke la gen schmink, besloot de proef op de som te nemen. „Wat zeg je nou te gen Zwarte Piet f" sprak hjj met ge sluierde stem. Het kind aarzelde even en zei toen schuchter maar beleefd: ,Dank je wél tante" Uit de baard van Sint steeg een droevig gekreun op. Noorse woningen onder de kap. Het is de bedoeling om deze houten wo ningen, die van prima kwaliteit zijn. permanent te laten bewonen. Met de totale oplevering zal naar het zich thans laat aanzien, nog wel enige tyd gemoeid zyn. De wegen, die naar de woningen leiden zgn reeds geas falteerd. Dezer dagen werden vier van de tien onlangs gereed gekomen z.g directieketen in gebruik genomen In de loop van deze week zullen de overige zes door uit verschillende gemeenten afkomstige évacué's wor den bezet. Voor de z.g. noodgevallen onder de évacué's in Renesse kod een oplossing in Haamstede gevonden worden door toewgzing van Oosten- rgkse woningen. VERBETERING. Van gemeentewege is men te Axel begonnen ter hoogte van het post kantoor de trottoirs te verbeteren. Er worden nieuwe en bredere banden geplaatst, hetgeen een verbetering zal zgn. ZONDER VERLICHTING. Herhaaldelijk wordt er voor ge waarschuwd in deze donkere dagen voor Kerstmis er toch vooral goed op toe te zien, dat men op de weg behoorlgk licht voert. Ongelukken kunnen niet uitblgven als er geen licht is, waaraan kenbaar is, dat er zich voertuigen of mensen op de weg bevinden. In de Dorpsstraat te Schoondyke werd een paard aange reden door een vrachtauto, komende uit de richting Breskens. Dit paard van de landbouwer S. uit Nieuwvliet werd stapvoets aan de halster geleid naar de keuring te Uzendgke, zonder dat men hierbg verlichting meevoerde. De chauffeur van de vrachtauto werd bovendien nog verblind door de koplichten van een tegenligger en daar hy daarna plotseling het paard voor zich kreeg, was een aanrijding onvermydelgk. Het paard moest worden afgemaakt. De geleider ge lukte het nog tydig opzy te sprin gen. De Rykspolitie maakte proces verbaal op. IN EEN REGEL. De heren P. Lambert en P. L. de Rooy. belden te Vogelwaarde, slaagden dezer dagen voor het vakdiploma aannemer. In November werden te St. Maartens dijk 131 varkens gekeurd om te 6lachten, geboden plaquette als een dank je gens allen aan zgn departement ver bonden. De Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, die als tweede een plaquette in ontvangst nam, richtte woorden van dank tot de staf van Dgkherstel, tot de mili tairen, die zo voortreffelijk hielpen, o.a. bg de Oude Schouwsche Dijk en ging eveneens nader in op de toe komst. „Tijdens de ramp is een voortva rendheid betoond van „niet proberen, maar handelen". Nu echter geloof ik, dat er gestreefd wordt naar overleg niet de bevolking van Schouwcn-Dui- veland", aldus jhr. De Casembroot. Spreker deed een ernstig beroep op alle betrokken instanties aan dit overleg te denken. We kunnen theo retisch wel de beste lijnen op de kaart trekken, maar laten we niet vergeten, dat tussen die lijnen men sen wonen. Wij moeten samen met de streek de handen ineen slaan, tenein de een sfeer te scheppen, waarin met name de jeugd van Schouwen kan werken en leven". De Commissaris besloot met de woorden: „Met Gods hulp is alles mogeiyk". M.s. „Karna" vertrokken. Gisterenmiddag om 14.30 uur is het Russische m.s. „KAMA" dat sinds 26 November op de reede van Vlis- singen aan de ketting lag, nadat het beleg was opgeheven, vertrokken. Het schip was op weg van Gent naar Caen. Watertoren in Terneuzen. Het bouwen van een watertoren aan het Oostelijk Bolwerk te Terneu zen voor de Waterleidingmaatschap pij Zeeuwsch-Vlaanderen is thans ge gund aan het aannemersbedrijf gebr Heeswijk te Best (N.B.) De aanbe steding werd reeds geruime tijd eer der gehouden. Verwacht mag wor den, dat in de loop van deze maand met het werk een aanvang zal wor den gemaakt. ^Met Sint-Nicolaas Zoals in alle voorafgaande jaren behoren ook nu de blauw-gouden kostbaarheden van het Huis "4711" tot de geschenken, die altijd welkom zijn. 4711 Echte Eau de Cologne - in 4711 Frozoclone - Eau de Cologne in vaste vorm. 4711 „Tosca" Parfum. Eau de Cologne, Poeder voor het hoogtepunt van de feestavond. Belgische loodsen blijven voorlopig staken. De Belgische zeeloodsen, die te Oostende in vergadering bijeen zijn geweest, hebben besloten de staking te Vlissingen voor onbepaalde tyd voort te zetten. Herstel begraafplaatsen te Duivendijke. Te Duivendyke op Schouwen is 'n ploeg technisch personeel van de ge- meentelgke dienst der Algemene Be graafplaatsen uit Amsterdam aan gekomen, die de drie begraafplaat sen in de gemeente Duivendgke in orde zullen brengen. De begraaf plaatsen verkeren als gevolg van de ramp in desolate toestand. Van het kerkhof te Brgdorpe is zelfs een gedeelte weggespoeld. Zandzuiger zonk. Doordat lekkage ontstond, zonk Dinsdagavond in de zg. Schaar van Ossenisse een zandzuiger. In de loop van Woensdag werd de zuiger dooi de firma Muller uit Terneuzen ge licht en vervolgens naar de haven van Terneuzen gesleept, waar hg op de sliktong aan de Oostelijke Buiten haven zal worden gezet, teneinde te worden gedicht. INGENIEUR VAN DE WALL: Geslaagde feestavond in de Concertzaal te Zierikzee. De spanning van de afgelopen 10 maanden was Woensdagavond opnieuw merkbaar in de Concertzaal te Zierikzee, toen de hoofdingenieur-directeur van de Zuiderzeewerken, ir. J. F. R. v. d. Wall, zijn medewerkers in de directie en uit de aannemerskringen toesprak. In sobere bewoordingen bracht de hoofdingenieur-directeur weer die grootse titanenstrijd in her innering, die stryd van tegenslagen, maar ook van vreugden. Men beleefde weer die moeilijke perioden van. operatie „Wanhoop" en „Levensstrijd", die periode, waarin de mannen van dijkherstel met de rug tegen de muur stonden. „Maar wg zijn er in geslaagd de goede naam van de Zuiderzeewerken te handha ven", zei ir. v. d. Wall met berecht- vaardigde trots. „Het werk, dat wij verrichtten, is dat geweest van een team en het is nooit het werk van de eenling geweest. Dat ik dit team heb mogen leiden, was mij een grote eer". De rede van ir. v. d. Wall, die een summiere, maar niettemin uitmun tende documentatie was van deze 10 maanden Schouwen-Duiveland, werd met grote aandacht aangehoord. Ir. Advertentie. Indien U een degelijk horloge zoekt, dat U -niet in de steek laat, kijk dan eens naar een Junghans horloge. In de grote Junghans collectie vindt U stellig een horloge, dat beantwoordt aan Uw verwachtingen enaan Uw smaak. Uw hoilsger heelt Junghans horloges reeds vanai 136.! Bouw cutureel centrum in Oostburg. In de Vrijdag a.s. te houden raads vergadering van Oostburg, welke om vier uur zal beginnen, komt een voorstel aan de orde tot de bouw van een cultureel centrum. (Her bouw voormalig Beursgebouw, thans Ledeltheater). Voorts bevat de agenda o.m. de aanbieding van de gemeente-begro ting 1954, de behandeling van inge komen stukken en subsidieaanvragen en het aanbrengen van een wyziging in de begroting 1953. (Advertentie) Gereformeerde kerk te Schoondijke wordt herbouwd Bg de verwoesting van de kom der gemeente Schoondijke ging ook het Gereformeerde kerkgebouw "tan de Lange Heerenstraat verloren. Na de bevrgding werd op dezelfde plaats een noodkerk in steen opgetrokken, die de Gereformeerde Gemeente in staat stelde in een voor die tijd zeer behoorlgk gebouw haar kerkdiensten te houden. Naar het oordeel van sommigen was dit noodgebouw zó degelijk, dat het overbodig was nog over te gaan tot de stichting van een geheel nieuw te bouwen kerk op de daarvoor in het herbouwplan van de gemeente Schoondgke gereserveerde plaats in dezelfde straat iets méér in de richting van het centrum. Dezer dagen is men in een speciale kerkeraadsvergadering tot de con clusie gekomen, dat het onverant- woordelgk zou zijn tegenover het na geslacht, indien men thans van de mogelijkheid om tot de bouw van een nieuw kerkgebouw over te gaan, zou Men is het er zodoende over eens geworden, dat het noodgebouw bin nen afzienbare tijd verlaten zal moe ten worden en tot de bouw van een definitief kerkgebouw overgegaan zal dienen te worden. Na de totstandkoming van een nieuw gebouw voor de Ned. Her vormde Kerk en de binnen enkele weken te verwachten voltooiing van de R.K Kerk, kan men in de ge meente Schoondgke dus thans ook de bouw van de nieuwe .Gereformeerde Kerk tegemoet zien. Niet meer dan 8 ton op veer Hoedekenskerke Perkpolder. In aansluiting op ons bericht van Dinsdag jl. over het inleggen van de Baselboot op het traject Hoedekens kerkePerkpolder van de Provin ciale Stoombootdiensten, vernemen wij nog dat het maximum toelaat bare gewicht voor auto's op dit veer 8 ton bedraagt. v. d. Wall besloot met de woorden: „En thans: de dijken zijn dicht, onze opdracht is vervuld". Het waren woorden van een man, die met vol doening mag terugzien op de vol brenging van een schier onmenselijke taak, door hem en zgn honderden me dewerkers. Na de toespraak werd be gonnen met het radioprogramma, aat aangeboden werd door de geza- menlijke Omroepverenigingen van Nederland aan de dgkwerkers. Aan dit programma werkten mede: Aukje Karsemeyer, Henk Dorel, Tules de Corte, Guus Jansen, de Troubadour van Zierikzee, M. C. Doeleman met zgn assistent L. Canters en het Pro menade Orkest onder leiding van Be nedict Silberman. Johan Bodegraven had de algehele leiding en zorgde met zgn uitmuntende conferences voor een plezierige en gezellige sfeer. De eensgezindheid van de afgelopen maanden manifesteerde zicli in de zaai, waar men genoot van het uit stekende programma. Alle medewer kenden mochten steeds een dankbaar applaus ontvangen, doch vooral Jules de Corte mocht met zijn lied „Beur zen open, dgken dicht" een ware ova tie in ontvangst nemen. Zodra de ra dio-uitzending was beëindigd, bood ir. v. d. Wall bloemen aan aan Aukje Karsemeyer, waarna staande door al le aanwezigen het Wilhelmus werd gezongen. Na de pauze zorgde de M.C.D.- revue voor vlotte muziek en aardige schetsjes waarbij menige rake zet werd gedaan, die er bij de droogma- kers inging als „gesneden koek". Vermeld zij tenslotte, dat deze ge slaagde feestavond werd bijgewoond door minister Algera, de Commissa ris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de directeur-generaal van de rtgkswaterstaat ir. A. G. Maris. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Something to live for" (14 j,j, 7 en 9.15 uur; Boek handel Van Benthem en Jutting: An tiek-tentoonstelling, 921 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: .Louise Lotte", (14 jr.). 7 en 9 uur; Luxor: „Als na regen de zon schijnt", (aJ.), 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „Louise Lotte", (14 jaar), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1953 | | pagina 2